Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
61 ile 89 arası toplam 89 sonuç

Konu: Nerde eski FM oyuncuları

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    [FONT="]@[/FONT]The.Crow İstanbul bulusmasında el barto'yu görme şerefine erişenler vardı...
    Quote Originally Posted by The.Crow View Post
    Harbi ya bi EL Barto kardeşimiz vardı beee..
    Siz hayırdır ölmüşüm gibi. Helvamı da dağıtsaydınız bari.

Nesil
    2007
    Yer
    Istanbul

Yurt dışında babamla yaşarken Diablo taktiği ile babam bile aylarca CM4'ün başından kalkmamıştı. Gece içeriden gelen küfür sesleriyle uyanıyodum. Baba olunca anlarsın diyorlar ya ben te o zmndan anladım nasıl bir duygu olduğunu

Nesil
    2006
    Yer
    63 - 20

Quote Originally Posted by El Barto View Post
    Siz hayırdır ölmüşüm gibi. Helvamı da dağıtsaydınız bari.
    onuda yaparlar..
    Bazen yürekli kayıplar; Korkak zaferlerden daha önemlidir. [Fatih Terim]

ya saat 5te okudum bunu canım irmik helvası çekti

O Zaman Forum Olarak El Birliğiyle El Barto'yu İnfaz Edelim Sonra da Güzel Bir Helvasını Kavuralım

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

İnfaza gerek yok Baga ben ısmarlarım isteyene irmik helvası. Çoluğum çocuğum var acıyın bana.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul- Samsun- Isparta

Quote Originally Posted by El Barto View Post
    İnfaza gerek yok Baga ben ısmarlarım isteyene irmik helvası. Çoluğum çocuğum var acıyın bana.
    Ben istiyorum yaz beni listenin başına

CM 01-02 yi hala oynayan birisi olarak, oynayan diğer aktif arkadaşlar mevcut mu ?

Quote Originally Posted by Muammergult View Post
    CM 01-02 yi hala oynayan birisi olarak, oynayan diğer aktif arkadaşlar mevcut mu ?
    yok artık

eskiden aghaova vardi obefimi martins 00 lerde efsaneydi sportingden q7 cr7 almaya çalışırdık nuno gomes 35 inde batistuta crespo rivaldo hatta roberto baggio bile yetiştim ben... anladım tamam yaşlanmışım...

Bu iş biraz da eskisi gibi yıldızların olmamasından kaynaklı. Mesela ben Shearer, Fenomeno, Owen, Nuno Gomes seven biriydim. Menajerlik oyunlarında bunları takımıma getirmek için yırtınırdım. Premier Manager 98'de mesela Ronaldo'yu bir türlü getirememiştim. Kafama taktım yıl 2012-2003 falan oyunu yeniden kurdum ve adamı getirdim bu sefer Onları takıma katmak, oynayışlarını görmek; böyle transferler yapabilmek çok güzeldi. Haricinde eskiden kulaktan kulağa oyuncular yayılırdı, forumda sayfalarca oyuncu tartışılırdı. Şimdi ne gerek var aç Genie Scout'ı bak. Hatta var olan yıldızları almakla da uğraşma regen bekle. Kısacası bilginin insandan insana paylaşımının önemi azaldı FM için.

Yine aynı şekilde taktik işleri var, taktiği de tartışırdık öğrenirdik. Açıkçası taktik işi de biraz zordu yani. Öyle barlar marlar, oyuncu antrenmanlarındaki barlar; ayarlamalar. Şimdi epeyi kolaylaştı, antrenmanı ayarlanmıyoruz desek yeri. Taktikte de artık daha ne kadar kolaylık sağlayabilirler bilemiyorum. Bundan da kolaylaştırmazlar umarım.

Bir diğeri İngilizce meselesi, eskiden İngilizce bilen insan sayısı daha azdı. Ondan yerel forumlara doluşurduk. Bir iki kişi çeviri yapınca herkes epey sevinir okurdu. Şimdi çoğu kişi İngilizce biliyor, esas forumlara gidip bakıyor.

Bir de nesil farkı var tabi, biz geçen 30-40 saatin ardından şampiyon olamamayı kaldıran aylardır oynadığı kariyerde penaltılarla şampiyonlar ligini verince üzülen ama oyundan soğumayan insanlarız. Yeni nesiller ya editör, ya save-load ya bilmem ne ile başarıları patır patır toplayıp ondan sonra sıkıldım deyip bırakıyorlar.

Yalnız en sonuncusu da şu ki, daha çok paylaşımcı olmamız lazım. Geçen bir konu açtım, yanlış anlamasınlar cevap veren arkadaşlar oldu ben de tekrar başka soru sordum hâlâ cevap bekliyorum. Bununla birlikte başka sitelerden aldığımız dosyaları da koysak da bir bütünlük sağlasak eskisi gibi hiç fena olmaz sanki. En olmadı sohbete muhabbete geliriz. Benim 3 kişilik bir watsapp grubum var sürekli FM tartışıp oyuncu öneriyoruz, taktik tartışıyoruz, ss'leri birbirimize atıyoruz falan Onun gibi bir sohbet forumuna dönebiliriz sanki.

Konuyu bir güncelleyelim dedik.. mesajları okudum. Bazı sebeblerden cm ve fm i sık oynayamasamda belli dönemlerde oynadım sevdim. Üniversitenin ilk yılını cm 03 04 ile tükettim. Fırsat buldukça kariyer takip ederim. Şimdi fm 2017 oynuyorum ama eskisi gibi zamanım olmuyor. İş evlilik çocuk fırsat vermiyorlar.

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Yıllardır girmiyordum foruma bir gireyim dedim eski FM oyuncuları yazısını görünce geçmişteki güzel günler aklıma geldi uykusuz kalıp saatlerce CM-FM oynayışım, bu forumun yaptığı turnuvalara katılıp yaşadığım heyecan ve ortam ahh ah ne güzel günlerdi. Tam 11 sene dile kolay.

Herkeze selamlar bu arada.

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

çoğunuz beni tanımaz bende çoğunuzu tanımam ama taaa 00-01 den beri hatta premiership 97 den beri müptelasıyım bu oyunun.bilgisayar oyunlarına çok fazla vakit ayıran özellikle strateji ve fps oyunlarına bağımlı oaln biri olarak bu oyunun yeri bende bambaşka... bunda özellikle bir süre amatör olarak futbol oynamış ve profesyonelliğe çok yakınken gerek ailevi gerekse fiziksel durumlar yüzünden devam edememiş olmamda etkili. eminim ki bir çoğumuz iyi birer futbol takipçisiyiz.doğal olarak ta maç izlerken gözümüzün önünde o takımdaki adamın fm profili canlanıyor. içinizden ''şu adamı sağ da kanat değil de sol da iç forvet oynatsa nasıl da verim alır'' diye geçirdiğinizi duyar gibiyim.bu birazda ego tatmini. çinkü bizde futbol cidden bir yaşam biçimi. çoğumuzun sosyal medya hesaplarında tuttuğu takım ilk sırada.bildirimlerini sabah akşam takip ediyoruz. 40 lı yaşlarına ulaşmamış neslin bu oyundan aldığı tatmin şu son 2-3 hatta 5 yıldır (2012 cidden fm de en doyurucu yıldı bence) yok ... çünkü oyun sizin kontrolünüzü sadece taktik ve transfer olarak kısıtlamaya başladı. taktik bile belirli kalıplara büründü aslında. antreman zaten fiyasko bence ki en fazla ekstra mevki yada 1 özellik üzerine çalıştırıyorsunuz. zaten 00-01 serisine aşina olan adamlar çoktan 2. hatta 3. çocuğu yapsam mı diye düşünüyor şahsen bende 1 tane var zor başa çıkıyorum. oyuna ayırdığımız zaman doğal olarak günde 1 saat oluyor belkide. nerede o sabaha kadar 2 sezon bitirdiğimiz geceler.şimdi 1 sezon bitirmek bazen 3 haftamı alıyor. hele birde benim gibi kendi oyuncumu kendim bulurum Genie Scout falan yüzüne bakmam diyenlerdenseniz eyvah eyvah...sadece 1 hafta toplasan 5 kere ileri basmadığımı bilirim adam bakmaktan yazıyı toparlarsak eski fm oyuncuları aslında hala daha burada. Ama yaşlandık hepimiz. Bu oyun her ne kadar olmazsa olmazımız olsada artık vakit ayıramıyoruz. Biz eskilerden tavsiye isteyenler PM atın 1 hafta içinde döneriz mutlakaç Malum çocuk var hanım var akraba var düğün sezonuda geldi Fm'siz kalmayın beyler

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Juan Roman Riquelme (27 yaşındaki profili neymiş öyle ben 30 undan sonra tanışmıştım kendisiyle )futbolu bıraktığından beri benim için de kariyer hikayeleri eski tadı vermeyi bıraktı
    Kendisini 41 yaşında asist kralı yaptığımı hatırlarım EPL'de 60 dakika sahada duramazdı ama asist kralı olurdu ah ah.
    Tabi insan özlüyor eskiden haftasonları dönen muhabbetleri.Havadan sudan konuları abilere dert yanmayı.Onlarında seni dinleyip moral vermesini falan
    Arada kalpler kırılsa falan da maçlar bitince yazın yine herkesin barışması bile ayrı bir güzeldi
    Sanal alemin en tatlı kahvehanelerindendi burası benim için Emeği geçen herkese tekrardan teşekkür etmeyi borç bilirim.Hakkınız çok

Nesil
    2013
    Yer
    Azerbaijan , Baku

Seriye cm 01-02 ile başlayan ve daha sonra 0203 0304 ile devam eden ve bir sonraki yıl internet cafeye cm 05 almak için gittiğimde fm 2005in çıktığını soylemesiyle bi deneyim diye alıpta aşığı olduğum oyunun müptelası oldum sadece fm 2016 oynayamadım şuan fm 2017 oynuyorum watford fc ile kariyerim devam ediyor bence 17 fena değil tatmin ediyor.. Dediginiz gibi bir grup kursak bu yaşayan efsaneyi öldürmesek iyi olur.. Kendime bir görev gibi bir zorunluluk varmış gibi oynamaya devam ediyorum zevkte alıyorum.. Nezaman yeni biriyle tanışsam fm oynadinmi hiç diye mutlaka sorarım =))

Nesil
    2009
    Yer
    Giresun / Bulancak

Ölmedik buradayızz
    İnternet cafelerden başlayan cm00-01 sevdamız ile bugünlere kadar geldik.
    Oyun geldiği noktada gerçeklik yaratmak adına oyunun müptelası olanların eleştirisini aldığına katılıyorum.
    Ama oyunu kendi bildiğimiz gibi oynamaktan da vazgeçmiyorum.
    Halen daha 2D noktaları takip eden birisi olarak herkese iyi forumlar ve bol fm'li günler diliyorum

yaşlanmışız onu anladım

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Oyun bozdu oyun. Şuan baksana Galatasaray şu bütçesiyle Gomis'i Belhanda'yı alıyor Fenerbahçe desen öyle, Beşiktaş zaten şampiyon bütçesi iyi transferler güzel; gel gelelim bunu FM'de yap hadi. Adam satamıyosun o ayrı dert, adam alamıyosun o ayrı dert. Gomis' Belhanda oyunda Galatasaray'a gelmek istemiyor istese bile yönetim bütçe vermiyor. Bu da oyundan soğutuyor seni.

Gerçekçilik çok önemli ona kesinlikle lafım yok da gerçekten çok gerçek olmaya başladı oyun. Bildiğin çile çekiyoruz ya takımları adam etmek için. Biraz daha eğlenceli hale getirmek adına Türk takımlarının güçlendirilmesini talep ediyorum. Mali açıdan, tanınırlılık açısından vb. böyle olunca en azından şuan oyunu oynayanlar oynamaya devam eder.
    turksportal...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by wolfson View Post
    Oyun bozdu oyun. Şuan baksana Galatasaray şu bütçesiyle Gomis'i Belhanda'yı alıyor Fenerbahçe desen öyle, Beşiktaş zaten şampiyon bütçesi iyi transferler güzel; gel gelelim bunu FM'de yap hadi. Adam satamıyosun o ayrı dert, adam alamıyosun o ayrı dert. Gomis' Belhanda oyunda Galatasaray'a gelmek istemiyor istese bile yönetim bütçe vermiyor. Bu da oyundan soğutuyor seni.

Gerçekçilik çok önemli ona kesinlikle lafım yok da gerçekten çok gerçek olmaya başladı oyun. Bildiğin çile çekiyoruz ya takımları adam etmek için. Biraz daha eğlenceli hale getirmek adına Türk takımlarının güçlendirilmesini talep ediyorum. Mali açıdan, tanınırlılık açısından vb. böyle olunca en azından şuan oyunu oynayanlar oynamaya devam eder.
    @perpetua Bu benim de yıllardır gözüme çarpıyor oyunu oynarken. Takımlarımız reputasyonu çok az. Galatasaray 7500, Beşiktaş 7250, Fenerbahçe 7150, Trabzonspor 7000 şeklinde artışa gidilebilir. Bir şekilde bir artışa kesinlikle gidilmeli. Takımlarımız dünyada çok popüler FIFA olsun, Avrupa'da isim getirmeler büyük isimler olsun.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Herkese merhaba öncelikle. Ben de uzun süredir yokum aranızda. Eskiler belki hatırlar, yenilere de kısaca anlatayım.

CM 4 ile oyunla tanıştım, daha sonra CM 03/04 ile aşık oldum. Sene 2017 ve hala oynuyorum. Oyun eskiden çok yavandı ama özellikle FM 2005-2006 en gerçekçi oyunlardı. Ondan sonra sürekli geriye gitti ve düşünün ki kaç senede yiyebilmişler o büyük mirası. Oyun ile ilgili birçok yerli site vardı ve çoğu birbiriyle kavgalıydı. Her site kendi grafik paketlerini, rehberlerini hazırlardı, tonla içerik. Eskiden oyunda antrenmanlar manueldi. İstediğin antrenman programını hazırlıyordun ve dolayısıyla paylaşıyordun forumlarda. İşte bu her şey zamanla otomatikleşmeye, oyun hızlanmaya, pratikleşmeye başladı. Antrenmanlar neredeyse otomatik hale getirildi. Her şeyi yerimize yapan antrenörler geldi. Grafik yamaları neredeyse oyun çıkmadan profesyonel olarak yabancı sitelerde yayınlanır oldu. Eskiden 100 bin oyuncunun resmini eklemek hayal gibiydi şimdi her şey hazır geliyor. Ee oyun kötüleşti dedik, taktik maktik kalmadı kadron iyiyse işi götürür hale geldi oyun. İyi bir taktikle Messi'ye 150 gol attırabiliyorsun. Oyundaki gizli yetenekleri eskiden herkes bilmezdi. Oyuncu incelemeleriyle ilgili yorumlarda herkes vay be bu oyuncuyu hiç bilmiyordum derdi. Herkese keyif verirdi oyuncu keşfi yapmak. Şimdi scout programları ile ya da buralardan hazırlanan kısalistelerle herkes nokta transfer yapıyor. Yıldız adayı diye aldığı oyuncu patates çıkmıyor artık.

Oyunla ilgili 10'larca sezonluk kariyer hikayeleri olurdu, bu oyundan keyif alındığı içindi. Çünkü üretim vardı, her şey hazır gelmiyordu dediğim gibi.

Büyüdük evet. Aile sorumluluğu falan çok etkili oldu ama şu da var ki bence çok önemli bir faktör, eskiden az oyun firması vardı az oyun çıkardı, şimdi müthiş sayıda iyi oyun çıkıyor. Online oyunlar da aldı başını gitti. İlgi ve zaman da biraz bunlara kaydı. FM kendini yenilemedi, zamana ayak uyduramadı. Keşke 1 kere oyunculara kulak verip antrenmanları, taktikleri eskisi gibi detaylı ve özgür yapsalardı. Hmm bu arada FM her sene en çok satanlar listesinde ilk 10'da, bu da biraz eski oyunculardan. 😉

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

evandro roncatto-freddy adu-cem yanık-oral küçükoral-kewullay conteh-mustafa şahintürk aklıma gelenler.

Nesil
    2003
    Yer
    istanbul

en eski ben miyim yoksa ))))

Nesil
    2006
    Yer
    63 - 20

Quote Originally Posted by ssss66 View Post
    en eski ben miyim yoksa ))))
    daha eskileride var bence
    Bazen yürekli kayıplar; Korkak zaferlerden daha önemlidir. [Fatih Terim]

Nesil
    2003
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by MoNToLiVo_ View Post
    daha eskileride var bence
    aslında evet site kurulduğunda sanırım ilk 30-50 üye arasında olabilirim tabiki en eski ben değilimdir fakat oyunu severek cm2(96-97) den beri oynuyorum iş hayatı evlilik çocuk derken oyun sürem azaldı ama sanırım ömrümün sonuna kadar oynamaya devam edeceğim tek oyun)))

Bir zamanlar saatlerimi harcardım bu forumda tüm kariyerleri okur ara ara kendim de paylaşırdım ama artık sadece oyunu oynamak için zamanım oluyo ve foruma çok az girebiliyorum gözlerim hala NANNARIN taktiklerini kariyerlerini aramıyor değil ama

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Burası bir oyunun Türkçe sitesi değildi, futbolun, hobilerin, arkadaşlıkların her şeyin paylaşıldığı bir yerdi. Oyunu oynamayı bıraksa bile sadece forumda takılan bir çok kişi vardı. FM her yeni sürümde hatalarıyla kendinden soğuttu. O eski jenerasyon artık büyüdü. Sabahlara kadar bilgisayar oynayan çocuklar şimdi sorumluluklarından dolayı belki bilgisayara bile oturamıyorlar. Burası güzel. Burası canlansın. Bir nesil bu sitede büyüdü.

valla turksportal resmen bitmiş inanılır gibi değil. ( eskiden en iyi temalar en iyi paketler en iyi taktikler hepsini burada bulurdum. Bir mesaj yazsak hemen onlarca cevap gelirdi ama hepsi bitmiş sanırım. Mecbur yabancı forumlarda arıyorum istediklerimizi olmayan ingilizcemizle

Menejer oyun hayatım CM 00/01 'den başlar. Hiç unutmam o dönem Kocaeli/İzmitte lise okuyorum yatılı. Orada yaşayan arkadaşın evine gitmiştim. Dedi bak deli bi oyun buldum Kocaelispor u şampiyon yapıyorum demişti. O sıra o oyunun basitliği, o spiker anlatımında gol olunca yanıp sönen renkler beni aldı ve dedim İstanbul'a döner dönmez bunu yüklüyeceğim. O dönemdir oynarım hayattada kopmadım kopmayı düşünmüyorum. Tabi geçmişteki serilerin tadı kesinlikle yok ama bu bir hastalık bizim için..

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123

Mesaj Yetkileri