1 ile 12 arası toplam 12 sonuç

Konu: Yeni Roller hakkında

Hybrid View

Default Yeni Roller hakkında

Arkadaşlar bu yıl gelen yeni roller var bildiğiniz üzere, mezzala, segundo volante, carriello inverted winger gibi... Bunlara örnek olarak günümüz futbolcularından ya da geçmiş fark etmez örnekler verebilir misiniz? ben taktik oluşturacakken genelde kafamda futbolcuları düşünüyorum mesela iniesta şöyle yapıyor şuralara gidiyor gibi ama rol vermeye gelince orada bi tıkanıyorum. CM( a) mı vereyim yoksa mez( a) falan mı diye. iniesta için degil herhangi biri için. hatta bek konusunda çok çıkmazdayım, rol açıklamalarını mı tam anlamıyorum acaba o konuda

ek olarak FM13 ile yeni bir maç motoruna gidildi ve maçı izlerken (2D izlerim) oyuncuların nerede ne yaptıklarını anlayamıyorum (13 ve sonrası). 13 ve öncesinde böyle değildi. şimdi maç oynanırken bi şeyler oluyo ve gol atıyorum iyi tamam diyorum

Nesil
    2003

Mezzala: AMR ve AMC veya AML ve AMC'nin arasindaki alana girerek oynayan, ceza sahasi icine de giren MC oyuncusu.

Carrillero: MR/AMR veya ML/AML mevkisine kayarak oynayan MC oyuncusu. Ozellikle 41212 veya 4132 gibi kanat oyuncusu kullanmayan dizilislerde kullanilan kenar MC oyuncusu.

Inverted Winger: MR veya ML mevkisinde oynayip, cizgiye inerek orta yapmak yerine 18'in kosesinden orta yapan kanat oyuncusu.

Segundo Volante: DM mevkisinde oynayip, hucumda MC ve AMC bolgelerine kayan oyuncu. Mutlaka bir diger defansif orta saha ile birlikte kullanilir.

Mezzala: Bakayoko (Chelsea).

Carrillero icin gunumuzden ornek aklima gelmiyor ama Fenerbahce'nin Aurelio, Appiah, Tuncay, Alex orta sahasi ile oynadigi donemde Appiah ile Tuncay sag ve sol kanatta bu rolde oynuyorlardi.

Inverted Winger: Gokhan Tore

Segundo Volante: Josef de Souza

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Mezzala: AMR ve AMC veya AML ve AMC'nin arasindaki alana girerek oynayan, ceza sahasi icine de giren MC oyuncusu.

Carrillero: MR/AMR veya ML/AML mevkisine kayarak oynayan MC oyuncusu. Ozellikle 41212 veya 4132 gibi kanat oyuncusu kullanmayan dizilislerde kullanilan kenar MC oyuncusu.

Inverted Winger: MR veya ML mevkisinde oynayip, cizgiye inerek orta yapmak yerine 18'in kosesinden orta yapan kanat oyuncusu.

Segundo Volante: DM mevkisinde oynayip, hucumda MC ve AMC bolgelerine kayan oyuncu. Mutlaka bir diger defansif orta saha ile birlikte kullanilir.

Mezzala: Bakayoko (Chelsea).

Carrillero icin gunumuzden ornek aklima gelmiyor ama Fenerbahce'nin Aurelio, Appiah, Tuncay, Alex orta sahasi ile oynadigi donemde Appiah ile Tuncay sag ve sol kanatta bu rolde oynuyorlardi.

Inverted Winger: Gokhan Tore

Segundo Volante: Josef de Souza
    yanlışsam kusura bakmayın ama carillero ve mezzela'yı karıştırdığınızı düşünüyorum.

mezzela savunmadayken göbekte, hücumdayken daha çok çaprazlardan half space-kanat arasına girip kanat görevi üstlenebilen oyuncu. alper potuk mesela.

carillero savunma-hücum bağlantısının daha çok defans kısmında önem kazanan oyuncusu. gerekirse ileri çıkıyor ancak bu daha çok kontrataklar veya takımın komple yüklendiği anlarda oluyor. tudor'un ndiaye'yi oynattığı tarz. (ndiaye bu tarz bir oyuncu değil tabii). tuncay fenerbahçe'de hiçbir zaman carillero diyebileceğimiz bir tarzda oynamadı, daum'dan itibaren kendisine verilen en defansif görev ml-winger, o da birkaç maç sadece. geri kalanında %90 aml-inside forward oynadı (kısa bir dönem amr de oynadı ama saymıyorum). appiah ise klasik boxtobox'tu, zico zamanında kısa bir dönem mr-wide midfielder oynadı.

segundo volante ise ileriye çıkma ve top kullanma özgürlüğüne sahip dmc demek, fenerbahçe'de bu kişi josef değil, josef'le birlikte oynarken mehmet topal tam bu görevde oynuyor (beceremese de). regista'dan farkı; top kullanma olayı oyun kurmak değil, top taşıma ve/veya daha hücumcu görev verilirse halfspacelere girmek.

gökhan töre ters ayakla oynuyor diye inverted wing diyemeyiz bence, adam bildiğin amr/inside forward.

seviyorum bu tartışmaları o yüzden uzun uzun yazdım

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by tevfikken View Post
    yanlışsam kusura bakmayın ama carillero ve mezzela'yı karıştırdığınızı düşünüyorum.

mezzela savunmadayken göbekte, hücumdayken daha çok çaprazlardan half space-kanat arasına girip kanat görevi üstlenebilen oyuncu. alper potuk mesela.

carillero savunma-hücum bağlantısının daha çok defans kısmında önem kazanan oyuncusu. gerekirse ileri çıkıyor ancak bu daha çok kontrataklar veya takımın komple yüklendiği anlarda oluyor. tudor'un ndiaye'yi oynattığı tarz. (ndiaye bu tarz bir oyuncu değil tabii). tuncay fenerbahçe'de hiçbir zaman carillero diyebileceğimiz bir tarzda oynamadı, daum'dan itibaren kendisine verilen en defansif görev ml-winger, o da birkaç maç sadece. geri kalanında %90 aml-inside forward oynadı (kısa bir dönem amr de oynadı ama saymıyorum). appiah ise klasik boxtobox'tu, zico zamanında kısa bir dönem mr-wide midfielder oynadı.

segundo volante ise ileriye çıkma ve top kullanma özgürlüğüne sahip dmc demek, fenerbahçe'de bu kişi josef değil, josef'le birlikte oynarken mehmet topal tam bu görevde oynuyor (beceremese de). regista'dan farkı; top kullanma olayı oyun kurmak değil, top taşıma ve/veya daha hücumcu görev verilirse halfspacelere girmek.

gökhan töre ters ayakla oynuyor diye inverted wing diyemeyiz bence, adam bildiğin amr/inside forward.

seviyorum bu tartışmaları o yüzden uzun uzun yazdım
    Carrillero ile Mezzala arasinda karisiklik yok. En azindan oyundaki tanim acisindan karisiklik yok.

Mezzala gercekte kanatta oynayip, halfspace'e giren oyuncu icin kullanilan tabir. Italyanlar Gianni Rivera, Gianfranco Zola gibi teknik kapasitesi yuksek ancak merkezde yer olmadigi icin kanatta konumlandirilan ve iceriye girerek oynayan oyuncular icin bu isimi kullanir. Cevirisini de yari kanat olarak yapabiliriz.

Aslinda bu rolun varligini ilk okudugumda Chelsea'nin Hazard ve Pedro'yu kullandigi gibi isleyecegini ve bu rolun AMR ve AML mevkileri icin olacagini dusunmustum. Ancak oyunda merkez orta saha oynayip halfspace'e giren oyuncular icin kullaniliyor. Yani bir bakima box-to-box midfielder'in savunmaya daha az yardimci olani.

Carrillero bir diger kavram karisikligi aslinda. Bu isim Iber yarimadasi ve Guney Amerika'da hucumcu bek (Wingback) oyunculari icin kullanilir. Ancak Jonathan Wilson'un yazdigi kitap ve makalelerde bu ismi 4312'nin kenarlarinda oynayan ve surekli ileri-geri calisan (bu rol bir nevi box-to-box) oyuncular icin kullandigi ve Ingilizler bu ismi bu tip oyuncularla bagdastirdigi icin oyuna da bu isim ile girdi (her ne kadar ben buna cok itiraz etmis ve kavram karisikligini engellemek icin ingilizce anlami olan "shuttler"in kullanilmasi gerektigini yazmis olsam da).

Carrillero'nun isi bek oyuncusunun kademesine gelmek, ve kaptigi toplarla hizla rakip yari sahaya cikmak. Yani bu oyuna enerji katan, topu on bolgeye tasiyan driplingci bir rol. Box-to-box bir rol oldugu gibi oyuncunun isi merkezi de, kanadi da kapatmak. Tuncay ile bagdastirmamin nedeni de bu. O donem Fenerbahce bir cok macta 4312 oynuyordu ve Tuncay sol, Appiah ise sag taraftaydi. Arkalarinda Aurelio ve onlerinde Alex oynuyordu. Tuncay ve Appiah'in isi topu en kisa yoldan Alex'e tasimak ve onun yaratmasini saglamakti. En ileride ise PvH, Nobre, Anelka Serhat oluyordu. Tabii Fenerbahce her mac boyle oynamadi, zaman zaman Appiah'i Aurelio'nun yanina cekip Tuncay ve Serhat veya Anelka'nin kanat oynadigi donemler de oldu. Daha sonra Emre'nin takima katilmasiyla beraber Fenerbahce 4411/4231'e donus yapti.

Segundo Volante'ye Josef'i yakistirmamin nedeni bu rolu bilen ve Brezilya'da oynamis bir oyuncu olmasi. Mehmet Topal ise daha statik ve savunmanin onunu supuren bir defansif orta saha. Hep boyle oldu. Hatta bu nedenle Valencia onu stoper'e cekmek istedi, Topal bunu istemedigi icin Fenerbahce'ye transfer oldu. Milli takimda ve sezon basinda Fenerbahce'de stoper olarak kullanilmasinin nedeni de bu statik oyunu. Ancak Topal bariz bir sekilde stoper oynama istemiyor.

Gokhan Tore icin Inverted Winger tanimimin nedeni de topu ayaginda aldiktan sonra oyuna dahil olmasi ve yaraticiliginin daha cok orta yapmak ile kisitli olmasi. Inside Forward ise rakibin bek ve stoper oyuncularinin arasina kosular yaparak o bolgeyi zorlayan ve ara paslariyla forvet oyuncusunu pozisyona sokan, orta yapmaktan kacinan tipte bir oyuncu.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Carrillero ile Mezzala arasinda karisiklik yok. En azindan oyundaki tanim acisindan karisiklik yok.

Mezzala gercekte kanatta oynayip, halfspace'e giren oyuncu icin kullanilan tabir. Italyanlar Gianni Rivera, Gianfranco Zola gibi teknik kapasitesi yuksek ancak merkezde yer olmadigi icin kanatta konumlandirilan ve iceriye girerek oynayan oyuncular icin bu isimi kullanir. Cevirisini de yari kanat olarak yapabiliriz.

Aslinda bu rolun varligini ilk okudugumda Chelsea'nin Hazard ve Pedro'yu kullandigi gibi isleyecegini ve bu rolun AMR ve AML mevkileri icin olacagini dusunmustum. Ancak oyunda merkez orta saha oynayip halfspace'e giren oyuncular icin kullaniliyor. Yani bir bakima box-to-box midfielder'in savunmaya daha az yardimci olani.

Carrillero bir diger kavram karisikligi aslinda. Bu isim Iber yarimadasi ve Guney Amerika'da hucumcu bek (Wingback) oyunculari icin kullanilir. Ancak Jonathan Wilson'un yazdigi kitap ve makalelerde bu ismi 4312'nin kenarlarinda oynayan ve surekli ileri-geri calisan (bu rol bir nevi box-to-box) oyuncular icin kullandigi ve Ingilizler bu ismi bu tip oyuncularla bagdastirdigi icin oyuna da bu isim ile girdi (her ne kadar ben buna cok itiraz etmis ve kavram karisikligini engellemek icin ingilizce anlami olan "shuttler"in kullanilmasi gerektigini yazmis olsam da).

Carrillero'nun isi bek oyuncusunun kademesine gelmek, ve kaptigi toplarla hizla rakip yari sahaya cikmak. Yani bu oyuna enerji katan, topu on bolgeye tasiyan driplingci bir rol. Box-to-box bir rol oldugu gibi oyuncunun isi merkezi de, kanadi da kapatmak. Tuncay ile bagdastirmamin nedeni de bu. O donem Fenerbahce bir cok macta 4312 oynuyordu ve Tuncay sol, Appiah ise sag taraftaydi. Arkalarinda Aurelio ve onlerinde Alex oynuyordu. Tuncay ve Appiah'in isi topu en kisa yoldan Alex'e tasimak ve onun yaratmasini saglamakti. En ileride ise PvH, Nobre, Anelka Serhat oluyordu. Tabii Fenerbahce her mac boyle oynamadi, zaman zaman Appiah'i Aurelio'nun yanina cekip Tuncay ve Serhat veya Anelka'nin kanat oynadigi donemler de oldu. Daha sonra Emre'nin takima katilmasiyla beraber Fenerbahce 4411/4231'e donus yapti.

Segundo Volante'ye Josef'i yakistirmamin nedeni bu rolu bilen ve Brezilya'da oynamis bir oyuncu olmasi. Mehmet Topal ise daha statik ve savunmanin onunu supuren bir defansif orta saha. Hep boyle oldu. Hatta bu nedenle Valencia onu stoper'e cekmek istedi, Topal bunu istemedigi icin Fenerbahce'ye transfer oldu. Milli takimda ve sezon basinda Fenerbahce'de stoper olarak kullanilmasinin nedeni de bu statik oyunu. Ancak Topal bariz bir sekilde stoper oynama istemiyor.

Gokhan Tore icin Inverted Winger tanimimin nedeni de topu ayaginda aldiktan sonra oyuna dahil olmasi ve yaraticiliginin daha cok orta yapmak ile kisitli olmasi. Inside Forward ise rakibin bek ve stoper oyuncularinin arasina kosular yaparak o bolgeyi zorlayan ve ara paslariyla forvet oyuncusunu pozisyona sokan, orta yapmaktan kacinan tipte bir oyuncu.
    baştan söyleyeyim, oyundaki bu görev açıklamaları bence yetersiz. o yüzden kendi anladığım kadarıyla söylüyorum, bu görevlerin hepsini türlü türlü futbolculara oynattım.

mezzela'nın oyundaki karşılığının ne olduğunu söylemek istemiştim zaten, onda anlaştık

carrillero hakkında yazdığınızı okuyunca mantıklı geldi (4-3-1-2'nin beklere yardım eden iç orta sahaları). ama tudor'un ndiaye'ye verdiği görev carrillero'nun oyundaki tam karşılığı, fazla dribling yapmayan, dmc'ye göre bir tık daha önde konumlanmış ancak sadece fırsatını bulursa ileri çıkan bir görev. ayrıca fenerbahçe daum'la 4-3-1-2'yi sadece 4 ay oynadı (2005-06 sezonunun ilk yarısı, pvh ve serhat sezon öncesi ayrılmışlardı) onda da orta üçlü appiah-aurelio-selçuk, önde alex ileride anelka-tuncay'dı.

josef ve topal'ın orijinal tarzları için haklısınız, özellikle josef brezilya'da segundo volante oynuyordu ama bu sezon tam tersi, josef geride beklerken topal daha çok ileri çıkıp rakip yarı sahada topla oynama denemeleri yapıyor. topal'ın stoper oynatılması facia tabii

gökhan töre'nin yaratıcılığının orta açmakla sınırlı kalmasının sebebi çizgiye yakın kaleye uzak oynaması, ama ters ayakla oynadığı için yüzü aslında hep kaleye dönük, ve mr diyebileceğimiz bölgede değil bildiğimiz amr'de oynuyordu, amr'de inverted winger yok diye öyle söyledim. oyunda töre'ye amr-inside forward görevi verildiğinde gerçeğe en yakın şekilde, (özellikleri/attribute'ları zaten ceza sahası içine girmesine pek imkan vermiyor), çizgiye yakın oynuyor.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Hatırladığım kadarıyla Culio zamanında cariello oynuyordu. Sağda kim vardı unuttum Ayhanlı kadro.
    Mazella diyince İniesta geliyor hemen.
    Yalnız segundo valenteyle regista çok benzer geliyor bana, tanımları okuyorum ikisi de öne çıkmayı seven roller. Segundo skora baya katkı yapıyor ama.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by martymcfly View Post
    Hatırladığım kadarıyla Culio zamanında cariello oynuyordu. Sağda kim vardı unuttum Ayhanlı kadro.
    Mazella diyince İniesta geliyor hemen.
    Yalnız segundo valenteyle regista çok benzer geliyor bana, tanımları okuyorum ikisi de öne çıkmayı seven roller. Segundo skora baya katkı yapıyor ama.
    Regista bir oyun kurucu. Bu nedenle de kendisine oldukca fazla ozgurluk taninan ve oyun kurucu oldugu icin hucuma cikarken oyuncularin topu mutlaka kendisine verecegi bir oyuncu.

Besiktas'tan ornek vereyim.
    2 DM'li 4231 oynarken Atiba/Oguzhan ikilisinde Oguzhan'a Regista rolu verilir. Oguzhan hucumda ileriye cikar ve oyunun odak noktasidir, top ona verilir ve top dagitimindan Oguzhan sorumlu olur.

Atiba/Medel ikilisinde ise bir oyuncuya (bence Atiba daha uygun) Segundo Volante rolu verilir. Bu oyuncunun esas gorevi defansiftir ama taki hucumda oldugu zaman destek vermek icin ileriye cikar. Oyun kurma konusunda Regista gibi birinci aktor degildir. Yaratma konusunda birinci aktor daha onde oynayan bir Advanced Playmaker, Enganche, veya Trequartista olur.

Regista kullanildiginda ise onde AP/EN/TQ gibi roller kullanilmaz (aksi takdirde Regista'dan rol calarlar) bunun yerine daha hareketli oyuncular tercih edilir.

Carrillero'yu hep Chelsea'deki Ramires olarak düşünüyorum ben.

Segundo Volante ise Galatasaray'daki Melo.Top kendilerindeyken B2B gibi top rakipteyken DM gibi oynayan oyuncu diye okumuştum bir yerde SV için ki bu tam olarak Terim dönemindeki Melo.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Şimdi yerine oturdu teşekkürler.

Fm deki bütün rollerin ısı haritası var mıdır? hangi rol saha da daha çok nereler de geziyor

@arneas kesinlikle böyle bi şeye itiyacım var

12. Default

Arkadaşlar mezzela rolüne kendimce açıklama getirmek istiyorum.
    Benim takimda mezzela rolünde pineda oynuyor kilit isim, olmazsa olmazlardan. Yanında oyun kurucu gerekiyor pas trafiğini yöneten biri olmazsa mezzelaya yük biniyor. Arkasinda Dmc olması gerekiyor (Bu da olmazsa defansif yük biniyor mezzelaya). Bu şartlarda hızlı dripling ve şut özelliği olan bir mezzela koyduğunuzda adeta başyapıt gibi neler yaptığını izleyebilirsiniz. Bir de unutmayalım ben mezzelayi sag içte oynatıyorum yanındaki mevkinin de MR olması gerekiyor, AMR degil. Çünkü MR atağa kalktığında mezzela destekliyor. Mezzela kalktığında MR destekliyor. AMR olurda üst üste biniyorlar olmuyor.
    Akşam bir taktik ekran göndereceğin size.
    Rolden bahsedeyim biraz. Iki yönlü orta sahanın ofansif anlamda gelişmiş versiyonu. Savunmaya yardim ediyor, cok hizli driplinglerle ataga cikiyor, top suruyor. Hafiften oyun kurucu gibi oynuyor orta sahadayken. Top diger oyunculardayken ceza sahasi etrafinda bir AMC gibi geziyor pas yapiyor. Sürekli hareket halinde olduğu icin boş alanı rahatlıkla buluyor, ceza sahası içinden ve dışından bombalıyor kaleyi.

Mesaj Yetkileri