Sayfa 11 / 16 İlkİlk ... 910111213 ... SonSon
301 ile 330 arası toplam 475 sonuç

Konu: 5. Geleneksel Turkiye Ligleri Araştırması Eleştiri Başlığı

Quote Originally Posted by mustangshelby View Post
    Rize'yi yönetiyorum Yasin ÖZTEKİN boşa düşmüş kontrat imzalayım dedim 4M euro yıllık istedi 1M euro yıllığa Antalya'ya gitti. Bu konu hakkında geçenlerdede Beşiktaş'lı Cenk ile ilgili yazmıştım başka bir save açıp acaba oyun Cenk ile kaça imzalayacak diye baktım yıllık 5M euro üstüne imzalıyor sözleşme paraları çok saçma olmuş bunu her geri dönüşümde bildirmek gerek düzelene kadar peşinde olmak gerek.
    Bunun bi değişini bende yaşadım. Dortmund'dan serbest kalmak uzere olan G.Koreli sol beke sözleşme önerdim. 2.5 M'ye hayır dedı ve masadan kalktı.

Bende bi süre sonra yine sozlesme onerdım ve 900K'ya işi bitirdim.

Birde G.Saray'a transfer yaparken Poulsen'i aldım RBL'den. Kendi takımında 1.4 alırken benden daha azını talep etti. Umarım tüm sorunlar full sürümde iyileşir.

Nesil
    2010
    Yer
    Trabzon

Maça başlarken gözüme çarpan bir durum. Hata mıdır yoksa bir seferlik olan bir şey mi?

Kötü yönetilen bir maç sonrasında hakemlere dair sorulan soruya verdiği cevap;
    " O sizin sorununuz. Ben yabancıyım ve bir gün gideceğim. Hakemler sizin, ne yapacağınızı siz düşünün! "
    Jose Mourinho

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Selim Atalay View Post
    Maça başlarken gözüme çarpan bir durum. Hata mıdır yoksa bir seferlik olan bir şey mi?

Hata. Muhtemelen mactan once bir baska maci izledin, o dakikada mactan ciktin. Mac saati sifirlanmamis. Maca girdiginde sifirlanir.

@perpetua sizin burada eleştirilere cevap yazdığınız gibi diğer araştırmacıların da kendi ülkelerinin forumunda eleştirilere cevap yazması bir zorunluluk mu tercihe mi bağlı ? Bana göre bir konu açılmışsa orada insanlar fikir belirtiyorsa ciddi bir şekilde en azından gözden geçiririm demesi lazım araştırmacının.Tottenham ile ilgili bir sürü fikir belirttim. %100 yanlış olan hatalar var oyuncular konusunda ama cevap alamıyorum.Tottenham araştırmacısı beni takmıyor.
    Community.sigagames teki tottenham başlığına yazdım.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by HarryKane View Post
    @perpetua sizin burada eleştirilere cevap yazdığınız gibi diğer araştırmacıların da kendi ülkelerinin forumunda eleştirilere cevap yazması bir zorunluluk mu tercihe mi bağlı ? Bana göre bir konu açılmışsa orada insanlar fikir belirtiyorsa ciddi bir şekilde en azından gözden geçiririm demesi lazım araştırmacının.Tottenham ile ilgili bir sürü fikir belirttim. %100 yanlış olan hatalar var oyuncular konusunda ama cevap alamıyorum.Tottenham araştırmacısı beni takmıyor.
    Community.sigagames teki tottenham başlığına yazdım.
    Elestirilere cevap yazma zorunlulugu yok. Ayrica o baslik altinda benim mevkidasim bir cok defa yazmis (Pete Sottrel).

Neyi %100 yanlis olarak degerlendirdigini bilmiyorum. Ancak o basligin ilk mesajinda yazdigi gibi oyuncu ozellikleri subjektiftir. Degerlendirmesi subjektif olan bir seyi hata olarak nitelendirmek pek dogru degil.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Soyle ornek vereyim. Elinde su asagidaki denklem var.

a + b + c + d.Y + e.Z = 300

a, b, c, d ve e'nin degerlerini bilmiyorsun, bunlar icin tahmin yapiyorsun.

Y ile Z'nin degerleri degistiginde ise sonuc 300 degil, farkli bir deger ama bu rakamin ne olmasi gerektigini de bilmiyorsun ama Y ve Z'yi degistirip hesabi yaptiginda sonucun gercekci olup olmadigina dair fikir yurutebiliyorsun.

Mac motorunu dengelemek icin a, b, c, d ve e'ye gercekci degerler vermek gerekli. Bu gercekci degerleri kimse bilmiyor. Simulasyon yapsan da diger Y ve Z degerleri icin sonucun ne kadar gercekci oldugu belli degil.

Hatta belki de denklem a.b + c.Y - d.e.Z = 300 olmali.

Hatta diyelim ki bilinmeyen sayisi 5 degil, 100 tane.

Zor is.
    Zor iş elbette. Ancak şunu anlatmaya çalışıyorum. Eğer ortada sürekli gelişen, iyileşen, gerçeğe yaklaşan bir maç motoru varsa ve oyundaki değişkenlere ilişkin algoritmalar da doğru oluşturulmuşsa bu kadar dalgalanma yaşanmaması gerekir. Atıyorum bir maç motorunda sıralama ortalama 1-Bjk 2-Gs 3-Fb ..... 15-Akhisar 16-Antalya... şeklinde oluyorsa bir sonraki "geliştirilmiş" maç motorunda ortalama sıralama 1-Fb 2-Bjk 3-Gs... şeklinde falan olabilir. Ama önceki motorda ortalama 40 puan toplayıp 15. sıraya yerleşen Akhisar sonrakinde 65 puanla 3. oluyorsa, 75 ortalamayla 1. olan Beşiktaş 50 ortalamayla 10. oluyorsa büyük sıkıntı var demektir bence.
    Değişkenler ne kadar fazla olursa olsun bu dediğim geçerli bence. Eğer bu kadar büyük dalgalanma oluyorsa biz boşuna çabalıyoruz demektir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    Zor iş elbette. Ancak şunu anlatmaya çalışıyorum. Eğer ortada sürekli gelişen, iyileşen, gerçeğe yaklaşan bir maç motoru varsa ve oyundaki değişkenlere ilişkin algoritmalar da doğru oluşturulmuşsa bu kadar dalgalanma yaşanmaması gerekir. Atıyorum bir maç motorunda sıralama ortalama 1-Bjk 2-Gs 3-Fb ..... 15-Akhisar 16-Antalya... şeklinde oluyorsa bir sonraki "geliştirilmiş" maç motorunda ortalama sıralama 1-Fb 2-Bjk 3-Gs... şeklinde falan olabilir. Ama önceki motorda ortalama 40 puan toplayıp 15. sıraya yerleşen Akhisar sonrakinde 65 puanla 3. oluyorsa, 75 ortalamayla 1. olan Beşiktaş 50 ortalamayla 10. oluyorsa büyük sıkıntı var demektir bence.
    Değişkenler ne kadar fazla olursa olsun bu dediğim geçerli bence. Eğer bu kadar büyük dalgalanma oluyorsa biz boşuna çabalıyoruz demektir.
    Biraz daha detayli bir ornek vereyim.

Aykut Kocaman topa sahip olarak ve yavas tempo ile oynamayi seviyor.
    Riza Calimbay ise daha direkt ve biraz daha tempolu oynamayi seviyor.

Mac motorunda onde pres fazla etkiliyse, Aykut Kocaman'in oynatmayi tercih ettigi oyun kotu performans gosteriyor cunku oyun tarzi onde pres yapan takimin arkada biraktigi bosluklari yeterince degerlendirmiyor. Ortaya az gol atan ve az gol yiyen bir Aykut Kocaman takimi cikiyor.

Ayni mac motorunda Riza Calimbay'in oyun tarzi daha etkili oluyor cunku arkada bosluk birakan takimlara karsi surekli arkaya pas yaparak daha iyi performans gosteriyor. Ortaya cok gol atan ve az gol yiyen bir Riza Calimbay takimi cikiyor.

Ama bakiyorlar ki bu oyun ile Guardiola'nin takimi yeterince gol atmiyor, Guardiola'nin takiminin daha col gol atmasi icin onde presi biraz kisiyorlar ve oyuncu rol tercihlerini biraz degistiriyorlar.

Tabii bu Aykut Kocaman'in oynadigi oyunu da etkiliyor, Riza Calimbay'in oyununu da.

Sonra bakiyorlar ki Valverde'nin oyunu biraz daha direkt ve yonettigi Barcelona ligi surekli 3. veya 4. bitiriyor ve cok gol yiyor. Bu sefer baska degisikliklerle bu duzeltilmeye calisiliyor.

Burada yanlis gidebilecek o kadar cok sey var ki. Belki teknik direktor ozellikleri hatalidir. Belki teknik direktorlerin kullanmasi gereken oyuncu rollerinde sorun vardir veya teknik direktorun kullandigi roller oyun tarzina veya eldeki kadroya uygun degildir. Belki de sorun ozelliklerde degil, mac motorundadir.

Binlerce oyuncu, teknik direktor ve takim bazinda baktiginda her zaman birileri daha avantajli, birileri daha az avantajli. Bunu cozmenin tek yolu buyuk takimlar ile digerleri arasindaki farki o kadar cok acmak ki oynadigi oyun tarzi fark etmesin, buyuk takimlar surekli en tepede olsun. Ama bu fark da her transfer doneminde kapaniyor.

Bir kac yildir oyunun cikis gununden bir kac gun sonra yama cikartmamin nedeni de mac motoru surumunun getirdigi avantaj/dezavantajlari olabildigince notralize edecek taktik tercihleri yansitmaya calismam (tabii bunu yaptigim ve oyunu bir bakima cozdugum icin 3-4 yildir oyunda uzun bir kariyer yapmak icimden gelmiyor ve yapmiyorum).

Peki bu yildan yila neden iyiye gitmiyor? Cunku her yil mac motoruna yeni ozellikler ekleniyor. Yeni ozellikler eklendiginde mac motorunun degiskenlerini yeni parametreler ile tekrar degerlendirmek ve dengelemek gerekiyor. Bu dengeleme genelde Ocak/Subat ayina kadar devam ediyor.

Elestirilere cevap yazma zorunlulugu yok. Ayrica o baslik altinda benim mevkidasim bir cok defa yazmis (Pete Sottrel).

Neyi %100 yanlis olarak degerlendirdigini bilmiyorum. Ancak o basligin ilk mesajinda yazdigi gibi oyuncu ozellikleri subjektiftir. Degerlendirmesi subjektif olan bir seyi hata olarak nitelendirmek pek dogru degil.
    Belirli bir yere kadar yazdı fakat sonraki yorumlara cevap vermedi.Belirlediğim bir hata:

1-Kieran Trippier'in pozisyonu.Tottenham 3-4-2-1 gibi bir taktikle oynuyor.Bekler olabildiğince geniş pozisyon alıyor.Çizgiye yakınlar.Wing-back pozisyonu olduğunu düşünüyorum oyundaki karşılığının.Trippier'e gelirsek top tottenhamda iken neredeyse rakip takımın defans çizgisi hizasında pozisyon alıyor.Bu yüzden atak rolünü iyi oynaması gerektiğini düşünüyorum.Fakat komik bir şekilde defans ve desteği daha iyi oynuyor.

Diğer yazdığım şeyler hata değil.Benim görüşüm , takmadı kendi bilir ben editörden düzeltirim.Fakat üstte yazdığım durum bir hata.Geçen sene de vardı.Tottenhamın beklerinin durumlarını yansıtamıyorlar.Davies geçen yıldaki oyunda kırmızı gözüküyordu bek pozisyonunun bir önünde bulunan pozisyonda.(ne deniyor bilmiyorum oraya defansif orta sahanın hizasındaki bek pozisyonu).

Nesil
    2003

Belirli bir yere kadar yazdı fakat sonraki yorumlara cevap vermedi.Belirlediğim bir hata:

1-Kieran Trippier'in pozisyonu.Tottenham 3-4-2-1 gibi bir taktikle oynuyor.Bekler olabildiğince geniş pozisyon alıyor.Çizgiye yakınlar.Wing-back pozisyonu olduğunu düşünüyorum oyundaki karşılığının.Trippier'e gelirsek top tottenhamda iken neredeyse rakip takımın defans çizgisi hizasında pozisyon alıyor.Bu yüzden atak rolünü iyi oynaması gerektiğini düşünüyorum.Fakat komik bir şekilde defans ve desteği daha iyi oynuyor.

Diğer yazdığım şeyler hata değil.Benim görüşüm , takmadı kendi bilir ben editörden düzeltirim.Fakat üstte yazdığım durum bir hata.Geçen sene de vardı.Tottenhamın beklerinin durumlarını yansıtamıyorlar.Davies geçen yıldaki oyunda kırmızı gözüküyordu bek pozisyonunun bir önünde bulunan pozisyonda.(ne deniyor bilmiyorum oraya defansif orta sahanın hizasındaki bek pozisyonu).
    Arastirmacilar bu rolleri belirlemiyor. Verilen ozelliklere gore bu rollerin uygunlugunu oyun kendiliginden belirliyor.

Bu ters oldugunu dusundugun durumun ortaya cikmasinin iki nedeni olabilir.

1. Oyunun yaptigi hesapta bir hata vardir.
    2. Ozellikler dengesizdir.

Bu karsilastiginin ters oldugunu yazman yeterli. Eger bu konuda sana katiliyorsa, eline gecen ilk firsatta bu yonde degisiklik yapmaya calisacaktir.

Ben arastirmacilarin oyunculara uygun rollere dikkat ederek ozellikleri degerlendirmesinin taraftariyim ancak herkes benimle ayni sekilde dusunmuyor. Bu nedenle yapabilecek cok bir sey yok.

Arastirmacilar bu rolleri belirlemiyor. Verilen ozelliklere gore bu rollerin uygunlugunu oyun kendiliginden belirliyor.

Bu ters oldugunu dusundugun durumun ortaya cikmasinin iki nedeni olabilir.

1. Oyunun yaptigi hesapta bir hata vardir.
    2. Ozellikler dengesizdir.

Bu karsilastiginin ters oldugunu yazman yeterli. Eger bu konuda sana katiliyorsa, eline gecen ilk firsatta bu yonde degisiklik yapmaya calisacaktir.

Ben arastirmacilarin oyunculara uygun rollere dikkat ederek ozellikleri degerlendirmesinin taraftariyim ancak herkes benimle ayni sekilde dusunmuyor. Bu nedenle yapabilecek cok bir sey yok.
    Ben sigagamesteki konuya detaylı bir inceleme yazacağım.Acaba araştırmacı Trippier'in klasik bek pozisyonunda mı oynuyor diye yorumladı diye düşündüm.Bir adım geri çekince pozisyonu yine gariplik var.

edit:Belki de bana garip geliyordur bilmiyorum.Kafam çok karıştı.

Nesil
    2003

Ben sigagamesteki konuya detaylı bir inceleme yazacağım.Acaba araştırmacı Trippier'in klasik bek pozisyonunda mı oynuyor diye yorumladı diye düşündüm.Bir adım geri çekince pozisyonu yine gariplik var.

edit:Belki de bana garip geliyordur bilmiyorum.Kafam çok karıştı.
    Oyuncunun profilinde rollerin ustune tiklayinca, bu roller icin onemli ozelliklerin hangileri oldugunu gorebilirsin.

Benim gordugum kadariyla Trippier icin DR mevkisinde WB(D) ve FB(A) en uygun roller olarak gorunuyor. WB rolunde Support veya Attack gorevlerinin uygun gorulmemesinin nedeni de tahminen oyuncunun tackling ve positioning degerlerinin dribbling ve flair degerlerinin ustunde olmasi.

Ancak bu demek degil ki bu oyuncuyu WB(S) veya WB(A) olarak oynatamazsin. Bunun tek soyledigi oyuncunun ozelliklerinin oyunun WB(D) tanimina daha yakin oldugu.

Belki yeri burası değil ama yıllardır içimde birikenleri yazmak istiyorum.

Oyuncuların sezon içerisinde yeni kontrat talep etmelerini yıllardır gerçeklikle bağdaştıramıyorum..

Özellikle son 3 seride sürekli futbolcuların yeni sözleşme talepleri ile boğuşmaktan oyundan zevk alamaz hale geldim artık..

Bu durum sadece Türkiye Ligi ile alakalı değil, diğer bütün liglerde var.

Biraz iyi performans gösteren oyuncu anında sözleşme talep ediyor.

Acaba gerçek hayatta bunun oranı kaçtır ?

Son yıllarda hatırladığımız futbolcu sözleşme iyileştirmeleri kaç oyuncuya yapıldı ???

İddaa ediyorum gerçek hayatta 100 futbolcudan en fazla 5 tanesine iyileştirme yapılıyordur..

Fm18 betada Beşiktaş ile bir sezon oynadım, ve bana gelen sözleşme talepleri şunlar ;

Oğuzhan - Yıllık 5.5 milyon euro istiyor

Cenk yıllık 5 m euro talep ediyor

Fabri benden yıllık 2.75 m euro istedi !

Babel ile sözleşme uzatayım dedim, (kendim kaşındım), yıllık 4 m euro istedi, sinirlenip sattım gitti

Canımız ciğerimiz dediğimiz Atiba Bile yeni sözleşme istedi.

daha önce fm17'de oynadığım diğer lig ve takımlarda da aynı durumla karşılaşıyordum.

Benim bir türlü kabullenemediğim şey gerçek hayatta kaç oyuncu yıllık ücretinin en az 2 katını isteyerek yeni sözleşme talep ediyor

Belki yaşı çok genç olup da birden parlayan oyuncular da olabilir, aksi durumların gerçeklikte yeri yok diye düşünüyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Oyuncunun profilinde rollerin ustune tiklayinca, bu roller icin onemli ozelliklerin hangileri oldugunu gorebilirsin.

Benim gordugum kadariyla Trippier icin DR mevkisinde WB(D) ve FB(A) en uygun roller olarak gorunuyor. WB rolunde Support veya Attack gorevlerinin uygun gorulmemesinin nedeni de tahminen oyuncunun tackling ve positioning degerlerinin dribbling ve flair degerlerinin ustunde olmasi.

Ancak bu demek degil ki bu oyuncuyu WB(S) veya WB(A) olarak oynatamazsin. Bunun tek soyledigi oyuncunun ozelliklerinin oyunun WB(D) tanimina daha yakin oldugu.
    Oyunu oynayanların büyük yanılgılarından birisi de bu bence. Oyuncuları en iyi rollerine göre sahaya dizmek. Bunu biraz şöyle düşünmek doğru olur. Oyunun en iyi oyuncularından biri Messi belki hala en iyisidir. Messi FM 17'de forvet mevkisinde hiç bir rol için tam yeşil alamıyor. Ama Messi'den çok daha düşük profilli bir forvetin bir rolü tam yeşil olabiliyor. Bu demek değil ki Messi diğer oyuncudan o rolü daha kötü oynuyor. Hatta muhtemelen çoğu rolü belki de hepsini diğer oyunculardan daha iyi oynayacak. Bu Messi'nin özelliklerine bakarak oyunun onun rollerine göre yapmış olduğu bir derecelendirme. Bu sıralamada yanlış hatırlamıyorsam özelliklerine göre en öne çıkan rolü AMR için inside forward.

Ömer abi yukarıda maç motorunun oyun üzerine etkisi konuşuldu. Bunu biliyorum ama bir husus dikkatimi çekti. İngiltere ligini oynayanlara bakıyorum. Orada bildiğimiz takımlar hep üstte oluyor. Bizim lig gibi farklılıklar olmuyor sanki. İngiltere ligi için güç farkı mı çok açık?

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Biraz daha detayli bir ornek vereyim.

Aykut Kocaman topa sahip olarak ve yavas tempo ile oynamayi seviyor.
    Riza Calimbay ise daha direkt ve biraz daha tempolu oynamayi seviyor.

Mac motorunda onde pres fazla etkiliyse, Aykut Kocaman'in oynatmayi tercih ettigi oyun kotu performans gosteriyor cunku oyun tarzi onde pres yapan takimin arkada biraktigi bosluklari yeterince degerlendirmiyor. Ortaya az gol atan ve az gol yiyen bir Aykut Kocaman takimi cikiyor.

Ayni mac motorunda Riza Calimbay'in oyun tarzi daha etkili oluyor cunku arkada bosluk birakan takimlara karsi surekli arkaya pas yaparak daha iyi performans gosteriyor. Ortaya cok gol atan ve az gol yiyen bir Riza Calimbay takimi cikiyor.

Ama bakiyorlar ki bu oyun ile Guardiola'nin takimi yeterince gol atmiyor, Guardiola'nin takiminin daha col gol atmasi icin onde presi biraz kisiyorlar ve oyuncu rol tercihlerini biraz degistiriyorlar.

Tabii bu Aykut Kocaman'in oynadigi oyunu da etkiliyor, Riza Calimbay'in oyununu da.

Sonra bakiyorlar ki Valverde'nin oyunu biraz daha direkt ve yonettigi Barcelona ligi surekli 3. veya 4. bitiriyor ve cok gol yiyor. Bu sefer baska degisikliklerle bu duzeltilmeye calisiliyor.

Burada yanlis gidebilecek o kadar cok sey var ki. Belki teknik direktor ozellikleri hatalidir. Belki teknik direktorlerin kullanmasi gereken oyuncu rollerinde sorun vardir veya teknik direktorun kullandigi roller oyun tarzina veya eldeki kadroya uygun degildir. Belki de sorun ozelliklerde degil, mac motorundadir.

Binlerce oyuncu, teknik direktor ve takim bazinda baktiginda her zaman birileri daha avantajli, birileri daha az avantajli. Bunu cozmenin tek yolu buyuk takimlar ile digerleri arasindaki farki o kadar cok acmak ki oynadigi oyun tarzi fark etmesin, buyuk takimlar surekli en tepede olsun. Ama bu fark da her transfer doneminde kapaniyor.

Bir kac yildir oyunun cikis gununden bir kac gun sonra yama cikartmamin nedeni de mac motoru surumunun getirdigi avantaj/dezavantajlari olabildigince notralize edecek taktik tercihleri yansitmaya calismam (tabii bunu yaptigim ve oyunu bir bakima cozdugum icin 3-4 yildir oyunda uzun bir kariyer yapmak icimden gelmiyor ve yapmiyorum).

Peki bu yildan yila neden iyiye gitmiyor? Cunku her yil mac motoruna yeni ozellikler ekleniyor. Yeni ozellikler eklendiginde mac motorunun degiskenlerini yeni parametreler ile tekrar degerlendirmek ve dengelemek gerekiyor. Bu dengeleme genelde Ocak/Subat ayina kadar devam ediyor.
    Yok ben olayın mantığını zaten anladım. Ama akla uygun değil. Yani teknik adamları daha esnek yapmak çok zor olmasa gerek. Atıyorum Aykut Kocaman 3-5 maç sıkıntı yaşadığını görünce neden yeni bir oyun anlayışını denemek yerine aynı oyunu oynamakta diretip başarısız oluyor? Hadi diyelim ki Aykut Kocaman'ın bunu yapacak yeteneği yok. Ama en azından daha yetenekli teknik adamlar bunu kolaylıkla başarabilmeli. En azından elinde yeterli kadrosu olanlar bir şekilde gidişata göre farklı şeyler deneyebilmeli. Sonuçta Fenerbahçe'nin kadrosu dikine oynayabilecek kaliteye de sahip mesela. Hoca baktı ki rakipler önde basıp arka tarafta çok fazla boşluk veriyor (bu analizi kulüpteki görevliler zaten yapabiliyor) o zaman daha dikine bir oyun tercih edebilir. Zaten olması gereken bu. Ama sizin dediğinize göre maç motoru bir oyun tarzı için yeterince uygun değilse o oyun tarzını benimseyen teknik adamların tamamı başarısız oluyor. Bu çok saçma. Aykut Kocaman ya da atıyorum Hikmet Karaman beceremeyebilir belki ama işte bi Bielsa rahatlıkla farklı tarzlara adapte olabilir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Oyunu oynayanların büyük yanılgılarından birisi de bu bence. Oyuncuları en iyi rollerine göre sahaya dizmek. Bunu biraz şöyle düşünmek doğru olur. Oyunun en iyi oyuncularından biri Messi belki hala en iyisidir. Messi FM 17'de forvet mevkisinde hiç bir rol için tam yeşil alamıyor. Ama Messi'den çok daha düşük profilli bir forvetin bir rolü tam yeşil olabiliyor. Bu demek değil ki Messi diğer oyuncudan o rolü daha kötü oynuyor. Hatta muhtemelen çoğu rolü belki de hepsini diğer oyunculardan daha iyi oynayacak. Bu Messi'nin özelliklerine bakarak oyunun onun rollerine göre yapmış olduğu bir derecelendirme. Bu sıralamada yanlış hatırlamıyorsam özelliklerine göre en öne çıkan rolü AMR için inside forward.

Ömer abi yukarıda maç motorunun oyun üzerine etkisi konuşuldu. Bunu biliyorum ama bir husus dikkatimi çekti. İngiltere ligini oynayanlara bakıyorum. Orada bildiğimiz takımlar hep üstte oluyor. Bizim lig gibi farklılıklar olmuyor sanki. İngiltere ligi için güç farkı mı çok açık?
    Fark kadro derinligi.

Mesela Fenerbahce'den ornek vereyim. Eger takimda Valbuena sakatsa veya formsuzsa, takimda baska yaratici oyuncu yok. Butun oyun sisteminin degismesi gerekli ki Fenerbahce mac kazansin.

Man Utd'da Mata yoksa Mkhitaryan var. Hatta Pogba var. Hatta zorlarsan Ander var, Matic var.

Fenerbahce'de sezonun bir yerinde Valbuena sakatlanip, CA'si 15-20 puan duserse (ki bu oyunda oluyor), Fenerbahce bitik cunku kadroda onun isini yapacak baska oyuncu yok. Aykut Kocaman da israrla Valbuena yokken, Valbuena'ya dayali oyunu oynarsa ortaya facia sonuc cikiyor (bunu teknik direktorlerin taktik becerilerini yukselterez cozebilirmiyiz diye deniyorum).

Kadroya baktigimizda Valbuena'nin yedegi kim? Alper. Alper'in Valbuena'ya ne kadar benziyor?

Veya Galatasaray. Mariano'nun yedegi yok. Gomis'in yedegi cok farkli tipte bir oyuncu. Belhanda'nin alternatifi yok.

Besiktas'ta bu yedekler var ama oyundaki Senol Gunes israrla Negredo'yu oynatiyor (her ne kadar Cenk Tosun'u Negredo'nun ustune cekmis olsak da). Ayni zamanda israrla Atiba yerine Medel oynuyor.

Oyun ilerledikce kulupler daha dengeli kadrolar kurabiliyorlar ve mali sorunlari yoksa (bu yil buyukler icin bu engellendi) surekli ligin tepesinde olabiliyorlar. Ama ilk sezon icin bunu basarmanin tek yolu, Valbuena sakatlanirsa onun yaptigi isi yapabilecek baska oyuncularin kadroda bulunmasi. Bu da arastirma acisindan hic mantikli degil.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    Yok ben olayın mantığını zaten anladım. Ama akla uygun değil. Yani teknik adamları daha esnek yapmak çok zor olmasa gerek. Atıyorum Aykut Kocaman 3-5 maç sıkıntı yaşadığını görünce neden yeni bir oyun anlayışını denemek yerine aynı oyunu oynamakta diretip başarısız oluyor? Hadi diyelim ki Aykut Kocaman'ın bunu yapacak yeteneği yok. Ama en azından daha yetenekli teknik adamlar bunu kolaylıkla başarabilmeli. En azından elinde yeterli kadrosu olanlar bir şekilde gidişata göre farklı şeyler deneyebilmeli. Sonuçta Fenerbahçe'nin kadrosu dikine oynayabilecek kaliteye de sahip mesela. Hoca baktı ki rakipler önde basıp arka tarafta çok fazla boşluk veriyor (bu analizi kulüpteki görevliler zaten yapabiliyor) o zaman daha dikine bir oyun tercih edebilir. Zaten olması gereken bu. Ama sizin dediğinize göre maç motoru bir oyun tarzı için yeterince uygun değilse o oyun tarzını benimseyen teknik adamların tamamı başarısız oluyor. Bu çok saçma. Aykut Kocaman ya da atıyorum Hikmet Karaman beceremeyebilir belki ama işte bi Bielsa rahatlıkla farklı tarzlara adapte olabilir.
    Katiliyorum ve hatta bunu yazdim. Artik meseleyi bu sekilde gormek mac motorunu yazanlara kalmis.

@perpetua yeni farkettiğim bir durumu söylemem gerekir.Sözleşmesi biten çok oyuncu var sezon sonu hepsini gözlemletiyorum ve takip listesine ekliyorum ama şöyle bir sorun var adamların çoğu sözleşme uzatmış ve bana bu konuda bildirim gelmedi takip listemde olduğu halde bu bir sorun mu yoksa yeni bir özellik mi merak ediyorum

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Ceyh10 View Post
    @perpetua yeni farkettiğim bir durumu söylemem gerekir.Sözleşmesi biten çok oyuncu var sezon sonu hepsini gözlemletiyorum ve takip listesine ekliyorum ama şöyle bir sorun var adamların çoğu sözleşme uzatmış ve bana bu konuda bildirim gelmedi takip listemde olduğu halde bu bir sorun mu yoksa yeni bir özellik mi merak ediyorum
    Bilgim yok. Dikkatimi de cekmedi. Belki de sosyal medya uzerinden haber cikiyordur.

önceden mesaj kutumuza geliyodu teklif yapıldığında inşallah betadan kaynaklı bir durumdur diye umuyorum

@perpetua aşağıdaki haberi okuyabilir misin? 8 Kasım tarihli bir haber. TSL'de geride kalan 11 haftayı incelediklerini belirtmişler.

İncelemeye göre Fernando'nun pas isabet oranı %90. FM18'de ise 12.

Oyundaki PASSING özelliğinin ne kadarı dikine pas, ne kadarı ise kısa paslardan oluşuyor? Fernando'nun passing özelliğinin 12 olmasının sebebi nedir? Decision making'i yüksek olan bir oyuncu.

http://www.futbolarena.com/besiktas/...rulur-332757h/

Aynı zamanda en fazla pas yapan oyuncu konumunda:
    http://tr.matchstudy.com/TSL2017-18/...&page=02&id=06

İlk 8 maçın ardından OPTA'da da passing oranı %90 mış.
    https://twitter.com/OptaCan/status/922047379305648128
    Last edited by fcgrkm : 09.Kasım.2017 at 10:39

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by fcgrkm View Post
    @perpetua aşağıdaki haberi okuyabilir misin? 8 Kasım tarihli bir haber. TSL'de geride kalan 11 haftayı incelediklerini belirtmişler.

Oyundaki PASSING özelliğinin ne kadarı dikine pas, ne kadarı ise kısa paslardan oluşuyor? Fernando'nun passing özelliğinin 12 olmasının sebebi nedir? Decision making'i yüksek olan bir oyuncu.

Passing, oyuncunun ne kadar uzak mesafeye isabetli pas atabildiği. Yüksek değer, uzun isabetli pas atabilir demek.
    Vizyon, oyun görüşünün genişliği.

Söylediğin gibi decision making'i yüksek olduğu için 12 ile gayet yüksek yüzde ile kısa ve doğru paslar yapıyor. 13 olabilir belki.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2003

Ozellik tanimlarini, imzamdaki Arastirma Hakkinda Sikca Sorulan Sorular'a tiklayarak gorebilirsin.

Pas ozelligini cok yukseltmek, Fernando'yu oyun kurucuya donusturecektir. Ancak Fernando savunma agirlikli, topu daha cok yaratici oyunculara ileten tipte bir oyuncu.

Oyunda Fernando'nun pas yuzdesi mevcut ozelliklerle yuksek olacaktir. Eger passing'i yukseltirsek, Fernando daha riskli paslar denemeye baslayacak ve pas yuzdesi bununla beraber dusecektir.

Ozellik tanimlarini, imzamdaki Arastirma Hakkinda Sikca Sorulan Sorular'a tiklayarak gorebilirsin.

Pas ozelligini cok yukseltmek, Fernando'yu oyun kurucuya donusturecektir. Ancak Fernando savunma agirlikli, topu daha cok yaratici oyunculara ileten tipte bir oyuncu.

Oyunda Fernando'nun pas yuzdesi mevcut ozelliklerle yuksek olacaktir. Eger passing'i yukseltirsek, Fernando daha riskli paslar denemeye baslayacak ve pas yuzdesi bununla beraber dusecektir.
    Ozellık tanımlarını pek cok defa okudum, bilgilendirme için yine de tesekkurler.

Fernando defansın önündeki ilk oyunu kurma işini kendisi yapıyor ve oyunu da aynı zamanda geriden sette de yönlendiriyor. Bir Advance Playmaker değil, deep lying playmaker olarak bunu yapıyor. Ligde en fazla topla buluşan bir oyuncuda toplar toplanıyor demektir. Topu sadece yaratıcı özelliği olan bir takım arkadaşına aktarmakla ligdeki en fazla topla buluşan oyuncu profili ortaya çıkamaz. Takım arkadaşları da geriden çıkarken, sadece defansif rolle oynayan ve görevi yaratıcı oyuncuya topu aktaran bir oyuncuya tüm topları atamaz. Bildiğiniz üzere top alırken neredeyse savunmayı 3 lü gibi gösteriyor.

Ayrıca orta mesafe pas denemelerini de özellikle ilk 5 hafta sıklıkla ve yüksek yüzdeyle yaptı. 12'nin kesinlikle düşük olduğu ve oyuncu profiliyle çeliştiğini düşünüyorum.

Bir başka bilgi:

MAÇ BAŞINA PAS

FERNANDO | 65 BAŞARILI PAS
    ATIBA | 60 BAŞARILI PAS
    JOSEF | 47 BAŞARILI PAS
    OĞUZHAN | 46 BAŞARILI PAS
    NDIAYE | 42 BAŞARILI PAS
    TOLGAY | 40 BAŞARILI PAS

Kaynak: http://www.haberturk.com/fernando-re...702878-spor/20

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Passing, oyuncunun ne kadar uzak mesafeye isabetli pas atabildiği. Yüksek değer, uzun isabetli pas atabilir demek.
    Vizyon, oyun görüşünün genişliği.

Söylediğin gibi decision making'i yüksek olduğu için 12 ile gayet yüksek yüzde ile kısa ve doğru paslar yapıyor. 13 olabilir belki.
    Fernando'nun uzun paslarının yüzdelik değeri elinizde mevcut mu? Bu değer elinizde mevcut ve düşük demek ki 12'de bırakıldı. Bir de hangi sıklıkla ne kadar uzun pas yaptığını tespit ettiniz mi?

Aşağıdaki verileri kontrol eder misiniz? Bu veriler de söylediklerimi destekliyor.

https://tr.whoscored.com/Players/112...Alioune-Ndiaye
    https://tr.whoscored.com/Players/31958/Show/Fernando
    https://tr.whoscored.com/Players/781...3%A8s-Belhanda

SIRASIYLA: N DIAYE FERNANDO BELHANDA
    MAÇ BAŞINA KİLİT PAS: 0,7 0,6 3
    PAS YÜZDESİ: 86,5 90 77,2
    MAÇ BAŞINA PAS: 49,5 72,6 55,2
    MAÇ BAŞINA UZUN PAS SAYISI: 1,9 4,6 1,4
    MAÇ BAŞINA ARA PAS: 0,2 0,2 0,4
    Last edited by fcgrkm : 09.Kasım.2017 at 14:05

Çok alakasız olacak belki ama bugün oyun satın alıp yüklemenin anlamı yok yarın satın alıp full sürüm yüklemek mantıklı sanırım değil mi ?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Whoscorred.com istatistiklerine göre Fernando ligde 72,6 pasla minimum 5 maç yapan oyuncular arasında en çok pas atan oyuncu. Pas yüzdesi %90'la 6. sırada. Orta saha oyuncuları arasında maç başına %74 isabet ve başarılı 4.6 uzun topla 9. sırada.

Sadece bu istatistiklere bakarak pasları çok iyi demek doğru değil yalnız. Oyuncunun pas yüzdesini etkileyecek çok faktör var. Hem karar alma, soğukkanlılık gibi kendi kişisel özellikleri, hem oynadığı mevki, topla buluştuğu yerler, hem de takımın sahaya yayılışı ve takım içi yardımlaşma pas yüzdesinde önemli etken. Geride topla buluşan oyuncular daha az baskı altında muhtemelen boş pas opsiyonları ile yüksek yüzde yakalayabiliyorlar. Ancak hücum oyuncuları oynadığı mevki, yedikleri baskı, hızlı karar alma ve dar alanda oynama gibi faktörlerden dolayı daha düşük yüzdeye sahip oluyorlar. Şimdi bu oyuncular için pasları kötü diyebilir miyiz? Mesela Messi'nin bu sene pas yüzdesi %81,3. Umtiti ise 92,1.

Oyunda da özelliği değerlendirirken bu tür faktörleri göze almalı ve oyunda Fernando'nun nasıl oynadığını görmeliyiz. Perpetua'nın da dediği gibi Fernando önce defansif işi yapan, takım oyun kurarken de topu ileri bölgeye aktaran bir oyuncu. Çalışkan ve takım oyunu yüksek. Bu sayede pas alabilecek bir oyuncu. Yine aynı zamanda kararları ve soğukkanlılığı da yüksek. Topla rahat olup doğru arkadaşına aktarabilecek bir oyuncu. Bu sebeple 12 yeterli olacaktır.

benim bir sorum olacak. aslında daha önce farklı başlıklarda da yazdım sanırım ama hiç tatmin edici cevap alamadım. şimdiye kadar hiçbir seride hiçbir kariyerimde altyapımdan tatmin edici regen çıkmadı. misal ben fenerin başındaysam yılllarca 2 yıldız bile gelmiyor, altyapı ile ilgili her türlü yatırımı yapmama rağmen. diğer takımlara yağıyor regen. sonra başka bir kariyerim oluyor örneğin altyapısı güçlü olan bursa diyelim. fener'deyken sürekli regenlerini transfer ettiğim bursa'dan ben oradayken hiç çıkmıyor. fener'i kontrol ediyorum bir sürü potansiyelli regen çıkmış aşağıdan. yılladır herhalde en az 30 farklı takımla kariyer denemişimdir. kesinlikle yönettiğim takımdan kendi takım kaliteme uygun potansiyelde regen çıkmıyor. türkiye'den bursa, g.birliği de denedim, avrupa'dan monaco, m.city gibi takımlarda olmuyor yani. ben başka takımdaysam o takımlardan dünya yıldızları yetişiyor. hatta geçen yıl bir kariyerimde fener'e ilk sezonun sonunda gittim. ben yokken çıkan o ilk regenlerden 1 tanesini 10 sene falan sağ bekte kullandım, birini ise 35 milyon euroya manchester unitd'a sattım. ben gelince alt yapı gene tırtlaştı

bu oyunun bugu mudur? yoksa oyunu zorlaştırmak için yapılan kasıtlı yapılan bir yapay zeka mı? ya da benim eksik yaptığım birşeyler mi var? gerçi yönetimin kabul ettiği her türlü altyapı yatırımını yaparım, tesisleri geliştirmek olsun, alabileceğim en iyi hocalar olsun, genç kazandırma ağını geliştirmek olsun ama yok işte olmuyor.

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Whoscorred.com istatistiklerine göre Fernando ligde 72,6 pasla minimum 5 maç yapan oyuncular arasında en çok pas atan oyuncu. Pas yüzdesi %90'la 6. sırada. Orta saha oyuncuları arasında maç başına %74 isabet ve başarılı 4.6 uzun topla 9. sırada.

Sadece bu istatistiklere bakarak pasları çok iyi demek doğru değil yalnız. Oyuncunun pas yüzdesini etkileyecek çok faktör var. Hem karar alma, soğukkanlılık gibi kendi kişisel özellikleri, hem oynadığı mevki, topla buluştuğu yerler, hem de takımın sahaya yayılışı ve takım içi yardımlaşma pas yüzdesinde önemli etken. Geride topla buluşan oyuncular daha az baskı altında muhtemelen boş pas opsiyonları ile yüksek yüzde yakalayabiliyorlar. Ancak hücum oyuncuları oynadığı mevki, yedikleri baskı, hızlı karar alma ve dar alanda oynama gibi faktörlerden dolayı daha düşük yüzdeye sahip oluyorlar. Şimdi bu oyuncular için pasları kötü diyebilir miyiz? Mesela Messi'nin bu sene pas yüzdesi %81,3. Umtiti ise 92,1.

Oyunda da özelliği değerlendirirken bu tür faktörleri göze almalı ve oyunda Fernando'nun nasıl oynadığını görmeliyiz. Perpetua'nın da dediği gibi Fernando önce defansif işi yapan, takım oyun kurarken de topu ileri bölgeye aktaran bir oyuncu. Çalışkan ve takım oyunu yüksek. Bu sayede pas alabilecek bir oyuncu. Yine aynı zamanda kararları ve soğukkanlılığı da yüksek. Topla rahat olup doğru arkadaşına aktarabilecek bir oyuncu. Bu sebeple 12 yeterli olacaktır.
    Tabii ki sadece bu istatistiklere bakarak pasları çok iyi demek doğru olmaz. Ancak 12 de kesinlikle olamaz.

''Geride topla buluşan oyuncular daha az baskı altında muhtemelen boş pas opsiyonları ile yüksek yüzde yakalayabiliyorlar.'' Fernando ya ilk haftalardan sonra yapılan alan daraltmaları, pas opsiyonlarının ön alan baskısıyla kapatılmasını, ikili sıkıştırmaları , FB maçında Janssen'in neredeyse adam markajını göz önünde bulundurduğumuzda bu cümlene pek katılmadığımı paylaşmak isterim.

''Şimdi bu oyuncular için pasları kötü diyebilir miyiz? Mesela Messi'nin bu sene pas yüzdesi %81,3. Umtiti ise 92,1.'' tabii ki diyemeyiz.

Fernando'nun top GS'de iken ne yaptığını anlatır mısınız? Toplar neden defanstan çıkarken Fernando'da toplanıyor? Fernando her aldığı topu, dikine gitmeden veya dikine pas vermeden, heyecanlanıp veya yavaş karar alarak ayağında topu tutarak en yakınındaki adama mı kısa, basit veya yan paslarla oynuyor?

Adam defansif orta saha tabii ki defansif olarak iyi işler yapıyor. Takımın bel kemiği. Top rakipteyken önce defansif işi yapıyor, takımın boyunu stoperlerle, orta saha ile sürekli ayarlıyor, kaymaları ayarlıyor. Nerede pozisyon alınıp nerede baskı yapılacağını biliyor. Takım oyun kurarken de toplar deep lying playmaker gibi kendisinde toplanıyor, bu sayede topu ileri bölgeye aktarıyor.

Sizin bahsettiğiniz gibi sadece savaşan, çalışkan özellikleri yok. Aynı zamanda geriden oyun kurma becerisi ve rolü, yüksek pas yüzdesi ve uzun top atma becerisiyle de Pas verileri yüksek. Kesinlikle 12 olduğunu düşünmüyorum.

Passing özelliğinin 13 veya 14 ü mutlaka hakettiği bir oyuncu.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Tabii ki sadece bu istatistiklere bakarak pasları çok iyi demek doğru olmaz. Ancak 12 de kesinlikle olamaz.

''Geride topla buluşan oyuncular daha az baskı altında muhtemelen boş pas opsiyonları ile yüksek yüzde yakalayabiliyorlar.'' Fernando ya ilk haftalardan sonra yapılan alan daraltmaları, pas opsiyonlarının ön alan baskısıyla kapatılmasını, ikili sıkıştırmaları , FB maçında Janssen'in neredeyse adam markajını göz önünde bulundurduğumuzda bu cümlene pek katılmadığımı paylaşmak isterim.

''Şimdi bu oyuncular için pasları kötü diyebilir miyiz? Mesela Messi'nin bu sene pas yüzdesi %81,3. Umtiti ise 92,1.'' tabii ki diyemeyiz.

Fernando'nun top GS'de iken ne yaptığını anlatır mısınız? Toplar neden defanstan çıkarken Fernando'da toplanıyor? Fernando her aldığı topu, dikine gitmeden veya dikine pas vermeden, heyecanlanıp veya yavaş karar alarak ayağında topu tutarak en yakınındaki adama mı kısa, basit veya yan paslarla oynuyor?

Adam defansif orta saha tabii ki defansif olarak iyi işler yapıyor. Takımın bel kemiği. Top rakipteyken önce defansif işi yapıyor, takımın boyunu stoperlerle, orta saha ile sürekli ayarlıyor, kaymaları ayarlıyor. Nerede pozisyon alınıp nerede baskı yapılacağını biliyor. Takım oyun kurarken de toplar deep lying playmaker gibi kendisinde toplanıyor, bu sayede topu ileri bölgeye aktarıyor.

Sizin bahsettiğiniz gibi sadece savaşan, çalışkan özellikleri yok. Aynı zamanda geriden oyun kurma becerisi ve rolü, yüksek pas yüzdesi ve uzun top atma becerisiyle de Pas verileri yüksek. Kesinlikle 12 olduğunu düşünmüyorum.

Passing özelliğinin 13 veya 14 ü mutlaka hakettiği bir oyuncu.
    Ömer abi detaylı açıklayacaktır ama ben de fikrimi yazmak istedim. Beşiktaşlı olduğum için bildiğim yerden örnek vereyim.
    Talisca'nın passing özelliği 14. Oğuzhan'ın 15. Selçuk'un 16 mesela. Selçuk pek fazla kısa pas hatası yapmayan ama yeri geldiğinde 60 metreye nokta pas atabilen bir oyuncu. Talisca da kısa paslarda yer yer hata yapsa da 50-60 metre mesafede ayağa top bırakabilen bir oyuncu. Fernando daha çok Atiba gibi. Şimdi Fernando'ya 14 verilse o zaman Talisca'ya en az 16-17, Selçuk'a 19 falan vermek gerekir. Fernando 14 değer aldığında daha uzun mesafeli paslar deneyecektir diye tahmin ediyorum. Ama bu tarz bi oyuncu değil. Dikine oynaması passing ile alakalı değil. Daha ziyade vizyon ile alakalı bence. O da bir defansif orta saha için oldukça iyi düzeyde.

Sayfa 11 / 16 İlkİlk ... 910111213 ... SonSon

Mesaj Yetkileri