Merhabalar,

Malum bu sene gelen saçma yabancı kuralı uygulanmaya başlandı. Bu kural geçtiğimiz yıl FM 21'e de adapte edilmişti. Ancak yapay zekanın, Süper Lig için planlanan yabancı kontenjanıyla ilerleyen sezonlarda entegre olamadığını görmüştük, haliyle gerçekçilikten uzaklaşan ve oynanabilirliği kısıtlayan bir durum söz konusu olmuştu.

FM 22 için bu durumda çalışmalar ne durumdadır, FM 21'de yaşamış olduğumuz problemler çözülecek mi?

Konuyla ilgili benim düşüncem;
Futbol veya futbol dışı herhangi bir alanda yönetim katı ve tekil yönetici değişikliklerinde plansız bir şekilde önceki düzeni değiştirerek "yenilikçi" algısını benimsetmek en büyük hastalığımız. Ülkemiz futbolunda da çözüme kavuşmayan yabancı oyuncu meselesi ne yazık ki bu hastalığa ciddi bir şekilde maruz kalmakta...

Son zamanlarda atılan adımlar ve verilen tepkilerle birlikte ilerleyen yıllarda kulüplerin, Süper Lig'in yönetiminde daha fazla söz sahibi olacağını öngörüyorum. Yaklaşmakta olan federasyon seçimleri ise tekrardan bu kuralın değişeceğine dair en büyük göstergelerden birini oluşturuyor.

TFF resmi bildirisinde bile bir çok eksik bilgi ve soru işareti olan, kademeli düşüşün gerçekleşmeyeceğinin büyük bir olasılığa sahip olduğunu düşünüyorum. Mevcut FM yapay zekasının da 6'ya kadar düşen yabancı kontenjanından sonra yeni bir federasyon değişikliğiyle birlikte kural değişikliğine gitmesinin veya ülke futbolunun itibarı, kalitesi belli bir noktaya gelmesiyle birlikte daha akılcı bir teşvik sunmaya uygun değilken ilerleyen sezonlar için "plansız planı" oyuna eklemenin yanlış olduğunu düşünüyorum.