Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 89 sonuç

Konu: Crusher v1 (Tek kanatla ezen taktik)

Default Crusher v1 (Tek kanatla ezen taktik)

Herkese merhaba;

Managerlik sevdasına başladığım 97 yılından bu yana sayısız taktik denedim. O zamanların popüler oyunu Sensible Soccer'dan beri hep aynı tarz yani tek forvet, tek kanatlı ve o kanata dayalı bu sayede defansa yardımcı olan taktiksel sistemlerle oynadım ve genel anlamda başarılı oldum. CM ve sonrasında FM'de de bu taktiğin değişik versiyonlarını denedim. Ancak her oyunda maç motoru değiştiğinden bende taktiğimi değiştirdim.

Sonuç olarak FM 2008'e göre kendi sistemime uygun bir taktik geliştirdim ve bu taktikle çok başarılı sonuçlar elde ettim. Şimdide sizinle paylaşmak istiyorum...

Kısaca anlatmak gerekirse;
    -Crusher v1'in genel amacı rakibe oyun oynatmamak. Nasıl mı? FM08 maç motorundaki değişikliği az çok biliyorsunuz sanırım. Closing down, Tight press vs.vs. gibi eklentilerdeki değişiklikler maç motorunda bayağı değiştirilmiş ve eğer bu orantıyı düzgün yaparsanız rakibinizin oyununu oynamasını zorlaştırıyorsunuz. Eziyorsunuz... Görüldüğü üzere günümüz futbolunda güzel futbol oymaktan öte rakibinize oyun oynatmayarak daha iyi sonuçlara imza atabiliyorsunuz. Ana hedefim bu oldu.
    -Bir diğer amacım ise tek kanatlı sistemle atak yapmak oldu. Nedeni ise güzel iki kanat oyuncusu almak yerine çok daha güzel bir kanat oyuncusu alarak takımı güçlendirmek. Diğer kanatın yerine ise DMC, FC gibi gerekli gördüğünüz yerde fazladan bir adam daha oynatabiliyorsunuz. Örnek olarak Crusher v1'de kanat oyuncusu sağ tarafta ve sol kanat boş. Peki sol defans'ın durumu ne olacak derseniz, onuda DL ve sol DMC'deki oyuncularımıza vereceğimiz ayar ile nerdeyse kapatmış oluyoruz. Bu durumda nerdeyse sahada 12 kişi varmış gibi oynuyoruz.
    -Bu taktik sayesinde duran toplardan gol bulma şansınız çok yüksek. Forumdaki bir çok taktiği inceledim kullandım ancak nerdeyse hiçbirisi Korner, Frikik,Taç kullanımları ile ilgili bir ayar yapmamış. Çok uzun uğraşlar sonunda eğer defans oyuncularınızın Zıplama ve Kafa özellikleri yüksek ise bu taktik sayesinde kornerleriniz adeta bir penaltı gibi tehlikeli olacaktır.

Görüldüğü üzere dörtlü defans, iki ön libero, tek forvet ve tek forvet arkası ile günümüz modern futbol taktik anlayışında bir diziliş. Burdaki asıl amaç sağ kanattan yapacağınız ataklar.

Mevkileri sırasıyla analiz edecek olursak;
    GK: Kısa pas yapması gerekiyor. Daha çok defansif bir diziliş olduğundan ataklar genelde defanslardan başlıyor.
    DC: Aynı şekil Kısa-Karışık pas sistemi ile oynamalılar. Klasik defans oyuncusu özelliklerinden ziyade Zıplama ve Kafa özellikleri iyi olursa duran toplarda çok gol atabilirler.
    DL: Fullback tarzında oynuyor. Fazla ileri çıkmıyor zaten çıkmasına gerek yok. Sadece karşı takımın sağ kanadından gelecek atakları kesiyor. Pozisyon alma, Top kapma gibi özelliklerinin yüksek olması gerekir.
    DR: Solbek'e nazaran daha fazla ileri çıkıyor. Bu sayede sağ kanattaki oyuncunuz ile rakibinizin sol tarafını göçertiyorsunuz. Ara pas özelliğini açarak güzel pozisyonlar yakalabiliyorsunuz. Klasik arka kanat özelliklerinin yanı sıra Pas özelliğininde iyi olması gerekiyor.
    Sol DMC: Bu bölgedeki oyuncu tam bir DMC olmalı orta sahayı silip süpürecek, çok koşacak, rakibe pres uygulayacak, adeta sahada savaşıcak bu yüzden Top kapma, dayanıklılık gibi defansif özellikleri yüksek bir DMC size avantaj sağlayabilir.
    Sağ DMC: Buradaki oyuncunuz defanstan ziyade ofansa önem veren bir oyuncu olmalıdır. Genelde oyunu kuran oyuncu bu bölgedekidir. Sağ kanada ara paslar atan kontra ataklarda takımı hucüma geçiren oyuncudur. Pas, Yaratıcılık, Özel yetenek, Teknik gibi özelliklerine dikkat edin.
    MC: Genelde uzun şutlar atabilicek Ofansif ortasaha oyuncusu oynatmanız yararınıza olacaktır. Uzun şut, Pas, Top sürme, özel yetenek gibi özellikleri güzel olmalıdır.
    MR: Dizilişteki en önemli mevki. Bu bölgedeki oyuncunuz gerçekten güzel olmalıdır. Hız,Hızlanma,Çeviklik,Top sürme,Orta yapma,Yaratıcılık gibi özellikleri üst düzey olmalıdır. Target man bu bölgedeki oyuncudur. Bu yüzden tüm ataklarda top bu futbolcuyla buluşur. DR ile birlikte rakibin sol kanadını ezer geçer.
    AMC: Bu bölgedeki oyuncu Forvet arkası gibi gözüksede ataklarda genelde ikinci forvet olacaktır. Rakip oyun kurarken ise rakibe baskı yaparak defansa da yardımcı olacaktır. AMC/FC oyuncu oynatmanız yararınıza olacaktır. Bitiricilik,Uzun şut,özel yetenek gibi özellikleri yüksek olan oyuncular yararınızadır.
    FC: Tek forvetinizi ister hızlı ister pivot seçebilirsiniz. Eğer hızlı seçecekseniz genelde kontra atak yapısındaki taktik ile bol goller bulabilirsiniz. Eğer pivot seçerseniz ise zaten duran toplardaki üstünlüğünüze bir yenisi daha eklersiniz ayrıca sağ kanattan yapılan ortalara iyi kafa vurarak gol şansınızı arttırabilirsiniz. Eğer DC'lerinizin kafa özellikleri iyi ise ben hızlı forvet öneririm.

Bu taktik sayesinde Wolverhampton takımıyla 2013 Yılına kadar 4 Premier Lig şampiyonluğu 1 UEFA, 3 Şampiyonlar Ligi, 4 Süper Kupa, FA, Lig kupası ve ismini hatırlayamadığım toplamda 23 kupa kaldırdım.

Maç istatiklerine bakıcak olursak;

Maçlarda da görüldüğü üzere bu taktikle rakibinizi oynattırmıyorsunuz. Bir bakıma eziyorsunuz.

Forum ahalisinden isteğim olgun yorumlar yapması (kötü, iyi, süper) gibi yorumlardan ziyade güzel veya kötü bulduğunuz yönlerini belirtmesi, kullandıktan sonraki performansını belirtmesi gibi...

Herkese kolay gelsin...Crusher v2'de görüşmek üzere...

Crusher v1 Download

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

yapay zeka o kanadı sürekli kullandığın için önlem alırsa...atak için ikinici bir alternatif var mı?

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Taktik için teşekkürler.Ancak bir sorum olacak.Hangi versiyonda yakaladın bu başarıları ?

Nesil
    2006
    Yer
    MeRSiN

Denemek lazım.Denediğimde sonucu yazarım.

Quote Originally Posted by shadowrefree View Post
    yapay zeka o kanadı sürekli kullandığın için önlem alırsa...atak için ikinici bir alternatif var mı?
    Önlemden kastın eğer rakibin sol bek veya kanat oyuncusunu defansif oynatmaksa bazı takımlarda bunu gördüm. Yada benim sağ kanadım çok fazla yüklendiğinden ileri çıkamadılar. Ama genel anlamda yapay zeka rakibin oyun tarzına göre dizilmektense kendi oyununa bakar.
    Top sürme ve atak özellikleri güzel bir forvet seçtiğinizde yapılan kontra ataklarda rakip kalede güzel pozisyonlar bulabiliyorsunuz.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by Her026 View Post
    Taktik için teşekkürler.Ancak bir sorum olacak.Hangi versiyonda yakaladın bu başarıları ?
    Bu başarıları 8.0.1 versiyonunda yakaladım.
    Oyuna 8.0.1 versiyonunda başladım. 2013 yılına gelene kadar çok fazla başarı elde ettiğim için yönetim artık bir maçımda yenildiğimde hemen mutsuz oluyor. Daha fazla kaldıracağım kupa kalmadığı için artık 8.0.2 versiyonunda tekrar başlayacağım. Başladığım zaman 8.0.2 versiyonuna özel ayrı bir taktik ile tekrar çıkacağım karşınıza Crusher v2 olarak.
    Last edited by Djibril : 12.Mart.2008 at 23:55 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Onlineken tekrar sorayım oyunun versiyonu ne ?

Bir üst mesaja bakarsan cevabını bulabilirsin.

Quote Originally Posted by pogobass View Post
    van der vaart'ı ilk sezon nasil aldiysa wolves'e
    Açıkçası tavrını beğendiğim söylenemez. Ayrıca ilk sezon olduğunu neye dayanarak söylüyorsun onuda anlamış değilim. Screen Shot'lara bakarsan yada yazımı okursan 2013 yılında olduğumu anlarsın. Van Der Vaart'ın HSV'deki kontratı bilindiği üzere 2010/2011 yılında sona eriyor. Bende 2010 yılı UEFA şampiyonu olduğumdan ve yüksek bir kontrat onerdiğimden tercihini benden(Wolverhampton) yana kullandı.

Screen Shot'larda 2013 Agustos ayını gösteriyor. O yaz yaptığım transferler ile Van Der Vaart'a ihtiyacım kalmaması ve yaşlı olması sebebiyle 10 milyona Chelsea'ye sattım. Şuan 2013 Eylül ayındayım.

Tabii ki çelişkileriniz olabilir. Wolverhampton takımı ile bu kadar başarının nasıl elde edilebileceği ile ilgili. Ancak herkes emin olsun ki hile vs. gibi aciz insanlara yakışan davranışlarda bulunmadan bu mevkiye geldim...

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Quote Originally Posted by pogobass View Post
    van der vaart'ı ilk sezon nasil aldiysa wolves'e
    Şimdi şöyle birşey sonuçta ortada bir emek harcanarak ortaya konmuş bir ürün ve senin yaptıgın yorum var. Açıkçası bende üslubunu beğenmedim hile yapıldıgından suphe duyuyor olabilirsin ancak sordugun sorunun altını doldurman gerektigini unutma ki zaten bakacak olursan ilk sezonda gelmemiş.

Lütfen yorumlarımızı yaparken taktik diziliş üzerine yapalım. Mesela taktiği kullandım surası eksik olmus söyle olsa daha iyi olurmus vs. gibi.

Burnuma hile kokusu geliyor, yada sorgular manada mesajlar yazmamaya özen gösterelim lütfen.

Taktiği paylaşan arkadaşımıza tekrar teşekkür ediyoruz.

Crusher v2 for 802 ile tekrar karşınızdayım..!

Yenilikler:
    -Daha ofansif bir diziliş. (Eski versiyonda 2DMC 1MC. Bu versiyonda 1DMC 2MC)
    -Target Man seçeneği kapandı. Bu sayede sadece sağ kanat değil her yerden atak yapılır hale geldi.
    -Duran toplardan gol bulma şansı arttırıldı.
    -Oyuncu komutlarındaki ayarlar daha orantılı bir konuma getirildi.
    -Orta saha oyuncularına yapılan ayarlar ile topla oynama yüzdesi arttırıldı.
    -Forvet arkasındaki oyuncunun atağa verdiği önem arttırıldı.

Sonuç olarak daha güzel ve atağa daha fazla önem veren bir Crusher meydana geldi.

Crusher v2 for 802 Dowload

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Bunu bekliyordum açıkcası.Deneyince yorumlarımı yazarım.

Çok ilginç Bi taktik Sol tarafa Ne önlem Aldın!!

Quote Originally Posted by sem03sem03 View Post
    Çok ilginç Bi taktik Sol tarafa Ne önlem Aldın!!
    DL mevkisindeki oyuncu DR mevkisindeki oyuncuya göre daha defansif ve ileri sık çıkmıyor. Ayrıca DMC ve MC mevkilerindeki oyuncularda sadece kendi bölgesini değil tüm sahada pres yaparak sol taraftaki açığı önlüyor.

Henüz deneyen olmadı sanırım. Yada deneyen oldu da burada belirtmedi. Burada maçlarınızı paylaşırsanız, taktiğin avantajlarını, dezavantajlarını söylerseniz beni mutlu edersiniz. Ona göre Crusher v3'te önlemler alabilirim.
    Kolay gelsin herkese...

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Taktikle pek başarılı olamadım.Sağ Kanat Arda Turan(creavity'si yüksek olduğu için taktiğe uygun diye) yada Farfan.Sağ Bek Sabri.Mc Ayhan Mehmet Topal dm barusso dl tackling 19 olan bir oyuncu.Amc Lincoln Forvet Stancu yada Farfan. Bu takımla başarılı olamadım bu taktikle.Mc ler ve dm ler kendi aralarında pas yapıp kaybediyor topu.

Taktikle pek başarılı olamadım.Sağ Kanat Arda Turan(creavity'si yüksek olduğu için taktiğe uygun diye) yada Farfan.Sağ Bek Sabri.Mc Ayhan Mehmet Topal dm barusso dl tackling 19 olan bir oyuncu.Amc Lincoln Forvet Stancu yada Farfan. Bu takımla başarılı olamadım bu taktikle.Mc ler ve dm ler kendi aralarında pas yapıp kaybediyor topu.
    Her taktiğin belirli bir alışma süresi vardır. Ben bu taktikle 5 yıldır oynadığım için çok büyük başarılar elde ettim. Eğer takım pas yaparken top kaybı yaşanıyor ise orta sahadaki oyuncuların paslarını karışık yaparak daha güzel sonuçlar alabilirsin diye düşünüyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Taktiği denedim cidden iyi sonuçlar aldım. Forvet sağ açık sağ MC ve forvet arkasındaki elemanlar taktiğin kilit noktası. Ayrıca sol bekin mentalitesini biraz daha defansif yaptım. Çok fazla ileri çıkmayıncada pek açık vermiyor sol kanattan taktik.

Eline sağlık yani iyi taktik olmuş.

Nesil
    2007
    Yer
    Nilüfer / Bursa

Denemek Lazım guzeL duruyor saoL

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Kardeşim 2 maç yaptım ikisinde de geri düştüm.Ve gollerde sağ kanattan geldi.Ne yapıyım şimdi? Bu arada bana göre sağ kanat adama göre sol kanat.Yani saldırcağım kanattan geliyo.Ne yapmam lazım şimdi.
    turksportal...

taktik guzelde deplasmanda Kocaelispor'la mcity'e kök sokturdum ve eledim , sonra deplasmanda stutgartı tam yenicekken, son dk goluyle berabere kaldım..avrupada cok ise yarıyo bu taktik,buraya kadar hersey normal ama ligde galibiyet alamıyorum dogru durust, takım cok kotu oynuyo :S

Quote Originally Posted by 1502005 View Post
    Taktiği denedim cidden iyi sonuçlar aldım. Forvet sağ açık sağ MC ve forvet arkasındaki elemanlar taktiğin kilit noktası. Ayrıca sol bekin mentalitesini biraz daha defansif yaptım. Çok fazla ileri çıkmayıncada pek açık vermiyor sol kanattan taktik.

Eline sağlık yani iyi taktik olmuş.
    İyi sonuçlar almana sevindim. DL daha defansif oynatılabilir evet güzel düşünmüşsün.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by c3surkedi61 View Post
    Denemek Lazım guzeL duruyor saoL
    Denediğinde aldığın sonuçları belirtirsen sevinirim. Kolay gelsin...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by handemert View Post
    Kardeşim 2 maç yaptım ikisinde de geri düştüm.Ve gollerde sağ kanattan geldi.Ne yapıyım şimdi? Bu arada bana göre sağ kanat adama göre sol kanat.Yani saldırcağım kanattan geliyo.Ne yapmam lazım şimdi.
    Oynadığım takımlar kontr-atak oynuyordur. Bu yüzden atağa çıktığında açılan sağ kanadın kontr-ataklarda açık verebilir. Biraz daha sabırlı olursan 3-5 maç sonra taktiğin faydalarını görebilirsin. Özellikle büyük takımlara karşı oynarken güzel sonuçlar alınabiliyor bu Crusher ile. Kolay gelsin...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by kursatoguz View Post
    taktik guzelde deplasmanda Kocaelispor'la mcity'e kök sokturdum ve eledim , sonra deplasmanda stutgartı tam yenicekken, son dk goluyle berabere kaldım..avrupada cok ise yarıyo bu taktik,buraya kadar hersey normal ama ligde galibiyet alamıyorum dogru durust, takım cok kotu oynuyo :S
    Büyük maçlarda güzel sonuçlar almana sevindim. Eğer Ligteki kolay maçlardan istediğin skorlarla ayrılamıyorsan Tempo'yu birkaç kademe arttırabilirsin. Daha atak ve hızlı oynayarak güzel pozisyonlar yakalayabilirsin. Kolay gelsin...
    Last edited by Djibril : 18.Mart.2008 at 00:08 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

-Duran toplardan gol bulma şansı arttırıldı.

Bu maddenin dogruluguna sahidim. v.2 kullanarak Kompany, Felipe, Zarate ve Stancu ile yaklaşık yalan olmasın 20 tane falan duran toptan gol attım.

Duran top üstünlüğü bariz bir taktik zaten. Bende gollerimin yaklaşık yarısı gibi büyük bir bölümünü duran toplardan özellikle kornerlerden buluyorum.

Takımınızdaki Zıplama ve Kafa vurma özellikleri en yüksek olan oyuncuyu kornerlerde "Yakın Direkte Dur" talimatı verirseniz. Ve Zıplama ve Kafa vurma özellikleri en yüksek olan diğer oyuncuyu Kaleciyi sıkıştır talimatı verirseniz bu taktik ile çok fazla duran top golü bulabilirsiniz. (Kayıtlı olarak DC'ler ön direkte dur ve kaleciyi sıkıştır komutuna sahipler.)

Ayrıca birkaç yorumdan sonra Crusher v3 yapmayı düşünüyorum. Ancak henüz tam olarak taktiğin eksik yönlerini göremedim yorumlarınızdan.

Crusher v3 for 802 ile tekrar karşınızdayım..!

Yenilikler:
    -DL ve DR mevkileri daha orantılı hale getirildi.
    -Defans - Orta Saha hattı arasındaki paslaşmalar dengeli hale gelirildi. Bu sayede gereksiz kısa paslar yerine daha yararlı paslar ile sonuca gidilebiliyor
    -Duran toplardaki üstünlük biraz daha arttırıldı. (Freekick'lerde defansınızın ortasındaki oyuncular gol için rakip kaleyi zorluyor.)
    -MR mevkisine düken yük MC mevkilerince azaltıldı. Bu sayede kondüsyon açığı giderildi.

Sonuç olarak neredeyse hatasız bir futbol ile rakibinizi oynatmayarak güzel sonuçlar alabileceğiniz bir taktik meydana geldi.

Crusher v3 for 802 Download

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

v.2 çok başarılıydı cidden. Bunuda deneyeceğim ancak sağ açıkta Mehmet Topuz'u oynatıyorum ve harikalar yaratıyor adam Barcelona'dan teklif aldı.

Ben o mevkinin yükünü MC'lere paylaştırma taraftarı değilim. MC'ler daha çok kısa paslı oynadıklarında bir ters topla MR oynayan oyuncu bomboş durumda kalıp sağlam bir orta açma fırsatı yakalıyor. İyide bir forvetiniz var ise gol olmaması için bir tek rakip kaleci kalıyor.

MR mevkisindeki oyuncunun mantığında herhangi bir değişiklik yok aksine genelde sağ tarafta çok yanlız kaldığı için Sağ MC mevkisindeki oyuncunun anlayışını biraz daha ofansif ve yaratıcılığını arttırdım bu sayede daha yaratıcı paslar atabiliyor. Yani yine kısa paslarla oynuyorlar ve bir açıkla MR kaçtığında direk toplarla güzel pozisyonlar yakalanabiliyor.

Denediğinde yorumu yazarsan sevinirim. Ilgin için teşekkürler.

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Mutlaka denedikten sonra yazarım.

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

diyecek birsey bulamiyorum, 2017 yilindayim ( manageri tatile gönderip 2015 kdar geldim, sonra oynamaya basladim.) Taktikigin görünüsu hosuma gitti, bir deneyeyim dedim. Takim Blackburn.

sag kanatta portekizli Manuel Pedro var ( Teknik özellikleri Messi kadar ) her macta rakip defansi darmagan ediyor, ortalarinda hep forvetim Dennis Helmes gol atiyor.

Defansimda iki tane uzun boylu adam var, biri 1,97 digeride 1,89. ikisininde jumping ve heading özelligi 19. Frikikler daha önce hic atmadigim kadar gol atmaya basladim. Tek sikintim bunlarin biraz yavas olmasi, böylece kontrataklardan bayaa gol yiyorum. Hele Sunderland ve Everton'dan.

Yinede taktik oldukca basarili

Anlamakta zorlandım ama anladığım kadarıyla.: Taktiği beğendin, güzel sonuçlar alıyorsun, freekicklerde daha önce hiç atamadığın kadar gol atıyorsun ama defansın yavaş olduğu için kontralardan gol yiyorsun. Sonuncusu için benim yapabileceğim bir şey yok malesef.

Yorumun için teşekkürler.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Taktik için teşekkür ederim deneyeceğim.
    Gelirken ne getirilir ki giderken ne götürülür?

TuNdRaLoWeR Misafir

Denenebilir eyvallah..

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri