Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 35 sonuç

Konu: Takım talimatları hakkında detaylı yazı

Default Takım talimatları hakkında detaylı yazı

Yıllardır oynadığım bu güzel oyunun bir zamanlar takım talimatı hatta maçı izleme özelliği bile yoktu. Ne zaman takım talimatları çıktı ben bu işi tam olarak kavrayamadım araştırmama rağmen tam rehberi de bulamadım. Başarılı olsamda kafa olarak tatmin olamadığımdan hatayı hep bu talimatlarda dolayısıyla kendimde aradım. Tecrübeli arkadaşlardan bu konuda yardım istiyorum çünkü türkiyede bu bilginin en sağlam olduğu kişiler burada. Bana ve türk milletine bu yardımı yapacak arkadaşın paylaşımını ekşi sözlükte de onun katkılarını sunarak halka arz etmek istiyorum.
    Takım talimatlarını bilmeden yapmak hata ile sonuçlanıyor. Mesela siz barcelona gibi oynamak için tam saha pres, topa sahip ol, yüksek tempo maç istiyorsunuz topa sahip olmak ile yüksek tempo çelişiyor. Veya ileride oyun kurmak ile barça gibi topa ileride sahip olmak gibi düşünceleri hayata geçiremiyoruz.
    Benim sizlerden ricam tempo, topa sahip ol, bekleri ileri çıkart gibi komutların + ve – durumlarının sonuçları ne olur mantık olarak neler ile çelişir; hangi tür kombinasyonları kullanmak savunma, hücum, baskılı veya geride oyun anlayışlarına ulaşılır sorularına cevap bulmanız.
    Ben şahsım adına yüzeysel bilgilere sahip olduğum için daha detaylı ve tam olarak konuya sahip olabileceğim bilgiye ulaşmak istiyorum.
    Zahmet edenlere, üşenenlere, uzun iş bu deyip vazgeçen veya halka hizmet hakka hizmet anlayışıyla işe girişen herkese teşekkürler saygılar...

Uplayabilir miyim gündüzcüler görsün diye

ne yazıkki yeterli bilgim olmasına rağmen kafamdaki taktiği fm16 da uygulayamıyorum.Bu arada barca yüksek tempo ile oynuyor denemez yeri geliyor ortasahada 5 dk top çeviriyor oradan kaleye dönüyor tekrar oyun kuruyor yani top sahip ol talimatı ile düşük tempoda oynamalısın yüksek tempo kontra atak futbolu için idealdir

yüksek tempo ile kontra atak olmuyor işte hocam. kontra için topa sahip olmayıp geri çekilip oyunu rakibe vermek gerekiyor. boş anlarda ise saldırıp gol atmak.

Quote Originally Posted by Feanaro View Post
    yüksek tempo ile kontra atak olmuyor işte hocam. kontra için topa sahip olmayıp geri çekilip oyunu rakibe vermek gerekiyor. boş anlarda ise saldırıp gol atmak.
    ben oyuna hükmetmek için düşük tempoyu kullanıyorum ki şuan günümüzde barcanın yaptığı şey bu. başarılı sonuçlar alıyorum bu şekilde düşük tempo demek topa sahip olmak acele etmeden oynamak yerine göre zaman geçirmek demektir düşük tempo ile kontraatak taktiği yapabilirsen eğer banada gönder fm2008 de bile yazıyordu oyun ipuçlarında defansı geriye yasla uzun pas geniş alanda oyna yüksek tempo gibi tercihleri kullanmalısın

Nesil
    2014
    Yer
    Tekirdağ

Barca kesinlikle yüksek tempo oynamıyor. Sahaya diziliş ve oyuncu rolleri de çok önemli. Tempoyu istediğin kadar düşür bir oyuncun direk kaleyi düşünüyorsa pek anlamı kalmıyor. Takım halinde bir bütün olman gerek. Barca örneğin dar alanda oynuyor ama beklerle oyuna genişlik kazandırıyor.

Barca Bayern gibi takımlar saha geometrisini çok farklı kullanan takımlar. Bara şu an 4-1-2-3 oynuyor gibi fakat guardiola tamamen kafayı sıyırmış durumdu bu konularda. Barca bayern gibi oynamak istiyorsan çok fazla araştırma yapıp biraz kafanda oturtman lazım.

Benim hayalim de Football Manager'de Barça gibi oynayabilmek. Bir ölçüde başardım diyebilirim. Ama, oyunun savunma yönünü tam olarak oturtamadım.

Barça gibi oynamak istiyorsan en önemli konu, bana kalırsa, top rakibe geçtiği an takımının vereceği reaksiyon.

barca gibi oynamak istersen savunmayı olabildiğince öne çekip en düşük tempoda defanstan paslarak çık pres yap ceza sahasına paslaşarak gir gibi tercihleri kullanmalısın fakat savunmada büyük sıkıntı yaşayabilirsin stoperlerin hızlı ve pozisyon alma özellikleri iyi olmalı aksi taktirde her kontra atak gole dönüşebilir ben fenerbahçede denedim bunu süper ligde bile tutmadı tek kale oynayıp yenildiğim maçlar oldu

Arkadaşın istediği şeylerin üzerine takımın analizini ilk 11 seçimleri nasıl olmalı rollerin ve takım talimatlarının neye etki ettiğini detaylı bir şekilde yapılırsa gerçekten çok makbule geçer.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Top hakimiyetinin çok önemli olduğu günümüz futbolunda, bu sisteme kalıplaşmış bir tabir olan barça sistemi demek bana çok saçma geliyor. Topa sahip olup oyunda dominasyon sağlamak illaki Barça gibi oynamak demek değil. Tabiki temel prensipleri var bu sistemin. Pasın niteliği, tempo ve savunma kurgusu gibi (Tempo ve pres maç içinde değişkenlik göstermesi gereken iki unsur, fm oyuncularının en büyük hatası tempo ve pres talimatlarında maç içinde kalıplaşmaları). Diğer detaylar oyuncu profillerine göre değişkenlik gösterir. Mesela nasıl hücum edeceğiniz, santraforunuzu topla nasıl buluşturacağınız. Örnek vermek gerekirse hızlı bitiriciliği iyi ama tekniği vasat bir forvet oyuncusu fm dünyasında poacher yani fırsatçı golcü olarak adlandırılır. Siz kalkıp bu adamla pas oyunu oynayamazsınız. Fenerbahçe emenikeyle bu sorunu yaşadı. Ama bu yıl durum farklı özellikle rvp sahadayken deplaselerine top alıp vermelerine servislerine ve topsuz koşularına dikkat edin. Yada fernandao. Topla arası pek iyi değil ama basit oynayarak hata oranını azaltıyor. Gücü ve hırsı ilede önde basan bir takım için elzem oluyor. Fenerbahçe ve bjk ikiside topa sahip olamaya çalışan takımlar ama oyun sistemleri siyahla beyaz kadar farklı. İki takımın sadece savunma beki performanslarını karşılaştırın ne demek istediğimi anlarsınız. Ayrıca tempo demek sadece topun dolaşım hızı demek değil. Çok daha geniş bir kavram. Yine örnek vermek gerekirse fenerbahçe yavaş güvenli top çeviren bir takım ama kanatların temposu çok yüksek. Arkadan sürekli bindiren gökhanın temposunu bir düşünün. Topla alakası olmayan bir durum bu. Olayı kalıplaştırmak mantıksız. Sizin takım talimatında tempoyu düşürmeniz bir kanat bek oyuncusuna verdiğiniz hücum göreviyle bambaşka boyutlara ulaşıyor. Takım rakip yarı sahada set halinde sakince top çevirip rakibin açığını kovalarken hücum görevi verdiğiniz bir bek oyuncusunun yardırarak genişten geldiğini ve önüne bırakılan topla sıfıra kadar indiğini düşünün. Bu derinliği görmek bunları geliştirmek size başarı yolunu gösteren detaylar oluyor. Demem o ki asla kalıplaşmayın oyun içinde maçları en kötü ihtimal kapsamlı izleyin ve pozisyonlara yorum katın. Deriniği olmayan taktik yoktur bunu unutmayın.
    Last edited by hknshr : 18.Ocak.2016 at 17:18

Gol bulmada zaman zaman sıkıntılar yaratsa da FM'de pas oyunu bir şekilde oynatılabiliyor. Ama, bu oyuna tam olarak Barça veya Guardiola'nın oyunu diyemeyiz. Zira birçok farklı şey denememe rağmen rakip sahada istediğim presi bir türlü tam olarak icra edemedim. Rakipler bir şekilde kontra atağa çıkıp kalenizde birçok pozisyon bulabiliyor.

Oyunda ben pas oyununu bir şekilde yapıyorum, ancak artık hatayı yada sorunu oyunun kendisinde (özellikle de maç motorunda) arıyorum.

Şimdi benim taktiğimde takımda görmek istediğim, savunma yaparken, topu önce kendi yarı sahama taşıyıp, rakip yarı sahada içerisinde paslaşmalar yaparak, rakibin defans kurgusunda boşluk aramak, aranan boşluk yakalandığı anda oyuncumun o alana koşu yapması ve topu da o oyuncuya oynayarak takımın 3. bölgede pozisyona girip golü bulmak.

şimdi bu istedikelerimin ilkini defanstan kısa pasla çık komutuyla yapıyorum. sonrasında kısa pas komutuyla destek görevindeki orta saha oyuncularımla da yardımlaşarak topu rakip alanda tuttum. içe kat eden kanat forvetlerim de o pas trafiği esnasında boş alanlara koşular yaparak topu aldı.

Ya arkadaş ondan sonra o oyuncuya hangi görevi verdiysem istediğimi yapmıyorlar. Benim istediğim ceza sahası içinde iken, topu önü açıksa kaleye vursun, ddeğilsse ceza sahasında forvetim başta olmak üzere diğer müsait arkadaşlarına pas atsın,

Kanat oyuncusu topu alıyor, buluştuğu noktada ki kanattan yakın direğe iniyor, topu orda sıkıştırıyor, ya rakibe çarptırıp korner alıyor, yada yakın direkten kaleye şut atıyor. ( şut çekmemesini, sabırlı şekilde pas atmasını, sık orta yapmasını veya yapmamasını kısacası ne varsa deniyorum sonuç aynı)

2. atak versiyonunda da beklerimi ileri çıkartır, oyuna genişlik kazandırırım. Bekim ileride topla buluştuğunda ondan istediğim, örneğin Diego rakip ceza sahası önünde topu sol kanatta ileri çıkmış olan Caner'e attığında, rakip savunmasını kanada doğru kaydırıyor, tam da o kaydırma esnasında Caner'in önünde İçe Kat eden forvet rolündeki Nani, görevini yerine getirip, ceza sahası yan çizgisinden içeri giriyor. İşte benim istediğim, Caner orta açmasın, caner çizgiye de inmesin Caner o topu, savunmasını sola kaydırırken vermiş olduğu boşluğa kat edip, ceza sahası içerisinde olan Nani'ye aktarsın. Bunu da çalımla yapsın yada hücum anında ileride olan Diego (AMC) Ozan (MC) ile üçgen kurarak. O ne yapıyor, önce çizgiye doğru iniyor, sonra taç çizgisine kaçıyor sonra da saçma bir orta yapıyor. Yada topla birlikte auta çıkıyor, evet resmen bek yada kanat oyuncum son çizgiye kadar iniyor ama o kadar hızlı inmiş oluyor ki adam auta çıkıyor topla frenleri tutmuyor. Kısacası dağılım, diziliş ve pozisyon alma kısmında takım istediğim gibi, ancak topu o noktalara tam da ihtiyacım olduğu ve doğru zamanda taşımak oraya aktarmak işte o sıkıntı yaşadığım sorun bu bnm

Yada topu nani'ye aktarmayı başarıyor, ama bu sefer de 2 önceki paragraftaki gibi Nani topu eziyor. kısacası rakip ceza sahasında hücum varyosyonu yapamıyorum ve Fm 12 den beri benimsediğim bu sistemi ben bir şekilde oynatmayı becerirken, FM 16 da bu imkansız bir hal aldı. Artık oyunda arıyorum ben durumu, zira FM klasik olarak ara transfer döneminde maç motoru iyileştirmeleri de yapıyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by IlGiurista View Post
    Gol bulmada zaman zaman sıkıntılar yaratsa da FM'de pas oyunu bir şekilde oynatılabiliyor. Ama, bu oyuna tam olarak Barça veya Guardiola'nın oyunu diyemeyiz. Zira birçok farklı şey denememe rağmen rakip sahada istediğim presi bir türlü tam olarak icra edemedim. Rakipler bir şekilde kontra atağa çıkıp kalenizde birçok pozisyon bulabiliyor.
    Oyunda maçları genelde kapsamlı yada tam olarak izlerim. Bu şekilde rakibin oyun tarzına göre hamleler yapıp ince dokunuşlarla sonuç alabiliyorum. Örneğin fenerbahçe kariyerimde ilk sezon galatasaray deplasmanına standart oyun anlayışı akıcı felsefe ve topa sahip ol-düşük tempo talimatlarıyla çıktım. Topla oynamada %58e 42 gibi bir üstünlüğüm olsada skor tabelasına baktığımda ilk yarı sonunda 2-0 mağluptum ve şutlarda 5-2 gs üstünlüğü vardı. İkisi gol oldu zaten. İkinci yarıya standart oyun anlayışından kontrollü oyun anlayışına geçerek başladım. İlk yarıda oyunu tutmak adına destek görevi verdiğim beklere hücum görevi vererek hücuma derinlik katmaya çalıştım. Sonuç olarak savunmayıda önde kurmamla rakip yarı sahada dominasyon sağladım. Maç sonunda skor 2-2 olmuş, bir topum direkten dönmüş, muslera 3 tane mutlak gol pozisyonumu engelleyerek 8.3 ile maçı tamamlamıştı. Özetlersem ilk yarı stabil bir oyun anlayışıyla hüsran yaşadım ama ikinci yarı bindiren ısıran hücum varyasyonlarında değişkenlik gösteren bir yapıyla hem savunmada hem hücumda çok iyiydim. İlk yarı şut aymadaki 5-2lik gs üstünlüğü ikinci yarıda 8-12 ile benim lehimeydi.

Quote Originally Posted by heartbreaker007 View Post
    Oyunda ben pas oyununu bir şekilde yapıyorum, ancak artık hatayı yada sorunu oyunun kendisinde (özellikle de maç motorunda) arıyorum.

Şimdi benim taktiğimde takımda görmek istediğim, savunma yaparken, topu önce kendi yarı sahama taşıyıp, rakip yarı sahada içerisinde paslaşmalar yaparak, rakibin defans kurgusunda boşluk aramak, aranan boşluk yakalandığı anda oyuncumun o alana koşu yapması ve topu da o oyuncuya oynayarak takımın 3. bölgede pozisyona girip golü bulmak.

şimdi bu istedikelerimin ilkini defanstan kısa pasla çık komutuyla yapıyorum. sonrasında kısa pas komutuyla destek görevindeki orta saha oyuncularımla da yardımlaşarak topu rakip alanda tuttum. içe kat eden kanat forvetlerim de o pas trafiği esnasında boş alanlara koşular yaparak topu aldı.

Ya arkadaş ondan sonra o oyuncuya hangi görevi verdiysem istediğimi yapmıyorlar. Benim istediğim ceza sahası içinde iken, topu önü açıksa kaleye vursun, ddeğilsse ceza sahasında forvetim başta olmak üzere diğer müsait arkadaşlarına pas atsın,

Kanat oyuncusu topu alıyor, buluştuğu noktada ki kanattan yakın direğe iniyor, topu orda sıkıştırıyor, ya rakibe çarptırıp korner alıyor, yada yakın direkten kaleye şut atıyor. ( şut çekmemesini, sabırlı şekilde pas atmasını, sık orta yapmasını veya yapmamasını kısacası ne varsa deniyorum sonuç aynı)

2. atak versiyonunda da beklerimi ileri çıkartır, oyuna genişlik kazandırırım. Bekim ileride topla buluştuğunda ondan istediğim, örneğin Diego rakip ceza sahası önünde topu sol kanatta ileri çıkmış olan Caner'e attığında, rakip savunmasını kanada doğru kaydırıyor, tam da o kaydırma esnasında Caner'in önünde İçe Kat eden forvet rolündeki Nani, görevini yerine getirip, ceza sahası yan çizgisinden içeri giriyor. İşte benim istediğim, Caner orta açmasın, caner çizgiye de inmesin Caner o topu, savunmasını sola kaydırırken vermiş olduğu boşluğa kat edip, ceza sahası içerisinde olan Nani'ye aktarsın. Bunu da çalımla yapsın yada hücum anında ileride olan Diego (AMC) Ozan (MC) ile üçgen kurarak. O ne yapıyor, önce çizgiye doğru iniyor, sonra taç çizgisine kaçıyor sonra da saçma bir orta yapıyor. Yada topla birlikte auta çıkıyor, evet resmen bek yada kanat oyuncum son çizgiye kadar iniyor ama o kadar hızlı inmiş oluyor ki adam auta çıkıyor topla frenleri tutmuyor. Kısacası dağılım, diziliş ve pozisyon alma kısmında takım istediğim gibi, ancak topu o noktalara tam da ihtiyacım olduğu ve doğru zamanda taşımak oraya aktarmak işte o sıkıntı yaşadığım sorun bu bnm

Yada topu nani'ye aktarmayı başarıyor, ama bu sefer de 2 önceki paragraftaki gibi Nani topu eziyor. kısacası rakip ceza sahasında hücum varyosyonu yapamıyorum ve Fm 12 den beri benimsediğim bu sistemi ben bir şekilde oynatmayı becerirken, FM 16 da bu imkansız bir hal aldı. Artık oyunda arıyorum ben durumu, zira FM klasik olarak ara transfer döneminde maç motoru iyileştirmeleri de yapıyor.
    koşu yoluna pas yap talimatını denedinmi ayrıca oyunculara tek tekte talimat verebilirsin bunun için diego dan mesela müsait pozisyonlarda kaleye şut çekmesini isteyebilirsin bunlar da önemli

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by heartbreaker007 View Post

Sadece hücum varyasyonları için birkaç önerim var. Fernandao tarzında yüksek toplarda etkili güçlü bir forvet kullanıp ayrıca orta sahadan +1 adam ceza alanına sokmaya çalış (standart orta saha hücum gibi), iki savunma bekine ofasif bek hücum, iki kanat forvetinede klasik winger destek görevi verip çizgiye inmeden-havadan orta yap talimatlarını kullan. Değindiğin sorunu yaşamamak içinse teknik kapasitesi yüksek destek görevli bir santrafor kullan (sahte 9 mesela) kanat forvetlerine içe kat eden destek görevi ver. Neden dersen deplase olan santraforun boşalttığı alanlara koşu yapacak oyuncu lazım. Hatta kanat forvetlerden naniye daha fazla hücuma çık diyebilirsin. Hücuma genişlik kazandırmak, içe kat eden kanat forvetlerin boşalttığı koridorları kullanmak için beklerine hücum görevi ver ama bu sefer rolleri standart bek olsun. Top sürüp çizgiye inmemeleri için daha az top sürdür ve çizgiye inmeden orta yaptır. Takım direktiflerinden rakip ceza alanına paslaşarak giri kullanki beklerine verdiğin direktifler işe yarasın (kanat forvetlerin topla buluşsun). Hatta yerden orta bile yaptırabilirsin. Bu tarz bi hücum varyasyonunda mcden ceza sahasına oyuncu sokarsan içe kat eden kanat forvetlerinle mcnin önünü tıkarsın o yüzden merkez orta sahaların destek görevli olsun. Bunları kullanarak iki farklı şekilde hücum edebilirsin.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

