1 ile 19 arası toplam 19 sonuç

Konu: FM18 Tiki Taka (700-1200 pas)

Default FM18 Tiki Taka (700-1200 pas)

FM15'ten beri kendi hazırladığım tiki taka taktiğini fm18 içinde uyarladım. Taktik her zamanki gibi Luis Enrique'nin Barcelona'sından esinlenerek hazırlanmıştır.

Dizilim;

Takım Talimatları;

Bazı önemli maçlar;

Şampiyonlar Ligi CSKA Moskova 937 pas (%89 isabet) %72 topa sahip olma

Şampiyonlar Ligi Benfica 976 pas (%91 isabet) %71 topa sahip olma

Taktiği yarım sezon denedim. Taktikteki amaç tamamen pol pas yapmak. Maçlarda son 20-25 dk'ya girdiğinizde hala gole ihtiyacınız varsa topa sahip ol komutunu iptal edin ve tempoyu artırın. Tam tersi bikaç golle öne geçtiğinizde ise tempoyu düşürüp koşu yoluna pas komutunu iptal edin. Ceza sahasında çoğalamıyorsanız ofansif oyun kurucuya hücum görevi verin.

Taktiği indirmek için TIKLA.

Ozan-Alper-Souza üçlüsü ile bu paslari basardiysan tebrikler.

Boyle taktikleri bende seviyorum fakat bana hızlı kanattan hucum yapmak daha cazip geliyor.

Birde senin taktiginde oyuncu ozelliklerinin onemide onemli. Her oyuncu ile de oynanmaz. Pozisyon alma,markaj,pas,teknik,kararlilik,konsantrasyon vs.

Uzun zamandır FM oynuyorum ve amacım tiki taka futbolunu oynatmak.Bu gibi benzer taktiklerle birlikte birçok taktik denedim ama maalesef tam anlamıyla başarılı olamadım. Tabi ki başarıdan kastım sadece belirli bir pas yüzdesine ulaşmak ve rakibi yenmek değil tam anlamıyla tiki taka futbolu oynayabilmek.

Taktiğini denedim ve benim de daha önce yapmış olduğum taktilklerdeki gibi bi kaç sıkıntı var onlara gelecek olursak eğer orta alanda oyuncular çok hareketsiz kalıyor yani sadece pası alıp hemen boştaki oyuncuya veriyorlar.Aslında ollması gereken pası veren oyuncu alan oyuncu sürekli boş alanlara hareket etmeli ve bu oyuncular önlerindeki boş alanları kullanmalı. Diğer bir konu kanat oyuncuları ve/veya bekler ceza sahasına boşa kaçıp diger oyuncularında bunları görüp pas atmaları gerekir ve topla buluşan oyuncununda kaleye şut çekmek yerine arada bir de olsa içeri merkeze pasını yollaması gerekir.

Tabi bunların hepsi benim fikrim ayrıca taktiğin de gayet başarılı olmuş paylaşımın için teşekkürler.Önerileriniz varsa paylaşabilirsiniz,herkese iyi oyunlar

Quote Originally Posted by Aksakal42 View Post
    Aslında ollması gereken pası veren oyuncu alan oyuncu sürekli boş alanlara hareket etmeli ve bu oyuncular önlerindeki boş alanları kullanmalı. Diğer bir konu kanat oyuncuları ve/veya bekler ceza sahasına boşa kaçıp diger oyuncularında bunları görüp pas atmaları gerekir ve topla buluşan oyuncununda kaleye şut çekmek yerine arada bir de olsa içeri merkeze pasını yollaması gerekir.
    Anlattığın tarif tiki takaya pek uymuyor. Kanat oyunu oynaman lazım. Daha geniş alanda oynayıp topa sahip ol komutunu kaldırırsan senin dediğin gibi beklerin bindirmeler yapar ve orta gol pozisyonları bulabilirsin. Tabi bu sefer pas oranın düşer. Tiki takanın amacı ortadan hücum etmek, bek oyuncularının orta alanda pas trafiğine yardımcı olması.

Quote Originally Posted by Adana Demirspor View Post
    Ozan-Alper-Souza üçlüsü ile bu paslari basardiysan tebrikler.

Boyle taktikleri bende seviyorum fakat bana hızlı kanattan hucum yapmak daha cazip geliyor.

Birde senin taktiginde oyuncu ozelliklerinin onemide onemli. Her oyuncu ile de oynanmaz. Pozisyon alma,markaj,pas,teknik,kararlilik,konsantrasyon vs.
    Ozan - Alper - Souza üçlüsü gerçekten iyi. Özellikle Alper canavar. Denediğim bütün taktiklerde ister kanat olsun ister orta saha Alper hep parlıyor
    Aslına bakarsan bende hızlı kanat oyunlarını daha çok seviyorum. Tiki taka isteyen çok oluyor diye hazırladım bunu.

Quote Originally Posted by byvirus View Post
    Anlattığın tarif tiki takaya pek uymuyor. Kanat oyunu oynaman lazım. Daha geniş alanda oynayıp topa sahip ol komutunu kaldırırsan senin dediğin gibi beklerin bindirmeler yapar ve orta gol pozisyonları bulabilirsin. Tabi bu sefer pas oranın düşer. Tiki takanın amacı ortadan hücum etmek, bek oyuncularının orta alanda pas trafiğine yardımcı olması.
    Pek anlatamadım sanırım. Tiki taka futbolu sahanın her alanını kullanmaya meyillidir merkezin ağırlıklı olması pasör oyuncuların daha çok burada olamasından kaynaklıdır ama bu medek değilki kanat kullanılmıyor.Takım 3. bölgeye boşa kimi kaçırabilirse onun koşu yoluna pas atıyor ve tola buluşan oyuncu bi anda kaleciyle karşı karşıya kalıyor.Olması gereken gol şansı yüksekse kale şut çekmek yada zaten merkez cezan alanına koşu yapan takım arkaşı mevcut ona al da at demek.

Taktiğin de pas yüzdesi çok fazla ama 3. bölgede pek etkili değil bek oyuncuların çok fazla boş alan yakalıyor ama pas atan yok. Barcelona üzerinde bir taktik oluştursan nasıl yapardın?

Pek anlatamadım sanırım. Tiki taka futbolu sahanın her alanını kullanmaya meyillidir merkezin ağırlıklı olması pasör oyuncuların daha çok burada olamasından kaynaklıdır ama bu medek değilki kanat kullanılmıyor.Takım 3. bölgeye boşa kimi kaçırabilirse onun koşu yoluna pas atıyor ve tola buluşan oyuncu bi anda kaleciyle karşı karşıya kalıyor.Olması gereken gol şansı yüksekse kale şut çekmek yada zaten merkez cezan alanına koşu yapan takım arkaşı mevcut ona al da at demek.

Taktiğin de pas yüzdesi çok fazla ama 3. bölgede pek etkili değil bek oyuncuların çok fazla boş alan yakalıyor ama pas atan yok. Barcelona üzerinde bir taktik oluştursan nasıl yapardın?

Orta Saha 3'lünü Defansif Oyun Kurucu , Mezzala(iniesta vari içerde boşluklar bulacaktır) , İki Yönlü yada Dinamo (Tercihine kalmış dinamo yaparsan kanadı daha etkin kullanabilirsin)
    Beklerini İki Yönlü Bek (Barcelonada Daniel Alves tam anlamıyla bu rolü oynuyordu) denemeni tavsiye ederim anlattıklarını yanlış anlamadıysam.

Tahminimce atakta en az 3 tane forvet dışı oyuncun boşluklara kaçmaya çalışıp ceza sahasına yakın durur bu rollerle 1 oyuncun da kanatta ki boşluklara hareketlenir

https://youtu.be/SC5d1YWeJ3Y
    Muazzam paslaşma ve asisti yapana bakarmisiniz

Quote Originally Posted by Okten View Post
    Orta Saha 3'lünü Defansif Oyun Kurucu , Mezzala(iniesta vari içerde boşluklar bulacaktır) , İki Yönlü yada Dinamo (Tercihine kalmış dinamo yaparsan kanadı daha etkin kullanabilirsin)
    Beklerini İki Yönlü Bek (Barcelonada Daniel Alves tam anlamıyla bu rolü oynuyordu) denemeni tavsiye ederim anlattıklarını yanlış anlamadıysam.

Tahminimce atakta en az 3 tane forvet dışı oyuncun boşluklara kaçmaya çalışıp ceza sahasına yakın durur bu rollerle 1 oyuncun da kanatta ki boşluklara hareketlenir
    Onu da denedim . Mezzala rolünde iniesta kaleye şut çekmeye meyilli oynuyor ve rakibi bireysel olarak geçme egiliminde beklere de o rolü verdiğinde rakibi geçmeye calisiyorlar. Ikı yönlü orta saha fena bir tercih değil olabilir belki.Yorum için teşekkürler.

Onu da denedim . Mezzala rolünde iniesta kaleye şut çekmeye meyilli oynuyor ve rakibi bireysel olarak geçme egiliminde beklere de o rolü verdiğinde rakibi geçmeye calisiyorlar. Ikı yönlü orta saha fena bir tercih değil olabilir belki.Yorum için teşekkürler.
    Kesinlikle Ofansif oyun kurucu kullanmanı tavsiye etmiyorum ön liberoda DOK olsun o sana yeter OOK takımı tembelleştirip oyunu yavaşlatıyor tempo dengelide ve iki yönlü bek kullanmalısın kesinlikle tek yapman gereken beklerine sık verkaç yapar seçeneği eklemek çünkü istediğin taktikle alakalı tek rol iki yönlü bek daha az top sür komutu verip birde sık verkaç yapar seçeneğini eklediğin ana dani alves gözünde canlanır

İki yönlü bekte sık verkaç yapar secenegini alirsan çalım yerine ceza sahası içinde verkaçla sıfıra iner zaten

Ortaha saha göbek hücum deneyebilirsin mezzala yerine kendi komutlarınla istediğin gibi ayarlarsın

Yetiştireceğin oyunculara (Bek,Göbek,Forvet) sık verkaç yapar seçeneğini alıstırırsan çok yaklasırsın istediğin taktiğe

Birde düz 4 3 3 oynamayı dene anlattiğim taktikten daha olumlu yanıt almak için sahte forvet kullanır yol açarsın kendine

Kardeşim bu oyun simülasyon gerçeği asla uyarlayamazsın bunlar insan değil laf anlasınlar ama sen uğraş yinede bu videoları iyi analiz et taktiğini oturt

Barcelona tek dizilimde oynamıyor.

4'lü savunma bek;

4'lü savunma kanat bek;

2'li savunma iki yönlü bek;

Tamam da sıkıntı rakip sana karşı bacelona gibi oynayınca ortaya çıkıyor. Demek ki taktikte bir hata var o şekilde oynanabiliyor.

Tamam da sıkıntı rakip sana karşı bacelona gibi oynayınca ortaya çıkıyor. Demek ki taktikte bir hata var o şekilde oynanabiliyor.
    Taktik daha çok pas üzerine olduğu için dar alanda oyna ayarlı. Onu geniş alanda oyna yaparmısın. Sanırım istediğin oyun tarzına daha çok uyuyor.

Denedim pek bir fark göremedim

Denedim pek bir fark göremedim
    Kadronu paylaşırmısın belki gözden kaçırdığın bişeyler vardır. Ben geniş alan yapınca kanatlardan da etkili olmaya başladı taktik.

Quote Originally Posted by byvirus View Post
    Kadronu paylaşırmısın belki gözden kaçırdığın bişeyler vardır. Ben geniş alan yapınca kanatlardan da etkili olmaya başladı taktik.
    Barcelona kadrosu üzerinde deniyorum taktiği. Pas stili ile alakalı sanırım karışık yaptim biraz daha etkili kullanmaya başladılar. Ceza sahası içine dikine paslar da denemeye başladılar top kontrolünü kaybetmeden. Bu sefer de hücum hattında bekler de dahil çok fazla ofsayta kalmaya başladılar.

Barcelona kadrosu üzerinde deniyorum taktiği. Pas stili ile alakalı sanırım karışık yaptim biraz daha etkili kullanmaya başladılar. Ceza sahası içine dikine paslar da denemeye başladılar top kontrolünü kaybetmeden. Bu sefer de hücum hattında bekler de dahil çok fazla ofsayta kalmaya başladılar.
    Ofsayt sorunu hangi taktiği kullanırsam kullanayım bende de var. Hatta oyunun bir sorunu olduğunu bile düşünmeye başladım. Takım talimatlarından paslaşmayı karışık yapıp, oyuncu özel talimatlarından sahanın ortasındaki oyunculara kısa pas kenardaki oyunculara karışık ya da dikine pas komutu verebilirsin. Ben denemedim ama sanırım işe yarar.

Mesaj Yetkileri