1 ile 2 arası toplam 2 sonuç

Konu: Antrenörlük Lisansı

1. Default Antrenörlük Lisansı

Oyunda antrenörlük lisansı dikkat edilmesi gereken ilk detaylardan biri olmayabilir. Ancak gerçek hayattaki kuralların oyunda da yer alması gerektiğine inanan FM yapımcılarının bu antrenörlük lisansı konusunda bence biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Gelelim oyundaki yanlışlara. Oyunda sahip olunabilen lisans düzeyleri arasında Uluslararası C, Ulusal B ve Ulusal A lisanslarının gerçek hayatta bir karşılığı yok.

Gerçek hayattaki teknik sorumlu lisanslarının sıralaması ise şu şekilde:
    -Pro (uluslararası)
    -A (uluslararası)
    -B (uluslararası)
    -C (ulusal)

Profesyonel liglerde bu lisanslardan sadece Pro Lisans sahibi olan kişilerin teknik direktör olabilme hakkı vardır. Oyunda lisanssızken bile teknik direktör (menajer) olarak görünmemiz gerçeğe aykırı. Ancak gerçek hayatta da resmiyette yardımcı antrenör olarak görünüp aslında takımın baş antrenörlüğünü yapan kişiler olduğu için buna çok takılmadım.

Gerçek hayattaki bir diğer mesele, sahip olduğunuz lisans ile en az 2 yıl çalıştıktan sonra bir üst lisansın kursuna başvuru yapabilirsiniz. Ama oyunda böyle bir şey yok. Örneğin B'yi alır almaz A kursuna başlayabiliyoruz. Bence bu gerçekteki gibi düzenlense iyi olur.

Son detay ise oyunda antrenörlük kursuna gitmek için kulüp yönetimlerinin iznini alma gerekliliği ile ilgili. Sezonun son maçını oynadıktan sonra kursa gitmek istediğimi bildiriyorum. "Antrenmanlardaki varlığınıza ihtiyacımız var" diyerek geri çeviriyorlar. Ama sezon ortasında kurs talebinde bulunduğumda gönderiyorlar. Bunun mantığı ne? Neye göre izin verip vermeyecekleri belli değil. Kaldı ki gerçekte kursa gitmek için illa ki bir kulüpte çalışıyor olmak gerekmiyor. Antrenörler kendi paralarıyla da kursa katılma hakkına sahip.

belki başlık yanlış ama ben de şunu sormak istiyorum. Oyuncu gelişiyor potansiyeline ulaşıyor iyi-kötü peki staff için de gelişim var mı? ben gözlemleyemiyorum.

lisans atladıkça mı özellikleri yükseliyor acaba?

Mesaj Yetkileri