1 ile 5 arası toplam 5 sonuç

Konu: karşılıklı fesh maaş bütçesini rahatlatır mı?

1. Default karşılıklı fesh maaş bütçesini rahatlatır mı?

özellikle küçük takım yönetenler için soruyorum.

spor toto 3. ligde yeni kariyer açtınız diyelim. oyunun başında 3-5 işe yaramaz oyuncuyu transfer listesine koydunuz ve 2 ay talip çıkmadı. oyuncuların sözleşmesiyse 30 haziran 2018'de bitiyor. karşılıklı fesh kabul ederlerse eder misiniz? yoksa sözleşmesi bitince gitsin mi dersiniz? ben karşılıklı fesh kabul etseler bile daha zararlı olduğunu hesap ettim. direk serbest bıraksan zaten çok daha ağır zarar oluyor. anlam veremedim bu olaya. bence oyuncunun maaşından kurtulmak daha kazançlı olmalıydı. ama karşılıklı fesh bedeli, oyuncunun sözleşmesinin sonuna kadar alacağı olan maaştan kesinlikle daha fazla oyunda.

listeye koysan zaten talip yok. çözüm nedir?

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Benim bildiğim kadarıyla karşılıklı fesih kabul ettirirsen daha kârlı çıkman gerekiyor. Sözleşmede özel bir madde bulunmadığı sürece karşılıksız fesih ücreti sözleşmesinin sonuna kadar alacağı maaşın hesaplanıp peşin ödenmesiyle oluyor. Karşılıklı fesih ise iki tarafın da kabul etmesi durumunda anlaşılan belli bir miktar para üzerinden sözleşmenin fesih edilmesiyle oluyor.

FM18'de henüz yapmadım ama önceki serilerde bu para hep sözleşme sonuna kadar kazanacağı paradan az bir paraya tekabül ediyordu.

Ben oyunu yıllık maaş sistemiyle oynuyorum, o nedenle şöyle örneklendireceğim:

A oyuncusunun maaşı yıllık 1 Milyon Euro. A oyuncusunun sözleşmesinin bitmesine tam 18 ay var. Sözleşmesini tek taraflı fesih etseydim 1.5 Milyon Euro ödeyecektim. Fakat oyuncu da takımdan ayrılmak istiyor ve onu bedavaya kulüplere önersem bile teklif gelmiyor. Ben de karşılıklı fesih yoluna gidiyorum ve oyuncu 1.2 Milyon Euro (Bu rakam değişebilir) karşılığında fesih edilmesini kabul ediyor. Sözleşmeyi fesih ediyoruz, kulübün kasasından (transfer bütçesi değil) 1.2 Milyon Euro eksiliyor ve benim maaş harcamalarımdan yıllık 1 Milyon Euro eksiliyor. (yani kalan maaş bütçem artıyor)

Oyuncunun sözleşmesinde yıllık maaş artışı belli maçtan sonra maaşı gibi maddeler olduğu durumda ne olduğu hakkında kesin bir bilgiye sahip olmadığım için o konuda yorum yapmayayım şu an ama sonra oyunda bir deneme yapıp bilgilendirebilirim.

Ha bunu yapmak mantıklı mı değil mi, yapar mıyım, yapmaz mıyım konusuna gelirsek bu pek çok değişik faktöre bağlı. Hazır ellerim ısınmışken birkaç faktörden bahsedeyim.

Ekonomik Durum ve Oyuncunun Maaşı: Kulübün ekonomik durumu çok iyiyse sırf gıcık olduğum için bile gönderirim tabii ki, fakat senin Türkiye 3. Ligi'nde olduğunu var sayarsam bu mümkün değil. Oyuncunun istediği para doğrudan kulübün kasasından eksilecek, kulübün kasası da yükselmekte ve gelişmekte olan takımlar için çok önemli bir faktör. Kulüp tüm yatırımları, saha genişlemesi, profesyonele geçiş, antrenman sahası geliştirmesi, gelecek dönemlerdeki transfer bütçelerini ve benzerlerini kulübün kasasındaki paraya göre yapacaktır. Kulübün kasasından ne kadar az para eksilirse o kadar iyi bu yüzden. Karşılıklı anlaşma sonucunda kulübün kasası kısa vadede kötü, uzun vadede iyi etkilenebilir oyuncunun kabul ettiği ücrete bağlı olarak. Bir günde 80 bin Euro vermek mi, oyuncunun sözleşme süresi boyunca 120 bin Euro vermek mi daha mantıklı kulüp adına bunu değerlendirmek gerekli.

Oyuncunun Sözleşme Süresi: Tabii ki oyuncunun sözleşme süresi uzunsa bu oyuncuya böyle bir teklifte bulunmak bile mantıksız olacaktır. Bir oyuncunun 3-4 veya 5 yıllık maaşını %20'lik bir düşüşle bile peşin ödemek hiçbir kulübün işine gelmez. Ayrıca bu uzun sürede oyuncu süre bulabilir veya başka kulüplerin ilgisini çekebilir.

Oyuncunun Kadro Durumu: Oyuncu lider bir oyuncu veya yüksek nüfuzlu bir oyuncu ise kulüpte kalması daha mantıklı olabilir. Yeni oyunda karşımıza çıkan takım dinamikleri ve hiyerarşi olayının sonucu olarak bu oyuncu saha içinde size yardımcı olamıyorsa bile saha dışında yararlı olabilir. Örneğin ben Arsenal'de Mertesacker'i hiç oynatmasam bile takımdan bir oyuncu bir sıkıntısıyla bana geldiğinde hep Mertesacker'in bu sıkıntıyı çözmesini istedim ve o da hepsini çözmeyi başardı. Ayrıca böyle bir oyuncunun takımdan ayrılması diğer oyuncuları kötü etkileyebilir ve size karşı cephe almalarına neden olabilir. Yönetim de böyle bir hamlenin önüne geçebilir ve oyuncunun ayrılmasına izin vermeyebilir.

Oyuncudan Yararlanılabilir mi?: Oyuncu as takımda forma giyecek kapasitede olmasa bile yedek oyuncu veya rotasyon oyuncusu olarak kullanılabilir ise onu takımda tutmak ve elden geldiğince süre verip diğer kulüplerin ilgisini çekmesini sağlamak mantıklı olabilir. Ayrıca sakatlık krizi durumlarında da böyle oyuncular kendilerini göstermek için yüksek performans sergileyebilirler.

Maaş Bütçesi : Oyuncuyu gönderdiğimizde kalan maaş bütçemizde bir açıklık meydana gelecektir. Bu bütçeyi kullanmaya ihtiyacımız olup olmadığı önemli bir faktör olabilir. Bir oyuncuyu bu şekilde göndermenin zaten temel amacı veya sonucu maaş bütçesindeki hafiflemedir. Oyuncunun maaşı/karşılıklı fesih ücreti oranı ne kadar yüksekse bu kulübün işine gelir. Fakat hatırlatayım kulübün genel kasasına ve ekonomik durumuna etkilerini de göz ardı etmemek gerekir. Yeni alınacak oyuncular ile açılan maaş bütçesinin tamamı kullanılıyorsa bu kulübün genel ekonomik durumunun yıllık olarak gönderilen oyuncunun etkilediğinin hemen hemen iki katı etkileneceği anlamına gelir.

Finansal Fairplay İşleyişi: Bazı organizasyonların finansal fairplay kurallarında oyunculara harcanan maaş bütçesi için de kısıtlamalar bulunmaktadır. Bunun en güzel örneği İngiltere Premier Ligi. FFP döneminin sonuna yaklaşırken bu kısıtlamanın karşılanamayacağı ön görülüyor ise bir oyuncunun sözleşmesini fesih etmek mantıklı olabilir. Bu şekilde kulüp peşin bir şekilde bir miktar para ödeyip, yenilebilecek daha büyük bir cezadan kurtulabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur da kazanç - zarar dengesi ile ilgili olan finansal fairplay kurallarıdır. Oyuncunun sözleşme feshi için peşin para ödemenin kısa vadede kulübün genel kasasını kötü etkileyeceğini defalarca söyledim, bu yüzden bu fairplay kuralına takılma riski olan kulüplerin böyle bir hamle yapması tavsiye edilmez ki menajerin böyle bir hamlesi muhtemelen kulüp tarafından da engellenecektir.

Biraz uzun olmuş ama ellerim ısınmışken yazayım dedim, yardımcı olursa sana ne mutlu bana.

Nesil
    2008
    Yer
    Tarsus/Mersin

Verdiğin bilgiler için Teşekkür ederim. Bilmediğim bir kaç ayrıntıyı öğrenmiş oldum. Ben fesh ederken bunlara dikkat ederim.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by pusathan01 View Post
    Verdiğin bilgiler için Teşekkür ederim. Bilmediğim bir kaç ayrıntıyı öğrenmiş oldum. Ben fesh ederken bunlara dikkat ederim.
    Rica ederim dostum, ekonomik durumu kötü takımlarla oynayıp devlere kafa tutmaya çalışa çalışa kulüp ekonomisi işine çok daldım. Oyunu alışkanlıktan çok cimri oynuyorum anlayacağın.

Her sene oyun çıkınca ilk Arsenal'i alır bir iki sezon oynarım. Şu an 240 Milyon Euro transfer bütçesi var, ben transfer listesinde, sözleşmesi biten oyuncularda stoper arıyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    Tarsus/Mersin

Quote Originally Posted by 3842 View Post
    Rica ederim dostum, ekonomik durumu kötü takımlarla oynayıp devlere kafa tutmaya çalışa çalışa kulüp ekonomisi işine çok daldım. Oyunu alışkanlıktan çok cimri oynuyorum anlayacağın.

Her sene oyun çıkınca ilk Arsenal'i alır bir iki sezon oynarım. Şu an 240 Milyon Euro transfer bütçesi var, ben transfer listesinde, sözleşmesi biten oyuncularda stoper arıyorum.
    Aynen, her ne kadar zengin bir kulüp haline dönmüşsem bile her yıl aralık ve haziran ayında sözleşmesi bitmek üzere olan oyuncuları arıyorum. Milyonlar saçtığım oyuncu çok nadirdir.

Mesaj Yetkileri