1 ile 12 arası toplam 12 sonuç

Konu: İzmirli telsizci uzay istasyonuyla görüştü

Default İzmirli telsizci uzay istasyonuyla görüştü

İzmirli bir elektronik cihaz tamircisi, amatör telsiz kullanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bir astronotla görüşme yaptı.

İki yıldır amatör telsizle uğraşan Ali Rıza Özsaran, kurduğu bu amatör telsiz sistemiyle, Uluslararası Uzay İstasyonu Astronotu Bill Mc. Arthur’a yeniyıl dileklerinde bulundu. Bu, Türkiye’den uzaydaki bir kişiyle yapılan kayıtlı ilk görüşme olma özelliğini taşıyor.

Yapılan anonslar İzmir’den uzaya yapılan çağrılar aslında. İzmirli Ali Rıza Özsaran, Uluslararası Uzay İstasyonu’yla Türkiye’deki kayıtlı ilk ve tek görüşmeyi bu çağrılarla gerçekleştirdiğini söyleyen Özsaran, “Uzayda bulunan I.S.S (Uluslararası uzay istasyonu)’nin içinde iki astronot var biri Rus diğeri Amerikalı. Onları iki yıldır sürekli takip ediyordum. I.S.S üzerinden başkalarıyla görüşme yapmıştım; ama astronotla görüşme yapmamıştım ve hedefim astronotla görüşmekti. Ayın 30’unda da çok güzel bir yeniyıl mesajı gönderdi astronot Bill Mc. Arthur’dan uzaydan geldi en güzel yeniyıl mesajı.” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK UZAY GÖRÜŞMESİ
    Özsaran pek çok ülkeden farklı kişilerle de irtibata geçmiş; ancak en büyük hedefi olan bir astronotla görüşmeyi ise yeniyıl arefesinde başarmış. İki yıllık çabaların sonucu çağrısına cevap veren Amerikalı Astronot Bill Mc. Arthur olmuş. Bu kısa görüşmenin özelliği ise Türkiye’deki bilinen tek uzay görüşmesi olması. Bu görüşmeyi nasıl başardığını ise şöyle anlatıyor Özsaran: “Takip programlarımız var, onların uydunun üzerinden ne zaman geçeceğini belirten, hangi saatte hangi yörüngede olduğunu belirten takip programları bunlar. İnternet üzerinden bilgileri alıyoruz. Çalışacağı telsiz frekanslarını biliyoruz, bu frekanslar üzerinden yayın yapıyoruz ve tesadüfle astronotla da güzel bir görüşme yaptık.”

Amatör telsizcilik yapmak için ise bir belge gerekiyor. Telekominikasyon kurumunun yılda iki kere düzenlediği sınavlara girerek amatör telsizcilik ehliyeti alınabiliyor.

İşte Türk zekası budur Açın böyle adamların önünü bakın ülkede sorun kalıyormu ama nerde...

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul

uzaya da el attığımıza göre artık bizi kimse tutamaz

Nesil
    2003
    Yer
    Yedi Tepeli Şehir

Tmm, biz de artık uzay çağına girdik...

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul-Kadıköy / Adana

Helal olsun..Bunu da başardık ya kendi imkanlarımızla...Daha N'olsun
    FENERBAHÇE

Hep Destek Tam Destek

Nesil
    2003
    Yer
    İstanbul

hazır başarmışken durmamalıyız işte.buna hemen profesyonel kişilerin el atması lazım! amatörce yapılmış bişeyden sonuçta fayda gelmez! profesyonel olmak lazım! ama tabii bizimkiler hemen bunu üstüne yatarlar ve hikaye olur bu diye düşünüyorum.

Nesil
    2003
    Yer
    Ankara

Hımm... ben izmirdeki uzay tanıtım üssünden uzaydaki astranotlarla defalarca görüşmeler yapıldığını biliyorum. Yani bu neye dayanarak bir ilk bilmiyorum, belki de amatör olarak bir ilk olabilir ama dediğim gibi izmirdeki üsden daha önce defalarca görüşüldü astranotlarla, hatta öğrencilere sorular sorması için imkan bile tanınmıştı

Ama amatör olarak bu şekilde bir görüşme yaptığı için bu arkadaşı kutlamak gerekir, iyi iş başarmış

<a href="http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=42321" style="text-decoration: none">Türkçe FM Hakkında Bilinmeyenler</a>
    Forumlarımızda YASADIŞI PAYLAŞIMLAR yapamazsınız
    ÖM veya E Posta ile teknik sorular sormayın cevaplamıyorum
    <a href="http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=2358" style="text-decoration: none">Hesabınızın kapatılmaması, kullanıcı adınızın ceza almaması için tıklayın</a>
    <a href=http://www.turksportal.net style="text-decoration: none">Turksportal Interactive l <font COLOR=”#333333”>Football Manager Türkiye Resmi Araştırma Sitesi</font></a>

__________________________________________________ _______________

Nesil
    2005
    Yer
    Evden

Amatör olarak kendi imkanlarıyla yapmış.Helal olsun

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul / Samsun

helal olsun adama walla büyük adam vesselam
    ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI !

Bir forum aktifliğini kaybettiği zaman üyeler gider, adamlar kalır. | Pavel Nedved

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul'un İçinde Herhan

valla benim bildiğim kadarıyla bu adamlar ancak kısa dalga ile çalışıyor, uzun dalga çok profesyonel ve pahalı cihazlar gerektiriyor. Kısa dalga da atmosferden yansıyor. Hal böyleyken uzaya sinyal gitmiyor ki.

TRAC'takilere sormak lazım. Şişirmece gibi duruyor bence.
    TURKSPORTAL
    Football Manager Turkiye
    www.turksportal.net

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

artık bizde uzaydayız be harika bi kaç seneye kalmaz bişeyler göndeririz !

11. Default

biz İzmir'liler böyleyiz

Nesil
    2005
    Yer
    Istanbul/Moskova

bizde para olsa biraz uzayada çıkarız

Mesaj Yetkileri