Sayfa 4 / 10 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
91 ile 120 arası toplam 292 sonuç

Konu: 6. Geleneksel Turkiye Ligleri Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Burak Akmanoğlu View Post
    türkiye 2. ligten takım ile oynamaya çalışırmısın ? Takım seçme aşamasında kadroya 7 tane 24 yaş altı oyuncu alman lazım diyor.

Böyle bir şey geldi benim yayında ben kontrol edemedim bir bakabilir misiniz buna?
    Son yama cikmadan once boyleydi. Duzeltildi.

Fenerbahce mali krizde oldugundan midir # yoksa yapay zekanin kotulugunden mi bilemedim

hasan sener alper gibi oyunculari degeri neyse o paraya alabiliyorsun
    elif elmas icin 2.5 milyon euroluk teklif yetiyor
    attamah 5.5 milyon euroya satilabiliyor
    Fenerbahce"nin stoper ikilisi topal ozan

garip seyler var yine turkiye liginde

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by sosyalista View Post
    perpetua oyunda akıcılık ayarlarını artık biz seçemiyoruz , oyuncuya verilen göreve göre değişiyor, peki bu akıcılık ayarlarının etkisi geçen seneki serilerle aynı dimi oyuna, bir değişiklik yok ?
    Hayir, ayni degil.

Gecmis serilerde takim sekli ayarlarini degistirerek oyuncularin hucum anlayisinda degisiklik yapiyordun.
    X'i 20 uzerinden takimin oyun anlayisi kabul edersek:
    Cok Akici - Her mevki ayni oyun anlayisi ile oynuyor

Akici - Savunmacilar takim oyun anlayisi ile, hucumcular takim oyun anlayisindan daha ofansif bir anlayis ile oynuyor. Orta sahalarin oyun anlayisini kendilerine verilen gorev belirliyor. Savun gorevi ile X-4, Destek gorevi ile X, Hucum gorevi ile X+4. Boylece takim savunmacilar ve hucumcular olarak iki oyun anlayisina ayirilmis durumda.

Kati - Savunmacilar daha defansif, hucumcular daha ofansif bir oyun anlayisi benimsiyor. Kati takim seklini secmenin nedeni hucuma daha hizli gecis oyunu oynamakti. Dikkat edersen X, X+2, X+4 ve X+6 olarak takim 4 farkli oyun anlayisina ayirilmis durumda.

Cok Kati - Savunmacilar savunma, hucumcular hucum, orta sahalar oyun kurma gorevinde. Bu takim sekli X, X+1, X+2, X+3 ve X+4 olarak takimi 5 farkli oyun anlayisina boluyor.

Gectigimiz yillarda takim seklini seciyordun, oyunculara verdigin gorevler bu oyun anlayisini degistirmiyordu. Ornegin Kati oyun seklini kullanip, MR oyuncuna hucum gorevi versen, ML oyuncuna ise savunma gorevi versen iki oyuncu da ayni oyun anlayisi ile oynuyordu.

Veya cok akici oyun anlayisini secip, bir cok oyuncuya hucum gorevi verdigin zaman bu oyuncular kendilerini cok ileriye cikartabiliyor ve oyunun akiciligini bozuyordu.

FM 2019'da yapilan degisiklik yukaridaki tablolari bir bakima cope atti. Artik oyun sekli tamamen oyunculara verdigin gorevlere bagli. Yani artik bireysel oyuncularin oyun anlayisi takim sekline gore degil, oyunculara verdigin goreve gore degisiyor.

Oyunda gordugun takim sekli bilgisi, sectigin gorevlerin yukaridaki bu tablolara ne kadar uyduguna gore sana bilgi olarak sunuluyor.

Yani savunmacilara savun, orta sahalara destek, hucumculara hucum gorevi verirsen oyun seklin kati/cok kati olarak degisiyor.

Butun futbolculara destek gorevi verirsen oyun sekli cok akici oluyor. Yani bu bilgi, sectigin gorevlerin sana nasil bir oyun vaad ettiginin bilgisini veriyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Birolazar View Post
    Fenerbahce mali krizde oldugundan midir # yoksa yapay zekanin kotulugunden mi bilemedim

hasan sener alper gibi oyunculari degeri neyse o paraya alabiliyorsun
    elif elmas icin 2.5 milyon euroluk teklif yetiyor
    attamah 5.5 milyon euroya satilabiliyor
    Fenerbahce"nin stoper ikilisi topal ozan

garip seyler var yine turkiye liginde
    Eljif'in fiyatinin bu kadar az olmamasi lazim. Bir kontrol edeyim.

Tahminen Fenerbahce'nin mali zorluk icinde olmasi buna etkendir cunku maas odemeleri cok yuksek ve ilk sezon Fenerbahce'nin 30 milyon Euro zarar etmesi muhtemel.

Kurlarin artisi kuluplerin oyunda zararlarini arttirdigi gibi gelirlerini bir hayli dusurdu. Kulupler 1-2 sezon icinde maas yukumluluklerini basarili bir sekilde dusuruyor ve daha saglikli bir finansal yapiya kavusuyor. Bunun icin ilk olarak yuksek maasli ve alicisi olan futbolculari elden cikartarak basliyorlar.

Eskişehirsporda Milinkoviç ve Tanase transferleri oynatılabiliyor, fakat lisans tahtamız açılmadığı için bu oyuncular bu sezon boyunca oynatılamaması gerekiyor.

Ömer Abi müsait olduğun bir zaman şu yeni tutoring işini bir anlatabilir misin?Hiçbir şey anlamadım neredeyse.

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Sizce bu gerçek hayatta ne kadar mümkün ?

9. Default

Bence mümkün değil. Şahsi fikrim bunun en büyük sebebi Süper Lig'deki oyuncuların itibarı, yeteneğiyle sabitlenmesi. Overrated-underrated topçular var bizim piyasada bu oyuna itibar olarak yansıtılmıyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by abut View Post
    Eskişehirsporda Milinkoviç ve Tanase transferleri oynatılabiliyor, fakat lisans tahtamız açılmadığı için bu oyuncular bu sezon boyunca oynatılamaması gerekiyor.
    Bilinen bir durum. Yukarida da yazmistim. Futbolcularin cezalari ve kadro disi olan oyuncular icin girilen komutlar henuz calismiyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by lenardo69 View Post

Sizce bu gerçek hayatta ne kadar mümkün ?
    Muhtemelen nedeni Yusuf'un oldukca dusuk maas karsiligi oynuyor olmasi, Trabzonspor'un maasini yukseltebilecek mali durumunun olmamasi ve her ne kadar Yusuf takimina oldukca sadik bir oyuncu olsa da para kazanmanin oncelik haline gelmesi.

Trabzon'un basina gecip bu olayin tam olarak nasil gerceklestigine bir goz atarim.

Quote Originally Posted by lionslaw View Post
    Bence mümkün değil. Şahsi fikrim bunun en büyük sebebi Süper Lig'deki oyuncuların itibarı, yeteneğiyle sabitlenmesi. Overrated-underrated topçular var bizim piyasada bu oyuna itibar olarak yansıtılmıyor.
    Fikrin pek dogru degil.

Futbolcu itibarlarini belirlerken kisilik ve potansiyel gibi faktorleri de isin icine katiyoruz. Ornegin yetenegi X, potansiyeli Y olan bir oyuncunun itibari, ayni yetenege sahip ama potansiyeli Y+20 olan bir oyuncudan daha dusuk olarak belirleniyor.

Kuluplerin mali acidan ilk sezon gercekten cok kotu durumda oldugu, ozellikle maas yukumluluklerinin gelirlerine oranla cok yuksek oldugunu eklemek gerekli. Ozellikle son 3 ayda gerceklesen kur artisi, kuluplerin gelirlerinin onemli bir kisminin Turk lirasi cinsinden oldugunu goz onunde bulundurursak kulupler icin facia niteliginde.

12. Default

Herkese merhaba, ben de dün bir iki saat kurcaladım oyunu. Trabzonspor'u seçtim, normalde ts yaz boyu oyuncuları satmak için uğraştı, tabi kimse oyuncuların yıllık ücretlerini karşılayamadığı için satamadı, ama oyunda açar açmaz sosa, kucka ve esteban'ı hemen satabildim, bu bir sorun mu bilmiyorum ama durum bu. Ayrıca, merak ettiğim bir şey var, view only lig seçimi yapınca database değişmiyor mu? Sadece Türkiye liglerinde çalışacak biri için en doğru database seçimi nasıl olur? Örneğin Almanya, Belçika gibi altyapılarında türk oyuncu olan ülkeler filan nasıl seçilmeli? İyi eğlenceler.

Yusuf yazıcı çok düşük para alıyor ve yeni kontrat istiyor, ts paraya ihtiyaç duyduğu için hemen elden çıkartıyor. Yukarıda ismini saydığım oyuncuları satınca, kontrat yeniledim. Muhtemelen bu yüzden düşük ücrete satıyorlar.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ahmbektas View Post
    Herkese merhaba, ben de dün bir iki saat kurcaladım oyunu. Trabzonspor'u seçtim, normalde ts yaz boyu oyuncuları satmak için uğraştı, tabi kimse oyuncuların yıllık ücretlerini karşılayamadığı için satamadı, ama oyunda açar açmaz sosa, kucka ve esteban'ı hemen satabildim, bu bir sorun mu bilmiyorum ama durum bu. Ayrıca, merak ettiğim bir şey var, view only lig seçimi yapınca database değişmiyor mu? Sadece Türkiye liglerinde çalışacak biri için en doğru database seçimi nasıl olur? Örneğin Almanya, Belçika gibi altyapılarında türk oyuncu olan ülkeler filan nasıl seçilmeli? İyi eğlenceler.

Yusuf yazıcı çok düşük para alıyor ve yeni kontrat istiyor, ts paraya ihtiyaç duyduğu için hemen elden çıkartıyor. Yukarıda ismini saydığım oyuncuları satınca, kontrat yeniledim. Muhtemelen bu yüzden düşük ücrete satıyorlar.
    View Only secenegi veri tabani buyuklugunu etkilemiyor. Sadece o ligler icin bir lig tablosu simulasyonu yapiyor.

Sadece Turkiye liglerinde oynayacak birisi icin tercih biraz da bilgisayar gucune bagli. Ayrica ben hangi seviyede oyuna baslayacaksam baslangicta oyuncu yukleme tercihim degisebiliyor.

Eger Super Lig'de oynayacaksam Avrupa ve Guney Amerika'daki ulkelerin en ust lig oyuncularinin hepsini yuklemeyi tercih ediyorum. Eger alt liglerde oynaycaksam Avrupa'nin en ust lig oyuncularinin hepsini, diger kitalarda uluslararasi kulup yarismalarinda oynayan takimlarin oyuncularinin eklenmesini tercih ediyorum.

Sadece Turkiye'de oynayacaksaniz, sadece Turkiye ligini yuklemek yeterli. Daha az lig oynandigi icin daha fazla futbolcunun oyuna yuklenmesi oyunun hizini cok fazla etkilemiyor.

Ayrica Yusuf Yazici ile ilgili bilgi icin tesekkurler. Saniyorum eger Yusuf satilacaksa biraz daha yuksek bir bedel ile satilmasini saglayacak formulu uretmek gerekli.

Mümkün,oyun izin veriyor mu bilmiyorum ama eğer veriyorsa Deniz Naki Türkiye'de futbol oynayabiliyor şu an için bunun değiştirilmesi lazım.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Dennis Bergkamp View Post
    Mümkün,oyun izin veriyor mu bilmiyorum ama eğer veriyorsa Deniz Naki Türkiye'de futbol oynayabiliyor şu an için bunun değiştirilmesi lazım.
    Bunun cozulmus olmasi lazim. Test ederken daha once fark etmistik.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Yusuf benim oyunda 4.7m sterline gitmiş Beşiktaş'a. Tek oyunu kriter almamak gerek gayet iyi bi rakam.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by martymcfly View Post
    Yusuf benim oyunda 4.7m sterline gitmiş Beşiktaş'a. Tek oyunu kriter almamak gerek gayet iyi bi rakam.
    Dogrudur.

Eger ilk sezon gerceklesen bazi sacma transferlerin olmasini istemiyorsaniz, "İlk transfer dönemindeki transfer hareketliliğine izin verme" secenegi ile oyuna baslamak en iyisi bence.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Dogrudur.

Eger ilk sezon gerceklesen bazi sacma transferlerin olmasini istemiyorsaniz, "İlk transfer dönemindeki transfer hareketliliğine izin verme" secenegi ile oyuna baslamak en iyisi bence.
    Benim yayında da Yusuf yerine başka yabancı bir oyuncuya yöneldiler OOS de muhakkak bir OOS alıyor Beşiktaş sanki bunun da önüne geçilebilir bilmiyorum.

19. Default

perpetua hocam yani oyun artık bu şekilde daha uyumlu olmuş daha gerçekçi fakat şurayı tam anlamadım kusura bakma , şimdi verdiğimiz görevlere göre takım katı felsefeye daha uygun olduğu için sol altta oyun yapısı katı gözüküyor , katı felsefede 4 farkli oyun anlayisi var yani şimdi yine takım 4 farklı oyun anlayışına göre mi hareket edicek ? X, X+2, X+4 ve X+6 olarak ?

Oğuzhan - Tolgay - Medel - Atiba - Llajic

bunların arasından sadece 3'ünü oynatabilecek olmasına rağmen Beşiktaş sürekli bir ortasaha arayışında..

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by rcrdnh View Post
    Oğuzhan - Tolgay - Medel - Atiba - Llajic

bunların arasından sadece 3'ünü oynatabilecek olmasına rağmen Beşiktaş sürekli bir ortasaha arayışında..
    Medel’i stoper alternatifi olarak düşünüp Atiba’ya alternatif bakıyor olabilirler mi? Çünkü takımda doğrudan oynayabilecek 3 stoper var. Roco da çok yeterli değil.

Nesil
    2003

perpetua hocam yani oyun artık bu şekilde daha uyumlu olmuş daha gerçekçi fakat şurayı tam anlamadım kusura bakma , şimdi verdiğimiz görevlere göre takım katı felsefeye daha uygun olduğu için sol altta oyun yapısı katı gözüküyor , katı felsefede 4 farkli oyun anlayisi var yani şimdi yine takım 4 farklı oyun anlayışına göre mi hareket edicek ? X, X+2, X+4 ve X+6 olarak ?
    Hayir. Oyun seklin tamamen oyunculara verdigin gorevlere bagli olacak.

Akici, Kati vs. sadece bilgilendirme amacli taktik ekraninin kenarinda duruyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by serwan View Post
    Medel’i stoper alternatifi olarak düşünüp Atiba’ya alternatif bakıyor olabilirler mi? Çünkü takımda doğrudan oynayabilecek 3 stoper var. Roco da çok yeterli değil.
    Bana oyle geliyor ki yapay zeka Besiktas'in kadrosuna Turk oyuncu katmaya ugrasiyor cunku kadroda A takim seviyesinde sadece 8 tane yerli oyuncu var ve toplam 14 tane Turk oyuncu bildirilmesi gerekiyor.

Kadrodaki Turk oyucular Oguzhan, Gokhan, Caner, Tolgay, Gokhan Tore, Necip, Tolga ve Mustafa.
    Bir de Dorukhan var ama A takim seviyesinin biraz altinda kaliyor.

Sirf kadronun dolmasi icin herhangi bir oyuncuyu almak yerine olabildigince en kaliteli oyuncuya gidiyor olmalari bence Besiktas'in yapay zeka tarafindan yonetilisi acisindan pozitif bir durum.

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Aynı oyunumda Garry Rodrigues de çok düşük bir rakama gitmiş. Gerçekte Brumadan fazlaya gider - gidecek deniyordu. Keza Yusuf - Abdulkadir ikilisini alacak para basılmadı deniyordu. Türk liginde transferlerin bu denli ucuz olmasının sebebi nedir?

25. Default

perpetua hocam çok teşekkürler cevapların için. İleride antreman konusunda bir rehberin olacak mı ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by lenardo69 View Post

Aynı oyunumda Garry Rodrigues de çok düşük bir rakama gitmiş. Gerçekte Brumadan fazlaya gider - gidecek deniyordu. Keza Yusuf - Abdulkadir ikilisini alacak para basılmadı deniyordu. Türk liginde transferlerin bu denli ucuz olmasının sebebi nedir?
    Muhtemelen FFP yuzunden kuluplerin futbolcu satmak zorunda olmasi.

Nesil
    2003

perpetua hocam çok teşekkürler cevapların için. İleride antreman konusunda bir rehberin olacak mı ?
    Antrenman konusunda yapabilecegim tek rehber yardimci antrenor'e nasil teslim edilecegi.

Maalesef antrenman konusu hic ilgimi cekmiyor.

birkaç seridir her zaman "antrenman isterük!" diyenler bile böyle bir sistem gelince "abi bu ne yaa çok karışık, çok zahmetli falan demiştir". keşke bi anda bu kadar detaylı değil de birkaç bi şeye dokunabilecegimiz kadar yapsalardı iyiydi. deneme amaçlı bi şeyler yapayım dedim inanın japonca bi oyundaymışım gibi ne yaptığımı, bunun nereye yaradıgını falan hiç bilmiyorum bıraktım yardımcıma zaten, parası olan seppo eickhorn adlı yardımcıyı alsın adamın her özelliği iyi o ilgilenir

Quote Originally Posted by CanrY View Post
    birkaç seridir her zaman "antrenman isterük!" diyenler bile böyle bir sistem gelince "abi bu ne yaa çok karışık, çok zahmetli falan demiştir". keşke bi anda bu kadar detaylı değil de birkaç bi şeye dokunabilecegimiz kadar yapsalardı iyiydi. deneme amaçlı bi şeyler yapayım dedim inanın japonca bi oyundaymışım gibi ne yaptığımı, bunun nereye yaradıgını falan hiç bilmiyorum bıraktım yardımcıma zaten, parası olan seppo eickhorn adlı yardımcıyı alsın adamın her özelliği iyi o ilgilenir
    Aynen bu antrenman sevdalıları yüzünden adamlar ayrıntının dibine girmişler. Oyunda antrenman sistemini yapmak gerçektekiyle hemen hemen aynı bence. Teknık direktörler sezon öncesi haftalık,aylık ve yıllık olarak yapardı. Bu sistem de ona benzemiş.

Şahsen benim FM'den aldığım zevk oyuncu alıp satma,bilinmeyen duyulmayanları keşfetme,güzel ve farklı taktikler yapma,taktiğe göre oyuncu alma vs. Hiçbir zaman antrenman sevdalısı olmadım. :9
    Alırım özellikleri iyi bir antrenör hepsini ona devrederim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Adana Demirspor View Post
    Şahsen benim FM'den aldığım zevk oyuncu alıp satma,bilinmeyen duyulmayanları keşfetme,güzel ve farklı taktikler yapma,taktiğe göre oyuncu alma vs. Hiçbir zaman antrenman sevdalısı olmadım. :9
    Alırım özellikleri iyi bir antrenör hepsini ona devrederim.
    İki yıl once daha az detaylı oynamak isteyenler için oyunun Futbol Direktörü olarak oynanabilmesi fikrini iletmiştim. Sanıyorum önümüzdeki yıllarda sadece transferlerle ilgilenmek isteyenler için Futbol Direktörü olarak oynamak mümkün olur ancak özellikle Başkan ve FD ile FD ve TD arasındaki iletişimi iyi kurabilmeleri gerekli.

Sayfa 4 / 10 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Mesaj Yetkileri