Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 41 arası toplam 41 sonuç

Konu: Closing Down-Alan Daraltma... Hata mı, Yoksa Gerçek mi?

iyi.inş indirenler de güzel başarılar sağlarlar.atak veryosyonlarla ilgili de çok güzel taktikler geliştiriyorum.bu konuda da kafana takılanlar olursa paylaşabiliriz.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

DepLasmanda oynuyorum diye aLan daraLtma yapmayacaksın diye bişey yoktur.Herkesin bir yoğurt yiğişi vardır ve herkesin fikri kendisinedir ama ben herzaman ve heryerde aLan daraLtma derim.Takımına güvenme oLayıdır.Takımının potansiyeLi varsa depLasmanda da aLandaraLtırsın rakibine baskı kurarsın oyununu bozabiLir hatta savumayı önde de tutarsın.Ben Everton u yönetiyorum şu an ve DepLasmanda CheaLse,Tottenham gibi saLdırgan ve hızLı takımLarı net skorLarLa bariz üstünLük kurarak mağLup ettim.Yani dengeyi iyi ayarLamak gerek.En çekindiğiniz takımLarı biLe kendi oyununuzdan taviz vermeyip başarı eLde etme oLasıLığınız vardır.Durumu iyi ayarLamak rakibi iyi anaLiz etmek gerek.

ŞöyLe bir durum.Ben cheaLse yi depLasmanda 3-1 gibi eze eze deniLen tabi iLe yendim.ALan daraLttım,savunmamı önde kurdum.Çünki tek forvet çıkmışLardı ve eLimde hızLı bir savunma oyuncusu vardı.Neden geriye yasLanıp o tek forvete daha çok pozisyon verme imkanı tanıyayım ki ? Çift forvet çıksaLardı Pizzaro-Drogba yine aynı sistemi uyguLardım.NasıL oLsa biri yine ağır tip santrafor ve çift forvet oynadıkLarı için daha çok kanat varyasyonu deneyecekLerinden eğer çakıLı oynasaydım yine rakibime yem oLurdum.Ama yine oyunumdan taviz vermeyerek kendi taktiğimi uyguLadım.Ha eğer Sheva-Drogba çıksaLardı o zaman mecbur savunmayı yasLayıp aLan daraLtmayı azaLtıp pozisyon kaybını önLemeye çaLışırdım ve kontra atak oynardım..

Yani anLatmak istediğim.CLosing down u yaparken kendi takımınıza ne kadar güveniyorsunuz.Rakib takım nasıL kurgu da çıkacak bu önemLidir.Yani en çekiLecek takımLara karşıda cLosing down yapıp müthiş sonuçLar eLde etmek mümkündür.

Bu da tabi benim görüşüm.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Cfreedom ile CDown'ın bağlantılı olduğu tezi 2007 için wwfan (bkz sigames forumları) tarafından ortaya atılmıştı. Gerçi adamı da suçlamayalım Türkçe'ye çeviren arkadaş kendi fikrini eklemiş olabilir orjinal metni yalayıp yutmuş değilim. Başka bir sitede yer alan çevirisine baktım. (tabi çeviri yaptığını belirtmemişti!)

Neyse, yine Sigames forumlarında adamın biri çok güzel bir deney yapıyor. Editörden asistan menajerini Ferguson, Morinho gibi adamları ayarlıyor. Sonra hazırlık maçından önce tatile çıkıp, maçı dışardan izliyor. (yöntem kabaca böyle, ama tatile çıkıyor mu çıkmıyor mu onu tartışmayalım)

1-15-30-45-70-90 dakikalarda Ferguson'un neler yaptığına nasıl taktik ayarladığına bakıyor. Görüntülerden anladığım kadarıyla Ferguson genel olarak takımına çok fazla CFreedom veriyor, ama Cdown konusunda elini de korkak alıştırmıyor! Yani yapay zeka CF ile CD arasında bir bağlantı kurmuyor.

Bkz işte Ferguson'ın Portsmouth'u maça şöyle başlıyor:

Sağdan CF'ye dikkat ediniz.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

O yüzden de işte senin söyLediğin sav dan doLayı bize karşı bu gösterdiklerini uyguLadığında başarı oranı daha da düşüyor ) Doğru taktik,doğru anLayış kuLLandığında neticiLeri herkez görüyor.Bir oyunda senin ne kadar başarı yakaLadığına birde bu mentaLite iLe ne kadar başarı yakaLandığına da bakmak ve tartışmak gerek.Biraz uçuk bir mentaLity bence.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Ayrıca 2008 de durumLar biraz daha değişmiş durumda.

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Ferguson nerdeyse her 15 dk'da bir mentalite değişikliği yapıyor

Bende evvela CD-CF bağlantısına bel bağlayanlardandım. 2008 itibariyle pek umursamıyorum. Çünkü oyuncularımın kişisel becerilerini ön plana almasını istediğim bir taktik ile oynuyorum. Ama cd yapmamaları şartı ile değil. Açıkçası bunun gibi screenshotlar CF ayarlarını biraz daha sağa itmeme neden oldu

Ayrıca mantıken pres yapmasını alan daraltmasını istediğiniz bir oyuncunun top ayağındayken ya da takım atağa kalkmışken yüksek CD yüzünden neden davranışlarında bir değişiklik olsun? Demin koştum yoruldum şimdi çalım atamam diyecek değil bence. (teamwork-work rate)

Geçenlerde bir deney yaptım. Tüm ayarların mixed olduğu klasik 442'de takımın yarısını 20 CF yarısını 0 CF ile oynattım. (sağdakiler20/soldakiler0) Oyunu full izledim. Gözüme çok net bir fark göze çarpmadı. En belirgini sağ açık oyuncumun daha fazla dribbling yapmaya hevesli gözükmesiydi. Ayrıca özel yetenekleri (dictates tempo gibi) daha sık kullandıklarını düşündüm (gördüm diyemem, kesin konuşamıyorum)

İki tarafta aynı oranda CD yaptı, işini aksatmadı.

Sonuç itibariyle, elimizde bir sonuç yok

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Ne oLdu şimdi sıfıra sıfır eLde sıfırmı

Dün Real Madrid Valencia'ı deplasmanda 5-1 yendi adamları dikkatle izledim defans pres yapmıyordu hatta sıkı markaç bile yapmadan güle oynaya 5-1 kazandılar Diziliş 4-4-2 gibiydi hatta maçı anlatanda 4-4-2 dedi ama maçı izlediğimizde sahada hiç 4-4-2 gibi durmuyolardı geri 4 lü tamam 4 lü olduğu besbelli ama ileri 4 lü sürekli yer değiştiriyordu. Raul, Robinho hiç alan daraltmıyor orta sahadada sadece diarra denilen adam pres yapıyor. Guti pres yapmadan sadece nerde duracağını bilerek oynuyor büssürü top kapıyor felan filan. Alan daraltma önemli hiç şüpesiz büyük takımlarla küçüm takımlar arasındaki açığı kapatmak için şart. Küçük takımsan illaki alan daraltmak zorundasın buna mecbursun yenersin yenemezsin o ayrı konu ama alan daraltmazsan Rakibin oynamasına izin verirsen maçı kaybetme olasılığın artar. Bide şu dikkatimi çekti katılırsınız katılmazsınız ben yinede söğliyim. Eğer takımınızda duran topları kullanan bir oyuncunuz yok ise genelde duran toptan gol yiyen takım haline gliyorsunuz. Yapay zekadan yola çıkarak bunu söğlüyorum. Takımda alex tarzında oyuncunuz var ise duran toptan gol atmasanız bile gol yeme olasılığınız düşüyor.

arkadaslar her takıma gore her rakibe gore her oyuncuya gore vs...... bunların hepsi degisir o oyle yapmıs bu boyle yapmıs su soyle gostermis vs.... bosverin herseyi kendi bildiginizi yapın

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    DepLasmanda oynuyorum diye aLan daraLtma yapmayacaksın diye bişey yoktur.Herkesin bir yoğurt yiğişi vardır ve herkesin fikri kendisinedir ama ben herzaman ve heryerde aLan daraLtma derim.Takımına güvenme oLayıdır.Takımının potansiyeLi varsa depLasmanda da aLandaraLtırsın rakibine baskı kurarsın oyununu bozabiLir hatta savumayı önde de tutarsın.Ben Everton u yönetiyorum şu an ve DepLasmanda CheaLse,Tottenham gibi saLdırgan ve hızLı takımLarı net skorLarLa bariz üstünLük kurarak mağLup ettim.Yani dengeyi iyi ayarLamak gerek.En çekindiğiniz takımLarı biLe kendi oyununuzdan taviz vermeyip başarı eLde etme oLasıLığınız vardır.Durumu iyi ayarLamak rakibi iyi anaLiz etmek gerek.

ŞöyLe bir durum.Ben cheaLse yi depLasmanda 3-1 gibi eze eze deniLen tabi iLe yendim.ALan daraLttım,savunmamı önde kurdum.Çünki tek forvet çıkmışLardı ve eLimde hızLı bir savunma oyuncusu vardı.Neden geriye yasLanıp o tek forvete daha çok pozisyon verme imkanı tanıyayım ki ? Çift forvet çıksaLardı Pizzaro-Drogba yine aynı sistemi uyguLardım.NasıL oLsa biri yine ağır tip santrafor ve çift forvet oynadıkLarı için daha çok kanat varyasyonu deneyecekLerinden eğer çakıLı oynasaydım yine rakibime yem oLurdum.Ama yine oyunumdan taviz vermeyerek kendi taktiğimi uyguLadım.Ha eğer Sheva-Drogba çıksaLardı o zaman mecbur savunmayı yasLayıp aLan daraLtmayı azaLtıp pozisyon kaybını önLemeye çaLışırdım ve kontra atak oynardım..

Yani anLatmak istediğim.CLosing down u yaparken kendi takımınıza ne kadar güveniyorsunuz.Rakib takım nasıL kurgu da çıkacak bu önemLidir.Yani en çekiLecek takımLara karşıda cLosing down yapıp müthiş sonuçLar eLde etmek mümkündür.

Bu da tabi benim görüşüm.
    Rakip takıma oyununu kabul ettirmek için sadece kusursuz bir taktik yeterli değildir.alan daraltma konusunda senden farkıl fazla birşey söylemeyeceğim.bence de deplasmanda yda içsaha farketmez.alan daraltma yapmalıyız. ama defans oyuncularına kendi evimde yada deplasmanda alan daraltmayı kesinlikle sık sık yaptırmam.
    sen defansını önde tutarak başarılı olabiliyosundur evertonla ama bu istikrarlı mı yada kaçıncı sezonundasın, istediğin transferleri yaptın mı.kaliteli bir kadro yada buna yakın bir kadro kurduysan istediklerini yapabilme olasılığın daha yüksek.
    eğer vasat bir kadroyla mücadele ediyorsak defansımızı önde kurmamız çok sakıncalı istediğin kadar güzel bir taktik kur isterse chealse tek forvetle çıksın kanattan robben uzun topa bir koşu yapar bizim defans da golü izler.yada istediğin kadar şevçenkoya özel önlem al adam markajı ver.senin vasat bir oyuncun onu nasıl kontrol edebilecek ki.bunları maçlarda izleidm malesef çok ders aldım.
    işte biz vasat bir takımdan bahsediyoruz.kazanmamızın sürpriz olduğu bir takımdan.işte böyle takımlarda güzel bir defansif taktik kurgulayabilirsen net pozisyonlar vermeden sonuca gidebiliriz.tabi defansif oynamak demek pres yapmamak ta değildir.dediğim gibi dengeleri iyi kurmak gerekiyor.
    sonuç olarak sonuç önemlidir.eğer sen vasat bir takımla chealseyi deplasmanda defansın önde yeniyorsan bu taktiği kullanmaman için bi neden yok.bu bana göre zor.ben de diğer şekilde yenebiliyosam başka bir arayışa girmeme gerek yok.ikisi de doğru olmuş oluyor.önemli olan kazanmak.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by wwhirlwind View Post
    arkadaslar her takıma gore her rakibe gore her oyuncuya gore vs...... bunların hepsi degisir o oyle yapmıs bu boyle yapmıs su soyle gostermis vs.... bosverin herseyi kendi bildiginizi yapın
    evet tabi ki kendi bildiklerini yapmalısın.ama yanlış yaptığın birşeyden mantıklı bir görüşle vazgeçip yine kendi bildiklerin doğrultusunda değişiklik yapabilirsin.bunun bi sakıncası yok.sen de deneyip yararını gördüğün şeyleri payşlaşabilirsin.belki daha önce dikkatimizi çekmeyen bişeydir faydalanırız.

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Son yorumLara baktığım da geneLde beLli başLı uyguLamalardan bahsediLmiş. Tmm aLan daraLtma her zmn gerek ama bu senın takımına ve oyuncularına göre değişir değişen nokta ise defanstaki aLan daraLtmadır. Arkadaş Everton demiş Joseph Yobo hem hızLı hem de hava üstünLüğü war yani bu adamın yanına 1 tane dha hızLı oyuncuyLa defansını önde kurabiLirsin bu çok koLay ama Sunderland iLe hızları 10-12 civarı olan oyuncularla defans cızgısını öne aLırsan sonucu gayet net görürsün . oNun ıcın bu bir tez değiLdir her takıma göre değişir .Sunderland iLe bende isterim önde basmayı defansı ortasahaya yakın kurmayı ama bu hüsrandan öte gitmez. Ayrıca fikomun da dediği gbi Dc ler kesınLıkle aLan daraLtması az oLmaLı iç dış saha farketmz

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri