Sayfa 3 / 16 İlkİlk 1234513 ... SonSon
61 ile 90 arası toplam 475 sonuç

Konu: 5. Geleneksel Turkiye Ligleri Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Pepe, Medel, Quaresma vb gibi oyuncular ligin 2. Haftası dönüyor bu gerçekte de böyle miydi?

Quote Originally Posted by mpaker66 View Post
    Fernando'nun pas özelliğinin yükselmesi lazım diye düşünüyorum.
    Yusuf Yazıcı sizce de yere sağlam basan bir oyuncu değil mi? Denge özelliğinin 9 olması beni çok şaşırttı. Daha yüksek özellikleri hakediyor.
    Tolgay arslan'ın çalışkanlık ve kararlılık özellikleri de düşük geldi bana.
    Şimdilik bunlar.
    Bence Yusuf'un öyle gözükmesinin sebebi çok üst düzey tekniği, soğukkanlılığı ve vizyonu. Yani o genç yaşında sahanın hakimi gibi duruyor çocuk. Aynı durum Zidane'da da vardı, eski oyunlarda da sanırım benzer şeyleri düşünüklerinden dengesi bir çok yüksek bir çok düşük veriliyordu. Yusuf'un saydığım bu özellikler de yüksek verilmiş zaten, gelişeceğini de düşünürsek bence oldukça gerçekçi duruyor.

Bu arada takımım da olduğundan Beşiktaş profilleriyle ilgili eleştirilerim olacak. Beşiktaş araştırmacısını gerçekten çok başarılı buluyorum, ancak Quaresma'nın profili çok enteresan olmuş, doğru mu diye tekrar tekrar baktım. Vizyon 17, karar alma 12, takım oyunu 11? Öyle ki adam sağ kanatta kanattan çok advanced playmaker olarak gözüküyor. Quaresma'nın en büyük zaafı çevresinde ne olup bittiğini bilmemesi, boş arkadaşı varken hem görmemesi hem pas atmaması, durum ne olursa olsun birebir zorlaması. Rakibi eksik yakalamışken genelde kötü pas tercihinde bulunması. Birden fazla saydım gerçi ama bütün bunlar oyun zekasına ve dolayısıyla tek bir zaafa işaret ediyor.

Talisca profili de çok başarılı, ancak özelilkle bu sene gördük ki Talisca sahada inanılmaz tembel bir oyuncu, çalışkanlık 10 biraz fazla olmuş sanki.

Cenk Tosun'daki iyileştirmeler de güzel olmuş, istikrarı da biraz düşürülürse bence gerçeği çok iyi yansıtıyor. Ancak konsantrasyonuna veya önsezisine verilen 15 değerinin fazla olduğunu düşünüyorum. Cenk özellikle ceza sahası içinde ve civarında yanına düşen toplara geç tepki veren, seken toplarda bazen uyuyan ve topun kendisine gelme ihtimalini unutarak hareketlenmeyen bir oyuncu ve forvet olarak en önemli eksiği bunlar. Hatta karambollerde de fark ettiyseniz genelde üstten auta ve bitiriciliğine yakışmayan berbat vuruşlar yapıyor, çünkü kendisini hiç hazırlamıyor ve uyuyor böyle pozisyonlarda. Topsuz alan 14 neyse ama önsezi ve konsantrasyon en az 2'şer/3'er puan düşürülmeli gibi geliyor bana.

Bir de Ozan Tufan'a runs with ball through centre veya runs with ball often özelliği eklense nasıl olur acaba? Bence oyununun karakteristik özelliği önünde boşluğu bulduğu anda dikine topla fırlaması, neredeyse her maç böyle 1-2 driplingi var.

1. Antalyaspor'daki oyuncu gözlemleri bence bu sene çok gerçekçi iyi olmuş. Bir tek Sakıb Aytaç'ın profilinde farklı düşündüğüm yerler var. Sakıb geçen sene tüm maçlarda oynadı ve İstanbul takımlarının da gündeminde olduğu yazıldı. Bütün olarak o kadar iyi bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Fiziksel ve teknik özellikleri lig standardının biraz üzerinde olmasına rağmen derin fundamental eksiklikleri var. Fiziksel özellikleri iyi yansıtılmış ama teknik özellikleri bir kademe arttırılabilir, hatta doğrudan teknik 10 yerine 11-12 yapılabilir. Mental özellikleri ise olandan çok fazla yansıtılmış. Örneğin concentration 13, anticipation 13 Sakıb için çok yüksek değerler. İkisi de ancak 7-8 olabilir. Oyuncunun sıçrayış yapamamasının hatta bütün olarak bence lig standardının altında kalmasının en önemli sebebi fundamental eksiklikleri. Bir de Zeki Yıldırım'ın tackling'i 13, o da geçen seneki performansıyla 14-15 seviyesinde olabilir. Yine de, uzun bir sakatlık geçiriyor olduğu için nasıl döneceğini bilmiyorum.

2. Akhisar'da Miguel Lopes'in profilinde bazı sorunlar var. Dominant bir bek ve ben biraz oyun tarzını Srna'ya benzetiyorum. Acceleration'ı 15, pace'i 14 ok fazla geldi bana. 12-12 daha doğru olabilir. Balance ve strength ise 13 yerine 14 olabilir. Çabuk ve hızlı değil ama sağlam bir oyuncu görüntüsü veriyor, hep ayakta kalıyor. Teknik özellikleri bence yerinde, bir tek crossing bir puan arttırılabilir. Oyuncunun ligde öne çıkmasını sağlayan yere sağlam basması kadar akıllı da bir oyuncu olması. Anticipation artabilir, decisions artabilir, concentration 11 de bana düşük geldi.

3. Akhisar'da Serginho'nun pozisyonu DM, MC gözüküyor ama izlediğim kadarıyla bazen kanatlara açılarak hep AMC oynadı. Orada gelen profilde bir hata olabilir. Akhisar'da bu seneki maçlarını gördükten sonra düzeltilir herhalde.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Burak Akmanoğlu View Post
    Pepe, Medel, Quaresma vb gibi oyuncular ligin 2. Haftası dönüyor bu gerçekte de böyle miydi?
    Hayir. 16/7/17'de donuyor olmalari lazim. Raporladim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by kirilenko47 View Post
    Bu arada takımım da olduğundan Beşiktaş profilleriyle ilgili eleştirilerim olacak. Beşiktaş araştırmacısını gerçekten çok başarılı buluyorum, ancak Quaresma'nın profili çok enteresan olmuş, doğru mu diye tekrar tekrar baktım. Vizyon 17, karar alma 12, takım oyunu 11? Öyle ki adam sağ kanatta kanattan çok advanced playmaker olarak gözüküyor. Quaresma'nın en büyük zaafı çevresinde ne olup bittiğini bilmemesi, boş arkadaşı varken hem görmemesi hem pas atmaması, durum ne olursa olsun birebir zorlaması. Rakibi eksik yakalamışken genelde kötü pas tercihinde bulunması. Birden fazla saydım gerçi ama bütün bunlar oyun zekasına ve dolayısıyla tek bir zaafa işaret ediyor.
    Soyle dusunuyorum. Oguzhan sahada olsa bile Besiktas'in hucumlarinda pozisyon yaratan birinci oyuncu Quaresma. Genelde orta yaparak bu yaraticiligini gosteriyor. Ideal bir oyun kurucu mu? Pek degil (kararlar ve takim oyunu'nun dusuklugu) ancak buna ragmen bence verimli. Vizyon'un yuksek olmasi da yapay zeka tarafindan bu sekilde kullanmasini sagliyor. Quaresma'nin bu oyun gorusu var ancak top ile fazla oynamayi sevdigi icin bunu cok etkili kullanamiyor diyebiliriz (bu da zaten oyun tercihleri ile yansitilmis durumda). Bu acidan ben Quaresma'nin ozellikle yapay zeka kontrolunde ortaya koydugu oyundan oldukca memnunum.

Cenk Tosun'daki iyileştirmeler de güzel olmuş, istikrarı da biraz düşürülürse bence gerçeği çok iyi yansıtıyor. Ancak konsantrasyonuna veya önsezisine verilen 15 değerinin fazla olduğunu düşünüyorum. Cenk özellikle ceza sahası içinde ve civarında yanına düşen toplara geç tepki veren, seken toplarda bazen uyuyan ve topun kendisine gelme ihtimalini unutarak hareketlenmeyen bir oyuncu ve forvet olarak en önemli eksiği bunlar. Hatta karambollerde de fark ettiyseniz genelde üstten auta ve bitiriciliğine yakışmayan berbat vuruşlar yapıyor, çünkü kendisini hiç hazırlamıyor ve uyuyor böyle pozisyonlarda. Topsuz alan 14 neyse ama önsezi ve konsantrasyon en az 2'şer/3'er puan düşürülmeli gibi geliyor bana.
    Talisca ve Cenk'i biraz da bu yazdiklarin isiginda izlememiz gerekli belki de.

Bir de Ozan Tufan'a runs with ball through centre veya runs with ball often özelliği eklense nasıl olur acaba? Bence oyununun karakteristik özelliği önünde boşluğu bulduğu anda dikine topla fırlaması, neredeyse her maç böyle 1-2 driplingi var.
    Olabilir. Ancak Ozan eger en iyi rolunde, yani box-to-box veya carillero olarak kullanilirsa zaten kendisinden taktik dahilinde top ile kosmasi istenecektir. Ancak bu top ile kosmanin Ozan'in kendisine verilen talimatlara ragmen yaptigi bir is oldugundan emin degilim. Yani Ozan'a sen geride bekle, top ile kat etme basit pas oyna denildiginde bence Ozan top surmek yerine bu gorevin gerekliliklerini sahaya yansitacaktir bence. Bu nedenle de top ile kat etmenin Ozan'in tercihi degil, ona verilen talimatlar yuzunden ortaya ciktigini dusunuyorum.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Seikilos View Post
    1. Antalyaspor'daki oyuncu gözlemleri bence bu sene çok gerçekçi iyi olmuş. Bir tek Sakıb Aytaç'ın profilinde farklı düşündüğüm yerler var. Sakıb geçen sene tüm maçlarda oynadı ve İstanbul takımlarının da gündeminde olduğu yazıldı. Bütün olarak o kadar iyi bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Fiziksel ve teknik özellikleri lig standardının biraz üzerinde olmasına rağmen derin fundamental eksiklikleri var. Fiziksel özellikleri iyi yansıtılmış ama teknik özellikleri bir kademe arttırılabilir, hatta doğrudan teknik 10 yerine 11-12 yapılabilir. Mental özellikleri ise olandan çok fazla yansıtılmış. Örneğin concentration 13, anticipation 13 Sakıb için çok yüksek değerler. İkisi de ancak 7-8 olabilir. Oyuncunun sıçrayış yapamamasının hatta bütün olarak bence lig standardının altında kalmasının en önemli sebebi fundamental eksiklikleri. Bir de Zeki Yıldırım'ın tackling'i 13, o da geçen seneki performansıyla 14-15 seviyesinde olabilir. Yine de, uzun bir sakatlık geçiriyor olduğu için nasıl döneceğini bilmiyorum.
    Degerlendirecegiz, tesekkurler.

2. Akhisar'da Miguel Lopes'in profilinde bazı sorunlar var. Dominant bir bek ve ben biraz oyun tarzını Srna'ya benzetiyorum. Acceleration'ı 15, pace'i 14 ok fazla geldi bana. 12-12 daha doğru olabilir. Balance ve strength ise 13 yerine 14 olabilir. Çabuk ve hızlı değil ama sağlam bir oyuncu görüntüsü veriyor, hep ayakta kalıyor. Teknik özellikleri bence yerinde, bir tek crossing bir puan arttırılabilir. Oyuncunun ligde öne çıkmasını sağlayan yere sağlam basması kadar akıllı da bir oyuncu olması. Anticipation artabilir, decisions artabilir, concentration 11 de bana düşük geldi.
    Miguel Lopes'in profilinde benim de dengesiz buldugum bazi yerler var. Bence de dominant bir bek ancak Srna kadar teknik bir oyuncu oldugunu dusunmuyorum.

3. Akhisar'da Serginho'nun pozisyonu DM, MC gözüküyor ama izlediğim kadarıyla bazen kanatlara açılarak hep AMC oynadı. Orada gelen profilde bir hata olabilir. Akhisar'da bu seneki maçlarını gördükten sonra düzeltilir herhalde.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Cenk'in hızlanma ve penaltı düşük geldi bana, +2 benim görüşüm. ca-pa değerlerini bilmiyorum ama 1-2 sezon daha üstüne koyabilecek şekilde yapmışsınızdır umarım.
    Fabri de şampiyon ve direk şampiyonlar ligine giden takımın kalecisi için yetersiz özelliklerde, bu seviyede anca yedek olabilecek gibi. En azından refleks, birebir ve pozisyon alma daha iyi olmalıydı.
    Gökhan Gönül'ün vücut zindeliği 18 çok.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Acikcasi Fernando'nun profili cok alakasiz bir sekilde savasci orta saha olarak bize geldi (yani her yere baski yapan, pek mevki sadakati olmayan ve kolay top kaybi yapan tipte bir oyuncu).
    Bunu biraz donusturduk ancak kendisini daha fazla izlemeden profili tamamen yerle bir etmek istemedik.
    Buyuk ihtimalle devre arasinda caliskanlik biraz duserek paslar yukselebilir.
    Fernando'yu özellikle takip eden birisi olarak şunu söylemeliyim ki, size gelen profil doğrudur ve kariyeri boyunca çok büyük değişimlere uğramamıştır.

Futbol hayatı boyunca savaşçı orta saha olarak kullanılmıştır.

Pozisyon alması geçen sene 17 idi. Verilen role göre mevki sadakati çok yüksek bir oyuncuya dönüşebilir.

Eski profilinde çok top kaybı yapması mümkün değil. Zira savaşçı orta saha rolündeki oyuncular garanti oynuyor.

Çalışkanlığının düşürülmesi çok yanlış olur bence. Tudor şu anda onu daha pozisyonel savunmacı olarak kullanıyor ama bu yüzden adamın özelliğini düşürmek ne kadar doğru? Bu, adamın verilen göreve çok iyi konsantre olduğunu gösterir sadece.

Quote Originally Posted by martymcfly View Post
    Cenk'in hızlanma ve penaltı düşük geldi bana, +2 benim görüşüm. ca-pa değerlerini bilmiyorum ama 1-2 sezon daha üstüne koyabilecek şekilde yapmışsınızdır umarım.
    ...
    Gökhan Gönül'ün vücut zindeliği 18 çok.
    Bunlara aynen katılıyorum. Gökhan sürekli sakat.

Quote Originally Posted by kirilenko47 View Post
    ...

Talisca profili de çok başarılı, ancak özelilkle bu sene gördük ki Talisca sahada inanılmaz tembel bir oyuncu, çalışkanlık 10 biraz fazla olmuş sanki.

...
    Bence de q7'nin oyun kurucu özellikleri çok abartılmış. vizyon 12-13, karar alma 10-11, takım oyunu 7-8 seviyesinde olmalı.

Talisca için 10 zaten oldukça düşük bir değer. O kadar da eli belinde bir oyuncu değil. 11-12 beklerdim açıkçası. Bu oyuncuya karşı (Caner'in başını çektiği) bir algı operasyonu var.

@perpetua

Bu arada belli ki oyunda her oyuncu için (eskiden görebildiğimiz, değiştirebildiğimiz) creative freedom özelliği halen mevcut.

Örneğin savaşçı orta sahaya "more risky passes" talimatı versek bile oyuncu bunu fazla kullanmıyor ve pas isabet oranı genelde %90'ın altına düşmüyor.

Peki bu özellik neden bizden gizleniyor? Bunu değiştirebilsek daha cazip gelir benim için oyun.

Ayrıca birçok rol için bazı talimatların seçilemez olması gerçekten çok mantıksız. Örneğin Full Back (Attack) rolündeki oyuncuya son çizgiye inerek orta yap diyemiyoruz. Gerçi bu talimatı verdiğimiz oyuncular da pek dinlemiyor ya

Isimlere ve isimlerin azligina takilmamak lazim bence.

Bir ornek vereyim.
    Rafael Marquez oyunda 30'lu yaslarin basindayken 16 onsezi, 18 pozisyon alma degerlerine sahipti.
    Hizlanmasi ve hizi ise 9/10 idi.

Su anda 38 yasinda ve onsezi 15. Pozisyon alma 15. Hizlanma/Hiz ise 8/9.

Yani bu futbolcuyu arastiran arkadaslara gore Marquez hizindan pek bir sey kaybetmemis ama pozisyon bilgisi ve sezileri gerilemis.

Ben bu mantigi anlamiyorum. Futbolcu tecrube kazandikca o'nun bu ozellikleri dogal olarak yukselecek. Fiziksel ozellikleri ise dusecek, hatta cok dusecek. Rafael Marquez bence daha dikkatli arastirilmis olsa onsezi ve pozisyon alma 3-4 puan yukarida, hizlanma ve hiz ise ayni seviyede asagida olurdu.

Biz bu tip tercihleri yapmiyoruz. Bu oyuncunun bazi ozelliklerini fazla yuksek, bazi ozelliklerini ise fazla zayif gosterebilir, ancak bu yuksek ozellikler o oyuncunun hem sahada yapay zeka tarafindan dogru sekilde kullanilmasini sagliyor, hem de futbolcunun oyun tarzini oyun icindeki diger oyunculardan ayiristiriyor.
    Marquez'i pek takip etmediğim için bir şey diyemeyeceğim. Gerçekten de şu anki hızı 8-9 seviyesinde olabilir, sizin dediğiniz gibi de.

Ben zaten Atiba'nın iyi bir pozisyonel savunmacı olduğunu düşünüyorum. Ancak 15-16 seviyesinde (ki bunlar çok iyi değerler). O listedeki oyuncular seviyesinde olması mümkün değil.

Örneğin Garry Rodriguez çok hızlı bir oyuncudur, tamam. Ama diğer oyunculardan ayrılsın diye hızını 20 yapmak doğru olmaz. 17-18 hakkaniyetli bir değerdir. Bu değeri verirken dünyadaki örnekleriyle karşılaştırmak lazım bence.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by brsgrlr View Post
    Fernando'yu özellikle takip eden birisi olarak şunu söylemeliyim ki, size gelen profil doğrudur ve kariyeri boyunca çok büyük değişimlere uğramamıştır.

Futbol hayatı boyunca savaşçı orta saha olarak kullanılmıştır.

Pozisyon alması geçen sene 17 idi. Verilen role göre mevki sadakati çok yüksek bir oyuncuya dönüşebilir.

Eski profilinde çok top kaybı yapması mümkün değil. Zira savaşçı orta saha rolündeki oyuncular garanti oynuyor.

Çalışkanlığının düşürülmesi çok yanlış olur bence. Tudor şu anda onu daha pozisyonel savunmacı olarak kullanıyor ama bu yüzden adamın özelliğini düşürmek ne kadar doğru? Bu, adamın verilen göreve çok iyi konsantre olduğunu gösterir sadece.
    Saniyorum savasci orta saha taniminda ayrisiyoruz. Savasci orta saha rolu arkasinda ne oldugunu umursamadan rakibe baski yapan, mevki disiplini olmayan oyuncu.

Porto'daki gunlerinden beri takip ettigim Fernando hep stoperlerin onunu kapatan oyuncu oldu. Hatta o'nun oynadigi donemde Porto tek defansif orta saha ve onunde 2 oyuncu (Lucho ve Moutinho) ile oynuyordu ve Fernando bu ikisinin kademesinde kalan, yani pozisyon disiplini ile oynayan bir oyuncuydu. Man City'de ise daha hareketli ve hucuma destek veren bir oyuncunun yaninda (ornegin Yaya Toure) savunmanin onunu toparlayan daha statik bir oyuncu olarak oynadi.

Caliskanligi da oyuncunun ne kadar arzulu oynadigi degil, oyuncu tipi olarak dusunmek daha dogru. Iki ceza alani arasinda surekli gidip gelen bir oyuncu her zaman belirli bir bolgeyi koruyarak oynayan bir oyuncudan daha yuksek caliskanliga sahip olmali. Ornegin statik oynayan bir defansif orta saha icin 10 caliskanlik vasat/ortalama, 12 iyi, 14 yuksek, 16 ise muazzam bir deger. Ancak iki ceza sahasi arasinda surekli gidip gelen bir orta saha icin 14 caliskanlik vasat/ortalama bir deger, 16 iyi, 18 yuksek, 20 ise muazzam bir deger.

Bu en cok futbolculara kendilerinin alisik oldugu bolgelerde gorev verildiginde ortaya cikiyor. Ornegin bazen defansif orta sahalar sag bek olarak oynatilir ancak bu oyuncular gercek bir sag bek gibi surekli bindirme yapmaz/yapamazlar cunku oyun tarzlari ve dayanikliliklari bu bindirmeleri surekli yapmaya musait degildir. Ozellikler de bunu yansitmak zorunda, aksi takdirde o statik defansif orta saha sak bek olarak oynatildiginda surekli bindirme yapan bir oyuncu olur.

Ornegin bir defansif orta saha olarak caliskan olan Medel'in sag beke gecince ne kadar statik kaldigini gectigimiz haftalarda gozlemledik

Nesil
    2003

Marquez'i pek takip etmediğim için bir şey diyemeyeceğim. Gerçekten de şu anki hızı 8-9 seviyesinde olabilir, sizin dediğiniz gibi de.

Ben zaten Atiba'nın iyi bir pozisyonel savunmacı olduğunu düşünüyorum. Ancak 15-16 seviyesinde (ki bunlar çok iyi değerler). O listedeki oyuncular seviyesinde olması mümkün değil.

Örneğin Garry Rodriguez çok hızlı bir oyuncudur, tamam. Ama diğer oyunculardan ayrılsın diye hızını 20 yapmak doğru olmaz. 17-18 hakkaniyetli bir değerdir. Bu değeri verirken dünyadaki örnekleriyle karşılaştırmak lazım bence.
    Dunyadaki orneklerle karsilastirarak veriyoruz tabii ki.

Ancak bu dunyadaki orneklerin dogru oldugunu gostermiyor. Buna en guzel ornek cok iyi tanidigimiz Emre Colak'a verilen fiziksel ozellikler. Hatta Hakan Calhanoglu ile fiziksel ve zihinsel ozelliklerini karsilastirmak cok guzel bir tablo cikartiyor ortaya.
    Veya Olivier Giroud'a bakip kendisinin nasil o caliskanlikla orta saha oyuncusu olmadigina sasiriyorum. Veri tabanina gore Giroud, butun kanadi kullanan Bellerin ve Kolasinac'tan daha caliskan bir oyuncu. Tabii bir de Mandzukic var. Onun da caliskanlik 20. Koy orta sahaya sana oyun da kursun hucum da kessin, iki ceza sahasi arasinda Kante gibi gidip gelsin.
    Pandev'i de hatirlarsiniz. Pres yapmaktan ne kadar uzak bir oyuncu oldugunu mutlaka gozlemlediniz. Ama nasil omussa bir santrafor icin oldukca yuksek bir caliskanlik degeri olan 8 verilmis. Bizde olsa 3 veya 4'u gecmezdi Pandev.

Benim bakis acim oyuncularin kuvvetli ozelliklerini kuvvetli, zayif ozelliklerini zayif yansitmak. Bir cok diger arastirmaci kuvvetli ozellikleri olabilecegindan daha zayif, zayif ozellikleri olmasi gerektiginden daha kuvvetli yapan profiller ortaya cikartiyor ve acikcasi ortaya nasil bir oyuncu cikarttiklarini dusunmeden profilleri degerlendiriyor.

Oyuncuyunun bir mevkide iyi, bir baska mevkide zayif performans gostermesine neden olan sadece o mevkideki tecrubeleri veya mevkiyi oynama becerileri degil, bu futbolcularin ozellikleri. Ornegin Efecan Karaca yillarca vasat bir forvet ve kanat oyuncusu olarak kariyerine devam edersen Safet Susic cikip onu orta sahanin ortasina yerlestirerek ondan daha fazla verim aliyor. Arastirmanin bunu gozetmesi gerekli.

Ornegin eger gercekte Giroud orta sahaya donusturulup, orada verim alinabilecek bir oyuncu degilse Giroud'un bu mevkide oynayan Khedira'ya benzer ozelliklere sahip olmamasi gerekli.

Saniyorum savasci orta saha taniminda ayrisiyoruz. Savasci orta saha rolu arkasinda ne oldugunu umursamadan rakibe baski yapan, mevki disiplini olmayan oyuncu.

Porto'daki gunlerinden beri takip ettigim Fernando hep stoperlerin onunu kapatan oyuncu oldu. Hatta o'nun oynadigi donemde Porto tek defansif orta saha ve onunde 2 oyuncu (Lucho ve Moutinho) ile oynuyordu ve Fernando bu ikisinin kademesinde kalan, yani pozisyon disiplini ile oynayan bir oyuncuydu. Man City'de ise daha hareketli ve hucuma destek veren bir oyuncunun yaninda (ornegin Yaya Toure) savunmanin onunu toparlayan daha statik bir oyuncu olarak oynadi.

Caliskanligi da oyuncunun ne kadar arzulu oynadigi degil, oyuncu tipi olarak dusunmek daha dogru. Iki ceza alani arasinda surekli gidip gelen bir oyuncu her zaman belirli bir bolgeyi koruyarak oynayan bir oyuncudan daha yuksek caliskanliga sahip olmali. Ornegin statik oynayan bir defansif orta saha icin 10 caliskanlik vasat/ortalama, 12 iyi, 14 yuksek, 16 ise muazzam bir deger. Ancak iki ceza sahasi arasinda surekli gidip gelen bir orta saha icin 14 caliskanlik vasat/ortalama bir deger, 16 iyi, 18 yuksek, 20 ise muazzam bir deger.

Bu en cok futbolculara kendilerinin alisik oldugu bolgelerde gorev verildiginde ortaya cikiyor. Ornegin bazen defansif orta sahalar sag bek olarak oynatilir ancak bu oyuncular gercek bir sag bek gibi surekli bindirme yapmaz/yapamazlar cunku oyun tarzlari ve dayanikliliklari bu bindirmeleri surekli yapmaya musait degildir. Ozellikler de bunu yansitmak zorunda, aksi takdirde o statik defansif orta saha sak bek olarak oynatildiginda surekli bindirme yapan bir oyuncu olur.

Ornegin bir defansif orta saha olarak caliskan olan Medel'in sag beke gecince ne kadar statik kaldigini gectigimiz haftalarda gozlemledik
    Savaşçı orta sahaya destek görevi verirseniz evet, ipini koparmış gibi sağa sola koşturur ancak savunma görevi verirseniz gayet mevkisine sadık kaldığını görebilirsiniz. Oyunda çok sık kullandığım bir roldür BWM(D).

Çalışkanlık değeri oyuncu tipini elbette etkiler ancak sonuçta oyuncunun sahip olduğu bir özelliktir.
    https://i.snag.gy/2FSAi4.jpg

Medel'in sağ bekte statik kalması pozisyon bilgisi (sağ bek oynamayı bilmemesi), topsuz oyun özelliği ve kendisine verilen talimat ile ilgili bence. Bindirme çalışkanlıktan ziyade topsuz oyun özelliğiyle ilgilidir.

Dunyadaki orneklerle karsilastirarak veriyoruz tabii ki.

Ancak bu dunyadaki orneklerin dogru oldugunu gostermiyor. Buna en guzel ornek cok iyi tanidigimiz Emre Colak'a verilen fiziksel ozellikler. Hatta Hakan Calhanoglu ile fiziksel ve zihinsel ozelliklerini karsilastirmak cok guzel bir tablo cikartiyor ortaya.
    Veritabanında hatalar var elbet, ama verdiğim listede bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum. Önsezi ve pozisyon alma, bir oyuncu için geliştirilmesi en zor olan özelliklerden. 18 ve üstü ise mükemmellik anlamına geliyor. O listede bu kadar az oyuncu olması çok doğal.

Veya Olivier Giroud'a bakip kendisinin nasil o caliskanlikla orta saha oyuncusu olmadigina sasiriyorum. Veri tabanina gore Giroud, butun kanadi kullanan Bellerin ve Kolasinac'tan daha caliskan bir oyuncu. Tabii bir de Mandzukic var. Onun da caliskanlik 20. Koy orta sahaya sana oyun da kursun hucum da kessin, iki ceza sahasi arasinda Kante gibi gidip gelsin.
    Giroud çok sevip takip ettiğim bir oyuncu değil. Bir (eski)Umut Bulut, Ivica Olic gibi pres yapıyorsa ancak hücum oyuncusu 18 üstü çalışkanlık verilebilir.

Pandev'i de hatirlarsiniz. Pres yapmaktan ne kadar uzak bir oyuncu oldugunu mutlaka gozlemlediniz. Ama nasil omussa bir santrafor icin oldukca yuksek bir caliskanlik degeri olan 8 verilmis. Bizde olsa 3 veya 4'u gecmezdi Pandev.
    8 gayet düşük bir değer bence. Yok gibi bir şey. Bendeki 2017 veritabanında 5 görünüyor Pandev'in çalışkanlığı.

Benim bakis acim oyuncularin kuvvetli ozelliklerini kuvvetli, zayif ozelliklerini zayif yansitmak. Bir cok diger arastirmaci kuvvetli ozellikleri olabilecegindan daha zayif, zayif ozellikleri olmasi gerektiginden daha kuvvetli yapan profiller ortaya cikartiyor ve acikcasi ortaya nasil bir oyuncu cikarttiklarini dusunmeden profilleri degerlendiriyor.
    Bence amaç oyuncunun bütün özelliklerini olduğu gibi yansıtmak olmalı. Zaman zaman hata yapılabilir, bunlar düzeltilmeli.

Gördüğünüz gibi, savunma görevi verilen savaşçı orta saha, pozisyonunu korur.

Nesil
    2003

Gördüğünüz gibi, savunma görevi verilen savaşçı orta saha, pozisyonunu korur.

Sadece savunma gorevi ozelinde bu dogru.
    Savunma gorevi bu oyuncuya ne zaman verilmesi beklenir? Takim savunma oyun anlayisi ile oynadigi zaman (kullanici farkli kullanabilir ama yapay zeka dengeli, kontrol veya hucum anlayislarinda orta saha oyuncularinda savunma gorevi kullanmiyor).
    Man City veya Galatasaray, teknik direktorden bagimsiz olarak, maclarinin en azindan %90'ini savunma oyun anlayisi ile oynamayacagina gore bu rol/gorev ikilisi bu takimlarda hic bir zaman kullanilmayacak anlamina gelir.

Ayrica Man City'den gelen Fernando icin uygun gorulen gorev savunma gorevi degil, destek goreviydi.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Başlıkla alakasız ama oyuncu talinatlarinda top rakipteyken kısmında anlamadığım bişey var.
    belli bir oyuncuyu seç,
    belli bir mevkii seç.
    bunlar o oyuncu veya mevki için sadece markaj görevi mi yapıyor yoksa alan olarak da bi savunması var mı?
    Mesela ben 352 oynatıp ml ve mr ye bek talimatı versem savunmayı 5le miş mi oluyorum?

Sadece savunma gorevi ozelinde bu dogru.
    Savunma gorevi bu oyuncuya ne zaman verilmesi beklenir?
    Örneğin 2li orta saha oynatıyorsanız (4231 gibi) ve savaşçı orta sahanın yanındaki oyuncu yeterli defansif özelliklere sahip değilse (veya destek görevi verilmişse). Örneğin Selçuk İnan ile 2li oynayacaksa.

Ya da 3lü orta sahada (4123 gibi) 2linin arkasındaki tek oyuncu pozsiyonunu korusun ama aynı zamanda agresif olsun isteniyorsa.

Takim savunma oyun anlayisi ile oynadigi zaman (kullanici farkli kullanabilir ama yapay zeka dengeli, kontrol veya hucum anlayislarinda orta saha oyuncularinda savunma gorevi kullanmiyor).
    Man City veya Galatasaray, teknik direktorden bagimsiz olarak, maclarinin en azindan %90'ini savunma oyun anlayisi ile oynamayacagina gore bu rol/gorev ikilisi bu takimlarda hic bir zaman kullanilmayacak anlamina gelir.
    Yapay zeka nasıl kullanıyor, sonuçta göremiyoruz ama oyunculara tavsiyem BWM(D) olarak kullanın, çok etkili olacaktır

Ayrica Man City'den gelen Fernando icin uygun gorulen gorev savunma gorevi degil, destek goreviydi.
    İzlediğim kadarıyla Fernando kariyeri boyunca hep savaşçı orta saha (savunma) olarak oynadı. Sadece bu sene Tudor onu zaman zaman half-back gibi kullanmaya çalışıyor. Size gelen bilgi farklı olabilir, bilmiyorum.

Bu arada Selçuk İnan'ın denge özelliği o kadar düşük yapılmış ki, oyun Selçuk'u Advanced Playmaker(S) zannediyor

Halbuki derin oyun kurucu olarak oynar her zaman. Çoğu zaman garanti oynasa da sonuçta top kaybı sıfıra yakındır, hangi mantıkla dengesi bu kadar düşürüldü anlamadım.

Nesil
    2003

Veritabanında hatalar var elbet, ama verdiğim listede bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum. Önsezi ve pozisyon alma, bir oyuncu için geliştirilmesi en zor olan özelliklerden. 18 ve üstü ise mükemmellik anlamına geliyor. O listede bu kadar az oyuncu olması çok doğal.
    Dogal olduguna katilmiyorum ve bu ozelliklerin gelistirilmesi calismaya ve tekrara bagli. Calisan ve ogrenme kapasitesi olan futbolcular bu ozelligini cok ust seviyeye cikartabilir.
    Gelistirilmesi en zor ozellik ise cabukluk ve hiz cunku bunlari gelistirmek icin insanoglu'nun adimlamayi sifirdan tekrar ogrenmesi gerekli.

Giroud çok sevip takip ettiğim bir oyuncu değil. Bir (eski)Umut Bulut, Ivica Olic gibi pres yapıyorsa ancak hücum oyuncusu 18 üstü çalışkanlık verilebilir.

8 gayet düşük bir değer bence. Yok gibi bir şey. Bendeki 2017 veritabanında 5 görünüyor Pandev'in çalışkanlığı.
    Katilmiyorum. Yukarida mantigimizi anlatmistim.

Eger 20 alan oyuncu oyunun her iki yonunde de azami caliskanlik gosteriyorsa harciyorsa,
    15 alan oyunun bir oyununde azami caliskanlik, diger yonunde vasat caliskanlik gosterir,
    11 alan oyunun bir oynunde azami caliskanlik, diger yonunde zayif caliskanlik gosterir,
    6 alan oyunun bir younunde vasat caliskanlik, diger yonunde zayif caliskanlik gosterir,
    1 alan oyunun her iki yonunde de zayif caliskanlik gosterir.

2017'de 5 gorunuyor ama su anda 8. 34 yasindaki Pandev daha hareketli bir oyuncu olmus yani. Herhalde bu bazi ulkelerdeki ozellik degerlendirmelerinin ne kadar rassal oldugunu net bir sekilde yapildigini gosteriyordur.

Bence amaç oyuncunun bütün özelliklerini olduğu gibi yansıtmak olmalı. Zaman zaman hata yapılabilir, bunlar düzeltilmeli.
    Oyuncu ozelliklerine verilen degerler ister istemez subjektif. Birisi icin oldugu gibi yansitilmistir, digeri icin olmasi gereken farklidir. Farkli dusunceler hata olarak degil, farkli dusunce olarak degerlendirilmelidir.

Bizim degerlendirmemiz bir mantik cercevesinde yapiliyor. Bu mantigi da anlatmaya calistim. Bireysel degerlerin 1 puan yukarida veya asagida olmasindan daha cok oyuncularin oyun meziyetlerini dogru degerlendirmeye calisiyoruz. Cunku nasil olsa oyuna baslayip devam dugmesine bastiginiz anda bu degerler degismeye basliyor.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Isla'nın tatil süresi

Nesil
    2003

Örneğin 2li orta saha oynatıyorsanız (4231 gibi) ve savaşçı orta sahanın yanındaki oyuncu yeterli defansif özelliklere sahip değilse (veya destek görevi verilmişse). Örneğin Selçuk İnan ile 2li oynayacaksa.

Ya da 3lü orta sahada (4123 gibi) 2linin arkasındaki tek oyuncu pozsiyonunu korusun ama aynı zamanda agresif olsun isteniyorsa.

Yapay zeka nasıl kullanıyor, sonuçta göremiyoruz ama oyunculara tavsiyem BWM(D) olarak kullanın, çok etkili olacaktır
    BWM rolunun tek bir dusuncesi var. Topu kazanmak. Bu nedenle de kendisinden pres beklentisi yuksek ve ayrica toplara hamle frekansi yuksek.

Bu ne anlama geliyor?

Ornegin BWM gorevi alan oyuncu, rakip oyuncu topu aldiginda hemen baski yapmayi dusunur. Yani onceligi mevkisini korumak degil, topun pesinden kosmaktir. Destek veya Savun gorevleri arasindaki fark ise top kendi takimindayken mevkisini ne kadar koruyacagi. Destek gorevi olan daha serbest oynar, hucuma katilir. Savun gorevi olan ise alanini bosaltmaz.

Ancak isler top rakibe gectigi zaman degisir.
    Ornegin bir BWM (herhangi bir talimat degisikligi yapmadan) kendisinden 20 metre otedeki oyuncunun ayagindan topu kapmak icin alanini bosaltir.
    Ama bir DM (herhangi bir talimat degisikligi yapmadan) kendisinden 10 metre otedeki oyuncunun ayagindan topu kapmak icin alanini bosaltir.
    Anchor man ise ancak kendisinden 5 metre otedeki oyuncunun ayagindan topu kapmak icin alanini bosaltir.
    (not: rakamlari sadece orneklendirmek icin kullandim)
    Yani Anchor Man her zaman DM'den, DM ise her zaman BWM'den mevkisine daha sadiktir.

Bu farkliligin nedeni oyunculardan beklenen pres ve hamleler arasindaki farklilik. Yani BWM rolundeki bir oyuncu hic bir zaman mevkisine sadik bir oyuncu olmaz ve her zaman icin yaninda bir tane dengeli ve mevki sadakati olan (daha statik) oyuncu ile eslestirilmelidir.

Bu da ozellikle 4123'te bu rolu kullanmayi zorlastirir cunku 4123'te takim iki tane hareketli merkez orta saha ile oynayabilmek icin arkada bir tane daha statik (ama ondeki ikili ile mesafesini koruyan) role sahip oyuncu kullanmayi tercih eder. Tabii amac sadece rakibi durdurmaksa ve orta sahanin hucum islevi yoksa BWM degerli hale gelebilir.

4231'de ise BWM'nin partneri mevkisine sadik bir oyuncu olmalidir. Bu sayede BWM rakibe pres yapmak icin alanini bosalttiginda onun bosalttigi alani partneri kapatabilir.

İzlediğim kadarıyla Fernando kariyeri boyunca hep savaşçı orta saha (savunma) olarak oynadı. Sadece bu sene Tudor onu zaman zaman half-back gibi kullanmaya çalışıyor. Size gelen bilgi farklı olabilir, bilmiyorum.
    Ozellikle Porto doneminde 433'un tek defansif orta sahasi olarak kullanilmasi ve bu sayede Man City'yegitmesi benim icin en buyuk referans.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Burak Akmanoğlu View Post
    Isla'nın tatil süresi

Yukarida Pepe, Quaresma ve Medel icin yazdigim ile ayni durum. Hatta listede Aziz Behich de var. Konfederasyonlar kupasi sonrasi tatil nedense uzamis. Hepsinin 16/7/17'de donmesi gerekli.

Nesil
    2003

Bu arada Selçuk İnan'ın denge özelliği o kadar düşük yapılmış ki, oyun Selçuk'u Advanced Playmaker(S) zannediyor

Halbuki derin oyun kurucu olarak oynar her zaman. Çoğu zaman garanti oynasa da sonuçta top kaybı sıfıra yakındır, hangi mantıkla dengesi bu kadar düşürüldü anlamadım.
    Selcuk defansif zaaflari (fiziksel zaaflar bunun temelinde) yuzunden gectigimiz sezon DLP olarak pek verimli olamadi.
    Bu nedenle mevcut haliyle AP (S) olarak dusunulmesini normal karsiliyorum cunku arkasinda onu toplayacak defansif bir veya iki oyuncuya ihtiyaci oldugu sahada bariz goruluyor.

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

Sadece benmiyim bilmiyorum ama oyundaki müziği çok beğendim ben

Oyunu biraz önce aldım. Ama yeni kariyer başlatamıyorum. Menejer hedefleri oluşturuyor da donuyor oyun. bu sorunu yaşayan bir tek ben miyim? Nasıl çözebilirim fikri olan var mı?

Quote Originally Posted by La BruJiTa View Post
    Sadece benmiyim bilmiyorum ama oyundaki müziği çok beğendim ben
    hocam müzik player mı var oyunda ?

arkadaşlar maç ekranındaki 'split view' olayını bulamadım, ekranı bölemiyorum ya

Sayfa 3 / 16 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Mesaj Yetkileri