Sayfa 3 / 14 İlkİlk 1234513 ... SonSon
61 ile 90 arası toplam 405 sonuç

Konu: 4. Geleneksel Football Manager Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

@Dennis Bergkamp
    Wide Playmaker veya Wide Midfielder rollerine hücum talimatı verdiğimizde bu roller Winger hücum rolündeki hücuma çıkma mentalitesiyle eş değer mi bence buna bakmak lazım.
    Ayrıca Wide Mid ve Wide PM rollerine içe kat et dediğimizde oyuncu kendisini çok erken içeri atıyor. Ama benim tanımlamaya çalıştığım rolde oyuncu rakip ceza sahası köşesine kadar top sürüp sonrasında içeri yönelip ara pası şut veya dribling deniyor.

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Yukarida da detaylariyla yazdim.

Besiktas 14 defa Turkiye sampiyonu olmustur. Mahkeme karari budur. TFF de pek tabii bunu kutlayabilir.
    Ancak bu Besiktas'in 14 defa Super Lig sampiyonu oldugu anlamina gelmez.

Bu iki kavramin farkli oldugu kararini veren TFF. Ben degilim.
    Detaylar için teşekkürler, emektir saygı duyarım. Madem kelimeler üzerinden gidiyoruz: orada 14. Türkiye şampiyonluğu demiyor dikkat ederseniz. Lig tarihindeki 14. şampiyonluğuna ulaştı yazıyor. Ana sayfada da şampiyonluk sayısı tablosunda 12 değil 14 yazıyor.

Ayrıca o seneler için nasıl Süper Lig şampiyonu olarak sayılabilir ki. Bu süper muhabbeti kaç senelik? Bu ligin adı Türkiye 1. Ligi'ydi, şimdiki 1. lig de 2. ligti yakın döneme kadar.
    Last edited by ttarlabasi : 19.Ekim.2016 at 19:03

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    4-2-3-1 Wide dizilişinde AML inside forward oynarken AMR winger olarak oynuyor. Bu da tam olarak Olcay ile Quaresma oluyor. Ya da Bakambu ile V.Şen. Quaresma MR'den ziyade Cuts Inside özelliği olan bir AMR. Kesinlikle wide playmaker tarzı bir oyuncu olduğuna katılmıyorum. Atiba ise DM'den daha ziyade defansif bir CM gibi oynuyor, Bursaspor'da Ozan'ı oynattığı gibi.

Yeni gelen oyuncularla birlikte 7. hafta geçmesine rağmen halâ bir arayış olduğunun farkındayım. Fakat Şenol Güneş için en doğru preferred formation 4-2-3-1 Wide'dır.
    Savunma gorevi verilmis bir CM mevkisini koruyor. Ileriye cikmiyor. Pas trafigine dahil olmuyor.
    Destek gorevi verilmis bir DM ileriye cikiyor ve takimin pas trafigine dahil oluyor. Fakat takim topu kaybettiginde hizla geriye donuyor.

Bunlardan hangisi Atiba'yi daha iyi tanimliyor?

Ayrica ofansif bir oyun anlayisi tercih eden yapay zekanin kontrolundeki Senol Gunes, 4231 dizilisinde maclarin buyuk cogunlugunda merkezdeki iki oyuncudan birisine destek, digerine hucum gorevi verecektir. Yani 4231 dizilisi ve Senol Gunes'in mevcut oyun anlayisi ile savunmanin onunu kontrol eden hic bir oyuncu olmayacaktir (hatta olmayacaktir demeyeyim, olmuyor ve oyunda Besiktas savunmanin gobeginden surekli deliniyor).

Bu konuda pek esnek olmamamin nedeni konu ile ilgili kafa patlatmis, testler yapmis olmam (bu arada bendeki beta'da yapay zeka'nin hangi oyun anlayisiyla oynadigini ve mac icinde oyunculara hangi rol/gorevleri verdigini gorebiliyorum).

Ayrica Senol Gunes icin ikinci tercih edilen dizilisin 4231WIDE oldugunu ve yapay zeka yonetimindeki teknik direktor uygun gordugunde bu dizilisi tercih edebilecegini unutmamak gerekli.

Nesil
    2003

Detaylar için teşekkürler, emektir saygı duyarım. Madem kelimeler üzerinden gidiyoruz: orada 14. Türkiye şampiyonluğu demiyor dikkat ederseniz. Lig tarihindeki 14. şampiyonluğuna ulaştı yazıyor. Ana sayfada da şampiyonluk sayısı tablosunda 12 değil 14 yazıyor.

