Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
31 ile 60 arası toplam 67 sonuç

Konu: 3'lü defans dizilişleri-Eksileri ve Artılarını Tartışıyoruz

Nesil
    2006
    Yer
    Aşk-ı Şehir

Çoğu kişi 3'lü defans kötü demiş."Katılmıyorum." Eğer takımındaki DC'ler iyiyse 3'lü defans çok iyi bir hücum taktiği durumuna gelebilir. Ben şu anda 3'lü defans kullanıyorum ve Valenciennes gibi bir takımla lig 2.'siyim....

Taktiğim'de bu:
    Last edited by Aşk-ı Şehir : 22.Aralık.2007 at 14:59
    I'm back...

3'lü defans bence çok pozisyon verir ve takımın morallerini olumsuz yönde etkiler ama sweperle 3'lü taktik size önere bilirim çünkü öndeki ikili defans hata yaptığında arkadaki hemen sweper denilen savunmanın en gerisindeki adam kaleciyle paslaşarak hatayı %58 oranında düşürür ama üçlü defansı yinede tercih etmem ben en çok 4-4-2 veya 4-1-2-1 taltiklerinde oynarım.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    3'lü defans bence çok pozisyon verir ve takımın morallerini olumsuz yönde etkiler ama sweperle 3'lü taktik size önere bilirim çünkü öndeki ikili defans hata yaptığında arkadaki hemen sweper denilen savunmanın en gerisindeki adam kaleciyle paslaşarak hatayı %58 oranında düşürür ama üçlü defansı yinede tercih etmem ben en çok 4-4-2 veya 4-1-2-1 taktiklerinde oynarım.
    Last edited by bloodmaxi : 21.Aralık.2007 at 23:14 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    İzmir-Ordu

Savunma için:
    3'lü defans varsa genelde WBL-WBR AML-AMR kullanırım aml-amr'nin closing down özelliklerini en sona getiririm tam saha basarlar böylece rakip takımın bekleri hücumda etkisiz kalır.wbl-wbr'ler de rakibin kanat oyuncularını alır ve rakip kanattan giremez.Ama rakibin kanatları çok hızlı ve çok iyi çalım atıyorsa hücum yapabilirler.Bunun yanında 1 DM veya 2 MC ile oynarım.Rakibe orta alanda pres yaparlar.Böyle yaptınığız zaman gol yemeniz çok zor olur.Ama DC'leri fazla ileri çıkartmamanız gerekir ya da DC'lerinizin çok hızlı olması gerekir yoksa savunmanızın arkasına atılan toplar ya da kontra ataklardan çok gol yersiniz.Bir de takımınızın iyi pas yapması ve topu ayağında tutabilmesi şart.Yoksa hücumdayken topu kaptırırsınız kontradan golü yersiniz.

Hücum için:
    Söylediğim gibi çok iyi pas yapan bir takım gerekli.Yavaş ya da hızlı oynamanız farketmez.Orta sahanın göbeğindeki oyuncularınız hem ofansif hem de defansif yönden iyi olmalı.Bekleriniz hızlı ve top kapması iyi olmalı.Kanat oyuncularınız da hızlı ve top sürmesi yüksek olsun yeter.Forvet için en önemli özellik ise off the ball.Yani tam bir beleşçi olması lazım.Onun dışında hızı, dayanıklılığı, top sürmesi + yanları olur.

Doğru uygularsanız başarı gelir.Ama bu taktiğin oturması biraz zaman alabilir.Sezon ortasında denemeye kalkmayın.Takımınız saydığım özelliklerde oyunculardan oluşuyorsa başarılı olur.Bir de Emrah abinin verdiği antreman programını kullanın.Başarılar

3 defans da hatayı azaltmak için WBL-R kullanmak gerekiyor ayrıca daha da sağlam yapmak için bir de dm o zaman da geriye 4 oyuncu kalıyor ben de 2 li forvet sevdiğim için 3 lü defans kullanamıyorum

Thumbs up

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Kanatların boş kalmasını engellemek için bir öneriniz var mı?

defansta kanatların boş kalmaması için çözüm 3 lü defans sağ ve solu ok çıkararak yanlara çekmektir

Nesil
    2004
    Yer
    istanbul

Bence kanatlarda defansif oyuncular kullanmak yerine 3-4-1-2 nin ortasında kesiciliği ve defansı kuvvetli iki orta saha kullanılarak rakip sindirilebilir. Ayrıca bu oyuncuların passingi de iyi olursa rahatlıkla oyun kurabilir,iyi bir amc ile de bol pozisyona girip rakip defansı zorlayabilirsiniz.

...............
    Last edited by boran19_6886 : 24.Mayıs.2008 at 17:23

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

3'lü defansın artıları tabikide çok WBL-WBR oynayan oyunculara ileri kadar ok çıkarırsanız 4 forvet gibi oynama şansınız var ama ortasahada oynayan 1 oyuncu mutlaka DMC koyulmalı ve DC'nin kanat yerlerine koyduğunuz oyuncuların mutlaka hızıda olmalı çünkü WBL-WBR ataklarda geride kalırsa onun kanadında oynayan DC zor anlar yaşabilir.

3 lü defansı ben de çok kullanmadım ama dc niz iyi ise vede sağ sol daki dc lerinizib dr dl özelliğide varsa ozman defansınız güçlü oluyo vede ortasahadaki dmc leriniz top kapması iyi ise presle topu defansınızdanda uzak tutabiliyosunuz ama yinede 3 lü defansı tercih etmiyorum hiçbizman...

Ayg.22 Fun Club's

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

ekleyebildim mi bilmiorum ama benim durumum böyle 3lü defans ve 3 lü forvet bence en iyi taktik doğru kullanılırsa
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    pek açıklayıcı olmadı farkındayım burada kırmızı çizgiden sonra bu taktiği kullanamaya başladım sonuç ortada

Last edited by juanov : 09.Haziran.2008 at 01:38 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

ne zaman denesem 3-4 yiyorum.......

Nesil
    2007
    Yer
    Amasya / Merzifon

3 lü defans favori taktiğimdir . Çünkü orta sahanın ortasınıgüvenceye alırsın . Ama bu taktiğin bir şartı var . DMC ve WBRL adamları kullanacaksın .

- " Maçta kanatlarım boş kalıyor " diyen arkadaşlar, WBRL adamlarının mentallerini defansif yapı ve fazla olmamak şartıyla şartıyla iyica geri çekin . İleri çıkışları fln sık sık yapsanız da ( ki yapmanızı öneririm ) WBRL oyuncularınız geriye rahat dönecektir .

- Ayrıca DMC adamını defansif bir oyuncu yaptıysanız ( ki yapmışsınızdır ) Her zaman WBRL adamlarınıza yardıma gelirler . Böylece hem kanat sorununu çözmüş olur hem de DC adamlarınız rahatlar .

- DC leri okla kanatlara çıkartın diyen arkadaşlara katılmıyorum. Yoksa mantıken tek kişi savunma yaparsınız . Bende adam ok çıkarmayı denedim ama büyük takımlarda bile rakip kanat oyuncularını hiçbir şekilde tutamadılar hem de defans hep tek kişi kaldı .

- Ben, taktiğinizi, her zaman DMC ve WBRL kullanıp yukarıda verdiğim gibi ayarlamanızı öneririm . " Daha önce dediklerini denedin mi ? " derseniz, Kayserispor'da WBR ' de Marvin Angulo gibi yavaş, WBL ' de İlkem Özkaynak gibi özellikleri düşük oyuncular denedim ve kanatlardan gol yediğimi hiç hatırlamıyorum . ŞL'de Inter'le yaptığım bir maçımda, Inter, hep kanatlardan gitti ve gol bulamadı . Ayrıca yukarıda belirttiğim stratejiyi Inter'de de denedim ve Inter'in Kayseri'den daha iyi olmasından dolayı daha verimli sonuçlar aldım .

- Ayrıca hücum hattınız hem güçlü hem de çok oyuncudan oluşur . Ben 2 AMC 2 de FC kullanırım ama tabi burasını siz bilirsiniz Kayserispor'la 7-0 Ankaragücü galibiyetini ve Inter ile 6-2 Milan galibiyetlerimi unutamıyorum

hayatta 3 lü defans kurmam özellikle premier ligde en kötü takımda bile rüzgar gibi adamlar var mutlaka bek kullanırım üstüne üstlük beklere alan savunması yaptırırım 3 lü savunmayı desteklemiyorum
    "Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat denilmektedir."

Nesil
    2007
    Yer
    34

otomatik ayardan sağ ve soldakine sweeper özelliği verince defans idare ediyor ama genel olarak kanatlardan çıkış kötü oluyor zorunlu kalmadıkça gerek yok diye düşünüyorum
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by amasyali View Post
    3 lü defans favori taktiğimdir . Çünkü orta sahanın ortasınıgüvenceye alırsın . Ama bu taktiğin bir şartı var . DMC ve WBRL adamları kullanacaksın .
    Sen bunu risk alıp 2 li defansada yapabilirsin
    kalan 1 adamıda istediğin daha güzel bir yere yerleştirirsin çok daha iyi birşey ortaya çıkacağından eminim
    Last edited by ogcj_me : 17.Haziran.2008 at 15:59 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Seni tebrik ederim Amasyalı , wbrl 'li 5-3-2 dizilişinin mantığını iyi çözmüşsün, bu benim en sevdiğim dizilişlerden biridir, defansif bir diziliş gibi gözükmesine rağmen futbolda ki en dinamik dizilişlerden biridir. Savunmada 5 defans oyuncuyla kapanılıyor, hücum ise göbekten gelişip en sıkışık anda kanattan gelen savunma oyuncusuna aktarılarak zengin varyasyonlu bir oyun ortaya çıkıyor.
    Benim gözümde bu dizilişteki önemli noktalar şunlar
    1. Libero : Savunmanın göbeğindeki oyuncu SW özellikli olacak, closing down=en alt seviye yani kendi alanına gömül olacak.
    2. Kanat oyuncuları = mentalite normal olacak, closing down = own area olacak ki böylece rakip topu kapınca hemen geriye dönüyor ve kanat açıkları meydana gelmiyor, forward runs sıksık olacak, top sürme bazen olacak çünkü top sürerken kaptırdımmı arkası bomboş kalıyor kanat oyuncusunun ve orta yapma sıksık olacak.
    3. orta sahanın göbeğindeki oyuncu hücuma dönük oynayacak ve oyun kurucu yapılacak bol bol top sürecek, diğer iki orta saha oyuncusu ise normal mc gibi oynayacak, ve closing down en üst seviyede olacak.
    4. Hücum oyuncuları da rakibe basacak. Top sürecek. Biri güçlü-pivot biri hızlı oyuncu olacak.
    5.Defans hattı push up olacak ve ofsayt taktiği açık olacak. Bunun nedeni, 4'lü defansta takım hucümdayken en geride 2 oyuncu kalırken, 3'lü savunmada 3 oyuncu geride kalıyor, yani hücum bölgesinde 1 kişi eksik oynuyoruz. Bu eksikliği ancak, savunma hattını öne alarak ve orta saha ve hücum oyuncuları ilerde basarak kapatabiliyoruz. Tabii önde kurulan bir savunma hattı için önemli iki şey ya hızlı olacaklar yada mental özellikleri üst düzeyde oyuncular ise ofsayt taktiği yapacaklar.
    6. Genişlik , wide olmalı yani sahaya yayılmalılar, pas odaği karışık olmalı, böylece ortasaha topu göbekten hücum bölgesine taşıyacak, ara pası veremeyip sıkıştığı anda kanattan yardıma gelen kanat oyuncusuna topu aktarıp ortayla gol aranacak.

Amasyalı kardeşimize katılmadığım tek nokta, bu dizlişte DM'ye ihtiyaç yok çünkü savunmada 5 kişi oluyoruz zaten , ama gerçek bir 10 numara tabir edilen oyun kurucu bir AMC ye ihtiyaç var.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

beyler ben de 3 lü defans oynuyorum

sol DC:yavaş ve top kapma,markaj,pozisyon alma yüsek
    orta DCsweeper mentalitesiyle oynuyor) bütün teknik özellikleri yüksek ve hızlı
    sağ DC:teknik özellikleri ve hızı yüksek kafa ve sıçrama özelliği düşük

taktiğimin iyi olduğunu düşünüyorum sizce başarılı olabilir miyim?

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Quote Originally Posted by trksprtlboy View Post
    Seni tebrik ederim Amasyalı , wbrl 'li 5-3-2 dizilişinin mantığını iyi çözmüşsün, bu benim en sevdiğim dizilişlerden biridir, defansif bir diziliş gibi gözükmesine rağmen futbolda ki en dinamik dizilişlerden biridir. Savunmada 5 defans oyuncuyla kapanılıyor, hücum ise göbekten gelişip en sıkışık anda kanattan gelen savunma oyuncusuna aktarılarak zengin varyasyonlu bir oyun ortaya çıkıyor.
    Benim gözümde bu dizilişteki önemli noktalar şunlar
    1. Libero : Savunmanın göbeğindeki oyuncu SW özellikli olacak, closing down=en alt seviye yani kendi alanına gömül olacak.
    2. Kanat oyuncuları = mentalite normal olacak, closing down = own area olacak ki böylece rakip topu kapınca hemen geriye dönüyor ve kanat açıkları meydana gelmiyor, forward runs sıksık olacak, top sürme bazen olacak çünkü top sürerken kaptırdımmı arkası bomboş kalıyor kanat oyuncusunun ve orta yapma sıksık olacak.
    3. orta sahanın göbeğindeki oyuncu hücuma dönük oynayacak ve oyun kurucu yapılacak bol bol top sürecek, diğer iki orta saha oyuncusu ise normal mc gibi oynayacak, ve closing down en üst seviyede olacak.
    4. Hücum oyuncuları da rakibe basacak. Top sürecek. Biri güçlü-pivot biri hızlı oyuncu olacak.
    5.Defans hattı push up olacak ve ofsayt taktiği açık olacak. Bunun nedeni, 4'lü defansta takım hucümdayken en geride 2 oyuncu kalırken, 3'lü savunmada 3 oyuncu geride kalıyor, yani hücum bölgesinde 1 kişi eksik oynuyoruz. Bu eksikliği ancak, savunma hattını öne alarak ve orta saha ve hücum oyuncuları ilerde basarak kapatabiliyoruz. Tabii önde kurulan bir savunma hattı için önemli iki şey ya hızlı olacaklar yada mental özellikleri üst düzeyde oyuncular ise ofsayt taktiği yapacaklar.
    6. Genişlik , wide olmalı yani sahaya yayılmalılar, pas odaği karışık olmalı, böylece ortasaha topu göbekten hücum bölgesine taşıyacak, ara pası veremeyip sıkıştığı anda kanattan yardıma gelen kanat oyuncusuna topu aktarıp ortayla gol aranacak.

Amasyalı kardeşimize katılmadığım tek nokta, bu dizlişte DM'ye ihtiyaç yok çünkü savunmada 5 kişi oluyoruz zaten , ama gerçek bir 10 numara tabir edilen oyun kurucu bir AMC ye ihtiyaç var.
    Gk
    dc dc dc
    wb wb
    mc mc
    amc
    fc fc
    Bu şekilde mi diziliyoruz sahaya ? wing backlerin sıkı markaj yapması gerekir mi? Ortadaki 3 lünün closing down nasıl olmalı ?

Nesil
    2007
    Yer
    Amasya / Merzifon

Quote Originally Posted by trksprtlboy View Post
    Özellikle Türkiye ligi takımlarında defans kalitesi düşük olduğu için ve uzaktan şutlarla şans arayan takımlar karşısında DMC iyi oluyor . Ayrıca kullandığım taktikte AMC adamlarım ileriye çıkarken ve defans topu ileriye sürmeye çalışırken yararlı oluyor DMC . Tabi trksprtlboy sende haklısın . Bazı takımlarda ihtiyaç olmuyor ve DMC oyuncusunu ofansa kazandırmak mantıklı oluyor . Ama ben Kayserispor'da denediğim 3 lü defans taktiğimde defanstaki 3 oyuncum, rakibin 2 forvet ve 1 Amc oyuncusuna yakın oynadığı için ve genelde uzaktan şutlarla rakibin gol aradığını ve WBRL adamlarına yardımcı olduğu için DMC oyuncusu kullandım

Thumbs up 3'lü defansın kanat bosluklarından urtulmanın yolu

sag defansın çizgisinii sağa sol defansın çizgisini sola uzatın ozaman boş kalmaz

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Her026 View Post
    Gk
    dc dc dc
    wb wb
    mc mc
    amc
    fc fc
    Bu şekilde mi diziliyoruz sahaya ? wing backlerin sıkı markaj yapması gerekir mi? Ortadaki 3 lünün closing down nasıl olmalı ?
    ben amc pozisyonu yerine onu da mc poziyonunda orta sahanın göbeğinde kullanmayı tercşh ediyorum,
    bu arada foreversuperior isimli arkadaşımız forumda 5-3-2 nin çok güzel bir örneğini yayınlamış buraya tıklayabilirsiniz. http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=55353
    Taktiği Fenerbahçe için hazırlamış, Fenerbahçe ye cuk diye oturan bir taktik çünkü
    sol kanatta roberto carlos, uğur boral ve wederson gibi oyuncular, sağ kanatta da , gökhan gönül, ihtiyaç halinde de kazım kazım ve devid gibi oyuncular var.
    Defansın göbeğinde Lugan gibi bir oyuncu var.
    Amc pozisyonunda da Alex gibi bir oyuncu var...
    Tabii Alex'i playmaker olarak seçmeyi unutmayın , harika bir taktik olmuş...

Gerçeği kabul etmek gerekirse, kanat yükü tek bir oyuncuya yüklendiği için ve gerçek hayatta roberto carlos, cafu, dani alves gibi çok yönlü ve dayanıklı kanat oyuncuları nadir yetiştiği için günümüzde artık tercih edilmez oldu bu diziliş, ama FM 'de iyi kanat oyuncularıyla çok keyif veren bir taktik.
    Modern futbolda , 4'lü savunma ve orta sahayı kalabalık tutan tek forvetli , toplu hücum ve toplu savunmaya imkan tanıyan ve sahadaki bütün oyunculara eşit yük yükleyen sistemler en geçerli hale geldi ( örneğin, forumdaki Total Dominasyon ve Kasırga uçururdaki diziliş, Almanya-Türkiye maçında da Türkiye bu dizilişle sahaya çıktı ve topa sahip olma oranımız, bulduğumuz pozisyon sayısı ve rakibin sınırlı kalan pozisyon sayısıyla başarısını belirgin bir şekilde gösterdi.)
    Ondan sonra da 4-4-2 , 4-1-3-2 gibi dizlişler oyunculara eşit yük yükleyen daha adil dizilişlerdir.

Ama dediğim gibi FM'de hala "biyonik adam" gibi kanat oyuncuları bolca bulunuyor ve 5-3-2 sistemi hücum zenginliği sağlayan güzel bir sistem olarak hala ayakta.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by amasyali View Post
    Özellikle Türkiye ligi takımlarında defans kalitesi düşük olduğu için ve uzaktan şutlarla şans arayan takımlar karşısında DMC iyi oluyor . Ayrıca kullandığım taktikte AMC adamlarım ileriye çıkarken ve defans topu ileriye sürmeye çalışırken yararlı oluyor DMC . Tabi trksprtlboy sende haklısın . Bazı takımlarda ihtiyaç olmuyor ve DMC oyuncusunu ofansa kazandırmak mantıklı oluyor . Ama ben Kayserispor'da denediğim 3 lü defans taktiğimde defanstaki 3 oyuncum, rakibin 2 forvet ve 1 Amc oyuncusuna yakın oynadığı için ve genelde uzaktan şutlarla rakibin gol aradığını ve WBRL adamlarına yardımcı olduğu için DMC oyuncusu kullandım
    Ortasaha oyuncularından birinin DM olarak geriye dönük oynatılmasının , sıkıntısı şurda,
    Daha önce de dediğim gibi, 3'lü savunmalarda en geride 3 oyuncu kalıyor, 4'lü savunmalarda ise göbekteki 2 oyuncu en geride, diğerleri bir şekilde hucüma dahil oluyorlar.
    Bu şu demek, 3'lü savunmalarda hücumda 1 kişi eksik oynuyoruz. Eğer orta sahadan bir oyuncuyuda geriye dönük DM mantığıyla oynatırsak hucüm etkinliğimiz iyice azalır. Bu yüzden geride çok sağlama bir 3'lü kurup savunma güvenliğini onlara terketmekten başka çare yok, birde teknik kapasiteleri normalden yüksek olmalıki , arada bir dm olmadığı için ortasahaya mecburen topu kendileri iletmek zorunda, o yüzden mümkünse passingleri yüksek defans oyuncuları bulunmalı. ortasaha da 2mc ve 1amc özellikli oynayacak, yanlız mc lerden birinin çok hafif mentalitesi azaltılabilir...
    Last edited by Atasagun : 28.Haziran.2008 at 01:28 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=54229 Bu linktede Sekopejin taktiği var oda Fenerbahçede denemiş abi onada bakarsan sevinirim senin görüşlerini bekliyorum çünkü taktik topluyorum.Ben genelde tek taktikle oynamayı seven biri değilim.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Bu arada Qaanda Fenerbahçede bu dizilişle bir taktik yayınlamış.Sanırım Fenere en iyi giden taktik bu.
    Last edited by Her026 : 28.Haziran.2008 at 23:18 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2008
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Her026 View Post
    http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=54229 Bu linktede Sekopejin taktiği var oda Fenerbahçede denemiş abi onada bakarsan sevinirim senin görüşlerini bekliyorum çünkü taktik topluyorum.Ben genelde tek taktikle oynamayı seven biri değilim.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Bu arada Qaanda Fenerbahçede bu dizilişle bir taktik yayınlamış.Sanırım Fenere en iyi giden taktik bu.
    İlgili yerlere yorumumu yazayım, burda konuyu dağıtmayalım.

ben 5-3-2 oynuyorum ama taktiğim hep futbolculara göre değişir mesela cristiano ronaldo gibi c-rl adamları varsa 4-4-2 oynarım ama mesala sergio ramos gibi arka kanat oyuncuları varsa 5-3-2 oynarım bu taktikte kanatlar hem atak hemde defans yapar diğer 3 defans ise çakılı bekler kontra yeme şansımız yoktur kanatlar hızlı ise süper kontra yaparız.

Ben normal 3-4-1-2 oynuyorum.Kayseriyle bu taktikle 5 maçta sadece 2 gol yedim o da ilk maçta.Taktik oturunca az gol yiyip çok gol atarsınız.

Bence 3'lü defans diye birşey olamaz neden hemen acçıklayayım.Öncelikle bunu deneyen takımlara bakalım.2006 dunya kupası Meksika.Ricardo Volpe : Her taktigin babası 3-5-2 dir demiş ve takımını hatta gittiği her takımı boyle oynatmaya calısmıstır.Euro 08 de de yunanistan ilk maçı buna bir ornek olabilir.Bir de avusturya.Onlarda kimine gore 3-5-2 kimine gore 5-3-2 oynatmıstır.Bu ornek verdigim 3 takımda 3-5-2 ideallerle yola cıkmış olabilir ama kanatlara koydukları oyuncular(koymak zorunda oldukları diyelim)nedense hiçbir zaman bir arda bir ronaldo ne biliym bir giggs hucum yonunu cok cok iyi oynayan oyuncular olmazlar.Genelde bu bolgelerde oynayan oyuncular savunmayı iyi yapan oyunculardır ki yapmak zorundalardır yoksa savunma 3 kişiyle yakalanır rakip takımın kanat oyuncuları takip edilmedikleri için beklerle birlikte saldırır savunmayı geniş alana cıkmaya zorlarlar boylelikle o 3-5-2 dediimiz 3 3 stoperden de oluşsa ister istemez 2bek+1stoper olur boyle de bol bol gol yemenin davtiyesi cıkarılır.O yuzden 3-5-2 oynuyoruz diyen takımlar kanatlarında savunması daha iyi olan oyuncular kullanır ki onlarda sık sık hucuma destek vermezler.3-5-2 oynuyoruz derken 5-3-2 olurlar bu da 3 lü defans diye birşeyin olmayacagını belirlemiş olur.Direkt ve uzun toplarla oynayan takımlar için idealdir cunku 4-5-1 gibi bi 5 lisi yoktur ortasahda paslaşmayı iyi beceremezler ve eksik kalırlar 4-4-2 karşısında bile.ama 3 oyuncu topsuz alanda iyi oyuncular olursa(karagounis,katsouranis,basinas) o zaman presle cok top kazanbilirler.o yuzden oyunda 3-5-2 oynamak isteyen arkadaslara tavsiye kanat oyuncularınızı savunma yonu iyi oyunculardan secin ve en fazla ml/mr ye koyun ama en ideali wbl/wbr koymaktır.

Nesil
    2007
    Yer
    türkiye

oyunda olurda gerçekte 3lü defansla önüne gelene madara olursun
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by MostapHa View Post
    Çoğu kişi 3'lü defans kötü demiş."Katılmıyorum." Eğer takımındaki DC'ler iyiyse 3'lü defans çok iyi bir hücum taktiği durumuna gelebilir. Ben şu anda 3'lü defans kullanıyorum ve Valenciennes gibi bir takımla lig 2.'siyim....

Taktiğim'de bu:
    şu geriye okun amacı nedir?takım hücuma çıktığında o adamlar gerimi gelecek?yoksa tam tersimi?
    Last edited by Delirium : 09.Temmuz.2008 at 21:05 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    Denizli/İstanbul

frey
    m.richards breno chiellini
    corluka clichy
    (matias fernandes)silva gago fabregas

adebayor tevez(vela)

gibi bir dizilişle başarıılı olurmuyum
    ayrıca yedekler de:
    toure, lucas, van persie, guardado , balotelli, eduardo(botafogo), bentner, enyeama

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by davidvilla View Post
    Bence 3'lü defans diye birşey olamaz neden hemen acçıklayayım.Öncelikle bunu deneyen takımlara bakalım.2006 dunya kupası Meksika.Ricardo Volpe : Her taktigin babası 3-5-2 dir demiş ve takımını hatta gittiği her takımı boyle oynatmaya calısmıstır.Euro 08 de de yunanistan ilk maçı buna bir ornek olabilir.Bir de avusturya.Onlarda kimine gore 3-5-2 kimine gore 5-3-2 oynatmıstır.Bu ornek verdigim 3 takımda 3-5-2 ideallerle yola cıkmış olabilir ama kanatlara koydukları oyuncular(koymak zorunda oldukları diyelim)nedense hiçbir zaman bir arda bir ronaldo ne biliym bir giggs hucum yonunu cok cok iyi oynayan oyuncular olmazlar.Genelde bu bolgelerde oynayan oyuncular savunmayı iyi yapan oyunculardır ki yapmak zorundalardır yoksa savunma 3 kişiyle yakalanır rakip takımın kanat oyuncuları takip edilmedikleri için beklerle birlikte saldırır savunmayı geniş alana cıkmaya zorlarlar boylelikle o 3-5-2 dediimiz 3 3 stoperden de oluşsa ister istemez 2bek+1stoper olur boyle de bol bol gol yemenin davtiyesi cıkarılır.O yuzden 3-5-2 oynuyoruz diyen takımlar kanatlarında savunması daha iyi olan oyuncular kullanır ki onlarda sık sık hucuma destek vermezler.3-5-2 oynuyoruz derken 5-3-2 olurlar bu da 3 lü defans diye birşeyin olmayacagını belirlemiş olur.Direkt ve uzun toplarla oynayan takımlar için idealdir cunku 4-5-1 gibi bi 5 lisi yoktur ortasahda paslaşmayı iyi beceremezler ve eksik kalırlar 4-4-2 karşısında bile.ama 3 oyuncu topsuz alanda iyi oyuncular olursa(karagounis,katsouranis,basinas) o zaman presle cok top kazanbilirler.o yuzden oyunda 3-5-2 oynamak isteyen arkadaslara tavsiye kanat oyuncularınızı savunma yonu iyi oyunculardan secin ve en fazla ml/mr ye koyun ama en ideali wbl/wbr koymaktır.

Senin dediğin iLe 3-5-2 arasında dağLar kadar fark var. 3-5-2 nin amacı daha fazLa savunma yapmak değiLdir. 3-5-2 nin amacı daha çok hücum demektir, daha fazLa ortadan oynamak demektir. Tarihe baktığın zaman 3-5-2 sisteminin Yeryüzünde kaLdırmadığı kupa yoktur. TakımLar neden 3-5-2 oynar ? SöyLim. Önceden C.ronaLdo tarzı oyuncuLar pek yoktu. Daha çok 10 numara tabir ettiğimiz oyuncuLardan kuruLuydu takımLar. Ve bu takımLar bu 10 numaraLardan verim aLmak için bu sistemi kuLLanırLardı. Forvet ve orta saha arasında bir serbest adam, arkaLarında onu koruyacak iki oyuncu ve önLerinde onun besLeyeceği çift santrafor. SoL ve sağ da ki adamLar ise duruma göre gerekirse hücum, gerekirse savunma mentaLitesi iLe oynar. Yani bir 3-5-2 yi tutup ta 5-3-2 iLe karşıLaştırmak yaLnış oLur. 5-3-2 zaten kendi başına bir sistem ve ekoLdür.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

bence 3 lu defans işe yarıyor ama oyuncularınızın ozellkleri iyi olması lzm bende 3 turlu defans koyuyorum biri uzun boylu biri hızlı birie iyi markaj yapan defans oyuncuları pek bi sorun cıkmıyor tabi kanatların da biraz iyi olması lzm

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Senin dediğin iLe 3-5-2 arasında dağLar kadar fark var. 3-5-2 nin amacı daha fazLa savunma yapmak değiLdir. 3-5-2 nin amacı daha çok hücum demektir, daha fazLa ortadan oynamak demektir. Tarihe baktığın zaman 3-5-2 sisteminin Yeryüzünde kaLdırmadığı kupa yoktur. TakımLar neden 3-5-2 oynar ? SöyLim. Önceden C.ronaLdo tarzı oyuncuLar pek yoktu. Daha çok 10 numara tabir ettiğimiz oyuncuLardan kuruLuydu takımLar. Ve bu takımLar bu 10 numaraLardan verim aLmak için bu sistemi kuLLanırLardı. Forvet ve orta saha arasında bir serbest adam, arkaLarında onu koruyacak iki oyuncu ve önLerinde onun besLeyeceği çift santrafor. SoL ve sağ da ki adamLar ise duruma göre gerekirse hücum, gerekirse savunma mentaLitesi iLe oynar. Yani bir 3-5-2 yi tutup ta 5-3-2 iLe karşıLaştırmak yaLnış oLur. 5-3-2 zaten kendi başına bir sistem ve ekoLdür.
    ben katılmıyorum
    cunku bence 3-5-2 potansiyel 5-3-2 dir.Ayrıca hucum veya savunma oynamak sahaya dizilişle cok az alakalıdır.3-5-2 yle cok iyi savunma yapabileceigin gibi 5-3-2 yle de cok iyi hucum yapabilirsin

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

Mesaj Yetkileri