Sayfa 3 / 3 ÝlkÝlk 123
61 ile 82 arasý toplam 82 sonuç

Konu: Football Manager 2018 | Fenerbahçe

Nesil
    2003
    Yaþ
    46

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Abi direktifler için fikrin nedir? Ayrýca geniþ veri tabanlý oyun kurdum fakat önder özen ve roland kochu oyunda göremiyorum. Sebebi nedir?
    Benim icin direktifler rakibin oyun tarzina gore degistirilmesi gereken tercihler. Genelde maca oldukca yalin bir taktik ile baslayip, rakibin oyununa gore degisiklikler yapmayi tercih ederim.

Ornegin rakip onde basiyorsa israrla geride pas yapmaya calismanin bir anlami yok bence. Rakip baski yapiyorsa, arkada bosluk birakiyordur. Bu boslugu degerlendirmek yerine ille de pas yapmaya gerek yok. Veya rakip kendi yari sahasina cekilmistir ve hucuma cikma niyeti yoktur, ileriye uzun paslarla oynamanin bir anlami olmaz.

Veya rakip sahaya genis yayilmistir, benim cok dar oynamayi tercih eden oyun tarzimin kanatlarda cok fazla alan birakmasina izin vermemem gerekir. Veya rakip cogunlukla merkezden hucum etmeyi ve beni oradan delmeyi tercih ederse buna onlem almam gerekir.

Yani ben tek bir oyun tarzina bagli kalarak oynayan birisi degilim. Kafamda kadromun asagi yukari nasil oynamasi gerektigine dair bir planim tabii ki vardir, bunu da zaten eldeki oyuncularim belirler, geri kalanini ise rakibimin oyun tarzi belirler.

Onder Ozen ve Roland Koch'un olmama nedeni buyuk ihtimalle itibar degerlerinin dusuk olmasidir.

Nesil
    2007
    Yer
    Balýkesir
    Yaþ
    36

Þu anki veri tabanýnda Josef CA 135 pa 140. Oyuncu bence bu sezon form olarak pik yaptý. Ocak güncellemesinde 5 puanlýk bir CA artýþý olabilir mi acaba. Özellikle top kapma, pozisyon alma ve önsezi özellikleri düþük kalýyor gibi. 1-2 týk artabilir bu özellikler.

Þu anki veri tabanýnda Josef CA 135 pa 140. Oyuncu bence bu sezon form olarak pik yaptý. Ocak güncellemesinde 5 puanlýk bir CA artýþý olabilir mi acaba. Özellikle top kapma, pozisyon alma ve önsezi özellikleri düþük kalýyor gibi. 1-2 týk artabilir bu özellikler.
    Kesinlikle katýlýyorum.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu
    Yaþ
    26

Rapaiç'in oðlu ve genç bir kaleci ile sözleþme imzaladýk "Profesyonel" hatta Jensen'in yerine Rapaiç'in oðlu kayýt edilmiþ deniliyor oyuna eklenir mi

Nesil
    2007
    Yer
    Balýkesir
    Yaþ
    36

Quote Originally Posted by Burak Akmanoðlu View Post
    Rapaiç'in oðlu ve genç bir kaleci ile sözleþme imzaladýk "Profesyonel" hatta Jensen'in yerine Rapaiç'in oðlu kayýt edilmiþ deniliyor oyuna eklenir mi
    Eklenir kardeþim. Hatta kendi hazýrladýðým ara transfer güncellemesinde de transfer verilerini girdim. Yakýnda yayýnlayacaðým.

Nesil
    2007
    Yer
    Balýkesir
    Yaþ
    36

Son dönem performanslarýna baktýðýmýzda isla josef giuliano ve fernandao kýþ transfer güncellemesinde özellik ve ca olarak kesinlikle gözden geçirilmeli.

Nesil
    2007
    Yer
    Balýkesir
    Yaþ
    36

Öncelikle herkese merhaba.
    Malum ffp 2 yýldýr fb için büyük kambur. Ancak fb reelde ne satýyorsa onu alýyor. Geçen yýl 8.5 milyona nani’yi satmýþ 6 milyona skrtel’i almýþ 1 milyonada lens’i kiralamýþ. 100k bedelle kiralanan karavaev’i saymýyorum. 1 buçuk milyonluk kar söz konusu. Bu sezon ise 12,5 milyona kjaer’i 2,5 milyona emenike’yi 1 milyona stoch’u yine 1 milyona wiel’i 350 bine hakan’ý satmýþ. Ertuðrul’un transferinde illegal þeyler var birazdan deðineceðim o konuya. Toplamda 17.3 milyon eder geçen yýldan da 1.5 milyon var etti 18.8 milyon. Gelelim alýþlara. 7 milyona giuliano 5 milyona soldado 3,5 milyona dirar 1,5 milyona valbuena alýnmýþ 2,5 milyona da janssen kiralanmýþ. 180 binlik eljif’i saymýyorum. Toplamda eder 19,5 milyon. Arada yaklaþýk 1 milyonluk zarar söz konusu bunuda ertuðrul transferinde yapýlan katakulliyle kapattý yönetim. Oyuna baktýðýmýzda ise yönetim transfer bütçesinin en iyi ihtimalle %25ini kullanmamýza izin veriyor. Genelde %10. Buradan fenerbahçe gözlemcisi arakadaþa sormak istiyorum, arzu ettiðimiz gerçekçilik bu iþin neresinde? Mantýklý bir açýklama bekliyorum.

Nesil
    2003
    Yaþ
    46

Öncelikle herkese merhaba.
    Malum ffp 2 yýldýr fb için büyük kambur. Ancak fb reelde ne satýyorsa onu alýyor. Geçen yýl 8.5 milyona nani’yi satmýþ 6 milyona skrtel’i almýþ 1 milyonada lens’i kiralamýþ. 100k bedelle kiralanan karavaev’i saymýyorum. 1 buçuk milyonluk kar söz konusu. Bu sezon ise 12,5 milyona kjaer’i 2,5 milyona emenike’yi 1 milyona stoch’u yine 1 milyona wiel’i 350 bine hakan’ý satmýþ. Ertuðrul’un transferinde illegal þeyler var birazdan deðineceðim o konuya. Toplamda 17.3 milyon eder geçen yýldan da 1.5 milyon var etti 18.8 milyon. Gelelim alýþlara. 7 milyona giuliano 5 milyona soldado 3,5 milyona dirar 1,5 milyona valbuena alýnmýþ 2,5 milyona da janssen kiralanmýþ. 180 binlik eljif’i saymýyorum. Toplamda eder 19,5 milyon. Arada yaklaþýk 1 milyonluk zarar söz konusu bunuda ertuðrul transferinde yapýlan katakulliyle kapattý yönetim. Oyuna baktýðýmýzda ise yönetim transfer bütçesinin en iyi ihtimalle %25ini kullanmamýza izin veriyor. Genelde %10. Buradan fenerbahçe gözlemcisi arakadaþa sormak istiyorum, arzu ettiðimiz gerçekçilik bu iþin neresinde? Mantýklý bir açýklama bekliyorum.
    Bu yazdiginin muhattabi Fenerbahce arastirmacisi degil, benim.

FFP anlasmasina gore Fenerbahce 100 liralik satis yaparsa, 100 liralik alis yapabiliyor. Bu dogru.

Ancak kulubun mevcut finansal yapisi (gelir/gider dengesi), 100 liralik satis yapildigi takdirde 100 liralik alis yapmaya izin vermiyor. Oyunda kulup baskanlarinin amaci sezon sonunda zarar etmemek cunku kulup zarar ederse, bir sonraki yil kadroya takviye yapmak icin gerekli olan transfer butcesinin olmamasi anlamina geliyor.

Basit bir sekilde anlatmak gerekirse:
    Bu sezon 100 liralik gelirin, 120 liralik giderin varsa, kulup bu 20 liralik acigi kapatmak icin borclanmak zorunda. Eger kulup 20 liralik borclanma ile bu acigi kapatirsa, bir sonraki sezon transfer icin butce kalmiyor. Eger kulup borclanma ile bu acigi kapatamazsa (oyunda borclanmak mumkun degil ancak baskanlar cebinden para vererek acigi kapatabiliyor), satilan oyunculardan gelen gelirleri harcamayarak bu 20 liralik acik kapatiliyor.

Bu sezon 100 liralik gelirin, 80 liralik giderin varsa, kulup gelecek sezon icin 20 liralik transfer butcesi belirleyebiliyor. Bu durumda olan bir kulup sattigi oyunculardan gelen paranin tamamini transfere harcayabiliyor.

Oyunda Fenerbahce'nin transfer yapamamasinin nedeni FFP kurallari degil, mevcut gelir/gider dengesinin kulubun transfer yapmasina izin vermemesi. Ornegin gectigimiz sezon Fenerbahce yaklasik 35 milyon Euro civarinda zarar acikladi. UEFA ile yapilan anlasmada bu donemde Fenerbahce en fazla 20 milyon Euro zarar edeceginin sozunu vermisti. UEFA ile yapilan anlasmada ne kadar esneklik olacagi, yonetimin UEFA'ya bu zarari nasil aciklayacagini ve UEFA'nin bu aciklamayi nasil karsilayacagini onumuzdeki haftalarda gorecegiz ancak su an icin Fenerbahce, UEFA ile yaptigi FFP anlasmasina uymamis gibi gorunuyor.

Buna ek olarak yapilan anlasmaya gore icinde oldugumuz sezon Fenerbahce en fazla 10 milyon Euro zarar etmek zorunda. Kasim ayi sonu itibariyle aciklanan yaklasik 20 milyon Euro'luk zarar var.

Bu zararlar tahakkuk temelli muhasebe uzerinden. FFP icin bu dogru veri, ancak oyunda nakit temelli muhasebe kullaniliyor. Bir bakima bakkal hesabi, giren nakit, cikan nakit farki uzerinden hesap yapiliyor. Bu nedenle nakit akis tablosunu oyundaki gelir/gider tablosu ile karsilastirmak daha dogru.

Nakit akisi acisindan bakarsak,
    Haziran 2016-Mayis 2017 doneminde Fenerbahce nakit ihtiyacinin 55 milyon Euro'luk kismini borclanarak karsiladi.
    Haziran 2017-Kasim 2017 doneminde Fenerbahce nakit ihtiyacinin 80 milyon Euro'luk kismini borclanarak karsiladi.

Yani Fenerbahce bu donemlerde ihtiyaci olan nakit paraya ulasmak icin gelecek sezonlarda kazanacagi gelirler karsiliginda borc aldi. Oyundaki Fenerbahce ayni gercekteki Fenerbahce gibi davranirsa bu kadarlik zarar etmeli (oyunda Fenerbahce bu seviyenin altinda zarar ediyor cunku ozellikle borclarin faizini gercegin bir hayli altinda tutuyoruz ancak bu da nakit akisini artiya gecirmek icin yeterli olmuyor).

Oyun, kuluplerin mevcut mali durumunu daha da zayiflatacak butce tasarlamasina izin vermiyor. Oyunda Fenerbahce'nin transfer konusunda ellerini baglayan tam olarak bu (nakit akisi dengesizligi). FFP degil.
    Last edited by perpetua : 28.Þubat.2018 at 12:26

Nesil
    2007
    Yer
    Balýkesir
    Yaþ
    36

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bu yazdiginin muhattabi Fenerbahce arastirmacisi degil, benim.

FFP anlasmasina gore Fenerbahce 100 liralik satis yaparsa, 100 liralik alis yapabiliyor. Bu dogru.

Ancak kulubun mevcut finansal yapisi (gelir/gider dengesi), 100 liralik satis yapildigi takdirde 100 liralik alis yapmaya izin vermiyor. Oyunda kulup baskanlarinin amaci sezon sonunda zarar etmemek cunku kulup zarar ederse, bir sonraki yil kadroya takviye yapmak icin gerekli olan transfer butcesinin olmamasi anlamina geliyor.

Basit bir sekilde anlatmak gerekirse:
    Bu sezon 100 liralik gelirin, 120 liralik giderin varsa, kulup bu 20 liralik acigi kapatmak icin borclanmak zorunda. Eger kulup 20 liralik borclanma ile bu acigi kapatirsa, bir sonraki sezon transfer icin butce kalmiyor. Eger kulup borclanma ile bu acigi kapatamazsa (oyunda borclanmak mumkun degil ancak baskanlar cebinden para vererek acigi kapatabiliyor), satilan oyunculardan gelen gelirleri harcamayarak bu 20 liralik acik kapatiliyor.

Bu sezon 100 liralik gelirin, 80 liralik giderin varsa, kulup gelecek sezon icin 20 liralik transfer butcesi belirleyebiliyor. Bu durumda olan bir kulup sattigi oyunculardan gelen paranin tamamini transfere harcayabiliyor.

Oyunda Fenerbahce'nin transfer yapamamasinin nedeni FFP kurallari degil, mevcut gelir/gider dengesinin kulubun transfer yapmasina izin vermemesi. Ornegin gectigimiz sezon Fenerbahce yaklasik 35 milyon Euro civarinda zarar acikladi. UEFA ile yapilan anlasmada bu donemde Fenerbahce en fazla 20 milyon Euro zarar edeceginin sozunu vermisti. UEFA ile yapilan anlasmada ne kadar esneklik olacagi, yonetimin UEFA'ya bu zarari nasil aciklayacagini ve UEFA'nin bu aciklamayi nasil karsilayacagini onumuzdeki haftalarda gorecegiz ancak su an icin Fenerbahce, UEFA ile yaptigi FFP anlasmasina uymamis gibi gorunuyor.

Buna ek olarak yapilan anlasmaya gore icinde oldugumuz sezon Fenerbahce en fazla 10 milyon Euro zarar etmek zorunda. Kasim ayi sonu itibariyle aciklanan yaklasik 20 milyon Euro'luk zarar var.

Bu zararlar tahakkuk temelli muhasebe uzerinden. FFP icin bu dogru veri, ancak oyunda nakit temelli muhasebe kullaniliyor. Bir bakima bakkal hesabi, giren nakit, cikan nakit farki uzerinden hesap yapiliyor. Bu nedenle nakit akis tablosunu oyundaki gelir/gider tablosu ile karsilastirmak daha dogru.

Nakit akisi acisindan bakarsak,
    Haziran 2016-Mayis 2017 doneminde Fenerbahce nakit ihtiyacinin 55 milyon Euro'luk kismini borclanarak karsiladi.
    Haziran 2017-Kasim 2017 doneminde Fenerbahce nakit ihtiyacinin 80 milyon Euro'luk kismini borclanarak karsiladi.

Yani Fenerbahce bu donemlerde ihtiyaci olan nakit paraya ulasmak icin gelecek sezonlarda kazanacagi gelirler karsiliginda borc aldi. Oyundaki Fenerbahce ayni gercekteki Fenerbahce gibi davranirsa bu kadarlik zarar etmeli (oyunda Fenerbahce bu seviyenin altinda zarar ediyor cunku ozellikle borclarin faizini gercegin bir hayli altinda tutuyoruz ancak bu da nakit akisini artiya gecirmek icin yeterli olmuyor).

Oyun, kuluplerin mevcut mali durumunu daha da zayiflatacak butce tasarlamasina izin vermiyor. Oyunda Fenerbahce'nin transfer konusunda ellerini baglayan tam olarak bu (nakit akisi dengesizligi). FFP degil.
    Ömer abi saðol verdiðin bilgiler için. Anladýðým kadarýyla baþkaný para babasý yaparsak sorun çözülür.

Nesil
    2003
    Yaþ
    46

Ömer abi saðol verdiðin bilgiler için. Anladýðým kadarýyla baþkaný para babasý yaparsak sorun çözülür.
    FM 2018'de baskan zaten para babasi.

Nesil
    2007
    Yer
    Balýkesir
    Yaþ
    36

FM 2018'de baskan zaten para babasi.
    Acýbadem sponsorluk anlaþmasýný yansýtsak %100e ulaþýrmý peki bütçe.

Nesil
    2003
    Yaþ
    46

Acýbadem sponsorluk anlaþmasýný yansýtsak %100e ulaþýrmý peki bütçe.
    Belki.

3 buyukler icin en kesin cozum 60-80 milyon euro civarinda olan kadro maliyetlerini 40-45 milyon euro civarina dusurmek. Yani daha dusuk maliyetli futbolcularla calismak.

Nesil
    2007
    Yer
    Balýkesir
    Yaþ
    36

Belki.

3 buyukler icin en kesin cozum 60-80 milyon euro civarinda olan kadro maliyetlerini 40-45 milyon euro civarina dusurmek. Yani daha dusuk maliyetli futbolcularla calismak.
    Abi onun içinde mevcut kadrolardaki oyuncu maaþlarýndan imza paralarýný düþmek lazým.

yeni güncellemede eljif elmas (güncelleme öncesindeki profiline dikkat etmemiþtim de sanki artýþ var o yüzden paylaþtým)

Nesil
    2003
    Yaþ
    46

Abi onun içinde mevcut kadrolardaki oyuncu maaþlarýndan imza paralarýný düþmek lazým.
    Kulupler o imza paralarini vermesin, biz de duselim.

Devre arasý güncellemesi ile mi alakalý yoksa kötü þans mý bilmiyorum ama, zaten fazla olan sakatlarýmýn üzerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Kadro çýkartamayacak duruma geldim neredeyse.

Edit: Bir de sezon baþýndayým. UEFA ön elemesini dahi oynamadým.

Edit2:

Sonunda 50 kere denememden sonra bol hücum pozisyonuna girdiðim bir Fenerbahçe yaptým. Gerçekten çýldýrma eþiðine gelmiþtim. Chelsea ile bi kariyerden sonra ayný taktiðimi Fenerde denedim.

Ki ilk sezonumda Beþiktaþ ve Galatasaray'a karþý ilk defa üstün oynadým. Ben genelde topu elinde tutan bir futbol oynatmayý seviyorum. Fenerbahçe'de genelde bunu baþarýrken gol pozisyonlarýna girmeyi bir türlü baþaramýyordum. istersen %70 ile oynayayým yine de 1 kere gelen karþý takýma yenildiðim çok maç oluyordu. Bende çýldýrýp çýkýyordum.

Bu taktiðin amacý forvette kafa toplarýnda iyi birini oynatýp kanatlardan bol bol orta açtýrmak. Valbuena,Ekici ve Dirar bu konularda çok iyi. Guiliano oyunun en büyük balonlarýndan biri olabilir. Naparsanýz yapýn forvet arkasýnda verim alamýyorsunuz. Tek 1 sezonumda iyi oynadýðýný hatýrlýyorum. 2li forvette sahte forvet oynatýrken. Oda tek sezon. 2.sezon büyük kulüplere çok rahat satabiliyorsunuz.
    Last edited by TurgoN : 15.Nisan.2018 at 04:42

Guiliano gerçekten de çok kötü oynuyor. Ne yaptýysam verim alamadým. 4-5 fark attýðým maçlarda dahi 6.5 ortalamayla oynuyordu. Bir þekilde bütçe açarsanýz Xadas'ý almanýzý tavsiye ederim. Guiliano'dan çok daha iyi performans gösteriyor.

Yedeklerle Türkiye Kupasýný kazandýðýmý da söylemek isterim. Ortalar sadece hedef adama. Fernandao parladý. Bu kadar paylaþmamýn sebebi benim kiþisel olarak Fenerbahçe ile ilk sezonumda 1 türlü baþarýlý olamam. Ýlk defa oldum ve paylaþmak istedim.

taktiðini paylaþýr mýsýn ??

Sayfa 3 / 3 ÝlkÝlk 123

Mesaj Yetkileri