Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 81 sonuç

Konu: FM16 - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar

Nesil
    2007
    Yer
    Bandırma

Default FM16 - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar

Sitede böyle bir konun olmaması gerçekten can sıkıcı. Aklımıza takılan bir kaç şeyi sormak için sürekli yeni konu açmak forumu çöplüğe çeviriyor. Eğer uygunsa site yöneticileri böyle bir konu açmaları izin vermeleri düşünmekteyim. Her oyun forumlarında böyle bir konuya denk gelebilirsiniz.

İlk ben soru sormak istiyorum. Oyunda Şenol Güneş futbol direktörü olarak aldığımda diğer menajerler bunu beğenmedi. Yanlış olduğunu belirtti. Gerçekten de öyle mi ?

Futbol direktörü olayı günümüzde de özellikle ülkemizde tartışmaya açık bir konu. Football Manager serisinde basın toplantılarında ara sıra size gelen bir soru '' X takımı menajerinin futbol direktörüyle çalışma kararına nasıl bakıyorsunuz?'' şeklinde olur. Size verilen cevap haklarından biri de ''Bir menajer nasıl olur da işine bir başkasının karışmasına izin verir anlamıyorum'' cevabıdır. Özetleyecek olursak, futbol direktörü almak sanki işine karışacak seni rahatsız edecek birine para vermek olarak görülebilir, en azından oyunda size böyle görme opsiyonu verilmiş. Bence herhangi bir yanlışlık yok, yetkin bir futbol direktörü işlerinizi çok kolaylaştırabilir.

Quote Originally Posted by Trequartista View Post
    Futbol direktörü olayı günümüzde de özellikle ülkemizde tartışmaya açık bir konu. Football Manager serisinde basın toplantılarında ara sıra size gelen bir soru '' X takımı menajerinin futbol direktörüyle çalışma kararına nasıl bakıyorsunuz?'' şeklinde olur. Size verilen cevap haklarından biri de ''Bir menajer nasıl olur da işine bir başkasının karışmasına izin verir anlamıyorum'' cevabıdır. Özetleyecek olursak, futbol direktörü almak sanki işine karışacak seni rahatsız edecek birine para vermek olarak görülebilir, en azından oyunda size böyle görme opsiyonu verilmiş. Bence herhangi bir yanlışlık yok, yetkin bir futbol direktörü işlerinizi çok kolaylaştırabilir.
    daha farklı yorumlarda var ben mesela birlikte daha güzel işler başarabiliriz gibisinden birşey söylemiştim

Haklısınız hocam ben sadece bir olumsuz opsiyon üzerinden göstermek istedim bakış açısını. Yanlış demelerinin ''sebebi'' olarak işine karışabileceğini gösteriyorlar.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Bir menejer nasıl olur da başkasının işine karışmasına izin verir. Türkiye için doğru olur da yurt dışında böyle bakılmaması gerek.
    Oyunda ülkeye göre bunu ayarlamanın imkanı yoktur heralde.

FM 2013 Galatasaray kariyerimde asistanım Hagi , futbol direktörüm ise Fatih Terimdi. Takılmamak lazım bence böyle şeylere. Sonuçta Aykut Kocaman'da bir dönem Fenerbahçe'de futbol direktörüydü.

Nesil
    2007
    Yer
    Bandırma

Teşekkür ederim. Futbolcu alırken scoutların önerdiği o fiyata mı bakıyorsunuz yoksa genia scout mı ? Genia scout fiyatları yanlış çıktığını fark ettim.

Kiralık olarak kadroya kattıgımız oyuncunun,kiralık sözleşmesini 3 gün sonra iptal edersek anlaştıgımız maaşın hepsini mi veriyoruz yoksa hiçbir ödeme yapmıyor muyuz ?

Nesil
    2011
    Yer
    Eskişehir

Quote Originally Posted by Adana Demirspor View Post
    Kiralık olarak kadroya kattıgımız oyuncunun,kiralık sözleşmesini 3 gün sonra iptal edersek anlaştıgımız maaşın hepsini mi veriyoruz yoksa hiçbir ödeme yapmıyor muyuz ?
    İlginç Ödeme yapmıyorsak oyun hatası demektir bence.
    İkinci olan, ilk kaybedendir.
    Ayrton Senna da Silva

bende merak ettim bunu birde oyunculara maaşı aylık ödüyorsak sadece o ayın maaşınımı veriyoruz acaba yada yıllık olsa dediğin gibi direk paranın çıkması lazım bizden

Oynatmadığın Adamın Ücretini Niye Ödeyesin ki Bence Saçma Değil. Adam Ya Alışamamıştır. Ya da Sakatlanmıştır. Veyahut da Kulüp Oyuncuyu Beğenmemiştir.

Mantıklı Olan Sadece O Ayın veya O Haftanın Maaşını Verirsin Olur Biter.

Kiralık Bedeli Olmayan, Maaşı Kendi Kulübü Tarafından Karşılananlar İstisna Zaten O da Gitsin Yeter ki Oynasın Diyor Maaşını Falan Ben Veririm Diyor. Sen Böyle Diyen Kulübe de Para Ödemek Zorunda Olursan Bu Mantıksızlıktır.

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

zaten para istemiyor çoğu liverpooldan 180 potansiyelli olan bir oyuncu kiraladım aylık ödeme yok maaşınında yarısını istiyor bu seride oyuncu kiralamak kolay olmuş

Quote Originally Posted by zzzeeeggg View Post
    Teşekkür ederim. Futbolcu alırken scoutların önerdiği o fiyata mı bakıyorsunuz yoksa genia scout mı ? Genia scout fiyatları yanlış çıktığını fark ettim.
    Kabul edebilecekleri minimum teklife kadar pazarlık ediyorum. Fikret Orman style.

Arkadaşlar güzel bir konu açılmış Benim sorunum yapay zeka taktiğimi çözmüş, sürekli bol atak oynadığım taktik işe yaramıyor aksine ne kadar taktik oturduysam olmadı en önemlisi bazı maçları kazanmak için savunma anlayışı ile çıkmam gerek ama ligde kadrom üst düzeyde örnek vermek gerekirse ligdeki en kötü takımı bile yenmek için defans oyunuyla çıkmak zorunda kalıyorum. Bunun bir çözümü var mı ? Avrupa liginde olsun süper ligde, Türkiye kupasında ki 2. lig takımı bile bana aynı taktikle çıkıp zor anlar yaşatıyor. daha önce yaşayan oldu mu bu durumu aranızda. Fikirlerinizi paylaşır mısınız ?

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by cilqin View Post
    Arkadaşlar güzel bir konu açılmış Benim sorunum yapay zeka taktiğimi çözmüş, sürekli bol atak oynadığım taktik işe yaramıyor aksine ne kadar taktik oturduysam olmadı en önemlisi bazı maçları kazanmak için savunma anlayışı ile çıkmam gerek ama ligde kadrom üst düzeyde örnek vermek gerekirse ligdeki en kötü takımı bile yenmek için defans oyunuyla çıkmak zorunda kalıyorum. Bunun bir çözümü var mı ? Avrupa liginde olsun süper ligde, Türkiye kupasında ki 2. lig takımı bile bana aynı taktikle çıkıp zor anlar yaşatıyor. daha önce yaşayan oldu mu bu durumu aranızda. Fikirlerinizi paylaşır mısınız ?
    Oyunda gözlemcin ve yardımcıların sana rakibinle yapacağın maç öncesinde rakip raporunda rakibin zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini kapsayan bir rapor sunar. Aynı zamanda Teknik Heyet Tavsiyesi altında rakibe karşı oynayacağın maç öncesinde bazı önerilerde bulunur. Bunları göz önünde bulundurarak sen nasıl bazı önlemler ve hücumlar geliştiriyorsan yapay zeka da sana karşı böyle şeyler yapabiliyor.

Çok güçlü bir takım değilken kullandığın taktikle güçlü bir takım haline geldiğinde ise yapay zeka seni güçlü bir rakip olarak görüp daha çok önlem alıyor. Örneğin mesela Manchester United'a karşı oynarken bu rapora ve önerilere daha çok dikkat edip değişiklikler yapılabilir fakat daha güçsüz bir takım olan Birmingham'a karşı oynarken bunlara pek bakılmaz. Değil mi?

Ayrıca oyunda daha güçlü bir takım olduğunda haliyle rakip daha çok gol yememek ve hızlı ataklar geliştirmek üzerine plan geliştiriyor. Tahminimce sen taktiğinde savunmayı ileri çıkarıyor ve bol baskı uyguluyorsun. Rakipler de zamanla senin taktiğini çözdüğü ve karşı planlar oluşturduğu için sana karşı başarılı oluyor.

Bana sorarsan oyunda kesinlikle büyük takım taktiği - ortalama takım taktiği - küçük takım taktiği gibi olgular var. Kadro olarak güçlendikçe ve başarı kazandıkça taktiğini revize etmeni öneririm. Ayrıca bir oyuncudan profil veya asistan raporu olarak daha iyisi geldiğinde en kötü onun kadar iyi oynayacak diye bir kaide yok. O oyuncunun o role uygunluğu kesinlikle ve kesinlikle özellikle bu sene Football Manager'da önemli bir rol oynuyor.

Ekleme: Konu başlığında kısa denmiş ama yazdıkça yazasım geldi.

Nesil
    2007
    Yer
    Bandırma

Hocam kaçıncı sezondasın ?

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by Vankoff View Post
    Kabul edebilecekleri minimum teklife kadar pazarlık ediyorum. Fikret Orman style.
    +1
    Ben değeri 10m olan adama 1m ile başlıyorum. Onlar 15-20 istiyor. 7-8'de buluşuyoruz taksit maksit
    Çuvalla param varam ama yine de taksitle alıyorum

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by 3842 View Post
    Oyunda gözlemcin ve yardımcıların sana rakibinle yapacağın maç öncesinde rakip raporunda rakibin zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini kapsayan bir rapor sunar. Aynı zamanda Teknik Heyet Tavsiyesi altında rakibe karşı oynayacağın maç öncesinde bazı önerilerde bulunur. Bunları göz önünde bulundurarak sen nasıl bazı önlemler ve hücumlar geliştiriyorsan yapay zeka da sana karşı böyle şeyler yapabiliyor.

Çok güçlü bir takım değilken kullandığın taktikle güçlü bir takım haline geldiğinde ise yapay zeka seni güçlü bir rakip olarak görüp daha çok önlem alıyor. Örneğin mesela Manchester United'a karşı oynarken bu rapora ve önerilere daha çok dikkat edip değişiklikler yapılabilir fakat daha güçsüz bir takım olan Birmingham'a karşı oynarken bunlara pek bakılmaz. Değil mi?

Ayrıca oyunda daha güçlü bir takım olduğunda haliyle rakip daha çok gol yememek ve hızlı ataklar geliştirmek üzerine plan geliştiriyor. Tahminimce sen taktiğinde savunmayı ileri çıkarıyor ve bol baskı uyguluyorsun. Rakipler de zamanla senin taktiğini çözdüğü ve karşı planlar oluşturduğu için sana karşı başarılı oluyor.

Bana sorarsan oyunda kesinlikle büyük takım taktiği - ortalama takım taktiği - küçük takım taktiği gibi olgular var. Kadro olarak güçlendikçe ve başarı kazandıkça taktiğini revize etmeni öneririm. Ayrıca bir oyuncudan profil veya asistan raporu olarak daha iyisi geldiğinde en kötü onun kadar iyi oynayacak diye bir kaide yok. O oyuncunun o role uygunluğu kesinlikle ve kesinlikle özellikle bu sene Football Manager'da önemli bir rol oynuyor.

Ekleme: Konu başlığında kısa denmiş ama yazdıkça yazasım geldi.
    Aynen böyle.
    Bi ufak not ekleyeyim. Bu seride gerçekten hızlı ve çevik stoperleriniz yoksa arkaya atılan toplar çok tehlike yaratıyor.

AMC mevkinde oynayan bir oyuncuya verilebilecek en iyi rol nedir sizce? Elimde Pjanic ve Canales var. İkisi de 29 veya 30 yaşında. Teknik özellikleri mükemmel, fiziksel olarak düşmeye doğrular. Zihinselleri de iyi aslında, ama hangi rolü verirsem vereyim nafile, sanki FM 15'ten beri AMC mevkisi gereksiz bir mevkiye dönmüş durumda. Oradaki oyunculardan verim alınamıyor, çoğu taktikte Gizli Forvet kullanılıyor o yüzden sanırım.

Nesil
    2006
    Yer

Pjanic ortasahanın ortasında oyunkurucu olarak iyi oynamıştı bende.

4-2-3-1 oynadığım için ileride oynatıyorum, ama AMC mevki çok gereksiz sanki oyunda, eski serilerdeki verimi yok gibi. 4-3-2-1'e dönerim belki de dediğin gibi orta sahanın ortasında oyun kurucu olarak denerim.

Ligleri açarken ''Sadece Görüntüle'' ile ''Oynanabilir arasında çok fark var mı arkadaslar ?

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Ligleri açarken ''Sadece Görüntüle'' ile ''Oynanabilir arasında çok fark var mı arkadaslar ?
    Hatirladigim kadariyla var. Sadece görüntüle dersen ligdeki oyunculari tam kadro görebiliyorsun ama mac raporu lig siralamasi vs gibi seyleri göremiyorsun diye biliyorum.

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by GicaHagi View Post
    Hatirladigim kadariyla var. Sadece görüntüle dersen ligdeki oyunculari tam kadro görebiliyorsun ama mac raporu lig siralamasi vs gibi seyleri göremiyorsun diye biliyorum.
    Hayır, sadece görüntüle derse daha az oyuncu yüklenir o ligi hiç açmamış gibi ve ligden bir takıma menejer olamaz ama bütün istatistiklere bakabilir. Oynanabilir açarsa zaten istediğini yapar.
    Hiç açmamakla sadece görünütle arasında gerçekçilik farkı var.

Quote Originally Posted by hyuga10 View Post
    sanki FM 15'ten beri AMC mevkisi gereksiz bir mevkiye dönmüş durumda. Oradaki oyunculardan verim alınamıyor, çoğu taktikte Gizli Forvet kullanılıyor o yüzden sanırım.
    Aynı fikirdeyim. Galatasaray'da Sneijder bile MC daha iyi oynuyor.
    Çoğu AMC'yi de MC oynatınca gole asiste doyuyorlar

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by Gsigos View Post
    Aynı fikirdeyim. Galatasaray'da Sneijder bile MC daha iyi oynuyor.
    Çoğu AMC'yi de MC oynatınca gole asiste doyuyorlar
    AMC'de de etkili oyun sergileyen oyuncular gördüm ben bu seride Oyun kurucu destek rolünde Morne Nel örneğin

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

AMC'de ofansif ortasaha hücum rolünde hemen hemen her oyuncudan verim aldim diyebilirim bu rolü denemenizde fayda var.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by GicaHagi View Post
    AMC'de ofansif ortasaha hücum rolünde hemen hemen her oyuncudan verim aldim diyebilirim bu rolü denemenizde fayda var.
    OOS hücum rolü gizli forvet rolüne benzediği için verim almış olabilirsin hocam. Arkadaşların demek istediği daha çok oyun kurucu rolleri.

Elimdeki oyuncuların çoğunun Oyun Kurucu destek rolünde verimliliği tam gözüküyor, OOS rollerinde 1-2 tık aşağı, SO rolünde biraz daha geri, GF de daha da düşük falan gibisinden, OK destek veya hücum oynatıyorum nafile, GF sevmiyorum zaten, SO oynarsa bu sefer gol atmaya başladı diyelim çok gol görüyoruz kalemizde, OOS de denedim, ama taktikten mi oyuncudan mı bilemiyorum olmuyor. Şunu da gördüm bu seride ben genelde netten taktik bulur oynarım, sonra üzerinde rütuş atmaya çalışırım takımıma göre, sıfırdan taktik oluşturmam, defans yapamıyorum, nette bir yığın başarılı başarısız taktik bulup denedim, ama nafile, çok gol atarsam gol farkıyla yeniyorum yesem bile, eğer ki oyuncularım o maç kazmalaşırsa 3 şutta 3 gol yediğim de oluyor. Evimde en zayıf ekiplere yenildiğim de oluyor, deplasman maçları zaten kabus. Ha belki İtalya liginde olduğumdan olabilir bu durum, ama BJK'yle 60 maç yenilmediğimde bile taktikten memnun değildim, hep bi eksiklik doğuyor, ya orta saha verimli olmuyor ya forvet hattı vs. Sizce defans için en verimli rol hangisi, genelde FM 15'ten beri PDS koyuyorlar taktiklere, mesela Standart Stoperler PDS farkı nedir, hangisi daha sağLam defans yapar veya Çakılı Stoper mi kullansak?

Taktik kısmında ki oyuncuların yerleri karıştı. Misal kaleci en altta,forvet en başta gözüküyor. Bunu nasıl düzeltebilriim ?

http://i.hizliresim.com/6P2JW3.jpg

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri