1 ile 11 arası toplam 11 sonuç

Konu: Özel Harekat (Bordo Bereliler & SAS & SAT )

Nesil
    2006
    Yer
    Başkent

Default Özel Harekat (Bordo Bereliler & SAS & SAT )

Birinci ağızdan ilginç ve de gurur verici açıklamalardır...

TSK'NIN GURURU BORDO BERELİLER

Bordo berelilerin görevi özel harekat ve savunmadir.Yıllarca PKK dahil bir cok yasa dışı örgüte kan kusturmuslardir.Farkli araliklarla yapilan dünya özel kuvvetler taarruz,savunma yarismalarinda 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler.Ne Amon'u, ne Delta Force'u Bordo Berelilerin önünde ayakta kalamadi.Almanya,Fransa dahil bir cok avrupa ulkesi ozel kuvvet egitimi aldirmak icin siradalar.Ama Bordo Berelilere verilen egitimin %30'u o ulkelerde gösteriliyor.

-Özel operasyonlarda sessizlik ve hiz en onemli degerdir.

-K.Lock dedikleri kilitleri delta force dahil diger ulkeler 10,13 saniye arasi acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede aciyorlar.

-200 metrede hala nokta atisi yapabiliyorlar.

(Bu arada lafa atilip Bordo Berelilerin egitimini sordum.Verdigi cevap kafami karistirdi.)

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak.Ama bu is her baba yiğidin altından kalkabilecegi bir is degildir.Sen karini,coluğunu cocuğunu ,anani babani yok sayabilirmisin?

(Bu laf üzerine sordum nasil yani komutanim diye)

Bak oglum Bordo Bereli bildiginiz askerlere benzemez.Tabiri yerindeyse,yaninda ailesini kesseler umursamazlar.O askerlerin eğitiminde duygusallik diye birsey yoktur.Ben onlarin komutani olsam ve vurun beni desem 2 ci bir emir beklemez,vururlar.Eğitimlerinde bir insanin basarabilecegi noktanin ustundeki isler icin egitim alirlar.Kisacasi en ağır şartlar onlar icindir.İste Bordo Bereliler bundan dolayi bir numaradir.Iraktaki catışmalarda komando ve piyade birlikleri pkk'lılarla catisirken Bordo Berelileri her zaman catişmanin arasina atarlar ve belki 3 saattir suren bir catisma 20 dakkaya son bulur.

Pkk lilara bir soru sorariz,yakaladigimiz zaman:

-'TÜRK Askerinin geldiğini nasil anlarsınız?'

Bütün şarjörünü üstümüze boşalttığında

-'Komandoların geldiğini nasil anlarsınız?'

Yarim sarjörü üstümüze boşalttıığı zaman

'Peki Bordo Berelinin geldiğini nasil anlarsınız?'

TAK!

İşte oğlum Bordo Bereliler böyledir.Sana 3 olay anlatacağım o olaylar biraz daha detaylı açıklar sana kim olduklarini.(Arkadas o sıra beni dürtükledi iyi dinle burayi diye)

Olay 1: "Doğuda bir gece 12 kisilik bir komando birliği aldigi talimat üzerine dağa cıkıyorlar.Dağda gezerken Pkk'lilarla catişmaya giriyorlar.Ama Pkk zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen baska bir bordo bereli tim.Komandoların hepsi şehit düşüyor.Bordo Bereliler de ise hiç kayıp yok...Olaylar öğrenildiğinde komando birliğinin komutanı catışma yerine gidiyor.Gittiği zaman şehitlerin öldüğü yerde yüzlerce boş kovan görüyor.Bölgeyi arastirdiklarin da biraz asağısında 12 boş kovan buluyorlar.
    Şifrelerin birbirlerine söylenmemesi ve aradaki ihmalkarliklar yüzünden 3 komutan ceza aliyor."

Olay 2: (Burda köyün ismini yazmiyorum beyler)."11 kisilik bir Bordo Bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor.Halk onlara cok samimi ve sıcak davranıyor.Pkklilar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor evladım ve kıyafetleri dahil bütün eşyalarini alip kendileri giyiyor.O köyde Bordo Bereliler sehit düştü diye bütün köy bayram ediyor.Aylarca korudukları o köyden bir hain Pkk lılara bilgi sizdiriyormuş.Köyün komple Pkk'li olduğu sonradan ortaya çıkıyor.Pkk lilarin bu yaptigi ancak olayın sonrasındaki 2 ci ayda ortaya çıkıyor.Ve oraya 4 kisilik bir Bordo Bereli birliği gönderiliyor."

"Sonuc: 2 saat sonra o köyden tabiri caizse eser yok ."

Olay 3: "Amerika'nin askerlerimizin kafasina çuval gecirdiği o olayda,orada 2 Bordo Bereli vardi.Eğer orada başlarındaki komutan emir verseydi, ne ordaki 45 amerikali asker ,ne diğer 20 kisilik kürtler hicbiri sağ cikmazdi.Orayı öyle bir savunurlardı ki çok kanli biterdi.Ve o binanin altinda kilolarca patlayici vardi güvenlik icin en kötü ihtimal orayı gözlerini kırpmadan ucurabilecekleri bile bazi seylere net bir cevap olurdu.O olaydan sonra orda Bordo Bereli oldugunu o zamanki amerikalıların başındaki komutan çok sonra öğrendi ve telefonla genel kurmayi aradi.Ve şunları söyledi "Askerlerinizin gösterdiği anlayış beni cok mutlu etti.Tanrı ya bin şükür ki askerleriniz,askerlerimizi evlerine sağ salim gönderdi".

DİĞER BİR GURUR KAYNAĞIMIZ SAS & SAT

Bu olayları anlattiktan sonra gercekten büyük gurur ve hüzün yaşadim.Ama komutanimiz cok sakin ve ayni tutumla konusmasini sürdürüyordu.Konuyu SAS ve SAT'a getirdi.Ve devam etti.

"Bordo Bereliler dışında TSK'nın birçok birimi vardir oğlum.Bunlarin herbiri birbirinden degerli askerlerdir.SAS ve SAT'ı duymuşsundur.O askerlerde cok agir egitimden gecerler.
    al sana bu egitimden 2 örnek."

SAS'a veya SAT'a girecek olan adaylar boş bir araziye ***ürülür.Üzerlerinde don ve atlet disinda hic bir sey bulundurulmaz.Bu adaylara bir yol gosterilir.Bu yolun sonunda onlari bir kulube bekler.Onlardan 6 kilometrelik yolu 1 saatte almalari istenir.Ve oraya gitmek icin yola koyulurlar.Adaylar yola cıktıktan 10 dakika sonra peşlerine herbiri icin özel sırf öldürmek icin eğitilmis köpekler birakilir.1 saat dolduğunda komutanlar ve denetciler yola koyulur.O yolda oğlum, o kopeklerin cesetlerini bulurlar genelde.Adamlar ciplak elle ya da disleriyle o kopekleri parcalamistir.

(Hemen sordum 'peki komutanim hicmi egitim zaiati olmuyor diye'hemen cevap verdi.)

Olmaz mi oglum olmaz mi.Diğer bir egitimde ise adaylarin hepsi zodiak botlarla denizin ortasina goturulurler .Ve birakilirlar.Belli bir saat sonra oraya tekrar bir botun onlari almaya gelinecegini bildirip ayrilirlar.Direncli olan yaklasik o suda 3 saat hayatta kalmayi basarir.Egitim zaiati cok olur bu egitimde.Bot geri geldiginde kesinlikle durmaz yanlarindan gecer.Tutundun tutundun tutunamadin bir 3 saat daha beklersin.Her seferinde boyle olur.Ve SAS&SAT da şu anda 1 numaradir oglum.Daha bu adamlar oyle egitimler gorurlerki bir insanin imkansiz dedigi seyler.

TSK'NIN STRATEJİSTLERİ
    Türk Silahlı Kuvvetleri'nin stratejistleri yüzlercedir.Komutanlarin altinda cok onemli ve kidemli insanlardir.Öyle stratejilerimiz vardirki oglum bosuna demedik Suriye'ye "5 dakikada kuzeyinizden girer güneyinizden cikariz" diye.Askeriye hicbir zaman bos laf etmez .Savas stratejisi simulasyonlarinda hep galip TSK cikmistir.Ve stratejistleri hic bir casus yakalayamaz.Belki senin sokakta görüp ilgilenmediğin bir adam bile TSK'nin kadrolu stratejisti olabilir.Yuzlerce stratejist binlerce basvurunun arasindan ozenle seçildi ve seçiliyor.Bu adamlarin da sinavlari cok zordur.En üst kademeye ulasabilenler olasi bir dunya savasi simulasyonunda sinava tabi tutulurlar.Bazilari o kadar zeki ki bazi komutanlardan bile daha iyi okuyabiliyorlar durumu.Bu insanlarda komutanlardan sonra en onemli insanlardir oglum.Ve bu staratejistler TSK ya bir seyi tekrar kanitlamistir;Her Türk Asker Doğar...

Alıntıdır
    Fenerbahçe Cumhuriyeti

bordo bereliler hakikaten dünyanın 1 numarası.adamlar neler yapmış.helal olsun onlara.sas ve sat larda geçende lübnana gemi gönderilmişti ozaman gördüm.adamlar çok iriyarıydı.(televizyonda)

Nesil
    2006
    Yer
    Fikstüre Bak..

harika gurur duymalıyız onlarla....

Nesil
    2006
    Yer
    Okul

Benim abimde asker, Bordo bereli

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul- Samsun- Isparta

Bordo Bereli sözü ::

Zoru hemen başarırız,imkansız ise biraz zaman alır...

Nesil
    2006
    Yer
    Sivas

vay be göğsüm kabardı.12 kurşun 12 asker adamlar aşmış.SAS ve SAT ların gördüğü eğitim biraz acımasız

Her ne kadar son yıllarda içlerinde bozulma olsa da JITEM ve TIT de en kuvvetli birliklerimizdendir.

Yazı için sağol kaptaN....

Dünya nın en güçlü Devleti biziz v tabiki en iyi Tim de bizde...

Eğitimleri gerçekten çok ağırmış.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by TR.CaPTaiN View Post

Pkk lilara bir soru sorariz,yakaladigimiz zaman:

-'TÜRK Askerinin geldiğini nasil anlarsınız?'

Bütün şarjörünü üstümüze boşalttığında

-'Komandoların geldiğini nasil anlarsınız?'

Yarim sarjörü üstümüze boşalttıığı zaman

'Peki Bordo Berelinin geldiğini nasil anlarsınız?'

TAK!

Alıntıdır

Bunu daha önce duymuştum gerçekten mükemmel bir şekilde eğitiliyorlar

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Çok etkileyici.Ben ordumuzda bordo bereli gibi bir grubun olduğunu daha duymuştum ne kadar doğru billmiyorum.

Mesaj Yetkileri