Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
31 ile 60 arası toplam 96 sonuç

Konu: Taktikler ve Mevkiler Hakkında Rehber

gercekten super emegine saglik kardes

bravo dostum çok iyi yakalamışsın püf noktaları verdiğin bilgiler için saol

vallaha süper saol

Nesil
    2006
    Yer
    ❶❻

Paylaşım çok iyi Arkadaşım sağolasın

Nesil
    2006
    Yer
    ⓪❾

Emeğine sağlık arkadaşım..
    <')))))>-<

Nesil
    2006
    Yer
    Okul

çok güzel olmuş zevkle okudum çok faydalı bilgiler

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Teşekkürler. Eve gidince hemen bu bilgilerle Chelsea'ye karşı bir taktik hazırlayacağım. Chelsea ile maçım var.

oyunu birkaç yıldır oynuyorum ve senin açıklamaların oyuncu pozisyonları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamı ve buna göre taktik hazırlamamı sağladı teşekkür ederim

Quote Originally Posted by Circass View Post
    [/B](*Püf Noktası: Futbolda oyun kısa pas ile kurulur, uzun veya ara pası ile sonuca gidilir)
    [/I]
    Kısa yaparken Tempo nasıl olmalı ben genelde kısa paslarda tempoyu yavaş tutuyorum uzun paslarda tempoyu fazla tutuyorum doğru bir mantıkmı?

Paylaşım için çok tşkler Çok güzel bilgiler...

arkadasım eline saglık bilgileri uygulamaya çalışcam senin gibi birisinin gençlerbirliği takımınıda incelemesini isterim

wallahi cok sag olasin kardes cok guzel olmus sanki bunu morinho yazmis gibi

yarısından fazlasını okuduum gercfekten cook yararlı bilgiler var ...

eline sağlık kardeşim..

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Quote Originally Posted by Circass View Post
    Eski bir oyuncu olarak ve FM, CM, Total Clup Manager vs. oynamış biri olarak taktikler hakkında bir bilgilendirme yapayım dedim umarım işinize yarar:

Öncelikle "Bunu kullanın mutlaka kazanırsınız" "Gole boğacaksınız rakibinizi" gibi bir taktik yoktur. Rakibi çözen taktik vardır. Bu şu demek, her rakibe karşı uygulayacağınız farkı dizilişlerde ve farklı mantalitelerde taktik vardır. Çünkü her rakip size karşı aynı taktikle, aynı teknik kapasitede oyuncuyla ve aynı moralle oynamaz. Rakibinizin size karşı nasıl oynayacağını ve oyunun ilk dakikalarında nasıl oynadığını eğer çözerseniz, taktiğinizi ona göre değiştirmeniz gereklidir. Örneğin, küme düşmek durumunda olan bir takım size karşı daha hırslı oynar, yada ezeli rakipleriniz. Yada kadrosunda çok fazla sakat olan bir takım size karşı daha defansif oynar.

Önce Mevkilere bakalım:

Kaleci: Kaleciler maçı kazanmak yada kaybetmek demektir. Ne kadar iyi kadro olursa olsun kötü bir kaleci maçı kaybettirir. Birebir mutlaka yüksek olmalıdır bir kaleci için(*Püf Noktası: Futbolda genelde gollerin %80'i bire bir pozisyonlarda atılır). Birebir dışında diğer özellikleri 10-15 arasında olursa kafidir. Tipik bir kaleci Casillas gibi olmalı.

Defans Bölgemiz: 4'lü defans oynayan takımlar genelde defansın göbeğindeki 2 oyuncuyu sabit, ultra defansif anlayışla oynatırlar (3 lü defan oynayan takımlarda gerideki 3 oyuncu da aynı mantalidetedir). Bu merkezdeki iki oyuncu sigortamızdır. Adam adama savunma ve alan daralma yaparlar top kapma, kafa, konsantrasyon, saldırganlık, markaj ve dayanıklılık özellikleri yüksektir ve ayrıca zihinsel özellikleri de ortalama en az 13 olmalıdır. Ortaya pas atarlar (*Püf Noktası: defanstan ortaya atılan topları genelde DM'ler alır ve oyuna kazandırır). Top sürmez, ayaklarında fazla top tutmazlar, kornerler ve bazı serbest vuruşlar hariç asla ileri çıkmazlar. 4 lü defansın sağ ve sol kanatlarında oynayan oyuncular ise hem rakibin kanat oyuncularını marke eder hemde uygun olduklarında ileri çıkarlar. 3 lü defanslarda asla defans ileri çıkmaz. Bu kanat oyuncularımız top kapma, top sürme, orta yapma ve pas verme gibi özellikleri iyi olanlardır ve hızlıdırlar. Bütün bu özellikleri kullanırlar, ayaklarında top tutar, çalım atar ve ofans oyuncusu gibi ileri destek verip kanattan orta yaparlar (*Püf Noktası: DR-DL oyuncular atağa çıktığında rakip sahada fazladan 2 kanat oyuncunuz daha olur). Eğer güçlü takımlara karşı oynuyorsak, defansın kanat oyuncularının anlayışlarını defansif, ve adam markajını rakip takımın kanat oyuncularına veririz. Ama eğer rakibimizi yenecek güçteysek, defansın kanat oyuncuları Normal mantalite ile oynarlar.

Orta Saha: En zor kısım. 3lü orta saha oynuyorsak eğer, ortadaki oyuncu defansif orta saha, kanatlarımızsa tektik kapasiteleri çok yüksek ve hızlı ofansif orta saha oynarlar. 4 lü orta'da ise bir defansif oyuncu, bir normal ortasaha oyuncusu ortaya, 2 tane de ofansif kanat oyuncusu kanatlara verilir. Orta sahanın göbeğindeki 2 oyuncu rakip takımın orta sahasındaki oyuncuları marke eder, kanatlardan oyun kurulur. Orta saha kısa paslı oynar, ve topu kanat oyuncularına verir, kanat oyuncuları çizgiden orta yaparlar yada içeri girip pas atarlar (*Püf Noktası: Futbolda oyun kısa pas ile kurulur, uzun veya ara pası ile sonuca gidilir). Ben iki tane defansif orta oyuncusu ve iki hızlı kanat oyuncusu kullanıyorum, böylece rakibimin orta sahasını hem marke ediyorum, hem de çok top kesip oyuna kendim yön veriyorum. DM oyuncularının top kapma,markaj, pas, teknik özellikleri yüksek olur genelde yavaş oyunculardır (Lucas bildiğim en hızlı ve en iyi top kesen DM. Hızı 18, top kapma 16, pas 17). Ama yavaş olmaları genelde çok fazla dez avantaj olmaz çünkü onlar çok aktif rol oynamazlar ileri bölgede. Ofansif kanat oyuncularımız ise, top sürme, hız, tektik, orta yapma özellikleri yüksek olmalıdır. 5 li orta saha da ise 2 kanat oyuncusu, geriye dönük 2 defansif oyuncu ve ileriye dönük (Genelde 5li ortasahanın tam ortasında) bir ofansif orta saha oyuncusu (tipik bir 10 Numara) bulunur. 5 li orta saha topa daha çok sahip olma, 4 lü orta saha hem topa sahip olma hem atak oynama, 3 lü orta saha da, ne olurla olsun çok risk alıp atak oynama için kullanılır (*Püf Noktası: Risk almak için kaybedecek hiç bir şeyiniz olmaması lazım, yani oyunun başından risk almak çılgınlık olur)

Forvet: Günümüzde ağırıklı olarak 2li, tekli ve 3 lü forvet olmak üzere değişik forvet hatları kurulur ancak rakamlar bizi yanıltmasın, genelde forvet yükü tek bir oyuncu üzerindedir. yani 3 lü forvetin sağ ve sol tarafı kanada yakın oynar yada 2 li forvetin bir tanesi daha çok orta sahaya yakın oynar (*Püf noktası: Barcelona'da Ronaldinho'nun oynadığı gibi. Eto ve Ronaldinho 2 forvet çıkar ama Ronaldinho orta sahaki 4 lüye yakın oynar) Forvet oyuncuları genelde pek etliye sütlüye karışmaz. Anlayış olarak sadece gole dönük veya pas atmaya dönük oynarlar. Bitiricilik, Şut, Top Sürme, Teknik ve ve ve en önemlisi Hız yüksek olmalıdır (*Püf Noktası: bitiriciliği düşük fakat hızı ve hızlanması 20 olan forvetler şaşırtıcı goller atabilirler. Özelliklede kontra atakta). Bunların yanında bir de Kafa vuruşları yüksek olursa ekstra olur.

Genel olarak da, her oyuncunun mutlaka zihinsel özellikleri yani karakteri, futbol bilgisi ve kişilinin oyuna yansıyan değerleri iyi olmalıdır. Mevkilere göre diğer teknik, hız, markaj gibi özellikleri farklılık göstersede zihinsel özellikler bir futbolcunun kalitesini belirler. Örneğin her oyuncunun pozisyon alma değeri yüksek olmalıdır. Ve hepsine özet olarak iyi bir futbolcunun değerlerinde "1" rakamı olmamalıdır. Yani ii bir forvet oyuncusunun top kapma özelliği de olursa (örn: 10) rakipten top çalar ve kendi golünü hazırlar.

Şimdi mevkilerimizi tanıdık ve geldi sıra taktiğimizi kurmaya.

1- Önce ne istediğimize karar vermeliyiz? Takımımızın kalitesi ne, hedefleri ne olmalı, en fazla en yapabilir ve ne kadar süre dayanabilir, moral durumu ne? Bütün bu sorulardan sonra taktik seçmelisiniz. Örneğin, avrupa devlerini yönetirken çok ofansif de oynasanız olabilir ama tutupda orta ve alt sınıf bir takımı yönetirken her maça ofansif çıkmak malubiyeti getirir. Real Madrid, Arsenal, Chealsea, Man Utd, Inter, Barcelona, Bayern vs.. bu katımlar her maça galibiyet için hazırlanırlar ama bursaspor, kayseri, ankara, trabzonspor ve bu ayardaki diğer avrupa klüpleri evde 1 veya 3, deplasmanda en en iyi 1 puan için oynarlar. Yani teknik kapasitesi düşük takımlara ultra ofansif taktikler ancak malubiyet getirir.

2- Sıra takımı tanımaya geldi. Oyuncularımıza bakıyoruz: Çok iyi kanat oyuncularımız mevcut, öyleyse kanatlardan oynamak bizim için yararlı olacaktır. Taktiğimizi bu yönde belirlemeliyiz (*Püf Noktası: Taktikler oyunu "kanattan mı ortadan mı, kısa pas mı uzun pas mı, hızlı mı yavaş mı" sorularına cevap verdikten sonra kurulur. Bu yüzden orta saha oyuncularından başlanır). Defans oyuncularımız eğer 2 çakılı defans yetecek kadar iyiyse 4 lü defansı deneyebiliriz ama kaldırmıyorsa orta sahada ile defans arasına defans anlayışlı bir oyuncu kullanabiliriz (*Püf Noktası: Her taktikte en az iki tane sağlam defans oyuncusu çakılı oynar). Forvetimize bakıyoruz: elimizde 4 tane forvet var, bunlardan 1'i çok hızlı ama tecrübesiz ve sadece hızlı diğer özellikleri düşük, diğer ikisi normal forvet özelliklerinde ve bir tanesi de daha çok orta saha oyuncusu görünümünde olsun. Buna göre taktiği 2 li kullanmak mantıklı olur ve çok hızlı diğer forvetimizi rakip defansın yorulduğu 65. dk dan sonra kullanabiliriz. Yada bir sonraki maçtaki rakibimiz zayıf ve size karşı kapalı bir oyun oynayacaksa 3 lü forvet deneyebiliriz.

Kadromuzdaki oyuncuların neler yapabileceğini bilmek çok önemlidir ve ayrıca sakat oyuncular, moralsizler, cezalılar,yeni yetişen gençler.. 4-4-2 oynuyoruz ama asıl iki forvetimizde sakat yada cezalıysa bu durumda 2 li forvete acemi veya bölgesinin oyuncusu olmayan oyuncu kullanmak çılgınlık olacaktır, tekli forvet denenmelidir. Yada çok güçlü rakibe karşı acemi oyuncuları defans gibi mevkilere koyup, ezdirmenin bir manası yoktur.

3- Artık takımımızı da tanıdığımıza göre şöyle bir arkaya yaslanıp şu sorulara cevap veriyoruz:
    1) Anlayış ne olmalı
    a) Çok fazla ofansif (Riskli, defansı boş bırakır)
    b) Ofansif
    c) Normal
    d) Defansif (Oyun daha çok orta sahadadır)
    e) Çok fazla defansif (Riskli, atak yapılmaz, top çevrilir sadece kontra denenir, oyunun kaderi forvetin kişisel yeteneğine bırakılır, öne geçilen maçlarda sonlara yaklaşılırken kullanılır)

2) Bu takımın pas anlayışı ne olmalı?
    a)Kısa Pas
    b)Uzun Pas
    c)Doğrudan Ayağa (Normal)

3) Tempo ne olmalı
    a)Hızlı (Kısa pas oynamak zordur, Doğrudan pas oynanabilir)
    b)Yavaş (Uzun Pas oynamak zordur, Doğrudan oynanabilir)
    c)Normal (Her türlü pas türüne uygundur)

4) Oyun nereden kurulmalı, paslar nereye yönlenmeli?
    a) Kanatlardan (4lü ve 5li orta sahada tavsiye edilir)
    b) Ortadan (3 lü ve 5li orta sahada tavsiye edilir)

bu 4 temel soru bir takımı yönetmeden önce bilmeniz gereken sorulardır. Ayrıca mevkilerimizi belirlerken oyuncuların birbirine olan uzaklığı da önemlidir. Bu cevaplardan sonra taktik ekranından diğer kontra atak adam adama markaj, alan daraltma, zaman geçirme, yaratıcılık serbestliği, atak ve oyun kurucu oyuncu kullanma, top kapma gibi özelliklere karar vermelisiniz. Serbest atışlar, korner ön direğe mi 6 pas içine mi? firikikler, taçlar, kalecinin topu oyuna sokması gibi ince detaylara karar vermeliyiz. Bunlardan da en önemlisi direk toplar ve doğrudan topları belirlemektir. Yani ara pası denemesi yapacak mısınız, ne sıklıkla? Ara pası yüksek teknik kapasiteli takımlar için uygundur ama zayıf takımlar ara pası yaparken topu rakibine kaptırır.

4- Rakip? Genel olarak rakiplerimiz bizden güçlü mü zayıf mı karar verdikten sonra, duruma göre bir sonraki rakibimizin gücü, takımımızın o anki morali, sakatlarımız, rakibin o maçtaki hedefi (*Püf Noktası: Kupa mücadelelerinde her takım kazanmak veya en az 1 puan almak ister), rakibin sakat ve cezalı oyuncuları nedir bilmek gerek. Eğer maçlardan önce oyunu kaydedip yenildiğinizde tekrar aynı oyunu oynuyorsanız (ki bir nevi hiledir bana göre) bu size rakibi çözerken avantaj sağlar.
    Rakibin taktiği? Ofansif mi oynuyor, defansif mi, kısa paslarla mı oynuyor, tempo nasıl olacak ve dizilişi ne? sorularını bilmek lazım. Genelde 4-4-2 oynanır ve bu takımlar rakip sahada 4-1-4-1 e çevirebilirler taktiklerini. Duruma göre size karşı mutlaka gol bulmak isteyen takımlar oyun sırasında 4-2-4 veya 4-3-3 oynuyor olabilir. "Rakip takım Komutları" > "Dizilişler" ekranından rakibin o anki dizilişini görebilirsiniz. Ayrıca burdan rakip takım oyuncularına her oyuncu için nasıl savunma yapılacak nasıl tutulacak ve ne sertlikle müdehale yapılacak gibi özellikler verilir (*Püf Noktası: Rakip takımın Yıldız oyuncularına bu menüden, Sıkı Markaj, Alan Daraltma ek özellikleri verilirse, o oyuncuya sahanın her yerinde bu uygulanır. Yada rakibin formu düşük oyuncularına sert müdahele yaparak sakatlayabilirsiniz. Ama rakibin defans oyuncusuna markaj ve savunma yapmak pek akıl karı değildir) Rakibin Forvetlerine defans oyuncularımız tarafından birebir olarak makaj yapılmalı ve rakibin orta sahasından ofansa yönelik (rakibin oyun kurucu 10 numarası vs..) olanı bir DM marke etmeli.

Bütün bunlardan yola çıkarak 4-1-3-1-1, 4-2-4, 4-4-2, 3-2-3-1-2, 4-4-1-1, 4-3-1-2, 5-3-2, 5-4-1 gibi taktiklerin nasıl uygulanacağını ve nasıl çözüleceğini bilebilirsiniz. Örneğin, Milan 4-1-2-1-2 oynuyordu Şampiyonlar liginde bana karşı. İlk maç milanın evinde 3-1 bitti kaybettim. Sonra Milanın bu taktiğinin tamamen orta sahada bittiğini çözdüm. Bir sonraki maçta, yine aynı taktik Milan. Forvetlerini adam adama ve alan daraltma yaptırdım ve Ferdinand ve Coloccini'ye tutturdum. forvetin arkasındaki Kaka'ya bir DM verdim anlayışı defansifti ve orta sahamı 3 lü olarak oynadım. Aynı zamanda orta sahadaki 2 oyuncuda milanın orta sahasındaki 2 oyuncusunu marke etti. Yani Milan'a karşı o maç 4-1-3-2 oynadım. 6-1 ben kazandım maçı, gollerin 3 ü kontra ataktan ve bütün oyun milan kanattan oynamadığı için kanattan kuruluydu.

"Süper taktik" "Gole doyacaksınız" "Her maçta en az 4 gol" "Garanti taktik" gibi taktiklerin aslında ne kadar çok soruya cevap verildikten sonra kullanılması gerektiğini anlamışsınızdır. "Garanti taktik" diye bir şey yoktur, benim takımıma bir kaç maç için uyabilir ama senin takımına ters gelebilir. 10 oyuncuyla atağa kalkan taım defansı boş bırakır yada kompledefansa çekilen bir takıp sürekli rakibin ataklarına maruz kalır. Futbol bir dengeler oyunudur. Rakip dengeyi sağlayıp, daha sonra onun dengesini bozduğunuzda kazanırsınız.

Taktikler ve Mevkiler hakkında sahip olduğum bilgiyi paylaşmaya çalıştım. Birazda FM Rehberi gibi oldu Umarım sabredip de sonuna kadar okuyanların işine yarar. Bol gollü, bol heyecanlı pozitif futbollu FM'ler..

Not: Vaktim olduğu kadar, oyunda bulunan ve çok kullanılan bazı taktikleri ve çok sıklıkla karşılaşılan ve yenilmesi güç bazı rakiplerin nasıl çözüleceğini ilerleyen günlerde yazmaya çalışacağım.

Kerim Ay
    dostum eline sağlık tam okumadım ama güzel bişeye benziyor. fakat bir görüşte karşıtız sanırım. "garanti taktik" diye birşey vardır. ama bunlar genel taktiklerdir ve nadir görülür. yani bu taktikler rakibin her tehlikesini önlemeye çalışılarak yapılmıştır. ve çok başarılı olanları vardır. tabii ki de sende dediğinde haklısın yani her takımda sökmez ama bu biraz da manager la bağlantılı. alıpta sezon ortasında denersen ya da başka bi taktikle karışık(yuani bi maç o diğer maç o) oynarsan hiçbirşey elde edemezsin.
    neyse yinede tebrik ediyorum çok güzele benziyor.
    saygılarımla..

14. Default

süper bi yazı yazmışsın dostum emeğine sağlık. güzel bi çalışma olmuş.

15. Default

sonuna kadar okudum
    eline sağlık
    uygulamaya çalışcam umarım işime yarar

sen neden gs nin basinda degilsin tebrikler guzel yazi

arabistanda calisiyorum suan.. oyun isini cozersem size yeni taktikler vericem

Ellerİne SaĞlik Ve EmeĞİne SaĞlik BÜyÜk Bİr Zevkle Okudum Ve Manager Oyununu Daha Fazla KavradiĞima İnandim Tekrar TeŞekkÜrler

sağolasın kardeş bu arada bi sorum war ortadaki iki çakılı defansımıza her maç yani artık taktiğin bi parçası olarak man marking mi yaptırmalıyız yoksa özel önlem olarak güçlü takımlara mı

Quote Originally Posted by chingy_31 View Post
    çok güzel bilgiler teşşekürler ve bu bilgilerde bnce yıllarca cm-fm oynamanın birikiminden oluşmuştur.fm yi oynadıkça anlıosun.bişi sorcam ama şu milan hangi takımla 6-1 devirdin çok merak ettim.
    5-3-2:

4-4-2 atak ayarli taktigimizde kanatlardan guclu bir oyuncuyu (alves gibi mesela) geri 4 lunun yanina cekiyoruz, 5 li defans ama her firsatta ileri cikan bir kanat oyuncumuz oluyo.. onlar geldikce sen hizli oyuncularinla kontralari buluyosun.. Milan, Arsenal gibi hizli oyunculari olan takimlarda cok isime yaradi.. yanliz bu yazinin basinda da soyledim, tekrar soyluyorum sagve sol iki kanat oyuncusu ve en az fir forvet cok hizli olmak zorunda, teknigi bitiriciligi iyi olmasa da olur.. kaleciyle karsi kasrsiya kalacak zaten surekli
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by aliriza1905 View Post
    sağolasın kardeş bu arada bi sorum war ortadaki iki çakılı defansımıza her maç yani artık taktiğin bi parçası olarak man marking mi yaptırmalıyız yoksa özel önlem olarak güçlü takımlara mı
    Man Marking: Adama adama markaj diyince sanki sahanin her yerinde topu kapicaz gibi geliyo ama bazi yetenekli oyuncularda bu yemiyo, cunku markajdan kurtuldugunda genelde bos kaliyor.. Man Marking'i ben genelde 4-4-2 de defansin gobegindeki iki oyuncuya rakibin forvetlerine yaptiririm.. bazen de orta sahafa rakibin oyun kurucusuna.. ama kanatlar dahuil butun oyunculara man marking yaptirmak pek akil isi degil.. Ferdinan gibi deans oyuncularin varsa hic dusunme, man marking yaptir..
    Last edited by Circass : 08.Nisan.2008 at 10:06 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir GFB

Okudum sayilir hepsini.Saol.Ama zaten yıllardır bu oyunu oynayanlar kendi taktik ve sistemlerini kurmuşlardır benim gibi.Yeni başlayanlar için faydalı bilgiler..

Nesil
    2006
    Yer
    gebze/kocaeli

guzel yazmisin baya yararlandim saol

Sağol Kardeş Çok Yardımcı Oldun...!!!

kardfes yazicam dedin yamadin aylardir seni bekliyorum hehe

güsel çalışma yeni başlayanlar için çok iyi bi rehber olabilir ellerine sağlık

walla ne diyim emeğine sağlık

gercekten sağol emeğinize salıkk sağolunnnn

28. Default

abi sen üstad olmussun sagol cok işimize yaradı

süper hazırlamışsın ve püf noktaları ii çözmüşsün okuması biraz uzun ama emeğine sağlık

emeğine sağlık. gerçekten güzel bir belge olmuş. teşekkürler.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri