Sayfa 10 / 10 İlkİlk ... 8910
271 ile 300 arası toplam 300 sonuç

Konu: FM 2008 Taktik ve Antreman Tartışma, Soru Cevap

Ben siteye üye oldum herkese merhaba.Aydağon arkadışıma bu yazıları ve soruları cevapladığı için teşekür ediyorum.Bir şey sorcam bu görüntüleri nasıl siyaha çeviriyoruz.Cevaplarsanız sevineceğim.

merhaba.sorum antreman programlarıyla ilgili.Öncelikli sorum forumumuzun birçok yerinde tavsiye edilen bilindik(FMG vs..) antreman programları hangi mantıkla hazırlanıyor.örneğin bir savunma oyuncusunun savunma veya aerobik olarak belirlenen dereceleri hangi hesaba göre değer alıyor(atıyorum savunma 15 birim olacak)...? vaktizamanında yorukefe arkadaşımızın verdiği john terry örneğinde olduğu gibi .mevcut savunma oyuncularımı bir araya getirip hesaplamalarla ortalama bir antreman programı oluşturmak daha mı faydalı.? taktiğe göre antreman programı uygulamak mı daha mantıklı..? zira bir süre sonra yapay zekanın taktiğimizi çözeceğini düşünürsek yani bir taktik için yani bir antreman programımı ayarlamamız gerekiyor mu? cevplayanlara fikirlerini paylaşanlara şimdiden teşekkürler.

slm arkiler. benim sorunum taktikler alakalı yardım ederseniz sevinirim.ben Man Utd yonetiyorum.C.ronaldo benim için en önemli oyuncu hernekadar özellikleri gercege göre düsük olsada. Sorum su: Ben Ronaldoyu sol kanatta oynatmak istiyorum(AMRL).Bu oyuncuyu S.A.Fergusson gibi gole donuk nasıl oynatabilirim. Adam gecen sezon rekor kırdı 41 gollll. Bu oyuncuyu gercekteki gibi nasıl oynatabilirim yardım edermısiniz...

Nesil
    2007
    Yer
    .

Quote Originally Posted by hasankirbelini View Post
    merhaba.sorum antreman programlarıyla ilgili.Öncelikli sorum forumumuzun birçok yerinde tavsiye edilen bilindik(FMG vs..) antreman programları hangi mantıkla hazırlanıyor.örneğin bir savunma oyuncusunun savunma veya aerobik olarak belirlenen dereceleri hangi hesaba göre değer alıyor(atıyorum savunma 15 birim olacak)...? vaktizamanında yorukefe arkadaşımızın verdiği john terry örneğinde olduğu gibi .mevcut savunma oyuncularımı bir araya getirip hesaplamalarla ortalama bir antreman programı oluşturmak daha mı faydalı.? taktiğe göre antreman programı uygulamak mı daha mantıklı..? zira bir süre sonra yapay zekanın taktiğimizi çözeceğini düşünürsek yani bir taktik için yani bir antreman programımı ayarlamamız gerekiyor mu? cevplayanlara fikirlerini paylaşanlara şimdiden teşekkürler.
    Şahsi düşüncem ortalama hesaplar ile bir antrenman programı yerine taktiğe göre antrenman programı yapmanızdır.Böylece oyuncularınız taktiğiniz uygun şekilde gelişecektir ve daha çok fayda sağlayabilirsiniz.

Quote Originally Posted by jumanji_949 View Post
    slm arkiler. benim sorunum taktikler alakalı yardım ederseniz sevinirim.ben Man Utd yonetiyorum.C.ronaldo benim için en önemli oyuncu hernekadar özellikleri gercege göre düsük olsada. Sorum su: Ben Ronaldoyu sol kanatta oynatmak istiyorum(AMRL).Bu oyuncuyu S.A.Fergusson gibi gole donuk nasıl oynatabilirim. Adam gecen sezon rekor kırdı 41 gollll. Bu oyuncuyu gercekteki gibi nasıl oynatabilirim yardım edermısiniz...
    Ne yaparsanız yapın 40 gol attırabileceğinizi sanmıyorum.Ancak C.Ronaldo'yu kanada koyup ceza sahası içerisinize ok ile yönlendirirseniz biraz da hücuma dönük komut yerleştirirseniz(mantalite atak,ileri çıkışlar-topla koşma sık sık,yaratıcılık normal ile fazla arası gibi)fazlaca gol atabileceğinizi düşünüyorum.
    Kıyamet kopacak da olsa bırakınız adalet yerini bulsun....

green beret cevabın için teşekkürler senden ufak bir yardım daha rica edeceğim.ben genelde cm 01/02 deki 4-1-3-2 (orta sahanın tüm okları hücuma yöneltilmiş şekilde) taktiğini kullanıyorum.senden antreman programıyla ilgili tavsiyeler istersem bana neler önerebilirsin.tabii diğer arkadaşlarda önerileri yazarlarsa zevkle kabul ederim.bana pozisyonlar içinde tavsiyede bulunabilir misin ne tarz oyunculara sahip olmam gerekebilir.hertürlü tavsiyelere açığız teşekkürler

Nesil
    2007
    Yer
    .

Ortasahanın en gerisindeki oyuncunun iki yönlü olması avantaj sağlar.Ortadan direk paslarla takımı kontra atağa kaldırabilecek bir Mc'nin var olması iyi olur.Beklerin defansif özellikleri iyi olmalıdır.Eğer kontra atak oynatabilecek bir Mc oyuncun var ise hızlı forvetleri deneyebilirsin.Antrenman programı kısmına gelirsek;sen özelden veya buradan bana taktiğini atarsan ben komutlara göre elimden geldiğince bir antrenman programı oluşturup sana yollamaya çalışırım.

Takımım taktiğini ve kadrosunu linkte veriyorum.takımı görünce umarım şaşırmazsın .Bildiğin oyuncularda vardır mutlak.Ligteki pozisyona gene forumlarda okuduğum bilgiler sayesinde geldim ama mevcut durumumla ilgili olumlu olumsuz yorum yapanlarada şimdiden teşekkürler.Green Beret gösterdiğin ilgiden dolayı ayrıca teşşekürler...

[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/ADMINI%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]

Nesil
    2007
    Yer
    .

Yalnız ben linki göremiyorum.
    dosyadepola.com a upload eder misin?Ben taktiğe bakıp sana 2-3 gün içerisinde bir antrenman programı oluştururum.
    Ayrıca Bank Asya 1.Lig'de kadro numarası olduğundan pek oynamadım maalesef oyuncular hakkında fazla bilgim yok.

Pardon...Şunuda hemen belirtmek istiyorum.oyuncular için göreceğin komutlar Sirius James in aparat dosyası ve birazda Atasagun un bahsettiği taktik hazırlamak için kullanılan hesaplamaları bir sinerji yaratma adına kullanmamla ortaya çıktı.haddimizi aşaraktan
    http://www.dosyadepola.com/download.php?file=315Diski Spor.tac

Nesil
    2007
    Yer
    .

Tamam ben 2-3 gün içerisinde antrenmanı komutlara göre yapmaya çalışırım.Eğer bu konu altından vermezsem linki özel mesaj yolu ile dürtersin beni.
    Sınav haftam olduğundan dolayı unutabilirim.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben bir antrenman programı hazırladım FM 2009 için bunu insanlar tek tek değilde tek bir şeyi import ederek bütün kategorileri oyuna yüklesin istiyorum.

Örnek: Emurafu Tug's Training konusundakini indirdikten sonra bir tane tsh dosyası var ama oyuna import edince 8-9 tane bende böyle yapmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2007
    Yer
    .

Ctrl+A kombinasyonu ile hepsini seç sonra istediğini yapmayı deneyebilirsin.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

nasıl yani anlamadım? ctrl+A ile seçtikten sonra nasıl yani ?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2007
    Yer
    .

Program düzenle'ye geldikten sonra herhangi birine tıkla.Sonra Ctrl ve A'ya bas.Hepsi seçilmiş olacaktır.Ondan sonra aktar de. ".tsh" biçiminde toplu şekilde oluşacaktır.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Çok teşekkürler yaptım
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2007
    Yer
    .

Quote Originally Posted by hasankirbelini View Post
    Pardon...Şunuda hemen belirtmek istiyorum.oyuncular için göreceğin komutlar Sirius James in aparat dosyası ve birazda Atasagun un bahsettiği taktik hazırlamak için kullanılan hesaplamaları bir sinerji yaratma adına kullanmamla ortaya çıktı.haddimizi aşaraktan
    http://www.dosyadepola.com/download.php?file=315Diski Spor.tac
    Bir şeyler yapmaya çalıştım.Umarım işinize yarar.İyi oyunlar dilerim.
    http://files.filefront.com/Diski+Spo.../fileinfo.html

İspanya liginde recrativo ile oynuyorum.Total dominasyon taktiği kullandım genelde ama nedense bir türlü başarılı olamadım ligden düşmemek için çabalıyorum.
    İspanya ligi,recrativo, yada taktik hakkında önerileri olanların yazacaklarını merakla bekliyroum.

Quote Originally Posted by sardokar View Post
    İspanya liginde recrativo ile oynuyorum.Total dominasyon taktiği kullandım genelde ama nedense bir türlü başarılı olamadım ligden düşmemek için çabalıyorum.
    İspanya ligi,recrativo, yada taktik hakkında önerileri olanların yazacaklarını merakla bekliyroum.
    Kimseden cevap yok hala.

Nesil
    2007
    Yer
    .

Goals Galore diye bir taktik olacaktı Avrupa sitelerinde.Onu deneyebilirsin.

Quote Originally Posted by Valheru View Post
    valla arkadaşlar oldum olası şu fm2008 ile bir türlü barışamadım.ne yapsam taktik tutmuyo.eskiden üniversitede bizim sınıfta bi eleman vardi.Bilgisiyar mühendisiydi.cocuk okul birincisiydi adam paso fm oynuyodu.Birgün printırdan cıktı almış getirmiş kadroyuda getirmiş adam torinoyla bütün kupaları toplamış.fm2006 dan bahsediyorum bu arada.daha sonra cocuk datalarını bulmuş karıştırmış oyunun taktiğini çözmüş.valla fm2008 de başarılı olan ben pek duymadım.yani ben fenerbahçenin başındayım ilk sezonda şampiyonlar ligi şampiyonlugunu almak hayal
    Turksportala ilk yazım bu.Sürekli dosya indirmek için kullanıyordum.Biraz da ben vereyim dedim.Görüyorum ki hala kendine uygun bir taktik bulamayanlar var onlara benden bir tavsiye ben de burda ki taktiklerin çoğunu denedim ama tutmadı.Tutmaması çok doğaldı.Çünkü takımım başkaydı.Taktik yapmaktan korkmayın kendi yaptığınız taktik en iyi taktiktir.Sadece burdaki taktiklerden bir fikir alın.Oyunculara bireysel komutlar verin.Somut bilgiler yazmadığımın farkındayım.Ama uğraşmadan olmaz.Ben uğraştım ve hazırlık maçlarında 8 9 fark yerken birkaç maç sonra kendi yaptığım taktikle kolay kolay yenilmemeye başladım.Taktik bölümüne de ekledim ss leri de hemen koyacağım.Umarım bir fikir verir.

Quote Originally Posted by wwhirlwind View Post
    Tacgraber isimli programı bende buldum 1 saatir filan denedim fm 2008 de calisiyor sorun yok yalniz rakibin maca ilk cıktıgı taktigi veriyor yani macın ilerleyen dakikalarındaki degisiklikler yansımıyor heralde yorukefe kardeste boyle yapıyordu
    Evet o program sayesinde yapıyordum. Programıda yine bu forumdan bulmuştum yanlış hatırlamıyorsam. Biraz incelediğimde o program aslında şunu yapıyor. Mesela bir teknik direktörün özelliklerini schot yardımı ile görün. Orada bir yazı var oyun yüklü olmadığından tam aklımda kalmamış, o yazı pası ayarlıyor onun dışındakilerin hepsi zaten mantıklı. 20 birim üzerinden yapın, o programın yaptığı ile aynı, dediğim gibi sadece pas olayı farklı oda pas ile alakalı olamayan bir yazı olduğu için gözden kaçıyor.
    Kısacası fikir edinme bakımından iyi fakat hep söğlerim, kişinin kendi tarzı olmalı, herşeyi ile bu benim diyebilmeli.
    Sevgiler, saygılar

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

1- Closing down nedir çok verilince ne olur az verilince ne olur ?
    2- Tempo nedir?
    3- Direct long pasları oyunda ne gibi etkiler göstermektedir?( Direct pas dikine oynamak mıdır?
    4- Oklar oyuncunun oraya koşmasını mı sağlar ?
    5- Creative Freedom'un forvetlerde çok kullanılmasının nedeni nedir? Creative freedom'u istediğimiz oyuncuya kullanabilir miyiz?
    6- Hold Up Ball ne işe yarar ?
    7- Width'i kullanırken diğer şeylere bakmamız gerekiyor mu? (Tempo,pas stili vb.)
    8- Tackling hard olunca oyuncular sert mi dalıyor ? Yani ayağa kasıtlı hareket gibi mi? Bana böyle olunca mantıksız gibi geldi.
    9- Oyuncunun boyu fmde önemli midir? Yoksa sadece jumping özelliiğimi etkilidir ?
    Beyler bu soruları ayrıntılı bir şekilde cevaplayan olursa çok iyi olur.

Quote Originally Posted by Her026 View Post
    1- Closing down nedir çok verilince ne olur az verilince ne olur ?
    2- Tempo nedir?
    3- Direct long pasları oyunda ne gibi etkiler göstermektedir?( Direct pas dikine oynamak mıdır?
    4- Oklar oyuncunun oraya koşmasını mı sağlar ?
    5- Creative Freedom'un forvetlerde çok kullanılmasının nedeni nedir? Creative freedom'u istediğimiz oyuncuya kullanabilir miyiz?
    6- Hold Up Ball ne işe yarar ?
    7- Width'i kullanırken diğer şeylere bakmamız gerekiyor mu? (Tempo,pas stili vb.)
    8- Tackling hard olunca oyuncular sert mi dalıyor ? Yani ayağa kasıtlı hareket gibi mi? Bana böyle olunca mantıksız gibi geldi.
    9- Oyuncunun boyu fmde önemli midir? Yoksa sadece jumping özelliiğimi etkilidir ?
    Beyler bu soruları ayrıntılı bir şekilde cevaplayan olursa çok iyi olur.
    Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım :
    1-) Closing down = Alan daraltma. peluk der ki :
    a) Oyuncu direk olarak rakibin alanını daraltır, pas şansını azaltır.
    b) Rakibin pas verebileceği pozisyonlara hareketlenir. İsteksiz oyuncular bunu yapar. bu doğrultuda benim çıkarımım da :
    Closing down fazla olursa oyuncular tüm sahada alan daraltma yapacağı için çabuk yorulurlar. oyuncular çok fazla alan daraltmaya çalışırsa oyunu çok fazla oynayamıyor. Ben kendi taktiklerimde az tutmaya çalışıyorum.

2-) Tempo : Oyunun oynanma hızı. Eğer tempo çubuğunu sağa doğru hareket ettirirsen oyunu hızlandırırsın. Yani oyuncuların daha çabuk oynar. Oyuncularının pas atacakları yeri hızlı düşünmeleri ve karar vermeleri gerekir - decisions özellikleri ön plana çıkar. Düşürürsen oyunu yavaş ve sakin oynarsın, oyuncularının pas yapmak için daha fazla düşünmesine imkan verirsin. Özellikle defanstaki pas hatalarını bununla önleyebilirsin.

3-) Direct pas : Ayağa pastır. Oyuncu risksiz şekilde pas vermeye çalışır. Uzun pas ise şişirme dediğimiz olay. Risklidir, çok fazla top kaptırır oyun hakimiyetini kaybedersin.

4-) Bildiğim kadarıyla ileri oklar atak yaparken oyuncunun o bölgeye hareketlenmesini sağlar. Geriye doğru olan oklar rakip atak yaparken oyuncuyu o bölgeye hareketlendirir.

5-) Hold up ball : oyuncuların top saklamasıdır. Başarılı olması strength özelliği ile alakalıdır.

6-) Şöyle diyelim : Forvetin sol çaprazdan kaleye yaklaşıyor. Penaltı noktası yakınlarında bir oyuncun var. creative freedom'un işlevselliği burada ön plana çıkıyor : eğer yüksek verirsen oyuncun kaleye gönderir ama düşük verirsen riske girmez, uygun pozisyondaki oyuncuya verir. flair ile alakalı bir durum. Flair'i (tam karşılığı olmasa da özel yetenek) yüksek bir oyuncuya creative freedom'u yüksek verirsen oyuncu en zor pozisyonlarda bile topu kaleye başarılı bir şekilde gönderir. tabii takımının kapasitesi ve kreatif yönü zayıfsa düşük tutmanda yarar var.

7-) width : genişlik. oyunu geniş alana yayacaksın, yoksa dar alanda mı oynayacaksın ? işte burada tempo ve pas seçimleri devreye giriyor. kısa pas ve düşük tempo ile oyunu geniş alana yayman zordur. ancak direkt paslar ve hızlı oyun ile oyunu geniş bir alana yayabilir rakibin defansını açabilirsin.

8-) tacklingin hard olması, oyuncunun rakibi daha fazla zorlayarak topu kapmaya çalışmasıdır. hard tackling'de defans oyuncularının tackling özelliği yüksek olursa az faul yaparsın. ama tackling özellikleri düşükse çok fazla faul yapar, çok fazla penaltı, frikik olur. bu yüzden bunu genel olarak değil de "player instructions"tan teker teker vermen daha doğru.

9. soruya cevap veremeyeceğim. Yanıldığım yerler mutlaka vardır. Kendi çapımda sorulara cevap vermeye çalıştım. Yanlışımız varsa düzeltin, biz de bilgilenelim.

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Arkadaşlar skor koruma taktiği yapmam için ne gerekli özellikle width,tempo ve closing down'u nasıl yapmalıyım?

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by Mert Kurtoglu View Post
    1=)Sizce maça hakim olmak için kısa pas mı yapılmalı bunu yararları neler olur?
    2=)Forvetlerin verimini arttırmak için ne yapılmalı?
    3=)Galatasaray gibi bir takıma çok 5 transfer yaptık diyelim.Bu oyuncular takıma alışma dönemi geçirir mi?Geçirirse bu kaç hafta puan kaybına patlar(oyuncular 24 yaşın altında)?
    4=)Kısa pas oynarsak takımı atak mı yoksa defansif çekilde mi oynatmalıyız?
    5=)Defanstaki oyuncuların hatalarını gidermek için neler yapılmalı?

Bu soruların cevabını alırsam çok sevinirim herkeze iyi akşamlar dilerim...

1- Kısa pas yaparsan tempoya göre oyuna hakim olma durumun değişir. Düşük tempoda kısa pasla topla oynama yüzden daha fazla olabilir.

2- Çift forvet kullanıyorsan yana doğru oklar seçebilirsin. 2 forvet arasında "Pozisyon değiştir" özelliğini kullanabilirsin. Baskın yönü olan (örneğin top sürmesi, hava topu, hız/hızlanma gibi) bir forvetin varsa onu "Target Man" seçerek onun üzerinden oynayabilirsin.

3- Aldığın oyunculara bağlı. Ama oturmuş bir iskeletin varsa pek sorun olmaz.

4- Normalin biraz ilersinde oynatıyorum ben. Defansif oynatırsan çok pas yaparsın ama pozisyon sayın düşer.

5- Defasn çizgisini oyuncuların hızlarına göre ayarla. Çok hızlı oyuncuların yoksa derin yap. 2 tane aynı özelliklere yakın oyuncu kullanmak yerine, farklı tarzda oyuncular kullan.(Biri hızlıyken diğerinin hava hakimiyeti yüksek vs) Eğer 4'lü defans kullanıyorsan beklerin sık sık ileri çıkmasını kapat.
    "YÜCE ATATÜRK"

Quote Originally Posted by fernandez View Post
    Oyunun içerisinde antrenman sekmesine tıkla,programlara tıkla,programları düzenle kısmına bas,
    aç de,oradan antrenman programını seç,sonra Genel antrenmandan oyuncularını gerekli yerlere taşıyabilirsin.
    Çok sağol dostum tam zamanında verdin yardımı...

Nesil
    2008
    Yer
    football manager

Quote Originally Posted by RoNNiE91 View Post
    Arkadaşlar lütfen bana taktik önerir misiniz Beşiktaş için.Olmuyor,yenemiyorum.Mis gibi takım var elimde ama Çaykur Rize'ye Gençlerbirliği'ne İnönü'de ya kaybediyor ya berabere kalıyorum.Lütfen bir taktik verebilir misiniz?Çıldırmak üzereyim.
    abicim sen hiç opposition instructions u kullandın mı hiç?
    Eğer bir kullanmak istersen sana yardımcı olabilirim...

Küçük takımlar için taktik önerebilirmisiniz takım antalyaspor

Hep bi antreman programında bahsediliyor ama ben hiç o kadar teferruata gerek görmedim. Tek uğraştığım şey ise her antremana tek özelliği yüksek olan antrenör atıyorum. Mesela Savunması 18 olan bi antrenör buluyorum ona sadece savunma antremanı yaptırıyorum. Bunun gibi. Ve oyuncularım fevkalade gelişim gösteriyorlar.

Gençler herkese iyi oyunlar geçenlerde çok eskiden oynadığım fm 2008 oyununu netten indirdim. Ancak burdaki forumda bulunan taktiklerin linkler ölmüş elinde fm2008 taktik arşivi olan varmı?

Sayfa 10 / 10 İlkİlk ... 8910

Mesaj Yetkileri