Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 67 sonuç

Konu: 3'lü defans dizilişleri-Eksileri ve Artılarını Tartışıyoruz

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Default 3'lü defans dizilişleri-Eksileri ve Artılarını Tartışıyoruz

Bu konuda 3'lü defansla oluşturulan formasyonların eksilerini ve artılarını konuşacağız arkadaşlar, yapılması gerekenleri de tartışacağız. Haydi bakalım başlayalım...
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    Eski Açık

Hiç kullanmadıpım bir diziliş kötü yanida kanatlar çok boş kalıyo

Nesil
    2007
    Yer
    Hollanda Rotterdam

Cok nadir kulandigim bir defans dizilis sade buyuk takimlarda kulaniyorum..oyuncular kaliteli oldu icin..

You can call me a hero.
    I'm no hero. I'm a legend.
    Heroes last a lifetime. Legends last forever.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Kanatların boş kalmasını engellemek için bir öneriniz var mı?
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Kanatların boş kalmasını engellemek için sol ve sağ açıkta oynayanların geriye çabuk dönmeleri gerekir.Ama her atakta bunu yapamayacakları için bana göre orta sahadaki sol iç ve sağ için savunmada biraz daha backlere kayması gerekir.

Nesil
    2006
    Yer
    Eski Açık

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Kanatların boş kalmasını engellemek için bir öneriniz var mı?
    orta sahadaki kanat oyuncuların defansa yardım etmeleri gerekli ,bu türde oyuncuda her takımda yok

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by utku_hagi View Post
    Kanatların boş kalmasını engellemek için sol ve sağ açıkta oynayanların geriye çabuk dönmeleri gerekir.Ama her atakta bunu yapamayacakları için bana göre orta sahadaki sol iç ve sağ için savunmada biraz daha backlere kayması gerekir.
    Nasıl yapabilirsin bunu peki?

Valla biz okul takımıyla yaptık 1 maç daha kazansaydık Türkiye şampiyonasında son 8 e kalıyoduk.Anlatmak istediğim 3 lü defans yapacaksak orta sahayı kalabalık tutmalıyız eğer 3-5-2 oynarsak benim dediğimse sol iç ve sağ içlerin backlere girmesini sağlamak.Bunu sağlarsak 5 li defans şeklinde olup önünde 3 orta saha ile oynarız.Ve açıktaki oyuncuların fazla yorulmasını engelleriz.Onu da yapamazsak sol stoper ve sağ stoperin kademelerine girmesini sağlamak olabilir.

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Usta 3 Lu defansta ne önLem alırsan aL sorun .. 4-4-2 dızıLısten şaşmıyacan 3 Lude kanatları kapatırsın orta boş kaLır cok sorunLu

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

3lü defans kullandığım zaman kanatların boş kalmaması için 2 faklı taktik uygularım.

1) kanatların tek yükünü tek adama yüklerim ve wb mevkilerin koyarım.
    2) En az 1 dm kullanırım. 3 dc'nin 2sini dr,dl ye ok yapar. Dm'yi dc ye ok yaparım.

çok daha değişik şeyler yapılabilir ama bana göre en temel 2 secenek bunlar.

3lü defans daha çok kalabalık orta saha yani genel olarak 3-5-2 varyasyonunda kullanılmalıdır. Rakibe sık sık press uygulanmalı ayrıca 3-5-2 taktiğiyle daha çok ortadan gidilmeli bence. çünkü kanatların yükü wb de oynayan adama bincek, wb olmasa bile kanatta oynayan adama arkasından pek yardım gelmeyecek. Eğer güzel ayarlayabilirsek bence 3-5-2 ile 4-4-2 den daha etkili olabiliriz.

Nesil
    2006
    Yer
    -

Bende kullanmam kanat sorunu aynen koysak oralar bu sefer orta saha bozulacak yani uygun değil.

Nesil
    2007
    Yer
    Antep

3'lü defans benim sıkça kullandığım bir diziliş. fakat önünde mutlaka bir DM oynatırım... eğer kanat oyuncularımızın üzerinde çok fazla yük yoksa ( ileri upuzun çizgi gibi) ve top kapmaları da en az 7-10 civarındaysa sorun yok...

ayrıca "kanatlar boş kalıyor" sorununu ben yaşamadım, "orta boş kalıyor" sorununu ise belki DM olduğu için yaşamıyorum...

asıl sorun, dörtlü defansta ortadaki iki stoperin birbirine uyumsuzluğunda yaşanıyor... ayrıca dikkat edin, dörtlü savunmada bile ortadaki stoperler sık sık kanatlara kaçıyor... yani bu şekilde ortada daha çok açık veriliyor... bence...

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

BUGÜNKÜ TAKTİĞİMİZ

Ben farklı bir sistem anlatmak istiyorum.

Sistemin defansif yanı şöyle oluşuyor.

---------DC-DC---------

WBR-----DM-----WBL

Bu defansif kurgu benim çok hoşuma gitmiştir her zaman.Arka Kanatlar için kullanacağımız adamlar da çok önemli tabi.Mesela ASHLEY COLE,PHİLİP LAHM tarzı oyuncular ile bu taktik çok işe yarar.2 tane defansımız da sağlam olur.Bir tanede süpürücü DM koyduk mu rakipler posizyona dahi giremez.

6 Oyuncumuzu kullandık ve geriye 5 kişi kaldı bunu nasıl doğru kullanırsak ofansımızda defansımız kadar etkili olur.

1.Tavsiyem ;

--------MC-MC--------
    AMR--------------AML
    -----------FC-----------

Bu taktikte orta sahamız bilindiği gibi çok kalabalık oluyor.Ancak MC mevkisinde oynattığımız isimlerin Hücum yönlerinin oldukça yüksek olması gerekli.Hatta 1 tanesi AMC oyuncusu bile olabilir.Bu taktiğin çok güzel işlemesi için AMR ve AML 'deki oyuncuların sürekli AMC ve FC mevkilerine koşular yapması gerekli.Eğer ÖN KANATLARINIZ buna uygun ise bu taktiği kesinlikle öneririm.Forvet'inde sıradan olması beklenemez tabii ki.Sonuçata tek forvet.

2. Tavsiyem ;

---------MC-----------
    AMR---AMC---AML
    ---------FC------------

Bu taktikle aslında bir öncekinin pek farkı yok gibi duruyor ancak, AMC bölümündeki oyuncumuzun görevi değişiyor.2.bir forvet gibi oynaması gerekli.Bu tip oyunculara örnek, Cruz,Rooney...

AMC oynayacak adam gördüğümüz gibi ofansif açıdan forvetten farksız olacak.Burada ÖN KANATLARIN AMC mevkiine fazla koşu yapmasına gerek yok.Çünkü orada artık 1 değil 2 kişi mevcut.O yüzden ÖN KANAT oyuncularımız daha çok çizgiye inerek orta yapmalıdırlar.Bu taktikte FC mevkiine PİVOT, AMC mevkiine ise daha kısa FAST STRİKER tipi oyuncular çok iyi gider.

3. Tavsiyem ;

---------MC-------
    AMR---------AML
    -----FC----FC-----

Bu taktikte ise ÖN KANATLARIN görevi çok farklı.Tüm AMC ve MC bölgelerini kontrol etmeliler.Hızlı dribbling eden isimler tercihtir.Bu taktikte sık sık orta yapmayı denemelisiniz.2 tane forvet burada daha rahat gol arayacaklardır.

Yarın daha farklı bir sistemle karşınızda olacağım

Murat Özdemir.

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

vallaa ben Fm 08'si aldigim günden beri 2-3-2-2-1 taktigini kullaniyorum.

Mesela böyle:

--------Albiol------Lucio
    Miguel-------Albelda------Lahm-----
    -------Fernandes---Veloso-------------------
    Jo a q uin-----------------Silva-----------
    ---------------Villa--------------------

Bu taktikle süper gidiyorum... En kisa sürede taktikigi bi elden gecirip, foruma ekleyecem.

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Önde kurulmuş (Push Up) bir üçlü defans işe yarayabilir. Eğer kanat oyuncuları WB R/L olarak oynatılırsa bana kalırsa DM'ye gerek kalmaz iki MC ile oynanabilir. Tabi ki MC'lerden birine daha defansif görev yüklemek gerek. Genişlik dar (narrow) olursa belki boşluklar kapanabilir. 3 kişi olmanın verdiği güvenle DC'ler sıklıkla Cdown yapabilir. Böylece rakibe erken basılmış olur. (Risk: Ağır DC hızlı rakip FS)

Yavaş tempo, Push up ve CDown yapan WB R/L. Bu sanıyorum defans için yeterli. (Risk: Yetersiz hücum kanat organizasyonları)

Hücumda iki MC (biri gizli DM) ve iki SC. Rakip sahada top tutabilmek ve, daha fazla kişiyle hücum yapabilmek için top sürebilen bir AMC/FC.

Olabilir de olmayabilir de bir deniycem

------DC--DC--DC------
    WBR---------------WBL
    --------MC--MC--------
    ----------AMC---------
    --------SC--SC--------

kanatları fazla çıkartmamak lazım

Nesil
    2006
    Yer
    22 | 34

3'lü defans en kötü defanstır.Karşı takım ne kadar çok kişiyle yüklenirse o kadar gol yersin.Defansın önünde ön libero olması lazım 1-2 tane.Ama defanstaki futbolculara göre değişir.Çok iyi adamlarsa çok fazla gol yemezsiniz.

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

3'lü defans oynamak için çok iyi bir liberoya ve kanat adamlarına sahip olman gerekir.Riskli gibi gözüksede kanat adamlarını sağlam oyunculardan secersen çok başarılı olabilen bir taktik.

Bakınız 2006 dünya kupası şampiyonu.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Hep savunmuşumdur bu defans anLayışını.Dünya üzerinde bu savunma anLayışını doğru uyguLayıp başarısız oLan takım yoktur.Geride 3 adam kanatLardan da geLen 2 destek iLe 5 Li gibi oLur.HızLı hücuma kaLma şansınız artar.10 numara tabir ediLen oyuncunuz varsa en verim aLabiLeceğiniz taktiktir.Zayıf yönü bence yok.Tek eksisi doğru uyguLanmadığından kaynakLanır.Bu da savunma oyuncuLarınızın becerisi ve özeLLikLerine kaLıyor.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

ben gençlerbirliği ile beşiktaş deplasmanında oynacağım maç öncesi taktikleri denemek için oyunu kaydettim ve 4 lü defansın bir çok çeşidini denedim ve tüm maçlarda inanılmaz hatalar yaptı takım ve her maçta en az 3 gol yediğim gibi pozisyon bulmakta da zorluk çektim ama 3-4-1-2
    -----dc-dc-dc-----
    --mr-mc-mc-ml--
    -------amc---------
    -----fc-----fc------
    bu dizilişi kullandığımda beşiktaş tek bir ciddi pozisyon bile bulamadı ben bir kaç pozisyon yakaladım ama gole çeviremedim ve maçta 0-0 bitti push up sonuna kadar açıktı mental atak idi beşiktaşın taktiği klasik 4-4-2 ydi.

tam aradığım taktiği bulduğumu düşünürken bir sonraki maçta kendi sahamda gaziantepspor la oynadım ve 2-1 yenildim gaziantepin taktiği de dc-dc-dc mr-mc-mc-mc-ml fc-fc idi. sanrım benim forvetin arkasında free role vererek oynattığım oyuncu yüzünden orta sahada rakibe karşı eksik kaldım pozisyon bulmada ve rakibi kesmede başarılı olamadım.bundan sonra bir kaç deplasman maçında daha deneyeceğim bu taktiği iç sahada ise 4 lü defans deneyeceğim.başarılı olursa deplasman taktiği olarak paylaşıma sunarım.

3 lü defans küçük takımların uygulayacağı bir sistem olabilir.üç tane çakılı adam oluyor bi kere.ama dörtlü defansta maça göre bek oyuncularımızı sık ısk ileri çık komutuyla atağa katabiliyor ataklarda gerektiğinde kanat oyuncusu gibi oynatabiliyoruz.defansif önlem almak istediğimizde de mentalitesini daha aşşağıya çekerek vede ileri çıkışlarını kapatarak defansımızı sağlama alabiliriz.bunnu gibi bi çok varyasyon deneyebiliriz.mesela sağ kanat oyucumuzun defansif özellliği çok zayıf ise sağ bekimizi hiç ileri çıkarmayız.sol bek sürekli bindirir.dörtlü defans taktiğimizin değişmez kuralıdır.artık bundan sonra diğer bölgeleri dieldiğimiz gibi şekillendirebiliriz.

eyvallah yusuf ft harika bi taktik ztn villayıda transfer etmiştim kendi takımıma eyw. güzel gibi denicem ben şunu kullanıyodum
    ----------Kale---------
    Def--Def--Def--Def
    ----Ort--Ort--Ort----
    Ofn----------------Ofn
    -----------For-----------

benimkide bu klasik 4-3-3 ataccking ama ofansın oklarını forvetin yanına çekiyorum direk değilde çapraz olarak yani 3 forvet gibi oluyo eğer gole çok ihtiyacım varsa ofans ları ileri alıyorum oklarını yinne forvetin yanına çekiyorumoda şöyle
    ----------Kale---------
    Def--Def--Def--Def
    ----Ort--Ort--Ort----
    -------------------------
    Ofn------For------Ofn.

Gerçi o ofn ler forvet oluyo o anda ama daha açıklayıccı olsun diye öle yaptım

hızlı birer WBL & WBR nis varsa 3 lü defans defansif oynayan t**ımlarda kontrat**da büyüq bir avantaj sağlayabilir...!

3lü defansin önüne 3 tane adam koyuyorum.Wbr-Dmc-Wbl,önlerinde Amr-Aml ve cift forvet,kanatlardan fazla sorun yasamiyorum,eger stoperlerin önünde iyi futbolcular varsa bu taktikle cok basarili olursunuz.

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by Murat Özdemir View Post
    BUGÜNKÜ TAKTİĞİMİZ

Ben farklı bir sistem anlatmak istiyorum.

Sistemin defansif yanı şöyle oluşuyor.

---------DC-DC---------

WBR-----DM-----WBL

Bu defansif kurgu benim çok hoşuma gitmiştir her zaman.Arka Kanatlar için kullanacağımız adamlar da çok önemli tabi.Mesela ASHLEY COLE,PHİLİP LAHM tarzı oyuncular ile bu taktik çok işe yarar.2 tane defansımız da sağlam olur.Bir tanede süpürücü DM koyduk mu rakipler posizyona dahi giremez.

6 Oyuncumuzu kullandık ve geriye 5 kişi kaldı bunu nasıl doğru kullanırsak ofansımızda defansımız kadar etkili olur.

1.Tavsiyem ;

--------MC-MC--------
    AMR--------------AML
    -----------FC-----------

Bu taktikte orta sahamız bilindiği gibi çok kalabalık oluyor.Ancak MC mevkisinde oynattığımız isimlerin Hücum yönlerinin oldukça yüksek olması gerekli.Hatta 1 tanesi AMC oyuncusu bile olabilir.Bu taktiğin çok güzel işlemesi için AMR ve AML 'deki oyuncuların sürekli AMC ve FC mevkilerine koşular yapması gerekli.Eğer ÖN KANATLARINIZ buna uygun ise bu taktiği kesinlikle öneririm.Forvet'inde sıradan olması beklenemez tabii ki.Sonuçata tek forvet.

2. Tavsiyem ;

---------MC-----------
    AMR---AMC---AML
    ---------FC------------

Bu taktikle aslında bir öncekinin pek farkı yok gibi duruyor ancak, AMC bölümündeki oyuncumuzun görevi değişiyor.2.bir forvet gibi oynaması gerekli.Bu tip oyunculara örnek, Cruz,Rooney...

AMC oynayacak adam gördüğümüz gibi ofansif açıdan forvetten farksız olacak.Burada ÖN KANATLARIN AMC mevkiine fazla koşu yapmasına gerek yok.Çünkü orada artık 1 değil 2 kişi mevcut.O yüzden ÖN KANAT oyuncularımız daha çok çizgiye inerek orta yapmalıdırlar.Bu taktikte FC mevkiine PİVOT, AMC mevkiine ise daha kısa FAST STRİKER tipi oyuncular çok iyi gider.

3. Tavsiyem ;

---------MC-------
    AMR---------AML
    -----FC----FC-----

Bu taktikte ise ÖN KANATLARIN görevi çok farklı.Tüm AMC ve MC bölgelerini kontrol etmeliler.Hızlı dribbling eden isimler tercihtir.Bu taktikte sık sık orta yapmayı denemelisiniz.2 tane forvet burada daha rahat gol arayacaklardır.

Yarın daha farklı bir sistemle karşınızda olacağım

Murat Özdemir.
    walla ben de senelerdir bunu kullanıyorum ve çok da başarılı oluyorum. ister büyük takım olsun ister küçük takım kesinlikle işe yarıyor. şiddetle tawsiye ederim. özellikle ortasaha dizilişi
    olarak 1. tavsiye daha etkili

3-5-2 sistemini en sağlıklı şekilde oynayabilmek için kanat oyuncularınızın hızlı, iki yönlü (ofansif, defansif) oynayabilen oyuncular olması gerekir ki günümüzde bu tür futbolculara az rastlanır. Roberto Carlos ve Cafu bu sistem için ideal oyunculardır ki bu oyuncularda futbolculuk hayatlarının son yıllarını yaşamaktadırlar.

DC DC DC
    WB WB(AM mevkine kadar ok)
    MC MC MC
    ST ST

bence barcanınınki gibi bişey yapmak lazım ama üzerinde düzenlemeler olabilirm mesela 3 defans sağ ve solda 2 bek hem defansif hem orta alana yardım eder kafamda bi diziliş yaptım bi bakın

----------GK----------
    -----DF--DF--DF-----
    DM----------------DM
    -------MF---MF-------
    ----------AM----------
    -------FC----FC-------

GK=Kaleci
    DF= Defans
    DM=Defansif Ortasaha
    MF= Ortasaha
    AM= Ofansif Orta Saha
    FC= Forvet

isteyenler ortadaki Df yi geri çekip kalecinini önüne alsın okunu bi kademe ileri çıkarsın DM lerin oklarını ileri çıkarın ama öylede kalabilir sorun çıkarmaz AM nin okunu ileri çıkarırsıanız ataklarda 3 forfet sistemi oluşacaktır gol bölgelerinde biraz daha etkili olur daha önce hiç kullanmadım bu taktiği ama şimdi aklıma geldi kullanıcam

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbuL

Quote Originally Posted by myeren View Post
    ----------GK----------
    -----DF--DF--DF-----
    DM----------------DM
    -------MF---MF-------
    ----------AM----------
    -------FC----FC-------
    Ben Bu diziLisi kullanıyorum Galatasarayda ama FC lerin Oklarını kanatlara Dogru uzatıyorum ve AM ide Fc ye doqru uzatıyorum cOk baSarılı oluyor LincoLn de cok gol atıyor Tek sorun Gol Kralı Lincoln asist kraLı ümit karan (:

Nesil
    2006
    Yer
    ALSANCAK

3 lü defans çoğu zman kullandığım bir taktiktir ama 3 lü defansı sadece büyük klüplerin ofasife yönelik olduğu için ilerde adam fazlalığı için kullaıyorum sadece orta derece takımalrda bile 3 lü defans kullanmıyorum

Nesil
    2007
    Yer
    Uzaklar

Öncelikle Selamlar.
    Bütün Manager Oyunlarını 3'lü Defanslar Oynamış Birisi Olarak(Cm 2001-2002'den Beri) Öncelikle Gözlemlerimi Belirtmek İstiyorum
    -3'lü Defans Olacaksa Sağlam Kaliteli 3 Defans Oyuncusu Ve En Az O Ayarda 1 Tane Yedek Defans Oyuncunuzun Olması Lazım Yoksa 1 Kişinin Bile Fire Vermesi Takımı Yakar Yani Risklidir
    -Atağa Çok Kalkarsınız Ve Topa İleride Basarsınız Bu Sayede Bol Pozisyon Yakalarsınız Ve Bitiriciliği Yüksek Oyuncularla Bunu Gole Çevirebilirsiniz
    -Başlarda Çok Gol Yersiniz Sistemi Oturtana Kadar Fakat Sistem Oturunca Liginizde En Az Gol Yiyen Takım Olursunuz.
    Mesela En Son Oynadığım Kariyer Olan Fc Bayern München'de Oyuna Başladığımda Her Maç İstisnasız 3 Gol Yiyordum Fakat Bir O Kadar Da Atıyordum Ve Beraberlik Veya 1-2 Farklı Galibiyetle İşi Götürüyordum.Başta Bu Kadar Gol Yiyerek Gidersek Sene Sonunda Averaj - Lerde Olur Ve En Çok Gol Yiyen Takım Olurum Diyebilirsiniz Fakat 1. Sezonun Ortalarına Doğru Nadir Gol Yediğinizi Görürsünüz Ve Sene Sonunda Benim Gibi En Az Gol Yiyen Ve En Çok Gol Atan Takım Olarak Almanya Liginin Namağlup Şampiyonu Ve Uefa Kupasının Sahibi Olursunuz(Çeyrek Final'de Valencia'yı Eleyerek Hemde )
    -3 lü Defans Oynuyorsanız Büyük İhtimalle Dmc De Koymak İsteyeceksinizdir Defansta 3 Adam Var Dmc Yardımcı Olsun Diye Fakat Bu İşi Bozmakla Kalmaz Gol Yollarınızıda Tıkar.Şöyle Ki Dmc Yerine Koyacağınız Bir Amc Ve 2 Tane Mc İle İleride Press Uygulayarak Rakibi Boğarak Oynarsanız Bol Pozisyon Ve Bol Gol Elde Edersiniz Ve 2 Tane Hızlı Ve isabetli Ortaları Olan Kanatlarınız Varsa Topu Kanatlara Taşıyıp Kule Forvetlerinizle Kafa Golleride Atabilirsiniz
    -Fakat Yinede Tekrarlamakta Fayda Görüyorum Risklidir 3 Tane Defans Oyuncusundan Birinin Aksaması Takımı Yakabilir Fakat Uyum İçerisinde Oldukları Zaman Siz Çok Can Yakarsınız
    -Şimdilik Yazımı Burada Noktalayayım En Kısa Sürede Fc Bayern München Kariyerimide Sizlerle Paylaşıcam Bakıp Değerlendirmesini Yaparsınız.
    Not:Benim Dizilişime Gelirsek
    --------GK--------
    ---DC--DC--DC----
    -------------------
    MR---MC--MC---ML
    -------AMC--------
    -----FC----FC------
    MR-ML-AMC ye İleriye Koşu Komutu Verilerek Güzel Bir Sistem Uygulanabiliyor

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri