Sayfa 5 / 7 İlkİlk ... 34567 SonSon
121 ile 150 arası toplam 198 sonuç

Konu: FM 17 Yenilikler

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by UgurcanOrhan View Post
    o %20 indirim şeyi kalkmış bugün alıcaktım, keyfim kaçtı ya . görevlilerden bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı geri dönecek mi ?
    Geri doner mi bilmiyorum ama yanilmiyorsam gectigimiz Cuma son gundu.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Kontra veya Savunma
    Ofansif mentalitelerde takım çok daha fazla pres yapmaz mı?

Ya da bu presi takım talimatları ile mi yaptırmak gerekir?

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by UgurcanOrhan View Post
    o %20 indirim şeyi kalkmış bugün alıcaktım, keyfim kaçtı ya . görevlilerden bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı geri dönecek mi ?

Voidu'dan alırsan 1-2 dk içinde steam keyi gönderiyorlar. Fiyat 75 TL . Ayrıca eğer hala varsa VOIDU10 indirim kupon kodunu yazdığında ekstra %10 indirim kazanıyorsun

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Voidu'dan alırsan 1-2 dk içinde steam keyi gönderiyorlar. Fiyat 75 TL . Ayrıca eğer hala varsa VOIDU10 indirim kupon kodunu yazdığında ekstra %10 indirim kazanıyorsun
    steam da oyun fiyatı 100 TL iken , bir baska firma-platform-websayfası nasıl bunu 75 TL'ye satabiliyor? Aynı kodu birden fazla kişi ile paylaşma ihtimalleri yok mu?

Bir de bir başka arkadaşın da belirttiği, bu oyunu bir kaç yıldır peşpeşe satın alanlara yapılacak olan indirim neden çok çok kısa bir süre ile sınırlandırıldı?

Benim fm2016 daki tek dert yandığım konu antreman sistemi . Örneğin bütün takıma belirli bir seviyede antreman yaptırırken bir kaç oyuncu da bariz gerileme meydana geliyor oyuncuya özel antreman yaptırılabilmeli diye düşünüyorum . Sınırsız seçenek sunmuyor şuan daki sistem sadece tek bir özel antreman seçeneği veriyor ondada oyuncu çalışkan değilse zaten mutsuz oluyor . eski sistemde 16 yaşında forvet özellikleri iyi olan sattrafor regenleri 1 sene defansif antreman yaptırırdım sonrasında ileride ne toplar kaparlardı . bu şekilde oyunu ileriye yığardım . şimdi böyle komplike sistemler geliştiremiyorum . regen çıkan adam forvetse sadece forvet özellikleri gelişiyor .

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Donanımhaberde denk geldim droyun diye bi satıcı var. 59 liraya satıyorlar, firma yetkilisi diye özel isim de vermişler sitede.
    http://www.droyun.com/fm-17-football-manager-2017

https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=120890926

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by IlGiurista View Post
    Ofansif mentalitelerde takım çok daha fazla pres yapmaz mı?

Ya da bu presi takım talimatları ile mi yaptırmak gerekir?
    Ofansif oyun anlayisinda takim savunma cizgisini de daha onde kurar, daha fazla pres de yapar.
    Ancak ayni zamanda rakip kaleye daha hizli gitmek de ister.

Yani hucum oynayip topa sahip olmak icin tempoyu cok dusurmek, hucum gorevi verilen oyuncu sayisini daha az tutmak gerekiyor.

Veya savunma oynayip onde basmak icin savunma cizgisini ve baskiyi daha onde tutmak gerekiyor.

Veya dengeli oynayip hem daha fazla pres/daha onde savunma cizgisi ve daha dusuk tempo+daha kisa pas.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by fcgrkm View Post
    steam da oyun fiyatı 100 TL iken , bir baska firma-platform-websayfası nasıl bunu 75 TL'ye satabiliyor? Aynı kodu birden fazla kişi ile paylaşma ihtimalleri yok mu?

Bir de bir başka arkadaşın da belirttiği, bu oyunu bir kaç yıldır peşpeşe satın alanlara yapılacak olan indirim neden çok çok kısa bir süre ile sınırlandırıldı?
    Voidu'dan ilk defa aldım bu sene. Geçtiğimiz yıllarda alanlar oldu hiç şikayet edildiğini görmedim. Eğer aynı key'i başkalarına da veriyorlarsa ikisi aynı anda online olursa sıkıntı. Bu sıkıntı yaşayan forumda görmedim Güvenilir sen al geç derim.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by bahadirkilic View Post
    Benim fm2016 daki tek dert yandığım konu antreman sistemi . Örneğin bütün takıma belirli bir seviyede antreman yaptırırken bir kaç oyuncu da bariz gerileme meydana geliyor oyuncuya özel antreman yaptırılabilmeli diye düşünüyorum . Sınırsız seçenek sunmuyor şuan daki sistem sadece tek bir özel antreman seçeneği veriyor ondada oyuncu çalışkan değilse zaten mutsuz oluyor . eski sistemde 16 yaşında forvet özellikleri iyi olan sattrafor regenleri 1 sene defansif antreman yaptırırdım sonrasında ileride ne toplar kaparlardı . bu şekilde oyunu ileriye yığardım . şimdi böyle komplike sistemler geliştiremiyorum . regen çıkan adam forvetse sadece forvet özellikleri gelişiyor .
    Nasıl yani bireysel antreman yok ? Ekstradan top kapma çalıştırmayı denedin mi hiç ?

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Nasıl yani bireysel antreman yok ? Ekstradan top kapma çalıştırmayı denedin mi hiç ?
    hocam öyle var fakat o şekilde oyuncu çalışkan değilse mutsuz oluyor ve sürdüremiyorsun veya mevkisine uygun olmadığı için mutsuz oluyor gerileme yaşıyor . Bence detaylı bir antreman sistemi olmalı tek tek her futbolcuyla ayrı ayrı ilgilenebilmeli .

Ofansif oyun anlayisinda takim savunma cizgisini de daha onde kurar, daha fazla pres de yapar.
    Ancak ayni zamanda rakip kaleye daha hizli gitmek de ister.

Yani hucum oynayip topa sahip olmak icin tempoyu cok dusurmek, hucum gorevi verilen oyuncu sayisini daha az tutmak gerekiyor.

Veya savunma oynayip onde basmak icin savunma cizgisini ve baskiyi daha onde tutmak gerekiyor.

Veya dengeli oynayip hem daha fazla pres/daha onde savunma cizgisi ve daha dusuk tempo+daha kisa pas.
    Championship Manager ya da Football Manager serileri futbol oyununun bütününü, bir menajer ya da teknik direktör olarak tabir ettiğimiz kişinin bakış açısından, gerçeğine en yakın ''simule etmeye çalışan'' oyun serileridir. Simule edimeye çalışılan değişken sayısının ve oluşturulan olası senaryoların komplikeliğini ve büyüklüğünü öncelikle özümsememiz gerekli diye düşünüyorum. İkinci olarak ise yapılacak hiç bir futbol simulasyonu oyununun, bir helikopter simulasyonu ya da ucak simulasyonu gibi olamayacağı gerçeğini kabullenmemiz gerekli. Amatör olarak biraz topa ayağı değmiş herkesin de bu gerçeği bildiği aşikardır.

CM ve FM serilerinde, oyunlarla ilgili olarak herkesin kendine özgü bir bağı-sevgisi bulunmakta. Kimine göre bu taktiksel anlayışlar, kimine göre detaylar, kimine göre sadece kazanma hissi, kimine göre alt yapıdan bir oyuncu çıkartıp jübilesine kadar gelişimi izleme, kimine göre taraftarı olduğu kulübün borçlarını temizleme, kimine göre henüz popüler olmamış potansiyel dünya yıldızlarını bulma, kimine göre ise tsigalko, nikiforenko, aghahowa diye gidiyor...

Oyunu taktiksel olarak oynamayı seven arkadaşların, taktiksel oynanabilirlik ve simulasyon ile ilgili eleştiri,soru ve onerilerinin olması cok guzel bir sey. Ancak bu elestiri,soru ve yorumları yapmadan önce, belirli bir periyot yönettikleri takım üzerinde uygulayıp, buna odaklandıktan sonra verilerle ve görsellerle paylasmaları , konunun incelenmesi acısından cok daha verimli ve sağlıklı olacaktır kanısındayım. Cunku ben de sıradan bır oyunsevere olarak bu detayları merak edıyorum.

Şimdi konu başlığında daha önce geçen ve perpetua'nın Guardiola'dan örnek verdiği taktiksel varyasyonlardan sonra yine bir kafa karışıklığı bu oyunu 2000 yılından beri oynayan ben de bile oluyor. Bu da normal bişi. Bu sebeple kült olmuş bazı taktik felsefelerinin ve dizilişlerinin resimlerle paylaşılması ve açıklanması çok daha sağlıklı olacaktır. Örneğin şu anda dünya üzerinde ''gegen press'i'' sevmeyen kişi sayısı çok azdır. Acıkcası ben de, Klopp'un ve Pochettino'nun dizilişi ve felsefesi resimlerle eklenirse cok mutlu olurum..

Press anlayısları ile ilgili olarak da ilgi sahibi arkadaslar icin asagıdakı ınceleme bir kaynak olabilir:
    http://theinsidechannel.com/guide-pr...occer-tactics/

Teşekkürler,

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by bahadirkilic View Post
    hocam öyle var fakat o şekilde oyuncu çalışkan değilse mutsuz oluyor ve sürdüremiyorsun veya mevkisine uygun olmadığı için mutsuz oluyor gerileme yaşıyor . Bence detaylı bir antreman sistemi olmalı tek tek her futbolcuyla ayrı ayrı ilgilenebilmeli .
    Aslında bir yöntemi var bunun. Genel antremanı hafif yaparsın ve her futbolcuya tek tek antreman programı verirsin. Böylelikle her futbolcuda antreman yoğunluğunu normal ayarlamış olabilirsin. Eğer hala antreman ağır diye ağlıyorsa gerekeni yaparsın topçuya

Nesil
    2014
    Yer
    Tekirdağ

Bana bu oyunda zevk veren nokta taktiksel arayislar. %70 topa sahip olmak 700+ pas yapmak ve tum bunlar olurken yaratici olmak istiyorum. Pas sayisini yakaladigimda maclar cok kisir geciyor. Yaraticiligi yakaladigimda paslar 500 kusurat topa sahip olma orani %60 larda kaliyor.

Beni zorlayan nokta defansif dizilis ve hucumsal dizilis. Perpetua her zaman defansif dizilisi formasyonum hucumsal dizilisi rollerin belirledigini soyluyor fakat ne kadar yeterli?

Pas oyununda 3cb-2dm-2wm-1cm-2ss kullaniyorum, rakip stoperler bosta kalinca kime press yapacagini sasiriyor ve tam barcelona benzeri araya sizmalari basarabiliyorum. Fakat benim sorunum bu dizilis gegenpressing icin uygun degil. Dizilisi one tasidigimda istedigim pas organizasyonu bozuluyor. Uzun ugraslarima ragmen pas oyunumu aradigimi tam anlami ile bulabilmis degilim

Bence Izlanda geride bekleyen bir takim degil.

Iskandinav ve Britanya ulkeleri, FM tabiriyle genelde kontrol veya hucum oynayan takimlar.
    Ispanya ve Brazilya ise FM tabiriyle genelde kontra/savunma oynayan takimlar.

Italya da kontra/savunma oynayan bir takim ama bunu topa sahip olarak degil topu rakibe verip dikkatli oynayarak yapiyor.
    Ispanya/Brezilya ise yuksek teknik kapasiteli oyunculariyla topa sahip olarak kontra/savunma oyunu oynuyorlar.

FM'de kontrol/hucum direkt paslarla en hizli sekilde rakip kaleye gitmek anlamina geliyor. Her firsatta kontra denemek anlamina geliyor.

Kontra/savunma ise pas yaparak topa sahip olmak ve rakip kaleye daha yavas gitmek anlamina geliyor. Iyi bir kontra firsati yaratmaya calismak ve ancak bu zamanlarda, kontra hucum denemek anlamina geliyor.

Direkt paslarla kontrol/hucum futbolu oynamak icin deparli oynamak efor sarf etmek gerekli.
    Kontra/savunma futbolu oynamak icin ise teknik ve taktik beceri gerekli.

Orta ve dogu avrupa futbolu (Hollanda da buna dahil) ise bunlarin arasinda kaliyor. Bu takimlarin genelde pas yapmaya dayali Kontra/Dengeli/Kontrol oynadiklarini goruyoruz.
    Hocam bütün sistemli hocaların taktiklerini neredeyse kontra - savunma veya kontrol üzerine kuruyorsun. Bu oyunda hücum yapmamız mı istenmiyor anlamıyorum. Senin açıkladığın sistem ile bizim düşündüklerimiz hep çok farklı çıkıyor.

En basitinden bana bir Atletico Madrid incelemesi yapar mısın kısa kısa.. FM de uygulayabilmek için ne yapmamız gerekiyor? Hangi oyun anlayışı.. Hangi oyun felsefesi.. Hangi özel görevler veya destek-hücum oyuncu sayısı.. ?

Belki yeri değil ama geçen seneki gibi ''Football Manager Türkiye Araştırması Eleştiri Başlığı'' bu sene açılacak mı acaba ?

Birde taktik tartışma konusu açıp orada tartışsak daha yararlı olmaz mı ?

Yarın akşam beta geliyor galiba Miles Reis Twitter'da yazmış.

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

Miles yarın 19:30 dfa Beta nın yayınlanacağını duyurmuş hadi hayırlısı bakalım...

@perpetua Taktikle ilgili birkaç soru sormak istiyorum. Özellikle takım hücüm halindeyken ve G.Saray üzerinden örnek vermek istiyorum.

Taktiğimiz Klasik 4-2-3-1 olsun.

Takım hücuma kalktığında savunma orta çizgideyken MC'lerden birtanesi(De Jong) stopere,sol stoper(Balta) sol beke geçip defansı 4'lesin.

Sol bek(Carole) hücuma,önünde ki İÇe kat eden(Bruma) forvet yakınına geçsin.

AMC rolünde ki oyuncu(Sneijder) hücumu yönlendiren adam rolüne,diğer MC(SelçukVsTolga) dönen topları toplama görevinde olsun.

- Bu formatta oynamak için nasıl bir diziliş yapmam gerek?

- Oyunculara hangi rolleri vermem lazım?

- Hangi mantalite ile oynamam gerek? (Standart-Akıcı) (Kontrollü-Katı) vs..

- Takım talimatlarından hangilerini vermem gerek?

Belki uzun ve karışık oldu,cevaplarsanız sevinirim. @perpetua

Nesil
    2011
    Yer
    Eskişehir

Veeeeeeeeeeeee beklenen haber geldi.

I've just given the green light for the beta. The process from now takes 24 hours or so. So you should expect it this time tomorrow. #FM17
    İkinci olan, ilk kaybedendir.
    Ayrton Senna da Silva

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by BlackAnaconda View Post
    Hocam bütün sistemli hocaların taktiklerini neredeyse kontra - savunma veya kontrol üzerine kuruyorsun. Bu oyunda hücum yapmamız mı istenmiyor anlamıyorum. Senin açıkladığın sistem ile bizim düşündüklerimiz hep çok farklı çıkıyor.

En basitinden bana bir Atletico Madrid incelemesi yapar mısın kısa kısa.. FM de uygulayabilmek için ne yapmamız gerekiyor? Hangi oyun anlayışı.. Hangi oyun felsefesi.. Hangi özel görevler veya destek-hücum oyuncu sayısı.. ?
    Futbolun amaci gol atmak, mac kazanmak.
    Oyun anlayisi bunu nasil yapmayi tercih ettiginizi belirliyor.

Topu kapar kapmaz cok hizli bir sekilde rakip kaleye gidip gol aramak mi istiyorsunuz? O zaman hucum sececeksiniz.

Topu kapar kapmaz hizli bir sekilde rakip kaleye gidip gol aramak, kontra ataklara karsi da dikkatli olmak mi istiyorsunuz? O zaman kontrol sececeksiniz.

Topu kaptiktan sonra iyi bir hizli hucum firsati varsa hizli hucum etmek, yoksa top cevirip rakibin bosluklarini mi arayarak gol bulmak mi istiyorsunuz? O zaman kontra sececeksiniz.

Kontra'dan biraz daha dikkatli ve daha fazla top cevirerek gol aramak mi istiyorsunuz? O zaman savunma sececeksiniz.

Kontra denince geride 11 kisi bekleyip, bir tane uzun top atip onun pesinden kosmak akla gelmemeli. Cunku bu bir organizasyon sonucu ortaya cikan bir oyun degil degil, askine bir organizasyon eksikligi.

Ornegin geride organize bir sekilde savunma yapan Italyanlar defansif oyuyor, ayaga pas yaparak kendi yari sahasindan cikiyor ve rakip kaleye gidiyor. Savunmada prese dayali degil, pozisyon almaya dayali bir savunmayi tercih ediyorlar. Rakibin kendilerine tehlike arz etmeyen bolgelerde topa sahip olmasina izin verip, konsantrasyon kaybi veya organizasyon bozuklugundan meydana gelen top kaybini kovaliyorlar.

Ispanyollar (ozellikle Barcelona) geride bekleyerek savunma yapabilecek fizik gucune sahip futbolcular yerine teknik kapasitesi yuksek futbolculara sahip olduklari icin savunmayi daha onde, daha yuksek efor sarf ederek yapiyorlar. Topu geri kapmak icin yuksek efor sarf ettikleri icin topu kazandiktan sonra tempoyu dusuruyor ve top cevirerek Fatih Terim'in zaman zaman kullandigi aktif dinlenmeyi yapiyorlar. Bu sirada rakibi topun pesinden kosturuyorlar. Rakip kaleye gidip hizli bir sekilde gol atma firsati olursa degerlendiriyorlar ama bu firsat yoksa sakin bir sekilde top cevirerek rakibin boslugunu ariyorlar. Hollanda'nin total futbol anlayisiyla benzerligi futbolcularin alan degistirmesi ve onde yapilan pres yuzunden doguyor. Ancak Ispanyollarin oynamis oldugu tiki-taka'nin asil amaci topu rakibin ayagindan uzak tutarak topsuz savunma yapma ihtiyacini azaltmak. Bu nedenle savunmacilar ve orta sahalarin markaj ve hava topu kazanma ozelliklerinden feragat edip topu iyi kullanmayi bilen savunmacilar tercih ediliyor. Tabii bu da sistemi ozellikle duran toplara karsi zayiflatiyor.

Ingilizler (tarihsel olarak) ise hizli, atlet ve dayanikli futbolcular kullanarak hem rakip kaleye hizli gitmeyi, hem de savunmaya hizli donmeyi gerektiren bir futbol oynuyorlar. Top kayiplarini cok fazla onemsemeden hucumda risk alarak oynuyorlar. Sistemden daha cok futbolcularin bireysel becerileri on plana cikiyor (akici oyun tarzi) ve sahada daha cok futbolcularin bire bir duellolarini goruyoruz. Bu futbolu, fiziksel kapasitesi yuksek olmayan, hizli olmayan oyuncularla oynamak oldukca zor.

Ozellikle 2005 yilinda ofsayt kuralinin degismesiyle takimlar artik savunmalari daha geride kurmaya ve ofsayt taktigi kullanmamaya basladi. Ancak bu hucum oyunu, onde risk aldigi icin ofsayt taktigi kullanmak zorundaydi. Ofsayt kuralinin degismesi ile aktif ofsayt/pasit ofsayt kavrami geldi ve artik savunmalar sadece en uctaki oyunculara degil, arkadan cikis yapacak oyunculara verilecek paslar icin de daha dikkat etmek zorunda kaldi. Ozellikle teknik kapasitesi yuksek ve kalabalik savunma yapan takimlar hucum futbolu oynayan takimlari daha kolay delmeye basladi. Bu da takimlarin buyuk bir cogunlugunu savunmayi daha geride kurmaya ve takim halinde savunma yapmaya zorladi. Cunku savunma cizgisi onde kuruldugunda orta sahada yapilmayan bir pres, rakibinin kendisini eksiltmesine neden olan bir yanlis hamle rakibin kaleci daha kolay karsi karsiya kalmasi ile sonuclanabiliyordu. Savunmalar daha geride kurulmaya baslayinca, sahada daha fazla alan ortaya cikti. Daha fazla alan ortaya cikinca, topa daha fazla sahip olmak da mumkun oldu.

Hucum, ancak kendisinden cok daha zayif rakiplere karsi kullanilan bir oyun anlayisi haline geldi. Bu kural ayrica 3 bantli formasyonlarin yerine 4+ bantli formasyonlari da getirdi (4141, 41221, 42121, 4231, 3331 ve 3322 gibi).

Hollanda (tarihsel olarak) komple futbolcular yetistiren bir ulke. Teknik kapasitesi yuksek, fizik gucu yuksek ve iyi egitilmis (zihinsel ozellikleri kuvvetli) futbolculara sahip oldugu donemlerde akici bir oyun tarzi ile kontrol/hucum futbolu oynuyor, savunmayi cok onde kurarak topu cabuk kazaniyordu. Topa sahip olmak rakibin hucumlarini engellemek icin degil, proaktif bir sekilde organize hucum yapabilmek icin bir arac olarak kullaniliyordu. Ozellikle son yillarda Hollanda'nin eskisi kadar komple futbolcular yetistirememesi ve ofsayt kuralindaki degisiklik Bart van Marwijk'i ve daha sonra Louis van Gaal'i daha reaktif bir futbola zorladi.

Simeone'nin Atletico Madrid'i de reaktif bir futbol oynuyor. Savunmada Italyanlar gibi topu rakibe vermekten cekinmiyorlar. Hizli hucumlarla ve ozellikle duran toplarla gol ariyorlar. Oyun sistemi takimi birbirlerine yakin bir oyun anlayisi gerektiriyor (oyuncularin mevkisel olarak yakinligi degil, savunma, orta saha ve hucum oyuncularina verilen oyun anlayisi) yani akici veya cok akici bir oyun tarzi var (detayi imzamdaki rehberde). Ancak bu oyun tarzinin futbolculara verdigi serbestligi Simeone oyuncularina tanimiyor. Yani onlardan daha disiplinli oynamalarini istiyor. Defansif oyun olan orta saha ve hucumda daha kisa paslarla ve top cevirerek oynar. Simeone futbolcularindan daha hizli oynamalarini ve daha cabuk hucum yapmalarini istiyor.
    Last edited by perpetua : 18.Ekim.2016 at 12:11

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Adana Demirspor View Post
    @perpetua Taktikle ilgili birkaç soru sormak istiyorum. Özellikle takım hücüm halindeyken ve G.Saray üzerinden örnek vermek istiyorum.

Taktiğimiz Klasik 4-2-3-1 olsun.

Takım hücuma kalktığında savunma orta çizgideyken MC'lerden birtanesi(De Jong) stopere,sol stoper(Balta) sol beke geçip defansı 4'lesin.

Sol bek(Carole) hücuma,önünde ki İÇe kat eden(Bruma) forvet yakınına geçsin.

AMC rolünde ki oyuncu(Sneijder) hücumu yönlendiren adam rolüne,diğer MC(SelçukVsTolga) dönen topları toplama görevinde olsun.

- Bu formatta oynamak için nasıl bir diziliş yapmam gerek?

- Oyunculara hangi rolleri vermem lazım?

- Hangi mantalite ile oynamam gerek? (Standart-Akıcı) (Kontrollü-Katı) vs..

- Takım talimatlarından hangilerini vermem gerek?

Belki uzun ve karışık oldu,cevaplarsanız sevinirim. @perpetua
    Karisik olmadi da, hucumdayken geride 4 kisiyle neden bekledigini tam cozemedim.
    Carole'u ileriye yolladiysan ve De Jong'u Half Back rolunu kullanarak DC'ye geri aldirdiysan, Hakan Balta zaten kendiliginden sola dogru yaklasir. Eger sag bekteki oyuncuya hucuma cikmama gorevi verirsen, o da cikmaz ve geride asimetrik bir 4'lu olusur.

Oynayacagin mantalite ve oyun tarzi ne oynamak istedigine bagli.

Bence mevcut kadronun atletik ozellikleri goz onunde bulundurulursa ozellikle dis sahada daha defansif, hizli kenar oyunculari ile gole gidecek, disiplinli bir oyun anlayisi daha dogru.
    Ic sahada ise biraz daha ofansif (standart/kontrol), biraz daha yuksek tempo ve biraz daha direkt oynarim. One gectikten sonra ise cok daha defansif bir oyuna gecip (rolanti), topa sahip ol komutunu kullanirim.

Her ikisinde de ben oyun tarzini dengeli veya kati olarak tercih ederim. Bu tercihimin nedeni kadroda Sneijder'in, Podolski'nin ve Eren'in var olmasi ve onlari biraz daha ofansif yonde kullanip, diger oyunculara defansif yonde biraz daha fazla sorumluluk yuklemenin daha mantikli olmasi.

PlayStore'dan alıp eline key ulaşan var mı acaba ?

Ön sipariş ile almıştım,acaba keyler ne zaman yollanır?

Futbolun amaci gol atmak, mac kazanmak.
    Oyun anlayisi bunu nasil yapmayi tercih ettiginizi belirliyor.

Topu kapar kapmaz cok hizli bir sekilde rakip kaleye gidip gol aramak mi istiyorsunuz? O zaman hucum sececeksiniz.

Topu kapar kapmaz hizli bir sekilde rakip kaleye gidip gol aramak, kontra ataklara karsi da dikkatli olmak mi istiyorsunuz? O zaman kontrol sececeksiniz.

Topu kaptiktan sonra iyi bir hizli hucum firsati varsa hizli hucum etmek, yoksa top cevirip rakibin bosluklarini mi arayarak gol bulmak mi istiyorsunuz? O zaman kontra sececeksiniz.

Kontra'dan biraz daha dikkatli ve daha fazla top cevirerek gol aramak mi istiyorsunuz? O zaman savunma sececeksiniz.

Kontra denince geride 11 kisi bekleyip, bir tane uzun top atip onun pesinden kosmak akla gelmemeli. Cunku bu bir organizasyon sonucu ortaya cikan bir oyun degil degil, askine bir organizasyon eksikligi.

Ornegin geride organize bir sekilde savunma yapan Italyanlar defansif oyuyor, ayaga pas yaparak kendi yari sahasindan cikiyor ve rakip kaleye gidiyor. Savunmada prese dayali degil, pozisyon almaya dayali bir savunmayi tercih ediyorlar. Rakibin kendilerine tehlike arz etmeyen bolgelerde topa sahip olmasina izin verip, konsantrasyon kaybi veya organizasyon bozuklugundan meydana gelen top kaybini kovaliyorlar.

Ispanyollar (ozellikle Barcelona) geride bekleyerek savunma yapabilecek fizik gucune sahip futbolcular yerine teknik kapasitesi yuksek futbolculara sahip olduklari icin savunmayi daha onde, daha yuksek efor sarf ederek yapiyorlar. Topu geri kapmak icin yuksek efor sarf ettikleri icin topu kazandiktan sonra tempoyu dusuruyor ve top cevirerek Fatih Terim'in zaman zaman kullandigi aktif dinlenmeyi yapiyorlar. Bu sirada rakibi topun pesinden kosturuyorlar. Rakip kaleye gidip hizli bir sekilde gol atma firsati olursa degerlendiriyorlar ama bu firsat yoksa sakin bir sekilde top cevirerek rakibin boslugunu ariyorlar. Hollanda'nin total futbol anlayisiyla benzerligi futbolcularin alan degistirmesi ve onde yapilan pres yuzunden doguyor. Ancak Ispanyollarin oynamis oldugu tiki-taka'nin asil amaci topu rakibin ayagindan uzak tutarak topsuz savunma yapma ihtiyacini azaltmak. Bu nedenle savunmacilar ve orta sahalarin markaj ve hava topu kazanma ozelliklerinden feragat edip topu iyi kullanmayi bilen savunmacilar tercih ediliyor. Tabii bu da sistemi ozellikle duran toplara karsi zayiflatiyor.

Ingilizler (tarihsel olarak) ise hizli, atlet ve dayanikli futbolcular kullanarak hem rakip kaleye hizli gitmeyi, hem de savunmaya hizli donmeyi gerektiren bir futbol oynuyorlar. Top kayiplarini cok fazla onemsemeden hucumda risk alarak oynuyorlar. Sistemden daha cok futbolcularin bireysel becerileri on plana cikiyor (akici oyun tarzi) ve sahada daha cok futbolcularin bire bir duellolarini goruyoruz. Bu futbolu, fiziksel kapasitesi yuksek olmayan, hizli olmayan oyuncularla oynamak oldukca zor.

Ozellikle 2005 yilinda ofsayt kuralinin degismesiyle takimlar artik savunmalari daha geride kurmaya ve ofsayt taktigi kullanmamaya basladi. Ancak bu hucum oyunu, onde risk aldigi icin ofsayt taktigi kullanmak zorundaydi. Ofsayt kuralinin degismesi ile aktif ofsayt/pasit ofsayt kavrami geldi ve artik savunmalar sadece en uctaki oyunculara degil, arkadan cikis yapacak oyunculara verilecek paslar icin de daha dikkat etmek zorunda kaldi. Ozellikle teknik kapasitesi yuksek ve kalabalik savunma yapan takimlar hucum futbolu oynayan takimlari daha kolay delmeye basladi. Bu da takimlarin buyuk bir cogunlugunu savunmayi daha geride kurmaya ve takim halinde savunma yapmaya zorladi. Cunku savunma cizgisi onde kuruldugunda orta sahada yapilmayan bir pres, rakibinin kendisini eksiltmesine neden olan bir yanlis hamle rakibin kaleci daha kolay karsi karsiya kalmasi ile sonuclanabiliyordu. Savunmalar daha geride kurulmaya baslayinca, sahada daha fazla alan ortaya cikti. Daha fazla alan ortaya cikinca, topa daha fazla sahip olmak da mumkun oldu.

Hucum, ancak kendisinden cok daha zayif rakiplere karsi kullanilan bir oyun anlayisi haline geldi. Bu kural ayrica 3 bantli formasyonlarin yerine 4+ bantli formasyonlari da getirdi (4141, 41221, 42121, 4231, 3331 ve 3322 gibi).

Hollanda (tarihsel olarak) komple futbolcular yetistiren bir ulke. Teknik kapasitesi yuksek, fizik gucu yuksek ve iyi egitilmis (zihinsel ozellikleri kuvvetli) futbolculara sahip oldugu donemlerde akici bir oyun tarzi ile kontrol/hucum futbolu oynuyor, savunmayi cok onde kurarak topu cabuk kazaniyordu. Topa sahip olmak rakibin hucumlarini engellemek icin degil, proaktif bir sekilde organize hucum yapabilmek icin bir arac olarak kullaniliyordu. Ozellikle son yillarda Hollanda'nin eskisi kadar komple futbolcular yetistirememesi ve ofsayt kuralindaki degisiklik Bart van Marwijk'i ve daha sonra Louis van Gaal'i daha reaktif bir futbola zorladi.

Simeone'nin Atletico Madrid'i de reaktif bir futbol oynuyor. Savunmada Italyanlar gibi topu rakibe vermekten cekinmiyorlar. Hizli hucumlarla ve ozellikle duran toplarla gol ariyorlar. Oyun sistemi takimi birbirlerine yakin bir oyun anlayisi gerektiriyor (oyuncularin mevkisel olarak yakinligi degil, savunma, orta saha ve hucum oyuncularina verilen oyun anlayisi) yani akici veya cok akici bir oyun tarzi var (detayi imzamdaki rehberde). Ancak bu oyun tarzinin futbolculara verdigi serbestligi Simeone oyuncularina tanimiyor. Yani onlardan daha disiplinli oynamalarini istiyor. Defansif oyun olan orta saha ve hucumda daha kisa paslarla ve top cevirerek oynar. Simeone futbolcularindan daha hizli oynamalarini ve daha cabuk hucum yapmalarini istiyor.

Hocam öncelikle eline koluna, klavyene sağlık. İşte o Simeone'in anlayışını uygulama şansımız yok sanırım. Çok denedim. Taktik rehberini de dibine kadar okudum. Akıcı veya çok akıcı yaptığımızda sert savunma yapamıyoruz. Katı veya çok katı yapsak hücum sıkıntılı geçiyor. Özellikle tekniği yüksek oyuncularımız yok ise. Dengeli yapsak her şeyden yarım yarım..

Zaten 3.bölge de oyuncularına serbestlik vermeyen antrenör yok gibi. Biz niye hala savunma da sert, hücum da serbest gibi bir tarz benimseyemiyoruz ?

Hücum, kontrol, kontra özelliklerini kısaca güzel anlatmışsın ama kontra'yı çok denedim. Hiç dediğin gibi verim alamadım. Takım nadiren çok iyi kontraya çıkarken çoğu zaman hiç çıkmıyor, çıkmaya bile çabalamıyordu. Bazen çabaladıklarında da çok çabuk top kaybı yapıyorlardı. (Takımın tekniği ve top kontrolü yeterliydi - çok transfer yapıp kimyayı da bozmamıştım) Bir de kontra da sandığından fazla gömülüyor takım. Aynı o 11 kişi yaslanıp, uzun top düşünüyorlar sanki sürekli..

Atletico Madrid - Granada maçını izlemiştim. 7-1 biten. Sanırım Atletico'nun o tarzını oyuna getirmek çok zor ya. Daha Pep, Mou gibi antrenörlerin bile tarzlarını yapamıyorken.. Artık oyunun taktik sistemi buna dönmeli bence. Her takım 4-2-3-1 standart çıkmamalı. Pep 3-4-3 oynamıştı mesela Everton maçında..

Edit: Ek olarak şöyle bir sıkıntı var. Kontra sisteminde bir pas tarzı belirleyemiyorsun. Kısa dersen kontra şansı olmasına rağmen kısa kısa paslarla gidene kadar rakip yerleşiyor. Koşu yoluna veya uzun pas dersen bu sefer rakip yerleştiğinde sıkıntı yaşıyorsun. Top tutamıyorsun. Bu da yaşadığım ciddi bir sıkıntı.

(Katı oyun anlayışına göre konuştum)

@ Perpetua ; Klopp un taktiğine cevap gelmedi Bu taktikleri özellikle soruyorum ki FM nin ana taktik mantığını net olarak uygulanabilirlikte görüp, test etmek için..

Atletico Madrid'in FM uyarlamalı taktiği yorumlarının ışığında :

-Oyun anlayışı Savunma mı Kontra mı?(italyanlar kadar defansif ancak hızlı hücumlarla çıkmak için Kontra mı?)
    -Takım Şekli Akıcı mı Çok akıcı mı? Zor maçlarda Akıcı olup nispeten kolay rakiplerde çok akıcı mı (Ömer Üründül'ün bloklar arası mesafenin az olması durumu,tek bir blok gibi organize hareket etme, kompaktlık)
    -Takım şeklinden kaynaklanan serbestliği ''DAHA DİSİPLİNLİ OYNA'' ve ''MEVKİNİ TERK ETME'' dicez sanırım. Aynı zamanda taktik dizilişte oyunculara tıklayıp bireysel olarak da bunları işaretlemek gerekiyor mu? Ayrıca ''DAHA SIKI MARKAJ YAP'' ''KOŞU YOLUNA PAS YAP'' talimatını da işaretliyoruz sanırım. Ortalar karışık olur heralde?

Bunlara ek olarak mesela otomatik olarak oluşan savunma çizgisini daha geriye çekilecek mi? Oyun kurma ve hücum seçenekleri neler olacak?

Oyuncu bazlı olarak rolleri ve verilen defans-destek-hucum talimatları neler? Ek talimatlar neler?

Teşekkürler

FM 2016 Taktik arayüzü:

http://im.ziffdavisinternational.com...00003_nvwx.jpg

Atletico'nun geçen yıl ki yarı final ve final dizilişleri:

http://www.transfermarkt.com.tr/spie...ericht/2682240

http://www.transfermarkt.com.tr/spie...ericht/2690027
    Last edited by fcgrkm : 18.Ekim.2016 at 15:20 Reason: düzeltme

Bu arada yenilik konusunu taktik konusuna çevirdik. Kusura bakmayın arkadaşlar ama oyunun bana göre en büyük eksiği bu, bu konu da çok geri kalmış olması. Ek olarak Beta konusunda yorumlarınızı bekliyorum oynayacak arkadaşlar için. 16'yı almamıştım, 17'yi almayı düşünüyorum. Yorumlardan mahrum bırakmayın bizi.. : )

Beta çıkınca özellikle türkiye ligindeki ve milli takımdaki önemli oyuncuların, genç yeteneklerin profillerini paylaşırsanız seviniriz

Nesil
    2003

Hocam öncelikle eline koluna, klavyene sağlık. İşte o Simeone'in anlayışını uygulama şansımız yok sanırım. Çok denedim. Taktik rehberini de dibine kadar okudum. Akıcı veya çok akıcı yaptığımızda sert savunma yapamıyoruz. Katı veya çok katı yapsak hücum sıkıntılı geçiyor. Özellikle tekniği yüksek oyuncularımız yok ise. Dengeli yapsak her şeyden yarım yarım..

Zaten 3.bölge de oyuncularına serbestlik vermeyen antrenör yok gibi. Biz niye hala savunma da sert, hücum da serbest gibi bir tarz benimseyemiyoruz ?

Hücum, kontrol, kontra özelliklerini kısaca güzel anlatmışsın ama kontra'yı çok denedim. Hiç dediğin gibi verim alamadım. Takım nadiren çok iyi kontraya çıkarken çoğu zaman hiç çıkmıyor, çıkmaya bile çabalamıyordu. Bazen çabaladıklarında da çok çabuk top kaybı yapıyorlardı. (Takımın tekniği ve top kontrolü yeterliydi - çok transfer yapıp kimyayı da bozmamıştım) Bir de kontra da sandığından fazla gömülüyor takım. Aynı o 11 kişi yaslanıp, uzun top düşünüyorlar sanki sürekli..

Atletico Madrid - Granada maçını izlemiştim. 7-1 biten. Sanırım Atletico'nun o tarzını oyuna getirmek çok zor ya. Daha Pep, Mou gibi antrenörlerin bile tarzlarını yapamıyorken.. Artık oyunun taktik sistemi buna dönmeli bence. Her takım 4-2-3-1 standart çıkmamalı. Pep 3-4-3 oynamıştı mesela Everton maçında..

Edit: Ek olarak şöyle bir sıkıntı var. Kontra sisteminde bir pas tarzı belirleyemiyorsun. Kısa dersen kontra şansı olmasına rağmen kısa kısa paslarla gidene kadar rakip yerleşiyor. Koşu yoluna veya uzun pas dersen bu sefer rakip yerleştiğinde sıkıntı yaşıyorsun. Top tutamıyorsun. Bu da yaşadığım ciddi bir sıkıntı.

(Katı oyun anlayışına göre konuştum)
    En sondan baslayayim.
    Kontra oynamak, surekli kontraya cikmak anlamina gelmiyor. Dogru firsat geldiginde, mac motorunda takimin toplu halde one dogru hizla kostugunu gorebilirsin. Iste kontra bu. Yani kontra oynadigin zaman, eger takim uygun bir firsat bulduysa takim mantalitesi aninda maksimum ofansif mantaliteye ve tempo maksimum tempoya cikiyor. O firsat yoksa, dusuk tempolu pas oyunu oynaniyor.

Hucum oynadiginda ise her pozisyon kontra firsati olarak dusunuluyor ve takim ona gore hizla ileriye cikiyor.

Yani kontra oyun anlayisinin, kontra atak uretmesi icin rakibin kendisini biraz fazla hucuma kaptirmasi, one fazla cikmasi ve geride bos alan birakmasi gerekli. Rakip boyle oynamiyorsa, kontra oyun anlayisi savunmada topu fazla tutmadan onde kisa paslarla topa sahip olan bir oyun anlayisini yansitir.

Tabii unutulmamasi gerekli olan bir diger husus, teknik direktorlerin her zaman tek bir anlayisi benimsemiyor olmasi. Her teknik direktor rakibin kalitesine gore daha defansif veya daha ofansif oyun benimser. Simeone, Granada'ya karsi kullandigi oyun anlayisini Real Madrid'e karsi kullanmaz. Barcelona'ya karsi kullandigi oyun anlayisini, Eibar'a karsi kullanmaz. Bazi prensipler sabittir ve mactan maca degismez. Ancak rakibe ve rakibin mac icinde nasil bir oyun oynadigina karsi cozum uretirler.

Cok Akici oyun stili, takimdaki butun oyuncularin ayni oyun anlayisi ile sahada olmasini saglar. Yani eski usul barlarla ayarlanan oyun anlayisini dusunursen, eger takimin oyun anlayisi 16 ise (yani hucum), takimdaki butun oyuncularin oyun anlayisi 16 olur.

Akici ile orta sahanin ilerisinde oynayan oyuncular icin takimin oyun anlayisi +4, orta sahanin gerisinde oynayan oyuncular icin oyun anlayisi takimin oyun anlayisi ile ayni olur. Yani takimin oyun anlayisi 16 ise:
    orta sahanin gerisinde oynayan oyuncular icin oyun anlayisi 16 (yani hucum),
    orta sahanin ilerisinde oynayan oyuncular icin 20 (yani yuklen) olur.

Orta sahanin ortasindaki oyuncularin oyun anlayisi ise verilen goreve gore belirlenir.
    Savun gorevi verildiginde takim oyun anlayisi ile oynar,
    destek gorevi verildiginde takim oyun anlayisindan daha ofansif bir anlayis ile oynar,
    hucum gorevi verildiginde takim oyun anlayisindan cok daha ofansif bir anlayis ile oynar.

Oyun stili akicilastikca, oyunculara daha fazla insiyatif kullanma hakki da taninir. Yani oyuncu uygun gordugunde oyun anlayisini daha yukseltebilir veya dusurebilir, teknik direktorun taktik tercihlerini harfiyen uygulamak yerine daha cok kendi uygun gordugu gibi belirler.

Kati oyun stili, ile sahadaki genis bolgelerin oyun anlayisi degisir. Eski FM oynayanlar hatirlar, Iki kurali (Rule of Two) diye bir taktik yorumu vardi. Merkez savunmacilara oyun anlayisi olarak 10 (yani dengeli) veriyorsaniz, bekler ve defansif orta sahalara 12, orta sahalara ve ofansif orta sahalara 14, hucumculara ise 16 mantalite vermeyi ongorurdu. Yani daha onde oynayanlar daha fazla hucumu dusunerek oynayan bir oyun anlayisi benimserdi. Kati oyun stili de bunun tamamen aynisi.

Cok Kati oyun stili ile sahadaki her bolgelerin oyun anlayisi degisir. Bu da Bir kurali (Rule of One) ile ayni. Bu stil, savunmacilarin ve beklerin oyun anlayisi 10 ise, defansif orta sahalara 11, orta saha ve kanatlara 12, ofansif orta sahalara 13, forvetlere ise 14 oyun anlayisi verir.

Oyun stili katilastikca, oyunculara daha az insiyatif kullanma hakki da taninir. Yani oyuncu kendisine verilen taktikleri harfiyen uygulamaya calisir.

Serbestlikten bahsetmisken, mutlaka hucumdaki oyunculara hep daha fazla serbestlik taninir. Bu da zaten oyundaki taktik sistemine dahildir. Her oyun stilinde, savunma gorevi verilen oyuncu ya en az, hucum gorevi verilen oyuncuya en fazla serbestlik, destek gorevi verilen oyuncuya ise bunlarin arasinda bir serbestlik taninir.

Akici ve Cok Akici oynadiginda savunmanin yeterince sert olmamasi belki de bu stilin futbolculara verdigi serbestlikten kaynaklaniyordur.

Kontra oynadiginda oyuncularinin fazla uzun top denemesinin (yani daha dogrusu topu uzaklastirmasinin) iki nedeni olabilir.
    1. Topu zor pozisyonda ve baski altinda kapiyorsun ve oyuncu topu uzaklastirmak zorunda kaliyor.
    2. Topu kaptiginda, topu kapan oyuncunun etrafinda bosta oyuncu bulamadigi icin uzun vuruyor.

Bunun duzelmesi icin ya daha iyi top kapan oyunculara ihtiyacin var (bu sayede topu savunmaya fazla gomulmeden, daha kolay kapabilsin) ve/veya oyuncularindan daha az pres yapmalarini ve ayakta kalarak savunma yapmalarini istemen gerekebilir. Ne kadar cok pres yaparsan, takimin sahaya yayilisi o kadar bozulur, takimin sahaya yayilisi ne kadar bozulursa, topu kapan oyuncun pas verecek ve kontra atak baslatacak oyuncu bulmakta o kadar zorlanir. Ornegin Real Madrid'in en iyi kontra silahi Ronaldo ise, Ronaldo'dan rakibe pres yapmasi istenmez, ileride kalmasi bos alan kovalamasi istenir ki takim topu kaptiginde Ronaldo'yu gorebilsin ve o da hizli hucum baslatabilsin.

Nesil
    2003

Bu arada yenilik konusunu taktik konusuna çevirdik. Kusura bakmayın arkadaşlar ama oyunun bana göre en büyük eksiği bu, bu konu da çok geri kalmış olması. Ek olarak Beta konusunda yorumlarınızı bekliyorum oynayacak arkadaşlar için. 16'yı almamıştım, 17'yi almayı düşünüyorum. Yorumlardan mahrum bırakmayın bizi.. : )
    Taktik konusunda dondu baslik ancak bence taktik konusunda gorulen eksikliklerin bir kismi taktik sisteminin derinliginin oyunda tam olarak anlatilmamasindan kaynaklaniyor.

Bu konuda FM 2017'de biraz ilerleme var, benim gordugum kadariyla. Videoda gordugum kadariyla yardimci antrenorler artik sadece mac icinde degil, mactan once de bir sonraki mac icin taktik ipuclari veriyor ve mevcut secili taktikte ne gibi degisiklikler yapilmasi gerektigine dair bir e-posta yolluyor. Sistemin degismesinden daha cok, sistemin daha iyi anlatilmasi gerekli bence.

En sondan baslayayim.
    Kontra oynamak, surekli kontraya cikmak anlamina gelmiyor. Dogru firsat geldiginde, mac motorunda takimin toplu halde one dogru hizla kostugunu gorebilirsin. Iste kontra bu. Yani kontra oynadigin zaman, eger takim uygun bir firsat bulduysa takim mantalitesi aninda maksimum ofansif mantaliteye ve tempo maksimum tempoya cikiyor. O firsat yoksa, dusuk tempolu pas oyunu oynaniyor.

Hucum oynadiginda ise her pozisyon kontra firsati olarak dusunuluyor ve takim ona gore hizla ileriye cikiyor.

Yani kontra oyun anlayisinin, kontra atak uretmesi icin rakibin kendisini biraz fazla hucuma kaptirmasi, one fazla cikmasi ve geride bos alan birakmasi gerekli. Rakip boyle oynamiyorsa, kontra oyun anlayisi savunmada topu fazla tutmadan onde kisa paslarla topa sahip olan bir oyun anlayisini yansitir.

Tabii unutulmamasi gerekli olan bir diger husus, teknik direktorlerin her zaman tek bir anlayisi benimsemiyor olmasi. Her teknik direktor rakibin kalitesine gore daha defansif veya daha ofansif oyun benimser. Simeone, Granada'ya karsi kullandigi oyun anlayisini Real Madrid'e karsi kullanmaz. Barcelona'ya karsi kullandigi oyun anlayisini, Eibar'a karsi kullanmaz. Bazi prensipler sabittir ve mactan maca degismez. Ancak rakibe ve rakibin mac icinde nasil bir oyun oynadigina karsi cozum uretirler.

Cok Akici oyun stili, takimdaki butun oyuncularin ayni oyun anlayisi ile sahada olmasini saglar. Yani eski usul barlarla ayarlanan oyun anlayisini dusunursen, eger takimin oyun anlayisi 16 ise (yani hucum), takimdaki butun oyuncularin oyun anlayisi 16 olur.

Akici ile orta sahanin ilerisinde oynayan oyuncular icin takimin oyun anlayisi +4, orta sahanin gerisinde oynayan oyuncular icin oyun anlayisi takimin oyun anlayisi ile ayni olur. Yani takimin oyun anlayisi 16 ise:
    orta sahanin gerisinde oynayan oyuncular icin oyun anlayisi 16 (yani hucum),
    orta sahanin ilerisinde oynayan oyuncular icin 20 (yani yuklen) olur.

Orta sahanin ortasindaki oyuncularin oyun anlayisi ise verilen goreve gore belirlenir.
    Savun gorevi verildiginde takim oyun anlayisi ile oynar,
    destek gorevi verildiginde takim oyun anlayisindan daha ofansif bir anlayis ile oynar,
    hucum gorevi verildiginde takim oyun anlayisindan cok daha ofansif bir anlayis ile oynar.

Oyun stili akicilastikca, oyunculara daha fazla insiyatif kullanma hakki da taninir. Yani oyuncu uygun gordugunde oyun anlayisini daha yukseltebilir veya dusurebilir, teknik direktorun taktik tercihlerini harfiyen uygulamak yerine daha cok kendi uygun gordugu gibi belirler.

Kati oyun stili, ile sahadaki genis bolgelerin oyun anlayisi degisir. Eski FM oynayanlar hatirlar, Iki kurali (Rule of Two) diye bir taktik yorumu vardi. Merkez savunmacilara oyun anlayisi olarak 10 (yani dengeli) veriyorsaniz, bekler ve defansif orta sahalara 12, orta sahalara ve ofansif orta sahalara 14, hucumculara ise 16 mantalite vermeyi ongorurdu. Yani daha onde oynayanlar daha fazla hucumu dusunerek oynayan bir oyun anlayisi benimserdi. Kati oyun stili de bunun tamamen aynisi.

Cok Kati oyun stili ile sahadaki her bolgelerin oyun anlayisi degisir. Bu da Bir kurali (Rule of One) ile ayni. Bu stil, savunmacilarin ve beklerin oyun anlayisi 10 ise, defansif orta sahalara 11, orta saha ve kanatlara 12, ofansif orta sahalara 13, forvetlere ise 14 oyun anlayisi verir.

Oyun stili katilastikca, oyunculara daha az insiyatif kullanma hakki da taninir. Yani oyuncu kendisine verilen taktikleri harfiyen uygulamaya calisir.

Serbestlikten bahsetmisken, mutlaka hucumdaki oyunculara hep daha fazla serbestlik taninir. Bu da zaten oyundaki taktik sistemine dahildir. Her oyun stilinde, savunma gorevi verilen oyuncu ya en az, hucum gorevi verilen oyuncuya en fazla serbestlik, destek gorevi verilen oyuncuya ise bunlarin arasinda bir serbestlik taninir.

Akici ve Cok Akici oynadiginda savunmanin yeterince sert olmamasi belki de bu stilin futbolculara verdigi serbestlikten kaynaklaniyordur.

Kontra oynadiginda oyuncularinin fazla uzun top denemesinin (yani daha dogrusu topu uzaklastirmasinin) iki nedeni olabilir.
    1. Topu zor pozisyonda ve baski altinda kapiyorsun ve oyuncu topu uzaklastirmak zorunda kaliyor.
    2. Topu kaptiginda, topu kapan oyuncunun etrafinda bosta oyuncu bulamadigi icin uzun vuruyor.

Bunun duzelmesi icin ya daha iyi top kapan oyunculara ihtiyacin var (bu sayede topu savunmaya fazla gomulmeden, daha kolay kapabilsin) ve/veya oyuncularindan daha az pres yapmalarini ve ayakta kalarak savunma yapmalarini istemen gerekebilir. Ne kadar cok pres yaparsan, takimin sahaya yayilisi o kadar bozulur, takimin sahaya yayilisi ne kadar bozulursa, topu kapan oyuncun pas verecek ve kontra atak baslatacak oyuncu bulmakta o kadar zorlanir. Ornegin Real Madrid'in en iyi kontra silahi Ronaldo ise, Ronaldo'dan rakibe pres yapmasi istenmez, ileride kalmasi bos alan kovalamasi istenir ki takim topu kaptiginde Ronaldo'yu gorebilsin ve o da hizli hucum baslatabilsin.
    Atletico - Granada maçında skor aldatmasın, Atletico aynı sistem ve taktik ile oynadı. Maçı çabuk çevirebilmeleri de etkendi bu sistemin devam etmesinde. Özellikle ikinci yarı da farkı açan goller ve tehlikeli pozisyonlar tamamen kontradan geldi diye hatırlıyorum.

Eğer oyun zaten hücum oyuncularına bir tık fazla serbestlik veriyorsa bu hiç belli olmayacak bir derece de.. Katı oyun anlayışında rakip de defansif veya kontra oynuyorsa oyun çok kolay kilitlenebiliyor. Kontrol / Hücum geçişi yaparsan bu sefer de ciddi kontra tehlikesi yiyorsun.

Pres konusunda zaten iki seçenek var kullandığım. Presi azalt / yapma. Yapma dedikten sonra takım ciddi derece de pasif kaldığından daha çok azalt seçeneğini kullanıyorum. Taktik Rehberinde temponun otomatik olarak yükseğe geçtiğini öğrendiğimden beri de zaten düşük tempo da tutuyorum. Yani bu konularda sıkıntı yok ama hala çoğu zaman aklımdaki kontra takımı göremiyorum saha da. Belki de oyundaki hızlı hücum sayısının azlığından veya rakibinde kontraya önlem almasından kaynaklanıyor. Bilemem ama kontra anlayış şu anda pek oyuncuları çeken bir tercih değil bence. (15'e göre konuştum)

Pas konusunda nasıl bir tercih yapmalıyım burası biraz kafa mı kurcalıyor. Bir önceki mesaj da da bahsettiğim gibi kısa dersem kontra şanslarını harcadığım çok oluyor. Uzun dersem topu hiç tutamıyorum rakip savunma yerleştiğinde.. Serbest bıraksam katı anlayış da çok serbestlik iyi değil diye düşünüyorum.

Son olarak en iyi kontra dizilişi size göre nedir ? Savunma sertliği ön planda olsun diye dar alan oyun oynuyorum.

4-1-4-1 veya 4-4-1-1 denedim.

Oyunu sıkılaştırmak amacıyla 4-1-3-1-1 , 3-2-4-1-1 vb. tarzıyla denediğim taktiklerde oldu.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by fcgrkm View Post
    @ Perpetua ; Klopp un taktiğine cevap gelmedi Bu taktikleri özellikle soruyorum ki FM nin ana taktik mantığını net olarak uygulanabilirlikte görüp, test etmek için..

Atletico Madrid'in FM uyarlamalı taktiği yorumlarının ışığında :

-Oyun anlayışı Savunma mı Kontra mı?(italyanlar kadar defansif ancak hızlı hücumlarla çıkmak için Kontra mı?)
    -Takım Şekli Akıcı mı Çok akıcı mı? Zor maçlarda Akıcı olup nispeten kolay rakiplerde çok akıcı mı (Ömer Üründül'ün bloklar arası mesafenin az olması durumu,tek bir blok gibi organize hareket etme, kompaktlık)
    -Takım şeklinden kaynaklanan serbestliği ''DAHA DİSİPLİNLİ OYNA'' ve ''MEVKİNİ TERK ETME'' dicez sanırım. Aynı zamanda taktik dizilişte oyunculara tıklayıp bireysel olarak da bunları işaretlemek gerekiyor mu? Ayrıca ''DAHA SIKI MARKAJ YAP'' ''KOŞU YOLUNA PAS YAP'' talimatını da işaretliyoruz sanırım. Ortalar karışık olur heralde?

Bunlara ek olarak mesela otomatik olarak oluşan savunma çizgisini daha geriye çekilecek mi? Oyun kurma ve hücum seçenekleri neler olacak?

Oyuncu bazlı olarak rolleri ve verilen defans-destek-hucum talimatları neler? Ek talimatlar neler?

Teşekkürler

FM 2016 Taktik arayüzü:

http://im.ziffdavisinternational.com...00003_nvwx.jpg

Atletico'nun geçen yıl ki yarı final ve final dizilişleri:

http://www.transfermarkt.com.tr/spie...ericht/2682240

http://www.transfermarkt.com.tr/spie...ericht/2690027
    Ilk olarak, yukarida da yazdigim gibi Real Madrid'e karsi farkli, Granada'ya karsi farkli olmak zorunda Atletico. Her takima karsi ayni futbolu oynayabilecek dunyadaki tek takim bence Barcelona.

Sorulara gelince:
    Es kalitedeki rakiplere karsi tercihim Defansif olur. Daha guclu rakiplere karsi Rolanti, daha zayif rakiplere karsi Standart. Defansif'in kontra ile arasindaki fark, daha once bahsettigim kontra hucumun devreye girmesi icin rakibi daha az oyuncu ile yakalamasinin gerekmesi.

Yani kontra ataga cikma frekansini soyle detaylandirabiliriz:

Yuklen: Topu kazanir kazanmaz kontra ataga cikmaya calisir
    Hucum: Cogunlukla topu kazanir kazanmaz kontra ataga cikmaya calisir
    Kontrol: Genelde topu kazanir kazanmaz kontra ataga cikmaya calisir
    Standart: Zaman zaman topu kazanir kazanmaz kontra ataga cikmaya calisir
    Kontra: Guvenli bir sekilde kontra ataga cikmak icin ortam uygunsa kontra ataga cikmaya calisir
    Defans: Cok guvenli bir sekilde kontra ataga cikmak icin ortam uygunsa kontra ataga cikmaya calisir
    Rolanti: Kontra atagi dusunmez, pas yaparak topa sahip olur.

Oyun stili olarak Cok Akici'yi tercih ederim. Atletico'nun ozelligi takim halinde savunma, takim halinde hucum yapmasi.

Takim talimati olarak:
    Daha Disiplinli Oyna
    Bekleri Ileri Cikart
    Ayakta Savun
    Rakip Kaleci Top Cikartirken Defansa Baski

Tercihlerini kullanirim.

Bunlarin disindaki tercihleri mactan maca gerektiginde kullanirim. Ayrica ozellikle daha fazla hucum oynayan takimlara karsi presi azaltmak da iyi bir tercih olabilir. Boylece rakibi ustune ceker ve cabuk hucuma cikma ihtimalin artar.

Dizilise gelince, bence Simeone 442 oynuyor. Bir kanatta Kenar Oyun Kurucu (Koke), diger kanatta Kenar Orta Saha. Ikisine de hucum gorevi veririm. Bu iki oyuncu da ice dogru girerek oynayacak, kanat hucumunu beklere birakacaktir.
    Bu nedenle beklere destek veya hucum gorevli komple kanat beki gorevi veririm (Complete Wing Back). Destek gorevli oyuncu daha geriden, hucum gorevli oyuncu cizgiye inerek orta yapacaktir. Bu tercih mactan maca degisebilir. Ayrica sol bekte

Merkezde Orta sahalarin ikisinin de savunmanin onunde set kurmasi gerekli. Ayrica kenarlardan ice giren oyuncularla ust uste binmemesi gerekli. Bunun icin bu iki oyuncuya da savun gorevi vermek daha faydali olur. Ancak daha zayif rakiplere karsi, daha ofansif bir oyun anlayisi icin birisine destek gorevi de verilebilir. Kullanilan roller orta saha ve savasci orta saha veya daha ofansif bir oyunda savasci orta saha ve iki yonlu orta saha olabilir.

Forvet ikilisinde Griezmann'a sahte 9, Torres'e ise savun gorevli defansif forvet rolu veririm.

Klopp'a gelince.
    Oyun Anlayisi: Hucum
    Oyun Stili: Kati

Talimatlar:
    Daha siki markaj
    Biraz daha ileride savunma cizgisi
    Cok daha fazla pres
    Daha Dar Genislik
    Daha Fazla Dikine Pas
    Cizgiye inmeden orta yap

Tabii bence. Buna topa dal komutu da eklenebilir.

Sayfa 5 / 7 İlkİlk ... 34567 SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri