Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 45 arası toplam 45 sonuç

Konu: Sizce fm 2008 deki en iyi taktik diziliş

Nesil
    2006
    Yer
    Bandırma-10.5

hangisi en iyi olur bilemem ama ben şu an İtalya'dan Napoli ile oynuyorum
    4-1-3-2 ile ve İnter ile 1. sırayı paylaşıyorum
    Kula bela gelmez Hak yazmadıkça,
    Hak bela yazmaz kul azmadıkça.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Ben daha henüz çok iyi oynayan oturmuş bir taktik buLamadım 2008 için.Her takıma ayrı ayrı yapmak gerekiyor.ÖyLe her takıma gidecek bir taktik buLamadım şimdiye kadar
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2007
    Yer
    34

ben 4312 oynatacagim iyi bir AMCem olacak MC nin en ortasindaki oyuncuyu DMye ok cikartacagim Diger MCler ise kanatlara yonlenecek zaten bildiginiz gibi oklarla yonlendirdigimiz oyuncula hucumdayken yonlendirdigimiz yeri aliyor
    Tırtılın : " Dünyanın sonu " dediğine ,
    Usta : " Kelebek " der ..

Nesil
    2006
    Yer
    Pizzacı

4-3-3 güzel gidiyor şuana kadar.

Nesil
    2006
    Yer
    Çorlu

4-4-2 her oyunda olduğu gibi bu oyundada işe yarayacaktır.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Ooo burada hurafeler yayılmaya başlamış bile. Arkadaşlar hele bir durun oyun çıksın da bakalım hangi sistem iyiymiş. Bir de sizin, en iyi sistem şudur budur diye tartışmanız Türk futbolunun içinde bulunduğu belirsizliği gösteriyor. Sistem dediğiniz şey, klübe ve futbolcuya göre değişir. Yani 4-4-2 her takımda tutmayabilir. 5-3-2 oynuyorsunuz diye bu az gol yiyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bence FM 2008'de hangi sistem en iyi olur diye tartışmak yerine, hangi oyuncularla hangi sistemi oynamayı tercih edersiniz diye tartışmak daha mantıklı.

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Quote Originally Posted by emrah44 View Post
    Sistem dediğiniz şey, klübe ve futbolcuya göre değişir. Yani 4-4-2 her takımda tutmayabilir. 5-3-2 oynuyorsunuz diye bu az gol yiyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bence FM 2008'de hangi sistem en iyi olur diye tartışmak yerine, hangi oyuncularla hangi sistemi oynamayı tercih edersiniz diye tartışmak daha mantıklı.
    Dediklerine katılmakla beraber bana kalırsa durum şudur: İyi hoca sistemini takımına götürür, takım sistemi getirmez.

442 varyasyonları yine popüler olacak o kesin. Tabi yine enteresan dizilişler çıkacaktır. Bkz ben neler yaşadım:

Ben demo'da transferi ve oyuncu gücünü denemek için liverpool'u seçtim. Şöyle kağıda 4-4-2 diamond çiziktirdim. iki stoper ve ön liberoya gözlerinizle dahi oyun alanının diğer yarısına bakmayın diye emir verdim. Böylece onlar üçgen oldular. Bu üçgenden aldığım güçle bekleri daha özgür tuttum. İyi olsun diye sag beke Rafinha'yı aldım.

Neyse çok uzatmayalım, pek randıman aldığımı söyleyemem. Gerçi 2 aydan birinde ayın menajeri seçildim ama aldığım skorlar 2-1, 1-0 ve türevleri oldu. Kanat akınları planlarım hayal kırıklığıydı. Belki de 08'in motoru sebebiyledir. Çok üretken olamadık. Üretken olduğumuz maçta da golü bulamadık. DMC oyuna hiç katılmayınca gol yemedim ama atamadım da. (Planım hızlı kanatların bu açıgı fazlasıyla kapatması üzerine kuruluydu)

biri roma'ya olmak üzere 2 mağlubiyet alınca (1-2 ve 2-1) evladiyelik 4-4-2'ye döndüm. (tabi yeni ayarlarla)

reading maçı sanırım 4-1 bitti.
    tottenham kupa maçı 3-1 ya da 3-0.
    roma 5-2

Pek vaktim yok çok deneyemedim ama dengeli bir 442 gibisi yok diyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

FM'nin mantığı aslında şu : Ortasaha oyuncuları geçiş görevi yapıyor. Aslında önemi olan defans oyuncuları. Yani defans oyuncularını aşırı defansif oynatırsanız zaten başarı geliyor. Sizin yanlışınız şurda olmuş. O da bek oyuncularını özgür bırakmak yerine aksine savunmanın göbeğinde oynayanlar kadar olmasa da aşırı defansif oynatmanız gerek. Yani bir 4'lü savunmanın hemen hemen sadece defans yapması komutunu verirseniz gol yemiyorsunuz bu bir.

İkincisi de iyi kanat oyuncularınız varsa iki DM ile oynamak mantıklıdır ama eğer sıradan kanat oyuncularınız varsa tek DM işinizi görecektir. Bu iki DM den biri daha ofansif olmalıdır (tabi özelliklerine bakarak karar verceğiz). Oyuncu özelliklerinden otomatik olarak gerekli taktikleri vereceğiz. Gerisi oyuncu seçiminize kalmış. Yani kısacası savunmanızı yaratıcı oyunculardan kurmanız pek faydalı olmuyor. Aksine şöyle bir savunma çok daha faydalı olacaktır. Şimdi iki savunma dörtlüsü örneği vereyim ve siz de düşünün.

1. Solda Riise, ortada Sergio Ramos ve Nesta, sağda Lahm
    2. Solda Gallas, ortada Barzagli ve Senderos, Zaccardo

Bakın şimdi 1. 4'lü daha ofansif ve toplamda daha kaliteli ama bu oyunculardan bekleri biraz ofansif oynatarak oynarsanız çok gol yersiniz. 2. 4'lümüz ise çok defansif bir 4'lü. Hücum gücü zayıf. Ancak siz eğer bu oyuncuları aşırı defansif oynatırsanız zaten kolay kolay gol yemezsiniz. Gol atması veya attırması gerekenler bu adamlar değil, orta saha ve forvet...

Bakın bu söylediklerimi bir örnek üzerinde görelim. Şu anda devam ettiğim bir kariyerim var ve orada yayınladığım bir istatistik herşeyi açıkça ortaya koyuyor.
    Normal 4-4-2 oynuyorum ve şimdi şut istatistiklerine bakalım :

Şut İstatistikleri (Atılan şut/Kaleyi bulan şut) : 15 Maç.

Defans : 22/10 (% 45.6)

Orta Saha : 62/33 (% 53.2)

Forvet : 109/49 (% 45.0)

Bakın benim sistemimde beklerin oyuna fazla katılmaması taktiğini verdim ama gördüğünüz gibi defans oyuncuları tam 22 şut atmış 15 maçta. Evet belk büyük bir sayı değil ama bir de yüzdesine bakalım. % 45.6... Forvetlerin yüzdesi nedir? % 45.0... Yani beklerinizi savunmaya dönük oynatmanız onların şut ve gol atmasına engel değil. Sizin oyuncu komutlarında yaptığınız her geri hareket savunmaya etki ediyor. Kısacası bunlar...

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Doğru diyorsun defans elemanlarını defans gibi düşünmek gerek. Evladiyelik dediğim 4-4-2'de buna döndüm zaten.

Yalnız sorun şu ki ben gol yemiyordum. Halihazırda en az gol yiyen takım bendim. Bahsettiğin dezavantajı Bekleri 8 kanat oyuncularını 12 mantelite ile birbirine yakın tutarak (ve closing down vererek) çözdüm sanırım. Ama ne oldu üretkenlikte sıkıntı çektik. Bazen uyuz italyan takımı formatında oynamayı severim. Ama ne yazık ki fm sürekli sıkıcı futbola izin vermiyor. Ya da ben beceremedim. capello'nun juventus'u için dünyada 1-0 yenemeyeceği takım yok derdim eskiden. öyle bir takım, öyle bir sistem istiyorum

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

peki bu taktiklerde oyuncu verilerini oyunun kendi verilerinden mi yararlanıosunuz...yani set to winger falan filan gibi...

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Quote Originally Posted by shadowrefree View Post
    peki bu taktiklerde oyuncu verilerini oyunun kendi verilerinden mi yararlanıosunuz...yani set to winger falan filan gibi...
    Aslında biraz genel söyledim ama yukarıda söylediklerime ek olarak forvetlerin uzun şut özelliğini "sürekli" yapmanız çok önemli. Oyundaki kalıplara göre yapınca bu uzun şutlar olmuyor. Yani Striker'ı seçince uzun şutlar kapalı oluyor forvetler için. Böyle incelikleri var. Orta sahanın kanatları için ve defansif orta sahalar için oradaki kalıpları aynen kullanabilirsin. Bir de ofansif ortasaha görevi için.. Ama bu görevde yaratıcılığa dikkat etmen gerek, çünkü bazı oyuncular ofansif ortasaha mevkiinde oynasa bile yaratıcılıkları az oluyor.

Bir de şunu söyleyeyim. Maç sonlarında savunmadan değil de ortasahadan oyuncu çıkarılması gerekiyor. Savunma 4 kişi olduğu sürece ortasahada 1 kişi bile olsa önemli değil. Eğer gerideyseniz maç sonlarında bunu uygulayın.

Nesil
    2007
    Yer
    CORLU

Standart taktik : 4-4-2

Nesil
    2006
    Yer
    Pizzacı

Quote Originally Posted by NisRoc View Post
    Standart taktik : 4-4-2
    Fm 08'e standart taktik hiç uymuyor bence.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by emrah44 View Post
    Aslında biraz genel söyledim ama yukarıda söylediklerime ek olarak forvetlerin uzun şut özelliğini "sürekli" yapmanız çok önemli. Oyundaki kalıplara göre yapınca bu uzun şutlar olmuyor. Yani Striker'ı seçince uzun şutlar kapalı oluyor forvetler için. Böyle incelikleri var. Orta sahanın kanatları için ve defansif orta sahalar için oradaki kalıpları aynen kullanabilirsin. Bir de ofansif ortasaha görevi için.. Ama bu görevde yaratıcılığa dikkat etmen gerek, çünkü bazı oyuncular ofansif ortasaha mevkiinde oynasa bile yaratıcılıkları az oluyor.

Bir de şunu söyleyeyim. Maç sonlarında savunmadan değil de ortasahadan oyuncu çıkarılması gerekiyor. Savunma 4 kişi olduğu sürece ortasahada 1 kişi bile olsa önemli değil. Eğer gerideyseniz maç sonlarında bunu uygulayın.
    oyun çıktığında taktik önerilerini bekliyorum dostum...

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Quote Originally Posted by shadowrefree View Post
    oyun çıktığında taktik önerilerini bekliyorum dostum...
    İnşallah. Ama ben oyunu biraz geç alacağım gibi. Öncelik PES7.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri