1 ile 8 arası toplam 8 sonuç

Konu: Cenk Tosun

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Default Cenk Tosun

Vizyon 10,Karar Alma 11 ?

Vizyon nasıl 10? Dikine çok iyi ara pası görebilen bir Second Striker Cenk. 11-12 olabilir. Karar alma top ona gelmeden zaten kararı veriyor ve çogunlukla dogru karar veriyor Cenk. Nerde ne yapması gerektiğini iyi biliyor. Hala 11 de bırakmak çok saçma. 13 olmalı.

Oyun tercihi yok ?

Toplara Sert Vurur?
    Verkaç Yapar?
    Last edited by perpetua : 17.Kasım.2017 at 17:31
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Complete Forward oldu artık. Gelişimi inanılmaz oldu gerçekten.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Bafici View Post
    Complete Forward oldu artık. Gelişimi inanılmaz oldu gerçekten.
    Complete forward'a donusturmek zor cunku bitiricilik ozelligi cok on planda. Diger ozelliklerinin bitiricilige cok daha yakin olmasi gerekir ki oyun onu CF olarak tanimlasin. Bitiriciligi dusurmedigimiz surece (dusurmek icin herhangi bir neden goremiyorum), Cenk'in birinci rolu advanced forward olarak kalacaktir.

Ancak futbolunun cok daha derli toplu bir hale geldigine ve cok yonlu bir goruntu cizdigine katiliyorum. Birinci rolu olmasa da CF'a oldukca uygun bir profile sahip olmasi gerekli bence.

kendimce bir profil yaptım paint'ten (o yüzden aşağıda hala yaratıcı forvet vs yazıyor silmedim onları):

verilen teknik özelliklere gerçekten şaşırdım. bitiricilik 18??? belki soğukkanlılıkla dengeleniyor diye düşünülebilir ancak cenk öyle leblebici diye öne çıkan bir forvet olmadı hiçbir zaman. o yüzden bitiriciliğini sıradan bir seviyeye yani 14'e düşürdüm. kafa vuruşlarını 15'e düşürdüm; sonuçta kafa vuruşu özelliğinin oyundaki anlamı istediğin menzile kafayla gönderebilme yetisi diye geçiyor. uzaktan şutları 15??? porto'ya gol attı diye mi? evet uzaktan şutları kötü değil ama 15 olacak seviyede de değil, cenk'in uzaktan attığı gollerden bir compilation bile yapamayız ki adam 7-8 senedir piyasada; o yüzden 13 yaptım.

cenk'in özellikle bu sezonki olayı topsuz alanda oynadığı oyun; sürekli hareket halinde ve arkasındaki quaresma-talisca-babel'e boşluklar yaratıp onlara bu boşluklarda yeteneklerini daha rahat sergileme imkanı sunuyor. tek forvet oynadığı vakit içeride ayağına top bekleyen negredo ile bu üçlünün çok etkili olamamasının sebebi de bu; cenk'in yük çekişine alışmış olmaları. o yüzden topsuz alanını 15'e yükselttim, çalışkanlığını da kararlılığı ile aynı seviyeye yani 17'ye. bir forvet için epey çalışkan bir görüntü çiziyor. yeri geliyor bek kovalıyor, yeri geliyor kendi ceza sahasına kadar adam kovalayıp topa müdahale ediyor. forvet oynadığı için bunları maç içinde nadiren yapması gerekmesi çalışkan olmadığı anlamına gelmez. önsezi de 15 olacak seviyede değil asla, önce de dediğim gibi cenk'in "kurnaz fırsatçı golcü" kimliği yok, ve hiç de öyle zekice attığı, kurnazca araya sızdığı bir golünü hatırlamıyorum, aksine bu tip pozisyonlara giremeyen bir forvet, o yüzden bu paragrafın başındaki cümlemin konusu oldu cenk. neredeyse bütün golleri özverinin, hırsın, çalışkanlığın ödülü goller. o yüzden önsezisini 12 yaptım. agresfilik ve cesaretini de birer puan yükselttim 14 yaptım. soğukkanlılığı ise bence 14 değil, top ayağındayken çok panik olmuyor belki ama ne yapacağını da bilen bir vaziyette olmuyor (özellikle ceza sahası dışı -yay çevresinde topla buluştuğu zaman) o yüzden 12 yaptım. karar alma'yı ise düşük buldum, 11 değil cenk'in kararları, son bir yıldır en azından 13'ü hakediyor.

özel yeteneği 10 yaparak bitiricilik, kafa vuruşu, önsezi gibi haddinden fazla verilen özellikler dengelenmeye çalışılmış sanırım. bunda da tam tersini düşünüyorum; cenk -fazla olmasa da- şeytan tüyüne sahip bir forvet, olmadık yerde olmadık bir iş yaptığı çok olmuştur; son örneği geçen günkü bjk-porto maçındaki asisti. o yüzden 13 yaptım onu da.

ancak liderlik namına sahada en ufak bir belirtisi bile yok, belki (beşiktaş'ta kalırsa) ileride kaşarlanırsa olur; o yüzden şimdilik 10.

hız ve hızlanması bu kadar düşük değil cenk'in; evet hantal bir futbolcu yani ivmesi düşük sayılır, ama ulaştığı sürat uzun mesafede daha fazla; o yüzden hızlanmasını 12, hızını 14 yaptım. eski haliyle kağnı olmuş resmen, dirar'dan ağır mı bu adam

çok uzun oldu okuduysanız teşekkürler.
    Last edited by tevfikken : 24.Kasım.2017 at 10:00

Nesil
    2003

Ilk olarak uzun analiz ve deneme icin tesekkurler.

Verdigin ozellikleri oyuna girmeyi denedim ve karsima cikan ilk sey Cenk Tosun'un bu ozelliklerle defansif forvet olarak kullanildigi. Bunun nedeni de caliskanligin bu kadar yuksek olmasi. Bu profil ile saha icinde Cenk rakibe her yerde baski yapmak icin kosturan, hatta surekli geriye gelip rakip orta sahalara basan bir oyuncuya donusur.

Bu nedenle caliskanliga maksimum 2-3 puan ekleme olabilir ama fazlasi Cenk'i defansif forvet ve bu nedenle de daimi alternatif forvet durumuna durusur.

Ayrica soguk kanliligi dusurmussun. Bunun etkisi de Cenk'in Besiktas'ta penalti atislarini kullanamayan oyuncu konumuna dusmesi olur.

Bitiriciligin dusmesi de bana pek mantikli gelmiyor cunku Cenk toplara cok iyi vurus yapabilen bir oyuncu. Bu nedenle de Alan Shearer (onu Newcastle'a tavsiye eden kisi) Cenk'i kendisine cok benzetiyor. Cenk'in en one cikan ozelligini bu kadar dusurmeyi hic mantikli bulmuyorum.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Ilk olarak uzun analiz ve deneme icin tesekkurler.

Verdigin ozellikleri oyuna girmeyi denedim ve karsima cikan ilk sey Cenk Tosun'un bu ozelliklerle defansif forvet olarak kullanildigi. Bunun nedeni de caliskanligin bu kadar yuksek olmasi. Bu profil ile saha icinde Cenk rakibe her yerde baski yapmak icin kosturan, hatta surekli geriye gelip rakip orta sahalara basan bir oyuncuya donusur.

Bu nedenle caliskanliga maksimum 2-3 puan ekleme olabilir ama fazlasi Cenk'i defansif forvet ve bu nedenle de daimi alternatif forvet durumuna durusur.

Ayrica soguk kanliligi dusurmussun. Bunun etkisi de Cenk'in Besiktas'ta penalti atislarini kullanamayan oyuncu konumuna dusmesi olur.

Bitiriciligin dusmesi de bana pek mantikli gelmiyor cunku Cenk toplara cok iyi vurus yapabilen bir oyuncu. Bu nedenle de Alan Shearer (onu Newcastle'a tavsiye eden kisi) Cenk'i kendisine cok benzetiyor. Cenk'in en one cikan ozelligini bu kadar dusurmeyi hic mantikli bulmuyorum.
    çalışkanlığı benim dediğim seviyeye çekmenin oyundaki karşılığı dediğiniz şeyse o zaman tamam, 2-3 puan eklemek iyidir.

cenk'in penaltıları bence soğukkanlılıkla değil daha çok güçle atılan tarzda; mesela hatırlarsanız tayfur havutçu'nun penaltıları gerçek soğukkanlılık örneğiydi. yine de oyundaki karşılığı penaltı isabeti ise ona da tamam diyebilirim, ama bilemedim.

bitiriciliği ise bence çok iyi değil, hele ki 18 hiç değil. cenk'in attığı gollerin yüzde 90'ı üstün bitiricilik örneği değil, teknik gerektiren şutlarda başarılı değil. toplara sert vurup ya tutarsa'ya daha yakın bir stili var; gomis gibi.

cevaplar için teşekkürler.

Selamlar,

Profil genel olarak iyi geldi. Ufak rütuşlarla çok daha oturaklı bir profile dönüşebilir.

Benim görüşlerim şöyle,

- CA 150 seviyesine çıkabilir çıkamaz bilemem ancak 148-149 baya uygun çıkıştaki bir oyuncu için.
    - Bitiricilik 18 iyi gibi. Ancak 17'e çekilip diğer özelliklere dağıtım yapılabilir. İki ayağı da iyi olduğu için golcü özelliğini zedelemez. Bu yüzden -1 diyorum.
    - Hızlanma +1
    - Dayanıklılık +1
    - Serbest vuruş +2
    - Cesaret +1
    - Agresiflik -1
    - Çalışkanlık +1
    - Karar alma +1
    - Liderlik -3
    - Konsantrasyon -1
    - Özel yetenek +1
    - Takım oyunu +1

Oyun tercihlerine bir iki tercih eklenebilir oyununu özelleştirmek için.

Bunların dışında gizli özelliklerde de değişikliklere gidilmeli sanki.

- Süreklilik -2
    - Çirkeflik -1
    - Önemli maçlar +4
    - Baskıya dayanıklılık +2/+3
    - Sadakat -1
    - Sportmenlik +4/+5
    - Huy +3/+4

Nesil
    2008
    Yer
    Istanbul

Herhalde artık iş Everton scoutlarına geçmiştir. Onlar da profili sezon sonunda Lukaku seviyesine çıkarır artık. Tabii Allardyce oynatırsa. Yoksa yukarıda bahsedildiği gibi Defansif Forvete döndürürler.
    Beşiktaş | Manchester City | Juventus

Mesaj Yetkileri