Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 63 sonuç

Konu: Maç Konuşmaları

bu konusmalari yardimciya nasil yaptiracagim

arkadaslar ben takimla genel olarak konusmayi bilmiyorum tek tek konusuyorum acaba genel olarak nasil yapabiliriz nerden konusa biliriz

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

yine harika,sayenizde türkçe yamaya bile gerek kalmicak

ya benim oyunda mesala Tell the lads they have done well butonuna tikliyorum ama continueya bastigimda otomatikman digerlerinden birine tiklamisim gibi olyor
    sorun nerde acaba acil yardim pls

Nesil
    2006
    Yer
    ALSANCAK

türkçee yamada türkçelenmiş şükür. sağol

Thumbs up Maç Konuşmaları

İşte Football Manager oyununun gitgide geliştirdiği ve üzerinde durduğu en güzel özelliklerinden biride Maçtan önce, yarısında ve sonrasında yapılan konuşmalar.. Maç konuşmalarını sakın atlamayın, oyuncularınız iyi bir maç çıkardıktan sonra onları övmenizi veya kötü bir maç çıkardıklarında sizin azarlamınızı bekleyebilir.. Oyuncuların beklentilerini karşılamak için maçtan önce, yarısında ve sonrayapılan konuşmaları en doğru şekilde seçip uygulamanız gerekmektedir.

Şimdi sizlere maçtan önce, yarısında ve sonraki konuşmaların Türkçe çevirilerini ve ardından nasıl bir taktik uygulayabileceğinizi anlatacağım..

Maçtan önce yapılan konuşmalar,

None: Hiçbir şey

Tell the players they can win this game!: Oyunculara bu maçı kazanabileceklerini söyle!

Wish the team luck for the match ahead: Önümüzdeki maç için takıma şans dile

Tell the players you expect them to win the match: Takıma bu maçı kazanmalarını beklediğini söyle

Tell the players to do this for the suppoters: Takıma bunu taraftar için yapmalarını söyle

Tell the players to relax and the result will take care of itself: Takıma rahatlamlarını ve işi olurunu bırakmalarını söyle

Maçtan önce yapılan konuşmalar çok önemlidir. Takımınızın ilk başlarken maçı nasıl götüreceğinizi sağlamak amacıyla önemlidir. Her maç için aynı konuşmayı uygulamanız yanlış olur. Belli maçlar için belli konuşmaları ayarlarsanız takımınızın güveni için iyi olur. Örnek verecek olursak, X takım ile Türkiye Kupası'nda çok kolay bir maça çıkıyorsunuz, burada takımınızdan %100 galibiyet beklediğiniz için oyuncularınıza bu konuşmayı yapmak zorundasınız. Aksini yaptığınız takdirde beklemediğiniz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumlardan sonra Lig maçlarıda önemlidir. Zorlu deplasma maçlarında takımınıza güvendiğinizi ve bu maçı kazanbilecek güçte olduklarını söylemelisiniz. Herşeyi gerçek futbol gibi algılayıp, o yönde doğru uygulamalar yapmalısınız. Şampiyonlar Ligi gibi üst düzey bir organizasyonda maç yapıyorsanız ve karşınızda güçlü bir ekip varsa, takımınızdan umutlu değilseniz bunları futbolcunuza yansıtmadan "taraftarlarınız için oynayın, bizim için oynayın" tarzında bir gaz havası oluşturabilirseniz takımınızın motivasyonu daha etkili olabilir.

Maç yarısında yapılan konuşmalar,

None: Hiçbir şey

Show your anger at the team: Takıma kızgınlığını göster

Show your disappintment at the performance: Terformanslarının hayal kırıklığına uğrattığını söyle..

Show encouragement to the team!: Takıma cesaret ver!

Declare yourself pleased: Memnun olduğunu göster

Tell the squad you are thrilled: Performanslarından çok etkilendiğini söyle

Tell the squad you don't expect their performance to drop: Performansın düşmeyeciğinden emin olduğunu söyle

Tell the players to go out and enjoy the rest of the game: Maçın geri kalanında eğlenmelerini ve rahat olmalarını söyle..

Bu konuşmalarda çok etkilidir. Maçın kaderini değiştirmeye aday konuşmalardır. Yenilgi ile devam eden bir maçta takımdan bir kaç oyuncu değiştirip, maçı mutlak kazanmalarını söylediğiniz takdirde daha atak bir oyun sergilediklerini gözlemleyeceksiniz. Beraberlik veya Galibiyet durumunda ise, takımınızda fazla değişikliğe gitmeden aynen böyle devam etmelerini söylemelisiniz. Ayrıca bununla beraber çok farlı bir ilk yarı kapattığınız anda oyuncularınızın motivasyonunu ikiye katlayarak hiç durmadan saldırın emrini verdiğiniz takdirde ilk yarıda izlediğiniz zevki ikinci yarıdada izleyebilirsiniz.

Maçtan sonra yapılan konuşmalar,

Explain that despite the win their performance was awful: Kazandık ama çok kötü bi performans

Show your disappointment at the performance: Performans tam bir hayal kırıklığı

Tell the lads they have done well: İyi oynadınız de onlara

Let them know their performance was sensational!: Performanslarının muhteşem olduğunu söyle

Tell the squad you want a performance like this in every match:
    Böyle bir performansı her maçta beklediğini söyle

Maçınız bitti, ortada olumsuz bir sonuç var takımınızı iyi oynadığınızı değilde böyle devam edemeyeceğinizi gelecek maçlarda daha iyi bir oyun sergilemeniz gerektiğini söylemelisiniz. Aksi bir durumda iyi oynadıklarını söylerseniz oyuncularınız size olan güvenini kaybederler. Eğer ortada kazanılmış bir maç varsa oyuncularınızı bu büyük başarıları için kutlayıp, övgüler dolu konuşmalar yapmalısınız.. Ortada bir beraberlik söz konusu ise takımınıza güvendiğinizi diğer maç daha iyi olacağınızı söylemelisiniz..

Elimden geldiğince sizlere bu konu hakkında yardım etmeye çalıştım..

İlgili Makale,
    http://www.turksportal.net/tsi/v2/cm...tsi=oku&id=107

Herkese keyifli FM'li günler diliyorum,
    Saygılarımla, Eray Dengiz

sağol bilader bunlar çok önemli ve faydalı.maç 2-0 ben yeniyom.devre arasında konuşma yapmayı unutup 2. yarıya başladım maç 3-2 bitti

Nesil
    2004
    Yer
    İstanbul

yine harika,sayenizde türkçe yamaya bile gerek kalmicak saol

Türkçe yamada bazıları türkçe veriliyordu ama bazıları ingilizce kalmıştı tam çeviri yapamadım verdiğin teşekkür ederim

Nesil
    2006
    Yer
    Ordu

Cok sagol eray allah razı ol bunları hemen not alıyorum
    Ya Eray senden bır ıstegım var su medya yorumlarını da turkceye cevırsene

Cok tesekkurler faydali oldu bu program.

Fener ile kadikoyde yapiyorudum*bjk* ilk yariyi 1=0 yenik kapadim ve kesin galibiyet ve hata istemiyorum dedim oyuncularima ikide taktik deistirdim ve sonuc 1=2 maci kazandim *)

klavye ingilizce hatalar icin pardon ...

12. Default

böyle bir performans'ı her maçta beklediğini söyle diyince adamların çoğu takıma yeterince kredi wermiyorsunuz diye bozuluyorlar moralleri düşüyor :S . . .

Quote Originally Posted by rayback103 View Post
    böyle bir performans'ı her maçta beklediğini söyle diyince adamların çoğu takıma yeterince kredi wermiyorsunuz diye bozuluyorlar moralleri düşüyor :S . . .
    Evvvett!! tam üstüne bastın dünyanın parasını verdiğim bir yıldız dediğin konu yüzünden suratını astı gönlünü alacam diye yeni sözleşme imzalattım

Neden öyle oluyor?

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Quote Originally Posted by zootbug View Post
    Evvvett!! tam üstüne bastın dünyanın parasını verdiğim bir yıldız dediğin konu yüzünden suratını astı gönlünü alacam diye yeni sözleşme imzalattım

Neden öyle oluyor?
    adamlar kendilerini baskı altında hissediyorlarmış
    So what?
    Saike

15. Default

bazılarını bulamıyorum. Yani maça göre değişiyor bu yazılar.

Bilgiler için teşekkürler

abi çok sagol aldım elime kagıt defter yazdım ya birde şey yokmu maç sonu basın toplantısı yeniliklerde okumustum (bana mı öyle geldı) onlarıda alsaydık iyidi ing hiç yokda

Quote Originally Posted by legolas165 View Post
    bazılarını bulamıyorum. Yani maça göre değişiyor bu yazılar.

Bilgiler için teşekkürler
    Bazen değişebiliyor. Mesela fark yedikten sonra veya fark attıktan sonra yazılar değişebiliyor. Ama genel mantık kavramı aynı olduğu için bir sorun olmaz.

Maç bitmiş paşa paşa gidiyouz..sıradan bi takımı 6-1 yenmişiz ispanya kupasında..maç sonu şımarmasınlar diye öyle sansasyon falan gibi bi konuşma yapmadım..dedim güzel sonuç..aferin size..bide ne göriim...adam çıkmış yok işte menejerin devre arası ve maç sonunda yaptığı konuşmaların takıma bi yardımı yokmuş..şans getirmekten başka bi işe yaramıyomuymuş neymiş..adamlar taktı bana..hepsinin morali bozuk...bukadar gerçekçilik biraz fazla gibi...illaha pohpohlican bunları...sanki barcayı yendiler...altı üstü Laganes...takıma bak...haksızmıyım arkadaşlar.. ne desen yaranamıyom ya...

ya bnce ilkyarı konuşmalarında adamlara angry yaptığınızda böle gaza gelip daa ii oynamaları fln gerekmiomu?? bn ööle düşündüm ya..

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

konuşmalar baya etkili oluyo ben maç başlamadan önce bu maçı kazanmak için geldi diyorum ikinci yarıda performansnınzı düşürmeyin maç bitişinde her hafta böyle oynayın diyorum gayet güsel oynuyolar

S-B-Z Misafir

valla açıkçası ben bu konuları yardımcı antrenöre bırakıyorum.çünkü dalgınlıkla yaptığım bi konuşma aksi tesir yapıyor ve çok uğraşıyorum sonra.

Nesil
    2005
    Yer
    Ankara

taraftarlar için oynayın opsiyonunun fazla bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. derbilerden şamp. ligi maçlarından önce diyorum bazen. hiiiiiiiiç bana mısın demiyolar.

S-B-Z Misafir

demekki senin oyuncular tamamen duygusal oynuyorlar.

ben daha bugun basladim oyuna hakemi elestirme olayi nasil oluyor acaba

ben ant verdim konuşmaları o yapıyo daha iyi oluyo

vallah arkadaslar skorlarin onemi daha fazla oluyo herhalde ben ne dedigime pek dikkat etmiyo
    yani belli bi stratejim yok
    ama moreller genelde full
    fb yi aldim 27. hafta sampiyonlugumu ilan ettim

malesef bu maç öncesi ve devre arası konuşmalar çok etkisiz ve saçma olmuş.Zaten konuşmalarn yüzde 90ının raporunda oyuncunun dinlemediği yazıyor.Sadece yeni oyuncular ilk 1-2 maç etkilenirken söylediklerinizden bi de ender olarak devre aralarında takımın önemli oyuncularının ateşlendiği görülüyor.Malesef becerememişler bu özelliği

ya kardeş bide böyle konuşmalar gelio ya
    kezman draws the plaudits gib şeyler yzıo onlara ne cewaplar werceğimizii sülesen sana zahmet olcak ama

ben teknik adam özelliği olan ''hands on approach''ın ne demek olduğunu sorcam benim bu özelliğim 1 de diğer özelliklerim hep 15 16 söylerseniz sevinirim

Bence etkili oalbiliyor. Maç arasında 7nin altında olan oyunculara "You can make the difference here" ya da "You have faith in his ability" gibi seçenekleri seçiyorum. Eğer ilk yarı karşı takım dhaa iyi oynadıysa "Takımın kazanma isteğini sorguluyorum". Böyle yardımı çok oldu. "taraftarlar için" oynama olayını final maçlarında yada derbilerde yapıyorum, yararıda oluyor genelde.

Yalnız şeyi merak ediyorum. Mesela ilk yarı oyuncu 9 ya da 10 ile oynadı. Ona "Bu gece üzerinde baskı olmaycak" şıkını seçersek yararına mı olur yoksa rahatladtıp kötü mü oynatır?

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri