Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 95 sonuç

Konu: İST takımları ve küme düşme

Default İST takımları ve küme düşme

Burada bahsetmiştim ama bence ayrı bir başlığı da hak ediyor.

- Beta ilk çıktıktan sonra GS ile ikinci kariyerim bu. İlkinde BJK, şimdi de FB bu durumda. Bir kaç yerde de gördüm bu durumu. Nispeten ilk sezonda İST takımları başa baş gibi ama hemen ertesi sezon ciddi çökme var. GS, FB, BJK fark etmiyor gibi. Aylar önce şampiyonluk kovalayan takım birden kümeye oynuyor.

- FB ciddi düşme adayı. Belki de düşecek. Beşiktaş da pek farklı değil. Bu durum aşırı derecede oyundan soğutuyor. Ayrıca lige yeni çıkan alt lig takımı içeride dışarıda tulum çıkararak şampiyonluğa oynuyor?!?!?!?

- Bir de Finansal fairplay nedeni ile Türk takımları acayip pasifize olmuş. Tamam maddi güç zayıf ama ne BJK ne de FB kiralama bile yapmıyor doğru dürüst. Akhisar bile Liverpooldan oyuncu alıp şov yaptırırken FB kiralama dahi yapmamış.

Bunlar normal mi?

Nesil
    2006
    Yer
    06

Bu başlık gerekiyordu iyi yapmışsın. Herkes burada kendi kariyerinde olanı biteni paylaşırsa bu durum elden geçirilir diye düşünüyorum

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Türkiye Ligi'nde uzun bir süre oynamadım ama Fenerbahçe'nin ilk sezondaki çok kötü performansına şahit olmuştum. Hiç transfer yapmamaları ilginç geldi bana. Ben de şu anki mevcut kariyerimde henüz ilk sezonu tamamlamadım, arada Türkiye Ligi'ni takip ediyorum, transferlerde ve oyuncu tercihlerinde büyük tutarsızlık sezdim. Bilgi vereyim biraz.

Galatasaray benim şu an yaptığım Arsenal kariyerimin ilk devre arası transfer döneminde saçma sapan transferler yaptı, geleceklerini aydınlık görmüyorum. Bir de ben Bruma'yı aldım ellerinden.

Tecl de Nadir gibi forvet oyuncusu ve hemen hemen hiçbir lig maçında oynamamış. Sadece kiralanan (ekonomisi kötü olan bir takım neden kira bedeli vererek oyuncu kiralar ki?) Fabinhodan sanırım Bruma'yı benim almam sebebiyle faydalanmışlar. Lig yarışından da bitime 8 hafta kala kopmuşlar, 4. sırada Avrupa Ligi'ne veya Şampiyonlar Ligi'ne katılma yarışı veriyorlar. Sinan ve Tolga gibi gelecek vaat eden oyunculardan hiç bir türlü fayda sağlamamışlar. Hatta Sinan kendi isteğiyle listede ve 350 Bin Euro istiyorlar.

Fenerbahçe ise daha beter durumda, Dick Advocaat kovulmuş geçici dönem menajeriyle devam ediyorlar. Onların da transferleri epey bir saçma.

Caner ve Martins stoper oyuncuları. Stoperde ve Forvette bir sürü adam varken bu bölgelere transfer yapmışlar. Kadrodaki her türlü oyuncuyu denemişler ama olmamış belli ki, sıkıntı ileride geride değil Aziz başkan.

Beşiktaş'ın ligdeki durumu gayet iyi, tek başına şampiyonluğa koşuyorlar ama onların da transferleri epey bir saçma.

Gitmişler Veli'yi kiralamışlar, Tolgay'ı oynatmamışlar, iki tane dandik orta saha oyuncusu getirmişler. (Hele ki henüz Oğuzhan'ı satmadan.)

Bu üç takımın getirdikleri adamları sonraki sezonlarda 7 haneli rakamlara satmaları da bence hiç olası değil. Ekonomilerinin çok iyi olmadığını ve gittikçe kötüye gideceğini düşünüyorum. Bir de üstüne Sneijder, Selçuk, Van Persie, Skrtel, Adriano ve Gökhan Gönül gibi çok kazanan ve fizikten düşmüş adamları kadrodan çıkaramayınca hem kaliteli yeni oyuncular alamayacaklar hem de kadroları çok yaşlı, fizikten düşmüş oyunculardan oluşacak.

Bir de kötü teknik adam tercihleri gelirse başarı imkansız olur bu takımlar için iyiden iyiye.

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Şu oyundan soğumak istemiyorsanız Türkiye liglerinden uzak durun!
    malatyAdana!

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bu durumdan hep bahsediyordum dinlemiyordu kimse birilerinin kanıtlarla gelmesi iyi olmuş. Öbür ülkelerin yapay zekaları hatta benim kendi hazırladıgım database'deki yapay zeka ne kadar gerçeğe yakın hareket edip aynı oyuncuları kadro dışı bırakıp benzer transferler yapıyordu ise orjinal database de bile bunun başarılmadıgını görüyoruz. Teknik adam değerleri, takımların profillerindeki taktiksel ayarlar ve eğilimler, ve tekrar tekrar söylüyorum ufak bir reputation artışı 3 büyüklere ki gerçeğe yakın oyuncular getirebilsinler.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Quote Originally Posted by Papi44 View Post

...................................

Quote Originally Posted by Papi44 View Post
    +111111111111111111111111111111111111

Türkiye liglerinden uzak kalmak çok zor. Yeni oyun alan birinin açtığı ilk kariyer Türk ligleridir yüksek ihtimal. Kabul edelimki GS, FB, BJK ne kadar kanlı bıçaklı olsa da biri olmadan diğeri gerçekten anlamsız.

İST takımları son yıllarda kötü durumlara düştü ama küme düşme ve 2 yılda 0 transfer durumları hiç olmadı, olması da pek mümkün değil açıkçası.

Oyun full olarak çıkmadı ama şahsen acayip soğumuş durumdayım.

Ben de Beşiktaş şampiyon olmasına rağmen ikinci sezonda küme düşme hattında.

Galatasaray Şenol Fidan ile devam ediyor hoca olarak ve transfer yapmadı.

Fenerbahçe çok güzel gençleri falan kiraladı ve iyi gidiyorlar ama hocaları Patrick Viera olduğu için sanırım yoksa onların da çok farkı olmazdı bence. Şampiyonluk için kapışan üç dört tane Anadolu takımı var bu arada.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by marlo41 View Post
    Ben de Beşiktaş şampiyon olmasına rağmen ikinci sezonda küme düşme hattında.

Galatasaray Şenol Fidan ile devam ediyor hoca olarak ve transfer yapmadı.

Fenerbahçe çok güzel gençleri falan kiraladı ve iyi gidiyorlar ama hocaları Patrick Viera olduğu için sanırım yoksa onların da çok farkı olmazdı bence. Şampiyonluk için kapışan üç dört tane Anadolu takımı var bu arada.
    Bunu ekran görüntüleri ile gösterebilir misin ? @perpetua bu konuda inceleme yapacaktır

Abarttığımı düşünebilirsiniz ama bu konu hayati önem taşıyor bence. Full oyun çıkmadan önce kesinlikle müdahale edilmeli.

Bir de bu şenol çorlu kim bilmiyorum ama İstanbul takımlarının gözdesi adeta. Hemen o getiriliyor takımların başına.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Bu durumun maddi durum ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Gerçekteki maddi tutarsızlıklar oyunda işlemiyor, oyun belli bir kurala göre işliyor sonuçta bu oluyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by 3842 View Post
    Bu üç takımın getirdikleri adamları sonraki sezonlarda 7 haneli rakamlara satmaları da bence hiç olası değil. Ekonomilerinin çok iyi olmadığını ve gittikçe kötüye gideceğini düşünüyorum. Bir de üstüne Sneijder, Selçuk, Van Persie, Skrtel, Adriano ve Gökhan Gönül gibi çok kazanan ve fizikten düşmüş adamları kadrodan çıkaramayınca hem kaliteli yeni oyuncular alamayacaklar hem de kadroları çok yaşlı, fizikten düşmüş oyunculardan oluşacak.
    Bu yazdiklarin zaten Turk futbolunun gercegi.
    Bir taraftan kulupler isimli futbolcu alsin.
    Diger taraftan isimli futbolcular yuksek maas aliyor ama serbest dususteler.

Kuluplerin borclari bu nedenle surekli buyuyor.

Oyunda kulupler borc alarak transfer yapamiyor. Gercekte ise kuluplerimizin yaptigi bu.
    Bir yerde lastik patlayacak derken FFP ile beraber lastik patladi. 4 buyuklerin hepsine transfer kisitlamasi var.

3 buyukler son 5 yilda transfere toplam net (yani transfer gelirlerinden sonra) 150 milyon Euro harcadi.

Son 3 yilda ise toplam harcamalari net 14 milyon Euro.

Yani son 5 yilin ilk 2 yilinda net harcama 136 milyon Euro. Son 3 yilinda net harcama 14 milyon Euro.

Yani
    Demba Ba ve Atinc satildi, Gokhan kiralandi, Besiktas transfer yapti.
    Sow satildi, Fenerbahce transfer yapti.
    Burak ve Telles satildi, Galatasaray transfer yapti.

Bundan sonra da boyle devam etmek zorunda.

Tek cozum gelirlerin yukselmesi (mesela devre arasinda yapilacak yayin ihalesi) ve/veya borclarin dusmesi (mesela gayrimenkul satisi yoluyla).

1-2 yil idare ederiz ama baskanlar kulupleri o 5 yilin ilk 2 yili gibi yonetmeye devam ederse tekrar mevcut duruma geri doneriz.

FM'de gercekci degil dediginiz transfer olmamasi aslinda durumun vahametini tam olarak ortaya koyuyor bence.

Bende milli takım ile 2 sezon bitirdim Beşiktaş,Galatasaray ve Fenerbahçede en fahalı futbolcu 3M idi. Yapay zeka saçma sapan tranferler yapıyo. Beşiktaşın forveti 33 yaşında koreli bi adamdı,kariyerinde 1 sezonda en fazla 6 gol atmış

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Gerçek hayatta sürekli vergi affı geliyor bunu da hesaba katmak lazım. Neydeyse %10 unu ödüyor kulüpler.

@perpetua

Borç konusunda hem fikiriz, ilk mesajda da belirttim zaten ama çok aşırıya kaçmadan transfer yapılabilir. En azından kiralama.

Küme düşme konusu ile ilgili bir şey dememişsiniz. 6 ay önce şampiyonluğa oynayan-olan takımın hiçbir oyuncusunu kaybetmedeb aylar sonra küme düşmesi normal mi?

Yaklaşımınızdan full sürümde değişiklik olmayacağını söyleyebiliriz

Nesil
    2006
    Yer
    06

@perpetua

Yazdıklarına katılmamak mümkün değil. Takımlarımızın geçmiş yıllarda nasıl yönetildiği ortada ve belki de kulüplerin elleri biraz bollaşınca gene geçmiş yıllardaki gibi kötü yönetileceklerdir.
    Benim takıldığım nokta oyunda transferlerin kötü olup olmaması da değil aslında. Gerçek hayatta 3 büyüklerin düşme ihtimalini dışarda 1000 kişiye sorsak objektif olarak bakıldığında 1000 kişi de %0 der . 100 yıllık kulüplerimizin tarihine bakalım belki 1-2 defa son anda kümede kalmışlardır. Ki o zamanlar futbol daha endüstriyelleşmemişti. Fakat oyunda bu 3 kulüp için bakarsak bu oran %1 bile oluyorsa ligimize bir yerde,bir noktada ayar vermek gerekli diye düşünüyorum.Bir çok kişi aynı şeyi söylüyorsa ortada bir sorun var. Oyunu bir taraftan mali olarak gerçekçi yapalım derken diğer taraftan sportif olarak bu kadar realiteden uzaklaştırmamak lazım. Bu dengeyi iyi yakalamak gerekli diye düşünüyorum. Beni yanlış anlama lütfen , amacım ciddi bir gerçekçilik sorunu gördüğümüz konuyu ortaya dökmek, çözümü için ne yapılabilir gerekirse kafa yoralım hep beraber.

2+2 = 4 Büyük camilara zengin babaların şımarık çocukları tarafından batırılsa bile devlet bi şekilde elini uzatır. Mali durumlar hazırlanırken ülke gerçeklerinede bakmak lazım.

Nesil
    2005
    Yer
    kaybedenler kumsalı

edit... kesinlikle bir cozum bulunmasi gerekiyor. bu oyunu alanlarin %80 e yakini uc buyuk takimin taraftari ya da 3 buyuklerle en az bir kariyer yapiyordur

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Kendi memleketimin takımını bile yönetirken keyif alamıyorum artık. Rakiplerimin yerinde sayması,lige daha yeni yükselmiş bir takım olarak seri galibiyetlerle başlamam,üç büyüklerin yaptığı saçma sapan kiralık transferler ve daha niceleri.. Aklınız varsa gidin Lazio,West Ham,Villareal tarzı takımları alın gerçekten zevkli oluyor şahsen ben Lazio ile başladım.
    malatyAdana!

Nesil
    2003

Kisaca bahsedilenlere deginecegim:

1. Oyun cuma gunu cikiyor. Bu nedenle ozellikle bu konu ile ilgili yapabilecegim bir sey yok.

2. Kuluplerin vergi odemeleri. Kulupler zaten vergi odemiyor. Futbol kulupleri kurumlar vergisinden muaf (Fenerium, Kartal Yuvasi, GSStore vs. gibi alt kurumlar karlari uzerinden vergi oduyor ama zaten cok az kar ediyorlar).

Kuluplerin odedigi tek vergi yurt disindan futbolcu aldiklarinda odenen vergi (yabanci kulup bir Turk kulubune futbolcu sattiginda Turkiye'de gelir kazanmis sayiliyor ve onlarin kazanci uzerinden vergi odenmesi gerekiyor - bu vergi de genelde bizim kuluplerimiz tarafindan ustleniliyor).

Bunun disindaki vergileri kulupler degil, kuluplerden hizmet alanlarin odedigi vergiler. Yani siz mac bileti aliyorsunuz, bu mac biletinin icinde KDV var. Kulup, sizin bu odediginiz KDV'yi devlete aktarmak zorunda. Genelde kulupler bu vergileri odemiyor.

3. Kuluplerin cesitli yollarla "kurtarilmasi". Bu cok zor bir tanim. Biraz sesli (yazili) dusunecegim.

Oyunda kulupler zaten mali zorlukta oldugu zaman yapay solunumda tutularak kurtariliyor. Baskan finansal yardim yapiyor, baskan degisiyor yeni baskan bu finansal yardimi yapiyor vb.

Ancak gercekte olan bu degil.

Gercekte olan, kulupler bir varliklarini satiyor veya kiraliyor ve bunun karsiliginda bir para aliyor. Bunu da transfere harciyor.

Ornegin gecen sezon Fenerbahce 10 yilligina stat isim hakkini satti. Bu isim hakkinin buyuk bir kismi kulup tarafindan hemen tahsil edildi ve transfere ve diger odemelere harcandi. Aynisini Galatasaray yapti. Besiktas isim hakkini satip, stat insaatina harcadi. Yani bu gelirler oyunda var ama aslinda yok cunku harcandi bile.

Aynisinin oyunda gerceklesmesi icin kulubun yeni gelirler yaratmasi, hemen tahsil etmesi ve bunu transfere harcamasi gerekli. Peki bu henus gerceklesmemis gelirleri nereden uyduracagiz? Bu ek gelirler ne zaman doyum noktasina erismis olacak ve kulup daha fazla gelir uretemeyecek?

Oyunda gelir buyumesi yok. Sampiyonlar Ligi bugun galibiyet basina 1 milyon Euro oduyorsa, oyunda 2045'te de ayni parayi oduyor. Ayni sekilde kulup gelirlerinde de enflasyon yok. Kulubun itibari yukselirse gelirleri de yukseliyor ama itibarin ayni kalip gelirlerin yukselmesi sistem disi bir durum.

Yani oyunun koduna, kulupler transfer butcesi yoksa yeni sponsorluk alsin ve transfer yapsin diye ekleme yapmak gerekli. Yani diyecegiz ki, X kulubu her yil ne olursa olsun transfere 15 milyon euro ayirir. Eger kulubun transfer butcesi eksik kalirsa oyunda hemen bir sponsorluk alinip bu fark kapatilsin. Acaba bunun oyunun geneline ne gibi zararlari olur? Ayrica SI acaba boyle bir istegi kabul eder mi?

Diger alternatif giderlerin dusurulmesi.

En kolayi kuluplerin finansman giderlerini dusurmek. Bunu oyun cikinca bir editor dosyasiyla da yapabilirim. Borclar dusmese de her yil odenen faizler dusebilir, bu sayede kulupler daha fazla kar eder ve transfer yapabilir. Ancak bu tamamen gercek disi bir tercih olur.

4. Buyuk kulubun kume dusmesi. Bunun ne kadar fazla oldugunu hala ortaya konulamadi. 10 bin defada 1 defa oluyorsa bu cok da onemli degil. 10 defada 1 defa oluyorsa cok onemli.

Benim beta'da gozlemledigim bir sey, buyuk kuluplerin topa olmasi gerektiginden daha az sahip oldugu maclar oynamasi. Esas anormal olan da bu. Buyuk kulupleri oyun hucum oynattigi icin ortaya cikan bir durum gibi duruyor. Burada bir cok kisiden kontra oyun ile basarili olduklarini okumustum. Buyuk kulupler hemen hemen her macini hucum oynuyor, rakipler de kontra oynuyorsa, buyuk kuluplerin betada zorlanmasi dogal. Oyun cikinca ne olur bilemiyorum.

Diger liglerde bu tip sorunlari kulupler arasindaki farki cok buyuk tutarak hallediyorlar. Yani mac motorunda sorun olsa da futbolcu kalite farklari o kadar buyuk ki lig tablosu gercege benziyor.

Bunu biz ne zaman yapmaya kalksak:
    1. kendi takiminin performansi dusuk futbolcusuna kizan taraftar israrla abartildigini, dusmesi gerektigi yorumunu yapiyor.

2. rakip takimin performansi dusuk futbolcusunu firsat bilen rakip taraftar israrla abartildigini, dusmesi gerektigi yorumunu yapiyor.

3. Anadolu kuluplerinde biraz parlamis ama buyuk takimlarda ne olacagi belli olmayan ve muhtemelen olmayacak oyuncular icin yukseltmeler isteniyor.

Nesil
    2006
    Yer
    06

@perpetua

Çok doğru tespitlerin var gene. Fakat işte işin içinde küme düşmeler varsa ligin ayarında bir sorun var demektir Biz hep ne diyoruz Türkiye'de yetenekli topçu çok fakat eğitim olmadığı için heba olup gidiyorlar. Fakat genç yetenekler anlamında oyunda biraz fazla mı mütevazi davranıyoruz anlamıyorum. Mesela aklıma hemen Benfica geliyor , Benfica B takımının hepsi mi yetenekli olur yahu Ya bu adamlar fazla cömert ya bizim araştırmacılarımız çok mütevazi bu konuda. Acaba diyorum yetenekli oyuncularımızın sayısını (Gençlerden bahsediyorum) biraz fazla tutup kulüplerimizi bu bataklıktan kurtarabilir miyiz ? En sonda saydığın gibi herkesi mutlu etmek zor işin rekabet kısmına bence fazla takılmamak lazım

Nesil
    2003

@aytekin79

Bence egitim olmadigi icin heba olmak bir yana, egitim olmadigi icin heba olma seviyesine bile gelemiyorlar. Yani futbolcularin potansiyelleri daha oyunda newgen olarak cikmadan eksik antrenman/egitim ile koreltilmis oluyor.
    Alt yapilardaki futbolculari, milli takimlara bile ulke olarak biz futbolcu veremez haldeyken, yukseltmek bence mantikli bir cozum degil.

Portekiz arastirma ekibi yeni ve bu sene goreve basladi. Oyunculari biraz fazla yuksek yapmis olabilirler ama bu surdurulebilir bir durum olmaz. Ocak ayinda yama calismalarina baslamadan once herkesin ne yaptiginin bir ustunden gecilir ve biraz asiriya kacmislarsa gerekli uyarilar yapilir.

Bu asamada kulupleri batakliktan ancak yeni yayin ihalesi kurtarir. Devre arasindan sonra cikacak yamaya da yansitilir. Sicak para girer, kulupler bir suru transfer yapar ve o giren parayi FM 2018'e kadar kuruturlar. FM 2017'nin son yamasindan, FM 2018'e kadar durum duzelir yani.

Bu arada en verimli cozum borc odemelerinin biraz daha dusuk olmasi gibi gorunuyor.
    Ama diger transfer butcesi yaratacak kadar sponsorluk alma isini de soracagim.

Nesil
    2006
    Yer
    Fikstüre Bak..

Oyunda devlet yok yapacak bişe yok.

@perpetua

Sürekli borçtan bahsediliyor ama yineliyorum;

6 ay önce şampiyonluğa oynayan-olan takımın hiçbir önemli oyuncusunu kaybetmeden aylar sonra küme düşmesi ve lige yeni çıkan takımın şampiyonluğa oynaması normal mi?

İstediği kadar ffp olsun, İST takımlarının küme düşmesinin altı doldurulamaz.

Ayrıca tamam para yok da sezon sonu bonservisle, anlaşarak ya da sözleşmesi bittiği için gönderilenlerin yerine bonservisi elinde oyuncu dahi alınmaz mı ?

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

@perpetua

Türkiye ligi o kadar da düşük yapılmaz. GS BJK FB her zaman avrupanın en büyük 50 takımı arasındadır. Bunların itibarlarıda her zaman yüksektir. Borcu ne olursa olsun.

Ayrıca GS de Sneijder maaş olarak 5,5 milyon alıyor değer 1,6 milyon euro
    Muslera 6,5 milyon Bruma 4,4 milyon sizce bu değerler ne kadar doğru. Musleranın ölüsü 15 milyon brumanın ölüsü 15 eder. Bruma oyunda trasfer oluyor adamın değer 30 milyon oluyor. Sizce ligler arasında bu kadar fark mı var. Adamlar türkiyede 1 ken ingilterede 5 oluyor. Bu kadar mı fark var

Beşiktaş ta oğuzhan 6 milyon ingiltereye transfer oluyor 25 milyon oluyur. Bu kadar fark olurmu sizce.

Fenerbahçe Van persi 7,75 milyon maaş veriyor adamın değeri 650 bin euro, sizce bu ne kadar doğru

Yani türkiye liginde adamların değerleri çok düşük. Kesinlikler piyasa değerleri oyuna yansıtılmıyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by bologna View Post
    @perpetua

Türkiye ligi o kadar da düşük yapılmaz. GS BJK FB her zaman avrupanın en büyük 50 takımı arasındadır. Bunların itibarlarıda her zaman yüksektir. Borcu ne olursa olsun.

Ayrıca GS de Sneijder maaş olarak 5,5 milyon alıyor değer 1,6 milyon euro
    Muslera 6,5 milyon Bruma 4,4 milyon sizce bu değerler ne kadar doğru. Musleranın ölüsü 15 milyon brumanın ölüsü 15 eder. Bruma oyunda trasfer oluyor adamın değer 30 milyon oluyor. Sizce ligler arasında bu kadar fark mı var. Adamlar türkiyede 1 ken ingilterede 5 oluyor. Bu kadar mı fark var

Beşiktaş ta oğuzhan 6 milyon ingiltereye transfer oluyor 25 milyon oluyur. Bu kadar fark olurmu sizce.

Fenerbahçe Van persi 7,75 milyon maaş veriyor adamın değeri 650 bin euro, sizce bu ne kadar doğru

Yani türkiye liginde adamların değerleri çok düşük. Kesinlikler piyasa değerleri oyuna yansıtılmıyor.
    Bahsettigin eger itibarsa, boyle bir itibarimiz yok.
    Oyunda lig itibari UEFA siralamasina gore belirleniyor.
    Lig (ve kupa) itibarlari da kulup itibarlarini belirliyor (kuluplerin son 5 yilda liglerinde ne kadar puan topladigi, ne kupa kazandigi ve avrupa'da ne kadar ileri gittigine gore biz bir formul urettik ve onu kullaniyoruz).
    Zaten oyunun mantigi da kulupler kazandiklari kupalar kadar itibar sahibi olabilir.

Futbolcularin oyunda gorunen degerleri satis degerleri degil. Degerlerin cok da onemi yok cunku kuluplerin futbolcuya gelecek tekliflere karsi isteyecegi rakamlar daha yuksek olacaktir.

Futbolcularin degerlerinin transfer olduktan sonra yukselmesi de cok dogal. Daha zengin bir kulubun elinden futbolcu almak daha pahali olacaktir mutlaka.

Buna ragmen evet futbolcu degerleri biraz dusuk gorunuyor. Bunu cozeriz.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bu arada en verimli cozum borc odemelerinin biraz daha dusuk olmasi gibi gorunuyor.
    Ama diger transfer butcesi yaratacak kadar sponsorluk alma isini de soracagim.
    hocam bu olayı resmi olarak yapamasak bile editor datasıyla ısteyenlerın kullanacagı bır yama şeklinde yapabilirmiyiz lutfen.yada yapmanın yolu nedır tarıf edersenız kendım yapmaya çalışayım.keza çok buyuk buglar olsun chelsea ile kapışsınlar istemiyorum .

Beyler bence transfer olayı kesinlike FFP kadar yapay zeka ile de alakalı. Oyunun maç motoru son zamanların en iyisi deyip duruyorum eyvallah ama yapay zekası da en kötüsü. Bir sürü saçmalığa denk geldim. Sadece Türk kulüpleri değil Bundesliga'da da efsane saçma transferler var.

Yukarıdaki arkadaşın dediği şey mesela. 33 yaşında 6 golü geçememiş adam Beşiktaş as forveti olmuş. İzahı yok.

Şenol Fidan ve Şenol Çorlu'nun 3 büyük takımla sürekli adlarının geçmesi. Cidden bir ara acaba Şenol Güneş yüzünden falan kaynaklanan bir bug mı var diye düşündüm bu hocaların sürekli istenmesi için.

FFP oyuna yansıdığı için transfer zorlaşmış olabilir ama Galatasaray bende ikinci sezon hiç transfer yapmadı. Ne kadar gerçekçi?

Küme düşme olaylarına hele hiçbir şey diyemeyiz. İzahı yok.

Bu konuda bizim araştırmacıların da yapabileceği bir şey yok. Yapay zeka oyunda çok sıkıntılı olmuş.

Hadi son bir örnek vereyim. Schalke 04'e Carlos Vela'yı aldım. Bir sezon idare etti beni. Sonra Leverkusen'deki Julien Brandt'ın büyük bir takıma gitme durumu oldu. Leverkusen de gözünü Vela'ya dikti. Buraya kadar süper. Sonra Brandt Leverkusen'de kaldı ve adamlar Vela'yı unuttu gibi. Hala süper. Şimdi çıldırdığım kısım geliyor. Vela niye benim kariyerime engel oluyorsun dedi. Ben de sana gelen teklif yok nasıl satayım dedim. Ertesi gün takımın yarısı bana gelip sitem etti. Vela'ya sebep bana hesap soruyorlar. Vela'ya mı ne oldu? En son gittiği Bordeaux'da Ligue 1'de küme düşmemeye oynuyor. Başka teklif gelmedi. O kadar uğraştım sözleşme yenilesin diye. Kabul de etmedi.

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bahsettigin eger itibarsa, boyle bir itibarimiz yok.
    Oyunda lig itibari UEFA siralamasina gore belirleniyor.
    Lig (ve kupa) itibarlari da kulup itibarlarini belirliyor (kuluplerin son 5 yilda liglerinde ne kadar puan topladigi, ne kupa kazandigi ve avrupa'da ne kadar ileri gittigine gore biz bir formul urettik ve onu kullaniyoruz).
    Zaten oyunun mantigi da kulupler kazandiklari kupalar kadar itibar sahibi olabilir.

Futbolcularin oyunda gorunen degerleri satis degerleri degil. Degerlerin cok da onemi yok cunku kuluplerin futbolcuya gelecek tekliflere karsi isteyecegi rakamlar daha yuksek olacaktir.

Futbolcularin degerlerinin transfer olduktan sonra yukselmesi de cok dogal. Daha zengin bir kulubun elinden futbolcu almak daha pahali olacaktir mutlaka.

Buna ragmen evet futbolcu degerleri biraz dusuk gorunuyor. Bunu cozeriz.
    @perpetua

oyunda öylü diyorsun ama almanya liginde adamın adı sanı duyulmamış değeri 2,5 milyon van persi 650 bin eoru
    şu an bu adamın değeri bu olamaz. fener satmaya kalksa en az 5 milyona satar.

Şimdi itibar demek istediğim o değil. Bizim 3 büyükler her zaman avrupa çapında ve popülerliği olan takımlar. Bunlar her zaman iyi futbolcu alacak durumdalar. Ama yapay zeka oyunda aptalca adamlara para harcıyor nedense. Adı sanı duyulmamış kişileri transder ediyor.

Şimdi sana bir soru soracağım. Vede açıklamanı bekliyorum.

Lens kiralık olarak fenerde adamın değeri 14,5. Çünkü bu adam ingiltere araştırmacıları tarafından yapılmış. Değerinide onlar vermişler.

Diyelim ki fener bu adamın bonservisiyle aldığını varsayalım ve bunu türkiye araştırmacıları yapacaktı bu adamın değeri
    4 milyon olacaktı. Sence aradaki fark nedir?

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri