1 ile 13 arası toplam 13 sonuç

Konu: Mimar Sinanın dehası.

Default Mimar Sinanın dehası.

1950-60 arası bir tarihte inşaat mühendisi, mimar ve jeofizikçilerden oluşan bir Japon heyeti Türkiye'ye gelmiş. Heyet gereken, izinleri alarak ülkemizdeki tarihi yapıları incelemeye başlamış. Ayasofyayı, Yerebatan Sarnıcını vs. gezdikten sonra sıra Sinanın kalfalık eseri Süleymaniye Camisi'yle Sinan'ın öğrencisi Mimar Davut Ağa'nın eseri Sultanahmet Camisi'ne gelmiş.

Japonlar bu camiler üzerinde günlerce inceleme yapmışlar.Japonlar daha ilk incelemede camilerin gevşek bir zemin üzerine inşa edildiğini anlamışlar. Ama bunca yıl, bu camilerde bir çatlak dahi olmamasına akıl sır erdirememişler. Bunun üzerine, bu iki cami üzerine yoğunlaşmışlar.

Araştırmalarının sonucunda herhangi bir sarsıntı sırasında bu iki caminin sabitlenmediğini aksine yerinde oynayarak yıkılmaktan kurtulabildiği ortaya çıkmış. Minarelerin ise çok daha gelişmiş bir raylı sistem mekanizması üzerine oturtulduğunu ve her yöne yaklaşık 5 derece yatabildiğini görmüşler.

Daha derin araştırma yapmak için Edirne'ye, Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'ne gitmişler.Selimiye'nin tüm sırlarını aylarını harcayarak çözmüşler. Japonya'ya döndüklerinde ise Sinan'ın sırlarını uygulamaya sokarak şehirlerini Sinan'ın kullandığı sistemlerle kurup muazzam gökdelenler dikmişler. Yani şuan gelişmiş ülkelerin gökdelen yapımında kullanıldıkları çoğu sistem, yüzyıllar önce Sinanın geliştirdiği mekanizmalarmış.

Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı 5. bir işlem yaratarak çözdüğü söylenir. Ayrıca minarelerin şerefelerine çıkanların yolda birbirlerini görmemeleri ise büyük bir bir dehanın ürünüdür. Almanlar aynı sistemi meclislerinin önündeki dev kürede kullanmışlar. Mimar Sinan bu sistemi 2 metre çapındaki minarelere yüzyıllar önce monte edebilecek bir dehadır. Almanların dehası ise, o çirkin metal yığınına Selimiye'den fazla turist çekebilmelerindedir.

Alıntıdır.

Nesil
    2005
    Yer
    Evden

Helal olsun valla ne diyim

Nesil
    2005
    Yer
    edirne

evet ya ben bunu daha onceden duymustum helal olsun

4. Default

Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı 5. bir işlem yaratarak çözdüğü söylenir.
    işte budur abi..13 bilinmeyen!!!!!!...sanırım bu yüzyılda en fazla 7 yada 8 bilinmeyenli denklem çözülebilmiş diye duymustum..DEHA İŞTE DAHA n e diyeyim.. TÜRK DEHASI.!!

Nesil
    2005
    Yer
    Balıkesir

Helal olsun ya sağlam adam tam bir deha adam ya

Bu arada bu yararlı paylaşım için teşekkürler

valla helal olsun gurur duyuyoruz ama biz yapamıyoruz.Adamlar bizim geliştirdiğimiz projelerle neler yapıyolar şimdi japonyada 7 şiddetindeki bi depremde en fazla 3,4 ölü oluyo ama aynı olay türkiyede olsa.....

Nesil
    2003
    Yer
    The Land Of Fire

vay beee helal olsun

8. Default

İşte bir Türk dehası daha PIRI REIS..
    Çizdiği dünya haritasında onun "çizdiği zamandan cooooookk sonra keşfedilen" yerleri bile göstermiştir..Ve çizdiği harita "onun yaşadığı zamanda" Dünyanın düz değilde yuvarlağa yakın olduğunu gösteren ilk belgelerdendir..Ve o zamanın denizcilik bilgisiyle PIRI REIS in bu haritayı nasıl çizdiği hala anlaşılamamıştır..Çizdiği haritada daha birsürü gizem saklıydı bir yerlerde okumustum ama bulamadım şimdi..bulunca koyarım buraya..Birde şu var benim cok komiğime gitmişti..Cok eskiden Fransızlar yıkanmayı dahi bilmiyorlarmış!!..Bu fransızlar hep Osmanlıya hayranmış ne kadar temiz bu osmanlılar filan diye..sonra araştırmışlar ve Yıkanma kültürünü ve tekniğini(!) Osmanlıdan almışlar ..

Nesil
    2005
    Yer
    Ankara

Eskiden medeniyet doğudaydı işte.piri reis mimar sinan ve daha nice türk büyükleri nice keşifler nice başarılı çalışmalar yapmışlardır.

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

ülkemizde yatan tarih, zeka eseri şaheserler ne yazıkki tanıtım kurbanı. Mimar sinan gerçekten çok zeki bir insanmış.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Teşekkürler güzel paylaşım...
    Daha Mimar Sinan ın bilinmeyen bir sürü sistemi var...
    Ne kadar güzide bir milletin torunlarıyız...
    Kendimle gurur duymaya başladım...

12. Default

Ben 1299 tarihini öğrendiğim gunden beri kendimle gurur duyuyorum..

Quote Originally Posted by TüMeR_yAğıZ
    Eskiden medeniyet doğudaydı işte.piri reis mimar sinan ve daha nice türk büyükleri nice keşifler nice başarılı çalışmalar yapmışlardır.
    Şimdi nerede ? Batıda mı ?

Mesaj Yetkileri