Sayfa 4 / 8 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
91 ile 120 arası toplam 236 sonuç

Konu: FM 2017 - 17.3.0 Güncellemesi ve Düzeltme Yaması (Yama ilk mesajda)

Nesil
    2003

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by kapalicarsi View Post
    Bitirmediysen Quaresmanin kariyerinde avrupa sampiyonlugu gorunmuyor.
    Bide Fabri profili için tekrar gözden geçirmeni diliycem.
    Quaresma'yı zaten yapmıştım.
    Fabri için geç oldu. Ne gibi bir düzenleme gerektiğini düşündüğünü yazabilirsen değerlendiririz.

Tolga bizim kriterlerimizi çok düşürdü ondan iyi geliyor olabilir ama bence refleks,sezgi ve topu oyuna sokuşu bi tık yukarı çekilebilir

Beta olmayan resmi güncelleme ne zaman gelir acaba tahminen ?

Nesil
    2004
    Yer
    Stockholm, Isvec

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Veri tabanı düzenlemesi ilk mesaja eklendi.
    Öncelikle emegine saglik, gercekten bu isler icin emek vermen ve zaman harcaman takdir edilmesi gerek. Ve bu sirada forumda sorularimiza da vakit ayirip gercekten detayli bir sekilde cevaplaman cok saygideger bir durum. Saygilarimi sunuyorum.

Yama ile ilgili merakim sudur; senin yaptigin yamadaki degisiklikler oyuncu/hoca özellikleriyle sinirli diye anliyorum. Yani ligimizin ve takimlarimizin guc dengesi ve ekonomik durumu resmi 17.3.0 yamasindaki gibi duruyor mu? Bu konularda bir duzenleme yaptin mi? Bence yapilmasi gerekmiyor zaten, resmi yama ile buyuk ölcude sorunlar cözuldu gibi. Senin yamayi indirmeden bilmek isterim.

Sevgiler saygilar 😀

@perpetua

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Somut şeyler görmek istiyorum demişsin, birkaç örnek göstereceğim diğer oyunlarımdan. (Resim fazlalığı nedeni ile kötü güzükmemesi açısından direkt link vereceğim)

Bu arada ağırlıklı olarak Fenerbahçe üzerinden gittik fakat ben koyu Galatasaraylı biri olarak gözlemlerimi söylüyorum. İstanbul takımlarının 3'ünün de aslında pek bir farkı yok. Türkiye ligi kum saati misali zaman geçtikçe oynayacak zevk ve istek bırakmıyor kendisinde.

Oyun datasında belirli kriterleri aşan fazla isim olabilir ama Türkiye için konuşuyorsak, zihniyet belli. Çok nadir gerçekten iyi hocalar geliyor (Zico, Rijkaard, Del Bosque, Mancini vb) Tanınmayan bir isim derken, düşük profilli demiştim.

Örnek vereyim,

http://imgur.com/ttSbcd7

http://imgur.com/o6YNWWw

İlerleyen yıllarda İstanbul takım kadrolarının hali...

http://imgur.com/80v0AWN

http://imgur.com/iOffeW5

http://imgur.com/7ECJxga

Emeklilik meselesi için kesin bir şey söylemem doğru olmaz ama muhtemelen sözleşme sebebi ile takımda kalıyorlar. Bu problem diğer oyunlarda da vardı. Kuyt bildiğiniz 38-39 yaşına kadar oynuyordu. Van Persie de 36-37'i görmeden bırakmıyor. Galatasaray'da da Chedjou için aynı şey söz konusu mesela

http://imgur.com/0qFDwKf

Şampiyonluk konusuna gelince, 2018/19'dan sonra dikkat edin. Sivasspor'un lige çıktıktan 1 yıl sonra ikinci bitirmesi normal mi? Ya da Gaziantepspor'u Arap ya da Rus birileri mi satın aldı?

http://imgur.com/PE67g5W

Önceki mesajlarımda dediğimi tekrarlamak istiyorum, bahsettiğim şey her yıl İstanbul takımları şampiyon olsun değil. Arada tabii ki sürprizler olmalı, olsun. Fakat lige yeni yükselen takımların hemen şampiyonluk kovalamaya başlaması çok saçma ve sinir bozucu. İnsan Galatasaray ile oynarken Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin kendisini zorlamasını, doğru transferler yapmasını bekliyor.

Ligi 2. bitiren Sivasspor kadrosu,
    http://imgur.com/w1Oh0Hp

Türkiye liginin özeti şu, 2,3 yıl boyunca kadrosuna takviye yapamayan İstanbul takımları 6-7-8.'likte geziniyor hatta düşme potasına giriyor. Siz hiç Dortmund, Bayern, Chelsea ve United gibi takımların bu duruma düştüğünü gördünüz mü? Avrupa'nın büyük liglerindeki takımlar kendi arasında çekişir. Biri olmuyorsa diğeri aradan sıyrılır. Ama Türkiye liginde İstanbul takımları aşırı derecede kırılgan. Hiç sevmediğim bir laftır "3 büyükler" fakat oyunda bunu kesinlikle hissetmiyorsunuz.

Birçok oyunumu da bu sebepten silmişliğim vardır. Bir tanesini yazayım, İtalya'da kariyer açmıştım. Türkiye ligini de ara ara takip ediyordum. 4-5 sezon sonra gelinen noktada 3 İstanbul takımı da sıradan bir takım olup çıkmış. Garip kiralamalar, (3 kaleci var 1 tane daha kiralamış, ya da 3 sol bek var 1 tane daha almış) ligi şampiyon bitiren garip takımlar. Döneyim desen 2 senede kendi takımını toparlarsın ama bu seferde rekabet olmadığı için bir şey anlamıyor insan.

Dikkat edersen maç motoru vb şeylerden hiç bahsetmedim. Oyunu 2011'den beri para verip oynuyorum ama Türkiye ligi için "tamam" diyebileceğim bir oyun hiç olmadı. Bu oyunu alanların %90'ı ilk önce Türkiye ligi kariyeri açarak başlar oyuna. Dil desteği de varken ben ligin çok daha dikkatli ve doğru yansıtılması gerektiğini düşünüyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by mnytz View Post
    Beta olmayan resmi güncelleme ne zaman gelir acaba tahminen ?
    Herhangi bir tarih verilmemiş konu ile ilgili çünkü hala düzeltmeye çalıştıkları -yavaşlama probleminden başka- "crash dump" ve "çalışmayı durdurdu" hatalarını alanlar varmış. Benim tahminim bu hafta sonuna kadar çıkartırlar herhalde.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Schneider View Post
    @perpetua

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Somut şeyler görmek istiyorum demişsin, birkaç örnek göstereceğim diğer oyunlarımdan. (Resim fazlalığı nedeni ile kötü güzükmemesi açısından direkt link vereceğim)
    Detaya girmeden once, bu oyunu Kasim ayinda yayinladigim (yani kulupleri finansal olarak rahatlatan) yama ile mi oynadin?

Detaya girmeden once, bu oyunu Kasim ayinda yayinladigim (yani kulupleri finansal olarak rahatlatan) yama ile mi oynadin?
    İki şekilde de oynadım. Hatta hatırlarsan sana özel mesaj dahi atmıştım bununla ilgili. Pek bir değişiklik olmadığını fark edince senin yayınladığın yamayı kaldırdım. Normal database ile devam ettim.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

@perpetua
    abi benim görüşüm şu yönde. siz oyunu tahminen hiçbir takımı kontrol etmiyorken test ediyorsunuz ve oyun kendi içinde bir şekilde mantıklı sonuçlar veriyor. ancak ne zaman ki biz bi takımın kontrolünü ele alıp transfer ve taktik anlayışla ligin üzerinde bir performans göstermeye başlıyoruz işte o zaman sapıtıyor oyun. teorim şu şekilde. biz 1-2 sezon sonra ligin çok üzerinde bi kadro kurup şampiyonluğun net favorisi haline gelince diğer büyük takımlar da hedefi 2.lik ya da 3.lük olarak koymaya başlıyor ve buna göre adımlar atıyorlar. teknik adam seçimleri, transferler falan hep bu yönde oluyor. ayrıca hem itibarları hem ekonomileri yerinde sayıyor ya da kötüleşiyor ve gün geçtikçe aradaki makas açılıyor.
    bunun bi çözümü olabilir mi bilmiyorum. yani biz makası çok açsak bile onların da kapatmak için adımlar atması gerekiyor. ancak onlar hedef küçültüyorlar. tabi bu ister istemez oluyor bi yerde. gerçek hayatta durum farklı işliyor. medya, hakemler, başkanlar hep işin içinde. ligin gidişatını etkileyen çok sayıda faktör var. makasın açılmasını engelleyen çok farklı etkenler var gerçek hayatta. bunu kabul etmemiz lazım. gerçek hayatta bi takım ligi 3 sene 25. haftadan bitirse 4. sene kuralları bile değiştirirler bu ülkede. bakın beşiktaş biraz arayı açtı diye hemen yabancı sayısı gündeme geldi. kuralın değiştirilmesi konuşuluyor. şike davasından sonra sırf gs makası açmasın diye yabancı kısıtlamasını savunanlar 2 sene sonra sayıyı 14e çıkardılar. bunlar oluyor malesef. tabi oyunda böyle şeyler olmayınca geride kalan takımlar yenilgiyi kabullenip hedefi 2. lik olarak koyuyor. sen gidip geleceğin ronaldo'sunu alırken öteki gidip 2.liği antep'e kaptırmamak için yetecek adamlar almaya çabalıyor.

bu durumun ispatı olacak bi örnek de vereyim. normal koşullarda 3 büyüklerin hocası 2 sene üst üste şampiyonluğu kaçırırsa hemen gönderilir. oyunda da başlangıçta durum böyle. ancak siz net favori haline gelince diğer büyükler ligi ilk 3-4 içinde bitirdiği sürece hocayı yollamıyor. ben beşiktaş kariyeri yaparken riekerink bu şekilde yıllarca devam etti gs'de. ilk yıl beklenti zaten 3.lük. 2. olunca kaldı. sonra normalde hedef şampiyonluk olmalı ama yine 2. oldu ve kaldı. daha sonraki senelerde de ligi 2-4 arası sıralarda bitirmesine rağmen göreve devam etti.
    Last edited by serwan : 07.Mart.2017 at 15:49

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Schneider View Post
    İki şekilde de oynadım. Hatta hatırlarsan sana özel mesaj dahi atmıştım bununla ilgili. Pek bir değişiklik olmadığını fark edince senin yayınladığın yamayı kaldırdım. Normal database ile devam ettim.
    Pek bir degisiklik yok demek bir hayli yanlis olur.
    17.3.0 uzerinden bir oyun ile neleri gordugunu okumak isterim.

Nedeni de basit. 17.0.0'da 3 buyukler belki 1-2 milyon Euro civarinda kar ederken (yani asagi yukari bir sonraki sezonun transfer butcesi), 17.3.0 ile beraber basariya gore 10-25 milyon Euro civarinda kar ediyor. Tabii bunda ikinci sezon itibariyle artan televizyon gelirinin de etkisi var.

Para bazi sorunlari cozuyor (yapay zeka takimlarinin transferleri gibi). Paranin cozmedigi sorunlari bu veri tabani surumu uzerinden gozlemleyip cozmemiz daha dogru olur.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    @perpetua
    abi benim görüşüm şu yönde. siz oyunu tahminen hiçbir takımı kontrol etmiyorken test ediyorsunuz ve oyun kendi içinde bir şekilde mantıklı sonuçlar veriyor. ancak ne zaman ki biz bi takımın kontrolünü ele alıp transfer ve taktik anlayışla ligin üzerinde bir performans göstermeye başlıyoruz işte o zaman sapıtıyor oyun. teorim şu şekilde. biz 1-2 sezon sonra ligin çok üzerinde bi kadro kurup şampiyonluğun net favorisi haline gelince diğer büyük takımlar da hedefi 2.lik ya da 3.lük olarak koymaya başlıyor ve buna göre adımlar atıyorlar. teknik adam seçimleri, transferler falan hep bu yönde oluyor. ayrıca hem itibarları hem ekonomileri yerinde sayıyor ya da kötüleşiyor ve gün geçtikçe aradaki makas açılıyor.
    bunun bi çözümü olabilir mi bilmiyorum. yani biz makası çok açsak bile onların da kapatmak için adımlar atması gerekiyor. ancak onlar hedef küçültüyorlar. tabi bu ister istemez oluyor bi yerde. gerçek hayatta durum farklı işliyor. medya, hakemler, başkanlar hep işin içinde. ligin gidişatını etkileyen çok sayıda faktör var. makasın açılmasını engelleyen çok farklı etkenler var gerçek hayatta. bunu kabul etmemiz lazım. gerçek hayatta bi takım ligi 3 sene 25. haftadan bitirse 4. sene kuralları bile değiştirirler bu ülkede. bakın beşiktaş biraz arayı açtı diye hemen yabancı sayısı gündeme geldi. kuralın değiştirilmesi konuşuluyor. şike davasından sonra sırf gs makası açmasın diye yabancı kısıtlamasını savunanlar 2 sene sonra sayıyı 14e çıkardılar. bunlar oluyor malesef. tabi oyunda böyle şeyler olmayınca geride kalan takımlar yenilgiyi kabullenip hedefi 2. lik olarak koyuyor. sen gidip geleceğin ronaldo'sunu alırken öteki gidip 2.liği antep'e kaptırmamak için yetecek adamlar almaya çabalıyor.

bu durumun ispatı olacak bi örnek de vereyim. normal koşullarda 3 büyüklerin hocası 2 sene üst üste şampiyonluğu kaçırırsa hemen gönderilir. oyunda da başlangıçta durum böyle. ancak siz net favori haline gelince diğer büyükler ligi ilk 3-4 içinde bitirdiği sürece hocayı yollamıyor. ben beşiktaş kariyeri yaparken riekerink bu şekilde yıllarca devam etti gs'de. ilk yıl beklenti zaten 3.lük. 2. olunca kaldı. sonra normalde hedef şampiyonluk olmalı ama yine 2. oldu ve kaldı. daha sonraki senelerde de ligi 2-4 arası sıralarda bitirmesine rağmen göreve devam etti.
    Yazdiklarina biraz hak veriyorum.
    Ancak su da var. Herkesin oynama sekli farkli. Ornegin oynarken ben hic bir zaman gozlemcilerin bulup, raporladigi oyuncular disinda oyuncu transfer etmem. Oyunun zaaflarindan faydalanan dizilisler veya taktikler kullanmak yerine oynamak istedigim oyunu saha icinde yansitacak taktikleri tercih ederim.

Ayrica uzun yillar ayni "buyuk" takimin basinda da kalmam. Yani 3-4 yil bir takimin basinda sampiyon olduysam, farkli bir takima, farkli bir hedefe gitmeyi tercih ederim.

Yani benim bu tip sorunlarla pek karsilasmamamin nedeni kendi oyun tarzim da olabilir. Farkli sekilde oynadigim zaman her ligi, tipki Turkiye ligi ile ilgili yazdiginiz gibi, domine edebiliyorum. Bunu yapmak icin ligin buyuk takimi ile oynamama da gerek yok.

Bu bahsettigim dominasyona dayali oyun tarzinin antidotu ilk basta para.

Ornegin gecen seneye kadar Besiktas'in stadi yoktu, stadyum geliri 10-15 milyon dolar civarindaydi. Son 20 yilda 2 defa sampiyon olmustu. Rakipleri Besiktas'in 2-2.5 kati stat geliri kazaniyordu. Buna ragmen Besiktas, cok daha fazla gelirleri olan Galatasaray ve Fenerbahce gibi maliyetli transfer yapmaya calisiyordu (Demiroren donemi) ve bu transferlere ragmen basarisiz olup kulubun borcunu arttiriyordu.

Ancak oyun kulubun batacagini bile bile yonetimin elde olmayan veya kazanilamayacak parayi harcamasina izin vermiyor. Borclarin artmasina izin vermiyor. Yani her kulup, kendi icinden uretebildigi para kadar transfer yapabiliyor. Demiroren'in yaptigini oyun kimsenin yapmasina izin vermiyor.

Ingiltere'deki buyuk kuluplerin boyle bir finansal sorunu yok.
    Ispanya'daki buyuk kuluplerin boyle bir finansal sorunu yok.
    Almanya'da hic bir takimda boyle bir finansal sorun yok.
    Italya'da var.. bu nedenle de Juventus domine ediyor.

Turkiye'deki kuluplerde var olan bu finansal sorunlari cok daha hafif sekilde yansitinca (17.3.0) kuluplerin gelisme konusunda daha esnek oldugunu dusunuyorum. Bu nedenle gecmiste olup bitenler degil, 17.3.0 uzerinden yorumlar okumak istiyorum ki bu bahsettiginiz sorunlarin ne kadarini paranin cozdugunu anlayalim ve paranin cozmedigi sorunlar uzerine yogunlasalim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Deza View Post
    Öncelikle emegine saglik, gercekten bu isler icin emek vermen ve zaman harcaman takdir edilmesi gerek. Ve bu sirada forumda sorularimiza da vakit ayirip gercekten detayli bir sekilde cevaplaman cok saygideger bir durum. Saygilarimi sunuyorum.

Yama ile ilgili merakim sudur; senin yaptigin yamadaki degisiklikler oyuncu/hoca özellikleriyle sinirli diye anliyorum. Yani ligimizin ve takimlarimizin guc dengesi ve ekonomik durumu resmi 17.3.0 yamasindaki gibi duruyor mu? Bu konularda bir duzenleme yaptin mi? Bence yapilmasi gerekmiyor zaten, resmi yama ile buyuk ölcude sorunlar cözuldu gibi. Senin yamayi indirmeden bilmek isterim.

Sevgiler saygilar 😀
    Yapilan degisikliklerin hepsi ufak tefek degisiklikler. 17.3.0'in ustune guc dengesi ve ekonomik parametrelerle ilgili ciddi bir degisiklik yok.

Bir kac oyuncuda ufak tefek degisiklikler oldu. Futbolcularda Szukala'nin CA dususu (gozden kacmis, uzun suredir oynamiyor), De Jong'un CA dususu, Yasin'e kanat beki mevkisi ekleme ve bunun gerektirdigi CA degisimi var.

Bunlarla beraber Quaresma'nin hiz ve hizlanmasinin biraz dusmesi ve yaraticilik, kararlar ve takim oyununa ozellik taviyeleri var. Ayrica Ndiaye'nin bazi teknik ozelliklerinden dusus yapip, zihinsel ozelliklere ekleme var. Atiba'nin mevkisine bir ufak degisiklik oldu (MC oynama becerisi yukseldi).

Ayrica Mehmet Ekici'nin Trabzonspor'daki oynamamasini aktarmaya calistim ancak eldeki her turlu araci kullanmama ragmen Ersun Yanal hala Ekici'yi kullaniyor. Maalesef cozemedim.

Degisikliklerin buyuk cogunlugu teknik direktor taktik anlayislarina oldu.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by kornification View Post
    Tudor'un 3lü oynatmasını yansıtacağını okumak sevindirici, onu sormak için gelmiştim.

Gelmişken başka bir şey sorayım madem bu sene oyunda sevdiğim hocaların oynattığı taktikleri kopyalamaya çalışıyorum ve bunun için maç istatistiklerine ve analizlerine bakarak denemeler yapıyorum.

Oyunda hocaların belirlediği tactical instructions ve oyuncu rollerini tam olarak bilmenin bir yolu var mı?
    Yok.
    Ancak teknik direktorun profiline girip, hangi oyun anlayisini tercih ettigi bilgilerine bakarak biraz fikir almak mumkun.
    Oyunda teknik direktorler genelde maclara Kontrol, Standart veya Kontra anlayisi ile basliyor.
    Bu tercihi etkileyen iki faktor var. Birincisi teknik direktorun oyun anlayisi tercihi, ikincisi de rakibin gucu.

Ornegin Abdullah Avci genelde standart oyun anlayisini secen bir teknik direktor olsa da, takiminin kadrosu ligdeki takimlarin cogundan daha kuvvetli oldugu icin ic saha maclarinin coguna kontrol oyun anlayisi ile cikacaktir. Deplasmanlarda ise bu takimlara karsi standart oyun anlayisini tercih edecektir. Kendisinden kuvvetli takimlara karsi se iceride standart, disarida kontra anlayisini sececektir.

Macin gidisine gore daha ofansif veya daha defansif anlayislara donecetir.

Yani yapay zeka yonetimindeki teknik direktorler hic bir zaman tek bir taktik anlayisi ile oynamiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Yazdiklarina biraz hak veriyorum.
    Ancak su da var. Herkesin oynama sekli farkli. Ornegin oynarken ben hic bir zaman gozlemcilerin bulup, raporladigi oyuncular disinda oyuncu transfer etmem. Oyunun zaaflarindan faydalanan dizilisler veya taktikler kullanmak yerine oynamak istedigim oyunu saha icinde yansitacak taktikleri tercih ederim.

Ayrica uzun yillar ayni "buyuk" takimin basinda da kalmam. Yani 3-4 yil bir takimin basinda sampiyon olduysam, farkli bir takima, farkli bir hedefe gitmeyi tercih ederim.

Yani benim bu tip sorunlarla pek karsilasmamamin nedeni kendi oyun tarzim da olabilir. Farkli sekilde oynadigim zaman her ligi, tipki Turkiye ligi ile ilgili yazdiginiz gibi, domine edebiliyorum. Bunu yapmak icin ligin buyuk takimi ile oynamama da gerek yok.

Bu bahsettigim dominasyona dayali oyun tarzinin antidotu ilk basta para.

Ornegin gecen seneye kadar Besiktas'in stadi yoktu, stadyum geliri 10-15 milyon dolar civarindaydi. Son 20 yilda 2 defa sampiyon olmustu. Rakipleri Besiktas'in 2-2.5 kati stat geliri kazaniyordu. Buna ragmen Besiktas, cok daha fazla gelirleri olan Galatasaray ve Fenerbahce gibi maliyetli transfer yapmaya calisiyordu (Demiroren donemi) ve bu transferlere ragmen basarisiz olup kulubun borcunu arttiriyordu.

Ancak oyun kulubun batacagini bile bile yonetimin elde olmayan veya kazanilamayacak parayi harcamasina izin vermiyor. Borclarin artmasina izin vermiyor. Yani her kulup, kendi icinden uretebildigi para kadar transfer yapabiliyor. Demiroren'in yaptigini oyun kimsenin yapmasina izin vermiyor.

Ingiltere'deki buyuk kuluplerin boyle bir finansal sorunu yok.
    Ispanya'daki buyuk kuluplerin boyle bir finansal sorunu yok.
    Almanya'da hic bir takimda boyle bir finansal sorun yok.
    Italya'da var.. bu nedenle de Juventus domine ediyor.

Turkiye'deki kuluplerde var olan bu finansal sorunlari cok daha hafif sekilde yansitinca (17.3.0) kuluplerin gelisme konusunda daha esnek oldugunu dusunuyorum. Bu nedenle gecmiste olup bitenler degil, 17.3.0 uzerinden yorumlar okumak istiyorum ki bu bahsettiginiz sorunlarin ne kadarini paranin cozdugunu anlayalim ve paranin cozmedigi sorunlar uzerine yogunlasalim.
    Mutlaka oyun tarzı ile alakalı. Ben de hiçbir zaman takım değiştirmem mesela. Kovulursam kariyeri bitiririm. Bu yüzden her ligi her takımla süreç içinde domine edebiliyorum. Ancak tr liginde bu çok çabuk ve kolay oluyor. Atıyorum la liga'da gijon ile 3-4 sene içinde şampiyonluk konusunda favori olsanız dahi real ve barca bi şekilde zorluyor sizi. En azından 2.ye çok büyük fark atmak kolay olmuyor. Bizim ligde domine etmeye başlayınca 2. ile çok büyük fark oluyor. Oyun ilk çıktığında öteki başlığa da yazmıştım. Bence bunun yolu üstteki 3-4 takım ile alttakilerin arasını iyice açmaktan geçiyor. Gerçeğe çok uygun olmayabilir ancak oyunda rekabeti sağlamak başka şekilde zor. Bizim ligin gelir paylaşımı eski şampiyonluklara falan endeksli olduğu için editörden sıralama parası ayarlamak mümkün olmuyor hata veriyor. Yoksa ben test amaçlı bi çalışma yapacaktım.
    Ayrıca yönetim tercihi ayarlamak da mümkün değil oyunda. Yani iyi teknik adamların gelmesini sağlayacak yönetim ayarı mümkün değil. Bunu seçim aralıklarını 20 yıla çıkarıp başkanlara gerekli tercihleri ayarlayarak çözdüm ben bi nebze. Büyükler hocaları yollayınca hep vasat üstü hocalar getirdiler.
    17.3'ü ilk fırsatta deneyeceğim. Onunla ilgili görüşlerimi de yazarım. Ancak oyunun yapay zekası değişmedikçe bazı şeyleri database üzerinde oynayarak çözmek zor. Ancak bi yere kadar.
    Benim çözüm önerilerim.
    1- Üstteki 3-4 takım ile aşağının arasında maddi makası iyice açmak ve başarılı oldukça bu makasın kapanmasını önleyecek önlemler almak.
    2- Başkanların teknik adam ve oyuncu transferinde daha seçici olmalarını sağlayacak gerekli özellikleri ekleyip onların uzun yıllar görevde kalmasını sağlayacak değişiklikler yapmak.
    3- Büyük takımların scouting ağlarını genişletmek ve bu takımlarda çalışan scoutların özelliklerini abartarak takımların iyi oyuncu bulma şansını artırmak.
    4- Reputation sorununu bi şekilde çözüp takımların iyi oyuncular almasının önünü açmak. Caner mesela sezon sonu kalmak istemiyor Beşiktaş'ta.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

perpetua
    benim de şöyle bir sorum var, biz oyuna ilk başladığımızda takımımız taktiğe %40-50 civarı alışkın oluyor peki bilgisayarın yönettiklerinde durum nedir?

Nesil
    2014
    Yer
    Karabük , İstanbul

Kastamonuspor 1966'ın forma ve logo renkleri haleda düzenlenmemiş.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    Mutlaka oyun tarzı ile alakalı. Ben de hiçbir zaman takım değiştirmem mesela. Kovulursam kariyeri bitiririm. Bu yüzden her ligi her takımla süreç içinde domine edebiliyorum. Ancak tr liginde bu çok çabuk ve kolay oluyor. Atıyorum la liga'da gijon ile 3-4 sene içinde şampiyonluk konusunda favori olsanız dahi real ve barca bi şekilde zorluyor sizi. En azından 2.ye çok büyük fark atmak kolay olmuyor. Bizim ligde domine etmeye başlayınca 2. ile çok büyük fark oluyor. Oyun ilk çıktığında öteki başlığa da yazmıştım. Bence bunun yolu üstteki 3-4 takım ile alttakilerin arasını iyice açmaktan geçiyor. Gerçeğe çok uygun olmayabilir ancak oyunda rekabeti sağlamak başka şekilde zor. Bizim ligin gelir paylaşımı eski şampiyonluklara falan endeksli olduğu için editörden sıralama parası ayarlamak mümkün olmuyor hata veriyor. Yoksa ben test amaçlı bi çalışma yapacaktım.
    Ayrıca yönetim tercihi ayarlamak da mümkün değil oyunda. Yani iyi teknik adamların gelmesini sağlayacak yönetim ayarı mümkün değil. Bunu seçim aralıklarını 20 yıla çıkarıp başkanlara gerekli tercihleri ayarlayarak çözdüm ben bi nebze. Büyükler hocaları yollayınca hep vasat üstü hocalar getirdiler.
    17.3'ü ilk fırsatta deneyeceğim. Onunla ilgili görüşlerimi de yazarım. Ancak oyunun yapay zekası değişmedikçe bazı şeyleri database üzerinde oynayarak çözmek zor. Ancak bi yere kadar.
    Benim çözüm önerilerim.
    1- Üstteki 3-4 takım ile aşağının arasında maddi makası iyice açmak ve başarılı oldukça bu makasın kapanmasını önleyecek önlemler almak.
    2- Başkanların teknik adam ve oyuncu transferinde daha seçici olmalarını sağlayacak gerekli özellikleri ekleyip onların uzun yıllar görevde kalmasını sağlayacak değişiklikler yapmak.
    3- Büyük takımların scouting ağlarını genişletmek ve bu takımlarda çalışan scoutların özelliklerini abartarak takımların iyi oyuncu bulma şansını artırmak.
    4- Reputation sorununu bi şekilde çözüp takımların iyi oyuncular almasının önünü açmak. Caner mesela sezon sonu kalmak istemiyor Beşiktaş'ta.
    1. Bu fark her zaman vardi, ama ozellikle 17.3.0'da bu fark iyice buyudu.

2. Buna cok katilmiyorum cunku baskanlar gercekte gelip geciyor, oyunda da gelip geciyor (en azindan gercekci olmasi icin). Her baskanin farkli bir dusuncesi olacaktir.

Tabii bir etken, kuluplerin alt yapiya ne kadar onem verdigi. Bu bir kulup degeri. Kulup alt yapiya ne kadar onem veriyorsa, goreve gelen baskan da alt yapiya en az o kadar deger veriyor. Baskan alt yapiya ne kadar onem veriyorsa, alt yapiya harcamalari o kadar yuksek tutuyor ve bu olcekte transfer butcesini dusuk tutuyor.

Bizde cogu takimin alt yapiya verdigi onem asgari seviyede girilmis durumda. Yani goreve gelen baskana gore transfere ayirilan para genelde yuksek oluyor. Tabii kulupte para varsa.

Teknik ekip konusunda secicilik vs. gibi bir ayara da cok gerek yok aslinda. Kadro ne kadar iyiyse, o kadar yuksek becerili teknik direktor gelmek istiyor. Ancak yuksek becerili teknik direktorun ille de takima uygun futbol oynatacagi anlamina gelmiyor.

3. Scout'lar sadece kulubun futbolcu haznesini gelistiriyor. Mesela oyunu yillarca oynatip 3 buyuklerin birisinin basina gecince kuluplerin oldukca buyuk bir futbolcu haznesine sahip oldugu gorulebiliyor. Ancak hangi oyuncularin alinacagini belirleyen teknik direktor. Ve tabii onlarin ne kadar iyi veya kotu oldugunu belirleyen de teknik direktor.

Scout'lar konusunda eksik aslinda ozellik bazinda nitelik degil, nicelik ve cesitlilik. Kuluplerde kimlerin scout oldugunu bulmak pek kolay degil. Bulsan bile, hangi ulkeleri iyi bildiklerini bulmak da pek mumkun degil. Bu nedenle kulupler genelde scout'suz olarak basliyorlar ve sadece teknik direktorlerinin futbolcu haznesine sahip oluyorlar (tabii teknik direktor eger Turk ise, sadece Turkiye'yi biliyorlar).

Bunu cozmenin bir yolu, kulup bunyesinde calisan U15, U16 ve/veya U17 teknik direktorlerini ve antrenorlerini kuluplere scout olarak atamak (zaten bu yas gruplari oyunda yok). Ancak tabii bu kisilerin bilgileri sadece Turkiye ile sinirli olacak.

Bu problemi cozmenin bir yolu da Turk olan her calisanin bazi diger ulkeler hakkinda bilgisi olmasini ayarlamak. Boylece oyun baslar baslamaz Turk calisanlar, hem Turkiye hem de ornegin, Fransa, Hirvatistan, Romanya vs. hakkinda en azindan biraz bilgi sahibi olabilir ve oyun baslar baslamaz daha buyuk futbolcu haznesiyle calisirlar. Bu da teknik direktorlerin ozellikle oyunun basinda sadece Turkiye'de oynayan oyunculara yonelmesinin onune gecilebilir.

Ancak tabii bu tercih kuluplerin kendilerine has tercihlerini degistirmeyecektir. Mesela Gaziantepspor yillardir Brezilya'dan transfer yapar. Bunu genelde eski futbolculari ve futbolcu temsilciligi yapan Osmair uzerinden yaparlar. Ancak bu adam da farkli kuluplerde antrenorluk yapabilen birisi. Hem Gaziantep'in scout'u, hem de baska takimin antrenoru yapmak da mumkun degil. Ayrica zaten adam tam olarak scout degil.

Bu bahsettigim konuda bazi gelistirmeler yaparak ilk adim atilabilir bence.

4. Reputation sorunu hic yok cunku oyunda futbolcular artik kulubun itibarina bakmiyor. Itibar yerine takimin mevcut kadrosunun kalitesine bakip bu kadro icinde kendisine nasil bir rol bulabilecegini degerlendirip, bu rolu isteyip, istemedigine gore sizinle gorusuyor. Futbolcular da gecmise gore degil, gelecege (yani mevcut kadro ve takimin finansal durumu) gore karar veriyor.

Yani kulup itibari aslinda son yillarda kulubun kazandigi basarilari gostermeye yariyor. Takim daha basarili olursa sponsorluk anlasmalari, seyirci ortalamalari vs. yukseliyor. Daha basarisiz olursa sponsorluk anlasmalari, seyirci ortalamalari vs. dusuyor. Eger kulup itibari olmasi gerektiginden daha yuksek olursa ve kulup bu basariyi oyunda saglayamazsa, seyirci sayisi dusuyor ve gelirleri dusuyor. Kisacasi bir bakima itibarin olmasi gerektiginden daha yuksek olmasi degil, olmasi gerektiginden daha dusuk olmasi avantaj.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Kdarkig View Post
    Kastamonuspor 1966'ın forma ve logo renkleri haleda düzenlenmemiş.
    http://forum.turksportal.net/vb/show...=1#post2769684
    17.3.0'da aynen bu mesajda yazdigin gibi duzenlendi.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by martymcfly View Post
    perpetua
    benim de şöyle bir sorum var, biz oyuna ilk başladığımızda takımımız taktiğe %40-50 civarı alışkın oluyor peki bilgisayarın yönettiklerinde durum nedir?
    Bu aliskanligin seviyesi, saniyorum, teknik direktorun kulupte ne kadar suredir calistigi ile alakali.

Serdar Gürler'in profilinde biraz iyileştirme gerekmiyor muydu bu performansından sonra? @perpetua

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Dennis Bergkamp View Post
    Serdar Gürler'in profilinde biraz iyileştirme gerekmiyor muydu bu performansından sonra? @perpetua
    Belki sezon sonu. Devre arasina kadar cok ozel bir performansi yoktu bence.

Tam transfer sezonu kapanıyor, takımdaki genç oyuncular kiralık gitmek isteyip takımda isyan çıkarıyor. Transfer dönemi bitmeden önce isteseler göndercem ama transfer dönemi kapandığı için kiralıkta gönderemiyorum ve hepsiyle papaz oluyorum Tek seferlik bişey değil bu hep böyle oluyor.

24. Default

steam üzerinden halledemiyorum acaba teamwier den yardımcı olabılırmısın admın ?

Belki sezon sonu. Devre arasina kadar cok ozel bir performansi yoktu bence.

Yanlış hatırlamıyorsam Gençlerbirliği'nin attığı gollerın %60'ına yakınına doğrudan katkıda bulunma gibi bir istatistiği var ve bu oran sezon başından beri aşağı yukarı aynı civarlarda seyrediyor.Ben sezon başından beri gösterdiği performansla bir artışı hak ettiğini düşünüyorum ama geçmiş sezonlara göre kendisinde bir kıpırdanma olduğunun farkındaysanız ama yinede sezon sonunu beklediyseniz bunu anlayabilirim.Sözleşmesinin son senesindeki oyuncular için yanıltıcı olabiliyor böyle performanslar çünkü

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Bir tane daha beta güncellemesi geldi, böyle böyle fm18 e kadar yolu var oyunun.

Devre arası güncellemeyi bile eline yüzüne bulastırmıs beceriksizler. Birdaha orjinal almam aldırtmam bu oyunu..

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Çıksın artık 17.3.1 de kariyer açalım sıkıldım beklemekten!

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Vallahi ben de çok sıkıldım. 17.2.0 yaması ne güzeldi yahu, en azından oynuyorduk. Schalke'yle 3 sene arka arkaya şampiyon olmuştum. Sinirden kuduruyorum arkadaş.

30. Default

Bu betalar ve en son çıkacak 17.3.1 güncellemesi kayıtlı oyunun üzerine işlenir mi ? yoksa yeni kariyer mi açmalıyız ?

Sayfa 4 / 8 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Mesaj Yetkileri