Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 60 arası toplam 60 sonuç

Konu: FM 2008 Taktiklerini Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Soru-Cevap

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

ilhancım senin taktik bilgine güvenerek sana şu soruyu sormak isterim..biçok maç izliyorum özellikle euro 2008'deki maçlara bakıyorum hiçbitakım öyle deli gibi basıp alan daraltmıyo..rakibi kendi orta sahalarının biraz gerisinde karşılayıp basmaya başlıyolar ve kalelerinde de öyle çok pozisyon vermiyorlar..bende bunu fm 2008'de uyarlamaya çalışıyorum ama her seferinde kaleme yağmur gibi şutlar geliyo ve çok pozisyon veriyorum..bunun bi oyun olduğunu biliyorum ama yinede insan uyarlamak istiyo:=)..bu stratejiyi uygulamak için yaptığım uygulamalar şunlar..closing down'u ortanın 1 altına getiriyorum..defans hattını ortanın 1 altı ayarlıyorum..tempo yavaş ve genişlik dar olarak ayarlıyorum..tabiki bu dediklerim deplasman için geçerli..

Quote Originally Posted by yıldo_23 View Post
    ilhancım senin taktik bilgine güvenerek sana şu soruyu sormak isterim..biçok maç izliyorum özellikle euro 2008'deki maçlara bakıyorum hiçbitakım öyle deli gibi basıp alan daraltmıyo..rakibi kendi orta sahalarının biraz gerisinde karşılayıp basmaya başlıyolar ve kalelerinde de öyle çok pozisyon vermiyorlar..bende bunu fm 2008'de uyarlamaya çalışıyorum ama her seferinde kaleme yağmur gibi şutlar geliyo ve çok pozisyon veriyorum..bunun bi oyun olduğunu biliyorum ama yinede insan uyarlamak istiyo:=)..bu stratejiyi uygulamak için yaptığım uygulamalar şunlar..closing down'u ortanın 1 altına getiriyorum..defans hattını ortanın 1 altı ayarlıyorum..tempo yavaş ve genişlik dar olarak ayarlıyorum..tabiki bu dediklerim deplasman için geçerli..
    kendi sahanda oyunu kabul etmeyi amaçlıyorsan sağlam bir defans hattın ve iyi bir ön liberon/ortasahan olmalı. tempoyu yavaş yaparsan mantıken oyuncuların oyunu yavaşlatmaya çalışacak buna karşılık rakibin hızlı ataklarında yetersiz kalacaklar, kalende bol şut göreceksin. o yüzden tempoyu artırmalısın en azından normale getirmelisin ya da hızlıya almalısın. kendim öyle yaptığım için söylüyorum bunu.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

pres yapan oyuncuların ayrıca sıkı markaj yapması ne gibi handikaplara yol açabilir??ilhan yazısında dm hariç ve geri 4'lü hariç adamlara sıkı markaj yaptırmıyorum demiş..dm önündeki 2 mc yede sıkı markaj yaptırsak daha iyi bi sonuç almazmıyız???yorumlarınızı bekliyorum..!!!

Nesil
    2007
    Yer
    türkiye

Quote Originally Posted by yıldo_23 View Post
    pres yapan oyuncuların ayrıca sıkı markaj yapması ne gibi handikaplara yol açabilir??ilhan yazısında dm hariç ve geri 4'lü hariç adamlara sıkı markaj yaptırmıyorum demiş..dm önündeki 2 mc yede sıkı markaj yaptırsak daha iyi bi sonuç almazmıyız???yorumlarınızı bekliyorum..!!!
    ortadan bi adam çıkıverip bütün planları altüst eder.mc'lere sıkı markaj yaptırmana gerek yok
    zaten dm oynatmıosan yaptırmayı deneme bile markaj

oncelkle cok basarlı egitici bicalısma olmus saol arkdasım ben bu saha olayında kafam takılıyodu gercekten bu bilgiler işime yaradı

6. Default

Ben dediğiniz gibi kısa paslarla ve düşük tempoda oynuyorum. Peki bu sistemde oyunu dar alanda mı oynamalıyız yoksa geniş alanda mı?

valla kardeş ben bu oyunu 6 7 senedir oynuyorum yani cm3/4 lerden beri
    ama bu kadar ayrıntı taktik yapmıyodum be bilmiyodum o kadar yararlandım ki teşekkür ederim.
    artık bu oyunda taktiğin en az oyuncu almak kadar önemli olduğunu anladım saol

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Dreamania View Post
    Ben dediğiniz gibi kısa paslarla ve düşük tempoda oynuyorum. Peki bu sistemde oyunu dar alanda mı oynamalıyız yoksa geniş alanda mı?

Kısa pas ve ağır temponun en iyi aLan şekLi Dar aLandır. İyi bir orta sahaya sahip isen NormaL oLarakta ayarLayabiLirsin.

Kısa pas oynadığın için aLanı da dar yaparsan pas yüzden çok daha yüksek oLur. Ama geniş aLanda kısa pas oynamaya çaLışır isen pas yüzden düşer ve orta sahada top kaybı çok yapabiLirsin.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Benim yeni amacım 2 li defans oynamak evet yanlıs duymadınız 2li defans
    Bununla ilgili çalışmalarım sürüyor ve şu an çok iyi sonuçlar alıyorum GS ile birlikte uyguladığım taktilkte ligde en az gol yiyen ve en çok gol atan takımım haliyle 1. sıradayım ve derbi kaybetmedim ŞL de amacımm çeyrek final şu an gruptayım
    Football is simple,but Football Manager is not

Quote Originally Posted by Corpus View Post
    Benim yeni amacım 2 li defans oynamak evet yanlıs duymadınız 2li defans
    Bununla ilgili çalışmalarım sürüyor ve şu an çok iyi sonuçlar alıyorum GS ile birlikte uyguladığım taktilkte ligde en az gol yiyen ve en çok gol atan takımım haliyle 1. sıradayım ve derbi kaybetmedim ŞL de amacımm çeyrek final şu an gruptayım
    göster ama paylaşma olmuş bu ama : ( : )

taktiği paylaşmayı düşünüyor musun böyle farklı taktikler güzel oluyor bende anca 3lü defansa kadar çekebildim 2yi deneme cesaretim olmadı : )
    Last edited by BiLGeN90 : 26.Eylül.2008 at 17:49 Reason: eksik harf

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by BiLGeN90 View Post
    göster ama paylaşma olmuş bu ama : ( : )

taktiği paylaşmayı düşünüyor musun böyle farklı taktikler güzel oluyor bende anca 3lü defansa kadar çekebildim 2yi deneme cesaretim olmadı : )

malum 2009 a haftalar kaldı bu yüzden bu taktiği 2009 da geliştirim FM09 taktiği olarak yayınlamayı düşünüyorum ve FM09 a da direk kendi taktiğimle başlıycam
    Football is simple,but Football Manager is not

Arkadaşlar beinm savunmadaki sorunum 4lü savunmanın kenarlarında oynayan oyuncularımın [D R/L] arkalarına çok fazla adam kaçırmaları ve çok fazla şut yemem. Ne yaptıysam bu sorunları çözemedim. Yardım bekliyorum

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Lestad View Post
    Arkadaşlar beinm savunmadaki sorunum 4lü savunmanın kenarlarında oynayan oyuncularımın [D R/L] arkalarına çok fazla adam kaçırmaları ve çok fazla şut yemem. Ne yaptıysam bu sorunları çözemedim. Yardım bekliyorum
    DR ve DL oyuncularının adam kaçırmaları demek, onların bolca hücum etmeleri demektir. Rakibiniz AMR ve AML, FR ve FL veya uzun oklu MR ve ML kullanıyorsa beklerinizin çok ofansif olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bunu onların mentality'lerinden biraz kısarak, forward run'larından biraz kısarak gerçekleştirmeniz mümkün. Ayrıca sıkı markaj yaparlarsa da çok ileri çıkamayıp arkaya daha az adam kaçırabilirler.

Ayrıca DR ve DL oyuncularının önünde bulunan orta saha oyuncularının da kanatları iyi kapamaları gerekir. Bunu sağlamak için üçlü veya dörtlü orta saha kullanmanızı öneririm.

Ayrıca defansif çizginin de çok ileride olmaması gerektiğini belirteyim.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Teşekkürler aydoğan bu sorunuda hallettim ama bir sorun daha var
    dmc ve 2 mc'em sürekli küçük bir üçgen gibi duruyorlar.Birbirlerine çok yakın oynuyorlar ve o ona veriyor topu oda onu sanki 3 tane maldonado oynuyor gibi oluyor Tek forvet oynuyorum o adama bir tane ara pas yada defansın arkasına uzun top atan yok

Ya dakika 90 adamlar hala aynı şekilde duruyorlar.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Gayet güzel bir soru. Sanırım benim hazırladığım taktiğe benzer bir taktik kullanıyorsunuz. Aynı sorunu belli bir müddet içinde ben de yaşamıştım. Çözümünü şu şekilde buldum:

* DM pozisyondaki oyuncuyu iki MC'nin ortasına getirip orta sahayı üçledim. Ortadaki MC'nin defansif olmasını sağlamak için DM pozisyonuna ok çektim. Böylece baştaki iki MC kanatlara yakın oldu.

* MC oyuncularından birinin (tercihen soldaki) mentality'sini 13 yaptım. Sağdaki MC'nin mentality'sini 12 yaptım. Ayrıca ikisinin de forward run'larını often yaptım (İngilizce terim kullandığım için anlamıyorsanız anlamını sorabilirsiniz). Ortadaki MC'nin ise mentality'sini 10 yaptım ve forward run'larını mixed yaptım. Ayrıca orta MC'deki oyuncunun direkt, sağ MC'deki oyuncunun mixed paslaşmasını sağladım. Böylece soldaki ve sağdaki MC hücuma oldukça güzel katkılar sağladılar.

* Sağ ve sol MC oyuncularımın closing down'larını 12-13 civarında ayarladım. Böylece orta alanda iyi basıp, çok ilerdeyken o kadar fazla pres yapmayıp pozisyon kaybetmemelerini sağladım. Ayrıca ortadaki MC'ye tight marking verdim ve closing down'ını 7 olarak ayarladım, böylece ileri top kapmaya değil de, rakibin atak orta saha oyuncularını ve serbest oyuncularını marke eden bir oyuncu olmasını sağladım.

Not: Bu yazdıklarım FM 2008 versiyonlarında en iyi maç motoruna sahip olan 802 versiyonu için geçerlidir. Diğer versiyonlar (özellikle 800) için tutmayabilir.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Abi bunları kullanacaüım teşekkürler
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

İlhan abi bu kadar ilgilendiğin için teşekkürler. Evet senin ilk sayfada anlattıklarına göre bir taktik yaptım. En son mesajında söylediklerini uyguladım ve dediğin gibi hafif kanatlara doğru açıldı mc'ler . Ama şimdide çoğu pozisyonda sağ ve soldaki mcler aynı adamın peşine koşuyor ve birinin bıraktığı pozisyondaki adam çok boş kalıyor. Abi birde kalecime topu defansa ver dediğim halde uzun top atmakta diretiyor

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Lestad View Post
    İlhan abi bu kadar ilgilendiğin için teşekkürler. Evet senin ilk sayfada anlattıklarına göre bir taktik yaptım. En son mesajında söylediklerini uyguladım ve dediğin gibi hafif kanatlara doğru açıldı mc'ler . Ama şimdide çoğu pozisyonda sağ ve soldaki mcler aynı adamın peşine koşuyor ve birinin bıraktığı pozisyondaki adam çok boş kalıyor. Abi birde kalecime topu defansa ver dediğim halde uzun top atmakta diretiyor
    Sağ ve sol MC'nin aynı adam peşinde koşması ilginç. İkisinin de closing down'larından biraz kısarsanız belki bu gerçekleşmez.

Kalecinin topu defansa atmaması ayrı bir sorun ve benim başıma da gelmişti. Mentality'sini artırırsanız ve creative freedom'ını minimuma getirirseniz kısmen çözmüş olursunuz.

Ayrıca her pozisyonda defansa verilmesi her zaman iyi olmayabilir.

İlhan abi senide fazla rahatsız ediyorum ama
    Sayende taktik kafama göre oldu. Anlamadığım bir kaç noktayı daha sormak istiyorum.

Oyuncu talimatları bölümünde 2 nokta var anlamadığım through balls ve cross ball
    Ne işe yaradıklarını anlamadım. Türkçe yamayıda kurdum ama oda bana pek açıklayıcı gelmedi. Ne işe yarar ne zaman kullanılmalıdır ?

Birde bire biri,refleksi,ani çıkışı,hava hakimiyeti,zıplaması,pozisyon alması iyi , hızı ve hızlanmasıda orta seviye bir kalecim var. Ben kalecimin ceza sahasındaki her topa çıkmasını istiyorum. Mesela oyuncularım kısa olduğu için her yan topa açılmasını ve rakip forvetler ceza sahasına girince açılarak onların açılarını daraltmasını istiyorum. Bunun için kaleciyi nasıl ayarlamalıyım ?

Nesil
    2007
    Yer
    .

Soru İlhan abi'ye gitmiş ancak ben sana bildiğim kadarıyla geçici bir çözüm önerisinde bulunayım İlhan abi geldiğinde daha açıklayıcı bir yorum getirir.
    Through Balls: Direk toplar anlamına gelmektedir.Kontra-atak taktiği ile oynuyorsanız ve ileride araya atılan topları alabilecek süratli-akıllı forvetleriniz varsa sık sık yapmanızı tavsiye ederim.Ayrıca oyuncunun pas özelliğinin iyi olması ve ppmlerinde "Öldürücü paslar atar"(Tam hatırlamıyorum ama buna yakın bir şeydi.) ppminin mevcut olması direk toplar için çok büyük avantajdır.
    Ben genelde mixed yani karışık olarak işaretliyorum onu.
    Cross Ball:Ne kadar sıklıkla orta yapılacağını belirtir.Mc oyuncusunda nadiren olması genelde tercih edilir.

Kaleci konusuna gelecek olursak;bu kalecinin ani çıkış özelliği ile ilgili bir şeydir.Ama kalecinin closing down yani alan daraltmasını yüksek tutarak az da olsa bir artı sağlayabilirsiniz sanıırm.İyi oyunlar.
    Kıyamet kopacak da olsa bırakınız adalet yerini bulsun....

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Through balls aslında tam olarak da ölümcüm ara paslar demek değil.

Yanınızda biri var. Önünüzde rakip var. Rakibin arkasında da yine pas atabileceğini takım arkadaşınız var. Ara pas'ı sık olan adam topu önündeki adama aktarmaya çalışır. Seyrek ayarlanmış adam da yanındakine verir.

Cross ball konusunda Emre açıklayıcı olmuş yeterince.

22. Default

Football Manager 2008 versiyonunda 06 ve 07 de olduğu gibi başarılı taktik oluşturmak çok zor değil. 15-16 maçınızı harcadıktan sonra takımınıza uygun taktiği oturtabiliyorsunuz. Deneme yanılma yolu ile. Fakat aynı taktiği yıllar boyu kullanıp başarı yakalayamıyorsunuz.

FM 2008 de bir taktiği en fazla 2 sezon kullanıyorum. Ardından yeni bir dizilişe yada mentaliteye geçiyorum. Bu versiyonunda 2005 ve öncesinde olduğu gibi sürekli başarı getiren bir taktik olmuyor. Bir süre sonra oyun monotonluğu gidermek için size kötü sonuçlar vererek taktik değiştirmenize sebep oluyor.

Nesil
    2007
    Yer
    İzmir

Abi birde 8.0.2 sürümü için rehber hazırlayabillir misin?

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Test edelim de öyle hazırlarız

Nesil
    2007
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Test edelim de öyle hazırlarız
    Merakla bekliyorum.

Ellerine sağlık.Çok yararlandım bu yazından.

Nesil
    2008
    Yer
    football manager

şimdi ben de bazı sorular soracam
    1.ne zaman düşük tempo oynamalıyım?
    2.eğer ki antrenmanlarda 1 gün aralarını ne zaman ve ne şekilde vermeliyim?
    3.rakip takımın ayarlarını senin taktiğinde nasıl yapmalıyım?

Nesil
    2008
    Yer
    football manager

[IMG]file:///C:/Users/hp/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-1.jpg[/IMG]işte basit takımlara karşı yapılmış olan bir taktik ve onun sonucundaki puan durumu...

Not:Eğer ii bir takıma sahip değilseniz bu taktik çok tehlikelidir.Forvetleriniz ve omf niz ii olursa leblebi gibi gol atarsınız.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:

.
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    resim koymayı tam olarak bilmediğim için resimler baya küçük oldu.Eğer biliyorsanız nasıl yapıldığını, bana anlatırsanız memnun olurum.
    Last edited by Y4S1N : 27.Mart.2009 at 22:22 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    A K H İ S A R

eline sağlık güzel yazı.

harika bir yazi olmus

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri