Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
31 ile 60 arası toplam 61 sonuç

Konu: FM18 | Taktik Yardımlaşma Konusu

Ligin sonlarına doğru bende Arsenal'e gectım ve 5-2-2-1 oynattım.( DC DC DC,WBR WBL,MC,MC,AMC,AMC,ST )

Başarılıda oldum hatta takımı orta sıralardan CL'ye tasıdım. Bu taktikle bence hucum ederken de defans yaparken de sayınız fazla oluyor. Orta ikiliden birini Mezzalla oynatmak cok işe yarıyor. Bu roldeki adamı forvetin yanında bile görüyorum. Bellerin-Lacazette iklisi benden sonra asist ve gol sayısında rekor kırdılar.

AMC'lerden birini ofansif oyun kurucu oynatıyorum ve orta sahaya kadar gelip orada sayımız artıyor. Beklerin özellikleri iyi olmalı bu taktikte. Sonucta o kanadı komple gidip geliyorlar.

Tek sıkıntım AMC oynattıgım Firmino ve Mesut'tan pek verim alamadım. Mesut'u kesinlikle satacagım. Acaba forvetimi ikilesem yoksa DMC oynatıp destek rolündeki sol beki hucum yapıp orta ikiliden diğerinii daha ileri mi çıkarsam bilemedim.

Nesil
    2006
    Yer
    Tekirdağ

Bursaspor ile kariyer açtığımda klasik 4-2-3-1 taktiğini denedim ve Mamadou'nun dediği gibi işlemiyor bir türlü nedense. Rakipler aynı taktiği çatır çatır oynarken ben doğru dürüst atak bile yapamıyorum. Ben de tam Fenerbahçe maçı öncesi radikal değişiklik yapıp 4-1-3-1-1 taktiğine geçtim. Maçta 1-0 mağlup duruma düşmeme rağmen 2-1 kazandım. 2. gol Barış asist-Aziz Behiç gol şeklinde oldu. Bundan sonra devre arasına kadar aynı taktikle devam ettim. Aynı dönemde 5 galibiyet-1 beraberlik aldım.
    Taktik şu şekilde;

Daha bu taktiğe geçiş yapmadan Layvin Balanta ile sözleşme imzalamış olduğum ve elimde Yusuf Yazıcı da olduğu için 4-4-1-1 taktiğine döndüm ve ligi Başakşehirle beraber puan puana 1-2 tamamladık. Ben ikinci oldum malesef Ama 4-4-1-1 oynarken az önce paylaştığım taktikte aldığım zevki alamadım onu da söyleyeyim.

Not: Defans bekleri hücum olarak oynatıldıklarında daha da güzel oluyor. Saldırdığın zaman ikisi de ileri çıkıp resmen oyunu rakip yarı alana yığmayı sağlıyorlar. Tabi arkalarına top kaçırma şansı da oluyor böyle olunca. Kontra yeme ihtimaliniz oluyor.
    Ayrıca yeni sezona geçtiğim ve 4-4-1-1 üzerine taktiği ve transferleri oturttuğum için yatkınlık hiç yok olarak görünüyor. Zamanla yine o taktiği kullanacağım.

[IMG][/IMG]
    Last edited by fcgrkm : 02.Aralık.2017 at 12:04

EDİT:

UEFA yı, ligi, tr kupasını da aldım..

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    Last edited by fcgrkm : 02.Aralık.2017 at 12:09 Reason: revize

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    Last edited by fcgrkm : 02.Aralık.2017 at 12:12 Reason: revize

[IMG][/IMG]
    Last edited by fcgrkm : 02.Aralık.2017 at 12:14

Arkadaşlar bu seride oyuncuya adam markajı vermenin yanında mevkileri de markaj verebiliyoruz. Size sorum;

3lü defans oynuyorum ve rakipler genelde tek forvet. Üç defans oyuncuma ST mevkisindeki oyuncuya markaj görevi versem,onun bölgesine geldiği vakit tutar mı yoksa alanını mı boşaltıır ?

Demek istediğim,ST sol stoperin alanındayken sol stoper,göbekteyken merkez stoper,sağ tarafayken sağ stoper tutsun istiyorum. Bunun çözümü bu mudur acaba ?

Quote Originally Posted by Adana Demirspor View Post
    Arkadaşlar bu seride oyuncuya adam markajı vermenin yanında mevkileri de markaj verebiliyoruz. Size sorum;

3lü defans oynuyorum ve rakipler genelde tek forvet. Üç defans oyuncuma ST mevkisindeki oyuncuya markaj görevi versem,onun bölgesine geldiği vakit tutar mı yoksa alanını mı boşaltıır ?

Demek istediğim,ST sol stoperin alanındayken sol stoper,göbekteyken merkez stoper,sağ tarafayken sağ stoper tutsun istiyorum. Bunun çözümü bu mudur acaba ?
    Adam markajı verdiğin zaman ilgili defans oyuncusu, (verilen pres komutları ile birlikte) adamı nereye gitse takip ediyor ve alanını boşaltıyor. İstediğin şeye en yakın öneri, defans oyuncularına yakın markaj özelliği vermen diye düşünüyorum.

Kanatlı taktiklerin pek iş yapacağını sanmıyorum bu 2018'de. 3 forvetli taktıkler daha verimli oluyor genelde. 3-2-2-3 gibi

Nesil
    2007
    Yer
    Hatay

4-4-2 ve 4-1-2-3 fena değil bence

Nesil
    2006
    Yer
    06

Kanatlı taktikler iş yapmaz olur mu iş yapıyor. Hem de bayağı yapıyor Asimetrik dizilişle oynatıyorum takımı , kanat beklerinin boş alanlara doğru bindirmelerini sık sık görüyorum. Onun dışında MR -Atak kanat oyuncum sık sık adam geçip tehlikeli ortalar kesiyor. Taktiğinizin iyi ya da kötü olduğunu söyleyebilmeniz için öncelikle takım içerisindeki pozitif havanın olup olmadığına bir bakın . Takımda birlik yoksa en süper taktik bile işlemez bu seride

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Bu seride eğer ki çok iyi bir takım yönetmiyorsanız tek bir taktik ve değişim yapmadan devam etmek mümkün değil. Ben 3 taktik hazırlıyorum genelde özellikle favori taktiğinizi Takım Raporu >> Kıyasla sekmesinden takımınızın avantaj ve dezavantajlarına göre taktik yapmanızı öneririm.
    malatyAdana!

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Bu taktigimi kullanarak ilk 2 sezon su sonuclari aldim. Taktigimi de hic degistirmedim.

Ama ücüncü sezonun ortasi itibariyle kulübün reputation'i arttigi icin ilk 2 sezondaki gibi muazzam bi basariya ulasamadim. Bildigim kadariyla rakipler sizin reputation'iniza göre taktiklerini belirliyolar artik daha savunmaci bi yaklasimla oynuyolar.

@GicaHagi hocam dizilişin çok dengeli, atak ve defans anlamında iki tarafı da dengelemiş, volante rolünün gelişi bu seride çok iyi oldu bence.

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Quote Originally Posted by CanrY View Post
    @GicaHagi hocam dizilişin çok dengeli, atak ve defans anlamında iki tarafı da dengelemiş, volante rolünün gelişi bu seride çok iyi oldu bence.
    Kesinlikle volante rolü oldukca basarili. 4231 oynamak yerine bu dizilisi tercih ediyorum hem hücum hem savunma anlaminda basarili oldum dedigin gibi. Kendi sahamizda oynarken topa daha cok sahip oluyoruz ama eveleyip gevemelemeden oyuncular direk kaleye gitmek istiyolar bu da rakibi savunmada zayif ve eksik yakalamamizi sagliyor. Deplasmanda da öyle direk sonuca giden bi takim yaratmaya calistim misal bu ss'leri attiktan sonra ligde ard arda 9 galibiyet aldim Bayern'i deplasmanda 4-0 yendim. Volante ve Defansif orta sahanin pas tercihlerini degistirdim sadece.

Eski kariyerlerimde veya taktiklerimde genelde topa sahip olup düsük tempoda oynuyodum ama bu cok uzaktan suta sebep oluyordu ayrica rakip savunma yerlestigi icin de kolay kolay pozisyon bulunamiyor. Su anki mac motorunda direk oyun bence daha etkili.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by GicaHagi View Post
    Kesinlikle volante rolü oldukca basarili. 4231 oynamak yerine bu dizilisi tercih ediyorum hem hücum hem savunma anlaminda basarili oldum dedigin gibi. Kendi sahamizda oynarken topa daha cok sahip oluyoruz ama eveleyip gevemelemeden oyuncular direk kaleye gitmek istiyolar bu da rakibi savunmada zayif ve eksik yakalamamizi sagliyor. Deplasmanda da öyle direk sonuca giden bi takim yaratmaya calistim misal bu ss'leri attiktan sonra ligde ard arda 9 galibiyet aldim Bayern'i deplasmanda 4-0 yendim. Volante ve Defansif orta sahanin pas tercihlerini degistirdim sadece.

Eski kariyerlerimde veya taktiklerimde genelde topa sahip olup düsük tempoda oynuyodum ama bu cok uzaktan suta sebep oluyordu ayrica rakip savunma yerlestigi icin de kolay kolay pozisyon bulunamiyor. Su anki mac motorunda direk oyun bence daha etkili.
    Hocam zaten oyunda bilinenin aksine en doğru 4231 bu ve amr aml kullanılan versiyon. 4231in temel amacı zaten iki tane defansif yönü kuvvetli oyuncuyu beraber oynatarak öndeki 4lüye ofansif özgürlük tanımak. Mc kullanılan versiyon yavaş yavaş tarihe karışacak oyunda.

@GicaHagi

Taktik güzel ama bu rollere uygun oyuncu malesef benim takımımda yok orta sahada.Hazırlık macında denemelik 1 maç oynattım başarılı oldu ama ligde bu riski göze alamam sanırım

Tsl'ye yeni cikmis takimin oyun anlayisini ne yaparsiniz?

Maddi imkansizliktan pek iyi kadro kuramadim. 3-5-2'li sistem oynatarak lige ciktim. Taktik standart-dengeli.

Kanattan oyna,dengeli genislik,pres bazen,kosu yoluna pas şeklinde talimatlar.
    Kontra-kati yapmali miyim yoksa bu anlayisla devam mi ?

Maç sırasında takım talimatlarınızı değiştiriyor musunuz?

Dakika 20 4-0 öndeyim, talimat uyarısı geliyor, havadan orta açamıyoruz diye

Quote Originally Posted by fcgrkm View Post
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    Bu taktikteki DMC'yi AMC'ye atıp ADVANCE PLAYMAKER yaparak iki farklı taktik ancak aynı anlayışla, aynı kariyerdeki kupalar:

- GS ilk yıl UEFA, LİG, TR KUPASI (1 sezon)
    - Milan ile İTALYA KUPASI. (Ocakta gelip, Ocak'ta transfer olma toplam 1 sezon)
    - BARCELONA'da 3 İSPANYA KUPASI, 2 İSPANYA SÜPER KUPASI, 3 LİG. (Ocak'ta gelip Ekim'de istifa toplam 3,5 sezon)
    - Yine GS 2 TR KUPASI, 2 SÜPER KUPA, 2 LİG ŞAMPİYONLUĞU (Ocak'ta gelme devam ediyor, yıl 2025)

- Yenikken defans hattını ve presi arttırmak,
    - Zaman zaman transfer edilen kanatların oyun tarzına göre net kanat olarak AML & AMR görevi verme
    - Orta sahadaki ikili göbekte DMC Playmaker+MC midfielder(defence) uyguladığımı belirteyim.

Pivot Santrafor hangi taktikte nasil ise yarar acaba ? Iki tane IF oyuncum ve kanatlardan oynuyorum.
    Ilerde Milik Tam Forvet rolunde fena iş yapmiyor ama Pivot rolunde oynatmak icin ekstra neler gerekir?

Bu taktigimi kullanarak ilk 2 sezon su sonuclari aldim. Taktigimi de hic degistirmedim.

Ama ücüncü sezonun ortasi itibariyle kulübün reputation'i arttigi icin ilk 2 sezondaki gibi muazzam bi basariya ulasamadim. Bildigim kadariyla rakipler sizin reputation'iniza göre taktiklerini belirliyolar artik daha savunmaci bi yaklasimla oynuyolar.

Rakamlar müthiş gözüküyor. Taktiğini oturtuğun mantığı tam anlatabilir misin? Bu taktikle oyun anlayışı olarak neyi hedefledin?
    -defansı önde kurup, defanstan kısa paslarla çıkmaya çalışıyorsun
    - katı anlayışla tam bir Alman disipliniyla makine düzeninde oynuyorsun
    Bunların dışında hiç bir direktif yok?

Ters ayakli kanat oyuncusu ile mezzalayi yan yana oynatmak taktik acisindan sikinti cikarir mi acaba ? TAK'a genis alanda oyna talimati da verdim.

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

Quote Originally Posted by fcgrkm View Post
    Rakamlar müthiş gözüküyor. Taktiğini oturtuğun mantığı tam anlatabilir misin? Bu taktikle oyun anlayışı olarak neyi hedefledin?
    -defansı önde kurup, defanstan kısa paslarla çıkmaya çalışıyorsun
    - katı anlayışla tam bir Alman disipliniyla makine düzeninde oynuyorsun
    Bunların dışında hiç bir direktif yok?
    Hamburg kümede kalma mücadelesi veren bi takim oldugu icin daha cok kontratak taktigi yaratmak istedim fakat hem hücumda hem de savunmada muazzam isler cikarttik. Topa sahip olma oranim kendi sahamda en fazla %55 deplasmanda iste bu oran daha düsük oluyordu. Topu rakibe verip savunmada kaptigimiz toplari hizi bir sekilde ileri tasimak önemliydi. Cünkü forvet haric 9 kisi topun arkasina gecip iyi bir sekilde savunmada diziliyorduk.

-Standart oyun anlayisiyla oynadigim icin aslinda savunma cok önde olmuyor. Kisa pasla cikmamin nedeni kaptigimiz toplari uzun cikarak kaybetmemek ki bence mantikli.
    -Kati oyun felsefesinin aciklamasina bakarsak aslinda stoperler sadece savunma yapmakla görevlidir , bekler ve defansif orta sahalar hem savunma yapar hem de savunma ve hücum arasinda köprü kurarak diger yari sahaya tasir. Kanatlar ve ofansif orta sahalar hem savunma yapar hem de hem de hücumda etkili olur. Forvetlerin ise görevi sadece hücumdur. Bu tam olarak istedigim oyun felsefesine sahip oldugu icin Kati oyun anlayisini sectim.
    -Genelde oyunculara direktif verdim daha az sut cek veya daha fazla riskli pas gibi. Bekleri dar alanda oynattim vb. Düsük tempo, topa sahip ol, rakip ceza sahasina paslasarak gir gibi direktifleri kullanmadim cünkü bunlari kullanirsam rakip takim savunmaya daha cabuk yerlesiyor ve cok teknik oyuncularim olmadigi icin pozisyon bulup gol atmam zorlasiyor.

Bunun disinda sol kanatta sol ayakli, sag kanatta sag ayakli oyuncu kullandim kanatlarim skora cok katki verdi. Kostic'ten muazzam verim aldim Barca'ya 60 küsur milyon euroya satmistim yanlis hatirlamiyosa.

Nesil
    2013
    Yer
    Budapeste

@Adana Demirspor

Ben sahsen IF ile mezzala'yi kullaniyorum IF'in bosalttigi alana girerek hem IF hem de forvete gol sansi yaratiyor. Tak ile kullanirsan cok üst üste binebilirler.

@Adana Demirspor

Ben sahsen IF ile mezzala'yi kullaniyorum IF'in bosalttigi alana girerek hem IF hem de forvete gol sansi yaratiyor. Tak ile kullanirsan cok üst üste binebilirler.
    Ben de oyle dusundum. ML(kanat),MC(mezzala),MC(oyun kurucu),MR(TAk) seklinde yaptim. Bu sekilde ust uste binmelerini engellemis oldum.

IF oynatamam cunku 4lu orta saha ile oynuyorum.

Arkadaşlar birşey sorucam oyun anlayışı sadece defans çizgisi - tempo ve paslaşma kısmını etkiliyor diye biliyorum, oyun anlayışını kontrollüden standarta çektiğim zaman takım maç kazanamıyor ama kontrollü de kaldığı zaman fark atıyor neden bu kadar büyük bir fark oluyor sadece bir değişimde ?

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Quote Originally Posted by bonuce123 View Post
    Arkadaşlar birşey sorucam oyun anlayışı sadece defans çizgisi - tempo ve paslaşma kısmını etkiliyor diye biliyorum, oyun anlayışını kontrollüden standarta çektiğim zaman takım maç kazanamıyor ama kontrollü de kaldığı zaman fark atıyor neden bu kadar büyük bir fark oluyor sadece bir değişimde ?
    Kardeşim kendin söylüyorsun etkilediği noktaları. Demekki defansın önde tempo daha yüksek daha seri pas ile daha iyisin.
    malatyAdana!

Quote Originally Posted by Papi44 View Post
    Kardeşim kendin söylüyorsun etkilediği noktaları. Demekki defansın önde tempo daha yüksek daha seri pas ile daha iyisin.
    Hocam birşey daha sorucaktım sitede ki taktik yaratma rehberi hakkında bilgin var mı ? Onun la ilgili bir soru sorucaktım

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Quote Originally Posted by bonuce123 View Post
    Hocam birşey daha sorucaktım sitede ki taktik yaratma rehberi hakkında bilgin var mı ? Onun la ilgili bir soru sorucaktım
    Maalesef hiç bilgim yok.
    malatyAdana!

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

Mesaj Yetkileri