Sayfa 1 / 13 12311 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 379 sonuç

Konu: [TSL]Galatasaray Araştırması 2007

Nesil
    2003

Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Marcelo Carrusca, ülkesinin güçlü takımlarından Boca Juniors'a transfer oldu. 24 yaşındaki sol kanat oyuncusunun bonservisinin yüzde 75'ini alan Boca, bunun karşılığında sarı-kırmızılı kulübe 1 milyon 750 bin dolar ödeyecek. Önceki gün Beşiktaşlı Matias Delgado'nun evindeki barbekü partisine katılan genç futbolcu, Arjantin'in Diario Hoy gazetesine yaptığı açıklamada, "Ülkeme döneceğim için mutluyum" dedi. Galatasaray'ın beğenmediği Carrusca'ya Boca Juniors'ın yanısıra River Plate de talip olmuştu.

Sabah'in haberi. Arjantin kaynakli konfirmasyon gelene kadar sadece bilgi amacli eklendi.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Carrusca aslında kaliteli bir futbolcu ancak kıymeti bilinmedi, kendi de bildiremedi. Büyük ihtimalle onu FM'de özelliklerini değiştirmeden yollayacağız.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

neden özelliklerine değiştirmeyeceğiz anyamadım iki çalım attı diye herkez çok kaliteli futbolcu ilan etti inanılmaz kötü bir condisyonu var güçsüz çelimsiz bir futbolcu adaptasyon yönü zayıf bunlar oyuna eklenmeli hiç değilse iyiki gitmiş

şimdi futbolcu alma değil gönderme zamanı

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Süper Lig dosyaları gelmedi henüz. Galatasaray' ı Ömer yapıyor. Uzun uzun tartışırsınzı gelince Carrusca mevzusunu
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by extensor View Post
    neden özelliklerine değiştirmeyeceğiz anyamadım iki çalım attı diye herkez çok kaliteli futbolcu ilan etti inanılmaz kötü bir condisyonu var güçsüz çelimsiz bir futbolcu adaptasyon yönü zayıf bunlar oyuna eklenmeli hiç değilse iyiki gitmiş

şimdi futbolcu alma değil gönderme zamanı

Carrusca degismeyecek diyen mi oldu ki? Benim yukarida yazdigim sadece transferi ile ilgiliydi.

PCLioN Misafir

Cihan Haspolatlı, Orhan Ak, Necati Ateş ve Hasan Kabze satılık listesine konmuştur.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

[QUOTE=peluk;777927 Büyük ihtimalle onu FM'de özelliklerini değiştirmeden yollayacağız.[/QUOTE]

peluk a hitaben yazmıştım

PCLioN Misafir

Bu arada yazmayı unuttum. Volkan Yaman'ın favori kulüplerine kesinlikle Galatasaray eklenmeli. Aileden Galatasaray'lı olduğunu ve Galatasaray'da oynamanın onun için bir çocukluk rüyası olduğu söylemişti transfer olunca. Tam bir FM açıklaması yani.

Zaten imza töreninde gözlerinin içi parlıyordu, uzun süredir böyle bir oyuncu görmemiştim.

PCLioN Misafir

Bir gözlemimi daha sizlerle paylaşmak isterim. Ben başka bir süper lig takımını yöneterek Galatasaray'ı gözlemlediğimde Galatasaray'ın saçmasapan transferler yaptığını gözlemledim. 20 milyon transfer bütçesi olduğu zaman bile 100bin dolara sıradan bir hot prospect adamı alıp yabancı kontenjanını dolduruyor, asla iyi yerli oyunculara talip olmuyor. Altan Aksoy vs. gibi 30 yaş üstü sıradan oyunculara yöneliyor. Bunun üstüne genç oyuncularını çok ucuz bedeller karşılığı gönderebilmesi de var. Örneğin Cem Sultan'ı Fenerbahçe alıyor bende hep 300-400 bin dolar karşılığı. Bunun gerçekte mümkün olabileceğini sanmıyorum. Üstelik Galatasaray yönetimi defalarca deklare etti, hiçbir genç oyuncu asla bonservisiyle verilmeyecek diye...

Peki bunun sebebi nedir, neden parası olduğu halde iyi oyunculara yönelmiyor Galatasaray? Bunun bir ayarla ilgisi var sanırım, umarım ilgilenilir çünkü bir süre sonra Galatasaray Kayserispor'dan bile güçsüz hale geliyor...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by PCLioN© View Post
    Bir gözlemimi daha sizlerle paylaşmak isterim. Ben başka bir süper lig takımını yöneterek Galatasaray'ı gözlemlediğimde Galatasaray'ın saçmasapan transferler yaptığını gözlemledim. 20 milyon transfer bütçesi olduğu zaman bile 100bin dolara sıradan bir hot prospect adamı alıp yabancı kontenjanını dolduruyor, asla iyi yerli oyunculara talip olmuyor. Altan Aksoy vs. gibi 30 yaş üstü sıradan oyunculara yöneliyor. Bunun üstüne genç oyuncularını çok ucuz bedeller karşılığı gönderebilmesi de var. Örneğin Cem Sultan'ı Fenerbahçe alıyor bende hep 300-400 bin dolar karşılığı. Bunun gerçekte mümkün olabileceğini sanmıyorum. Üstelik Galatasaray yönetimi defalarca deklare etti, hiçbir genç oyuncu asla bonservisiyle verilmeyecek diye...

Peki bunun sebebi nedir, neden parası olduğu halde iyi oyunculara yönelmiyor Galatasaray? Bunun bir ayarla ilgisi var sanırım, umarım ilgilenilir çünkü bir süre sonra Galatasaray Kayserispor'dan bile güçsüz hale geliyor...
    Cok dogru ve benim de gozlemlemis oldugum bir nokta. Bunu sadece Galatasaray degil hemen hemen butun Turk takimlari yapiyor. Oyunda takimlari yoneten yapay zeka yabanci kontenjaninin oneminin farkinda degil ve bu nedenle hazir/olmus oyuncu yerine, genelde gelecekte iyi olacak oyuncu transfer etmeye ugrasiyor.

Bu bir miktar Turk takimlarinin baskanlarinda, interference (teknik direktorun isine karisma) ve ambition (hirs) ozelliklerini yuksek tutarak ortadan kaldirilacaktir. Hirsli ve basariyi hemen isteyen baskanlar, transferlerde takimlarin daha cok yildiz veya takimi bir ust sinifa cikartacak transferleri tercih ettirecektir. Ancak esas olmasi gereken butun kuluplerin yabanci sinirinin onemini fark etmesi ve olabildigince yuksek CA'li oyunculara yonelmesi. Turk oyuncularda ise durum tam tersine. Turk oyuncular icin gelecek vaad eden oyuncular genelde daha fazla alinmali.

Bunu SI'a ilettik ve hatta veritabaninda yapilan degisikliklerde bir miktar duzenleme yaptik ancak ne kadar isler ve SI ne derecede oyunu bu konuda gelistirir bilemiyorum.

Genc oyunculara gelince, diger buyuk kuluplere gitmelerini bizim engellememiz mumkun. Ancak baska kuluplere bonservis ile gitmemeleri icin herhangi bir girisim su anda yapilmadi. Bunu da aklimda tutacagim. (Gerci Harun Karadas yollandi ama onun nedenleri farkliydi)

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

belki de galatasarayin gercek transfer mantiksizligini yansitmak istemislerdir mesela galatasaray sampiyon oluyor besiktas 3 cu besiktastan kovulan kadroya dahi giremeyen 33 er yasindaki okan buruk u ve emre asik i transfer ediyorlar 30 yasindan sonra altan aksoy yildiz transfer diye geliyor. tolga seyhan yedek kulubesine aliniyor, genclerin onunu tikamak icin.
    bence galatasaray zaten sacma sapan bir transfer politikasi guduyor ve bu sene sadece lincoln haric. oda sozlesmedeki aldigi parayla ayrim yaratiyor onun disinda gene ilginc sacmaliklar var gs da ayrica 2002 den bu yana da dususte

buna keza hic dikkat ettinizmi bilmem yapay zeka besiktasa iyi transferler yapiyor 10 milyon dolarlik kaliteli futbolcular ama bjk gene 7-8 cilik ten iyi bi noktada bitiremiyor ? sadece fb basarili oluyor bununda rap adaletsizliginden kaynaklandigini dusunuyorum oyunda fenerbahce yi galatasaraydan daha buyuk bir kulup yapmalari gercekten komik
    onumuzde ki senenin sampiyonluktaki en guclu adayi olabilir ama bu ligin en iyi takimi olma hakkini fb ye kazandirmaz

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Necatinin Transfer Clausule degeri 3 milyon euro olmali !

kontrattakiozel madde ortaya cikmisti,

3 milyone ueroaya gidebilir diye!

Quote Originally Posted by VATAN
    Carlos'u ikiye katladı
    Galatasaray Brezilyalı futbolcu için, 4 yılda 13.4 milyon Euro ödeyecek. Roberto Carlos ise 2 yılda 4 milyon Euro alacak

GALATASARAY’IN 4 yıllık sözleşme imzaladığı Brezilyalı yıldız Lincol’ne 13.5 milyon Euro garanti parayla, kulüp tarihinin (resmi olarak) en büyük ücretini ödeyeceği ortaya çıktı. Sarı-kırmızılı ekibin Lincoln’e vermeyi garanti ettiği ücretin 6 milyon Euro olan ilk yıllık bölümü, Roberto Carlos’un iki yıllık ücretinden (resmi olarak) 2 milyon Euro daha fazla. F.Bahçe, federasyona ulaşan sözleşmeye göre Roberto Carlos’a yıllık garanti ücret olarak 2 milyon Euro ödeyecek

LİNCOLN’E BİR SERVET
    FUTBOL Federasyonu’na geçtiğimiz hafta ulaşan resmi sözleşmelere göre G.Saray, 4 yıllık anlaşma yaptığı Lincoln’e bir servet vermiş. Yaklaşık 20 sayfa tutan bu sözleşmeye göre G.Saray, Lincoln’e ilk yıl 6 milyon Euro garanti para ödeyecek. Bu paranın 2.5 milyon Euro’su 12 eşit taksitle, kalan 3.5 milyon Euro ise iki eşit taksitte ödenecek. Sambacı geri kalan 7.5 milyon Euro’yu ise 3 yıl içinde 2.5 milyonluk eşit taksitlerle alacak. Bu 2.5 milyon Euroluk alacaklar da 12 aya bölünerek verilecek. Sarı-kırmızılı kulüp Brezilyalı oyuncunun sağlık harcamaları ile uçak biletlerini de ödeyeceğini sözleşmeye yazmış. Uçak biletleriyle ilgili olarak bir sınır ise konulmamış

Roberto Carlos'a 2 yıl için 4 milyon
    F.BAHÇE’NİN federasyona gönderdiği resmi sözleşmeye göre Roberto Carlos neredeyse Lincoln’ün yarı fiyatına malolmuş. Sarı-lacivetli kulüp Brezilyalı süper stara yıllık 2 milyon Euro garanti para ödeyeceğini beyan etmiş. Aynı sözleşmede Carlos’a ayrıca maç başına da ücret alacağı belirtilmiş. Buna göre F.Bahçe Carlos’a garanti paranın yanı sıra 25 bin Euro da maç başı ücret ödeyecek.

Yeni sezonda büyük başarılar elde etmek amacıyla flaş transferlere imza atan G.Saray’ın Kopenhag’dan renklerine kattığı Tobias Linderhoth’a da oldukça yüksek bir ücret ödediği belirlendi. Yine federasyona gelen resmi kayıtlara göre sarı-kırmızılı ekip İsveçli oyuncuya iki yıl için 3 milyon 750 bin Euro ödeyecek. Bu oyuncuya ayrıca oynadığı maç başına da 3 bin Euro daha verilecek.

Lincoln, resmi sözleşme bedellerine göre Türk futbol tarihinin en pahalı transferi oldu

İsim hakkı için 3.5 milyon ödenecek
    G.SARAY 4 yıllık sözleşme gereği Brezilyalı yıldızı Lincoln’e ödeyeceği 13.5 milyon Euro’nun 3.5 milyon Euro’luk bölümünü ’isim hakları’ için verecek. Sarı-kırmızılılar sözleşme gereği Lincoln’ün isim ve imaj haklarını 2.5 yıllığına satın aldı ve Brezilyalı’ya 3.5 milyon Euro’yu taksitlerle ödemeyi garanti etti.

Paranın, transferin ilk yılında ödenecek olması, Brezilyalı’nın bir sezondaki kazancını birden bire 6 milyon Euro’ya çıkartıyor. Çünkü yıllık transfer taksidi olarak da Lincoln’e 2.5 milyon Euro ödeniyor.
    http://www9.gazetevatan.com/haberdet...2&Categoryid=5

Ömer abi ilgini çekebilecek bir haber diye düşündüğümden ekledim. Carlos'un alacağı ücret yılda 4.2 milyon Euro olarak lanse edilmişti İspanyol basınında ama resmi rakamlara göre 2 milyon Euro alacakmış. Lincoln'ün alacağı ücret ise tam bir servet, basında yazılanlardan çok daha büyük rakamlar bunlar. Haberi okuyunca şaşkına döndüm gerçekten, inanılmaz para ödenecek Lincoln'e.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by eGowiCh View Post
    http://www9.gazetevatan.com/haberdet...2&Categoryid=5

Ömer abi ilgini çekebilecek bir haber diye düşündüğümden ekledim. Carlos'un alacağı ücret yılda 4.2 milyon Euro olarak lanse edilmişti İspanyol basınında ama resmi rakamlara göre 2 milyon Euro alacakmış. Lincoln'ün alacağı ücret ise tam bir servet, basında yazılanlardan çok daha büyük rakamlar bunlar. Haberi okuyunca şaşkına döndüm gerçekten, inanılmaz para ödenecek Lincoln'e.
    Lincoln'e kafadan odenen 3.5 milyon Euro, isim haklari icin. Yani kulup Lincoln'u belli bir sayida reklam filmine cikartabilir ve buna karsilik kazanilan gelirleri kulubun kasasina sokabilir. Yani 4 yil sure ile, yilda 875.000 euro degerinde reklam yaparsa, bu para kendi kendini amorti eder. Benzer bir hamleyi Real Madrid Beckham icin yapmisti ve sayesinde yilda 15-20 milyon Euro kazaniyordu. Tabii Lincoln'un ismi Beckham gibi degil ama en azindan Turkiye'de bir pazarlama degeri vardir herhalde. Ilk is olarak zaten ustunde Lincoln yazan t-shirtler cikartildi. Yarin diyelim Adidas veya Puma veya XYZ bankasi Lincoln ile reklam yapmak isteyecek, onun parasi da tamamen kulube gidecek.

Roberto Carlos'a gelince. Maas belli arti mac basina para var.

25.000 x 4 hazirlik maci = 100.000 Euro
    25.000 x 34 lig maci = 850.000 Euro
    25.000 x 10 avrupa maci = 250.000 Euro (diyelim ki guruplara katildi, 3. oldu ve UEFA'da elendi)
    25.000 x 6 kupa maci = 150.000 Euro (super kupa + ceyrek final, yari final ve final maclari)

+ 2 Milyon Euro Maas = 3.35 milyon Euro

Bunun sampiyonluk primi vardir vs. daha da yukselebilir..
    oyunda 2 milyon euro maas + mac basina 25.000 euro yapmak lazim.

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Edit.. Dikkatli okumadığımı anladım..

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Lincon'un oyun basinda degeri en son verilen bonservis ucreti olan 4,5 milyon euro olacaktir. Oynadikca bu yukselebilir veya dusebilir. Onun kontrolu elimizde degil.
    ama nihat 300bin euro gibi bir rakamla başladığında 1-2 ayda milyon eurolara çıkıyor.o sürede pek bi performans artışıda olmuyor.lütfen haksızlık yapılmasın,bir futbolcunun satış değeri herzaman onun değerini yansıtmaz.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:

Iki takimin da continental olmasi gerekli. Galatasaray ozellikle finansal acidan bir itibar sarsintisinda olsa da, gecmis basarilar nedeniyle hala ust seviyede taninirligi olan bir takim. Fenerbahce'nin basarisi daha az ancak finansal acidan ve Zico gibi unlu bir teknik direktor nedeniyle iyi transferler yapabilen bir konumda. Bu da bence iki takimi hemen hemen kafa kafaya getiriyor ancak Fenerbahce hala Galatasaray'dan bir adim onde.
    buna kesinlikle katılmıyorum.gsde bir itibar kaybı olsada bu tanınırlığını azaltmamıştır.ayrıca fenerbahçe'nin hocası da t.direktörlüğü ile tanınan bir isim değil.finans takımları çok tanınır yapmaz,eğer öyle olsaydı katar takımlarının hepsi dünyada tanınırdı.bence her yönden gs daha tanınınr.yanlış anlama ama fenerbahçeli olabileceğin şüphesi uyandı bende.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Esas bu yanlış anlaşılmasın ama Ömer abi Fenerbahçe'li değildir.Objektif yaklaşır herşeye ben Ömer abiye katılıyorum.Sırf Zico Fenerbahçe'nin teknik direktörü diye gelcek bir sürü oyuncu var.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by jamboo77 View Post
    buna kesinlikle katılmıyorum.gsde bir itibar kaybı olsada bu tanınırlığını azaltmamıştır.ayrıca fenerbahçe'nin hocası da t.direktörlüğü ile tanınan bir isim değil.finans takımları çok tanınır yapmaz,eğer öyle olsaydı katar takımlarının hepsi dünyada tanınırdı.bence her yönden gs daha tanınınr.yanlış anlama ama fenerbahçeli olabileceğin şüphesi uyandı bende.
    Olaya ben sadece gercekci yaklasiyorum. Evet Galatasaray kupalar kazanmistir, evet Galatasaray son 20 yilda 9 defa sampiyon olmustur, rakipleriden Fenerbahce bu sure icinde 6 defa, Besiktas ise 5 defa sampiyon olmustur.

Olayi soyle dusunelim... Galatasaray'in gecmis basarilari nedeniyle normalde reputation 8000 civarinda olmasi gerekir. Ancak finansal sorunlar, stadin eskiligi, son yillardaki istikrarsizlik diyelim ki Galatasaray'in itibarini -250 puan dusurmustur ve reputation'u yaklasik 7750 seviyesine cekmistir. Bu kalici bir dusukluk de degildir ve sadece bu yonetim, finansal ve stat eksikliklerinin varligini belirgin eden bir cezadir. Ama tabii demek degil ki bu sorunlar asilamaz.

Ote yandan Fenerbahce'nin normalde reputation ozellikle avrupa kupalarinda gelmeyen basarilar nedeniyle en fazla 7500 seviyesindedir. Ancak finansal guc, yeni stat, son zamanlarda yakalanan istikrar nedeniyle bu normal seviye olan 7500 seviyesinden daha uste cikmistir. Bu yukselme finansal guc ve istikrar devam ettigi surece devam da eder. Aksi takdirde Fenerbahce normal seviyesine geri iner.

Veritabanina bakarsaniz, son 20 yilda Ingiliz futboluna damga vurmus bir Manchester United'in reputation, ozellikle son 5-6 yilda bir cikis yakalayan Chelsea'dan daha dusuktur. Manchester United her ne kadar cok buyuk gelirlere sahip olsa da, Chelsea'nin bitmez tukenmez gibi gorunen finansal varliginin yaninda eksik kalmistir. Ancak yarin Roman Abramovich eger Chelsea'den ayrilirsa takimin bu yukselmis reputation buyuk bir dusus yasayacak ve cok daha alt seviyelere inecektir. Ingiltere'nin tarihte en basarili takimi olan Liverpool ise bu iki takimdan daha az reputation'a sahiptir.

Umarim bu konuda olan dusuncelerimin mantigini anlatabilmisimdir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

yazin cok aciklayiciydi ustad bende bir galatasarayliyim ama bu dedigini dogru buluyorum bazi seyleri kabullenmemek iyi galatasarayli oldugunuzu gostermez fenerbahce son 4 yilda 3 sampiyonluk almis bu reputation olayi o sezon ligin en cok sukse yapmasi gereken takima veriliyor sezon once 1 haber geliyorya medya size bu kadar sans veriyor diye reputation da gecmisle ilgili degil o yil icinki isime kaliteye bakiliyor nitekim fenerbahcede gecen yil sampiyon oldu demekki dogruymus yoksa genel acidan takimlarin guclerine bakilsa liverpool ingiltere liginin reputationu yuksek takımı olur ve fenerbahçede galatasarayla aynı torabaya bile giremez şampiyonlar ligi çeyrek finali kupa galipleri kupası yarı finali uefa kupası süper kupa bunlar ne demek fenerbahçe uefa kupasında gruptan zor çıkıyor

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Smile

Quote Originally Posted by aanilll View Post
    Galatasaray'ın pilot takımı olarak Beylerbeyi eklenmeli..
    bu kesinlikle lazım ... nereye gondercez o kadar genc oyuncuyu...

Olaya ben sadece gercekci yaklasiyorum. Evet Galatasaray kupalar kazanmistir, evet Galatasaray son 20 yilda 9 defa sampiyon olmustur, rakipleriden Fenerbahce bu sure icinde 6 defa, Besiktas ise 5 defa sampiyon olmustur.

Olayi soyle dusunelim... Galatasaray'in gecmis basarilari nedeniyle normalde reputation 8000 civarinda olmasi gerekir. Ancak finansal sorunlar, stadin eskiligi, son yillardaki istikrarsizlik diyelim ki Galatasaray'in itibarini -250 puan dusurmustur ve reputation'u yaklasik 7750 seviyesine cekmistir. Bu kalici bir dusukluk de degildir ve sadece bu yonetim, finansal ve stat eksikliklerinin varligini belirgin eden bir cezadir. Ama tabii demek degil ki bu sorunlar asilamaz.

Ote yandan Fenerbahce'nin normalde reputation ozellikle avrupa kupalarinda gelmeyen basarilar nedeniyle en fazla 7500 seviyesindedir. Ancak finansal guc, yeni stat, son zamanlarda yakalanan istikrar nedeniyle bu normal seviye olan 7500 seviyesinden daha uste cikmistir. Bu yukselme finansal guc ve istikrar devam ettigi surece devam da eder. Aksi takdirde Fenerbahce normal seviyesine geri iner.

Veritabanina bakarsaniz, son 20 yilda Ingiliz futboluna damga vurmus bir Manchester United'in reputation, ozellikle son 5-6 yilda bir cikis yakalayan Chelsea'dan daha dusuktur. Manchester United her ne kadar cok buyuk gelirlere sahip olsa da, Chelsea'nin bitmez tukenmez gibi gorunen finansal varliginin yaninda eksik kalmistir. Ancak yarin Roman Abramovich eger Chelsea'den ayrilirsa takimin bu yukselmis reputation buyuk bir dusus yasayacak ve cok daha alt seviyelere inecektir. Ingiltere'nin tarihte en basarili takimi olan Liverpool ise bu iki takimdan daha az reputation'a sahiptir.

Umarim bu konuda olan dusuncelerimin mantigini anlatabilmisimdir.
    ok,açıklayıcı oldu.

ancak.ben repulation rakamlarından pek anlamam ama avrupa başarısız bir fenerbahçenin normal seviyesinin 7500 başarılı olmuş ve belli bir tanınırlıpğa ulaşmış GS nin ise normal seviyesinin 8000 olması bana yinede adil gelmiyor.lütfen bunu iyi düşünün.örneğin yıllardır avrupada görünmeyen ama sonuçta son 10 yıl içinde bir avrupa kupası olan Porto'yu mu daha iyi tanırlar yoksa portekizin en zengin klübü olduğu söylenen benfica'yı mı?

ayrıca aydınlatıcı olması dileğiyle bir araştırmayı size aktarmak isterim.özellikle finans konusunda.başka bir forumdan alıntıdır:

2006-07 sezonunda futbolcuların performansları dikkate alınarak yapılan hesaplar sonucu İngiltere Premier Ligi Avrupa'nın en kıymetlisi olma özelliğini korudu...

22 Avrupa ülkesinin futbol ligleri dikkate alınarak yapılan araştırmada İngiltere'yi İspanya ve İtalya takip ediyor.

İngiltere Premier Ligi 2 milyar 404 milyon Euro ile Avrupa'nın en kıymetli ligi olma özelliğini korudu. Türkiye Süper Ligi Avrupa altıncısı.

Aynı sıralamada Türkiye Süper Ligi Avrupa'nın en değerli altıncı ligi olmayı başardı. İngiltere Premier Ligi'nde yer alan 20 ayrı futbol takımının kadrolarında bulunan futbolcuların piyasa değeri toplam 2 milyar 400 milyon Euro'yu buldu.

Almanya'da bağımsız futbol istATIstik kurumları tarafından yapılan araştırmalarda futbolcuların sezon içinde kulüpleri ve milli takım formalarıyla gösterdikleri performans dikkate alınıyor. Ayrıca futbolcuların oynadıkları kulübe gelirken ödenen bonservis bedelleri ve satılacakları sırasında kulübü tarafından dile getirilen miktarlara da dikkat ediliyor.

Avrupa'nın en değerli ligleri sıralamasında ikincilikte 2 milyar 60 milyon Euro ile İspanya, üçüncülükte ise 1 milyar 775 milyon Euro ile İtalya yer alıyor. Türkiye Süper Ligi ise Almanya ve Fransa'nın ardından Avrupa altıncısı olarak dikkat çekiyor. Ancak Türkiye'ye gelinceye kadar 1 milyar sınırının üzerinde olan ilk 5 ülkeye göre değer birden yarı yarıya düşüyor.

Öte yandan kulüpler bazında Avrupa'nın en değerlisi Rus petrol milyarderi Abramoviç'in takımı FC Chelsea. İngiliz ekibinde yer alan 35 futbolcunun toplam piyasa değeri 391 milyon Euro'yu buluyor.

Bunun anlamı Chelsea kadrosundaki her bir futbolcunun ortalama piyasa değeri 11 milyon Euro. Avrupa'nın ikinci en değerli takımı ise 354 milyon Euro ile FC Barcelona. Barcelona'nın kadrosunda 28 futbolcu yer alıyor. Böyle olunca İspanyol ekibinde her bir futbolcunun ortalama değeri 12 milyon Euro.

AVRUPANIN EN DEĞERLİ 10 LİGİ

İngiltere Premier Lig: 2 milyar 404 milyon Euro.
    İspanya Primera Lig: 2 milyar 68 milyon Euro.
    İtalya Serie A: 1 milyar 775 milyon Euro.
    Almanya Bundesliga: 1 milyar 230 milyon Euro.
    Fransa Ligi: 1 milyar 191 milyon Euro.
    Türkiye Süper Ligi: 693 milyon 345 bin Euro .
    Hollanda Casino Lig: 518 milyon 900 bin Euro.
    Portekiz Super Liga: 475 milyon Euro.
    Rusya Premjer Liga: 440 milyon Euro.
    Belçika Jupiler Ligi: 358 milyon Euro

http://forum.donanimhaber.com/m_16795374/tm.htm

Nesil
    2003

ok,açıklayıcı oldu.

ancak.ben repulation rakamlarından pek anlamam ama avrupa başarısız bir fenerbahçenin normal seviyesinin 7500 başarılı olmuş ve belli bir tanınırlıpğa ulaşmış GS nin ise normal seviyesinin 8000 olması bana yinede adil gelmiyor.lütfen bunu iyi düşünün.örneğin yıllardır avrupada görünmeyen ama sonuçta son 10 yıl içinde bir avrupa kupası olan Porto'yu mu daha iyi tanırlar yoksa portekizin en zengin klübü olduğu söylenen benfica'yı mı?
    7500, ulusal taninirligin en yuksek degeri ve sanirim ki ulusal taninirlik konusunda kesinlikle Fenerbahce bu seviyededir. Rangers, Celtic, Dinamo Kiev gibi kulupler de bu seviyededir zaten. Daha dusuk olmasi ise bence sozkonusu bile degil. Sonucta Fenerbahce Turkiye 1. Ligini/Super Ligini en cok kazanan takim su anda.

Bu seviyenin altinda olan ve bizim lig seviyemize yakin olan liglerin kulupleri arasinda Olympiakos, AZ Aklmaar, Bordeaux, Anderlect gibi kulupler vardir. Fenerbahce ozellikle yapabildigi transferler nedeniyle tereddutsuz bu kuluplerin ustunde yer almasi gerekir.

ayrıca aydınlatıcı olması dileğiyle bir araştırmayı size aktarmak isterim.özellikle finans konusunda.başka bir forumdan alıntıdır:

2006-07 sezonunda futbolcuların performansları dikkate alınarak yapılan hesaplar sonucu İngiltere Premier Ligi Avrupa'nın en kıymetlisi olma özelliğini korudu...

22 Avrupa ülkesinin futbol ligleri dikkate alınarak yapılan araştırmada İngiltere'yi İspanya ve İtalya takip ediyor.

İngiltere Premier Ligi 2 milyar 404 milyon Euro ile Avrupa'nın en kıymetli ligi olma özelliğini korudu. Türkiye Süper Ligi Avrupa altıncısı.

Aynı sıralamada Türkiye Süper Ligi Avrupa'nın en değerli altıncı ligi olmayı başardı. İngiltere Premier Ligi'nde yer alan 20 ayrı futbol takımının kadrolarında bulunan futbolcuların piyasa değeri toplam 2 milyar 400 milyon Euro'yu buldu.

Almanya'da bağımsız futbol istATIstik kurumları tarafından yapılan araştırmalarda futbolcuların sezon içinde kulüpleri ve milli takım formalarıyla gösterdikleri performans dikkate alınıyor. Ayrıca futbolcuların oynadıkları kulübe gelirken ödenen bonservis bedelleri ve satılacakları sırasında kulübü tarafından dile getirilen miktarlara da dikkat ediliyor.

Avrupa'nın en değerli ligleri sıralamasında ikincilikte 2 milyar 60 milyon Euro ile İspanya, üçüncülükte ise 1 milyar 775 milyon Euro ile İtalya yer alıyor. Türkiye Süper Ligi ise Almanya ve Fransa'nın ardından Avrupa altıncısı olarak dikkat çekiyor. Ancak Türkiye'ye gelinceye kadar 1 milyar sınırının üzerinde olan ilk 5 ülkeye göre değer birden yarı yarıya düşüyor.

Öte yandan kulüpler bazında Avrupa'nın en değerlisi Rus petrol milyarderi Abramoviç'in takımı FC Chelsea. İngiliz ekibinde yer alan 35 futbolcunun toplam piyasa değeri 391 milyon Euro'yu buluyor.

Bunun anlamı Chelsea kadrosundaki her bir futbolcunun ortalama piyasa değeri 11 milyon Euro. Avrupa'nın ikinci en değerli takımı ise 354 milyon Euro ile FC Barcelona. Barcelona'nın kadrosunda 28 futbolcu yer alıyor. Böyle olunca İspanyol ekibinde her bir futbolcunun ortalama değeri 12 milyon Euro.

AVRUPANIN EN DEĞERLİ 10 LİGİ

İngiltere Premier Lig: 2 milyar 404 milyon Euro.
    İspanya Primera Lig: 2 milyar 68 milyon Euro.
    İtalya Serie A: 1 milyar 775 milyon Euro.
    Almanya Bundesliga: 1 milyar 230 milyon Euro.
    Fransa Ligi: 1 milyar 191 milyon Euro.
    Türkiye Süper Ligi: 693 milyon 345 bin Euro .
    Hollanda Casino Lig: 518 milyon 900 bin Euro.
    Portekiz Super Liga: 475 milyon Euro.
    Rusya Premjer Liga: 440 milyon Euro.
    Belçika Jupiler Ligi: 358 milyon Euro

http://forum.donanimhaber.com/m_16795374/tm.htm
    [/quote]herhangi bir kisi tarafindan
    Bu veriler, oyuncu degerleri hic de guvenilir olmayan www.transfermarkt.de sitesinden alintidir. Guvenli olmamasinin nedeni de oyuncu degerlerinin herhangi bir kisi tarafindan siteye uye olarak girilebilmesindan kaynaklanmaktadir.

Bununla beraber, ozellikle yabanci kisitlamasi olmasi nedeniyle bazi Turk oyuncularin degerleri abartilidir ve bu siteye katilim yapan kisiler de bunu goz onunde bulundurarak Turk takiminda oynayan oyuncularin (ve ozellikle Turk oyuncularin) degerlerini yuksek belirtmistir.

7500, ulusal taninirligin en yuksek degeri ve sanirim ki ulusal taninirlik konusunda kesinlikle Fenerbahce bu seviyededir. Rangers, Celtic, Dinamo Kiev gibi kulupler de bu seviyededir zaten. Daha dusuk olmasi ise bence sozkonusu bile degil. Sonucta Fenerbahce Turkiye 1. Ligini/Super Ligini en cok kazanan takim su anda.

Bu seviyenin altinda olan ve bizim lig seviyemize yakin olan liglerin kulupleri arasinda Olympiakos, AZ Aklmaar, Bordeaux, Anderlect gibi kulupler vardir. Fenerbahce ozellikle yapabildigi transferler nedeniyle tereddutsuz bu kuluplerin ustunde yer almasi gerekir.

herhangi bir kisi tarafindan
    Bu veriler, oyuncu degerleri hic de guvenilir olmayan www.transfermarkt.de sitesinden alintidir. Guvenli olmamasinin nedeni de oyuncu degerlerinin herhangi bir kisi tarafindan siteye uye olarak girilebilmesindan kaynaklanmaktadir.

Bununla beraber, ozellikle yabanci kisitlamasi olmasi nedeniyle bazi Turk oyuncularin degerleri abartilidir ve bu siteye katilim yapan kisiler de bunu goz onunde bulundurarak Turk takiminda oynayan oyuncularin (ve ozellikle Turk oyuncularin) degerlerini yuksek belirtmistir.[/quote]

haklı olabilirsiniz ama bence kısıtlamadan dolayı pahalıysa bu oyunun gerçekçi olması dolayısıyla oyunada yansıtılmalıdır.

ayrıca repulation ile ilgili olarak orda rakamlardan pek anlamadığımı söylemiştim.sizde beni yanlış anlamışsınızeğer fenerbahçe 7500 ise gs daha yüksek olmalı o zaman.ve öne sürdüğüm sebeplerde mantıklı.bunu lütfen dikkatlice düşünün.afrika ülkelerinde bile bizi(gs) bir şekilde bilenler varken,tanınırlığı ülkemizin sınırlarını pek geçemeyen Fb neden bu kadar yakın tanınırlıkta yapılsın.

bu arada en başta söylediğim lincoln'ün fiyatıyla ilgili düşünceleriniz nedir.size nihat örneğini sundum.Lincoln sözleşmesi 1 sezon sonra bittiği ve ayrılmak istdiği için bu kadar ucuza gelmiştir.nihatta sözleşmesi bittiğ için o kadar ucuzdu.ancak oyunda bikaç ay içinde fiyat olarak inanılmaz bir patlama yapıyor.daha doğrusu hakettiği değeri buluyor.lütfen lincolne bir haksızlık yaplmasın.bu arada r.carlos un fiyatını ne kadar yapacaksınız bunuda merak ettim?

Nesil
    2003

Sadece flas oyuncu transferi yapabilmek bile bir takimin taninirligini yukseltir. Soyle bir durum da var. Eger Fenerbahce'nin taninirligi cok dusuk olursa, mesela Roberto Carlos hemen daha taninmis bir takima gitmek istyebilir. Bu konuda da duyarli olmamiz gerekli.

bu arada en başta söylediğim lincoln'ün fiyatıyla ilgili düşünceleriniz nedir.size nihat örneğini sundum.Lincoln sözleşmesi 1 sezon sonra bittiği ve ayrılmak istdiği için bu kadar ucuza gelmiştir.nihatta sözleşmesi bittiğ için o kadar ucuzdu.ancak oyunda bikaç ay içinde fiyat olarak inanılmaz bir patlama yapıyor.daha doğrusu hakettiği değeri buluyor.lütfen lincolne bir haksızlık yaplmasın.bu arada r.carlos un fiyatını ne kadar yapacaksınız bunuda merak ettim?
    Bir oyuncunun degeriini oyun, oyuncunun kendisine odenmis bonservis ucreti, oyuncunun reputation'i, yasi, maasi, kontrat uzunlugu, oynadigi takimin taninirligi, oynadigi ligin taninirligi gibi verileri kullanarak otomatik olarak hesapliyor.

Oyuncunun kendisine odenen bonservis ucreti varsa eger, en azindan bu deger ile basliyor oyuna sozkonusu oyuncu. Yani nu konuda bizim sabit bir deger belirlememiz mumkun degil.

Nesil
    2006
    Yer
    Adana/Antalya

Sadece flas oyuncu transferi yapabilmek bile bir takimin taninirligini yukseltir. Soyle bir durum da var. Eger Fenerbahce'nin taninirligi cok dusuk olursa, mesela Roberto Carlos hemen daha taninmis bir takima gitmek istyebilir. Bu konuda da duyarli olmamiz gerekli.
    Ancak durum biraz farklı. Çoğu oyunda 3 büyük takımda çok kötü transferler yapıyor. Hatta kimi dönemler transfer bile yapmıyorlar. Ancak gerçekte böyle bir durum olması mümkün değil! Zaten alınan oyuncular evlere şenlik.

Quote Originally Posted by starfreedom View Post
    Ancak durum biraz farklı. Çoğu oyunda 3 büyük takımda çok kötü transferler yapıyor. Hatta kimi dönemler transfer bile yapmıyorlar. Ancak gerçekte böyle bir durum olması mümkün değil! Zaten alınan oyuncular evlere şenlik.

evet oyuna bu yansımalı.klüplerimiz flaş transferleri yapabilmeli.

ayrıca yinede fb nin repulationda gs ye çok yakın olabileceği fikrine yukarıda saydığım nedenlerden ötürü katılmıyorum.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by starfreedom View Post

Bunun nedeni genelde takimlarin potansiyeli yuksek ama su anki becerisi dusuk olan oyunculara yonelmesi.

Ancak gercekte bu takimlar daha cok hemen oynayip takimda yildiz olacak yabancilara yoneliyor. Sorun da burada zaten. Bunu SI'a bildirkdik ama ne kadar duzeltirler FM 2008 cikinca gorecegiz.

gectigimiz hafta floryada bi maç izledim ve gözüme carpan bi oyuncuyu söylicem sizlere adı dogukan esmer bi cocuk sanırm 17 yaşında ve cok başarılı yani o maçta sahanın en başarılı ismiydi siz sürekli oralardasınız izlemişsinizdir mutlaka soyadını bilmiyorum ama maçta dogukan diye seslendiklerinden ismini biliyorum floryaya sürekli yolum düşüyo isterseniz bazı gençleri araştırıp söyliyebilirim

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

fenerbahcenin reputu daha coktu ne oldu da karara baglaniyor? avrupalilar tarihe degil son 5 yila bakarlar, bu son 5 yilda da :

gs 26.000
    fb 36.000 puanda sanirsam, tam olarak hatirlamiyorum

hem son fm serilerinde orjinal hali fb gsden 250-500 daha yuksek, nedir bu yalvarmalar anlamadim?

bu arada Fenerbahcenin Yonetim Gucu BJK vd GS den kat kat guclu olmali!

KOC,Yildirim, ve nice faktorler!!!

yonetimlerimizi tam olarak eklemiyoruz lutfen yonetimleride arastiralim,
    bu transfere ve gelecege de bi yatirim oluyor oyun icinde!!!

Quote Originally Posted by yusufislam View Post
    fenerbahcenin reputu daha coktu ne oldu da karara baglaniyor? avrupalilar tarihe degil son 5 yila bakarlar, bu son 5 yilda da :

gs 26.000
    fb 36.000 puanda sanirsam, tam olarak hatirlamiyorum

hem son fm serilerinde orjinal hali fb gsden 250-500 daha yuksek, nedir bu yalvarmalar anlamadim?

bu arada Fenerbahcenin Yonetim Gucu BJK vd GS den kat kat guclu olmali!

KOC,Yildirim, ve nice faktorler!!!

yonetimlerimizi tam olarak eklemiyoruz lutfen yonetimleride arastiralim,
    bu transfere ve gelecege de bi yatirim oluyor oyun icinde!!!
    son beş yıla baktıklarınıda nerden çıkardın.
    herhalde o zaman arsenal chelsea falanda pek tanınır değil avrupada,bi kupa almışlıkları yok.

lütfen saçmalamıyalım.avrupada kupa alan ekipler her zaman ekonomisi iyi olanlardan daha iyi tanınırlar.

siz porto yu mu daha çok tanıyorsunuz yoksa benfica yı mı diye basit bir soru sordum,bu sorunun cevabından yola çıkın ve ne demek istediğimi daha iyi anlayın.lütfen tanınırlığı kendi ülkemiz içinden düşünmeyelim.daha öncede verdiğim örnekteki gibi

afrikalı bir çocuk ne fener forması giyer,ne edu yu tanır ne aziz yıldırımı ama nedense hala hasan şaş diyenler,gs forması giyenler onlar.

sonuçta bir avrupalı feneri başarılı bulabilir ama bu tanınırlığıda iyidir anlamına gelmez.dünyada kim aziz yıldırımı tanır?bunlar kulüp başkanı ,sahibi değil ki?
    kim olimpik lyon un başkanını tanıyor?

lütfen objektif olalım,yada objektif olalım derken rakibe bazı avantajlar sağlamayalım,tam anlamıyla objektif olalım.

Sayfa 1 / 13 12311 ... SonSon

Mesaj Yetkileri