[MENTION=58813]heartbreaker007[/MENTION]
    Şunu unuttum. Fernandaolu hücum denemelerinde kaleyi gördüğünde vur talimatını kullanabilirsin. Çünkü ceza sahasına sürekli yüksek top göndereceksin illaki dönen toplar olacak, rakip savunmanın düzeni bozulacak. Dönen bu topların sende kalanlarıyla ani şutlar atıp gol bulabilirsin.

hocam havadan ortada olur bende şuan v. persie nani volkan şen souza hatta ozan tufan yandan gelen havadan ortalarla gol atabiliyorlar

edit:bende ortalar karışık şuan atıyorlar her türlü

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by ozanocal View Post
    hocam havadan ortada olur bende şuan v. persie nani volkan şen souza hatta ozan tufan yandan gelen havadan ortalarla gol atabiliyorlar

edit:bende ortalar karışık şuan atıyorlar her türlü
    O zaman rvpli hücum vayasyonu için söylediklerimi uygula bakalım ne olacak. Bende şiir gibi goller atıyolar valla.

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    O zaman rvpli hücum vayasyonu için söylediklerimi uygula bakalım ne olacak. Bende şiir gibi goller atıyolar valla.
    ben olumsuz bişey demedimki hocam 2. sezonu şimdi bitirdim taktiğim güzel benim rvp 26 golle gol kralı oldu gomez 23 nani 21 82 puanla şampiyonum

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by ozanocal View Post
    ben olumsuz bişey demedimki hocam 2. sezonu şimdi bitirdim taktiğim güzel benim rvp 26 golle gol kralı oldu gomez 23 nani 21 82 puanla şampiyonum
    Pardon diğer arkadaşla karıştırdım

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

[MENTION=293943]ozanocal[/MENTION]
    Hocam daha fazla hücum ribaundu toplamak için önerin varmı. Maçın bazı bölümlerinde sürekli rakip ceza sahasına yüksek top atıyorum (yan top, uzun top vs.) kaleye yakın bölgelerdeki seken topları toplama oranımı arttırıp kaleyi gördüğünde vur talimatını kullanarak farklı bir hücum varyasyonu deniyorum. Pres talimatını yükselttim pek etkisi olmadı.

@ozanocal
    Hocam daha fazla hücum ribaundu toplamak için önerin varmı. Maçın bazı bölümlerinde sürekli rakip ceza sahasına yüksek top atıyorum (yan top, uzun top vs.) kaleye yakın bölgelerdeki seken topları toplama oranımı arttırıp kaleyi gördüğünde vur talimatını kullanarak farklı bir hücum varyasyonu deniyorum. Pres talimatını yükselttim pek etkisi olmadı.
    hocam ben şuan hazır taktik kullanıyorum kafamdakileri bir türlü yansıtamadım kendime göre hazır taktik buldum yabancı biri yapmış taktiği eğer istersen sana gönderiyim kullanmazsanda taktiği incele çünkü orta sahanın ortasındaki 2 oyuncudan biri hücüm oynuyor dönen toplar genelde onda kalıyor ceza sahası dışından şutlar çekiyor bende souza 7-8 gol atıyor ortalama ligde senin istediğin tarzda bir taktik bence oyunun kontrolü sende oluyor bekler bekletmeden orta yapıyor kanattaki iki oyuncumda nani markovic ceza sahasına giriyor ortalama 15 gol attı onlarda ilk sezonumda

Nesil
    2006
    Yer
    06

[MENTION=293943]ozanocal[/MENTION]
    Rakip çok üst düzey tekniğe , zihinsel özelliklere sahip değilse eğer rakibe ileride basıp,defansı ileride kurup, akıcı felsefede daha fazla pres yapıp hataya zorlayabilirsin. Fenerbahçe için konuşacak olursam ligde çok işe yarar. Takımların kalitesi kısıtlı. Bir de rakipte etkili olacağını düşündüğün pasörü kitledin mi mis

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Önerileriniz için teşekkürler. Hücum görevli iki tane central mid kullanmayı düşünüyorum. Pres rakibi hataya zorluyor rakipten dönen boş topları toplamaya pek faydası yok. Adı üstünde boş top. Pres yapacak rakip yok ortada. Galiba tamamen önseziyle ve rakip ceza yayına doğru yapılacak koşularla alakalı bi durum bu.
    Last edited by hknshr : 21.Ocak.2016 at 17:39

Önerileriniz için teşekkürler. Hücum görevli iki tane central mid kullanmayı düşünüyorum. Pres rakibi hataya zorluyor rakipten dönen boş topları toplamaya pek faydası yok. Adı üstünde boş top. Pres yapacak rakip yok ortada. Galiba tamamen önseziyle ve rakip ceza yayına doğru yapılacak koşularla alakalı bi durum bu.
    souza yı ofansif cm olarak kullanabilirsin hocam uzun yıllar götürür benim 3. sezonun ilk yarısı bitti şuan 8 golü var tahminim 15 golün üstüne çıkabilir cm için fazla bile bence bu

Nesil
    2006
    Yer
    06

Sen rakibi oynatmaz isen rakip ister istemez gömülecek bekleyecek. Pres rakibi hataya zorlayacak tabiri caizse bam güm oynayacak. Önseziyle alakası olduğunu düşünmüyorum , takımının nerede beklediği ile alakalı. Sahaya güzel parselle gerisi üstte anlattığım gibi

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

[MENTION=40794]aytekin79[/MENTION] hocam oyunculara verdigin roller ve komutlarda nelere dikkat ediyorsun? Belli bir süre sonra taktigim islemiyor ve bu konuda cok zorluk cekiyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by GicaHagi View Post
    [MENTION=40794]aytekin79[/MENTION] hocam oyunculara verdigin roller ve komutlarda nelere dikkat ediyorsun? Belli bir süre sonra taktigim islemiyor ve bu konuda cok zorluk cekiyorum.
    Nasıl bir sistemle oynamak istediğime karar veriyorum önce. Oyuncuların analiz kısmına baktığımda sahaya nasıl yayıldıklarına dikkat ediyorum, ayrıca nasıl paslaştıklarını nerlerde pas trafiği yoğun olduğuna bakıyorum. Oyuncu rollerini de bu mantıkla veriyorum. Yani mesela bakıyorum ki ortasahada bir oyuncum mevkisinin çok ilerisinde yer alıyor. Ona göre rolü değiştirebiliyorum. Bu oyuncunun kendi özelliği ile de alakalı olabilir. Başka bir örnek. Mesela ben oyuncularımdan rakiplerden kaçıp top almak için boş alanlara hareketlenmelerini istiyorum. Böylelikle oyuncumun topu aldıktan sonra arkadaşına aktarabilmesi için belirli bir süre olmuş olacak . O yüzden mesela boş alanlara hareketlen oyun içi tercihi kazandırmaya çalışırım.

Taktiğin önce iyi gidiyor sonra bozuluyor ise burada bence taktiğin başta bazı sorunları vardır fakat bu oyuna bir şekilde yansımamış olabilir. Olağanüstü oyuncu performansları olmuş olabilir o maçlarda. Ya da sonraki maçlarda kilit oyuncuların oynamamış olabilir . vs vs .İyi incelemek lazım. Taktiğini paylaşabilir misin? bakalım beraber diğer arkadaşlarla .

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

[MENTION=40794]aytekin79[/MENTION]

Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

Taktigim bu sizce eksikleri neler geri dönüs yaparsaniz iyi olur

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Eyvallah aytekin hocam.