Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
61 ile 90 arası toplam 95 sonuç

Konu: İST takımları ve küme düşme

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Türkiye liglerinde 1. sezondan sonra mali durum kilit oluyor çünkü ;

Oyuncu piyasa değerleri bile şu an yanlış ayarlı. Her sene bütün ülkeler liglerindeki oyuncuların CA aralıklarındaki piyasa değerlerini kademe kademe yükseltirken bizde sabit kalıyor.

Futbol piyasasında dönen para çok arttı. Bence Türkiye liglerinde oyuncu değerlerinin de bir nebze artması gerek. Normalde bir futbolcu çine gidince piyasa değerinin düşmesi gerekirken. Çin ligindeki oyuncuların bile değerleri süper ligden fazla oldu bu sezon. Mesela Burak geçen sezon fm16da Galatasaray'daydı değeri 5-6 milyondu yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi 1 yıl yaşlanmasına rağmen Çin ligindeki takımında değeri 12 milyon euro. Keza Ersan'ın değeri de o şekilde artmış. Normalde Çin'e , Arabistana giden adamın değeri kademeli olarak düşer. Fakat onların piyasası bile süper ligden fazla.

Türkiye süper ligdeki değer piyasası artmalı. Bunun için transfermarkt değerleri de baz alınabilir. Mesela Oğuzhan'ın transfermarkt değeri 14 milyon euro. Oyunda ise bu değerden düşük. Muslera 14 milyon euro. Oyunda ise 6 milyon euro. Böyle olunca yabancı takımlar süper ligden oyuncu alırken az teklif veriyor kulüpler de kabul etmiyor oyuncu satışları nitelikli olarak gerçekleşmiyor.

Nesil
    2003

@aniltorres9
    @serwan

Yazdiklariniza itirazim yok. Aynen yapmaya calistigimiz da bu. Gecmis oyunlarda bunu bazen basardik, bazen basaramadik. Bunu basarmamiz genelde mac motoruna bagli.

Mac motorunun one cikarttigi oyun anlayisive tarzini sizler hemen gozlemliyor ve buna gore kadro/oyun plani oturtuyorsunuz.
    Yapay zeka ise bunu cozumleyemiyor. Yapay zeka'nin yonetimindeki teknik direktor bildigini oynatiyor ve sonuclarina katlaniyor.

Ligimizde Ingiltere gibi sampiyonluga oynayabilecek 5-6 takim olsa, mac motoru bunlardan 1-2 tanesine uygun oluyor ve bu takimlar sizi zorluyor. Dusuk performans gostermis takima cok takilmiyorsunuz cunku zaten sampiyonluga oynayabilecek takim sayisi fazla.

Veya ligimizde Ispanya gibi cok buyuk ucurum olsa (ornek vermek gerekirse Ispanya'nin tepesindeki takim ile ortalama takim arasinda 28 CA puanlik bir fark var, bizde 16) oyun stilinden bagimsiz olarak yapay zeka surekli mac kazanabiliyor ve sizi zorluyor.

Peki Ispanya gibi bir farki bizim ligimizde yaratmak ne kadar mumkun?

Bunu veritabaninda yapsak bile 1-2 transfer donemi sonrasinda bu denge bozuluyor cunku 3 buyukler disindaki kuluplerin kendilerini uste yaklastiracak transfer yapmalari daha kolay.

Valencia gidip Messi ve Iniesta gibi 170+ CA'li oyuncularla kafa kafaya oynayabilecek 150-160 CA'lik oyuncular bulmakta zorlaniyor cunku bu futbolcular cok kit ve bu futbolculari herkes isitiyor.

Ama 3 buyuklerin disindaki takimlar, buyuk takimlarin 140-150 CA'lik oyunculariyla kafa kafaya oynayabilecek 120-130 CA'lik oyunculari almakta cok fazla zorlanmiyorlar cunku bu seviyede binlerce futbolcu var (ozellikle Brezilya'da) ve kulupler yuksek maliyetler altina girmeden bu futbolculari toplayabiliyor.

Ligin orta ve alt siralari daha kaliteli olunca, mac motorunun one cikartmadigi taktikle oynayan buyuk takim teknik direktorleri sadece kadro kalitesini kullanarak mac kazanamiyorlar. Turkiye gibi az sayida takim sampiyonluk yarisi veriyorsa, mac motoruna uygun taktik kullanan bir teknik direktor ile karsi karsiya gelmeniz ihtimali de dusuyor.
    Kullanici olarak sizler daha pragmatik ve esnek davranabiliyorsunuz ve bu da daha fazla mac kazanmanizi, daha basarili olmanizi sagliyor.

Bunun tek cozumu de buyuk kulupleri futbolcu kalitesi veya finansal olarak daha uste itmek ve kadrolarinin her zaman ligin geri kalanindan daha kaliteli seviyede olmasini saglamak.
    Bunu yaptigin zaman da buyuk kulupler Avrupa kupalarinda gercektekinden cok daha fazla basarili olabiliyor ve bu yonde elestiri almaya basliyoruz.
    Ozellikle kullanici yonetimindeki takimlar mac motorunun one cikarttigi oyuncu veya oyun stilini ogrenip, ona gore takim/taktik kurabildikleri icin Avrupa'da cok daha kolay kupa kazanabiliyorlar.
    Last edited by perpetua : 02.Kasım.2016 at 12:54

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

@perpetua

peki olaya öteki taraftan müdahale edilemez mi? yani üstteki takımları daha yukarı çekmek değilde alttakileri daha aşağı çekmek gibi. bence bizim ligdeki 3 büyükler dışındaki kulüplerin itibarları biraz düşürülse ve mali durumları da gerçek hayatta olduğu gibi doğru düzgün transfer yapamayacak hale gelse o makas kolay kapanmaz. gerçekte de olan bu esasen. 3 büyükler kötü de olsalar anadolu takımlarının bozuk ekonomik yapısı ve itibarları onların büyüklere yetişmesini engelliyor. yani 3 büyüklerin ekonomileri biraz yukarı çekilse, ligin itibarı bi tık artırılsa ve iyi oyuncuların bu takımlara gelmeleri ve burada kalmaları sağlansa, anadolu kulüplerinin itibarları aşağı çekilse ve ekonomileri neredeyse sadece naklen yayın gelirlerinden ibaret olacak şekilde düzenlense farkın 2 sezonda kapanması mümkün olmaz gibi. belki itiraz edenler olacaktır ancak bence şu durumu toparlayabilecek tek şey bu. yapay zekaya müdahale etmemiz mümkün değil zira.
    bir de 3 büyüklere hiç değilse 1-2 kaliteli scout eklense ya da bu kulüplerin oyuncu ağları genişletilse en azından daha kaliteli adamlar alabilirler. gerçekten çöp adamlar almaya başlıyorlar ve bu durum can sıkıcı oluyor.

Tabi tekrar etmekte fayda var.. ben 3 büyüklerin eşit koşullarda bu kadar iyi ve istikrarlı olacağını sanmıyorum. Yani devlet desteği, hakem faktörü gibi şeyler olmasa bu kulüpler zaman zaman çok kötü sezonlar geçirebilirler. Ancak tabi küme düşmeleri falan şu aşamada ne olursa olsun olasılık dahilinde değil. Yukarıda yazdıklarım yapılırsa en azından bunun önüne geçilebilir diye düşünüyorum. Ve de 3 büyüklerin en azından anadolu takımlarını kolay geçerek ligde biraz olsun rekabet yaratabileceğini umuyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Bende serwan'a katılıyorum. Bu sene özellikle büyük klüplerin tüm maçlarını izledim, anadolu klüplerinin arasındaki bir çok maçı da izledim. Ciddi anlamda yetersiz oyuncular var anadolu klüplerinde. İnanın hayretler içerisinde kaldığım oluyor. 5 e 2 kontraya çıkıyorlar öyle berbat pas tercihleri var ki atağı sonlandırmak istercesine. Bunun nedeni de kalitesiz toopçu oynatmak. Kalitesiz topçu oynatmanın nedeni de yetersiz maddi olanaklar, kötü yönetilme, yetersiz menejerler falan. Bu bağlamda 16 CA'lık farkın biraz açılması gerek. Mesela Kasımpaşa, Gaziantepspor, Adanaspor, Antalyaspor, Alanyaspor, Akhisar, Rizespor takımları çok çok kalitesizler. Ben bu sene anadolu klüplerinin çok zayıfladığını düşünüyorum. Kesinlikle CA'ları düşürülmeli.

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Quote Originally Posted by Kdarkig View Post
    Türkiye liglerinde 1. sezondan sonra mali durum kilit oluyor çünkü ;

Oyuncu piyasa değerleri bile şu an yanlış ayarlı. Her sene bütün ülkeler liglerindeki oyuncuların CA aralıklarındaki piyasa değerlerini kademe kademe yükseltirken bizde sabit kalıyor.

Futbol piyasasında dönen para çok arttı. Bence Türkiye liglerinde oyuncu değerlerinin de bir nebze artması gerek. Normalde bir futbolcu çine gidince piyasa değerinin düşmesi gerekirken. Çin ligindeki oyuncuların bile değerleri süper ligden fazla oldu bu sezon. Mesela Burak geçen sezon fm16da Galatasaray'daydı değeri 5-6 milyondu yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi 1 yıl yaşlanmasına rağmen Çin ligindeki takımında değeri 12 milyon euro. Keza Ersan'ın değeri de o şekilde artmış. Normalde Çin'e , Arabistana giden adamın değeri kademeli olarak düşer. Fakat onların piyasası bile süper ligden fazla.

Türkiye süper ligdeki değer piyasası artmalı. Bunun için transfermarkt değerleri de baz alınabilir. Mesela Oğuzhan'ın transfermarkt değeri 14 milyon euro. Oyunda ise bu değerden düşük. Muslera 14 milyon euro. Oyunda ise 6 milyon euro. Böyle olunca yabancı takımlar süper ligden oyuncu alırken az teklif veriyor kulüpler de kabul etmiyor oyuncu satışları nitelikli olarak gerçekleşmiyor.

İşte söylediğim süper ligdeki piyasa değeri düşüklüğüne en net örnek.

Kjaer Fenerbahçe'nin en iyi oyuncularından bir tanesi ve zaten adamı 7.5 milyon euroya tranfer ettiler. Ben ilk önce 5 teklif ettim 9 istediler 8 e düşürdüm direk kabul ettiler teklifi. Şu an Kjaer'i Fenerbahçe'nin 15 ten aşağıya satma ihtimali nerdeyse imkansız. En kötü sonraki satıştan pay koyarlar. Ben şu teklifte biraz daha ağırdan alıp pazarlık yapsam belki de 7 ye falan alacaktım. Yani Fenerbahçe'nin aldığı fiyattan bile daha ucuza . Tamam Fenerbahçe'nin mali durumu kötü Kjaer de çok maaş alıyor ama Kjaer'i 8 e bırakması imkansız. Süper lig oyuncu piyasa değerleri artmalı. Mesela Kjaer oyunda Çin liginde bir takımda olsa değeri 15m euro olacaktı. Ersan Gülüm'ün 7m euro çünkü. Burak 12m euro.

Edit : Buyrun Ersan'a değeri 6.25m euro ile nabız yokladım. Çektikleri fiyat 40 milyon euro

Edit: Bu arada orada 3 menajerli gözüküyorum. Bu oyunu oyuncu görmek için açtım PSG , Roma ve Totteham'da menajerler. Fenerbahçe ve Çin takımında değil yani.

Siz de teklifleri deneyerek görebilirsiniz yani orada bi kurmaca yok.
    Last edited by Kdarkig : 02.Kasım.2016 at 16:58

Tüm haftalarda tüm maçları izleyen biri olarak söyleyebilirim ki takımların takım uyumu, disiplin gibi rakibe karşı dirençli oyun oynayıp eksiklerini örtecek kaliteleri mevcut. Kadro kalitesi açısından yetersiz gördüğüm takımlar akhisar ve adanaspor. Büyükleri yükseltelim derken tüm kulüpleri kötülemek mantıksız geldi bana.
    Quote Originally Posted by mpaker66 View Post
    Bende serwan'a katılıyorum. Bu sene özellikle büyük klüplerin tüm maçlarını izledim, anadolu klüplerinin arasındaki bir çok maçı da izledim. Ciddi anlamda yetersiz oyuncular var anadolu klüplerinde. İnanın hayretler içerisinde kaldığım oluyor. 5 e 2 kontraya çıkıyorlar öyle berbat pas tercihleri var ki atağı sonlandırmak istercesine. Bunun nedeni de kalitesiz toopçu oynatmak. Kalitesiz topçu oynatmanın nedeni de yetersiz maddi olanaklar, kötü yönetilme, yetersiz menejerler falan. Bu bağlamda 16 CA'lık farkın biraz açılması gerek. Mesela Kasımpaşa, Gaziantepspor, Adanaspor, Antalyaspor, Alanyaspor, Akhisar, Rizespor takımları çok çok kalitesizler. Ben bu sene anadolu klüplerinin çok zayıfladığını düşünüyorum. Kesinlikle CA'ları düşürülmeli.

Nesil
    2003

@serwan

Zaten diger kuluplerin TV geliri disinda dise dokunur bir geliri yok. Ama 3 buyuklere kalite olarak yaklasmalarini saglayacak futbolculari ucuza alabiliyorlar cunku bu kulupleri tatmin edebilecek kalitede cok futbolcu var ve bu futbolcular zaten ucuz. Zaten ligimizdeki yayin geliri dagilimi da biraz fazla esit. Barcelona/Real Madrid gibi arkalarindan gelen takimdan (Atletico Madrid) 90-100 milyon Euro fazla almiyor 3 buyukler. Fark 10-15 milyon Euro.

Itibarin ise hic bir etkisi yok bu konuda. Hatta itibarlarinin dusuk olmasi daha da kotu cunku oyun ilk sezon sonrasinda bu kuluplerin itibarlarini yukseltip, gelirlerini de yukseltiyor.

Scoutlarin degil, teknik direktorlerin ozelliklerinde biraz duzenleme yaptik. Simdi bir oyunu tatilde yurutuyorum. Neler yaptiklarini gorecegiz.

Bu arada Fenerbahce'nin bosman transferi yapabilmesi icin yukarida bahsettigim duzenleme oyunda duzeltildi. Ilk cikista bu duzeltme olur mu emin degilim ama umitliyim.

Nesil
    2003

İşte söylediğim süper ligdeki piyasa değeri düşüklüğüne en net örnek.
    Pek iyi bir ornek degil cunku Fenerbahce'yi bu sezon buyuk ihtimalle cok buyuk bir zarar bekliyor.
    Soyle dusun.
    Fenerbahce'nin
    Yayin gelirleri yaklasik 30 milyon Euro,
    Stat gelirleri yaklasik 25 milyon Euro,
    Sponsorluk/Reklam gelirleri yaklasik 30 milyon Euro.

Gecen sezon futbolculara odenen maaslar 85 milyon Euro.

Bir de bunun deplasman, tesis, diger personel, finansman giderleri var. Bunlar neresinden baksan 30 milyon Euro civarinda.

Fenerbahce'nin ya yeni buyuk bir gelir kapisi bulmasi, veya futbolcu satmasi gerekli ki zarar etmesin ve FFP icin verdikleri taahute uyabilsin. Oyun yeni gelir yaratmadigina gore bu acigi futbolcu satarak kapatmak zorunda. Bu da futbolcu icin gelir beklentilerini dusuruyor. Ustelik Kjaer'in maasini da goz onunde bulundurursak sadece 8 milyon Euro nakit girmiyor, ayni zamanda 4-4.5 milyon Euro'luk maas odemekten de kurtuluyor.

Mesela Kjaer oyunda Çin liginde bir takımda olsa değeri 15m euro olacaktı. Ersan Gülüm'ün 7m euro çünkü. Burak 12m euro.
    Bir anormallik yok.
    Bu kuluplerin butce dengelemek icin futbolcu satma zorunlulugu yok. Kasa dolu veya zarar etme/etmeme gibi bir kaygi yok. Kulup futbolcuyu neden biraksin?

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Quote Originally Posted by usluu07 View Post
    Tüm haftalarda tüm maçları izleyen biri olarak söyleyebilirim ki takımların takım uyumu, disiplin gibi rakibe karşı dirençli oyun oynayıp eksiklerini örtecek kaliteleri mevcut. Kadro kalitesi açısından yetersiz gördüğüm takımlar akhisar ve adanaspor. Büyükleri yükseltelim derken tüm kulüpleri kötülemek mantıksız geldi bana.
    Disiplin ve takım uyumu iyi oyuncu kötü oyuncu farketmez teknik direktörlerin sağladığı bir şey. Bunun oyuncu kalitesiyle alakası olmadığını düşünüyorum. Yukarda saydığım tüm takımların kadroları ciddi manada yetersiz. Büyük takımlara göre 16 CA'dan çok daha fazla fark olması lazım. Çok yetersiz ve taktiksel açıdan çok zayıf çok fazla oyuncu barındırıyorlar.

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Pek iyi bir ornek degil cunku Fenerbahce'yi bu sezon buyuk ihtimalle cok buyuk bir zarar bekliyor.
    Soyle dusun.
    Fenerbahce'nin
    Yayin gelirleri yaklasik 30 milyon Euro,
    Stat gelirleri yaklasik 25 milyon Euro,
    Sponsorluk/Reklam gelirleri yaklasik 30 milyon Euro.

Gecen sezon futbolculara odenen maaslar 85 milyon Euro.

Bir de bunun deplasman, tesis, diger personel, finansman giderleri var. Bunlar neresinden baksan 30 milyon Euro civarinda.

Fenerbahce'nin ya yeni buyuk bir gelir kapisi bulmasi, veya futbolcu satmasi gerekli ki zarar etmesin ve FFP icin verdikleri taahute uyabilsin. Oyun yeni gelir yaratmadigina gore bu acigi futbolcu satarak kapatmak zorunda. Bu da futbolcu icin gelir beklentilerini dusuruyor. Ustelik Kjaer'in maasini da goz onunde bulundurursak sadece 8 milyon Euro nakit girmiyor, ayni zamanda 4-4.5 milyon Euro'luk maas odemekten de kurtuluyor.

Bir anormallik yok.
    Bu kuluplerin butce dengelemek icin futbolcu satma zorunlulugu yok. Kasa dolu veya zarar etme/etmeme gibi bir kaygi yok. Kulup futbolcuyu neden biraksin?
    Haklısınız fakat piyasa değerleri diğer liglere oranla aşırı düşük olduğu için Sneijder , Robin van Persie , Quaresma tarzı uluslararası oyuncuları çin pazarına iyi bir bonservisle satmak oyunda çok zor. ( Gerçekteki örnekleri Demba Ba , Burak Yılmaz , Ersan Gülüm hatta Katar'a satılan Sow gibi ) Bir de Türkiye'deki CA/Piyasa değerleri neden artmıyor hiç ? Editörden hep incelerim hiç artış görmedim. Ya da farketmedim , İngiltere başta olmak üzere herkes arttırıyor onu futbol piyasası anormalleşti diye.

Nesil
    2003

Haklısınız fakat piyasa değerleri diğer liglere oranla aşırı düşük olduğu için Sneijder , Robin van Persie , Quaresma tarzı uluslararası oyuncuları çin pazarına iyi bir bonservisle satmak oyunda çok zor. ( Gerçekteki örnekleri Demba Ba , Burak Yılmaz , Ersan Gülüm hatta Katar'a satılan Sow gibi ) Bir de Türkiye'deki CA/Piyasa değerleri neden artmıyor hiç ? Editörden hep incelerim hiç artış görmedim. Ya da farketmedim , İngiltere başta olmak üzere herkes arttırıyor onu futbol piyasası anormalleşti diye.
    Bu siraladigin oyunculara bonservis verecek takim yok zaten.

Van Persie 33 yasinda ve 7.5 milyon Euro kazaniyor.
    Sneijder 32 yasinda ve 6.5 milyon Euro kazaniyor.
    Tek farkli olan Quaresma cunku maasi oldukca dusuk ama o da 33 yasinda.

Burak ve Ba 30 yasinda gitti. Ersan Gulum Avusturalya vatandasi oldugu icin zaten Cin'de yabanci sinirlamasinda avantajli konumda, ayrica 28 yasinda gitti.
    Sow 29 yasinda gitti ve cok acik soylemek gerekirse odenen bonservis mantiga uymuyor. Bence gittigi kulubun sahiplerinin Turkiye'deki ortagina bir jest olarak o bedel odendi.

Yani satilanlar, bahsettigin oyunculardan daha genc ve alan kuluplerin 3-4 yil faydalanabilecegi oyuncular. RvP, Sneijder ve Quaresma'nin ise 1-2 yillik futbol kariyerleri kaldi.

CA/piyasa degeri degil, Current Reputation/Piyasa degeri.
    Daha once bunlarda biraz oynama yapmamiz gerektigini yazmistim. Evet degerler biraz yukselebilir ama ipin ucunu kacirmamak gerekli.

Nesil
    2015
    Yer
    İstanbul

Son güncellemeden sonra bir oyun daha açtım. Ordaki 2.sezonda da her şey çok normal ilerledi. 3 büyükler kadrolarını korudular. 2 sezonda da Fenerbahçe şampiyon oldu. Beşiktaş ve Galatasaray 2. ve 3. sırayı paylaştılar. Şans mıdır bilmem benim oyunumda burda bahsedilen mali sorunları 3 büyükler kadrolarını koruyarak atlatıyor gibi görünüyor.

@perpetua BETA'daki son güncellemede maç motorunda yapılan değişikliklerin ne olduğu belli mi?

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

@perpetua
    Peki oyunda bu takımların iyi transfer yapmasını engelleyecek bi değişken yok mu? Yani öteki türlü bu adamlar gidip her şekilde 130 ca'lık adamları bulup getirecek ucuza. E büyükler de zaten gerek ligin itibarından olsun gerek finansal sıkıntılardan olsun adam gibi oyuncu alamıyor..
    Esasen gerçek hayattaki gibi kulüp başkanlarının transferde büyük etkisi olsa bu takımların seçimlerini 10 yılda 1 yapıp başkanlara da berbat özellikler girilerek mesele kökünden çözülebilirdi
    Bişey öğrenmek istiyorum.. Oyunda teknik adamların transferleri etkileyen gizlenmiş özellikleri var mı?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by arrogancee View Post
    @perpetua BETA'daki son güncellemede maç motorunda yapılan değişikliklerin ne olduğu belli mi?
    Savunmanin etkisi biraz dusmus, benim gozlemledigim kadariyla.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    @perpetua
    Peki oyunda bu takımların iyi transfer yapmasını engelleyecek bi değişken yok mu? Yani öteki türlü bu adamlar gidip her şekilde 130 ca'lık adamları bulup getirecek ucuza. E büyükler de zaten gerek ligin itibarından olsun gerek finansal sıkıntılardan olsun adam gibi oyuncu alamıyor..
    Esasen gerçek hayattaki gibi kulüp başkanlarının transferde büyük etkisi olsa bu takımların seçimlerini 10 yılda 1 yapıp başkanlara da berbat özellikler girilerek mesele kökünden çözülebilirdi
    Bişey öğrenmek istiyorum.. Oyunda teknik adamların transferleri etkileyen gizlenmiş özellikleri var mı?
    Aslinda ozellikle Aziz Yildirim'a ikinci gorev olarak Futbol Direktoru eklemeyi dusundum ama tam anlamiyla nasil bir sonuc ortaya cikartacagini ne SI'dakiler biliyordu, ne de test edecek firsatim olacakti. Editor ciktiktan sonra mumkun olursa bunu denemeyi planliyorum.

Teknik adamlarin daha fazla transfer yapmasini saglayabiliyoruz. Zaten ligimizdeki cogu teknik direktor icin bu ozellige yuksek deger girilmis durumda.

Baskanlarin Ambition degerini yuksek, Business degerini dusuk tutmak, daha yuksek transfer butceleri vermesine neden olabiliyor. Ama tabii business'in dusuk olmasi kulube kazandirdiklari geliri de etkiliyor. Belki de biraz bununla oynayip baskanlarin kuluplerin batmasina izin vermesini saglayabiliriz.

Tabii baskanlara farkli tercihler de vermek mumkun ama bu tercihleri Turkiye'de kullanmak beni tedirgin ediyor cunku kuluplerin cogunun belirli bir strateji ile degil, anlik kararlara gore yonetildigini izlenimine sahibim.

net anlamak adına son bir soru: savunmalar kötüleşmiş manasında mı yoksa gol ve asistlere etkilerinin düşmesi manasında mı?

Savunmanin etkisi biraz dusmus, benim gozlemledigim kadariyla.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by arrogancee View Post
    net anlamak adına son bir soru: savunmalar kötüleşmiş manasında mı yoksa gol ve asistlere etkilerinin düşmesi manasında mı?
    Kapanan savunmalar biraz daha az etkili, biraz daha fazla bos alan birakiyor gibi geldi bana. Zaten bir onceki beta'da biraz fazla etkili oluyorlardi.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Aslinda ozellikle Aziz Yildirim'a ikinci gorev olarak Futbol Direktoru eklemeyi dusundum ama tam anlamiyla nasil bir sonuc ortaya cikartacagini ne SI'dakiler biliyordu, ne de test edecek firsatim olacakti. Editor ciktiktan sonra mumkun olursa bunu denemeyi planliyorum.

Teknik adamlarin daha fazla transfer yapmasini saglayabiliyoruz. Zaten ligimizdeki cogu teknik direktor icin bu ozellige yuksek deger girilmis durumda.

Baskanlarin Ambition degerini yuksek, Business degerini dusuk tutmak, daha yuksek transfer butceleri vermesine neden olabiliyor. Ama tabii business'in dusuk olmasi kulube kazandirdiklari geliri de etkiliyor. Belki de biraz bununla oynayip baskanlarin kuluplerin batmasina izin vermesini saglayabiliriz.

Tabii baskanlara farkli tercihler de vermek mumkun ama bu tercihleri Turkiye'de kullanmak beni tedirgin ediyor cunku kuluplerin cogunun belirli bir strateji ile degil, anlik kararlara gore yonetildigini izlenimine sahibim.
    İşinize karışmak gibi olmasın ama şayet böyle bir seçenek varsa bence bu uygulanmalı. Gerekirse gerçeklikten ödün verip bu başkanları kulübün sahibi gibi oyuna aktararak ya da seçimlerin aralığını çok uzun tutarak kulüplerin bir şekilde kötü yönetilmeleri sağlanmalı. Öteki türlü oyunun esas kısmına ilişkin gerçeklikten uzaklaşılıyor. Bu şekilde en azından arka planda olan ve oyuncuyu pek de ırgalamayan bi duruma müdahale edilmiş olacak.
    Kulüplerin finansal olarak bellerini kolay kolay doğrultamamaları, transferde iyi kararlar alamamaları bir şekilde sağlanmalı çünkü gerçekten oyun zevkini baltalıyor. 3-4 vasat anadolu kulübünü bi kenara bırakırsak 3 büyükler ile geriye kalan takımların arasındaki makasın bir şekilde korunması gerekiyor. Elbette arada sürprizler doğal ancak 2 sezon sonra büyüklerin zirveden uzaklaşmaları ve toparlayamamaları, 3-4 anadolu kulübünün ligi domine etmesi ve tüm bunlar olurken hiçbirinin sizin yönettiğiniz takımla rekabet edememeleri bütün iştahını kaçırıyor insanın. En azından 3 büyükler bi şekilde ayakta kalır ve anadolu kulüpleri ile mesafeyi korursa, hiç değilse bu takımları rahat yenerek bir şekilde puan toplamış olurlar ve biz 85 puanla şampiyon olurken 2. de hiç değilse 55 yerine 75 puan toplayabilir ve mücadele son 3-4 haftaya kadar sürer.

Ufak bi ekleme daha yapayım. Mutlaka itiraz edenler olacak ama bu forumda defalarca sıradan anadolu takımları ile daha ilk bilemedin 2. sezondan şampiyonluğa ambargo koyan arkadaşlar gördük. Bu da gerçeklikten uzak. Yani atıyorum akhisar ile daha ilk ya da 2. sezondan şampiyon olmak ve istikrar yakalamak sizce mümkün mü? Şayet bi düzeltme yapılabilirse dediğim gibi belki bazı şeyler oyuna yanlış aktarılmış olacak ancak fm'yi fm yapan esas olay daha kaliteli hale gelecek hiç değilse.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Dogru bi konu acılmıs ilk sezonunda ilk 5 e giren bjk 2.sene hocayı gönderiyor ben devraldım takımı ama transfer yapmak mumkun değil yani bi sene içerisinde itibar ne kadar zarar görebilir ki tanınmamıs futbolcular dahi bjk a gelmek istemiyor ayrıca basın toplantılarında gelen ''bu sene küme düşme adaylarının basında geliyorsunuz en büyük rakibiniz karabüksporun bugun macı var vs..'' gibi yani sampiyonluk oranlarında da bi sacmalık yok 5.75 civarı gösteriliyor ama basın beni küme düşürüyor , yönetim uefa kupasını istiyor

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    İşinize karışmak gibi olmasın ama şayet böyle bir seçenek varsa bence bu uygulanmalı. Gerekirse gerçeklikten ödün verip bu başkanları kulübün sahibi gibi oyuna aktararak ya da seçimlerin aralığını çok uzun tutarak kulüplerin bir şekilde kötü yönetilmeleri sağlanmalı. Öteki türlü oyunun esas kısmına ilişkin gerçeklikten uzaklaşılıyor. Bu şekilde en azından arka planda olan ve oyuncuyu pek de ırgalamayan bi duruma müdahale edilmiş olacak.
    Kulüplerin finansal olarak bellerini kolay kolay doğrultamamaları, transferde iyi kararlar alamamaları bir şekilde sağlanmalı çünkü gerçekten oyun zevkini baltalıyor. 3-4 vasat anadolu kulübünü bi kenara bırakırsak 3 büyükler ile geriye kalan takımların arasındaki makasın bir şekilde korunması gerekiyor. Elbette arada sürprizler doğal ancak 2 sezon sonra büyüklerin zirveden uzaklaşmaları ve toparlayamamaları, 3-4 anadolu kulübünün ligi domine etmesi ve tüm bunlar olurken hiçbirinin sizin yönettiğiniz takımla rekabet edememeleri bütün iştahını kaçırıyor insanın. En azından 3 büyükler bi şekilde ayakta kalır ve anadolu kulüpleri ile mesafeyi korursa, hiç değilse bu takımları rahat yenerek bir şekilde puan toplamış olurlar ve biz 85 puanla şampiyon olurken 2. de hiç değilse 55 yerine 75 puan toplayabilir ve mücadele son 3-4 haftaya kadar sürer.

Ufak bi ekleme daha yapayım. Mutlaka itiraz edenler olacak ama bu forumda defalarca sıradan anadolu takımları ile daha ilk bilemedin 2. sezondan şampiyonluğa ambargo koyan arkadaşlar gördük. Bu da gerçeklikten uzak. Yani atıyorum akhisar ile daha ilk ya da 2. sezondan şampiyon olmak ve istikrar yakalamak sizce mümkün mü? Şayet bi düzeltme yapılabilirse dediğim gibi belki bazı şeyler oyuna yanlış aktarılmış olacak ancak fm'yi fm yapan esas olay daha kaliteli hale gelecek hiç değilse.
    Estagfirullah. Basliklarin esas amaci zaten beyin firtinasi yaratmak. Acikcasi sonunda basliklarin ve yorumlarin bu kivama gelmesi hem beni cok memnun etti hem de yapilmasi gereken son dakika duzeltmeleri icin cok fayda sagladi.

3 buyukler ile diger takimlarin arasindaki farki acmak zaten her arastirma doneminde yaptigimiz bir sey. Ancak transferler sonrasi bu fark genelde kapaniyor. Ozellikle az arastirilmis liglerden gelen oyuncular (ornegin Arap ligleri) bazen dengeyi bir hayli bozabiliyor. Belki farki daha da fazla acabiliriz. Bu 1. Ligin de kalite olarak biraz asagiya inmesi anlamina gelebilir.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Estagfirullah. Basliklarin esas amaci zaten beyin firtinasi yaratmak. Acikcasi sonunda basliklarin ve yorumlarin bu kivama gelmesi hem beni cok memnun etti hem de yapilmasi gereken son dakika duzeltmeleri icin cok fayda sagladi.

3 buyukler ile diger takimlarin arasindaki farki acmak zaten her arastirma doneminde yaptigimiz bir sey. Ancak transferler sonrasi bu fark genelde kapaniyor. Ozellikle az arastirilmis liglerden gelen oyuncular (ornegin Arap ligleri) bazen dengeyi bir hayli bozabiliyor. Belki farki daha da fazla acabiliriz. Bu 1. Ligin de kalite olarak biraz asagiya inmesi anlamina gelebilir.
    Evet tam olarak bu esasen. 1. lig kalite olarak aşağı inecek. Anadolu kulüpleri de onların 1-2 tık üstünde olacak. Kolay transfer yapmalarının da bi şekilde biraz önüne geçilebilirse en azından iyi bi seviyeye gelir lig.

Başlığı açarken yazdığım duruma bir örnek daha,
    2019 yılının henüz başı, devre arasındayız.
    Beşiktaş ve Trabzonspor düşme potasında.
    Beşiktaş'ın oynadığı 17 maçta sadece 4 galibiyeti ve -2 averajı var.

Kasımpaşa, Kayserispor, Konyaspor ve Sivasspor şampiyonluk kovalıyor...

Gs'nin transferleri harika görünüyor Alario, Cahill falan
    Quote Originally Posted by Schneider View Post
    Başlığı açarken yazdığım duruma bir örnek daha,
    2019 yılının henüz başı, devre arasındayız.
    Beşiktaş ve Trabzonspor düşme potasında.
    Beşiktaş'ın oynadığı 17 maçta sadece 4 galibiyeti ve -2 averajı var.

Kasımpaşa, Kayserispor, Konyaspor ve Sivasspor şampiyonluk kovalıyor...

