1 ile 15 arası toplam 15 sonuç

Konu: taktik istikrarsızlığı

1. Default taktik istikrarsızlığı

ya arkadaş kanser oldum sırf şu yüzden forumlara üye oldum sorun şu ki hangi takımı alırsam alayım ister alt ligden ister premier ligten sezon öncesi takımdaki oyuncuların kilosuna kadar analiz ederim ve buna göre bir taktik oluştururum.Oluşturduğum taktiği antremanından tut 10 tane hazırlık maçıyla takıma iyice oturturum.Velahasıl yaklaşık 20 hafta ligdir kupadır darmaduman ederim ama gel görki 20 haftataya yakın bir zamandan sonra lig sonuncusundan 6 yemeler efendim işte %60 lara yakın topla oynamanın %40 tan yukarı çıkmaması veyahut kontra oynadığım takımın uzun pas atamaması yani taktikte ne verdiysem oyun bunun kontrasını uyguluyor şimdi diyeceksin ki senin taktiği çözmüşler yada adamların taktiği oturmuş vs. tamam kabul ederimde adamların oyununda bir değişiklik yokki bizim andavallar 20 haftadır düzenli uyguladıkları taktiği unutuyolar bi anda aptallaşıyor afedersin.Oynamadığım takım kalmadı belki 10 15 hangi takımı alırsam alayım yok arkadaş sanki oyun benden sürekli taktik yaratmamı istiyor yahu böyle saçma şey olurmu ben sezon ortasında 4-4-2 den 3-5-2 yemi döneyim ne istiyor ki oyun benden ya tamam hadi onada tamam oyun benden birden fazla taktik oluşturmamı istiyor onada kabulüm sezon öncesinde 3 tane taktik oluşturdum birbirinden bağımsız ardışığı olmayan ve oyunculara da uygun yani öyle taktiği koy oyuncu oynasın kafasında değil bu taktikleri 4 hafta arayla kullandım 3 taktiklede başarılı oldum sonra geldikmi 20. hafta dolaylarına aa bi baktım ki taktikler iptal yani oyun bana diyorki ya kardeşim sen istersen sezon öncesi 10 taktikle başla ben seni ilk yarı olmadan kanser edicem sende tam sezonun ortasında bir başka taktik oluşturacaksın diyor ben bu seriye başlayalı belki 9 yıl oldu millet harıl harıl ders çalışırdı ben oturur taktik yaratırdım aradan geçen zamanda da kaydet gir çık yaptığım 2 elin parmağını geçmez.Herşeyi kabullendim dedimki tamam sezon ortasında yeni taktik yapayım belkide istenen budur diye 1 maçta taktiği oturtmak için 37 defa gir çık yaptım bana biri lütfen bunun mantıklı akıllı bir açıklamasını yapsın yada desinki kardeşim sen haklısın bu oyunu bırak 1 haftadır 3 gün arayla uyuyorum geceleri uyutmuyor namussuz oyun taktik yap diye rüyalarıma giriyor.

Quote Originally Posted by fckface View Post
    ya arkadaş kanser oldum sırf şu yüzden forumlara üye oldum sorun şu ki hangi takımı alırsam alayım ister alt ligden ister premier ligten sezon öncesi takımdaki oyuncuların kilosuna kadar analiz ederim ve buna göre bir taktik oluştururum.Oluşturduğum taktiği antremanından tut 10 tane hazırlık maçıyla takıma iyice oturturum.Velahasıl yaklaşık 20 hafta ligdir kupadır darmaduman ederim ama gel görki 20 haftataya yakın bir zamandan sonra lig sonuncusundan 6 yemeler efendim işte %60 lara yakın topla oynamanın %40 tan yukarı çıkmaması veyahut kontra oynadığım takımın uzun pas atamaması yani taktikte ne verdiysem oyun bunun kontrasını uyguluyor şimdi diyeceksin ki senin taktiği çözmüşler yada adamların taktiği oturmuş vs. tamam kabul ederimde adamların oyununda bir değişiklik yokki bizim andavallar 20 haftadır düzenli uyguladıkları taktiği unutuyolar bi anda aptallaşıyor afedersin.Oynamadığım takım kalmadı belki 10 15 hangi takımı alırsam alayım yok arkadaş sanki oyun benden sürekli taktik yaratmamı istiyor yahu böyle saçma şey olurmu ben sezon ortasında 4-4-2 den 3-5-2 yemi döneyim ne istiyor ki oyun benden ya tamam hadi onada tamam oyun benden birden fazla taktik oluşturmamı istiyor onada kabulüm sezon öncesinde 3 tane taktik oluşturdum birbirinden bağımsız ardışığı olmayan ve oyunculara da uygun yani öyle taktiği koy oyuncu oynasın kafasında değil bu taktikleri 4 hafta arayla kullandım 3 taktiklede başarılı oldum sonra geldikmi 20. hafta dolaylarına aa bi baktım ki taktikler iptal yani oyun bana diyorki ya kardeşim sen istersen sezon öncesi 10 taktikle başla ben seni ilk yarı olmadan kanser edicem sende tam sezonun ortasında bir başka taktik oluşturacaksın diyor ben bu seriye başlayalı belki 9 yıl oldu millet harıl harıl ders çalışırdı ben oturur taktik yaratırdım aradan geçen zamanda da kaydet gir çık yaptığım 2 elin parmağını geçmez.Herşeyi kabullendim dedimki tamam sezon ortasında yeni taktik yapayım belkide istenen budur diye 1 maçta taktiği oturtmak için 37 defa gir çık yaptım bana biri lütfen bunun mantıklı akıllı bir açıklamasını yapsın yada desinki kardeşim sen haklısın bu oyunu bırak 1 haftadır 3 gün arayla uyuyorum geceleri uyutmuyor namussuz oyun taktik yap diye rüyalarıma giriyor.
    Oynama oyunu ben oynamıyorum kesin çözüm bu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Default

Sanırım bende bırakıcam ama içim el vermiyo yani verdiğim paradan dolayı veya harcadığım günlerden de değil canımı sıkan olay tüm yapılan değişiklik seçeneklerin çıkmaza varması yani en ufak bir oluru verse oyun devam edicem ama yok sonuç hep hüsran.

Nesil
    2007
    Yer
    Erzurum

Dediğin sorun bende vardı 3-5-1-1 tarzı bir taktiğim var kendi yaptığım gayet güzel sonuçlar alıyorum. Ama yeni bir güncelleme geldi az önce 120mb felan korkuyom bu taktiğim bozulacak diye.

Nesil
    2006
    Yer
    Göçebe

aynı sorunu bende yaşadım. 4-1-2-3 oynatıyordum takımı. Dört defans, bir DMC iki MC, AMR ve AML önünde tek santrafor şeklinde bir taktikti. sizinde belirttiğiniz gibi sezonun ortalarına doğru taktiğim sorun yaratmaya başladı. Pozisyon üretmede, gol yollarında sorunlar yaşadım, defansta açıklar verdim. Oyuncu transferleriyle genişliği düşürmekle buna çözüm bulmaya çalıştıysamda başarılı olamadım. Radikal bir karar alarak bu oyunu oynadığım dönemlerden beri ilk defa 3'lü defans oynatmaya başladım ve başarılı oldum. 3-1-4-2 taktiğiyle 3-4 sezon üst üste çok değişiklik yapmadan oynadım ve bu taktik takımıma gerçekten iyi geldi. Forvet oyuncularımı yaratıcı ve yardımcı olmak üzere oynattım. Takımımı geniş oynattım, defans çizgisini çok olmasada önde tuttum. Defansta boşluklar vermemek adına sıkı markajı kaldırdım, presi sadece ortasahadaki oyuncularıma yaptırdım. Kanatlarımı hücuma dönük oynattım. Ortasahamda savaşçı bir ortasaha dmc'de ise o bölgeyi toparlayabilecek top kapabilecek güçlü ve dayanıklı bir oyuncu oynattım. En sevdiğim oyun olan bek oyunundan feragat ettim ve şuan gayet memnunum. MC'lerden birini yaratıcı bir oyuncuyla oyun kurucu veya serbest oyun kurucu olarak oynatabilirsiniz. Kaleciniz libero kaleci olursa araya atılan uzun toplara çıkıp tehlikeyi önleyebilir. Oyun bir noktada bizi radikal değişiklikler yapmaya mecbur tutuyor diyebiliriz.

Ayrıca takımın moralini yüksek tutmanızıda tavsiye ederim formda oyuncularınızı sık sık övün belli aralıklarla takım konuşmasını yapın. Kaptanınıza durumu sorun v.s gibi şeylerle oyuncularınızı takıma daha fazla adapte edebilirsiniz..
    Hani, kurşun sıksan geçmez geceden,
    Anlatamam, nasıl ıssız, nasıl karanlık... Ve zehir - zıkkım cıgaram.

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

taktiğinizi yapmadan evvel takımınızı ne kadar tanıyorsunuz? asıl önemli olan bu.

takım raporu/kıyasla bölümünden mevkilere bakıp, hangi özellikler lig standartlarının üzerindeyse taktiğinizi ona göre oluşturun.

mesela resimde savunma hattının neler yapabileceğine bakalım.

• lig standartları için gayet hızlı stoperlere sahibim. bu yüzden savunmamı ileride kurabilirim. bu orta saha oyuncularına da iyi anlamda yansıyacak elbette.
    • defansımın tackling'i yine lig seviyesinin çok üzerinde, ancak saldırganlık seviyesi de lig seviyesinin üzerinde olduğu için topa dal yerine ayakta savun komutu verdim. ciddi miktarda kart görmekten kurtuldum bu sayede.

orta sahaya bakalım...

orta saha oyuncularımın pas, uzaktan şut, vizyon, takım oyunu, top kapma ve karar alma özellikleri lig seviyesinin üzerinde.

• bu yüzden formasyonu aynı olan 2 taktik oluşturdum. birisi ana taktiğim, diğeri de önemli maçlarda gol bulduğum anda top çevirebileceğim bir taktik.
    • ilk taktik, orta sahayı hızla ekarte eden ve yüksek tempo ile topu rakip yarı sahaya hızla taşıyan, aynı zamanda şut özelliğinin hakkını vermeleri için de, ''kaleyi gördüğünde vur'' komutunu verdim. bunun da çok ekmeğini yedim. bazı maçları ilk yarıdan bitirdim.
    • diğer taktiğimin teması ise pas ve vizyondan oluştu. tempoyu düşürüp oyunu rölantiye aldım. savunma yine önde, maksat rakip yarı sahada pas çevirelim olabildiğince.

bu ikisini atmam yeterli olur bence sizin için. forvete de geriye gol atmak kalıyor zaten

son olarak fiziksel, zihinsel ve teknik verilere de bakmanız gerekiyor taktiği tam anlamıyla oluşturabilmek için. mesela konsantrasyon özelliğinin ortalamasını düşüren oyuncular varsa, lig seviyesinin ortalamasından düşersiniz. o oyuncuları gönderip konsantrasyonu yüksek oyuncuları transfer etmeniz gerekebilir. sadece örnek.

şimdi takımımı tanıdıktan sonra yaptığım taktik ile neler yaptığıma göz gezdirelim. çok birşey değil ancak yarım sezon için iyi sayılır...

öncelikle taktikler...

uefa avrupa liginde 4 ön elemeyi geçtikten sonra gruplara kaldım.

grubun kapalı kutusu beroe...

lille, west ham ile berabere kalsa dahi gruptan çıkıyorduk.

takımınıza göre taktik oluşturup, rakibe göre önlem alırsanız, oyundan da zevk alırsınız...
    (/s)

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

antrenman olarak sezon başı kondisyon, sezon başladıktan sonra da takım uyumu çalıştırdım. çokça hazırlık maçı da taktiğin uzun ömürlü olmasını sağlıyor elbette.

edit: ilaveten maç önü, devre arası ve maç sonrası takım ve oyuncu konuşmaları çok kilit. sanki bu seride daha ön plana alınmış gibi. oyuncular mantıklı reaksiyonlar veriyor. ben takımı gaza getirerek bir çok maçı ipten aldım.
    Last edited by goosfraba : 11.Ocak.2017 at 23:35
    (/s)

8. Default

Çok güzel ve yararlı bilgiler paylaşmıssınız bende ne hikmetse açtığım son kariyerde taktik açısından istediğim istikrarı sağladım forumlarda hala bu kadar bilgili adamların olmasınada ayrı bi sevindim çünkü eskisi gibi değil artık oyunu bilen insanlar ya bırakıyor yada inzivaya çekiliyor.

Nesil
    2006
    Yer
    63 - 20

kardeşim taktik ve menejer profilinle alakalı..
    Bazen yürekli kayıplar; Korkak zaferlerden daha önemlidir. [Fatih Terim]

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

@goosfraba golyap, pasyap paylaşsana hocam forumda. baya güzel bir taktige benziyor.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Kanat bek kullanılan 532 fm 17 de baya işe yarıyor tavsiye ederim. Savunmada 3lünün merkezini pasör stoper toparlayıcı, orta sahada 3lünün merkezini def oyun kurucu savunma oynatın. Forvette de destek rollü pivot ve direk golü düşünen bi oyuncu kullanın fırsatçı veya yaratıcı olabilir. Bu sistemde beklerde baya bi önem taşıyor. Kanat bek rolüne uygun top sürüp iyi orta kesecek oyuncularınız varsa direkt veya uzun pas taktiğiyle iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

@nocna mora

bu taktikler takımın o anki kadro yapısına göre yapıldı. o yüzden paylaşmam doğru olmaz
    (/s)

Kanka su taktik tutoyo bu taktik tutmuyo , 3 5 2 deneyin 442 oynatin gibi biseyler demek anlamsız. Taktigini ligine, rakip takima ve en onemlisi kendi oyuncalarina gore ayarlamalisin. Bunun yaninda arkadaslarda belirtmis antreman olsun , takim ici sorunlar olsun , mac öncesi sonrasi konusmalar olsun bunlara da cok dikkat etmek lazim . arti her mac kazancaz veya her maci gule oynaya bitircez diye de bisey . eski serilerde puan kayipsiz lig bitiriliyordu ama bu seride ole sacla bi olayi yasamadim ve olmasi gereken bence bu . son uc yilin en iyi serisi bence...

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by EmoFigo View Post
    Kanka su taktik tutoyo bu taktik tutmuyo , 3 5 2 deneyin 442 oynatin gibi biseyler demek anlamsız. Taktigini ligine, rakip takima ve en onemlisi kendi oyuncalarina gore ayarlamalisin. Bunun yaninda arkadaslarda belirtmis antreman olsun , takim ici sorunlar olsun , mac öncesi sonrasi konusmalar olsun bunlara da cok dikkat etmek lazim . arti her mac kazancaz veya her maci gule oynaya bitircez diye de bisey . eski serilerde puan kayipsiz lig bitiriliyordu ama bu seride ole sacla bi olayi yasamadim ve olmasi gereken bence bu . son uc yilin en iyi serisi bence...
    Kardeşim dikkat edersen yazdıklarım tavsiye. İtalya almanya ingiltere fransa türkiye liglerinde farklı takımlarla deneyimlerim oldu kazanımlarımı sizlerle paylaştım. Deneyip gözlemlediğim şey kanat bekli 532 ve varyasyonlarının fm 17de sonuç vermesi. İllaki sonuç verecek oyunun bugu bu taktik veya böyle oynarsanız namağlup şampiyonsunuz dünyanın en iyi futbolu bu taktikle oynanıyor demedim. Bende biliyorum başarının birsürü parametreyle alakalı olduğunu. Mesela lyonla küme düştüm bi kariyerimde. Bunlar olması muhtemel ve oyuna keyif veren şeyler. Başarısızlık kavramı olmasa başarı diye bişey olmazdı zaten hayatta.

[QUOTE=goosfraba;2773795]taktiğinizi yapmadan evvel takımınızı ne kadar tanıyorsunuz? asıl önemli olan bu.

takım raporu/kıyasla bölümünden mevkilere bakıp, hangi özellikler lig standartlarının üzerindeyse taktiğinizi ona göre oluşturun.

mesela resimde savunma hattının neler yapabileceğine bakalım.

• lig standartları için gayet hızlı stoperlere sahibim. bu yüzden savunmamı ileride kurabilirim. bu orta saha oyuncularına da iyi anlamda yansıyacak elbette.
    • defansımın tackling'i yine lig seviyesinin çok üzerinde, ancak saldırganlık seviyesi de lig seviyesinin üzerinde olduğu için topa dal yerine ayakta savun komutu verdim. ciddi miktarda kart görmekten kurtuldum bu sayede.

Bence yanlış düşünüyorsun. Lig standartında ortalamanın üstü hıza sahip defansın varsa takımı önde kuracağın anlamına gelmez çünkü sen defansın hızını forvetlerin hızı ile karşılaştıktan sonra takımı önde kurup kurmayacağına öyle karar vermen gerektiğini düşünüyorum.

Mesaj Yetkileri