1 ile 16 arası toplam 16 sonuç

Konu: Semih Kaya

Default Semih Kaya

"Özelliklerini aşağı indirdik, CA'sını düşürdük" demek için dripling, teknik, off the ball gibi özellikleri düşürülmüş sanırım. Bu profile başka bir açıklama getirmek zor.
    Last edited by perpetua : 07.Mart.2016 at 17:19

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by kirilenko47 View Post
    "Özelliklerini aşağı indirdik, CA'sını düşürdük" demek için dripling, teknik, off the ball gibi özellikleri düşürülmüş sanırım. Bu profile başka bir açıklama getirmek zor.
    Hocam boşa yorum yapıyoruz bizi takan yok malesef. Seneye alma oyunu bu kadar basit. 100 lira zaten veriyoruz 100 daha ekleyip fifa al. En azından adamlar sürekli güncel tutuyo oyunu. Ben şahsen öyle yapıcam.

3. Default

Bazı profiller iyileştirilmesine rağmen bazıları halen yerinde sayıyor.Turksportal'ın inceleme durumu hakkında da şüphelerim var,süper ligi 1-2 kişi mi araştırıyor acaba diğer birçok takım araştırıcısını forumda hiç görmedim.Altınordu misal bu güncelleme de güzel test edilmiş olumlu yönleri de söyleyelim.

Nesil
    2003

Rica ediyorum, sizce Semih'in sahip olmasi gereken profili yapip buraya asin. En azindan tam olarak hangi konularda degisiklik gerektigini dusundugunuz tam olarak ortaya ciksin. Yoksa diger yorumlar bence bos yorumlar.

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Kimse kimseyi kandırmasın lütfen. Koray Günter bu adamdan çok daha iyi bir stoper.

Ne hız var ne teknik ne hava hakimiyeti ne de markaj. Fatih Terim ve Ujfalusi nin gazı ile geçirdiği 1 sezon harici haricinde iyi bir performansı yok.

Çalım yiyor boyu da kısa . Liderlik ya da soğukkanlılığı da yok. Bence bir stoperde olması gereken hiç bir özellik yok bu adamda.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Pozisyon almasını biraz düşürmeli mi? 15 bayağı fazla geliyor bana artık. Concentration ile açıklanabilir mi? Ya oyunu takip etmiyor diyerek tamamen konsantrasyon sorunu olarak kabul ederiz, ya da rakibin ne yapacağını çözemediğinden geç pozisyon alıp kolay geçiliyor deriz. Bana kalırsa çizgi savunma yapmakta bile aciz durumda kaldı bu sezon. Galatasaray önceki sezonlarda daha önde oynarken az pozisyon yediğinden çok belli olmuyordu defoları. Bu sene daha fazla baskı yediğinden net çıktı hataları. 1. sınıf bir stoper olma şansı da kalmadı artık. Çok ciddi bir düşüşü hak ediyor hatta.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Cengiz, oyunu geride kabul ettiginde orta saha oyuncularinin savunmayi perdelemesi cok daha onemli hale geliyor. Ayrica geride oyunu kabul ettiginde stoperlerin pozisyon almasi daha kolaylasiyor cunku daha kisitli bir bolgeyi kontrol etmek zorunda kaliyorlar. Pozisyon alma becerisinden daha cok oyuncularin hava hakimiyeti one cikiyor.

Galatasaray'in orta sahasi bu sezon baski yapamayan bir orta sahaydi. Hem kanat oyuncularinin savunmaya katkisi cok azdi, hem de orta sahanin merkezinde kanat oyuncularinin savunmaya az katkisini tasiyabilecek oyuncu profilleri yoktu. Selcuk'un oynadigi bir orta sahada sadece hucuma odakli kanat oyunculari ile oynamak fazlasiyla riskli cunku Selcuk her ne kadar surekli oyunun icinde olsa ve surekli yangin sondurmeye calissa da, rakip ile temasli oynayan, rakibi agresifligiyle durdurabilen bir oyuncu degil.

Bu da butun savunma yukunu savunma oyuncularinin ustune yikti. Bu durumda savunma oyuncularinin kotu gorunmesi, bol hata yapmasi da dogal cunku mac icinde riskli karar almalari gereken cok sayida pozisyon ile karsi karsiya kaldilar.

Bu kadro dengesizligi ile bence her stoper kotu gorunurdu. Nitekim kimin stoper oynadigi fark etmedi butun sezon.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Hakan Balta ve Chedjou kötü gözükmedi bence ama. Pozisyon Alma değil de Konsantrasyon ve Önsezi 1 puan düşürebilir diye düşünüyorum. Sağ bek oynama özelliği de yükseltilmeli.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Semih'in süratli olması dışında hiçbir artısı yok. Bence de profilinde gözle görülür bir düşüş yapılması gerekiyor. Özellikle PA'sı 130 civarı olmalı. Bunu sezon başında ve ortasında yazdığımızda itiraz edilmişti ama Semih'in oynadığı futbol bizi haklı çıkardı.

Nereye yazacağımı bilemedim belki yeri burası değil ama genel bir -5 CA düşüşünü hak etmiyor mu ligimiz?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by excaliburuA View Post
    Nereye yazacağımı bilemedim belki yeri burası değil ama genel bir -5 CA düşüşünü hak etmiyor mu ligimiz?
    Son 1 aydir ozellikle bunun karsilastirmalarini yapiyorum.

Milli takimlar bazinda bakarsak:

Kalecilerimizin CA'si 24 takim arasinda 15. sirada.
    Beklerimiz 24 takim arasinda 14. sirada.
    Stoperlerimiz 24 takim arasinda 19. sirada.
    Merkez orta sahalar 24 takim arasinda 9. sirada.
    Kanatlar ve ofansif orta sahalar 24 takim arasinda 10. sirada.
    Forvetler 24 takim arasinda 13. sirada.

Hirvatistan'in sahaya cikan oyunculari ile bizim sahaya cikan oyuncular arasinda da ortalama 10 CA'lik bir fark var. En azindan veritabanindaki verilere bakarak Hirvatistan'a maglup olmamiz dogal.

Lig bazinda ise hemen hemen her yil -5 puan dusus yapiliyor, sonra transferler oluyor ve o -5'lik dususun etkisi ortadan kalkiyor.

Euro 2016'ya gidebilmek için mucizeleri gerçekleştirdik. En iyi 3. olup turnuva geldik. Şuana kadar turnuvadaki bütün maçları izledim açık ara en kötü futbolu oynayan takım bizdik.
    Galatasaray, berbat bir sezonun ardından Kazak takımı karşısında Avrupa Ligine gidebilmek için akla karayı seçti. Uefa'da ise kendi liginde yerlerde sürünen Lazio'ya karşı varlık gösteremeden elendi.
    Yere göğe sığdıramadığımız Beşiktaş, Avrupa Liginde gruplardan çıkamadı. Keza Fenerbahçe de aynı şekilde.
    Ben ligimizdeki oyuncuların, oyunda biraz da olsa şişirildiği kanaatindeyim. Uluslararası arenada aldığımız neticeler de onu gösteriyor.

Nesil
    2003

Euro 2016'ya gidebilmek için mucizeleri gerçekleştirdik. En iyi 3. olup turnuva geldik. Şuana kadar turnuvadaki bütün maçları izledim açık ara en kötü futbolu oynayan takım bizdik.
    Galatasaray, berbat bir sezonun ardından Kazak takımı karşısında Avrupa Ligine gidebilmek için akla karayı seçti. Uefa'da ise kendi liginde yerlerde sürünen Lazio'ya karşı varlık gösteremeden elendi.
    Yere göğe sığdıramadığımız Beşiktaş, Avrupa Liginde gruplardan çıkamadı. Keza Fenerbahçe de aynı şekilde.
    Ben ligimizdeki oyuncuların, oyunda biraz da olsa şişirildiği kanaatindeyim. Uluslararası arenada aldığımız neticeler de onu gösteriyor.
    Eee.. yani?

Bu yazdiklarini herkes yasadi, herkes gordu. Anlamli bir karsilastirma yapip faydali mi olacaksin?
    Yoksa bazi sonuclar senin beklentilerinin disinda gerceklesti diye bizim beklentilerimizin de disinda gerceklestigini mi varsayacaksin?

Ligimizin yas ortalamasi 28. Alttan cikan oyuncu yok. Dogal olarak her yil bir cok oyuncu dusuyor.
    Ancak bu dusen oyuncularin yerini yeni 28-30 yas bandinda yeni transfer edilmis oyuncular aliyor.
    Yeni gelen oyunculari kafadan dusuremeyecegimize gore sezon sonunu bekleyip dusmesi gerekenleri dusuruyoruz.

Iki tane ornek vereyim.

Basaksehir'in transfer ettigi Napoleoni ligin en iyi 10 santraforu arasinda bir seviyede geldi. Ikinci yari kisacik sureler alarak oynadi. CA 125.

Kayserispor'da hic oynamayan Adnane Tighadouini ligin en iyi 5. kanat oyuncusu olarak geldi. CA 125.

Bu adamlar oldugu gibi kalsin. Ligde istikrarli bir sekilde oynayan, verimli olan adamlar dussun mu?

Iki ornek daha.

Bruma'yi Ispanya'ya yolladik, devre arasinda CA'si bizim yolladigimiz 125'ten, 137'ye cikmis. Hadir buyur ayikla. Ayni sekilde Amrabat'i 130 ile yolladik, 145'e cikarttilar.

Boyle daha bir cok ornek var.

Ve sen diyorsun ki daha da dusurun. Hangi nedenlerle? Hangi verilere dayanarak?
    Takimlarin aldiklari basarisizliklari tekrarlamana gerek yok. Onlari herkes zaten biliyor.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Fenerbahçe yazmışsınız da Fenerbahçe çeyrek final için avantajlı skoru almışken ve oyun olarak da öndeyken hakem katliamları ile elendi. Kıyas kabul etmez. Fenerbahçe savunma oyununu bu sezon Avrupa'nın en üst seviyesinde yaptı ve her takımla bu futbol ile başabaş oynayabilirdi. Benzer bir oyun ile Avrupa Ligi'nde yarı final oynadılar. Unutmamak lazım. Galatasaray'ın savunma kurgusu ile ligin geri kalanı arasında çok büyük fark var.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Kayserili Adnane dediğin adam marttan beri sakat. Önce bi onu bil.
    Ayrıca o Bruma hakkında verdiğin örneği 500 kez verdiğin için onu da biz biliyoruz. İspanyol veya Yunan araştırmacıların yargılarından kararlaştırarak faydalı bir düşünce mi oluşturacağız? Oyunda bu adam sürekli 1-2 sezon içinde en büyük kulüplere 20-25 milyon euroya gidiyor. Bruma öyle bir oyuncu mu?
    Öyle bir yazmışsın ki sanki radikal bir düşüş beklentisi içerisindeyim. Takımlarımızın vaziyetini herkes gibi bildiğini bende biliyorum sadece göz önüne alınabilir dedim. Verdiğin cevap ve kullandığın dil de hiç hoşuma gitmedi. Bu forumda insanlar sizin gibi düşünsün siz de kafanıza göre at koşturun. Sonra yok efendim faydalı bir eleştiri bekliyoruz. Faydalı bulduğunuz 1 eleştiri göremedim ben. Ölü sitenle ve atarlı giderli yazılarınla başbaşa bırakıyorum seni, selametle.

Nesil
    2003

Kayserili Adnane dediğin adam marttan beri sakat. Önce bi onu bil.
    Ayrıca o Bruma hakkında verdiğin örneği 500 kez verdiğin için onu da biz biliyoruz. İspanyol veya Yunan araştırmacıların yargılarından kararlaştırarak faydalı bir düşünce mi oluşturacağız? Oyunda bu adam sürekli 1-2 sezon içinde en büyük kulüplere 20-25 milyon euroya gidiyor. Bruma öyle bir oyuncu mu?
    Marttan once de pek oynadigini gormedik Adnane'nin.

Evet baska arastirmacilarin yaptiklarini da takip etmek gerekli. Basimiza buyruk, veritabaninin geri kalanini tamamen gozardi ederek degerlendirme mi yapalim yani? Bunu yaparsak, her transfer sonrasi hemen oyuncu CA'larinda ciddi degisiklikler yapmak gerekmez mi?

Öyle bir yazmışsın ki sanki radikal bir düşüş beklentisi içerisindeyim. Takımlarımızın vaziyetini herkes gibi bildiğini bende biliyorum sadece göz önüne alınabilir dedim. Verdiğin cevap ve kullandığın dil de hiç hoşuma gitmedi. Bu forumda insanlar sizin gibi düşünsün siz de kafanıza göre at koşturun. Sonra yok efendim faydalı bir eleştiri bekliyoruz. Faydalı bulduğunuz 1 eleştiri göremedim ben. Ölü sitenle ve atarlı giderli yazılarınla başbaşa bırakıyorum seni, selametle.
    Bizim ligdeki oyuncularin sisirildigi kanaatindeyim yazdin. Peki olabilir. Bu hissine saygi duyarim. Ben ayni hissi paylasirim, paylasmam bu onemli degil.

Elinde bu hissini destekleyecek ne gibi bir veri oldugunu sordum. Bunun anlami, bir analiz yap ve isi hissiyattan cikartip maddiyata cevirelim ve gerekiyorsa bir duzeltme yapalim demektir. Bu analizi yapmak yerine bana bozuldun, kustun.

Bunu ben elestiri yapmak olarak kabul edemiyorum cunku yazdiklarin arastirmaya bir bilgi sunmuyor, arastirmayi zenginlestirmiyor, arastirmacilarilarin bilmedigi seyleri veya bakmadiklari bakis acilarini dusunmelerine katkida bulunmuyor. Bu ozellikleri barindirmayan elestirinin, sadece elestiriyi yazana faydasi var. Halbuki elestirinin amaci, elestirilen kisiye/yapita gelismesi icin yol gostermek olmali.

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri