1 ile 24 arası toplam 24 sonuç

Konu: Football Manager Taktik Şablonları

Hybrid View

Nesil
    2003

Default Football Manager Taktik Şablonları

Buradan ulaşabilirsiniz

Bu rehberin amacı bazı popüler oyun sistemlerinin Football Manager'da nasıl yansıtıldığını örneklendirmektir.

Kendi taktiklerinizi yaratırken ilham kaynağı olacağını umuyorum.

İyi okumalar.

Elinize sağlık çok yararlı olmuş.Bu seride bir türlü istediğim şeyleri yaptıramıyordum bu rehber yardımcı olacaktır.

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Elinize sağlık, taktik yaratma konusunda sıkıntı yaşayanlar için gayet verimli bir çalışma.

Nesil
    2008
    Yer
    Tarsus/Mersin

Elinize sağlık. Sık kullananlara ekledim.

hocam burada şenol güneşin kullandığı hangisi oluyor

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mutmanb View Post
    hocam burada şenol güneşin kullandığı hangisi oluyor
    Bence pas ve hareket.

Ancak teknik direktorlerin macina gore daha ofansif veya defansif oynayabilecegini unutmamak gerekli.

Harika bir çalışma. Vakit ayırıp okuyacağım. Elinize sağlık.

guardiola barçası bu şablonlardan hangisine girmektedir? @perpetua

guardiola'nın takımında iniesta ve xavi hangi rollerde oynamaktaydı?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by IlGiurista View Post
    guardiola barçası bu şablonlardan hangisine girmektedir? @perpetua
    Guardiola'nin Barcelona takimini farklilastiran onde yaptiklari amansiz presti. Bu nedenle Hucum Futbolu (Akici) maca baslangic icin dogru bir secim olur. Skor avantaji sagladiktan sonra ise Top Hakimiyeti (Metodik) dogru olur bence.

guardiola'nın takımında iniesta ve xavi hangi rollerde oynamaktaydı?
    Eger takim sekli akici veya cok akici ise ikisinin de rolu CM. Eger takim sekli kati veya cok kati ise Xavi DLP, Iniesta ise AP.

hğcum futbolu akıcı da neden kısa pas var?

bir de dikine mi kısa pas olduğunu nasıl karar vereceğiz

geniş alan mı dar alan olup olmadığını nasıl karar vereceğiz?

bunlardan başka taktik şablonu var mı?
    kusura bakmayın oyunu ilk defa bu kadar araştırarak oynuyorum

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by EF10 View Post
    hğcum futbolu akıcı da neden kısa pas var?

bir de dikine mi kısa pas olduğunu nasıl karar vereceğiz

geniş alan mı dar alan olup olmadığını nasıl karar vereceğiz?

bunlardan başka taktik şablonu var mı?
    kusura bakmayın oyunu ilk defa bu kadar araştırarak oynuyorum
    O zaman

https://docs.google.com/document/d/1...EH4WaBTVg/edit

bu kilavuzdan basla bence.

Akicilik bir oyun tarzi. Yani oyuncularin saha icinde daha fazla ozgurluge sahip oldugu, daha fazla alan degistirdigi bir oyun tarzi.

4-1-2-3 defansif ağırlıklı akıcı
    Daha fazla pres- daha dar alan- kısa pas- paslaşarak gir-düşük tempo oynuyorum- çİzgi ileride
    Büyük takımlara karşı kazanıyordum bu taktiği bulduktan sonra chelsea bile elendi ama lyona deplasmandan 3-0 yenildim ve 2-0 avantajı kaybettim Lyon'a karşı atak yapamamıştım chelsea ye yapmıştım bunun sebebi nedir?

Defans biri pasör toparlayıcıdiğeri standart stoper savunma
    Bekler destek ama ileri çık komutu
    Dos savaşçı orta saha savunma
    Defansif oyun kurucu destek
    Oyun kurucu hücum
    İç forvet destek
    Yardımcı forvet destek ya da tam forvet hücum

Nesil
    2003

4-1-2-3 defansif ağırlıklı akıcı
    Daha fazla pres- daha dar alan- kısa pas- paslaşarak gir-düşük tempo oynuyorum- çİzgi ileride
    Büyük takımlara karşı kazanıyordum bu taktiği bulduktan sonra chelsea bile elendi ama lyona deplasmandan 3-0 yenildim ve 2-0 avantajı kaybettim Lyon'a karşı atak yapamamıştım chelsea ye yapmıştım bunun sebebi nedir?

Defans biri pasör toparlayıcıdiğeri standart stoper savunma
    Bekler destek ama ileri çık komutu
    Dos savaşçı orta saha savunma
    Defansif oyun kurucu destek
    Oyun kurucu hücum
    İç forvet destek
    Yardımcı forvet destek ya da tam forvet hücum
    O kadar cok faktor var ki.

Oyundaki teknik direktorler her mac ayni sistem ile sahaya cikmiyor. Mac icinde de surekli ayni sistem ile devam etmiyor.

Ornegin diyelim ki bu oyun anlayisinda defansif oyun kurucu destek gorevi verdigin oyuncu sag tarafta, oyun kurucu hucum gorevi verdigin oyuncu sol tarafta oynuyor.

Rakip de buna 4231 ile karsilik veriyor diyelim. Forvet arkasindaki oyuncu, senin defansif orta saha ile eslesiyor. Sol merkez orta saha senin defansif oyun kurucu ile eslesiyor, sag merkez orta saha senin oyun kurucu ile eslesiyor.

Eger rakip sag merkez orta sahayi daha fazla hucuma cikartarak oynarsa, sahanin o bolgesinde sana ustunluk kurar cunku hucum gorevi verdigin oyun kurucu bu hucuma cikan oyuncuyu savunmayi pek fazla dusunmez.

Ama tam tersini yapan bir rakibe karsi da sen ustunluk kurarsin cunku temkinli oynayan defansif oyun kurucun o bolgeyi kapatir.

Veya takima kisa paslarla oyna diyorsun. Eger rakip onde baski yaparsa (ornegin elenmemek icin hucum etmek ve onde basmak zorunda olan Lyon) bu kisa pasli oyun mumkun olmayabilir. Bu onde baskiyi kirmak icin daha direkt bir oyun tercih edebilirsin cunku eger ille de kisa paslarla oynayacagim demek pek gercekci bir tercih olmayabilir. Oyun stilinle ornek almaya calistigin Guardiola da skor almak icin bu gibi tercih degisikliklerini yapar. Bu tip maclarda istenen skoru aldiktan sonra kisa paslarla top gezdirme rakibin hucum surekliligini kirmak icin, yani defansif amacla yapilan bir tercih.

Ben sistem teknik direktoruyum. Bir sistemim var ve onu uygularim dersen rakibin oyununa gore bu tip beklenmedik sonuclar isin dogasinda var.

Bazen rakibin oyununa gore reaktif bir oyun benimsemek de gerekebilir ve sistemden odun vermek gerekebilir. Bunu ne kadar yapmak istedigin sana kalmis.

600 pas yapmışım ama gol pozisyonuna giremedim.

chelsea de çok rahat paslaşıyorduk burda paslaşamıyoruz.

öndeki baskılarına karşılık veremedim oyuncularım direk topu dikiyor

direkt bir oyuna nasıl geçeriz? vereceğim talimatlarla taktiğin bütünlüğünü bozabilirim ?
    (rehberi de okudum.)

Nesil
    2003

Chelsea'ya karsi rahat paslastin cunku buyuk ihtimalle teknik direktoru defansif bir oyun benimsedi ve sana pas yapacak alan birakti.

Lyon'a karsi aynisi tutmasi cunku buyuk ihtimalle teknik direktoru ofansif bir oyun benimsedi ve sana pas yapacak alan birakmadi.

Tempoyu iyice dusurunce oyuncularin one oynamayi dusunmedi, bireysel dripling dusunmedi ve bol bol kisa pas yaparak rakibin presini kirmaya calisti.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Chelsea'ya karsi rahat paslastin cunku buyuk ihtimalle teknik direktoru defansif bir oyun benimsedi ve sana pas yapacak alan birakti.

Lyon'a karsi aynisi tutmasi cunku buyuk ihtimalle teknik direktoru ofansif bir oyun benimsedi ve sana pas yapacak alan birakmadi.

Tempoyu iyice dusurunce oyuncularin one oynamayi dusunmedi, bireysel dripling dusunmedi ve bol bol kisa pas yaparak rakibin presini kirmaya calisti.

Hocam kusura bakmayın çok soru sordum da...

Dikine oyun neden işe yaramadı?
    Bir de geniş alanda oyna ve daha fazla pres taktiği bozar mı?

Nesil
    2003

Hocam kusura bakmayın çok soru sordum da...

Dikine oyun neden işe yaramadı?
    Bir de geniş alanda oyna ve daha fazla pres taktiği bozar mı?
    Dikine oyunu nasil oynadigina, elindeki oyunculara ve o oyunculara verdigin gorevlere de bagli. Detaylari bilmeden yorum yapmam zor.

Daha genis bir oyun oynarsan gecis oyunununda senin oyuncularinin bireysel becerileri ile top kapman gerekir. Eger rakipten cok ustun degilsen, rakip ile bir bir kalan orta saha oyuncularin fazlasiyla acik verebilir.

Daha fazla pres icin de aynisi gecerli. Pres yaparsin ama pres yapmak icin mevkisini terk eden her oyuncu senin acik vermene neden olur. Eger topu kapamazlarsa geride eksik yakalanirsin.

saolun hocam

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Ömer abi merhaba. Şimdinin en çok tutulan dizlişi 343ü (3 cb 2 wb 2 mc amr aml st) oyunda kullanan menajerlere editörden bu tercihi ekleyemiyoruz çünkü bu diziliş yok. En yakın diziliş 5221 wb. Senden ricam yapımcılara 5221 wb wide diye bir diziliş eklemelerini önermen yeni sürüm için. Şimdiden teşekkürler.

@perpetua hocam şu rehberle ilgili bir şey sormak istiyorum.

bu x olayını anlamadım. defansif ve akıcı oynuyoruz diyelim. x'ler defansa odaklı x+4 olunca defansiften ofansife doğru bir anlayışı mı gösteriyor. eğer öyleyse benim hücüm rolü verdiğim bek oyuncusu hangisine göre hareket edecek, önceliği hangi talimat.

Quote Originally Posted by shyster View Post
    @perpetua hocam şu rehberle ilgili bir şey sormak istiyorum.

bu x olayını anlamadım. defansif ve akıcı oynuyoruz diyelim. x'ler defansa odaklı x+4 olunca defansiften ofansife doğru bir anlayışı mı gösteriyor. eğer öyleyse benim hücüm rolü verdiğim bek oyuncusu hangisine göre hareket edecek, önceliği hangi talimat.
    Bende bu kısmı anlamadım yardımcı olabilecek var mı ? @perpetua
    Last edited by bonuce123 : 22.Eylül.2018 at 23:34

Emeğine sağlık. kafa açıcı bir paylaşım olmuş.

Nesil
    2007
    Yer
    Hatay

bir şey soracağım ben genellikle standart-dengeli oynuyorum, rakip bizi sıkıştırırsa kontra veya defansif oynamayı seçiyorum..Standart da en fazla iki hücum görevli oyuncu mu olmalı

Mesaj Yetkileri