1 ile 30 arası toplam 282 sonuç

Konu: Yenilendi - Total Dominasyon (FM 08’in en iyi taktiği)

Threaded View

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Default Yenilendi - Total Dominasyon (FM 08’in en iyi taktiği)

Total Dominasyon (FM 08’in en iyi taktiği)

Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar.

İlgilenen arkadaşlar bilirler, FM 08’de maç motoru büyük değişikliklere uğradı. Önceki maç motorunda bulunan pek çok hata giderildi. Bu hatalardan bildiklerimizi sıralayalım:
    - Target Man: Jumping, strength, balance gibi özellikleri üstün olan forvetler target man yapıldığında atılan bütün hava toplarını kazanıyorlardı ve klasik flick-on organizasyonları ile çok rahat gol atılabiliyordu. Ayrıca atılan kafa pasları bazen gerçek dışı biçimde uzak mesafelere hızla ulaşabiliyordu.
    - Kırmızı kartlar: Maçın en absürt dakikalarında olmayacak biçimde atılan dirseklerden veya tokatlardan dolayı fazlaca kırmızı kart çıkıyordu.
    - Uzun ve direkt pasların isabet yüzdesi oldukça fazlaydı.
    - Kaleci ile karşı karşıya pozisyonlar saçma biçimde kaçabiliyordu.

Bunun gibi pek çok şey sayabiliriz aslında. Bunlar SI forumlarında da sıkça dile getirilmiş hatalar zaten. Bu sene bu hataların çoğu giderildi ve maç motoru daha gerçekçi bir görünüme kavuştu. Yine de hatalar var sayabileceğimiz, ancak geçen seneye gore daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Global futbol anlayışının artık 4 savunmalı ve 1 forvetli sistemlere döndüğünü söylemek mümkün. Defans-orta saha arasındaki iyi yardımlaşma, toplu hücum – toplu savunma yani oyunu iki yönlü oynayabilmek artık çok önemli duruma geldi. Rakipler orta sahalarını kalabalık tuttuklarından mecburen siz de kalabalık tutmak zorunda kalıyorsunuz. Doğru yerde doğru biçimde alan daraltmak, enerjiyi ekonomik harcamak glabal futbol anlayışının olmazsa olmazları oldu artık.

Plan-programsız hücum etmek olabildiğince çok forvetle oynayıp hurra hücum etmek artık işe yaramıyor,çünkü artık zayıf takım sayısı çok çok azaldı.
    Bu taktikte, yani total dominasyon taktiğinde, gerçek hayattaki Milan’ı göreceksiniz. Kısa paslarla kurulan oyunla topa sahip olacaksınız. Atılan paslarla rakibin başını döndüreceksiniz. Ve sonunda, kilit oyuncularınızla rakibi çözeceksiniz. Beklerin oyuna katılımı maksimum olacak. Savunmayı da katı yapacaksınız. 5’li orta saha bloğunuzu aşmak için rakibiniz didinecek, ancak aşamayacak. Yani total manada rakibi ekarte edeceksiniz. Rakibi DOMINE edeceksiniz.

Gelelim dizilişimize. Ekran resmimiz altta:

Gördüğünüz gibi 4-3-3’ün değişik bir türevi bu taktik. İleri 3’ün İkisi kanatlara yayılmış durumda. DR ve DL, aynı zamanda MC’ler hem hücumda hem de savunmada etkin rol üstleniyorlar. O yüzden bu oyuncuların stamina özelliğinin 13 ve üzerinde olmasına özen gösterelim. Ama olmasa da çare yok.
    Hangi pozisyonda hangi özellikteki futbolcuları oynatmanız gerektiğini öğrenmek için Rehberler bölümüne bir göz atın. Bir de unutmadan, forvetinizin ya hızı ya da off the ball özelliği iyi olsun mutlaka. Off the ball özelliği iyi ise hıza bakmayın, yani takmayın o kadar. Doğru zamanda doğru yerde olsun yeter.
    Bir de, MC oyuncularınız uzaktan çok şut çekecekler. Long shots ve concentration özellikleri iyi olsun. Onun dışında koyun herkesi yerine ve izleyin.

Şimdi gelelim takım komutlarına:

Zaten her oyuncunun bireysel komutlarının hepsi ayarlanmış olduğundan bunlarda önem arzedenler width, tempo ve defensive line. Oyunu dar alana yıkıyoruz. Yavaş tempo ile rakibi uyutup topa sahip oluyoruz, defansı ilerde kurup kordinasyonu koparmıyoruz.

Bu taktikte rakipten daha çok pozisyon bulacağınızdan emin olun. Topa da genelde daha çok sahip olacaksınız. Gerisi artık şansınız. Şans da yanınızda olursa maç kaybetmezsiniz. Ben şu anda Beşiktaş ile kariyer yapıyorum ve 103 maç yenilmedim ligde. Onun dışında Valencia ile denedim ve şampiyonluğa gidiyorum. O da benim şansım. Beşiktaş ile Avrupa’da ŞL’de 1 final, 1 yarı final ve 1 de çeyrek finalim var. Biraz istatistik ekran resimleri koyalım:

E linki de verelim artık:

Link

Maç öncesi ve sonrası konuşmalara ve antremanlara da özen gösterin. Sadece bu taktikle de iş bitmez.

Sorusu olan, övmek isteyen, beni seven sevmeyen herkes buyursun, yazsın.
    Last edited by Ilhan : 14.Şubat.2008 at 00:42 Reason: Link yenilendi
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Mesaj Yetkileri