1 ile 5 arası toplam 5 sonuç

Konu: Fm 2016 - "TÜRKİYELİ" çevirisi hatalıdır.

Default Fm 2016 - "TÜRKİYELİ" çevirisi hatalıdır.

Merhaba

Burada gördüğünüz gibi kamerun asıllı alman vatandaşına "Alman" deniliyor. Tunus asıllı Fransız olan Zidane'a Fransız deniliyor. Ama Türkiye'de doğan kişiye "Türkiyeli" deniliyor.

Bu yanlıştan dönülmesi ve bu lanet olası "türkiyeli" yaftasından kurtulmamız gerekiyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Dublin

Bu durumu başka taraflara çekmenize gerek yok. Bahsettiğiniz, oyunun çevirisi yapılırken kullanılan değişkenlerden kaynaklanan bir durum. Oyunda eminim "Galatasaray futbolcu X" veya "Türkiye futbolcu Y" diye tabirler görmek istemezsiniz. Bunu görmek istemeyeceğiniz için de '-lı, -li' gibi yapım eklerinin kullanılması zorunludur.

Remaining silent in the face of injustice is the same as supporting it.

Kısa kesip "Türk" demek hem doğrusudur hem de daha iyisidir. Galatasaraylı ile Türkiyeli yi bir görmek gerçekten alakasızdır. Burada çeviriye katkı yapanlar olduğu için açtım. Bana göre de önemli bir durum.
    saygılarımla hocam.

Allah akıl fikir versin ya muhabbete bak...

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Merhabalar. Başlığı yeni görüyorum. Buradaki durum, vivoperlei'nin de belirttiği gibi çeviride değişkenin tam ülke adı şeklinde olması. Yani [ülke] şeklindeki bir değişkeni [milliyet] yapmamız imkânsız; konunun Türk, Türkiyeli tartışmasıyla uzaktan yakından alakası yok Eğer bu haber Alman millî takımı için olsaydı orada yine Almanyalı yazacaktı. Ancak; bu kullanım bence de güzel durmamış. En başta Türkiye menajeri Ertuğrul Sağlam yazılsa çok daha mantıklı olurdu mesela. O nedenle bu cümleye tekrardan bakacağım. Geri bildiriminiz için teşekkürler.
    "Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil; doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri