Sayfa 3 / 6 İlkİlk 12345 ... SonSon
61 ile 90 arası toplam 178 sonuç

Konu: Tactical Theorems and Frameworks '07

Lightbulb

Quote Originally Posted by koray_capello View Post
    arkadaşlar ben baştan sona kadar okudum ve öyle çok da enterasan şeyler yok yani. kendince taktikler vermiş ki bunlar zaten hepimizin az çok bildiği şeyler. ayrıca verdiği taktikler de çoğu şeyin mantıksız olduğunu düşünüyorum. defansif adamlar direct pas yapmalı forvetler short pas yapmalı demiş. ben böyle saçmalık görmedim. tamam belki forvetler kısa pasla oynayabilir ama defans adamında tek top oynama yeteneği sınırlıdır. yani defans adamlarının pas ve teknik özellikleri takımın geneline göre düşüktüri eğer siz o adamlara tek top oynayın derseniz olmadık top kayıpları yaparlar, hem de sizin yarı sahanızda!! direkt pas uygulaması bence defans hariç herkese uygulanabilir ama defansa olmaz. ayrıca dmc ye hold up ball yapın demiş. bu da top kayıplarına neden olur. takım atağa çıkarken dmc top tutarsa hem kontra atak ihtimali düşer hem de olası bir top kayıbında yine teklike yaşarsınız.

aklıma yatan tek bir bölümü var ki o da kesin doğru olan bir kısım değil. zaten kendisi de o kısıma bu bölüm benim ortaya attığım bir teoridir demiş. re-ranking diye bir olaydan bahsetmiş. şunu demiş: oyundaki yapay zeka sizin aldığınız takım geçen sene ligi atıyorum 15. sırada bitirmiş. buna göre sizin üstünüzdeki takımlar size atak bir futbol sergiler altınızdaki takımlar ise defansif oynar. diyelim ki siz o sene iyi bir takım kurdunuz sağlam savunma ve kontra atakla başarılı oldunuz ve ligi 3. bitirdiniz. kontra atak diyorum çünkü üstünüzdeki 14-15 takım size karşı atak oynayacaklar. bir sonraki sezon siz 3. olduğunuz için bu sefer üstünüzde kalan 2 takım size atak oynayacakken altınızda kalan 15 takım size karşı defansif oynayacak. bu da demek oluyor ki geçen seneki taktiğiniz pek işe yaramıyacak. yani geçen sene size saldıran takımların çoğu bu kez iyi bir şekilde kapanacak ve beraberliğe çıkacak. bu durumda sizin geçen seneki taktiiniz pek işe yaramayacak. çünkü sizin taktiğiniz kapanan savunmalara karşı değil, saldıran ve az adamla yakalanan takımlara karşı iş yapıyordu. adam bunu söylemiş ve benim aklıma yattı. yani birçok kişinin yakındığı bir olaydı bu. ilk sene çok iyi olan taktiğim artık işe yaramıyor filan deniyordu. işte onun nedeni bence de bu. ayrıca bu taktik işe yaramayınca berabirlekler, mağlubiyetler gelecek, siz geçen seneki performansı göremeyince takım konumlarını sert yapacaksınız, moraller bozulacak, düşüş yaşanacak v.s v.s...

takımların bu size karşı ön yargılı bir biçimde yani altınızdaki takımların defansif ve üstünüzdeki takımların ofansif olarak çıkmasını değiştirecek tek bir yol olduğunu söylemiş. o da maç öncesi yapılan açıklamalar. yani size karşı kapanacak bir takıma maç öncesi sizi yenmeye geliyoruz, dağıtacaz gibi ifadeler söylerseniz karşı takım antrenörü abandone oluyor ve olmadık bir şekilde atak çıkıyor ve bu belki de sizin işinize geliyor..
    Aciklama yaptigin icin sagol kardesim.

Nesil
    2003

arkadaşlar ben baştan sona kadar okudum ve öyle çok da enterasan şeyler yok yani. kendince taktikler vermiş ki bunlar zaten hepimizin az çok bildiği şeyler. ayrıca verdiği taktikler de çoğu şeyin mantıksız olduğunu düşünüyorum. defansif adamlar direct pas yapmalı forvetler short pas yapmalı demiş. ben böyle saçmalık görmedim.
    Direct pas, ayaginda topu fazla bekletmeden ve olabildigince cabuk topu forvetlere aktarmak demek oluyor. Yani bir bakima bu defans oyuncularinin kisa pas yapmaya calisip, pas hatasi yapmasini engellemek icin dusunulmus bir sistem. Teknigi zayif olan defans oyunculari kisa pas yapmaya calisirsa, rakip eger baski yapiyorsa defansta top kaybetme ihtimali yukselir. Size karsi defansif oynayan ve az baski yapan takimlara karsi defansinizin bu sekilde kisa paslarla oynamasi dogrudur ancak eger rakip pres yapiyorsa, defans oyuncusunun amaci bir an once topu tehlikeli olmayan bolgeye aktarmak olmasi gerekir.

ayrıca dmc ye hold up ball yapın demiş. bu da top kayıplarına neden olur. takım atağa çıkarken dmc top tutarsa hem kontra atak ihtimali düşer hem de olası bir top kayıbında yine teklike yaşarsınız.
    Eger elinde kuvvetli ve teknigi yuksek bir DM varsa ve kolay top kaybetmiyorsa bu taktik kullanilabilir. Bir oyuncuya Hold up ball taktigi verince, o oyuncunun takim arkadaslari ofansif gorev bolgesine ulasana kadar topu ayagindan cikartma demek. Eger kanat adamlarini cok ofansif bir mantalite'ye koyar (forward runs ile birlikte) ve DM'ye play through balls ve hold up ball dersen. DM topu kapar kapmaz kanat oyunculari ve forvetler ileriye dogru firlayana kadar DM topu ayagindan cikartmaz. Ancak ileriye firlamis bosta olan takim arkadasini gorebilecek kadar oyunu iyi okuyabiliyorsa kontra atagi cok etkili bir sekilde baslatabilir.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    Tactical Theorems and Frameworks '07

Introduction
    .
    .
    .
    .
    Hııııımmmmmm Şimdi anladım. Bu yazıyı çözsem inönüye dekan olurum.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Ayrıca direkt pas olayı için %60-65 oranında direkt pasla oynayın takım farketmez.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Direct pas, ayaginda topu fazla bekletmeden ve olabildigince cabuk topu forvetlere aktarmak demek oluyor. Yani bir bakima bu defans oyuncularinin kisa pas yapmaya calisip, pas hatasi yapmasini engellemek icin dusunulmus bir sistem. Teknigi zayif olan defans oyunculari kisa pas yapmaya calisirsa, rakip eger baski yapiyorsa defansta top kaybetme ihtimali yukselir. Size karsi defansif oynayan ve az baski yapan takimlara karsi defansinizin bu sekilde kisa paslarla oynamasi dogrudur ancak eger rakip pres yapiyorsa, defans oyuncusunun amaci bir an once topu tehlikeli olmayan bolgeye aktarmak olmasi gerekir.
    evet dediğine katılıyorum aslında fakat şöyle bir sorun var direct pas uygulaması yapınca defans oyuncuları topa gelişi güzel vuruyor. yani baskı yok bişe yok çok rahat pozisyonda bile top ayağına gelir gelmez direk karşı yarısahaya taça yolluyor topu. bence defans oyuncuları için en ideal sistem mixed pas yada eğer kanatlarda çift oyuncu oynatıyorsanız yani aml-amr varsa defansların play through ball u en son kademeye alıp long pas oynatmak. özellikle bekleriniz bu uzun paslarda başarılı ise kontra atakları başlatabiliyorlar.

Eger elinde kuvvetli ve teknigi yuksek bir DM varsa ve kolay top kaybetmiyorsa bu taktik kullanilabilir. Bir oyuncuya Hold up ball taktigi verince, o oyuncunun takim arkadaslari ofansif gorev bolgesine ulasana kadar topu ayagindan cikartma demek. Eger kanat adamlarini cok ofansif bir mantalite'ye koyar (forward runs ile birlikte) ve DM'ye play through balls ve hold up ball dersen. DM topu kapar kapmaz kanat oyunculari ve forvetler ileriye dogru firlayana kadar DM topu ayagindan cikartmaz. Ancak ileriye firlamis bosta olan takim arkadasini gorebilecek kadar oyunu iyi okuyabiliyorsa kontra atagi cok etkili bir sekilde baslatabilir.
    aslında buna da katılıyorum ve zaten uygulamaktayım. fakat ben top kayıplarına değinmek istedim. örneğin ben 4 defans ve önünde 1 dmc oynatıyorum. ve dmc ye hold up ball yapsam da yapmasam da maç başına ortalama 2-3 tane tehlike yaratacak top kayıbı yapıyor. dmc oyuncum digard ki en belirgin özellikleri pas, teknik, first touch ve creativitydir(hepsi 15-20 arasında) buna rağmen top kayıbı yaşıyorum. sonra digard dan mı kaynaklanıyor diye öylesine bir oyun açtım ve pirlo ve x.alanso ile denedim(bunlardan tekniği de yoktur heralde) baktım ki yine oluyor. sonuçta problem değil top kaybı olmadan da oyun olmaz, futbol olmaz..
    alemde tekiz, hepinize yeteriz..

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Bende aynı şekilde yaptım,kontra ataklara çok iyi bir şekilde çıkıyordum.Ben ön liberoda Bodmeri kullanıyorum.Uefa kupasını kazandım bu taktikle

Nesil
    2003

evet dediğine katılıyorum aslında fakat şöyle bir sorun var direct pas uygulaması yapınca defans oyuncuları topa gelişi güzel vuruyor. yani baskı yok bişe yok çok rahat pozisyonda bile top ayağına gelir gelmez direk karşı yarısahaya taça yolluyor topu. bence defans oyuncuları için en ideal sistem mixed pas yada eğer kanatlarda çift oyuncu oynatıyorsanız yani aml-amr varsa defansların play through ball u en son kademeye alıp long pas oynatmak. özellikle bekleriniz bu uzun paslarda başarılı ise kontra atakları başlatabiliyorlar.
    Cevap yazmadan once tabii ki her taktigi, oyuncularin ozelliklerini one cikartici sekilde kurulmasi gerektigini goz onunde tutarak yapmak gerekli oldugunu hatirlatarak baslamak istiyorum (yazilari okuyan diger arkadaslarin yararina).

Pas sekli oyuncunun hangi tip paslari tercih etmesi gerektigini soyluyor. Dogru ve yararli paslari vermesini saglayan iki faktor var.

1. Oyuncunun ozellikleri, yeterince oyunu okuyabiliyor mu? Pas verebilme becerisi yuksek mi? Baski yedigi zaman kendisini rahatlatacak duruma getirecek top kontrolu/teknigi var mi?

2. Taktiksel acidan oyuncunun ne kadar ofansif dusundugu (mentality). Eger bir defans oyuncusuna defansif zihniyet ile oyna taktigi verilirse, olabildigince az riske girer ve baski yedigi anda topu hemen ayagindan cikartmaya ugrasir. Ofansif zihniyet taktigi verilirse, topu ayagindan cabuk cikartmaz ve once pas verebilecegi arkadasini aramak icin etrafina bakinir ve sonra topu oynar.

Tabii bir oyuncuya ofansif taktik verilmis ise ve teknik, pas ve oyun okuma ozellikleri bu oyuncunun zayif ise, defansta topla oynarken baski yedigi zaman top kaybetme ihtimali cok yukselir. Eger elinizde tam anlami ile stoper (yani durdurucu) ozellikli bir oyuncu varsa, o oyuncunun topla oynamasini olabildigince aza indirmek en dogrusudur.

Mixed passing de kullanilir ancak bu tip pas verme dogru kararlari vermeyi gerektiren bir taktiktir. Eger defans oyuncusu iyi karar veremiyorsa, uzun oynamasi gerektigi zamanlarda kisa pas yapabilir, uzun oynamasi gerektigi zamanlarda kontra atak sansini azaltarak kisa pas verebilir.

Yani taktik eldeki oyuncularin ozelliklerine gore yapilmalidir. Defansta hep direct passing oynamak o bolgede riski azaltir ve ozellikle 2'ler teorisi ile uyarlidir cunku ofansif zihniyetli defans oyunhcularini her zaman defansin arkasina kacirmak amacli bir futbol sistemidir.

aslında buna da katılıyorum ve zaten uygulamaktayım. fakat ben top kayıplarına değinmek istedim. örneğin ben 4 defans ve önünde 1 dmc oynatıyorum. ve dmc ye hold up ball yapsam da yapmasam da maç başına ortalama 2-3 tane tehlike yaratacak top kayıbı yapıyor. dmc oyuncum digard ki en belirgin özellikleri pas, teknik, first touch ve creativitydir(hepsi 15-20 arasında) buna rağmen top kayıbı yaşıyorum. sonra digard dan mı kaynaklanıyor diye öylesine bir oyun açtım ve pirlo ve x.alanso ile denedim(bunlardan tekniği de yoktur heralde) baktım ki yine oluyor. sonuçta problem değil top kaybı olmadan da oyun olmaz, futbol olmaz..
    O tehlike yaratacak top kayiplari gercekte de her macta oluyor senin de dedigin gibi. Ancak o top kayilarindan ders cikartmak lazim. Su acidan bakiyorum bu duruma:

1. Ornegin DM topu kaybettiginde etrafinda bos adam mi yok? Eger yoksa taktiksel bir sorun olabilir veya taktiksel bir sorun olmasa da DM'in etrafinda oynayan oyuncularin zihinsel ozelliklerinde bir sorun olabilir.

2. Etrafinda bos adam varsa zihinsel ozelliklerinde bir sorun oldugu icin mi o bos adami goremiyor? Herkez 100% dogru oynayamiyor sonucta.

DM eger iyi kararlar verebiliyorsa, creative freedom'unu yuksek tutarak topa fazla sahip olmasindan dogacak, yani taktiksel nedenlerlen dogacak top kayiplarini azaltabilmek gerekir. Oyuncu eger verilen taktigi uygun goruyorsa ona uyar, uygun gormuyorsa (ornegin kendisini top kaybedecek pozisyonda buluyorsa) uymaz. Tabii bu taktik ancak cok kaliteli oyuncularla olur senin de dedigin gibi.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

aslında bu da doğru bi bakıma yani gereksiz durumlarda dan diye pas atıp gereksiz top kayıplarına neden olabiliyorlar. yani aslında bunun tempo ve c. freedom la alakası vardır. şöyle ki:
    tempo yüksek olursa, oyuncu topu bir an önce ayağından çıkarmak isteyeceğinden hemen davranır. bu durumda da yararlı olabilceği gibi gereksiz top kayıplarına da neden olabilir
    c.freedom az ise: oyuncuyu mantıken biraz sıkmış oluruz. bu durumda da oyuncu hemen topu ayağından çıkarıp görevini aşmamak isteyebileceğinden yine gereksiz top kayıpları meydana gelir...

sonuçta fm aynı gereçek hayattaki gibidir. herşey herşeye bağlıdır.. yani c.freeodum u düşürürken tempo yükseltmek tempoyu yükseltirken genişliği artırmak genişliği artıtırırken t. wasting i azlatmak....... yani herşeyi ince düşünmeliyiz..

keyifli fm'ler..

Nesil
    2006
    Yer

burda da zaten yazan arkadaş da öyle demiş defanstaki topları sağlama alıp hemen kontraya çıkmak için dm ye hold up ball görevi veriyormuş..

Nesil
    2006
    Yer
    ÇARŞI

yani kısacası taktiği elindeki futbolcularına göre yapacaksın yukarıda yazılanlarla bi alaka yok heralde
    Yöneticilerimize ve kurallarımıza saygılı olmayı bilmeyenler forumdan atılır

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by fatih öksüz View Post
    yani kısacası taktiği elindeki futbolcularına göre yapacaksın yukarıda yazılanlarla bi alaka yok heralde
    hangi yazılanlarla kardeş?

S-B-Z Misafir

arkadaşlar özellikle ev sahibi oynarken daha atağa yönelik bir oyun oynamak,sahanın daha geniş alanına yayılmak ve zaman çalmadan oynamak,
    deplasmanda ise defansif bir oyun sahaya yayılmadan zamandan çalarak oynamak ve rakibi kontra'larla vurmak gerçekten çok işe yarıyor.
    bunları kesinlikle uygulayın derim ben.

Nesil
    2006
    Yer
    ÇARŞI

[QUOTE=ForCimbom;398047]hangi yazılanlarla kardeş?[/QUOT

teorilerle
    Yöneticilerimize ve kurallarımıza saygılı olmayı bilmeyenler forumdan atılır

arkadaşlar ben bişeye dikkat çekmek istiyorum.bence bu teoremler cok yararlı çünkü bi anlamda oyun bu teoremlerden yola çıkarak yapılıyor..şimdi ben gerçekte otto rehhagel gibi defansif oyunu tercih etmek istiyorum..yani yunanistan avrupa şampionu olurken defans ve adam adama markaj yaparak hep bir gol atıp geriye çekildi...şimdi ben hertha berlin başındaym ve bayern deplasmanına çıktım.ve 11 kişi ful defans yani dalga olsun diye bütün oyuncuıları defansa çektim.ama yine gol yedim..sora editöre girdim ve otto rehhagelin mantalitesine baktım...ve tactical attributes kısmında rehhagel;

DEPTH(DERİNLİK):17
    WİTHD:0
    TEMPO:8
    DİRECTNESS:14
    SİTTİNG BACK:18

OLARAK GÖZÜKÜYOR..

Şimdi ben bu üstteki verilere göre depth yani rehhagelin derin anlayışlı sahayı withd:sıfır olduğuna göre dar alanda kabul eden direct oynayan ve sitting back geride duran anlayışla oynadığınımı anlıyoruz????

çünkü benim oyun mantalitemde bu var..jose mourinho örneğin editörde oyun kurucu use of playmaker özelliği 18 o halde oyun kurucu kullanıyor diye zannediyorum.öylemi???

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

evet doğru olaiblir

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

jacke oraya nasi girdin ben öyle bişe göremedim ya??

Quote Originally Posted by hakan sükürü View Post
    jacke oraya nasi girdin ben öyle bişe göremedim ya??
    usta editöre giriyosun.herhangi bir teknik direktörün ismini yaziosun orda non player data falan var tactical attributes var.orda yazior..oyunda nasıl oynadığı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

saol hocam bi bakiyim

Nesil
    2006
    Yer

yok kardeş onlar sadece hocanın anlayışı taktikle pek ilgisi yok sanırım

yok kardeş onlar sadece hocanın anlayışı taktikle pek ilgisi yok sanırım
    hocanın anlayışı zaten.ben biraz rehhagel hayranıyım..onun oyun stiline baktığmda bu şekilde oynuyor.ama kardeş allah razı olsun cok önemli bi konu açmışın gerçekten yürekten tebrik ediyorum..keşke faydalı bi kaç bilgiyi tecrübe etseydin veya bi kaç bişeyden bahsetseydin ama yinede sagol.çok önemli bi konu çünkü..

AI Defensive Strategies

The AI can revert to this much earlier in the game than it does attacking strategies. There seems to be little pattern to this with the AI going ultra-defensive anywhere after the 5th minute. It can happen after a goal but it can equally easily happen after a throw-in! The classic AI defensive strategy is the 3-3-2-1-1 but other variants are possible. This system is narrow and compact, with all 11 players looking to get behind the ball and defend their penalty area. Most of the defensive players (DCs, WBs, DMCs) will never get forward and attacks only occur via the remaining four players. This system should be countered with a wide formation that has a high percentage of forward runs. I think it should be pressing defensively to win the ball high up the pitch. The idea is to overload the box and force opposition mistakes (see Breaking Down the 3-3-2-1-1).

arkadaşlar şunu biri tercüme edebilirmi??defansive oyun için çok önemli bilgiler yer aliyor sanırım.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by jacke View Post
    AI Defensive Strategies

The AI can revert to this much earlier in the game than it does attacking strategies. There seems to be little pattern to this with the AI going ultra-defensive anywhere after the 5th minute. It can happen after a goal but it can equally easily happen after a throw-in! The classic AI defensive strategy is the 3-3-2-1-1 but other variants are possible. This system is narrow and compact, with all 11 players looking to get behind the ball and defend their penalty area. Most of the defensive players (DCs, WBs, DMCs) will never get forward and attacks only occur via the remaining four players. This system should be countered with a wide formation that has a high percentage of forward runs. I think it should be pressing defensively to win the ball high up the pitch. The idea is to overload the box and force opposition mistakes (see Breaking Down the 3-3-2-1-1).

arkadaşlar şunu biri tercüme edebilirmi??defansive oyun için çok önemli bilgiler yer aliyor sanırım.
    Yapay Zeka Defansif Stratejileri

Yapay zeka buna (defansif strateji'ye), ofansif strateji'den dondugunden, daha erken (mac dakikalarinda) donebilir. Bu strateji donusumu icin bir kalip gozlemlenemiyor zira yapay zeka cok defansif bir strateji'ye macin 5. dakikadasindan itibaren her an donebilir. Bu donusum gol attiktan sonra da olabilir ama bir tac atisi oncesinde de olabilir.

Yapay zeka'nin klasik defansif stratejisi 3-3-2-1-1'dir ancak diger dizilisler de mumkundur. Bu dar ve yogun bir sistemdir ve 11 oyuncunun da kendisini topun arkasina alip, kendi 18'ini savuma uzerine kuruludur. Defansif oyuncularin cogu (DC, WB ve DM'ler) ofansa katilmazlar ve geriye kalan 4 oyuncu ileride sans yaratmaya calisirlar.

Bu taktige karsi genis bir dizilis benimsenmeli ve oyuncularin buyuk bir kismina ileriye gitme (forward runs) talimati verilmelidir. Ayrica bence (yani orjinal yazar'a gore) topu ileride kazanmak icin yogun pres yapilmalidir. Esas amac, ceza sahasinda bol oyuncu bulundurum, rakibi hata yapmaya zorlamaktir (3-3-2-1-1'i cozme baslikli yaziyi okuyunuz).

Yapay Zeka Defansif Stratejileri

Yapay zeka buna (defansif strateji'ye), ofansif strateji'den dondugunden, daha erken (mac dakikalarinda) donebilir. Bu strateji donusumu icin bir kalip gozlemlenemiyor zira yapay zeka cok defansif bir strateji'ye macin 5. dakikadasindan itibaren her an donebilir. Bu donusum gol attiktan sonra da olabilir ama bir tac atisi oncesinde de olabilir.

Yapay zeka'nin klasik defansif stratejisi 3-3-2-1-1'dir ancak diger dizilisler de mumkundur. Bu dar ve yogun bir sistemdir ve 11 oyuncunun da kendisini topun arkasina alip, kendi 18'ini savuma uzerine kuruludur. Defansif oyuncularin cogu (DC, WB ve DM'ler) ofansa katilmazlar ve geriye kalan 4 oyuncu ileride sans yaratmaya calisirlar.

Bu taktige karsi genis bir dizilis benimsenmeli ve oyuncularin buyuk bir kismina ileriye gitme (forward runs) talimati verilmelidir. Ayrica bence (yani orjinal yazar'a gore) topu ileride kazanmak icin yogun pres yapilmalidir. Esas amac, ceza sahasinda bol oyuncu bulundurum, rakibi hata yapmaya zorlamaktir (3-3-2-1-1'i cozme baslikli yaziyi okuyunuz).
    perpetua hocam ellerine sağlık çok teşekkür ederim gecenin bu saatinde açıklama gereği duyduğun için.aslında bu başlık bence tüm forum sitelerine göre çok önemli bi konuya değinilmiş..neden olarak şu çünkü yapay zekayı düşünürek hareket etmek ve bunu çözdükten sora maçları kazanabiliriz diye düşünüyorum..şmdi hocam bişeye dikkat ettim. 11 adam topun arkasına geçior? rehhagelde bu taktiiği uygulamıştı.biz nasıl 11 adaöla topun arksna geçicezki varmı böle bi mantalite veya şöle sorim yani bu FM2007 de gol yemeden 1-0 gibi az gol yatıp hiç yememek gibi bi taktik uygulamak söz konusu olurmu

Nesil
    2003

perpetua hocam ellerine sağlık çok teşekkür ederim gecenin bu saatinde açıklama gereği duyduğun için.aslında bu başlık bence tüm forum sitelerine göre çok önemli bi konuya değinilmiş..neden olarak şu çünkü yapay zekayı düşünürek hareket etmek ve bunu çözdükten sora maçları kazanabiliriz diye düşünüyorum..şmdi hocam bişeye dikkat ettim. 11 adam topun arkasına geçior? rehhagelde bu taktiiği uygulamıştı.biz nasıl 11 adaöla topun arksna geçicezki varmı böle bi mantalite veya şöle sorim yani bu FM2007 de gol yemeden 1-0 gibi az gol yatıp hiç yememek gibi bi taktik uygulamak söz konusu olurmu
    Ben acikcasi Yapay Zeka'nin defansif stratejisini pek benimsemiyorum. Nedeni de 11 adamla defans yapmanin, gol yemeye davet oldugunu dusunuyorum.

Bizler yapaz zeka'nin gol yemedigini gordugumuzde, yapay zeka'nin defansini iyi diye algilayabiliriz, ancak bu iyilik bizlerin ofansif acidan bu defansi cozmeyi bilmedigimizi gosteriyor. Ancak bu tip bir taktige donerek, bu taktigi alt etmesini bilen yapay zeka'nin ekmegine tereyag surmus durumda kaliriz.

Benim dusunceme gore 3 oyuncu rakibin defansini her zaman oyalamalidir. Yani 3 oyuncu her zaman ofansif bolgelerde yer alip, rakibin ustume gelmesini engellemelidir. Bu 3 oyuncu eger ST, ST ve AMC olursa rakip sag ve sol beki ile gelip kanatlardan orta yaparak gol atma sansi bulur ve skoru korumaya calistigin anlarda bu tip organize ataklari yapmalari engelemek daha dogrudur. Bu acidan Chelsea'nin kullandigi 4-3-3 tipi bir taktikle, eger AMR ve AML oyuncularini ofansif bir mantalite ile oynatirsan rakibin beklerinin ataga katilmasi onlenir.

Rakibin kanat oyuncularinin kendi takimindaki bekler ile yanliz kalmamasini saglamak icin de oraya yardim edecek, alan daraltma talimati olan 3 MC'li (veya 2 DM ve 1 MC veya 2 MC ve 1 DM) dizilis kullanilabilir.

Kenarlarda tek basina kalan kanat oyunculari etkili orta yapamaz ve devamli orta sahanin gobegine dogru oynamak zorunda kalir. Bu da orta sahada kanada yardim etmeye girmemis iki MC'nin top kapip, hemen ileriye oynamasi icin buyuk bir firsattir.

