Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 60 sonuç

Konu: FM 2008 Taktiklerini Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Soru-Cevap

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Default FM 2008 Taktiklerini Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Soru-Cevap

FM 2008 Taktikleri Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Merhaba arkadaşlar; bu yazımızda FM 2008 taktiklerini yaparken size dikkat etmeniz gereken püf noktaları belirteceğim. Umarım size yardımcı olabilirim.

Öncelikle belirtmeliyim ki FM 2008 oyunu 8.0.0 sürümünde closing down (alan daraltma) ile alakalı bir problem vardı. SI forumlarında bu hatalardan herkes bahsedince SI buna bir çözüm getirmek için bir yama çalışmalarına başladı. Kısa süre evvel bu çalışmalarla birlikte 8.0.1 beta sürümünü yayınladılar. Yeni sürümde de maç motorunda bir iki hata var gözüme çarpan. Örneğin oyuncular rakip atakları uzaklaştırırken topu çok uzağa atamıyorlar. Ve böylece bir taraf atak yaparsa o atak sürüp gidiyor. Tabii ki bu önceki sürümdeki alan daraltma probleminden daha ufak bir problem ancak SI büyük ihtimalle 8.0.1’in son sürümünü çıkardığında sorunlar büyük ihtimalle ortadan kalkacak.

8.0.1’de test ettiğim kadarı ile taktik oluşturmada size yardımcı olmaya çalışacağım. Soru cevap halinde devam edelim.

Soru: Defans kurgumu nasıl oluşturmalıyım?

Cevap: Nasıl bir oyun sergilediğinize, nasıl bir kalitede olduğunuza, taktiksel kurgunuza bağlı. Bunları olabildiğince listeleyelim.

a) Pace, acceleration, anticipation ve positioning özellikleri iyi olan defans oyuncularına sahipseniz defans çizginizi önde kurabilirsiniz. Defansı önde kuruyorsanız atak oynayan bir takım olmalısınız ve orta sahanız mutlaka iyi alan daraltmalı. Defansı önde kuran bir takımın sahada ön liberoya ihtiyacı yoktur. Ayrıca orta sahanız sık sık top kaybeden bir orta saha olmamalıdır.
    b) Orta ve alt düzeyde takımlar defans çizgilerini mutlaka ya geride ya da ortada bulundurmalılardır. Defans çizgisini ileride bulundurursanız çok fazla kontra atak yersiniz ve karşı takım size hızlı oyuncularla tehlikeler yaratabilir. Defansınız eğer skoru koruma durumunda iseniz geride kurulmalı, eğer öne geçmek istiyorsanız orta sahada olmalı, fakat çok çok geride bulunmamalı, çünkü orta saha – defans arasındaki bağantı kopabilir. Defans oyuncularınız mutlaka sıkı markaj yapmalı ve alan daraltma yapmamalıdır, pozisyonlarını kaybetmemelidir. Ayrıca oyunu geniş alana yaymamanız gerekir. Width (Genişlik) az olmalı.

Bunlara ek olarak, defans oyunclarınızın alan daraltma yaptıklarında pozisyonlarını kaybedeceklerini unutmayın.

Soru: Orta sahamın çok pres yapması her zaman olumlu olur mu?

Cevap: Elbette hayır. Orta sahanız pres yapıp rakibin üzerine gitse de rakip oyuncular topu ayaklarında iyi saklayabiliyorlarsa topu mutlaka ileri taşımayı başaracaklardır. Pres yapan oyuncunuzun normal pozisyonunu boşalttığını da unutmayın. Yani bir oyuncu pres yapıyorsa arkasında mutlaka kaçan rakibi karşılayabilecek bir oyuncunuz bulunmalıdır. Bunu nasıl yapabilirim derseniz size bir iki tavsiye verebilirim:

a) Defans çizgisini önde tutmak: Orta sahanız topa bastığında alan daraltma başarısız olursa rakip de baskı yediğinden dolayı yanlış paslar verebilir. Önde bir defans bu pasları kesip topu kazanmanızı sağlayacaktır. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi önde defansın pek çok handikapı bulunmaktadır. Eğer iyi bir takım iseniz bu opsiyonu kullanın.
    b) Defans ile orta saha çizgisi arasına oyuncu veya oyuncular yerleştirmek: Oyunda ön libero yani DM diye tabir ettiğimiz oyuncuları kullanırsanız pres yapan bir orta saha arkasında topları kazanabilecek bir oyuncunuz olur, ayrıca bu oyuncu orta saha oyuncularınızı boşalttığı pozisyonları doldurabilecek bir oyuncudur. Örneğin ben oluşturduğum taktikte çift MC ve tek DM kullanıyorum. MC oyuncuları alan daraltma yapıp pozisyonlarını kaybettiklerinde gerideki DM oyuncusu gelen topları karşılayabiliyor, ayrıca boşalan pozisyonları doldurabiliyor.

Soru: Kanatlarım çok top alamıyor. Ne yapmalıyım?

Cevap: Kanatlarınızın top alamamasının çeşitli sebepleri olabilir. Bunları sıralayalım:

a) Oyunu geniş alana yayıyorsunuzdur ve passing (pas odağı) down both flanks (iki kanada birden) değildir.

b) Kanatlar gereğinden fazla ofansiftir ve her pozisyonda ileri çıktığından dolayı rakip defansın arasında kaybolmuştur.

c) Kanatlarınızı AMR ve AML pozisyonunda oynuyordur, bu sebepten dolayı forvet gibidir.

Sonuç olarak ne yapmak gerekir? Kanatlarınız MR ve ML olarak oynuyorsa onları ya ofansif yapın, ya da AMR ve AML pozisyonlarına kadar ok çıkartın. Hem ofansif yapıp hem de AMR ve AML’ye kadar ok çıkartırsanız kanatlarınız rakip defansa kadar gömülür ve top alamaz. Benim tavsiyem MR ve ML kullanıyorsanız onların mentality’leri (anlayış) normal olsun (20 üzerinden 10–12 arası), aynı zamanda AMR ve AML’ye kadar ok çıksın ve forward runs (ileri çıkışlar) mixed (normal) olsun. Eğer adamlarınız AMR ve AML olarak oynuyorlarsa onları forvet olarak kullanmak istiyorsanız FR ve FL pozisyonlarına kadar ok çıkartın ve olabildiğince ofansif yapın. Ayrıca tek forvet kullanın. Eğer bu oyuncularınızın daha çok top almasını istiyorsanız onların ileri çıkışlarını normal yapın, ayrıca anlayışları da aşırı ofansif olmasın.

Soru: Bu oyunda hangi dizilişi daha sık olarak kullanacaksınız?

Cevap: Ben savunmamın garanti altında olmasını, ayrıca orta sahamın topa iyi basmasını isterim. Orta saham pres yaptığında arkasında garantör olarak bir DM oyuncun mutlaka bulunmalı. Ayrıca kanatların boş kalmaması için defansif çizgim geride durmalı. 4’lü defans dizilişlerinden vazgeçmeyeceğim için 4 defans kullanıyorum. Önlerinde orta sahanın garantörü bir DM, önlerinde hem pres yapan hem de atağa katılan iki MC, kanatlardan yapılacak ataklarda etkili olmak için bir AMR ve AML, topu ayağında saklayıp gerektiğinde kilit goller atabilecek bir FC. Yani 4–3-3’ün değişik bir versiyonu olan 4-1-2-2-1 versiyonunu kullanacağım.

Soru: Neden 4–4–2 kullanmaktan vazgeçiyorsunuz?

Cevap: 4-4-2’de alan daraltma yapan bir orta sahaya sahipseniz arkasında mutlaka defans çizginiz önde olmalı, bu da gelebilecek kontra ataklara ve defans arkasına atılacak toplara gün doğuruyor FM 2008’de. Bu yüzden çok çok iyi bir takıma sahip olmadıkça bu dizilişe dönmem.

Soru: Kendi kullandığınız dizilişte kim ne kadar alan daraltma yapmalı?

Cevap: 4-1-2-2-1 olarak hatırlatayım dizilişimi. AMR ve AML kullandığımdan dolayı DR ve DL top yarı alanıma geldiğinden itibaren alan daraltmaya başlamalı. Bunların closing down (alan daraltma) mixed olacak, yani 20 üzerinden 10-11 iyidir. DC oyuncularım pres yapmamalı, çünkü pozisyonlarını boşalttıklarında arkalarında bir libero yok açıklarını kapatabilecek. Bu sebepten ötürü onlara az closing down veriyoruz (20 üzerinden 3-4), fakat pres yaptıklarında mutlaka topu kapmak zorunda olduklarından dolayı hard tackling veriyoruz, ancak tackling özellikleri kötü ise normal tackling (top kapma) da yapabilirler.

Defansı bitirdik. Sıra geldi orta sahaya. Dediğim gibi DM oyuncusu öndeki iki MC oyuncusunun garantörü olacak. Bu sebepten ötürü çok fazla alan daraltma yapmayacak. Top kendi zonuna geldiğinde alan daraltmaya başlaması gerekir. Bu sebepten ötürü ona 20 üzerinden 8-10 vermek yeterli olur. Önündeki iki MC oyuncusu öncelikle dayanıklılık açısından iyi oyuncular olmalı. Bu iki oyuncu tam saha baskı uygulayacak, devamlı rakibin üzerine gidecek ve topu kapmak için uğraşacak, rakibi sıkıştıracak. Bu yüzden onları çok fazla alan daraltma yapmalılar. 20 üzerinden 18-20 arası bir değer verilmeli. AMR ve AML oyuncuları güçlerini hücuma da saklamalılar, bu sebepten ötürü 20 üzerinden duruma göre 14-16 arası bir closing down vermek yeterli olacaktır. Forvet oyuncunuz da rakip defansa arada sırada baskı yapmalı. Onun alan daraltması da 20 üzerinden 14-16 arası olmalı.

Dediğim gibi, kilit nokta alan daraltma yapacak oyuncunuzun arkasında, onun boşalttığı pozisyonu doldurabilecek oyuncunuzun bulunması. Closing down ayarlarken mutlaka buna dikkat edin.

Soru: Takımımda kimler sıkı markaj yapmalı?

Cevap: Kullandığınız dizilişe bağlı. Örneğin kendi dizilişimde iki MC oyuncusu pres yapacağından dolayı pozisyonları boşalacak, boşalan pozisyonlara koşan oyuncuyu sıkı kontrol etmek gerekecek. Bu sebepten ötürü DM oyuncum mutlaka sıkı markaj yapar. Ayrıca defans oyuncularımda doğacak bir tehlikede kaçabilecek oyuncuları tutabilmek için sıkı markaj yapmalı mutlaka. Bundan başka, pres yapan adamlarınız sıkı markaj yapmamalı. Bu sebepten ötürü benim takımımda 5 oyuncu sıkı markaj yapar.

Soru: Topa sahip olup oyunu domine etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap: Milan’ı düşünün. Ancelotti’nin önderliğindeki Milan devamlı oyunu domine eden ve rakibi topla oynama olarak ezebilen bir takımdır. Milan’ın gerçek hayatta yaptığını biz de oyunda yapacağız. Yani temposu yavaş ve kısa paslarla rakip alana yöneleceğiz. Ve oyuncularımız yardımlaşmanın üst düzey olması için birbirlerine yakın olacak. Kalecimiz de topu defansa aktarakcak. Yani ne yapıyor muşuz?

a) Paslar kısa olacak (20 üzerinden 4-6)

b) Tempo yavaş olacak (20 üzerinden 5-8)

c) Kaleciniz topu defansınıza verecek (Distribution: Defender Collect, Dağıtım: Savunmaya Ver)

Soru: İyi, güzel, oyuncularım pres yapıyor, ama maç sonunda kondisyonlar berbat oluyor. Bunun sebebi nedir?

Cevap: Oyuncularınız tam saha pres yapıyorlarsa yorulacaklardır. Ayrıca bekleriniz hücuma sık çıkıyorlarsa yorulacaklardır. Ancak kondisyonların çok düşmesinin sebebi oyuncularınızın güçlerini hem hücuma hem de savunmaya harcamaları da olabilir. Örneğin benim takımımda MC oyuncuların hem hücuma hem de savunmaya güç harcıyorlar. Bunun tek çözümü onların alan daraltmalarını azaltıp güçlerini hücuma harcamalarını sağlamak veya onların alan daraltmalarına ağırlık verip hücuma katkılarını azaltmaktır. Bu olmaz diyorsanız dayanıklılık özellikleri yüksek oyuncuları bulunduracaksınız, ayrıca yedekte mutlaka yerine girebilecek bir oyuncu bulunduracaksınız.

Soru: Oyunda kısa paslarla mı, uzun paslarla mı oynamalı?

Cevap: Ben kısa paslarla oynamayı tercih ediyorum çünkü FM 08 maç motorunda atılan uzun pasları almak zor oluyor ve topu genelde kaybediyorsunuz. Ayrıca target man (hedef oyuncu) belirleseniz bile FM 07 maç motorundaki gibi top alamıyor. Bu sebeple garanti oynamak, yani kısa paslarla oynamak doğru olandır diye düşünüyorum.

Soru: FM 07’de hava hâkimiyeti iyi bir target man (hedef oyuncu) kullanılarak başarılı olunabiliyordu. Yeni oyunda da bu gerçekleşebilir mi?

Cevap: FM 07’nin en büyük handikapıydı bu hava hâkimiyeti iyi hedef oyuncuları. Kafa paslarının gittiği mesafe 40-50 metreyi buluyordu. Bu sebeple, flick on (sektirme pasları) ile çok fazla pozisyonlar yakalanabiliyordu. Ayrıca target man oyuncuları eğer jumping özellikleri yüksekse girdiği hava mücadelelerinin hemen hepsini kazanırdı. FM 08’de bu sorun çözülmüş durumda. Artık iyi jumping özelliği her şey demek değil. Artık hücum adamınız hava toplarından galip gelmek istiyorsa anticiptaion, bravery, off the ball, balance ve strength gibi özellikleri iyi olmak zorunda. Ayrıca FM 08’de forvetler atılan her topa gidemiyor. Yani target man kullanmak riskli, top kaybına yatkın bir takım olmaktan korkuyorsanız kesinlikle target man kullanmayın.

Soru: Playmaker (Oyun kurucu) kullanmalı mıyız?

Cevap: Ben playmaker’ı sadece hücum oyuncularınız, yani atağı yaratacak oyuncularınız genel olarak vasatsa ve oyun kuracak oyuncunuz kalite açısından onların çok üstünde ise kullanmanızı öneririm. Playmaker oyuncunuzun creativity özelliği mutlaka yüksek olmalı. Eğer diğer orta saha oyuncularınızda kaliteliyse playmaker kullanmak takımınızın hücum varyasyonlarını tek düze yapar. Bu sebepten ötürü ben asla oyun kurucu kullanmam. Ancak örneğin; Eskişehirspor’u çalıştırıyorsanız Sergen Yalçın’ı oyun kurucunuz yapın elbette.

Soru: Kendi ligimde vasat kalitede bir takıma sahibim. Deplasmanda ligin en iyi takımlarından birine karşı mücadele edeceğim. Galip gelebilmek için ne gibi püf noktalar önerirsiniz?

Cevap: Rakibiniz favori ise mutlaka saldıracaktır. Bu saldırıları engellemek için defansif çizginizi mutlaka geride tutun ve defans oyuncularınız sadece savunmayı düşünsün. Orta sahanız rakibin oyun kurmasını engellemek için baskılı oynamalı ve mutlaka kontra atak yapmalı. Rakibin en iyi oyuncusuna yakın markaj uygulatın, ancak bu kilit oyuncu sayısı birden fazlaysa özel markaj yaptırmamalısınız. Oyunu dar alanda oynayın ki mümkün bir top kaybında gafil avlanmayın. Ve çift forvetle çıkma gibi bir galeyana düşmeyin, mutlaka tek forvet çıkın sahaya. Orta sahanızı kalabalık tutmaya da özen gösterin. Bunun dışında da dua edin

Soru: Forvetimde hızlı oyunculara sahibim. Hızlarını rakibime karşı kullanmak istiyorum. Nasıl etkili olabilirim?

Cevap: Öncelikle sezon başında saha boyutlarını ayarlarken uzun bir saha seçmeyi unutmayın. Sonrasında taktiklerinizde target man supply (atak oyuncuya pas) kısmında run onto ball (koşu yoluna) kısmını seçeceksiniz. Ayrıca kontra atak yaparsanız hızlı atak oyuncularınızdan yararlanabilirsiniz.

Soru: Pitch dimensions (saha boyutları) ayarlarken nelere dikkat etmeliyim?

Cevap: Pitch dimension tamamen taktiğinize bağlı olarak seçilmelidir. Oyunu geniş alana yayan bir takımsanız genişlik (width) fazla olmalı. Ancak oyunu dar alanda oynayan bir ekipseniz mutlaka width az olmalıdır. Bununla beraber eğer kontra atak oynayan bir ekibe sahipseniz ve forvet adamlarınız hızlı ise mutlaka sahanızın uzunluğu (length) fazla olmalı. Buna karşın, yavaş defans oyuncularına sahipseniz, ayrıca forvet adamlarınız dayanıklı ve hızlı değilse mutlaka kısa (short) bir saha kullanmalısınız. Ben mesela kendi taktiğime uygun olması için dar ve boyu ortalama olan bir stad seçtim.

Tüm hakkı bana aittir

İlhan Aydoğan

Turkish Football Manager Team Chief

FM Tactician
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Tebrikler güzel bir yazı olmuş. Özellikle CD yapan iki MC arkasına CD yapmayan bir DMC güzel fikir. Çünkü deliler gibi CD yapıldığı zaman oyunu izleyince görüyoruz ki DMC pozisyon kaybediyor ve rakip takım iki stoperinizle başbaşa kalıyor.

Stoperlerine hard tackling vermen penaltı riskini çoğaltmaz mı? Hard tackling ceza sahasına uzak mesela D R/L için daha uygun gibi.

Oynadığın sistemde hücumda çoğalabiliyor musun? Atakların 3-5 kişilik mi oluyor? (Eğer tempon hızlı ise hücumda çoğalamazsın gibi geldi)

Bana kalırsa FM08 emniyetli dizilişlerin senesi olacak gibi. Defansı sağlama al, ve elbet bir gol atarsın mantığı gibi.

Target Man konusunda haklısın, geçti o Heading-Jumping 18+ birini bul ve şampiyon ol günleri

D R/L için CDown değerleri de eğer ki takımın genelinde fazla ise mixed olabilir. Şöyleki Cdown takım için 14-16 ayarlanır, DC'ler 4-5 D R/L 9-10. Çünkü angut gibi basıp bir çalımda veya bir verkaçta canım kanatı boşaltıyorlar.

Defans çizgisi için kilit iki özellik positioning ve pace. Ben ortalama alıp bakıyorum ikisi de 15 ve üstü iste push up şansımız var demektir. 15 ve altı için push up intahar olabilir. Ama risk bazen işe yarar. (rakip hantal bir forvete sahipse örneğin)

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

iLhancım çok güzeL bir yazı kafamın iyi ve yerinde oLduğu bir zamanda seninLe uzun uzun tartışabiLeceğimiz bir oLay
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by nessus View Post
    Tebrikler güzel bir yazı olmuş. Özellikle CD yapan iki MC arkasına CD yapmayan bir DMC güzel fikir. Çünkü deliler gibi CD yapıldığı zaman oyunu izleyince görüyoruz ki DMC pozisyon kaybediyor ve rakip takım iki stoperinizle başbaşa kalıyor.

Stoperlerine hard tackling vermen penaltı riskini çoğaltmaz mı? Hard tackling ceza sahasına uzak mesela D R/L için daha uygun gibi.

Oynadığın sistemde hücumda çoğalabiliyor musun? Atakların 3-5 kişilik mi oluyor? (Eğer tempon hızlı ise hücumda çoğalamazsın gibi geldi)

Bana kalırsa FM08 emniyetli dizilişlerin senesi olacak gibi. Defansı sağlama al, ve elbet bir gol atarsın mantığı gibi.

Target Man konusunda haklısın, geçti o Heading-Jumping 18+ birini bul ve şampiyon ol günleri

D R/L için CDown değerleri de eğer ki takımın genelinde fazla ise mixed olabilir. Şöyleki Cdown takım için 14-16 ayarlanır, DC'ler 4-5 D R/L 9-10. Çünkü angut gibi basıp bir çalımda veya bir verkaçta canım kanatı boşaltıyorlar.

Defans çizgisi için kilit iki özellik positioning ve pace. Ben ortalama alıp bakıyorum ikisi de 15 ve üstü iste push up şansımız var demektir. 15 ve altı için push up intahar olabilir. Ama risk bazen işe yarar. (rakip hantal bir forvete sahipse örneğin)
    Öncelikle teşekkürler, bir evvelki yazıyı SI'dan çevirdim fakat bu tamamen bana ait.

Şimdi sana teker teker cevap vereyim.

Stoperlere hard tacklingi tackling özelliği 16+ ise vermelisiniz zaten. Öbür türlü çok faul yaparlar. Bunu şunun için diyorum. Şimdi stoperler rakibin yanına gittiği zaman onu sıkıştırmakla kalmamalı çünkü arkasında açığını kapatan biri yok, bu sebepten ötürü topu kapmaya çalışmalı. Ya topu kapmalı ya da faul yapmalı.

Tempom oldukça yavaş. Zaten kısa pasla çabuk tempo yapabilmek için Arsenal olman gerek

Zaten 4-5 adamla hücum ediyorum ve ilerde çoğalmak için topu ayağında bekleten adamlarım var.

Zaten kendi taktiğimde beklerim 10/20, DC'ler 3/20 CD yapıyorlar.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

taktiğini upload etsen bu anlattıklarının yanına super olurdu...

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

İyi de, ben taktiği vermiyorum, taktiği yapmana yardımcı oluyorum. Yani lokantadan yemek ısmarlamak yerine neden kendin yapmak istemiyorsun?

Nesil
    2006
    Yer
    Arap Şükrü / Bursa

Tebrikler güzel bir çalışma olmuş faydalı olacağına inanıyorum

yazı çok güzelmiş özellikle kilit noktalar çok iyi anlatılmış teşekkürler

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Çok güzeL bir yazı oLmuş eLine sağLık . Demek kı kLasık 4-4-2 den ve Hedef santrfordan yavas yavas vazgecıcez .. AkLıma takıLan bır sey var onu sorayım dedım . 4-4-2 oLarak kuLlandığım zaman ama senın komutLarına göre değİl de iLerdekı 2 Fc Biri Hedef oyuncu diğeride maLum hızLı oyuncu bu oyuncuLara depLasmanda ve kendı sahanda aLan daraLtmayı ne sekıL de yaparsak en ıyı sonucu aLırız ? Pas şekiLleri ztn Kaleye yakın oLdukları ıcın kısa oLmaLı o kesın ama aLan daraLtmalarında senın düşüncenı merak ediyorum ? ve onLara verdiğin komutLar .İLeri cıkısLar , TopLa beraber koşma gibi ?

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by shamur1 View Post
    Çok güzeL bir yazı oLmuş eLine sağLık . Demek kı kLasık 4-4-2 den ve Hedef santrfordan yavas yavas vazgecıcez .. AkLıma takıLan bır sey var onu sorayım dedım . 4-4-2 oLarak kuLlandığım zaman ama senın komutLarına göre değİl de iLerdekı 2 Fc Biri Hedef oyuncu diğeride maLum hızLı oyuncu bu oyuncuLara depLasmanda ve kendı sahanda aLan daraLtmayı ne sekıL de yaparsak en ıyı sonucu aLırız ? Pas şekiLleri ztn Kaleye yakın oLdukları ıcın kısa oLmaLı o kesın ama aLan daraLtmalarında senın düşüncenı merak ediyorum ? ve onLara verdiğin komutLar .İLeri cıkısLar , TopLa beraber koşma gibi ?
    Şimdi defansif oynayacaksan orta sahan alan daraltma yapmamalı, geri yaslanmalı, defansif çizgini geri çekmelisin ve ileri koşular genel olarak mixed olmalı.

Ama atak oynamak istiyorsan ve baskı kurmak istiyorsan defans çizgin önde olacak ve orta sahan pres yapacak.

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Forvetlerinin pozisyon kaybetme gibi bir durumları yok onlara CD verebilirsin. Modern futbolun bir gereği olarak: savunma hücumda başlar!

Yalnız bu CD işini abartıp oyuncularını gereksiz yere yorma, hele ki natural fitness ya da stamina'sı düşük nazik bir forvete sahipsen. Çünkü oyunda forvetin yaptığı presin matah bir geri dönüşümü olmuyor.

Target man seçiminde eğer hedef forvetimiz FS ise topu iç maçlarda ayağına (to feet) deplasmanda koşuyoluna (run onto ball) yapabilirsin.

Kafayla topu indirecek bir TS'a sahipsen onun mantelitesini partnerinden düşük yaparak daha geriye çekmelisin.

O <-FS
    ......O <-TS

Kabaca böyle bir hal alır. Hem daha iyi pas verir hem daha ölümcül olur. Ama artık pek işe yaramıyor.

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Quote Originally Posted by nessus View Post
    Forvetlerinin pozisyon kaybetme gibi bir durumları yok onlara CD verebilirsin. Modern futbolun bir gereği olarak: savunma hücumda başlar!

Yalnız bu CD işini abartıp oyuncularını gereksiz yere yorma, hele ki natural fitness ya da stamina'sı düşük nazik bir forvete sahipsen. Çünkü oyunda forvetin yaptığı presin matah bir geri dönüşümü olmuyor.

Target man seçiminde eğer hedef forvetimiz FS ise topu iç maçlarda ayağına (to feet) deplasmanda koşuyoluna (run onto ball) yapabilirsin.

Kafayla topu indirecek bir TS'a sahipsen onun mantelitesini partnerinden düşük yaparak daha geriye çekmelisin.

O <-FS
    ......O <-TS

Kabaca böyle bir hal alır. Hem daha iyi pas verir hem daha ölümcül olur. Ama artık pek işe yaramıyor.
    Zaten depLasmanda ılerı uctakıLere aLan daraLtma verınce rakıp defans ıstedığı gıbı pas yapıp eLını koLunu saLlayarak çıkamaz. 08 de bu özeLlık ıyı oLmus çünkü gercek Hayatta Iversen 10 goLden yukarısını nadir atmıştır ama oyunda aL onu senı sampıyon yapabıLcek derecede katkıda buLunuyor .

öncelikle yazı için teşekkürler son derece aydınlatıcı oldu.sorularıma gelirsek counter attack seçeneğini hangi durumlarda kullanmalıyız buna değinmemişsiniz, mesela hücum oynayan bir takım kendi sahasında kontra atak oynamalı mı?aynı taktikle deplasnmanda oynarken kontra atak oynamalı mı? yani kontra atak seçeneğini işaretlersek ne değişir takımın oyununa nasıl etki eder?

Bir başka sorum ise biraz özel olacak klasik 4-4-2 de orta sahanın ortasındaki iki oyuncudan biri Linderoth biri Lincoln ise Lincoln ü oyun kurucu olarak oynatmak doğru bir seçim midir?

Ayrıca Target Man kullanmıyorsak Target Man Supply ı değiştirmemizin bir etkisi olur mu yoksa burada ki Target man den kasıt bizim seçtiğimiz hedef adamdan ziyade pasın hedefindeki her hangi bir oyuncu mu?

Bunların cevabını alabilirsem müteşekkir olurum.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by peluk View Post
    İyi de, ben taktiği vermiyorum, taktiği yapmana yardımcı oluyorum. Yani lokantadan yemek ısmarlamak yerine neden kendin yapmak istemiyorsun?
    tabii kendi taktiğimide yapıcam ama seninkide yaparken örnek teşkil edicek...bu arada yazı için teşekkür ederim aydınlatıcı olmuş...

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Tabi burda anLatıLan taktik kurguLarından yararLanmak için 801 oLması gerek.800 iLe oynuyorsanız zaten taktik kurgusu feLan diye bir oLay yok.801 de uyguLarsanız bunLarın ne kadar yararLı ve verimLi oLabiLdiğini görürsünüz.

Bende bir kaç ayrıntı ekLeyeyim.

2008 de tek forvetLi oyun kurgusu çok daha ağır basıyor.Orta sahanızı kaLabaLık tutup,baskıLı bir şekiLde rakibinizin oyun düzenini bozabiLiyorsunuz.Orta sahada aLan daraLtıp hızLı bir tempo iLe atağa geçmek size ekstra kazançLar sağLıyor.

Dikkatimi çeken bir şey daha.2007 de uyguLadığımız uzun tip target man oyunu 2008 de pek de işe yaramıyor.Yaramasını istiyorsanız ben uzun adamımdan verim aLmak istiyorum diyorsanız 4-2-3-1 sisteminde AML ve AMR şekLinde oynayıp bu oyuncuLarın özeLLikLeride hızLı ve isabetLi orta yapabiLen cinsten oyuncuLar ise Peter cruoch,Zigic gibi adamLarınıza aLda at şekLide ortaLarı ve pasLarı iLe goL şansı buLuyorsunuz.4-4-2 de uzun tip oyuncuLarı kuLLanmak biraz daha zor.İLeride baskı yaparken bu uzun oyuncunuz bir kere baştan takım presine etki ediyor.O yüzden yine tek forvetLi sistem bu tarz targetLarın ideaL sistemi.4-4-2 oynamak istiyorum ben bu sistemde başarı istiyorum diyenLerinde orta sahasında Gattusso,Lampard,Gerrard tipi adamLara ihtiyacı var tabi herkesin eLinde bu tip adamLar oLmayacağı için oynayacakLarı kendi LigLerinde en azından bu oyuncuLara benzer tip iki orta saha iLe bu taktiği denemeLeri yarar sağLıyor.Hep pres yapabiLecek,hem top kapabiLecek hemde topa sahip oLunca oLumLu pasLar iLe takımını hızLı bir şekiLde atağa kaLdıracak cinsten oyuncuLar gerek.

2008 taktikLerinde oyuncuLarın özeLLikLeri potansiyeLLeri ve mevkiiLerinde ki özeLLikLer oyuna direk etki ediyor ve bunu çok rahat bir biçimde 2008 801 de görebiLiyoruz.2007 de bu böyLe değiLdi.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Çok güzel bi yazı içindeki bilgileri kendi taktiğimde kullanacağım teşekkürler.

Nesil
    2007
    Yer
    İzmir-Ordu

teşekkürler ilhan abi çok işime yaradı bunlar

Bilgiler icin tesekkurler baya aydinlatici oldu, ben henuz 2008 e gecmedim ama olsun 2007 de deniycem. Senin ve diger arkadaslarin fikrini almak istegim bir sorum olucak. Normalde bende kisa pas vede dar alanda oynamayi seven ilerde de cuce tabir edilecek turden kisa forvet kullanmayi seven biri olarak, defans cizgimi bir turlu belirliyemirum. Birde siki markajda sorun yasiyorum. Simdi sikintimi size anlattim, birazda gozlemlerimi anlatayim. Oyunu dar alanda oynayinca, 2 sey oluyor, takim boy olarak vede en olarak daraliyor. Hucum yaparkende bu sekilde ileri cikiyorlar. Yani defans oyuncularimda alani dar tutmak icin one geliyorlar. En ufak top kaybinda tak adam kaciriyor rakip. Bu sorunu ne defansi dibe cekerek nede one cikararak nede normal tutarak cozemedim. Ayrica dar alanda defans yaparken adamlar buseferde uzaktan sut atarak gol atiyor cunki kaleye cok yakin oluyoruz.Deminde dedigim gibi taktik 4-1-2-2-1 gibide olsa dar alanda rakibe kanatlarda mutis bos uzun koridorlar aciliyor. Bide seyircilerde sikiliyor tabi dusuk tempo nereye kadar. Az oncede dedigim gibi bide markajda problem yasiyorum.Gozlemim su belki katilirsiniz belkide katilmazsiniz. Iyi bir defans oyuncumda olsa siki markaj yap degince uzun boylu forvetleri super durduruyor fakat kisalar mutlaka calim atiyorlar :d bu sizdede oluyormu yoksa banami denk geliyor hep.
    Herneyse bu konu biraz karisik yazimda belki biraz karisik oldu kusra bakma. Senden ricam su atak oynarken yada defans oynarken defans oyunularinin mentali ne oluyor. Birde kalecinin mentali tabi onu nasil ayarliyosun. Yazin cok guzel baya bilgi sahibi oldum tekrar tesekkurler. Unutmadan eger senin icin sorun olmaz ise su man.utd. sence nasil oynuyor yani ona yaklasik bir taktik tarif edersen sevinirim. Benim encok sevdigim yenilsemde uzulmadigim tek takim o cunki alex ferguson denilen adam mutis zevkli mac oynattiriyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

valla ben 5-3-2 taktiğini kullanıyorum ve gayet başarılı oluyor.

yani;

..........DC-DC-DC

wbr.....................wbl
    .........MC-MC-MC

............ST-ST

bu taktikle oynuyorum.mantalite atak üzerine.defansı geride tutup kanat arkalarını (wbr-wbl) ileri yönlendiriyorum.orta sahaya MC-DM yada AMC koyuyorum oyuncunun kalitesine göre.eğer futbolcularınız iyiyse işe yarıyor.kanat arkası oyuncularının hücuma yönelik olması topu rakip sahaya taşımaları gerekli.

Nesil
    2007
    Yer
    İzmir

Çok güzel yazı olmuş abi çok işime yaradı.

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara&İstanbul

çok güzel bi yazı olmuş gerçekten eline sağlık.. daha önceden turksportalda bu tip yazılara özellikle taktik konusunda pek raslayamıyordum genelde fm nin forumundan bilgi aktarımı ve kazanımı sağlayabiliyordum çünkü buradaki muhabbetler daha işte bu müthiş al bunu kullan şunu kullan üzerine oluyodu bu yazıların fm 2008 le beraber artmış olması beni ayrı bi sevindirdi ve forumdaki harcadığım zamanı da arttırdı çok teşekkürler tekrar..
    Last edited by ataman5 : 08.Aralık.2007 at 02:55

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Sorun bendemi yoksa Fm 08 demi ?

Hadi 8.0 daki hataLarı biLiyorduk taktik diye bir şey yoktu ama Şu an 8.01 de oynuyorum hataLardan arındırıLmış haLi ama yinede keyif aLamıyorum .. Taktiğimi yaparken bu yazıdan da yararLandım depLasman da güzeL oynuyorum ama kendi evimde çok sıkıcı geçiyor maçLarım.. Tamam kazanıyorum beLki ama hiç keyif yok.

Taktiğim 4 defans 1 Dmc 2 Mc AMR-AML Ve Fc ..Şu an 08 için en ideaLi bu gözüküyor. Kafamdan geçen de ortasahada topa basıp rakibi oynatmamak ama bunu bir türLü göremiyorum maçı izLerken..

Kendi evimde Kısa pas- normaL tempo- witdh normal seviyede , mantaLite normaL ,defans çizgim normaL yaratıcıLık normaL .. Ama gel gör ki istediğim şeyLeri sahaya yansıtamıyorum..

Şöyle birşey de varmış 08 de oyuncu komutLarına tek tek karışmak doğru değiLmiş tabi defans oyuncuları hariç ..

Önerileri bekLiyorum..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Hadi 8.0 daki hataLarı biLiyorduk taktik diye bir şey yoktu ama Şu an 8.01 de oynuyorum hataLardan arındırıLmış haLi ama yinede keyif aLamıyorum .. Taktiğimi yaparken bu yazıdan da yararLandım depLasman da güzeL oynuyorum ama kendi evimde çok sıkıcı geçiyor maçLarım.. Tamam kazanıyorum beLki ama hiç keyif yok.

Taktiğim 4 defans 1 Dmc 2 Mc AMR-AML Ve Fc ..Şu an 08 için en ideaLi bu gözüküyor. Kafamdan geçen de ortasahada topa basıp rakibi oynatmamak ama bunu bir türLü göremiyorum maçı izLerken..

Kendi evimde Kısa pas- normaL tempo- witdh normal seviyede , mantaLite normaL ,defans çizgim normaL yaratıcıLık normaL .. Ama gel gör ki istediğim şeyLeri sahaya yansıtamıyorum..

Şöyle birşey de varmış 08 de oyuncu komutLarına tek tek karışmak doğru değiLmiş tabi defans oyuncuları hariç ..

Önerileri bekLiyorum..
    Evet,ayni sorun bende de var ma.larim sikici oluyor takim komutlarimiz seninle aynı diyebilirim.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Yakında belirttiğin sistemle alakalı bir taktik yayınlayacağım, orada sorunun cevaplarını bulacaksındır.

Önerileri bekLiyorum..

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Evet şuanki taktiğimi yaparken üstünde durduğun mantıktan hareket ederek yaptım ama bu oyunun zorLuğundan olmasa gerek taktik deniLen birşeyi göremiyorum izlerken.. Neyse bekLiyecez o zaman
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by MeMo View Post
    Evet,ayni sorun bende de var ma.larim sikici oluyor takim komutlarimiz seninle aynı diyebilirim.
    Zaten bu oyunun en uygun şabLonu budur.. Kısa pasla hızLı oynayamazsın ki arsenaL deiLsen , yada ofansif oynatıp defansı geride tutmak gibi mantık dışı kurguLar yapamayız.. Bakıyorum bazı taktiklere kupalar aLınmış fLn ama kısa pasla hızLı hücüm yada geniş aLan da Kısa pas gibi oLmayacak şeyler var ben akıL sır erdiremedim ne yapsak oLmuyor
    Last edited by shamur1 : 11.Aralık.2007 at 18:53 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

İlhan Abi merakla bekliyorum taktiğini, henüz FM 08 için güzel bir taktik göremedik.

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

İlhan abi her zamanki gibi yine mükemmel bir paylaşım yaptığın için çok teşekkür ediyorum.Açıkcası senin gibi abilerimiz olmasa halimiz nice olurdu.Verdiğin püf noktalar sayesinde kendi taktiğimizi kendimiz yapmayı öğreniyoruz.

Bende senin üstünde durduğun dizilişi tercih edenlerdenim ve yazın sayende bir kaç hata yaptığımın farkına vardım.Yine teşekkürlerimi iletiyorum sana..
    So what?
    Saike

Nesil
    2008
    Yer
    eskişehir

çok güzel çalışma eline sağlık

öncelikle bu yazı için teşekkür ederim.çok güzel bir yazı olmuş , ellerine sağlık.bende dm mc mc oynuyorum.senin söylediğin alan daraltmayı deneyeceğim..

Nesil
    2007
    Yer
    Gaziantep

iLhan abi hanqi takımsn sen?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri