Sayfa 2 / 16 İlkİlk 123412 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 475 sonuç

Konu: 5. Geleneksel Turkiye Ligleri Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Quote Originally Posted by Adana Demirspor View Post
    Teknik acidan yorum yapamam ama Gomis'in bitiriciligi 14 az olmamis mi ?
    Profili iyi olmuş ama 14 olması kötü olması değil bence

O değeri Fransızlar girmiş sanırım. Benim en çok ayar olduğum durum bu. Bir oyuncu Fransa veya Hollanda liginde 130 CAlık iken İspanya'ya veya İtalya'ya sıradan bir takıma gidince bir anda 145-50 CA'ya çıkıyor. Bu dengenin bir şekilde sağlanması gerekir.

Nesil
    2006
    Yer
    Tekirdağ

Bursaspor'da Ozancan Kökçü Azeri U21 Milli takımında oynamış Azeri ve Türkiye vatandaşlığı olan bir futbolcu(TFF'de TC vatandaşlığında görünüyor). Hollanda'da doğduğu için aynı zamanda Hollanda vatandaşlığı da vardır tabi ki. Geçtiğimiz günlerde Azeri Milli takımını bıraktığını açıkladı. Bildiğim kadarıyla ilk tercihini kullandı milli takım konusunda ve U21 olduğu için bir tercih hakkı daha olması lazım. Yabancı statüde olması için kesin olarak kararını Türkiye dışındaki bir milli takım için kullanmış olması gerekmiyor muydu?
    Aynı zamanda oyunda TC vatandaşlığı hiç görünmüyor bile.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by caneration View Post
    Bursaspor'da Ozancan Kökçü Azeri U21 Milli takımında oynamış Azeri ve Türkiye vatandaşlığı olan bir futbolcu(TFF'de TC vatandaşlığında görünüyor). Hollanda'da doğduğu için aynı zamanda Hollanda vatandaşlığı da vardır tabi ki. Geçtiğimiz günlerde Azeri Milli takımını bıraktığını açıkladı. Bildiğim kadarıyla ilk tercihini kullandı milli takım konusunda ve U21 olduğu için bir tercih hakkı daha olması lazım. Yabancı statüde olması için kesin olarak kararını Türkiye dışındaki bir milli takım için kullanmış olması gerekmiyor muydu?
    Aynı zamanda oyunda TC vatandaşlığı hiç görünmüyor bile.
    Turk vatandasligi olmamasi veri tabani hatasi. Dun fark ettik ve duzeltilmesini istedik. Oyunun son surumunde duzelmis olacagini tahmin ediyorum.
    Ama eger oyun icinde Azerbaycan milli takiminda forma giyerse Turk statusunde oynama hakkini kaybeder (Deniz Yilmaz gibi).

Nesil
    2003

Bence yeterli. Gomis'in golculukte en one cikan ozelligi bence soguk kanliligi.

gomis için yeterli 14 bence, pozisyona sokabilirsek adamı golleri atar

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

geçen yıl bu konu için bir açıklama vardı yanılmıyorsam. Yeni katılan oyuncuların profillerinde değişiklik yapılmıyordu (ağır sakatlık vs. ekstrem durumlar hariç). Bu yıl da Gomis için geçen sezon Fransa (ya da İngiltere,Swensea'den kiralıktı ) araştırmacılarının verdiği değerler kabul edildiyse geçen yıl 15 iken 14 e düşmesi ilginç olmuş. Bir diğer örnek te Valbuena. GEçen yıl çeviklik 18 iken bu yıl 20 olmuş. Yaşlandıkça çevikleşmiş. Ama hız 14 iken bu yıl 10 a düşmüş.Bence buradaki hata Valbuena nın oynadığı liglerdeki farklılık. Fransa da daha atletik savunmacılar varken burada daha ağır savunmacılar var. Belki çeviklik yükseltilip hız düşeceğine çeviklik aynı bırakılıp hızda 2-3 değerlik düşüş daha iyi olurdu. Aynı şekilde geçen yıl Denge 10 iken bu yıl 14 olmuş. Yaş ile beraber fiziksel özelliklerin düşmesi gerekirken artış olmuş...

Nesil
    2006
    Yer
    Tekirdağ

@perpetua: Deniz Yılmaz konusunu biliyorum evet. Zaten o yüzden kesin kararını vermiş olma durumundan bahsetmiştim. Ozancan Azeri milli takımında oynamak istemediğini belirtti geçtiğimiz günlerde. Oyunda nasıl olur bilemem tabi.
    Ayrıca keşke Furkan Soyalp'in özelliklerinde ufak da olsa bir iyileştirmeye gidilse iyi olurmuş. Bu sene en azından rotasyona girebilecek seviyeye gelmeye başladı. Oyundaki haliyle yine serbest bırakılacak halde olur.
    Jorquera'nın 10 numaradan 8 numaraya çekilmiş olması mantıklı olmuş. O mevkide oynadı neredeyse bütün sezon boyunca.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by caneration View Post
    @perpetua: Deniz Yılmaz konusunu biliyorum evet. Zaten o yüzden kesin kararını vermiş olma durumundan bahsetmiştim. Ozancan Azeri milli takımında oynamak istemediğini belirtti geçtiğimiz günlerde. Oyunda nasıl olur bilemem tabi.
    Ayrıca keşke Furkan Soyalp'in özelliklerinde ufak da olsa bir iyileştirmeye gidilse iyi olurmuş. Bu sene en azından rotasyona girebilecek seviyeye gelmeye başladı. Oyundaki haliyle yine serbest bırakılacak halde olur.
    Jorquera'nın 10 numaradan 8 numaraya çekilmiş olması mantıklı olmuş. O mevkide oynadı neredeyse bütün sezon boyunca.
    Bursa konusunda cok mudahil degilim cunku zaten Bursaspor'un teknik ekibinde calisan bir arkadas Bursaspor'u arastiriyor ve oyunculari (ozellikle genc oyunculari) cok yakindan takip ediyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by La BruJiTa View Post
    geçen yıl bu konu için bir açıklama vardı yanılmıyorsam. Yeni katılan oyuncuların profillerinde değişiklik yapılmıyordu (ağır sakatlık vs. ekstrem durumlar hariç). Bu yıl da Gomis için geçen sezon Fransa (ya da İngiltere,Swensea'den kiralıktı ) araştırmacılarının verdiği değerler kabul edildiyse geçen yıl 15 iken 14 e düşmesi ilginç olmuş. Bir diğer örnek te Valbuena. GEçen yıl çeviklik 18 iken bu yıl 20 olmuş. Yaşlandıkça çevikleşmiş. Ama hız 14 iken bu yıl 10 a düşmüş.Bence buradaki hata Valbuena nın oynadığı liglerdeki farklılık. Fransa da daha atletik savunmacılar varken burada daha ağır savunmacılar var. Belki çeviklik yükseltilip hız düşeceğine çeviklik aynı bırakılıp hızda 2-3 değerlik düşüş daha iyi olurdu. Aynı şekilde geçen yıl Denge 10 iken bu yıl 14 olmuş. Yaş ile beraber fiziksel özelliklerin düşmesi gerekirken artış olmuş...
    Bu degisiklikler biraz da bizim dahil olmamizla gerceklesti.

Valbuena'nin hizinin 14 olmasini ben CA'yi doldurmak icin tembel arastirmacilik olarak degerlendiriyorum. Kariyeri boyunca dar alanda cabuk ve kivrak ama genis alanda deparli olmayan Valbuena'nin hizina 14 vermek hic mantikli degildi. Valbuena transferi ile beraber bu konuda Fransiz arastirmacilarla konusarak bu konuda fikirlerini degistirdim.

Ayrica kararlar ozelligini 11 olarak degerlendirmislerdi. Bunu da duzeltmeden olmazdi acikcasi.

Denge ve guc konusunda ise bu yil tanimlamalarda bazi guncellemeler oldu ve bu nedenle bir cok futbolcunun guc ve denge ozellikleri degisti.

Volkan Demirel - Elle Kontrol 17 yerine 13-14
    Durica - Hızlanma 10 yerine 8
    Atiba - Önsezi & Pozisyon Alma 18 yerine 15-16
    Gomis - Bitiricilik 14 yerine 16
    Abdülkadir Ömür - Karar Alma 8 yerine 11
    Yusuf Yazıcı - Karar Alma 14 yerine 12
    Cenk Tosun - Hızlanma 11 yerine 13, Hız 12 yerine 13
    Fernando - Top Kapma 15 yerine 17
    Pektemek - Çalışkanlık 18 yerine 15
    Valbuena - Çeviklik 20 yerine 17-18, Hız 10 yerine 11-12
    Selçuk İnan - Denge 8 yerine 10, Dayanıklılık 10 yerine 13-14

olmalı. Oyuncuları izlediğim kadarıyla böyle düşünüyorum.

@brsgrlr hocam selcuk'a o dayanıklılıgı verirsen 90 dakika oynar, şimdi 20-30 dakika zar zor oynuyor 10 bile iyi yani

Quote Originally Posted by CanrY View Post
    @brsgrlr hocam selcuk'a o dayanıklılıgı verirsen 90 dakika oynar, şimdi 20-30 dakika zar zor oynuyor 10 bile iyi yani
    Şu anda 90 dk çıkaramaması tamamen maç kondisyonu ile alakalı. Geçen sene 14'tü dayanıklılığı. Bu arada büyük sakatlık falan da yaşamadı. Tamam düşüşte, ama biraz abartılmış bence.

fernando pası 12'den fazla hakediyor sanki. ndiaye pası 13 mesela. bu ikisini kıyaslayınca garip geldi.

Önsezi & Pozisyon Alma özellikleri birlikte çalışıyor bildiğiniz gibi. Pozisyonel defans kalitesini belirliyorlar. Geçen seneki db üzerinde yaptığım aramaya göre bu özellikleri min 18 olan oyuncular:
    https://i.snag.gy/BizyMO.jpg

Evet Atiba iyi bir pozisyonel savunmacı, ama 15-16 seviyesinde. 18 asla değil. Şu listedeki isimlere bakın lütfen.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Mazella'nın tanımını yapabilecek birisi var mı?

Quote Originally Posted by Burak Akmanoğlu View Post
    "B2B'ye (çift yönlü ortasaha diye çevrilmiş sanırım) benzer ancak daha az defansif sorumluluk alır. Hücumda ise genelde bir iç forvet gibi pozisyon alır." deniyor.

Eleştiri olması için söylemiyorum sadece oyunda Staff lar artık çok daha esnek sanki, bu çok hoşuma gitti açıkçası, Eskiden tercih edilen rol Manager olan birisini ikna etmek çok çok zor oluyordu. Oyunu denemek için Sadece süper lig / small database açtım, maç motorunu deneyecektim. Girmişken bi çalışanlara bakayım dedim. Tek lig ve small database olunca haliyle kısıtlı bir potansiyelim var ama eldekilerin esnek davranması çok hoşuma gitti.

Atınç Nukan'ın iyileşme süresine 14-15 ay diyor. Benim bildiğim çapraz bağları kopan bir oyuncu 8-10 ay arası sahalara döner

Nesil
    2014
    Yer
    izmir

Quote Originally Posted by shyster View Post
    fernando pası 12'den fazla hakediyor sanki. ndiaye pası 13 mesela. bu ikisini kıyaslayınca garip geldi.
    harfiyen katılıyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Fernando'nun pas özelliğinin yükselmesi lazım diye düşünüyorum.
    Yusuf Yazıcı sizce de yere sağlam basan bir oyuncu değil mi? Denge özelliğinin 9 olması beni çok şaşırttı. Daha yüksek özellikleri hakediyor.
    Tolgay arslan'ın çalışkanlık ve kararlılık özellikleri de düşük geldi bana.
    Şimdilik bunlar.

1. Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama Galatasaray oyuncularının bazılarının profiller düşük. Gomis mesela. Geçen sene 20 gol atmış, bu sezon daha şimdiden 9-10 tane attı biraz daha iyisini hak ediyor gibi geldi. Maicon yanlış hatırlamıyorsam geçen sene daha mı iyiydi? Bu sene özellikleri biraz zayıf. Fernando'nun pas az düşük olmuş. Çok şişirsinler profilleri gibi bir beklentim yok ama çoğu oyuncu özellikleri bana zayıf geldi. (yerli oyunculardan bahsetmiyorum)

2. Ayrıca Antalyaspor antrenman tesisleri yanlış bilmiyorsam eğer Avrupa'nın en iyilerinden birisi oldu. Biraz daha oyunda geliştirilmeliydi. Özellik biraz düşük olmuş. Ligde daha iyi olan tesisler var ki Antalyaspor tesisleri bence şuan Türkiye'nin en iyisi. Dediğim gibi tanıtımlarda Avrupa'nın en iyi tesislerinden örnekler alınarak yapıldı ve onlardan birisi oldu deniyordu.

3. Yukarıda arkadaşlar Galatasaray stat ismini yazmışlar. Aynı sorun benim oyunda var. Stat ismi Rize Şehir Stadı (Full sürümde düzelir)

gece indirir indirmez izlenimlerim bunlar oldu. bugün neler eksik, neler fazla tekrardan bakacağız.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Burak Akmanoğlu View Post
    SI rol isimleri konusunda biraz havali davranmayi seviyor.

Mezzala Italyan futbolunda yari-kanat demek.
    Genelde kanat oyuncusu olma ozellikleri olmayan ofansif oyuncularin kanatta oynatilmasi ve bu oyuncularin iceriye girerek ozellikle bek ile stoper arasini (populer deyimle half-space veya yari-uzay) zorlayan oyunculara verilen isim. Ilk gordugumde 343'un sag ve sol kanatlarinda oynayan Hazard ve Pedro gibi oyuncular icin yaratilmis rol olarak dusundum ama sonra bu rolun MC olarak kullanildigini fark edince biraz hayak kirikligina ugradim. Cunku klasik Mezzala'lar kanatta kullanildigi zaman bu isi iyi yapmis Gianni Rivera ve Gianfranco Zola gibi oyuncular. FM'de kullanilisi stoper ile bek arasini zorlayan, o bolgede bos alan arayan merkez orta saha oyuncusu. Bu oyuncunun kati bir savunma gorevi yok ama onde baski yapmasi beklenen bir oyuncu.

Benzer bir durum Carillero (Turkcesi Dinamo) icin de var. Guney Amerika ve Iber yarimadasinda Carillero kanat bekleri icin kullanilan isim. Ama Jonathan Wilson kitaplarinda bu rolu 4312 dizilisinin uclu orta sahasinin iki kenarinda oynayan oyunculari tanimlamak icin kullandigindan oyunda da bu isim kullanildi. Tabii oyunun Ispanyolca cevirilerinde de bir karisiklik ortaya cikti. Bu oyuncu biraz daha fazla kanatlara acilarak oynayan iki yonlu orta saha gibidir. Kosucu bir oyuncudur.

Bir de Segundo Volante (Turkcesi Serbest Defansif Orta Saha) var. Bunun ismi gercege daha sadik. Brezilya futbolundan gelen bir rol. Ozellikle Brezilya takimlari on tarafta 4 tane cogunlukla hucumu dusunen oyuncu kullandigi ve bek oyunculari da hucumcu oldugu icin Brezilya futbolunun yetistirdigi defansif orta sahalar icin savunma onceliklidir. Bu oyunculardan bir tanesi savunmanin onunde statik kalir (Anchorman/On Libero). Digeri icin de savunma onceliklidir ancak biraz daha onde pres yapar ve ayrica hucuma da destek verir (Segundo Volante/Serbest Defansif Orta Saha). Ornegin ligimizde oynamis Melo tam bir Segundo Volante olarak tanimlanabilir. Fenerbahce'deki Josef de Souza her iki rolde de oynayabilen bir defansif orta saha oyuncusu.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by shyster View Post
    Acikcasi Fernando'nun profili cok alakasiz bir sekilde savasci orta saha olarak bize geldi (yani her yere baski yapan, pek mevki sadakati olmayan ve kolay top kaybi yapan tipte bir oyuncu).
    Bunu biraz donusturduk ancak kendisini daha fazla izlemeden profili tamamen yerle bir etmek istemedik.
    Buyuk ihtimalle devre arasinda caliskanlik biraz duserek paslar yukselebilir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by brsgrlr View Post
    Önsezi & Pozisyon Alma özellikleri birlikte çalışıyor bildiğiniz gibi. Pozisyonel defans kalitesini belirliyorlar. Geçen seneki db üzerinde yaptığım aramaya göre bu özellikleri min 18 olan oyuncular:
    https://i.snag.gy/BizyMO.jpg

Evet Atiba iyi bir pozisyonel savunmacı, ama 15-16 seviyesinde. 18 asla değil. Şu listedeki isimlere bakın lütfen.
    Isimlere ve isimlerin azligina takilmamak lazim bence.

Bir ornek vereyim.
    Rafael Marquez oyunda 30'lu yaslarin basindayken 16 onsezi, 18 pozisyon alma degerlerine sahipti.
    Hizlanmasi ve hizi ise 9/10 idi.

Su anda 38 yasinda ve onsezi 15. Pozisyon alma 15. Hizlanma/Hiz ise 8/9.

Yani bu futbolcuyu arastiran arkadaslara gore Marquez hizindan pek bir sey kaybetmemis ama pozisyon bilgisi ve sezileri gerilemis.

Ben bu mantigi anlamiyorum. Futbolcu tecrube kazandikca o'nun bu ozellikleri dogal olarak yukselecek. Fiziksel ozellikleri ise dusecek, hatta cok dusecek. Rafael Marquez bence daha dikkatli arastirilmis olsa onsezi ve pozisyon alma 3-4 puan yukarida, hizlanma ve hiz ise ayni seviyede asagida olurdu.

Biz bu tip tercihleri yapmiyoruz. Bu oyuncunun bazi ozelliklerini fazla yuksek, bazi ozelliklerini ise fazla zayif gosterebilir, ancak bu yuksek ozellikler o oyuncunun hem sahada yapay zeka tarafindan dogru sekilde kullanilmasini sagliyor, hem de futbolcunun oyun tarzini oyun icindeki diger oyunculardan ayiristiriyor.

Bu arada yeni skin çok garip olmuş bence, sol kenar sanki fm 2017 ile aynı, ekranın kalanı ise plastik gibi duruyor. Özellikle beşiktaş ile oynarsanız daha çok göze batıyor, Galatasarayda fena durmuyor mesela. Acaba beşiktaş'ı seçince arka plan rengini beyaz yerine siyah yansıtma şansınız varmı gerçek sürümde ? Yoksa database editorle kendim düzeltedebilirim ama genel açıdan söyledim

edit: bu arada eklemeyi unutttum, emeği geçen tüm arkadaşların ellerine sağlık diyorum

Takımların oyundaki renk tercihleri bence gerçekçilik açısından önemli. Akhisar'ın menü renkleri siyah turuncu olmuş. Güzel duruyor ama bana pek mantıklı gelmedi. Turuncuyu hiç görmedim ama koyu altın rengini tamamlayıcı renk olarak bir tek forma numaralarında kullanıyorlar, dönemlik bir tercih. Bence yeşil siyaha dönmeli.

Yeni Malatyaspor da Malatyaspor geleneğinden sık sık sarı kırmızı forma kullanıyor ama bu sene logo renkleri siyah sarıda karar kıldılar gibi. Maçlara daha çok siyah sarı formayla çıktılar diye hatırladım ama emin değilim. Geçen haftalarda benim aklımda kalan imgeleri siyah sarı en azından.

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Denge ve guc konusunda ise bu yil tanimlamalarda bazi guncellemeler oldu ve bu nedenle bir cok futbolcunun guc ve denge ozellikleri degisti.
    Abi şunu eğer iznin varsa paylaşmaya biraz daha açabilir misin rica etsem?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Dennis Bergkamp View Post
    Abi şunu eğer iznin varsa paylaşmaya biraz daha açabilir misin rica etsem?
    Denge futbolcularin hareketli haldeyken topu kullanma isabetini, hizli kosarken orta yaptiktan sonra ayakta kalabilme becerisini etkiliyor. Ayrica rakibin mudahelelerinde ayakta kalabilme becerisini de etkiliyor ancak bu konuda Guc daha etkin ozellik.

Yeni bir ozellik tanimlari dosyasi hazirliyorum orada diger ozellikleri daha detayli olarak yazarim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Blackorder View Post
    Bu arada yeni skin çok garip olmuş bence, sol kenar sanki fm 2017 ile aynı, ekranın kalanı ise plastik gibi duruyor. Özellikle beşiktaş ile oynarsanız daha çok göze batıyor, Galatasarayda fena durmuyor mesela. Acaba beşiktaş'ı seçince arka plan rengini beyaz yerine siyah yansıtma şansınız varmı gerçek sürümde ? Yoksa database editorle kendim düzeltedebilirim ama genel açıdan söyledim

edit: bu arada eklemeyi unutttum, emeği geçen tüm arkadaşların ellerine sağlık diyorum
    Bu forma renklerinden kaynaklaniyor. Besiktas'in birinci formasi beyaz oldugu icin arka plan renkleri beyaz ustune siyah. Ilk forma cubuklu, ikinci forma beyaz oldugu yillarda siyah ustune beyaz yapiyoruz.

Sayfa 2 / 16 İlkİlk 123412 ... SonSon

Mesaj Yetkileri