Edit: Sadede gelmek gerekirse. Belirttigim sekilde ileride 3 oyuncu birakarak, rakibin kalecisi ile beraber 4 defans oyuncusunu geride tutmasina neden olursun. Bu demektir ki senin kalene ancak 6 oyuncu ile gelebilir rakip. Sen kalecinle beraber 8 kisilik defans kurdugun icin rakip bu defansi zorlayacaktir ancak bireysel hatalar olmadigi surece gol yeme ihtimali az olacaktir.

perpatua ustad ellerine sağlık bu konu hepimiz için gerçekten çok ii oldu.otto rehhagel gibi defansif oyunu tercih etmek istiyorum..yani yunanistan avrupa şampionu olurken defans ve adam adama markaj yaparak hep bir gol atıp geriye çekildi...şimdi ben hertha berlin başındaym ve bayern deplasmanına çıktım.ve 11 kişi ful defans yani dalga olsun diye bütün oyuncuıları defansa çektim.ama yine gol yedim..sora editöre girdim ve otto rehhagelin mantalitesine baktım...ve tactical attributes kısmında rehhagel;

OLARAK GÖZÜKÜYOR..

Şimdi ben bu üstteki verilere göre depth yani rehhagelin derin anlayışlı sahayı withd:sıfır olduğuna göre dar alanda kabul eden direct oynayan ve sitting back geride duran anlayışla oynadığınımı anlıyoruz????

perpatua usta sen şimdi defansiz oyunu pek faydalı görmüosun ama yunanistan defansif anlayışla şampion oldu.şimdi açıkçası şunu sölim ben FM2007 de hiç istikrar yakalayamadım.benim istediğim az gol atarak hiç yememem ve az gol yemem.bunu nasıl anlayışla sağlayabilirim.???

Nesil
    2003

perpatua ustad ellerine sağlık bu konu hepimiz için gerçekten çok ii oldu.otto rehhagel gibi defansif oyunu tercih etmek istiyorum..yani yunanistan avrupa şampionu olurken defans ve adam adama markaj yaparak hep bir gol atıp geriye çekildi...şimdi ben hertha berlin başındaym ve bayern deplasmanına çıktım.ve 11 kişi ful defans yani dalga olsun diye bütün oyuncuıları defansa çektim.ama yine gol yedim..sora editöre girdim ve otto rehhagelin mantalitesine baktım...ve tactical attributes kısmında rehhagel;

OLARAK GÖZÜKÜYOR..

perpatua usta sen şimdi defansiz oyunu pek faydalı görmüosun ama yunanistan defansif anlayışla şampion oldu.şimdi açıkçası şunu sölim ben FM2007 de hiç istikrar yakalayamadım.benim istediğim az gol atarak hiç yememem ve az gol yemem.bunu nasıl anlayışla sağlayabilirim.???
    Simdi Rehagel'in ozelliklerine bir goz atarsak:

Depth: 17 => Yani defansi cok geride kuruyor, oyunu kendi sahasinda kabul ediyor.

Width: 0 => Oyun Rehagel icin bu degeri kendisi belirliyor, yani oyuncularin dizilisinin genisligini Rehagel'in nasil istedigi rassal olarak oyun tarafindan belirleniyor.

Tempo: 8 => Normal tempo'nun biraz altinda.

Directness: 14 => Top biran once forvet oyuncularina aktarirlmaya calisilarak paslasiliyor. Paslasma en kisa zamanda rakip kalege gitmeye gore ayarlanmis.

Sitting Back: 18 => Bu Rehagel'in gol bulur bulmaz defansa yaslanip skoru koruma amacli bir taktige hemen gececegini belirtiyor.

Rehagel'in taktiginde adam markaji cok onemli idi. Orta sahada 3 oyuncu ile defans oyunculari adam adama markaj yapiyor ve rakibin paslasmasini engelliyordu. Pek fazla alan daraltmiyorlardi ancak adam adama markaj yaptiklari icin ve defansif oyuncular biraz da sansli oldugu icin bireysel hatalar az oluyordu. Ozellikle konsantrasyonu yuksek, fiziksel kapasitesi saglam ve markaj becerisi yuksek 7 oyuncu gerekiyor bunun icin. Bu oyuncularin 6 tanesi forward runs=rarely, passing=direct, closing down=rarely (cok az da degil ama normal'in altinda), tackling=normal, marking=man seklinde olmali. Mentality ise normal ile defensive arasinda olmali.

Diger oyuncu iki yonlu olmali, yani bazen ataga katilacak (forward runs=mixed), defansif ve ofansif oyunu beraber oynayacak (mentality=mixed).

Geriye kalan 3 oyuncudan santrafor olanin topu ileride tutabilecek kalitede olmasi ve ayrica off the ball'i yuksek olmasi gerekli ki kendisi bosa kacabilsin. Yani top ona oynandiginda hold up ball talimati verildigi icin, takim arkadaslarinin ataga katilmasini bekleyecek. Ayrica Passing=short, cross ball=rarely, long shots=rarely olmali. Eger bu forvet oyuncusunun dripling ozelligi varsa, run with ball=often olabilir. Mentality=Normal olursa rakip defansin orta saha cizgisinde rahatlikla pas alis verisi yapmasini saglar. Attacking olursa tek santrafor bu defansif ikiliyi rahatsiz eder ve pas yapmalarini zorlastirir. (bu biraz ters gelebilir ama mentality, oyuncunun pozisyonuna gore ne kadar ileride oynadigini belirtir, mentality=normal olursa daha geriye gelerek defansa yardim etmeye calisir, attacking olursa geriye gelmez ve rakip defans cizgisinde oynar)

Kanatta olan iki oyuncu rakibin beklerini rahatsiz etmek zorunda ama hem de ofansa cabuk kalkabilecek durumda olmasi gerekli. Forward runs=often, mentality=normal ile attacking arasi, run with ball=often.

Takim olarak baktigimizda, dizilis dar olmali. Defansif cizgi geride olmali (defansif oyuncularda closing down dusuk oldugu icin rakibe pres yapmak yerine pozisyon almayi daha cok onemseyeceklerdir.) Time wasting yuksek olursa rakibin tempo yapmasi onlenecektir. Senin takimin tempo'su yavas olmalidir. Tight marking ve counter attack'i secerek hem rakip oyuncularin bos alan bulmasini engeller, hem de topu kaptiginda cabuk ataga cikmayi saglarsin.

Esasinda bu taktik, benim daha once soyledigim taktikten cok da farkli degil. En buyuk fark, benim adam markaji yerine alan markaji kullanip orta saha 3'lusune daha fazla alan daraltma gorevi vermem.

Nesil
    2006
    Yer

bence chelsea nın kullandığı 4-3-3 yani 4-1-2-2-1 taktiği bu anlatılanlara göre en mantıklısı olur..
    rakibin beklerini engellemeye çalışırken göbeği de boş bırakmamak lazım o yüzden orta saha 2 kademeli: 2 mc 1 dm .. bence bu çok iyi gidebilir..

Nesil
    2003

bence chelsea nın kullandığı 4-3-3 yani 4-1-2-2-1 taktiği bu anlatılanlara göre en mantıklısı olur..
    rakibin beklerini engellemeye çalışırken göbeği de boş bırakmamak lazım o yüzden orta saha 2 kademeli: 2 mc 1 dm .. bence bu çok iyi gidebilir..
    1 DM ile oynayinca bekler ile rakibin kanat oyunculari bas basa kaliyor ve ikili kapatma olmadigi icin, iyi orta yapan kanat oyunculari defansi zorluyor.

Bu nedenle 3 CM'li tertip bence daha yararli oluyor. En sagdaki CM beke yardima gittigi zaman diger iki CM de gobegi kapatiyor.

Bu durumda en zayif nokta ani bir sekilde kanat degistiren paslar.

Nesil
    2006
    Yer

1 DM ile oynayinca bekler ile rakibin kanat oyunculari bas basa kaliyor ve ikili kapatma olmadigi icin, iyi orta yapan kanat oyunculari defansi zorluyor.

Bu nedenle 3 CM'li tertip bence daha yararli oluyor. En sagdaki CM beke yardima gittigi zaman diger iki CM de gobegi kapatiyor.

Bu durumda en zayif nokta ani bir sekilde kanat degistiren paslar.
    ama kanatların atağa kalkması için rakibin de mc desteğine ihtiyacı vardır sen 1 dm kullanarak direkt rakibin mc sini iptal ediyorsun ayrıca 3 mc nin kanatlara pek yardımcı olabileceğini sanmıyorum çünkü çok fazla kenarda oynamayacaklar sadece rakip kanadının içeri açısını kapatmış oluyorsun yani yine yetenekli kanat oyuncuları kenardan defansı zorlayabilir..

Nesil
    2003

ama kanatların atağa kalkması için rakibin de mc desteğine ihtiyacı vardır sen 1 dm kullanarak direkt rakibin mc sini iptal ediyorsun ayrıca 3 mc nin kanatlara pek yardımcı olabileceğini sanmıyorum çünkü çok fazla kenarda oynamayacaklar sadece rakip kanadının içeri açısını kapatmış oluyorsun yani yine yetenekli kanat oyuncuları kenardan defansı zorlayabilir..
    Eger 3 MC'nin alan daraltma (closing down) yuksek olursa, kanattan tehlike geldigi zamanlarda beklere yardim amacli oraya kayiyorlar.

Eger 1 DM ve 2 MC olursa pek kanatlara dogru gelmiyorlar cunku kendilerini gobek oyuncusu olarak goruyorlar.

Sayfa 3 / 6 İlkİlk 12345 ... SonSon

Mesaj Yetkileri