Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
31 ile 60 arası toplam 95 sonuç

Konu: İST takımları ve küme düşme

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by steave View Post
    hocam bu olayı resmi olarak yapamasak bile editor datasıyla ısteyenlerın kullanacagı bır yama şeklinde yapabilirmiyiz lutfen.yada yapmanın yolu nedır tarıf edersenız kendım yapmaya çalışayım.keza çok buyuk buglar olsun chelsea ile kapışsınlar istemiyorum .
    Editor cikinca hallederim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by bologna View Post
    @perpetua

oyunda öylü diyorsun ama almanya liginde adamın adı sanı duyulmamış değeri 2,5 milyon van persi 650 bin eoru
    şu an bu adamın değeri bu olamaz. fener satmaya kalksa en az 5 milyona satar.

Şimdi itibar demek istediğim o değil. Bizim 3 büyükler her zaman avrupa çapında ve popülerliği olan takımlar. Bunlar her zaman iyi futbolcu alacak durumdalar. Ama yapay zeka oyunda aptalca adamlara para harcıyor nedense. Adı sanı duyulmamış kişileri transder ediyor.

Şimdi sana bir soru soracağım. Vede açıklamanı bekliyorum.

Lens kiralık olarak fenerde adamın değeri 14,5. Çünkü bu adam ingiltere araştırmacıları tarafından yapılmış. Değerinide onlar vermişler.

Diyelim ki fener bu adamın bonservisiyle aldığını varsayalım ve bunu türkiye araştırmacıları yapacaktı bu adamın değeri
    4 milyon olacaktı. Sence aradaki fark nedir?
    Futbolcunun degerinin sadece bir parcasi onun taninmisligi.

Futbolcu fiyatlari birer birer futbolculara verilmiyor. Bu futbolcunun yasi, itibari, sozlesme suresi, mevkisi ve oynadigi lige gore oyunun yaptigi otomatik bir hesap. Lig degerlerini biraz dusuk birakmis olabiliriz yazmistim.

Degisiklikler yapsak bile Van Persie'nin degerinin cok daha yuksek hesaplanma ihtimali cok dusuk. Nedeni de 2 sezonluk sozlesmeye sahip, kucuk bir ligde oynayan, 33 yasinda bir forvet olmasi. Onu alacak takim, ancak 1-2 sezon icin satin alacak. Bu da degerini dusuruyor.

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

Bu sorumu cevaplarmısın lütfen.

Lens kiralık olarak fenerde adamın değeri 14,5. Çünkü bu adam ingiltere araştırmacıları tarafından yapılmış. Değerinide onlar vermişler.

Diyelim ki fener bu adamın bonservisiyle aldığını varsayalım ve bunu türkiye araştırmacıları yapacaktı bu adamın değeri

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Sadece oyuncunun kalitesine değil ligin kalitesine göre de değerler yükselir kardeşim.
    malatyAdana!

Beta'da değil de FM 2016'da Türkiye Liginde açtığım üç kariyerde de üç büyükler küme düştü. İlk oyunumda daha ilk sezonda Beşiktaş küme düştü. İkinci oyunumda yanlış hatırlamıyorsam 2020 veya 2021'de Fenerbahçe 1 puanla düşmekten kurtuldu ve yanlış hatırlamıyorsam Galatasaray düştü. Üçüncü oyunumda da Fenerbahçe 2022'de düştü. Trabzonspor zaten şanslıysa 1.lig ve Süper Lig arasında asansör takımı oldu, ikinci kariyerimde Spor Toto 2.lige kadar düştüler. Finansal durumlarından bahsetmeye gerek yok.

Bu durumdan rahatsız değilim aslında, sadece veri toplanmasına katkım olsun diye söyledim

Ha bir de üç büyüklerin ilk teknik direktörleri kovulduktan sonra zaman ilerledikçe yerine daha saçma isimler geliyor. Atıyorum 2.lig takımını antrenörleri birkaç sene sonra bu takımların başına geçiyor, Mehmet Batdal bırakınca Galatasaray'ın teknik direktörü oluyor falan. Üç büyüklerin en azından başlangıçtaki ve başarılı olamasalar da birkaç seneki reputation'ları kalburüstü yabancı hocaları getirecek kadar olmalı.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

İstanbul takımları kollanmasa çok kötü durumlara düşebilirler zaten ara ara. Mesela fenerbahçe bu sezon kollanmasa şimdiye çoktan havlu atmış alt sıralardan kurtulma mücadelesi veriyor olurdu. Galatasaray geçen sezon ligi ilk 10'da bitiremezdi vs.
    Ayrıca bu kulüpler yok vergi affıydı yok mülk satışıydı, yok hibe araziydi derken çarklarını bi şekilde döndürüyorlar. E oyunda bunlar da olmayınca kulüpler çöküyor.
    Tamam düşmezler belki ama sıradan bi kulübe dönüşebilirler zamanla. Oyunda yayıncı kuruluşun çıkarları, hakem odası basma, saray ziyareti, aman cumhurbaşkanım canım cumhurbaşkanım diye stat açılışı yapmak gibi seçenekler de olmayınca sıkıntı daha da büyüyor.

Nesil
    2003

Papi44'un yazdigi, benim de yazdigim gibi.

Futbolcularin fiyatlarini birer birer girmiyoruz veritabanina. Oyun kendisi hesapliyor.

Oyun hesaplarken yukarida yazdigim faktorlere gore belirliyor. Lens halen Ingiliz kulubunun futbolcusu oldugu icin degeri yuksek.

Yoksa veritabaninda kalite olarak van Persie, Lens'in ustunde zaten.

Bu arada ilginç bulduğum bir başka detay. Benim oyunda ikinci sezon Süper Lig'in sıralaması baya artttı. Önünde sadece EPL, Serie A, Fransa Ligi, Portekiz Ligi, Bundesliga ve Holland Ligi var şu anda ama Fenerbahçe harici İstanbul takımları baya kötü. Fenerbahçe'ye hoca olarak Patrick Vieria geldiği için herhalde sıkıntı yaşamadı.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by marlo41 View Post
    Bu arada ilginç bulduğum bir başka detay. Benim oyunda ikinci sezon Süper Lig'in sıralaması baya artttı. Önünde sadece EPL, Serie A, Fransa Ligi, Portekiz Ligi, Bundesliga ve Holland Ligi var şu anda ama Fenerbahçe harici İstanbul takımları baya kötü. Fenerbahçe'ye hoca olarak Patrick Vieria geldiği için herhalde sıkıntı yaşamadı.
    Ligin siralamasinin artmasi buyuk ihtimalle ozellikle Hollanda'nin dususunden kaynaklanmistir. Bir de Belcika Avrupa'da kotu sezon gecirdiyse onu da gecip 9. siraya cikmis olabiliriz.

O Değilde Ben Biraz Farklı Yaklaşacağım Konuya;

Bunca Yıldır FM'nin Bütün Versiyonlarını Oynamışımdır 17 Hariç Hepsinde de (Özellikle Türkiye Liglerinde) Alt Liglerden veya Süperlig'den Bir Takımla Uzun Süredir Oynadığında 1-2 Sezon Sonra Rakipsiz Kalıyorsun Hep. Ama Bir İngiltere'de Şampiyonluğu Geç İlk 5'e Bile Zor Giriyorsun.

Özellikle Şuana Kadar Oynanılan Serilerde Genel Olarak İspanya, Fransa Almanya ve Türkiye'de Bir Kaç Sezon Sonra Rakip Kalabiliyorsun Ama İtalya ve İngiltere'de Her Sezon Çok Çetin Geçiyor ve Ambargo Koyamıyorsun. Ya da Bunun Benim Tarafımdan Açıklaması Ben İtalya ve İngiltere'yi Beceremiyorum

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Quote Originally Posted by BaGa TaRKaN View Post

Bunca Yıldır FM'nin Bütün Versiyonlarını Oynamışımdır 17 Hariç Hepsinde de (Özellikle Türkiye Liglerinde) Alt Liglerden veya Süperlig'den Bir Takımla Uzun Süredir Oynadığında 1-2 Sezon Sonra Rakipsiz Kalıyorsun Hep. Ama Bir İngiltere'de Şampiyonluğu Geç İlk 5'e Bile Zor Giriyorsun.

Özellikle Şuana Kadar Oynanılan Serilerde Genel Olarak İspanya, Fransa Almanya ve Türkiye'de Bir Kaç Sezon Sonra Rakip Kalabiliyorsun Ama İtalya ve İngiltere'de Her Sezon Çok Çetin Geçiyor ve Ambargo Koyamıyorsun. Ya da Bunun Benim Tarafımdan Açıklaması Ben İtalya ve İngiltere'yi Beceremiyorum

Ben de ispanya ve ingilitere ligi için aynı şeyi düşünüyorum.

Her seride Sporting Gijon ile uzun soluklu (15-20 sezonluk) bi kariyer açarım.

Şampiyon olduktan sonra (ki minimum 5 sezonumu alıyor) sonraki sezon şampiyon olamama ihtimalin var.

Fm serilerinde en zevkli ligler kesinlikle ingiltere ve ispanya, bu liglere daha özen gösteriliyor

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Burda muazzam bir tartışma dönmüş. Çok sevinidirici. Forum canlanıyor mu ne

Peki bir sorum olacak. Galatasaray'ın malum Riva-Florya olayı var. Bu oyuna yansıtılacak mı? Nasıl yansıtılacak? Bu oyuna yansıtılırsa diğer takımlar kriz içerisinde boğuşurken Galatasaray kendini öne atıp oyunda kupalara ambargo koyar mı?

Benim bu konuyla ilgili önerim(maddi durumları bilmem olaya sportif bakacağım) Türk menajerlerin özelliklerini biraz yükseltmesi gerektiği. Böylece yarışta tek başımıza kalmayız. Sanki birazda başkanlarla oynamak da gerekiyor. Bağlılık dereceleri falan oluyor ya.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by BaGa TaRKaN View Post

Ligin tepesindeki kuluplerle alt siralardaki kulupler arasindaki kalite farkindan doguyor bu.

Italya'da ligin tepesindeki takim ile en alttaki takim arasinda 40 CA'lik fark var.
    Bu bizde 20 CA.

Ustteki kulupleri daha yukariya itiyoruz, bu sefer Avrupa'da kupa kazanmak cok kolay deniliyor.
    Alttaki kulupleri asagiya itiyoruz, bir sonraki transfer sezonundan sonra tekrar yukariya cikiyorlar.

Bizim kadememizdeki liglerin cogunda durum ayni.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mpaker66 View Post
    Burda muazzam bir tartışma dönmüş. Çok sevinidirici. Forum canlanıyor mu ne

Peki bir sorum olacak. Galatasaray'ın malum Riva-Florya olayı var. Bu oyuna yansıtılacak mı? Nasıl yansıtılacak? Bu oyuna yansıtılırsa diğer takımlar kriz içerisinde boğuşurken Galatasaray kendini öne atıp oyunda kupalara ambargo koyar mı?
    Henuz somut bir adim yok bu konuda.
    Bildigim kadariyla ilk once Dursun Ozbek Emlak Konut ile protokol imzalayacak. Daha sonra yapilacak projeler icin teklifler alinacak ve insaatci firma ile protokol yapilacak.
    Bundan sonra Dursun Ozbek bu yapilan protokolleri garanti olarak gostererek banka borclarini dusurecek. Ancak bu arada bir sermaye arttirimina da ihtiyac olabilir cunku degerlendirilecek gayrimenkuller dernegin ama kapatilmasi gereken borclar AS'ye ait. Yani bir turlu dernekten, Futbol AS'ye varlik transferi olmasi gerekli.

Benim bu konuyla ilgili önerim(maddi durumları bilmem olaya sportif bakacağım) Türk menajerlerin özelliklerini biraz yükseltmesi gerektiği. Böylece yarışta tek başımıza kalmayız. Sanki birazda başkanlarla oynamak da gerekiyor. Bağlılık dereceleri falan oluyor ya.
    Baskanlarda ne gibi degisiklik?

@perpetua Hocam çok güzel ifade etmişsiniz katılmadığım hususlar olsa da anlatmaya çalıştığınız nedenlere anlam verebiliyorum. Lakin ligde yarışmacı ortamı yakalamak için bir şeyler yapmak lazım. Bunun nasıl yapılabileceğini benden iyi bilecek kişi sizsiniz. Gerçekte 3 büyükler borç batağında olsa da en kötü ihtimalle önemli takımlardan oyuncular kiralar gidip 32 yaşında son derece vasat bir Brezilyalı orta saha oyuncusuna 300 k verip transfer etmezler. Bu gibi transferler kesinlikle mantığa aykırı. Sadece 3 büyükler de değil bütün kulüplerimizin transfer politikaları rezalet. Bir de Şenol Çorlu ve Şenol Fidan olayının nedeni nedir ? FM 2017'de 4 kez Türkiye ligi kariyeri yaptım hepsinde de bu adamlar 3 büyüklerin başına geçti. Bunlar tıpkı sadece Faruk Yiğit gibi bir eski futbolcu değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum Her ne kadar mantıklı cevaplar verseniz de bu oyundaki TSL işleyişinin gerçeklikten uzak oluşunu değiştirmiyor ne yazık ki...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by lionslaw View Post
    @perpetua Hocam çok güzel ifade etmişsiniz katılmadığım hususlar olsa da anlatmaya çalıştığınız nedenlere anlam verebiliyorum. Lakin ligde yarışmacı ortamı yakalamak için bir şeyler yapmak lazım. Bunun nasıl yapılabileceğini benden iyi bilecek kişi sizsiniz. Gerçekte 3 büyükler borç batağında olsa da en kötü ihtimalle önemli takımlardan oyuncular kiralar gidip 32 yaşında son derece vasat bir Brezilyalı orta saha oyuncusuna 300 k verip transfer etmezler. Bu gibi transferler kesinlikle mantığa aykırı. Sadece 3 büyükler de değil bütün kulüplerimizin transfer politikaları rezalet. Bir de Şenol Çorlu ve Şenol Fidan olayının nedeni nedir ? FM 2017'de 4 kez Türkiye ligi kariyeri yaptım hepsinde de bu adamlar 3 büyüklerin başına geçti. Bunlar tıpkı sadece Faruk Yiğit gibi bir eski futbolcu değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum Her ne kadar mantıklı cevaplar verseniz de bu oyundaki TSL işleyişinin gerçeklikten uzak oluşunu değiştirmiyor ne yazık ki...
    Buyuk takimlardan futbolcu kiralamak bedava degil. Ozellikle kaliteli futbolcu kiralarken aylik odeme yapmak gerekiyor. Bu da bonservis odemekten farki degil.

Senol Fidan ve Senol Gunes meselesine gelince, ikisinin de teknik direktorluk gorevindeki degeri biraz yuksek olmus. Onlari indiririz.
    Hala SI'in teknik ekipler icin bir duzenleme yapmasi gerekli. O duzenleme olana kadar teknik ekipler biraz egreti bir sekilde arastiriliyor.

Nesil
    2015
    Yer
    İstanbul

Tartışmaları keyifle okuduğumu belirtmek isterim. En seviyeli ve gerçekçi tartışma ortamı sadece Turksportal'da var onu da belirtmek isterim.

Şimdi gelelim asıl konuya. Türk liginde gerçekte de kulübü biraz dikkatli yönetirseniz rakipsiz kalabilirsiniz. Ama bizde futbol dünyası profesyonel olmadığı için duygusal sebeplere bağlı iyi giden bir takım tökezleyebiliyor. Ersun Yanal'ın FB kariyerinin sonlanması veya Fatih Terim'in GS kariyerinin iyi giderken sonlanması buna örnek gösterilebilir. İyi giden çarka çomak sokma gibi huylarımız var maalesef. Tabi oyunda bu tür gereksiz davranışlar olmadığı için rakipsiz kalmanız çok doğal Türk liginde . Küme düşme olayına gelince ise yapay zekanın ekstra gelir oluşturması için kullanılacak kriterleri oluşturması çok zor. İpin ucunu kaçırabilir yapay zeka .

Transfer politikaları ise üzerine düşülmesi gereken bir konu. Bir şekilde oyundaki kulüplerimizin alabileceği oyuncu kalitesi arttırılmalı.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Baskanlarda ne gibi degisiklik?
    Başkanlarında bir bağlılık derecesi klübü sevme seviyeleri var sanırım yanılmıyorsam, onları yükseltebiliriz.

Nesil
    2003

Başkanlarında bir bağlılık derecesi klübü sevme seviyeleri var sanırım yanılmıyorsam, onları yükseltebiliriz.
    Hala anlayamadim.

Baskanlar teknik direktorleri cok cabuk mu kovuyor? Bunu mu duzeltmeye calisiyoruz?

yapay zeka her ülkede sorunlu bir video var bulabilirsem paylaşırım adamın biri premier ligde işsiz başlayıp tatile çık yapmış oyun süresiyle 300 yıl filan oynamış chelsea gibi takımların 1 er şampiyonluğu var alt liglerden gelen bir takım 60 küsür kez şampiyon olmuş filan genel olarak oyun ilerledikçe sarpa sarıyor

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Hala anlayamadim.

Baskanlar teknik direktorleri cok cabuk mu kovuyor? Bunu mu duzeltmeye calisiyoruz?
    haha başkanlar klüp çıkmaza girince nakit akışı sağlıyor. Bunun için

Quote Originally Posted by ozanocal View Post
    yapay zeka her ülkede sorunlu bir video var bulabilirsem paylaşırım adamın biri premier ligde işsiz başlayıp tatile çık yapmış oyun süresiyle 300 yıl filan oynamış chelsea gibi takımların 1 er şampiyonluğu var alt liglerden gelen bir takım 60 küsür kez şampiyon olmuş filan genel olarak oyun ilerledikçe sarpa sarıyor
    Chelsea'nin zaten 11 sene öncesine kadar tarihinde tek bir tane şampiyonluğu vardı. Sonrası malum belki bir 10 yıl daha sürdürürler sonra ne olur bilinmez.

Nesil
    2003

haha başkanlar klüp çıkmaza girince nakit akışı sağlıyor. Bunun için
    Anladim. O nakit akisi saglama sadece kulubu kurtarmak icin ve zaten her baskan yapiyor. Yapmiyorsa da gorevi birakip, yapacak birisi onun yerine geliyor.

Anladigim kadariyla herkesin rahatsiz oldugu kuluplerin hayatta kalmasi degil, ekstra para girisi saglayip transfer yapmamasi.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Anladim. O nakit akisi saglama sadece kulubu kurtarmak icin ve zaten her baskan yapiyor. Yapmiyorsa da gorevi birakip, yapacak birisi onun yerine geliyor.

Anladigim kadariyla herkesin rahatsiz oldugu kuluplerin hayatta kalmasi degil, ekstra para girisi saglayip transfer yapmamasi.
    Yukarda da söylemiştim, gerçekte biz reel miktarlar ile yönetilmediğimiz için değirmen bir şekilde sportif açıdan dönüyor, büyükler bir şekilde transferlerini yapıyor futbolunu oynuyor.
    Ama oyunda her şey kurallara göre işlediği için bizim takımlarda bu kurallara uyuyor ve sonuç olarak ne transfer yapabiliyor ne iyi futbol oynayabiliyor.
    Burada bir çıkmaz var. Bu takımlar gerçekte nasıl ayakta kalıyorsa oyunda da ayakta kalabilmesi gerek. Oyunda gerçekte yaptıkları gibi bir kurallara uymama yada suni rakamlar ile uyma olabilecek mi? Sanırım olamaz, çok zor. Bunun içinde çıkış yolu başkanlarda diye düşündün ama o da mümkün değilmiş. Bir şekilde klüplere para girdisi sağlayarak belki bu durumdan kurtulunur ama o da suni para olur

Galatasaray'da Şenol Fidan hoca. Fatih Terim sezon ortasında Serie A 19.cusu Benevento'ya imza attı.

Transfer yapmamaları büyük sorun. Kimse demiyor ki 10-15 milyon euro versin. Kiralama ve bonservissiz transfer dahi yok.

Daha önce sormuştum cevaplamadınız,

6 ay önce şampiyonluğa oynayan-olan takımın hiçbir önemli oyuncusunu kaybetmeden aylar sonra küme düşmesi ve lige yeni çıkan takımın şampiyonluğa oynaması normal mi?

Bunun cevabını merak ediyorum.

Sırf şu sebepten oyundan soğuduğum için oynamıyorum resmen...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Schneider View Post
    Transfer yapmamaları büyük sorun. Kimse demiyor ki 10-15 milyon euro versin. Kiralama ve bonservissiz transfer dahi yok.
    Fenerbahce ozelinde bir transfer yasagi var. Futbolcu satmadan, futbolcu alamiyor. Sadece bedelsiz kiralik alabiliyor. 2018-19 sezonu sonuna kadar boyle.
    Eger Fenerbahce ilk sezon sonunda futbolcu satmazsa, hic almamasi gayet dogal.
    Yani bence tersten bakiyorsunuz olaya. Fenerbahce'nin elindeki degerli 1-2 futbolcuyu satip, transfer butcesi olusturup, eksik bolgelere transfer yapmamasi anormal olan.
    Zaten satis yapmamisken oyuncu almamasi zaten olmasi gereken.

Ayni sey Trabzonspor icin de gecerli.
    Besiktas icin ise ilk sezon gecerli.

Daha önce sormuştum cevaplamadınız,

6 ay önce şampiyonluğa oynayan-olan takımın hiçbir önemli oyuncusunu kaybetmeden aylar sonra küme düşmesi ve lige yeni çıkan takımın şampiyonluğa oynaması normal mi?

Bunun cevabını merak ediyorum.

Sırf şu sebepten oyundan soğuduğum için oynamıyorum resmen...
    Yanlis anlama ama bu soruyu cevaplamama gercekten ihtiyacin var mi?

Yukarida bir nedenini yazmistim. Betada kontra oyun biraz fazla etkili cunku takimlar fazlasiyla iyi kapanabiliyor.

Buyuk takimlar maclarinin hemen hemen tamamini kontrol veya hucum, diger takimlar ise buyuklere karsi maclarinin hemen hemen tamamini kontra veya defansif oyun ile oynuyor.
    Bu durumda buyuk takimlarin betada kotu performans gostermesi cok da anormal degil.

Dun yayilan beta ayni zamanda daha guncel mac motorunu da iceriyor. Onu da bir dene istersen.

Nesil
    2003

Aklima bir sey daha geldi.

Oyunda imza parasi ve menajer parasi transfer butcesinden cikiyor. Bildigim kadariyla gercekte bu paralarin futbolcuya saglanan faydalar butcesinden (yani maas butcesinden) cikmasi gerekli.
    Kulupler oyuncu satmadan transfer butcesi yaratamadigina gore, futbolcu satmadan bosman transferi de yapmak mumkun degil cunku FFP yuzunden kuluplerin transfer butcesi yok.

Yani galiba bu oyunun imza parasi ve menajer parasini nasil muhasebelestirdiginden kaynanlanan bir sorun.

Neyse, bununla ilgili bir hata raporuna ekleme yaptim. Bakalim bir duzenleme yapabilecekler mi?

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by aniltorres9 View Post
    Merhabalar. Uzun süredir bu foruma üyeyim fakat bir o kadar da uzun süredir yazamıyordum. Ama fırsat buldukça takip ediyorum, okuyorum. Öncelikle senelerdir nicklerinden tanıdığım Türkiye ligleri araştırmacıları arkadaşların bıkmadan usanmadan bu işi yaptıkları için çok teşekkür ederim. Bu oyunu CM 01/02'yle başlayarak FM 2005'le devam ederek her seriyi ortalama 500 saat son oyunlarda online ağırlıklı oynadım. Ama oyunda her seride değişmeyen tek şey Türkiye Liginin monotonluğu oluyor. Tabi monotonluğa cevabınız zaten sıkıcı ve her sene kendini tekrarlayan bir ligimiz var diyorsanız zaten haklısınız ama oynanabirlik ve gerçekcilik bakımından bir monotonlık mevcut. Senelerdir beraber oynadığımız arkadaşlarımız gördüğümüz hataları aklıma geldiği kadarıyla sıralamaya çalışacağım şimdi. Bu seride yani FM 2017 de uzun soluklu bir kariyer fırsatım olmadı ancak yerli ve yabancı forumlarda okuduklarım ve 2030 sezonu kayıdını inceledim onlara göre genel eleştirilerimi yazacağım.

İlk olarak kulüplerin transfer politikalarıyla başlayacağım. Ligimizin en çok eleştiri aldığı konulardan biri, kadrolarda istikrar olmaması her sene kardolarda rotasyona gidilmesi. Düşen-çıkan, Borcu olan-olmayan, büyük-küçük her takım kadrolarını her sezon başında bir çok transfer takviye yapıyor bir çok oyuncu gönderiyor. Adeta Avrupadaki basketbol takımları gibi bol rotasyonlu: Ama şöyle bir oyun düşünün ki her seride abartılı istikrar abidesi Türk takımları transfer politikaları. Hepinizin katılacağını düşünüyorum muhakkak benzerlerini sizlerde yaşıyorsunuz, mesela; Fenerbahçe 3 sene şampiyon olamıyor bu 3 senede yaptığı toplam transfer sayısı 2 ve bu 2 oyuncuda Brezilya ligi orta seviye takımından alınmış alt seviye futbolcular. Veya düşünün ki Galatasaray 2 sene üst üste şampiyon bitiriyor takımda 3 tane sol bek varken(biri kilit oyuncu rolünde) 4. sol beke bütün transfer bütçesini ayırıyor. Hatta ve hatta düşünün ki kaleci sıkıntısı çeken Beşiktaş 2 tane orta seviye kaleciye bütün transfer bütçesini bir transfer sezonunda ayırıyor. Bu saçma transfer politikaları yapılan saçma ve çok az takviyeler ligi baya bi gerçekcilik dışına itiyor. Türkiye de özellikle 2000'den sonra başlayan son 8 yılda iyice artan ve buna şampiyon olan 5 kulübün dışındaki kulüplerinde dahil olmasıyla, reputationı yüksek fakat gözden düşmüş, transfer listesine girmiş, mutsuz veya sözleşmesi biten oyunculara diğer kulüplerin verdiğinden daha yüksek maaşlarla ikna edip ülkemize getiriyor. Bu oyuna yapay zekayla belli bi reputationın üstünde futbolculara daha ikna edici sözleşmeler sunarak aktarılabilir diye düşünüyorum.

Şimdi geleceğim konu ise üst paragraftakiyle biraz doğru orantılı denilebilir. Ligdeki rekabet seviyesi... Ligde şampiyon olmus 5 takımla 2-3 sezonda, diğer takımlarımızla 4-5 sezonda oyuna %100 fokuslanma gerekmeden bir kaç doğru hamleyi tekrarlayarak ligin rakipsiz en iyi takımı haline gelebiliyorsunuz, namağlup şampiyonlukları facebookta takılarak yaşayabiliyorsunuz. Bununda en önemli sebebi transfer politikaları, sizin şampiyonluklarını ve kendi başarısızlıklarını hiç umursamadan transfer sezonlarını önemsemeyen 17 rakibiniz var.

Altyapılar ve oyuncular; Ülkemizde her yaş grubunda insanın herhangi bir ortamda futbol konuştuğu an dediği ilk şeylerden biri "abi ülkemizde altyapı yok." Doğru... Doğru ama 15 sezonluk online kariyerimizde lig reputationı 5. sırada, ligde 3 takım dünya kulüpleri seviyesinde benim müzemde şampiyonlar ligi, uefa var dünyanın en iyi altyapı hocaları ve tesisleri var fakat gelin görün ki 15 senede ilk 11 seviyesine tek oyuncu cıkartamayan, milli takım seviyesine 2 futbolcu yetiştirmiş bir Galatasaray var. Diğer arkadaşlarımın takımlarıda aynı durumda. Bu durumda regen işi şansmı oluyor? Şanssa tesise, hocalara bu kadar fazla vakit harcamak boş zaman kaybımı? Oyunun başlangıcıyla regen olmayan altyapı oyuncularına gelirsekte. Son serilerde gördüğüm örneğin 2 sene önce oyunda çöp olan genç suan Süper Lig seviyesinde futbol oynayabiliyor. Veya 2 sene önce büyük potansiyel gösterilen bir oyuncu şuan çöp. Bu konuda şaşırmalar elbet olur ama son yıllarda baya bi tutarsızlıklar olmaya başladı. Dediğim gibi 2-3 sezon önce oyunda pa değerleri yerde olan fakat şuan süper lig seviyesinde oynayan çok fazla futbolcu var bu noktada bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. 17 serisi içinde bu oyunda başlayan altyapı oyuncuları pa değerleri 3-4 yıl sonraki gelecekleri seviyelere yakın olabilecek mi bunu zaman göstericek bakalım.

Oyuncu özelliklerine gelecek olursakta tek tek eleştiri yapmak gerekirse elbet yanlışlar görünebilir ve bence varda. Ancak asıl tartışılması gereken bizim oyunların formunu profiliyle eşleştirmek yerine özellik-mevcut form-karakter arasındaki bağlantıyı kurmamız gerekiyor. Şöyle örnek vereyim bu dediğime; mesela topu iyi oyuna sokan bir stoper geliyor türkiyeye. Bu oyuncu geldiği profille oyuna yansıdıktan sonra o sezon gerçekte formsuz işte topu oyuna sokarken saçma sapan hatalar yaptığını ve çok fazla eleştiri aldığını farz edelim. Bu bir sonraki seride bizler tarafından özellikleri girileceğinde gerek araştırmacılar gerek buraya foruma yazan arkadaşlarında tuttukları takıma göre duygusal yaklaşımından direk özelliklerine yansıyor. Yani bakış açısı direk işte bu adamın pası veya vizyonu 14 değilmiş abi 11 olmalı bence falan gibi. Ama o adamı 14 değerinde bir çok maçını izledik belki formsuzluktan dolayı veya karakteriyle ülke veya lig ters düştüğünden dolayı o 11 gibi oynamış olabilir. Bu konuda daha sıcağı sıcağına yorumlamak yerine biraz daha soğukkanlı olmalıyız biraz acımasız davranıyoruz. Dünya üzerindeki araştırmalar bakımından çok iyi bir örnek var ki son seride mükemmel yansıtılmıştı; Balotelli. Dediğim gibi bir oyuncuyu değerlendirirken kesinlikle özellik-form-karakter üçgeninde incelemeliyiz. Verdiğim pas dağıtan stoper örneğine takılmayın düz bir örnekti ama açıklayıcı olmuştur diye düşünüyorum.

Şimdi değineceğim konu iste ligin reputation saçmalıkları. Son seride 8. sezonum falandı sanırım Süper lig 7. sırada falanken Türkiye Kupası FA cuptan sonra 2. sıradaydı kupa sıralamaları arasında. Aynı absürdlük 3 seri önce falan TFF 1. lig için geçerliydi. Süper Lig 9-10. sıradayken TFF 1.Ligi 2 sırada görmüştüm.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Uzun bir süre daha yazamayabilirim ama takipte olucam. Tekrardan tüm araştırmacı arkadaşlara emekleri için çok teşekkür ederim. Football Manager bize çok güzel bir fırsat veriyor. Bu ligi gerçekciliğe yaklaştırmak ve oynanabilir kılmak bizim elimizde bunun değerini bilerek hepimiz başarabiliriz.

"4. Geleneksel Football Manager Araştırması Eleştiri Başlığı
    "
    başlığında burada dönen konuşmaların genel toplamını eleştirilerimi, gördüklerimi söyledim. Somut örneklerle gelin gibi bir cevap verildi yazdıklarıma karşılık olarak. Görüldüğü gibi bu başlık altında da aynı şikayetler var ve insanlar gerçekten sınır noktalarına dayanmış.

Oyun Türkçe çıktığından beri bu ülkedeki insanlar Miles'a verdikleri sözü tuttu ve ülkenin en çok satılan orjinal oyunlarından biri oldu. Verilen hatırı sayılır bir para ve karşılığında beklentiler var. Bu beklentilerin, eleştirilerinde pastada en büyük kısmını ligimizle ilgili olan kısım oluşturuluyor. Oyun her seride daha güzel oluyor, daha gerçekçi oluyor ama ligimizdeki saçmalıklar, tutarsızlıklar ve gerçeklik dışı olayların sonu gelmiyor ve yerinde sayıyor. Değişenler sadece kadrolar. Eleştirilerin çoğu hatta hemen hemen hepsi seviyeli, mantıklı ve tutarlı ama anlatamadığımız bir şey var çok net olarak. Sürekli söz konusu mali tablolar vs. Evet doğru. Bir Ekonomi-Finans mezunu olarak oyuna artık mali tabloların gerçekten mükemmel derecede yansıtıyorsunuz. Ama söz konusu bahsettiğimiz bir menajerlik simülasyonu oyunu ve haliyle beklentimiz ligimizin gerçekçilik noktasına birazcıkta olsa yaklaşması. Yani oyuna ligin içinde oynarkende veya dışarıdan başka bir ligde oynarkende onu görebilmeliyiz.

Nasıl oluyor da Shakhtar, Güney Amerikalı genç yıldızları bulup getiriyor. Nasıl oluyor İskandinav ülkeleri liglerindeki takımlar Afrika kıtasından genç oyuncuları bulup getiriyor. Nasıl oluyor da Katar ligi takımları yaşlı ve kariyerli oyuncuları kadrosuna katıyor hatta en son olarak oyuna Çin liginin etkiside yansıtılmış. Biz de diyoruz ki mali tabloları, transfer yasakları, gelirler-giderler, bilanço tabloları bla bla bla bu kadar mükemmele yakın yansıtalacağına birazcıkta olsun transferler ve rekabet yansıtılsa? Dediğim gibi bu tüm saydığım liglerin özellikleri nasıl dataya ekleniyorsa bizim ligimizdeki kulüplerimizde: "mutsuz, transfer listesinde veya serbestte olan belli bir reputationın üstünde olan futbolculara daha ikna edici sözleşmeler önerebilir" yapay zekada diye düşünüyorum.

Artık bir şeyler yapılmalı hiç değilse oynanabilir bir hale gelmesi lazım.
    Last edited by aniltorres9 : 02.Kasım.2016 at 00:50

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Bi konu daha var.. Aslında araştırma başlığına da yazılabilirdi ancak buraya yazmakta da bi sakınca görmedim çünkü paralel bi konu. Lige 1-2 sezon sonra ambargo koymak çok kolay. Hadi diyelim ki biz çok iyi kadro kuruyoruz, taktik iyi vs. amenna.. Ancak ligi 2. bitiren takımlar çok az puan toplayabiliyor. Ben FM17 almadım. Hataların giderildiğine emin oluncaya dek almayı da düşünmüyorum. Ancak 16 ve öncesinde durum böyleydi. Sanırım değişen pek bişey de yok. Ben ligi 90 puanla bitiriyorken 2. olanın da bi 75 falan belki daha fazla toplaması gerekir. Ama 50 küsürde kalıyor 2. Bu çok can sıkıcıydı.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri