1 ile 30 arası toplam 236 sonuç

Konu: FM 2017 - 17.3.0 Güncellemesi ve Düzeltme Yaması (Yama ilk mesajda)

Hybrid View

@perpetua

Belki hatırlarsınız, BURADA tartışmıştık. Düşüncelerim genel itibari ile aynı. Yani demek istediğim yorumlarıma tam anlamı ile 17.3.0 dahil değil fakat son güncelleme ile 2 sezon geçti değişen pek bir şey yok. İki sezonda Fenerbahçe'nin yaptığı transfer sayısı "0", yazıyla da yazayım, sıfır... ve 14 lig maçında sadece 5 galibiyetleri var.

Alanyaspor ile Boluspor gibi lige yeni yükselen takımlar ise İstanbul takımlarının önünde Avrupa'yı kovalıyorlar. Hadi üst sıraları Trabzonspor, Bursaspor gibi takımlar zorlasa anlayacağım, küçümseme algılanmasın ama Allah aşkına Boluspor nedir ? Kadrosu Fenerbahçe'nin 10'da 1'i olmayan takım nasıl oluyor da ilk 4-3 içerisinde yer alıyor?

Kapatıp tekrar açayım dedim sonuç değişmedi. Ben demiyorum ki İstanbul takımları Conte'yi, Guardiola'yı, Mourinho'yu getirsin, Hazardlar, Lukakular, Reuslar havada uçsun. Tam anlamı ile demek istediğim, Almanya'da Bayern, Dortmund, İngiltere'de M City, United, Chelsea, İtalya'da Juventus, Inter, Milan vb takımlar kendi ülkelerindeki diğer takımlara karşı olan bariz üstünlüğü Türkiye için kesinlikle ama kesinlikle göremiyoruz. Alt ligden çıkan takım tabiri caizse alayına gidiyor.

Advocat ayrılıyor, takımın başına geçen adamı gerçek hayatta bile tanımıyorum. O derece...Şuna şartlanılmış, İstanbul takımlarında yüksek maaş alan oyuncular 40 yaşına gelip bir zahmet emekli olacaklar da sonra transfer yapılacak. Bu zaman kadar şampiyon olup Avrupa'ya da gidemedikleri için gelirde düşüyor ve kimse transfer edilmiyor.

Eleştirimi ciddiye alır mısın bilemiyorum fakat gerçekten Türkiye liglerinin detaylı ve düzgün aktarılmadığını, hatalar olduğunu düşünüyorum

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Schneider View Post
    @perpetua

Belki hatırlarsınız, BURADA tartışmıştık. Düşüncelerim genel itibari ile aynı. Yani demek istediğim yorumlarıma tam anlamı ile 17.3.0 dahil değil fakat son güncelleme ile 2 sezon geçti değişen pek bir şey yok. İki sezonda Fenerbahçe'nin yaptığı transfer sayısı "0", yazıyla da yazayım, sıfır... ve 14 lig maçında sadece 5 galibiyetleri var.

Alanyaspor ile Boluspor gibi lige yeni yükselen takımlar ise İstanbul takımlarının önünde Avrupa'yı kovalıyorlar. Hadi üst sıraları Trabzonspor, Bursaspor gibi takımlar zorlasa anlayacağım, küçümseme algılanmasın ama Allah aşkına Boluspor nedir ? Kadrosu Fenerbahçe'nin 10'da 1'i olmayan takım nasıl oluyor da ilk 4-3 içerisinde yer alıyor?

Kapatıp tekrar açayım dedim sonuç değişmedi. Ben demiyorum ki İstanbul takımları Conte'yi, Guardiola'yı, Mourinho'yu getirsin, Hazardlar, Lukakular, Reuslar havada uçsun. Tam anlamı ile demek istediğim, Almanya'da Bayern, Dortmund, İngiltere'de M City, United, Chelsea, İtalya'da Juventus, Inter, Milan vb takımlar kendi ülkelerindeki diğer takımlara karşı olan bariz üstünlüğü Türkiye için kesinlikle ama kesinlikle göremiyoruz. Alt ligden çıkan takım tabiri caizse alayına gidiyor.

Advocat ayrılıyor, takımın başına geçen adamı gerçek hayatta bile tanımıyorum. O derece...Şuna şartlanılmış, İstanbul takımlarında yüksek maaş alan oyuncular 40 yaşına gelip bir zahmet emekli olacaklar da sonra transfer yapılacak. Bu zaman kadar şampiyon olup Avrupa'ya da gidemedikleri için gelirde düşüyor ve kimse transfer edilmiyor.

Eleştirimi ciddiye alır mısın bilemiyorum fakat gerçekten Türkiye liglerinin detaylı ve düzgün aktarılmadığını, hatalar olduğunu düşünüyorum
    Elestirini ciddiye aliyorum ancak somut birseyler gormek istiyorum.

Bir cozum bulabilmem icin, bunlarin neden oldugunu cozmek gerekli. Ben, kendi oyunumda karsilastiklarimi arastiriyorum ve eger bir hata varsa bunu cozume ulastiriyorum.

Ornegin Advocaat ayrilip, yerine gecen adami tanimiyorsun demek bu adamin iyi bir teknik direktor olmadigi anlamina gelmiyor. Veri tabaninda 135+ CA'li ve bir kulupte gorev yapan 151 tane teknik direktor var.

135 ornegini vermemin nedeni, kulube gelecek teknik direktor CA'sinin kadro kalitesiyle ile iliskili olmasi. Genelde kadro kalitesine yakin seviyede teknik direktorler goreve geliyor. Fenerbahce'nin kadrosu da 135 CA ortalamasina sahip (en azindan oyuna baslarken). Bu 151 teknik direktorun cogunu ben de hic duymadim. Ama bu demek degil ki bu teknik direktorler yeterli kaliteye sahip degiller. Tabii kulupteki oyuncu seviyesinin biraz altinda veya biraz ustunde teknik direktor gelmesi de normal. Yani bizim buyuk kulupler daha oyun baslangicinda 300 civarinda teknik direktorden birisini getirebilir.

Yani ismini bilmedigin teknik direktor, belki de veri tabanina gore kaliteli ve ust duzey bir teknik direktordur. Bu ismini bilmedigin teknik direktorun goreve gelmesinin bir hata olup olmadigini veri tabaninin parametreleri belirleyecektir. Senin veya benim teknik direktoru tanimamiz degil.

Bundan yola cikarak, transferler de ayni sekilde degerlendirilebilir. Transfer edilen oyuncu belki de oyun parametreleri icinde iyi bir oyuncudur.

Futbolcularin 40 yasina kadar oynamalarinin ekran goruntulerini gormek isterim. Bunun nedeni kuluplerin bu futbolcularla sozlesme yenilemesi mi? Yoksa oyun basindaki sozlesmelerinin devam etmesi mi?

Bu oyunu belki de yuzlerce sezon tatilde oynattim. Bir oyunda ilk sezon Kayserispor ligde ikinci olurken, diger sezon 3 galibiyet alip kume dusebiliyor. Bu oyunun kendi icindeki rassallik. Alt ligden gelen bir takimin ligi ust siralarda bitirmesi de bunun dahilinde. Takim alt ligden ust ligde sampiyon olabilecek bir kadro ile cikmiyorsa (ki hic tahmin etmiyorum), bu takimin ligin ust siralarinda olmasi da sanstan baska bir sey olamaz. 17.3.0 ile beraber alt ligleri de biraz asagiya cektik. Yani bu konuda da cok sorun beklemiyorum ama uzun sureli bir oyun oynayamadim henuz.

Neyse, kisacasi ben sizlerden bilgi almaya acim. Ancak bunu somut bir sekilde, ve ekran goruntuleriyle desteklerseniz sorunun temeline inip gerekiyorsa oyun kodunda duzenleme isterim, gerekiyorsa veri tabaninda duzenleme yaparim.

@perpetua

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Somut şeyler görmek istiyorum demişsin, birkaç örnek göstereceğim diğer oyunlarımdan. (Resim fazlalığı nedeni ile kötü güzükmemesi açısından direkt link vereceğim)

Bu arada ağırlıklı olarak Fenerbahçe üzerinden gittik fakat ben koyu Galatasaraylı biri olarak gözlemlerimi söylüyorum. İstanbul takımlarının 3'ünün de aslında pek bir farkı yok. Türkiye ligi kum saati misali zaman geçtikçe oynayacak zevk ve istek bırakmıyor kendisinde.

Oyun datasında belirli kriterleri aşan fazla isim olabilir ama Türkiye için konuşuyorsak, zihniyet belli. Çok nadir gerçekten iyi hocalar geliyor (Zico, Rijkaard, Del Bosque, Mancini vb) Tanınmayan bir isim derken, düşük profilli demiştim.

Örnek vereyim,

http://imgur.com/ttSbcd7

http://imgur.com/o6YNWWw

İlerleyen yıllarda İstanbul takım kadrolarının hali...

http://imgur.com/80v0AWN

http://imgur.com/iOffeW5

http://imgur.com/7ECJxga

Emeklilik meselesi için kesin bir şey söylemem doğru olmaz ama muhtemelen sözleşme sebebi ile takımda kalıyorlar. Bu problem diğer oyunlarda da vardı. Kuyt bildiğiniz 38-39 yaşına kadar oynuyordu. Van Persie de 36-37'i görmeden bırakmıyor. Galatasaray'da da Chedjou için aynı şey söz konusu mesela

http://imgur.com/0qFDwKf

Şampiyonluk konusuna gelince, 2018/19'dan sonra dikkat edin. Sivasspor'un lige çıktıktan 1 yıl sonra ikinci bitirmesi normal mi? Ya da Gaziantepspor'u Arap ya da Rus birileri mi satın aldı?

http://imgur.com/PE67g5W

Önceki mesajlarımda dediğimi tekrarlamak istiyorum, bahsettiğim şey her yıl İstanbul takımları şampiyon olsun değil. Arada tabii ki sürprizler olmalı, olsun. Fakat lige yeni yükselen takımların hemen şampiyonluk kovalamaya başlaması çok saçma ve sinir bozucu. İnsan Galatasaray ile oynarken Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin kendisini zorlamasını, doğru transferler yapmasını bekliyor.

Ligi 2. bitiren Sivasspor kadrosu,
    http://imgur.com/w1Oh0Hp

Türkiye liginin özeti şu, 2,3 yıl boyunca kadrosuna takviye yapamayan İstanbul takımları 6-7-8.'likte geziniyor hatta düşme potasına giriyor. Siz hiç Dortmund, Bayern, Chelsea ve United gibi takımların bu duruma düştüğünü gördünüz mü? Avrupa'nın büyük liglerindeki takımlar kendi arasında çekişir. Biri olmuyorsa diğeri aradan sıyrılır. Ama Türkiye liginde İstanbul takımları aşırı derecede kırılgan. Hiç sevmediğim bir laftır "3 büyükler" fakat oyunda bunu kesinlikle hissetmiyorsunuz.

Birçok oyunumu da bu sebepten silmişliğim vardır. Bir tanesini yazayım, İtalya'da kariyer açmıştım. Türkiye ligini de ara ara takip ediyordum. 4-5 sezon sonra gelinen noktada 3 İstanbul takımı da sıradan bir takım olup çıkmış. Garip kiralamalar, (3 kaleci var 1 tane daha kiralamış, ya da 3 sol bek var 1 tane daha almış) ligi şampiyon bitiren garip takımlar. Döneyim desen 2 senede kendi takımını toparlarsın ama bu seferde rekabet olmadığı için bir şey anlamıyor insan.

Dikkat edersen maç motoru vb şeylerden hiç bahsetmedim. Oyunu 2011'den beri para verip oynuyorum ama Türkiye ligi için "tamam" diyebileceğim bir oyun hiç olmadı. Bu oyunu alanların %90'ı ilk önce Türkiye ligi kariyeri açarak başlar oyuna. Dil desteği de varken ben ligin çok daha dikkatli ve doğru yansıtılması gerektiğini düşünüyorum.

Nesil
    2003

@perpetua

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Somut şeyler görmek istiyorum demişsin, birkaç örnek göstereceğim diğer oyunlarımdan. (Resim fazlalığı nedeni ile kötü güzükmemesi açısından direkt link vereceğim)
    Detaya girmeden once, bu oyunu Kasim ayinda yayinladigim (yani kulupleri finansal olarak rahatlatan) yama ile mi oynadin?

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Detaya girmeden once, bu oyunu Kasim ayinda yayinladigim (yani kulupleri finansal olarak rahatlatan) yama ile mi oynadin?
    İki şekilde de oynadım. Hatta hatırlarsan sana özel mesaj dahi atmıştım bununla ilgili. Pek bir değişiklik olmadığını fark edince senin yayınladığın yamayı kaldırdım. Normal database ile devam ettim.

Nesil
    2003

İki şekilde de oynadım. Hatta hatırlarsan sana özel mesaj dahi atmıştım bununla ilgili. Pek bir değişiklik olmadığını fark edince senin yayınladığın yamayı kaldırdım. Normal database ile devam ettim.
    Pek bir degisiklik yok demek bir hayli yanlis olur.
    17.3.0 uzerinden bir oyun ile neleri gordugunu okumak isterim.

Nedeni de basit. 17.0.0'da 3 buyukler belki 1-2 milyon Euro civarinda kar ederken (yani asagi yukari bir sonraki sezonun transfer butcesi), 17.3.0 ile beraber basariya gore 10-25 milyon Euro civarinda kar ediyor. Tabii bunda ikinci sezon itibariyle artan televizyon gelirinin de etkisi var.

Para bazi sorunlari cozuyor (yapay zeka takimlarinin transferleri gibi). Paranin cozmedigi sorunlari bu veri tabani surumu uzerinden gozlemleyip cozmemiz daha dogru olur.

Mesaj Yetkileri