Ayrıca o seneler için nasıl Süper Lig şampiyonu olarak sayılabilir ki. Bu süper muhabbeti kaç senelik? Bu ligin adı Türkiye 1. Ligi'ydi, şimdiki 1. lig de 2. ligti yakın döneme kadar.
    Ayni tartismayi o kadar cok defa yasadim ki, artik uzun uzun Milli Lig adiyla kurulan, daha sonra adi Turkiye 1. Lig olan ve gunumuzde Super Lig olarak bilinen turnuva yazmak yerine Super Lig yazdim.

Meselenin isim degisikligi olmadigini anlattim saniyorum.

Mesele TFF tarafindan verilmis karar. O karar Federasyon Kupasi sampiyonasinin, gunumuzde Super Lig adiyla bilinen ligin oncusu olmadigini, nev-i sahsina munhasir bir turnuva oldugunu belirtiyor.

Bu karar olmasa sabaha kadar tartisalim (gerci karar olmasa tartismak icin hic ugrasmaz, aksi bir karar olmadigi icin daha kimse bir sey yazmadan bu basarilari Super Lig'in sampiyonlari altina eklemis olurdum).

Benim fikrimi degil, verilmis karari degistirtmek icin ugrasirsan vaktini daha verimli harcamis olursun. Bu karar oldugu surece benim fikrim sabit.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    @perpetua
    Ndiaye için yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsun?
    Ayrıca seninle 2 yıl önce MR-ML pozisyonları için Inverted Winger rolünün gerekliliğinden bahsetmiştik. Görüldüğü üzere bu seride de orta saha çizgisi üzerinde ters ayaklı kanat oyuncuları için herhangi bir gelişme yok.
    Wide Midfielder, Inside Forward'un MR/ML oynayani artik.

Ndiaye'nin penalti atma biraz yukselebilir bence de. Takimin penalticisi olacak kivama getirmek gerekli.

Nesil
    2007

Savunma gorevi verilmis bir CM mevkisini koruyor. Ileriye cikmiyor. Pas trafigine dahil olmuyor.
    Destek gorevi verilmis bir DM ileriye cikiyor ve takimin pas trafigine dahil oluyor. Fakat takim topu kaybettiginde hizla geriye donuyor.

Bunlardan hangisi Atiba'yi daha iyi tanimliyor?

Ayrica ofansif bir oyun anlayisi tercih eden yapay zekanin kontrolundeki Senol Gunes, 4231 dizilisinde maclarin buyuk cogunlugunda merkezdeki iki oyuncudan birisine destek, digerine hucum gorevi verecektir. Yani 4231 dizilisi ve Senol Gunes'in mevcut oyun anlayisi ile savunmanin onunu kontrol eden hic bir oyuncu olmayacaktir (hatta olmayacaktir demeyeyim, olmuyor ve oyunda Besiktas savunmanin gobeginden surekli deliniyor).

Bu konuda pek esnek olmamamin nedeni konu ile ilgili kafa patlatmis, testler yapmis olmam (bu arada bendeki beta'da yapay zeka'nin hangi oyun anlayisiyla oynadigini ve mac icinde oyunculara hangi rol/gorevleri verdigini gorebiliyorum).

Ayrica Senol Gunes icin ikinci tercih edilen dizilisin 4231WIDE oldugunu ve yapay zeka yonetimindeki teknik direktor uygun gordugunde bu dizilisi tercih edebilecegini unutmamak gerekli.
    Atiba, CM dilinden anlatmak gerekirse, DM'ye ok çekilmiş MC pozisyonunda oynuyor bence. Bunun da FM serisinde MC-defend olduğunu düşünüyorum. MC mantıken daha önde oynar ve daha çok pas trafiği içinde bulunur. Bu oyunda mümkün değilse, oyundaki taktikle ilgili teknik bir sıkıntı vardır.

Quaresma neredeyse forvet kadar ileride oynarken, MR olduğunu iddia etmek, işi kılıfına uydurmak gibi bir şey bence.

Last edited by ttarlabasi : 19.Ekim.2016 at 20:04

Nesil
    2007

Ayni tartismayi o kadar cok defa yasadim ki, artik uzun uzun Milli Lig adiyla kurulan, daha sonra adi Turkiye 1. Lig olan ve gunumuzde Super Lig olarak bilinen turnuva yazmak yerine Super Lig yazdim.

Meselenin isim degisikligi olmadigini anlattim saniyorum.

Mesele TFF tarafindan verilmis karar. O karar Federasyon Kupasi sampiyonasinin, gunumuzde Super Lig adiyla bilinen ligin oncusu olmadigini, nev-i sahsina munhasir bir turnuva oldugunu belirtiyor.

Bu karar olmasa sabaha kadar tartisalim (gerci karar olmasa tartismak icin hic ugrasmaz, aksi bir karar olmadigi icin daha kimse bir sey yazmadan bu basarilari Super Lig'in sampiyonlari altina eklemis olurdum).

Benim fikrimi degil, verilmis karari degistirtmek icin ugrasirsan vaktini daha verimli harcamis olursun. Bu karar oldugu surece benim fikrim sabit.
    Fikrinizin sabit olduğu biliyoruz. Rahmetli Cenk Koray gerekeni yapmış, 2002'de karar verilmiş zaten. Bence siz artık bunu oyuna daha doğru nasıl yansıtacağınızı düşünseniz daha iyi olur.

Nesil
    2003

Fikrinizin sabit olduğu biliyoruz. Rahmetli Cenk Koray gerekeni yapmış, 2002'de karar verilmiş zaten. Bence siz artık bunu oyuna daha doğru nasıl yansıtacağınızı düşünseniz daha iyi olur.
    Defalarca yazdigim gibi, verilen karar yansitilmis durumda.

Nesil
    2007

Defalarca yazdigim gibi, verilen karar yansitilmis durumda.
    Doğru olsa en azından bir yerde 14 rakamı geçerdi. 12+2 bile olsa (sizin içiniz böyle rahat edecekse). Anlatabiliyor muyum?

Nesil
    2003

Atiba, CM dilinden anlatmak gerekirse, DM'ye ok çekilmiş MC pozisyonunda oynuyor bence. Bunun da FM serisinde MC-defend olduğunu düşünüyorum. MC mantıken daha önde oynar ve daha çok pas trafiği içinde bulunur. Bu oyunda mümkün değilse, oyundaki taktikle ilgili teknik bir sıkıntı vardır.
    Yanlis dusunuyorsun. Geriye ok diye bir sey yok artik. Geriye ok denilen sey yanlis oldugu icin oyundan kaldirildi. Birden fazla dizilis yoktur. Tek bir dizilis vardir ve bu takimin savunmada rakibi nasil karsiladigini gosterir.

Verilen roller ve gorevler, futbolcunun hucumda nasil hareketlenecegini ve ne yapacagini belirler.

Quaresma neredeyse forvetle aynı seviyede ileride oynarken, MR olduğunu iddia etmek, işi kılıfına uydurmak gibi bir şey bence.

Hic hoslanmadigim bir isi yaptin. Bu nedenle konu ile ilgili son mesajimi yaziyorum.

Grafik neyi gosteriyor?
    Bu futbolcularin sahada bulunduklari ortalama bolge mi?
    Yoksa top ile bulustuklari ortalama bolge mi?
    Yani grafige topsuz oyun dahil mi?
    Dahil degil mi?

Ozellikle Olcay gibi cok hareketli bir futbolcunun grafikte nerede gorundugunu degerlendirmeden once yukaridaki sorularin cevabini bilmek gerekmez mi? Ayrica Quaresma cok fazla ileri-geri calisan bir futbolcu olmadigi goz onunde bulundurulursa, yukaridaki sorularin cevabini bilmeden nasil bir sonuc cikartabilirsin?

Talisca'nin takim icindeki varligi ve oyun tarzi, Olcay'in sahadaki gorevini nasil degistirmis olabilir? Unutma ki Olcay'in alamet-i farikasi topsuz oyundaki hareketliligi. Eger ceza sahasi icinde Cenk'e destek olma gorevi Talisca'ya verildiyse, Olcay'in gorev tanimi degistigi anlami ortaya cikar.

Gosterdigin grafik hangi mac? Macta erken gol oldu mu? Eger erken gol olduysa, takimlarin taktiksel tercihleri erkenden degisebilir mi? Tercihler erken degisirse, ortaya cikan grafik ne kadar bilgilendirici olur?

Tek bir mac yeterli mi? Her teknik direktor, her maca ayni taktik planiyla cikmak zorunda mi? Rakibe gore bu plan degismez mi? Olcay'in karsisinda oynayan Miguel Lopes nasil bir futbolcu?

Ve son olarak. Eger bu grafik futbolcularin top ile bulusma/top ile oynama bolgelerini gosteriyorsa ve dizilis top rakipteyken rakibin nasil karsilanacagini belirliyorsa, bu grafigi kullanarak dizilis hakkinda ne gibi bir cikarim yapilabilir?

Bunlarin hepsini dusunerek mi bu grafigi koydun?
    Eger dusunmeden koyduysan sana soruyorum. Kim, neyi uydurmus?

Nesil
    2003

Doğru olsa en azından bir yerde 14 rakamı geçerdi. 12+2 bile olsa (sizin içiniz böyle rahat edecekse). Anlatabiliyor muyum?
    Bundan daha fazlasi var.
    Takimlarin gecmislerinde aldiklari butun resmi kupalari ekledik.
    Milli Kume de var. Istanbul Profesyonel Ligi de. Cuma Ligi de. Basbakanlik kupasi da. Ve tabii sozkonusu Federasyon Kupasi Sampiyonasi da.

Nesil
    2007

Yanlis dusunuyorsun. Geriye ok diye bir sey yok artik. Geriye ok denilen sey yanlis oldugu icin oyundan kaldirildi. Birden fazla dizilis yoktur. Tek bir dizilis vardir ve bu takimin savunmada rakibi nasil karsiladigini gosterir.

Verilen roller ve gorevler, futbolcunun hucumda nasil hareketlenecegini ve ne yapacagini belirler.

Hic hoslanmadigim bir isi yaptin. Bu nedenle konu ile ilgili son mesajimi yaziyorum.

Grafik neyi gosteriyor?
    Bu futbolcularin sahada bulunduklari ortalama bolge mi?
    Yoksa top ile bulustuklari ortalama bolge mi?
    Yani grafige topsuz oyun dahil mi?
    Dahil degil mi?

Ozellikle Olcay gibi cok hareketli bir futbolcunun grafikte nerede gorundugunu degerlendirmeden once yukaridaki sorularin cevabini bilmek gerekmez mi? Ayrica Quaresma cok fazla ileri-geri calisan bir futbolcu olmadigi goz onunde bulundurulursa, yukaridaki sorularin cevabini bilmeden nasil bir sonuc cikartabilirsin?

Talisca'nin takim icindeki varligi ve oyun tarzi, Olcay'in sahadaki gorevini nasil degistirmis olabilir? Unutma ki Olcay'in alamet-i farikasi topsuz oyundaki hareketliligi. Eger ceza sahasi icinde Cenk'e destek olma gorevi Talisca'ya verildiyse, Olcay'in gorev tanimi degistigi anlami ortaya cikar.

Gosterdigin grafik hangi mac? Macta erken gol oldu mu? Eger erken gol olduysa, takimlarin taktiksel tercihleri erkenden degisebilir mi? Tercihler erken degisirse, ortaya cikan grafik ne kadar bilgilendirici olur?

Tek bir mac yeterli mi? Her teknik direktor, her maca ayni taktik planiyla cikmak zorunda mi? Rakibe gore bu plan degismez mi? Olcay'in karsisinda oynayan Miguel Lopes nasil bir futbolcu?

Ve son olarak. Eger bu grafik futbolcularin top ile bulusma/top ile oynama bolgelerini gosteriyorsa ve dizilis top rakipteyken rakibin nasil karsilanacagini belirliyorsa, bu grafigi kullanarak dizilis hakkinda ne gibi bir cikarim yapilabilir?

Bunlarin hepsini dusunerek mi bu grafigi koydun?
    Eger dusunmeden koyduysan sana soruyorum. Kim, neyi uydurmus?
    Bugün de doğru diye arkasında durduğunuz yarın yanlış çıkabilir. Hepsini bir kenara bırak. Cümle alemin tanıdığı sağ açık Quaresma için MR daha uygun diyorsunuz. MR dediğiniz pozisyon %50 defans %50 hücum gerektirir. Olcay'ın AML inside forward olduğunu zaten daha önce yazmıştım. Quaresma da AMR'de oynuyor. Bu tartışmaya açık bir konu bile değil. Sizin Quaresma'yı 4-1-4-1 AML asimetrik dizilişine uydurmak için çıkardığınız bir durum sadece. Quaresma Portekiz'de forvet oyuncusu olarak geçer. Daha geçen seneye kadar oyunda MR oynama özelliği bile yoktu yanlış hatırlamıyorsam.
    Last edited by ttarlabasi : 19.Ekim.2016 at 21:06

Nesil
    2007

Bundan daha fazlasi var.
    Takimlarin gecmislerinde aldiklari butun resmi kupalari ekledik.
    Milli Kume de var. Istanbul Profesyonel Ligi de. Cuma Ligi de. Basbakanlik kupasi da. Ve tabii sozkonusu Federasyon Kupasi Sampiyonasi da.
    Her ne kadar bu durumu kabul etmesem de, biz zaten gerçeği biliyoruz. Fakat bu oyunu yabancılar da oynuyor. Hatta bu oyundan tanıdığı takıma gönül verenler oluyor. Yabancı bir insan bu kupalara bakarak BJK'nin 14 şampiyonluğu olduğunu gerçek hayatta bu sezon 15. şampiyonluk için mücadele ettiğini anlayamaz. Biraz da böyle düşünün. Bu oyunu sadece değerli rakiplerimizin taraftarları oynamıyor.

Nesil
    2003

Her ne kadar bu durumu kabul etmesem de, biz zaten gerçeği biliyoruz. Fakat bu oyunu yabancılar da oynuyor. Hatta bu oyundan tanıdığı takıma gönül verenler oluyor. Yabancı bir insan bu kupalara bakarak BJK'nin 14 şampiyonluğu olduğunu gerçek hayatta bu sezon 15. şampiyonluk için mücadele ettiğini anlayamaz. Biraz da böyle düşünün. Bu oyunu sadece değerli rakiplerimizin taraftarları oynamıyor.
    Daha ilk basta yazdim.
    Yildiz sistemi oyuna eklenirse en dogru sekilde yansitmak icin ne gerekiyorsa mutlaka yapariz.
    Ancak su anda oyun takimlarin hangi kupayi, kac defa aldigini gosteriyor.
    Hangi turnuvayi, kac defa kazandigini gosteriyor.
    Her nev-i sahsina munhasir turnuvayi kazanma ile ilgili bilgiler girilmis durumda.

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Atiba'nın pas özelliğini 14-15 yapmalarını şiddetle istiyorum gayet düşük 12 olması bu benim kendi görüşümdür tartışılabilir . @perpetua

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Ndiaye'nin natural pozisyon amc olmalı onu atlamışım. Bu sezon iyice ikinci forvet gibi oynamaya başladı. Ayrıca umar'ında doğal pozisyonu sol değil sağ kanat olmalı.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by orhuncet View Post
    Atiba'nın pas özelliğini 14-15 yapmalarını şiddetle istiyorum gayet düşük 12 olması bu benim kendi görüşümdür tartışılabilir . @perpetua
    Pas ozelligi futbolcunun paslari ne kadar isabetli verdiginin yaninda, ne kadar sert paslar verdigi ve ne kadar uzun mesafeli paslar verdigini de gosteriyor. Atiba, paslarinin hemen hemen tamamini 12-14 metre uzaga veren, yanindaki oyun kurabilen futbolculari basit paslarla besleyen bir futbolcu. Kanat degistirmek icin pas dener ama topu o kadar yukseltir ki takim arkadasina varmasi icin saniyeler gecer.

Atiba'nin pas isabeti yuksek cunku basit oynar, kapasitesinin ustunde pek pas denemez, dogru kararlar verir, zorlama pas atmaz. Paslarini yukseltmek demek, Atiba'nin bir oyun kurucuya donusmesi anlamina da geliyor. Halbuki Atiba bir oyun kurucu degil.

Cok hareketli. Kolay top kaybetmemek icin vucudunu iyi kullanmayi bilen. Oyun konsantrasyonu ve sezgisi yuksek, caliskan bir orta saha oyuncusu.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Ndiaye'nin natural pozisyon amc olmalı onu atlamışım. Bu sezon iyice ikinci forvet gibi oynamaya başladı. Ayrıca umar'ında doğal pozisyonu sol değil sağ kanat olmalı.
    Bence M.R. Akcay'in dizilisini 4213 yaparak sorunu cozmek daha dogru olur cunku Ndiaye rakibin kucaginda, sirti donuk oynayan bir oyuncu degil. Daha cok orta sahadan one dogru cikislari olan bir oyuncu.

Umar'in her iki kanatta da oynama becerisi yuksek (hatta rol etkinligine bakinca AMR'deki rolde etkinligi daha yuksek gorunuyor).

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quaresma geçen sezon önde dar alanda oynuyordu ve geriye dönmüyordu. Çünkü takım boyu çok kısaydı ve dönen topları toplayan bir orta saha kurgusu vardı. Bunun nedeni ise tek önlibero önünde 2 hareketli ve oyun kuran orta saha var olmasıydı. Bu ikili önde bastıkça, kanatlar önde pozisyon aldıkça arkadaki beşli güvenle destekliyordu. Bu yüzden sürekli karşı yarı sahada 3. bölgede geçen bir oyun oluyor; Quaresma'nın temiz/pas orta kesmesi, koşmadığı için pek yorulmaması, adam eksiltip yaratması doğrudan oyuna etki ediyordu.

Bu sene o ikiliden Sosa gitti, Oğuzhan sakat. Arkalarında bekleyen Tolgay da mental olarak eksikleri olan, istikrarsız bir oyuncu. Sosa yerine gelen Talisca da second striker. Paslarının bir istikrarı yok. Oyun kurmuyor, doğrudan şuta dayalı bir oyunu var. Dolayısı ile öne süpriz koşular yapıyor sürekli. Kendi alanını boşaltıyor. Oğuzhan'ın sakatlığı sonrası Gökhan İnler oynuyor. Gökhan iyi bir pasör olmasına rağmen pek oyun kurmaz. İyice ağırlaşmış. Dönüşleri yavaş olduğu için markaj yiyor ve pas açısı kalmıyor. Atiba ile statik kaldığından Atiba öne çıkmaya başladı. Talisca da sürekli öne çıktıkça 442'ye benzedi iyi oyun. Klasik 442 yıllar söylerim bence fazlası ile defansif bir oyun. Çünkü orta saha ikili kaldığı için kanatlar da orta sahaya açık vermemek zorunda. Yani kanatlar geri dönüp pozisyon alacaklar. En az 8 kişi pozisyon almaya çalışınca ister istemez defansif bir oyun oluyor. Beşiktaş'ın 442'de yaratıcılık sorunu çekmesinin sebebi burada başlıyor. Quaresma'nın geride kalması gayet doğal. Quaresma'ya serbestlik verirsen bu düzende yamalı bohça gibi takım darmadağın olur.

Dahası Oğuzhan'dan 10 no olmadı. Denedi Şenol Güneş ama olmadığı görüldü. Baskı altında top çıkartmaya daha çok alıştı. Geniş alanı kontrol etmiyor. Hareketli top alıp baskıdan kaçırıp alan değiştirip tekrar alıp oyunu öne açan bir oyuncu kıvamında. Dikine oynama becerisinin geniş alanda kararları sınırlı. Buna hiç alışmamış. Uzun mesafelere çalışmamış. Aksine 10 no beklentisinde sırtı dönük pozisyon almaktansa geri dönüp 3. önliberoya çevirdi sürekli işi. Tolgay da bence yeterli değil orada. Formda bir Oğuzhan 8 no oynarken temposuzluğu çözer ama yaratıcılığı ne denli çözebilir Şenol Güneş hiç bir fikrim yok.

Talisca süpriz koşu yaptığı için, sınırlı yetenekli Olcay'ın sürekli yaptığı koşu alanı ile Talisca'nın koşu alanları kesişiyor. Frei geldiğinden beri hiç ilerlemedi. Tahmin edilebilir oyunu ezberlendi. Yaratamıyor. Atiba, Caner gibi defansif tandanslı, ters kanat koşuları ile oynayan oyuncular kanat etkinliğini sona erdirdi. Beşiktaş sıkıştıkça 2. forveti, 3. forveti sokup direkt futbolla, şutlarla, hatta şişirerek ceza sahası etkinliği ile kurtarmaya çalışıyor. Bu futbol ile sezonu ne kadar idame ettirebilir Şenol Güneş soru işareti.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Bugün de doğru diye arkasında durduğunuz yarın yanlış çıkabilir. Hepsini bir kenara bırak. Cümle alemin tanıdığı sağ açık Quaresma için MR daha uygun diyorsunuz. MR dediğiniz pozisyon %50 defans %50 hücum gerektirir. Olcay'ın AML inside forward olduğunu zaten daha önce yazmıştım. Quaresma da AMR'de oynuyor. Bu tartışmaya açık bir konu bile değil. Sizin Quaresma'yı 4-1-4-1 AML asimetrik dizilişine uydurmak için çıkardığınız bir durum sadece. Quaresma Portekiz'de forvet oyuncusu olarak geçer. Daha geçen seneye kadar oyunda MR oynama özelliği bile yoktu yanlış hatırlamıyorsam.
    Onyargilarindan arinmani rica ediyorum. Quaresma'nin AMR olarak dusunulmesi bir onyargi. Bu onyargi FM gerceklerine gore degil, FM disi etkenlerin verdigi bir onyargi.

MR ile AMR arasinda ne fark var?

Isin Savunma Yonu:
    MR, bek oyuncusunun onunde daha dar bir bolgede savunma yapar. Cok fazla onde basmaz, rakip bekin bindirmesinden bagimsiz olarak kendi bek oyuncusunun kademesine yardima gelir. Bu nedenle MR oynayan oyuncu genis alanda fazla depar atmak zorunda kalmadan savunma yapar, bu da fazla enerji sarf etmesinin onune gecer.

AMR rakibe onde baski uygular. Eger rakip bek oyuncusu ileriye cikarsa, AMR'nin de rakip bek ile beraber geriye gelmesi gerekir. Savunmayi daha genis alanda yapar, bu nedenle savunmada daha fazla efor sarf etmesi gerekir.

Isin Hucum Yonu:
    MR one cikmak icin takimin ileriye yerlesmesini, AMR'ye gore biraz daha fazla bekler. Orta sahada pas trafigine katkida bulunarak takimin hucum bolgesine yerlesmesine katkida bulunur.

AMR rakip bek oyuncusunun kucaginda oynar. Savunmanin arkasina ve arasina atilacak paslari almak icin deparli bir oyun oynar. Yani savunmada yapmasi gereken deparlarin yanina bir de hucumdaki deparlar eklenir.

Yazdigin yorum, oyun kurucu savunma yapmaz demek gibi bir sey. Sahadaki her oyuncu savunma yapar. Mesele savunmayi ne kadar yaptigi ise bunu mevki degil, teknik direktorun ona ne kadar hucum, ne kadar savunma agirlikli bir oyun anlayisi verdigi (cok akici takim sekli disinda orta saha ve onundeki oyuncular her zaman daha fazla ofansif bir oyun anlayisi ile oynar).

Mevki rakibin nasil karsilandigini belirler. Ne kadar fazla, ne kadar az hucum/savunma degil, nasil hucum/nasil savunmayi belirlemeye yardimci olur.

Dizilis AML kullaniyorsa, bu oyuncu rakibe daha onde baski yaparak oynar.
    Dizilis MR kullaniyorsa, bu oyuncu alan kapatarak oynar.

Caliskan olmayan veya iyi dayanikliligi olmayan bir oyuncunun AMR kullanilmasi ile, DR ile AMR arasinda, rakiplerin degerlendirebilecegi, cok buyuk bir bosluk ortaya cikar. Bunu kompanse etmek icin DR daha ileriye cikmak zorunda kalir, bu da DR'nin arkasinda rakibe bos alan birakir.

Gecen seneye kadar MR becerisi olmasi/olmamasina gelince. Son 3 yildir mac motorunun gecirdigi evrim, dunya futbolunu daha iyi yansitmaya calismanin getirdigi bir durum bu. Her AMR/AML, yeterli seviyede MR/ML veya ST oynayabilmek zorunda. Cunku mactan maca ve mac icinde dizilisler degisken. Bazi mac oluyor rakibi orta sahada 4'lu bir blok halinde karsilamak gerekiyor, bunun icin de 4231 degil 4411, 2DM'li 4411 veya MR, MC, ML'li 4231 kullaniliyor. Bazi mac oluyor rakibi daha onde karsilamak gerekiyor, bunun icin 4231 veya 424 kullaniliyor.

Teknik direktorun tercih edilen dizilisi, ozellikle kendi takiminin kalitesine yakin takimlara karsi kullandigi dizilisi gosteriyor. Ikinci dizilis de gerektiginde (yeterli personel bulunmasi/oyun anlayisi) benzer seviyedeki rakiplere karsi kullanilan dizilis. Bir de defansif dizilis (daha kuvvetli takimlara karsi) ve ofansif dizilis (daha zayif takimlara karsi) var. Bu yetmiyor, bir de eger teknik direktor dizilis kullaniminda esnek ise, profiline girilmemis dizilisleri de gerektiginde kullanabiliyor.

Bunlarin hepsini bir potada erittiginde onyargilara mahkum kalmadan karar vermenin gerekliligi ortaya cikiyor.

Nesil
    2007

Onyargilarindan arinmani rica ediyorum. Quaresma'nin AMR olarak dusunulmesi bir onyargi. Bu onyargi FM gerceklerine gore degil, FM disi etkenlerin verdigi bir onyargi.

.
    .
    .

Bunlarin hepsini bir potada erittiginde onyargilara mahkum kalmadan karar vermenin gerekliligi ortaya cikiyor.
    Önyargılara mahkum olmak mı? Siz benle kafa mı buluyorsunuz? Araştırma sorumlusu olduğunuz oyunda Quaresma'nın mevkisi Natural AMR. Bu kadarına da pes doğrusu!

Nesil
    2003

Önyargılara mahkum olmak mı? Siz benle kafa mı buluyorsunuz? Araştırma sorumlusu olduğunuz oyunda Quaresma'nın mevkisi Natural AMR. Bu kadarına da pes doğrusu!
    Naturel mevkisinin AMR olmasi, baska mevkilerde oynayamayacagi ve verimli olmayacagi anlamini icermiyor.

Nesil
    2007

Naturel mevkisinin AMR olmasi, baska mevkilerde oynayamayacagi ve verimli olmayacagi anlamini icermiyor.
    Haklısınız. Son mesajı da siz yazın haklılığınız perçinlensin.

Nesil
    2003

Haklısınız. Son mesajı da siz yazın haklılığınız perçinlensin.
    Mutlu edecekse, "sadece AMR olarak dusunulmesi" seklinde duzelteyim o cumlemi.

Tamer Tuna profiline yeni baktım baya tırt bi antrenör adam

Sorcam ama unutuyorum her defasında.Alper'in artık neredeyse hiç düşünülmediği MC-AMC hala naturel position olarak görülmesinin sebebi nedir?Ne zaman en azından ML pozisyonu da naturel hale getirilecek?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Dennis Bergkamp View Post
    Sorcam ama unutuyorum her defasında.Alper'in artık neredeyse hiç düşünülmediği MC-AMC hala naturel position olarak görülmesinin sebebi nedir?Ne zaman en azından ML pozisyonu da naturel hale getirilecek?
    ML/MR/AMR/AML/MC ve AMC'nin hepsi icin cok yuksek degerleri var Alper'in. Yani bu mevkilerin hepsinde oynayabilir durumda.

Yanilmiyorsam Ocak ayinda Alper'in naturel mevkisini kanat yapmistik. Sezon basinda Fenerbahce 532 oynamaya baslayinca Alper'in merkezde kullanilacagini dusunerek oraya geri donduk. Sonra Advocaat geldi, Alper'i merkezde kullandi (Alper yapamadi cunku yeterli yaraticiligi olan bir oyuncu degil).

Bence Alper buyuk takimlarda ancak kanat oyuncusu olarak verimli olabilir, her ne kadar ideal bir kanat oyuncusu olmasa da. Ancak daha cok kendi yari alaninda rakibi bekleyerek kontra atak oynayan bir takimda bence Alper ideal bir merkez oyuncusu.

Mevki olarak bu bolgelerin hepsine oynayabilecek yeterliligi var Alper'in. Naturel kanat veya merkez olmasi cok da onemli degil. Bugun birisi olur, yarin baskasi. Taa ki Alper bir mevkiyi kendisinin yapana, takimin 12. veya 13. oyuncusu olmayana kadar.

Uğur Çiftçi ve özellikle Ahmet Oğuz daha iyi bir profili hak etmiyor mu sizce?

ML/MR/AMR/AML/MC ve AMC'nin hepsi icin cok yuksek degerleri var Alper'in. Yani bu mevkilerin hepsinde oynayabilir durumda.

Yanilmiyorsam Ocak ayinda Alper'in naturel mevkisini kanat yapmistik. Sezon basinda Fenerbahce 532 oynamaya baslayinca Alper'in merkezde kullanilacagini dusunerek oraya geri donduk. Sonra Advocaat geldi, Alper'i merkezde kullandi (Alper yapamadi cunku yeterli yaraticiligi olan bir oyuncu degil).

Bence Alper buyuk takimlarda ancak kanat oyuncusu olarak verimli olabilir, her ne kadar ideal bir kanat oyuncusu olmasa da. Ancak daha cok kendi yari alaninda rakibi bekleyerek kontra atak oynayan bir takimda bence Alper ideal bir merkez oyuncusu.

Mevki olarak bu bolgelerin hepsine oynayabilecek yeterliligi var Alper'in. Naturel kanat veya merkez olmasi cok da onemli degil. Bugun birisi olur, yarin baskasi. Taa ki Alper bir mevkiyi kendisinin yapana, takimin 12. veya 13. oyuncusu olmayana kadar.

Alper'in Fenerbahçe ve ayarındaki takımlarda kanat oyuncusundan başka bir yerde oynayamayacağını ben de düşünüyorum.Aklıma takılan şey çok uzun zamandır göbekte 2 maç üst üste oynamamış olmasına rağmen MC-AMC mevkilerinin naturel olmasıydı.Eğer araştırmayı ben yapmış olsaydım ML-MC mevkilerine 20 verirdim.Diğer mevkileri 17-19 arası olurdu.Hatta şu an 20 olan AMC'yi 15 e kadar düşürebilirim.

Bunun yanında Alper'in özellikle şu anki Fenerbahçe'de hak ettiği süreyi alamadığını düşünüyorum.Bunun da sebebi kanatta Alper gibi gol-asist yönünden düşük rakamlarda kalması olası bir oyuncuyu oynatmak şu an Fenerbahçe kadrosunun kaldıramayacağı bir yük olacaktır ona bağlıyorum.Günün birinde akıl edip şu takımın belkide oynayabileceği tek sistem olan 4-4-2 ye dönüş yapılırsa Alper'in sol kanatta ilk tercih olacağını,hiç olmadı ikinci tercih olacağını düşünüyorum.

Quote Originally Posted by excaliburuA View Post
    Uğur Çiftçi ve özellikle Ahmet Oğuz daha iyi bir profili hak etmiyor mu sizce?

Uğur Çiftçi elindeki futbol lisansını hak etmiyor bence

Şaka bir yana Uğur'un maksimum alacağı profilin bu olduğunu düşünüyorum.Hele aynı tarzda futbol oynayan ama kendinden 2-3 gömlek üstün Hasan Ali'nin profiline bakınca verilebilecek en iyi profil verilmiş bence.

Sayfa 3 / 14 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Mesaj Yetkileri