Nesil
    2008
    Yer
    Aydin

@perpetua türkiye datasi betadaki gibi ayni mi kalacak? ve fenerbahcede mali durumu yola sokmak kac sezon sürecek? 3. sezona basladim transfer bütcem hala 0. bedava oyuncu alip sattim hep ama bi iyilestirme olmadi hic. iki sezonumdada clde gruptan cikip 1. eleme turunda elendim. bunlara ragmen mali durum bi düzelmedi gitti.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by xxvolkan09xx View Post
    @perpetua türkiye datasi betadaki gibi ayni mi kalacak? ve fenerbahcede mali durumu yola sokmak kac sezon sürecek? 3. sezona basladim transfer bütcem hala 0. bedava oyuncu alip sattim hep ama bi iyilestirme olmadi hic. iki sezonumdada clde gruptan cikip 1. eleme turunda elendim. bunlara ragmen mali durum bi düzelmedi gitti.
    Harcanan maaş bütçesi nedir ? Bunun etkisinin çok büyük olduğunu düşünüyorum. Bir de toplamda alınan/satılan oyuncularda kar ne kadar bu 3 sezonda ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by xxvolkan09xx View Post
    http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125489

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Her oyun çıkış döneminde girip eleştirileri yenilikleri okumaya çalışırım. Gözlemlediğim kadarıyla son 3-4 yıldır bu sorun var ve artık bir isyan çıkmış bu konuyla birlikte. Oyunda borçlar sayı olarak doğru, evet ama kesinlikle gerçekle bağdaşmıyor. Oyunda takımlar transfer yapamıyor, hadi ffp var diyelim oyunda oyuncu satıp bonservis bedeli elde ettiğin zaman yönetim sana o paranın tamamını kullanma hakkı vermiyor. Gerçekte örneğin Demba Ba üzerinden gelen 13 milyon euro'yu son raddesine kadar kullanılıyor ve büyük oyuncular bir şekilde alınabiliyor.

Bazı arkadaşlar birkaç çözüm önerisi paylaşmış. Büyük kulüpleri daha iyi hale getirelim diye anadolu kulüplerini düşürmek çok saçma olur bence. Büyük kulüplerdeki bazı oyuncularda ca artışına gidilmesi gerek, çünkü özellikle türk oyuncularda büyük bir kalite farkı var ama bu durum yansımadığından sürekli anadolu kulüplerinden veya adı sanı duyulmamış kulüplerden büyük takımlara çok saçma transferler olabiliyor. Çünkü büyük takımlar sadece bu oyuncuları alabiliyor. Yine de bunun kulüplerin transfer piyasasını çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Ca artırımı yapılan oyuncular gidecek belli bir miktar paraya, o paraya yine anadolu kulüplerinden oyuncular alınacak. Yapay zeka ile kullanıcı zekasının arasında çok büyük bir fark var. Bu fark neredeyse ingiltere liginde hiç yok gibi. Bunun sebebi de sanıyorum çoğu kulübün parası olması, yayın gelirleri vs. En oynanılabilir lig şu an premier lig, hiçbir sıkıntısı yok. Her takım transfer yapıyor, gerçeğe yakın sürprizler oluyor. İnsan orada oynayınca türkiye ligine dönüp bakmıyor artık.

Fm 17'yi test etme şansım olmadı ama Fm 16'da karşılaştığım ve artık yeter dediğim başka bir sorun var. İngiltere kulüpleri bir süre sonra öyle bir abartıyorlar ki benim kariyerimde Manchester United bir sezonda 5 tane sağ bek almıştı. Beşiktaş'ı yönetiyordum benden Beck'i alıyor, Bayern'den Rafinha, Hugo Mallo felan dolduruyor. 4'ünü oynatmıyor devre arasında transfer listesine tekrar koyuyor. Transfer listesine koyulan oyuncu bir türlü dikiş tutturamıyor yapay zekada, sürekli bir göçebe hayatı. 2 maç zor oynuyor bir sezonda. Rafinha gibi üst seviyeden artık orta kulüplerde as oynayabileyek bir oyuncu bizim kulüplere gelemiyor, teklif bile yapamıyorlar. Şimdi manu kadrosuna 5 tane sağ bek katıp gs, fb kadrosuna oyuncu katamazken namağlup şampiyonluklar kaçınılmaz oluyor bir süre sonra. Gerçekte ilk 11'de çok iyi performans gösteren, iyice form tutan oyuncular da yapay zekada ilk 18'e giremiyor işin garibi maç yapmadan transfer listesine konuyor. Neresinden tutarsan tut olmuyor bu iş.

Umarım yamayla birlikte bu sorunlar ortadan kalkar, piyasa değeri ve borçtan çok itibarların biraz artması gerektiğini düşünüyorum. Para olsa bile iyi transferler yapılmıyor, editorden ayarlıyorum yine saçmasapan futbolcular alınıyor. Fm 17'de denersiniz bilmiyorum belki düzelmiştir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Scout, coach, antrenor tercihleri, menajer tercihleri, egilimleri, kisisel ozellikleri duzenlenmeli ve ince ince yapilmali bence gercekligi yakalamak icin. Bir de Kubilay Kanatsizkus -75 -8 pa alabilir gibi duruyor. Yeni Enes Unal diyorlar.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Scout, coach, antrenor tercihleri, menajer tercihleri, egilimleri, kisisel ozellikleri duzenlenmeli ve ince ince yapilmali bence gercekligi yakalamak icin. Bir de Kubilay Kanatsizkus -75 -8 pa alabilir gibi duruyor. Yeni Enes Unal diyorlar.
    Zaten-75 olarak girilmiş.

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri