Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 58 sonuç

Konu: 3'lü defans burada(3-2-2-1-2)

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Default 3'lü defans burada(3-2-2-1-2)

Genel Bilgiler
    Taktik İsmi: 3-5-2A
    Diziliş: 3-2-2-1-2
    Genel Mantalite: Hücuma Dayalı
    Tempo: Çabuk
    Paslar: Doğrudan
    Defansif Cizgi: Normal

Taktiğin Etkili Olması İçin Gerekli Oyuncu Profilleri:

GK: Defans önde olacağı için karşı karşıya poizsyon verme olasığınız yüksek. Bu nedenle bire birde etkili bir kaleciniz varsa avantajlı olursunuz.

DC: 3'lü defasn oynayacağınız için seçilecek DC'ler çok önemli. Ortaya koyacağınız DC'de sweeper özelliği olması avantaj. Topu doğru kullanabilmeli. Dİğer DC'lerin pozisyon alma özellikleri iyi olmalı. Ayrıca hızları ve hızlanmaları ortalamanın üzerinde olmalı.

WB: Hem ofansıf hem de defansif görevleri olan bu oyuncuların kademeye girebilmeleri için hızlı olmaları gerekli. Orta yapma özellikleri de yüksek olursa avantaj.

MC: 2 DMC özelliği olan ya da 1 DMC 1MC özelliği olan oyuncular kullanabilirsiniz. Zorlu maçlarda 2 DMC önerilir.

AMC: Takımın beyini ve oyunun yönlendiren oyuncu. Uzaktan şutlar, topsuz alanda hareketlik ve iyi ofansif özellikler gerekli. Fiziksel üstünlük kurablien bir AMC fazladan katkı sağlayacaktır. Serbest rol verebilirsiniz. Topu tut ve kısa pasla oynamasını ayarlamanız maç içersinde etkinliğini arttıracaktır.

ST: Pivot santrafor ile bu taktiği denemedim. Bitiriciliği yüksek, girdiği pozisyonları kaçırmayacak oyuncularınız olmalıdır. Hız ve hızlanma da önemli, oyunu kendi sahamızda kabul ettiğimiz için hızlı ataklarla etkili oluyoruz.

Notlar: İlk olarak bu taktiği sadece Fenerbahçe'de kullandığımı belirteyim. Diğer takımlarda, farklı oyuncularla ne sonuçlar verir, bu konuda net birşey söyleyemeyeceğim.

Topa sahip olma oranınız düşük olacaktır. Bu konuyu kafanıza takmıyorsanız, herhangi bir sorun teşkil etmiyor. En iyi oynadığınız ve farklı kazandığınız maçlarda oran en fazla %45 olacaktır. %50'nin üzerinde olan maçlarda genellikle puan kaybettiğimi de hatırlatayım.

Çok fazla şut çekeceksiniz. Bu nedenle uzut şutları iyi olan orta saha oyucuları tercihiniz olmalıdır. Beceriksiz forvetleriniz varsa saç baş yolabilirsiniz maçlarda.

AMC oyuncunuza oyun kurucu görevi verin. Kazanması daha zor olan maçlarda kanatların oklarını kısabilirsiniz. Oyun anlayışında fazla oynama yapmayın. Öne geçip skoru korumak istediğiniz maçlarda katı savunma yapmak istiyorsanız kanatları DR/L olarak ayarlayın ve AMC'deki oyuncuyu MC'ye çekin. Ama ben bunu önermiyorum, geriye çekildiğinizde mutlaka golü yiyorsunuz.

Önümüzdeki sezon için hızı ve hızlaması ve hava hakimiyeti yüksek forvetlerle de deneme yapacağım. Bu taktikle Fenerbahçe'ye, şu anki kadrosunu bozmadan UEFA Kupası'nı kazandırdım. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Taktiği İndir
    Last edited by Sekopej : 19.Aralık.2007 at 14:47

Teşekkürler...

Güzel taktik 3lü defans sistemini severim..Teşekkürler deneyeceğim.

denemeye değer..bakalım skora nasıl etki edecek?

3 lu defansi hic tutmamisimdir,
    forza 4-4-2

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bende buna yakın bir dizilişle oynuyorum çok da iyi sonuçlar alıyorum deneyeceğim teşekkürler Serkan Abi.

Nesil
    2006
    Yer
    MeRSiN

Tek kelimeyle mükemmel bir taktik olduğunu söylüyebilirim.Teşekkürler Serkan abi.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını beklerim, turnuvada da bu taktiği kullanıyorum, oynadığım 10 grup maçından 8 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldım.

Aksayan yönlerini farkettiyseniz, tartışıp gidermeye çalışalım.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Taktiğini kullanmadım ama turnuvada sana karşı oynadığım maçta karşılaştığım şeyleri söyleyim.

Kanatlarda çok fazla açık veriyorsun. Beklerin rakip takımın kanatlarına adam markajı yapabilir bu sayede azalır belki.

Kendi taktiğimde beklerde hem forward runs often hemde ileri ok vardı fakat hem çok yorulduklarını gördüm, hemde çok boş alan bıraktıklarını. Senle yaptığımız maçta buna benzer şeyler gördüm eğer forward runs often ise okları o kadar ileri çıkarmamalısın zaten bek maç boyunca çizgiye kadar iniyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Evet 6-0'lık maç zaten bana bir ders oldu. Deplasmanlar için dediğin gibi kanatları daha az ileri çıkacak şekilde ayarlamak faydalı olabilir.

ben hic 3'lü defans kullanmadım benim düşüncem gol yemiyimde nasıl olsa atarım ama deneyeceğim tskkürler

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Teşekkürler Serkan Abi

Nesil
    2007
    Yer
    59-39

sen yaptıysan hemen indiririm abi..

taktiğini denicem serkan abi umarım basarılı olurum sonuclarını yazarım buraya

Aman Tanrım. Teşekkürler sizin sayenizde bir türlü kazanamadığım ön elemeyi geçtim. Çok teşekkürler. Sanırım bu taktikle Roberto Carlos gol kralı olabilir

abi snn taktikle ilk macımı ankaragücüyle oynadım sonuc mükemmel 7-0 yendim ama oyunu kaydederken pc kilitlendi macı aynı taktikle tekrar oynadım bu seferde 3-1 yendim birazdan kendi evimde shaktarla cl grup macına cıkacam bu taktikle ins. basarılı olurum sonucu buraya yazarım
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    taktiğin bi harika shaktarı 2-0 yendim cl grup stagede
    ve şu an grupta 1.yim teşekkürle bu taktiği bizimle paylastıgın için

ve diğer lig macında da antalyasporu 2-0 yendim oyuncularım alısma döneminde olduklarından cok pozisyon kacırıolar ama alısacaklar ben bu gidişle clde de müthiş yerlere gelirim şaka gibi ama gerçek

abi gruptan cıktım psv 1. ben 2. arsenal grupta sonuncu oldu 2. turda interle eşleştim senin taktikle ezecem ins.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Zaten Carlos'u en iyi kullanabilmek için bu taktiğe geçmiştim.

İyi sonuçlar aldığınızı duymak sevindirici. Topla oynama yüzdeleri nasıl, onu merak ediyorum?

güzel bir taktik fenerle sevilla ile içerde 1 1 berabere kaldım sevilla golünü 90.dakika da attı 3 maç yaptım ankarasporu 4-0 konya 3-0 sevilla 1-1 emeğine sağlık taktiğini tuttum defans gedikler veriyor ama fazla değil güçlü takımlara karşı savunmaya önlem alırsak harika bir taktik

Talking süper taktik diye ben buna derim

yav benim save yine gitmiş eski kaydettiğim bi oyun vardı grupta arsenali senin taktikle yendiğim o saveden tekrar basladım bu sefer grup 1. oldum arsenal keretabenim arkamdan 2. oldu ama çeyrek final eşleşmesi cok köttü oldu m.unitedle eşleştim umarım senin taktikle bi mucizeyi daha gerçekleştiririm bu sene mancesteri de geçip bi yarı final oynasam yeter seneye belki kupa insallah
    ayrıca ligde de her macı 5-1 6-1 4-2 gibi skorlarla alıyorum cok gollu maclar oluo
    teşekkürler taktik için

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by rameryem View Post
    güzel bir taktik fenerle sevilla ile içerde 1 1 berabere kaldım sevilla golünü 90.dakika da attı 3 maç yaptım ankarasporu 4-0 konya 3-0 sevilla 1-1 emeğine sağlık taktiğini tuttum defans gedikler veriyor ama fazla değil güçlü takımlara karşı savunmaya önlem alırsak harika bir taktik
    Şampiyonlar Ligi'nde bu sezon karşılaşacağım, o maçlarda defansı yönelik ekstra önlemler alabilirim, tutarsa onları da aktarırım.

Quote Originally Posted by yokartiklebron View Post
    yav benim save yine gitmiş eski kaydettiğim bi oyun vardı grupta arsenali senin taktikle yendiğim o saveden tekrar basladım bu sefer grup 1. oldum arsenal keretabenim arkamdan 2. oldu ama çeyrek final eşleşmesi cok köttü oldu m.unitedle eşleştim umarım senin taktikle bi mucizeyi daha gerçekleştiririm bu sene mancesteri de geçip bi yarı final oynasam yeter seneye belki kupa insallah
    ayrıca ligde de her macı 5-1 6-1 4-2 gibi skorlarla alıyorum cok gollu maclar oluo
    teşekkürler taktik için
    Lig maçlarının farklı bitmesi normal de avrupada kazanıyor olmana sevindim. Daha zor geçmesi eklenen maçlarda mentaliteyi kısıp ve defans hattını biraz geri alabilirsin. Hızlı bir forvetin varsa onu atak oyuncu yapıp, koşu yoluna pas direktifi de verebilirsin.

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Serkan Abi, taktiğin gerçekten güzel, en azından TSL için yeterli. Her şeye rağmen ŞL'de bu taktik yetersiz gibi. Çok gol pozisyonu veriyorum; belki Werder'e, Lazio'ya 4 tane atıyorum ama kötü oynuyorum. Real Madrid karşısında ise durum felaket. Yani demek istediğim savunma yönünden biraz zayıf. Karşı takımın kalecisi biraz iyiyse yandınız.

Bu kadar kötü eleştirdim ama bence bu taktik 3'lü defans için oldukça az gol yiyor ve tamamen de hücuma yüklenmediği için dengeli ve iyi bir taktik.
    Teşekkürler.

İlk mesajım taktiği kullanmadan önceydi şimdi ise taktiği yarım sezon kullanarak yazıyorum. Tek kelime ile harika bir taktik. Başarılarım:
    1- Türkcell Süper Lig şampiyonluğu
    2- Fortis Türkiye Kupası
    3- UEFA KUPASI !!!
    Tabi sizin sayenizde teşekkürler Bu arada ss isterseniz koyabilirim. Super Kupa'da daha oynamadım ama karşıma Manchester United geldi sanırım zorlu ve kayıplı bir maç olacak

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by Wesley Sneijder View Post
    Serkan Abi, taktiğin gerçekten güzel, en azından TSL için yeterli. Her şeye rağmen ŞL'de bu taktik yetersiz gibi. Çok gol pozisyonu veriyorum; belki Werder'e, Lazio'ya 4 tane atıyorum ama kötü oynuyorum. Real Madrid karşısında ise durum felaket. Yani demek istediğim savunma yönünden biraz zayıf. Karşı takımın kalecisi biraz iyiyse yandınız.

Bu kadar kötü eleştirdim ama bence bu taktik 3'lü defans için oldukça az gol yiyor ve tamamen de hücuma yüklenmediği için dengeli ve iyi bir taktik.
    Teşekkürler.
    Top kontrolü genelde rakipte oluyor doğrudur. Kanatların oklarını kapatıp anlayışı normale getirebilirsin.

Quote Originally Posted by alex_sercan View Post
    İlk mesajım taktiği kullanmadan önceydi şimdi ise taktiği yarım sezon kullanarak yazıyorum. Tek kelime ile harika bir taktik. Başarılarım:
    1- Türkcell Süper Lig şampiyonluğu
    2- Fortis Türkiye Kupası
    3- UEFA KUPASI !!!
    Tabi sizin sayenizde teşekkürler Bu arada ss isterseniz koyabilirim. Super Kupa'da daha oynamadım ama karşıma Manchester United geldi sanırım zorlu ve kayıplı bir maç olacak
    Uzun süre kullanmak, ligde rakiplerin taktiğinizi artık öğrenmiş olmaladı dolayısıyla bazı sorunlar doğurabilir. Süper Kupa mücadelesinde başarılar dilerim, ben de UEFA'yı almıştım fakat aynı taktikle Süper Kupa'yı alamadım. Süper Kupa maçına kadar defansif açıdan taktiğe yenilikler oturtmanı tavsiye ederim.

Yıllardır kullandığım bir taktik arkadaş da değinmiştir ama riskli bir taktik Defansların yavaşsa ki asla olmasın gerçi her taktikte olmasın ama bu taktikde daha bi önemli forvet arkasının önemi büyük bence kanatlardan nadir ataklar sergilersin forvetler yalnız kalır bunlara rağmen vazgeçemiyorum işte napayım

Nesil
    2007
    Yer
    Antep

bi süre kullanmadan yorum yazmak istemedim.. yaklaşık 15-20 maç yaptım, sonuç gayet iyi, teşekkürler...

* alışana kadar, wbr'ler çok çabuk yoruluyor... ama bi süre sonra uyum sağlanıyor, yalnız rakip takımın kanatları çok çalışıyor ve gayet de iyi ratingler alıyorlar...

* gol yeme oranında ciddi oranda düşüş oldu, bu harika... "3'lü defans daha çok gol yer" diye düşünenlere bu taktiği denemelerini öneririm...

* "takımın beyni" gerçekten de amc oyuncusu oluyor... buraya kaliteli bir "maestro" bulunduktan sonra takım tıkır tıkır çalışıyor...

tam da Miralem Pranjic'i almıştım, bu taktikle mükemmel oynamaya başladı takım...
    tekrar teşekkürler sekopej....

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by Terjakee View Post
    Yıllardır kullandığım bir taktik arkadaş da değinmiştir ama riskli bir taktik Defansların yavaşsa ki asla olmasın gerçi her taktikte olmasın ama bu taktikde daha bi önemli forvet arkasının önemi büyük bence kanatlardan nadir ataklar sergilersin forvetler yalnız kalır bunlara rağmen vazgeçemiyorum işte napayım
    3'lü defansın ortasındaki oyuncu hızlı olmasa da kenardaki 2 oyuncunun hızlı olması avantaj tabi ki.

Quote Originally Posted by alparslank View Post
    bi süre kullanmadan yorum yazmak istemedim.. yaklaşık 15-20 maç yaptım, sonuç gayet iyi, teşekkürler...

* alışana kadar, wbr'ler çok çabuk yoruluyor... ama bi süre sonra uyum sağlanıyor, yalnız rakip takımın kanatları çok çalışıyor ve gayet de iyi ratingler alıyorlar...

* gol yeme oranında ciddi oranda düşüş oldu, bu harika... "3'lü defans daha çok gol yer" diye düşünenlere bu taktiği denemelerini öneririm...

* "takımın beyni" gerçekten de amc oyuncusu oluyor... buraya kaliteli bir "maestro" bulunduktan sonra takım tıkır tıkır çalışıyor...

tam da Miralem Pranjic'i almıştım, bu taktikle mükemmel oynamaya başladı takım...
    Yorumlar için ben teşekkür ederim...

3'lü defansı ben hep şöyle düşünürüm, 2 stoper yerine 3 stoper var ve 2'si forvetleri alırsa biri açıkta kalıyor ve alan savunması yapabiliyor. Rakibin kanatlardan gelmesi de normal, orayı da kapatırsak hiç gol yemeyiz herhalde.

Quote Originally Posted by alparslank View Post

Çok doğru ama kanatlar yorulmuyor pek sorun başka birşey olabilir dikkat et bence.AMC nin de istikrarı çok önemli dediğin gibi maestro 1 maç iyi 1 maç kötü oynarsa çok zorlanırsın benim gibi Bir maçı da ben bir müdahale yapmadan kazanamıyoruz Fıtık olcam

Nesil
    2006
    Yer
    Somewhere i belong

Bende uzun süre bu dizilişi kullandım fakat komutlar farklıydı.Benim gözlemlediğim şeyler ise ;

Defans : Bu oyuncular gerçekten kaliteli olmalı özellikle 3lünün sağındaki ve solundakine çok iş düşüyor, ortadaki ise genelde hava toplarında görünüyor. İlk başlarda çok gol yiyordum bu nedenle defans çizgisi mutlaka derin olmalı bence böylece defans arkasına daha az top yiyorsunuz. 3lü de Closing down önermiyorum çok pozisyon kaybediyorlar.
    WBL WBR ler ise defansınızın zayıf halkası diyebilirim tabi bunla baya ilgilendim ve farkettiğim şey şu :
    Kesinlikle komplike oyuncular lazım burda hem defansif hem ofansif özellikleri iyi olan.Sıradan oyuncular kesinlikle faydadan çok zarar verir.Fiziksel özellikleri iyi olmalı ve karşı kanatları kaçırmamaları için tackling, hız çok önemli bu oyuncularda.

Ayrıca maça çıkarken karşı takımın kanatlarına mutlaka sıkı markaj yaptırın. Tek forvet çıkıyorlarsa ortadaki DC nize markaj yaptırın bu oyuncuya, bunları yaparak defansınızı daha sağlama alıyorsunuz.

Orta Saha :

- MC lerin Closing down tüm saha olursa fayda var çünkü oyunu orta sahada kazanıyorsunuz bu oyuncuların rakibi bozması gerek sürekli. Biri defansif biri ofansif oynatıyordum ben iyi verim almıştım ama çok yoruldukları için kaliteli yedekler lazım bu mevkide.

- AMC ise takımın dinamosu, ben Mati Fernandez`i oynatıyordum baya verim aldım. Kaleciyle çok karşı karşıya kalıyor yüksek kalitede biri yoksa bu mevkide saç baş yolabilirsiniz.

- Forvetler ise pivot santrafor diye tabir edilen oyunculara gerek yok, çünkü oyunu göbekten yönetiyorusunuz pek kanat organizsayonu olmuyor tabi verdiğiniz komutlara göre bu.
    Burda hızlı ve bitiricilikleri yüksek olanlar daha çok iş yapıyor. Sürekli defans arkasına top atıldığı için karşı karşıya kaçırmaması lazım bende Kone ve Vagner Love vardı memnundum ama attıkları kadar kaçırıyorlardı.

Son olarak güzel bir sistem fakat her takıma uymuyor bu sistem, bunun için bende olmadı güzel değil taktik demeyin lütfen asıl önemli olan elimizdeki kadrodur önce kadroya bakalım ona göre taktik çıkaralım böyle daha verimli olacağını düşünüyorum.
    Last edited by Sir ilquer : 08.Aralık.2007 at 08:54 Reason: düzeltme

Default komut önerileriniz?

arkadaşlar bana m.united macı için bu taktikle ilgili komut öneriniz nedir

ben oyuncuları yazıorum
    volkan

edu dracena ----g.cabral---ali turan?gökhan gönül

muslu nalbantoglu----- aaritalo

m.topuz appiah

alex

ilhan?gökhan ünal-----------m.kezman

yedeklerim

önder-özer hurmacı-gökhan gönül-gökhan ünal-ali bilgin- vederson

yanında soru işareti bulunan oyuncular o bölgenin alternatifi oluyor klavyemde parantez koptugu için öyle yaptım

acilen tavsiyelerinizi beklyorum
    yardım edenlere şimdiden teşekkürler
    Last edited by yokartiklebron : 08.Aralık.2007 at 13:05 Reason: düzeltme

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Juventus'la da denedim taktiği. Fenerbahçe'den daha iyi sonuç verdi. Her maç 4-1 veya 5-1 bitiyor. Bu taktikle attığım gol sayısı(maç başına) en az 3. Taktik tuttu takımımda. Sağol.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri