Sayfa 1 / 10 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 282 sonuç

Konu: Yenilendi - Total Dominasyon (FM 08’in en iyi taktiği)

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Default Yenilendi - Total Dominasyon (FM 08’in en iyi taktiği)

Total Dominasyon (FM 08’in en iyi taktiği)

Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar.

İlgilenen arkadaşlar bilirler, FM 08’de maç motoru büyük değişikliklere uğradı. Önceki maç motorunda bulunan pek çok hata giderildi. Bu hatalardan bildiklerimizi sıralayalım:
    - Target Man: Jumping, strength, balance gibi özellikleri üstün olan forvetler target man yapıldığında atılan bütün hava toplarını kazanıyorlardı ve klasik flick-on organizasyonları ile çok rahat gol atılabiliyordu. Ayrıca atılan kafa pasları bazen gerçek dışı biçimde uzak mesafelere hızla ulaşabiliyordu.
    - Kırmızı kartlar: Maçın en absürt dakikalarında olmayacak biçimde atılan dirseklerden veya tokatlardan dolayı fazlaca kırmızı kart çıkıyordu.
    - Uzun ve direkt pasların isabet yüzdesi oldukça fazlaydı.
    - Kaleci ile karşı karşıya pozisyonlar saçma biçimde kaçabiliyordu.

Bunun gibi pek çok şey sayabiliriz aslında. Bunlar SI forumlarında da sıkça dile getirilmiş hatalar zaten. Bu sene bu hataların çoğu giderildi ve maç motoru daha gerçekçi bir görünüme kavuştu. Yine de hatalar var sayabileceğimiz, ancak geçen seneye gore daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Global futbol anlayışının artık 4 savunmalı ve 1 forvetli sistemlere döndüğünü söylemek mümkün. Defans-orta saha arasındaki iyi yardımlaşma, toplu hücum – toplu savunma yani oyunu iki yönlü oynayabilmek artık çok önemli duruma geldi. Rakipler orta sahalarını kalabalık tuttuklarından mecburen siz de kalabalık tutmak zorunda kalıyorsunuz. Doğru yerde doğru biçimde alan daraltmak, enerjiyi ekonomik harcamak glabal futbol anlayışının olmazsa olmazları oldu artık.

Plan-programsız hücum etmek olabildiğince çok forvetle oynayıp hurra hücum etmek artık işe yaramıyor,çünkü artık zayıf takım sayısı çok çok azaldı.
    Bu taktikte, yani total dominasyon taktiğinde, gerçek hayattaki Milan’ı göreceksiniz. Kısa paslarla kurulan oyunla topa sahip olacaksınız. Atılan paslarla rakibin başını döndüreceksiniz. Ve sonunda, kilit oyuncularınızla rakibi çözeceksiniz. Beklerin oyuna katılımı maksimum olacak. Savunmayı da katı yapacaksınız. 5’li orta saha bloğunuzu aşmak için rakibiniz didinecek, ancak aşamayacak. Yani total manada rakibi ekarte edeceksiniz. Rakibi DOMINE edeceksiniz.

Gelelim dizilişimize. Ekran resmimiz altta:

Gördüğünüz gibi 4-3-3’ün değişik bir türevi bu taktik. İleri 3’ün İkisi kanatlara yayılmış durumda. DR ve DL, aynı zamanda MC’ler hem hücumda hem de savunmada etkin rol üstleniyorlar. O yüzden bu oyuncuların stamina özelliğinin 13 ve üzerinde olmasına özen gösterelim. Ama olmasa da çare yok.
    Hangi pozisyonda hangi özellikteki futbolcuları oynatmanız gerektiğini öğrenmek için Rehberler bölümüne bir göz atın. Bir de unutmadan, forvetinizin ya hızı ya da off the ball özelliği iyi olsun mutlaka. Off the ball özelliği iyi ise hıza bakmayın, yani takmayın o kadar. Doğru zamanda doğru yerde olsun yeter.
    Bir de, MC oyuncularınız uzaktan çok şut çekecekler. Long shots ve concentration özellikleri iyi olsun. Onun dışında koyun herkesi yerine ve izleyin.

Şimdi gelelim takım komutlarına:

Zaten her oyuncunun bireysel komutlarının hepsi ayarlanmış olduğundan bunlarda önem arzedenler width, tempo ve defensive line. Oyunu dar alana yıkıyoruz. Yavaş tempo ile rakibi uyutup topa sahip oluyoruz, defansı ilerde kurup kordinasyonu koparmıyoruz.

Bu taktikte rakipten daha çok pozisyon bulacağınızdan emin olun. Topa da genelde daha çok sahip olacaksınız. Gerisi artık şansınız. Şans da yanınızda olursa maç kaybetmezsiniz. Ben şu anda Beşiktaş ile kariyer yapıyorum ve 103 maç yenilmedim ligde. Onun dışında Valencia ile denedim ve şampiyonluğa gidiyorum. O da benim şansım. Beşiktaş ile Avrupa’da ŞL’de 1 final, 1 yarı final ve 1 de çeyrek finalim var. Biraz istatistik ekran resimleri koyalım:

E linki de verelim artık:

Link

Maç öncesi ve sonrası konuşmalara ve antremanlara da özen gösterin. Sadece bu taktikle de iş bitmez.

Sorusu olan, övmek isteyen, beni seven sevmeyen herkes buyursun, yazsın.
    Last edited by Ilhan : 14.Şubat.2008 at 00:42 Reason: Link yenilendi
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bu diziliş gerçekten FM2008'in favori dizilişi. Bende bi ara birebir bu dizilişi kullanmıştım. Kendi taktiğime göre konuşayım ara sıra amr-l leri fr-l ye çekip ortaya ok verip daha çok pozisyon buluyordum. Oyuncu komutları uyar ise arkadaşlar deneyebilir diye yazayım dedim

Bu taktiğide deneyeceğim. FM2007 için yaptığın taktik çok iyiydi. Sitedeki çoğu kişide kullanmıştı Turnuvalarda falan bakayım zayıf yanlarını bulmaya çalışayım.

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

güzel ve favori bir taktik az gol yenilip atılan bir taktik deneyecegim teşekkürler

Nesil
    2006
    Yer
    Island

Sen foruma koyduğuna göre bir bildiğin vardır İlhan abi.Mutlaka deneyeceğim.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Teşekkürler İlhan abi güzel bir taktık yapmısın.Fenerbahce ile 3 maç denedim ilk maç deplasmanda Denizlispor'u 3-1 sonra sahamda Rize'yi 2-1,Uefa kupası macında ise deplasmanda Empoli'yi 3-2 y.endım

Paylaşım için teşekkürler,
    1- Vermiş olduğun resimlerde 80 vede 90. dakikalar arasında hiç gol yememişssin, rakip toplu hücuma kalktığında da bu taktiğimi kullandın, eğer kullanmadıysan benim asıl merak ettiğim kısım orası.
    2- Birde resimdeki şut oranları dikkatimi çekti, çok iyi, bu taktikle birlikte kullandığın antreman programınıda merak ettim.
    3- Beklediğim diziliş aslında bu değildi, oyunu gerçekten bilen (Buna maç motoruda dahil) sizlerden 4-4-2 klasik dizilişte bir taktik bekliyordum. Kaç kez 4-4-2 dizilişinde taktik yapmaya kalksam topu kanatlara birtürlü taşıyamadım, yapay zeka bunu çok iyi yapıyor hemde ilerde çok iyi çoğalıyor. Bunu bir istek olarak görürsen sevinirim, birdaha taktik hazırlarmısın bilmem ama olduda hazırlarsan 4-4-2 dizilişinde hazırlarsan çok mutlu olurum.
    Taktiğin mutlaka güzeldir ama benim dmc mevkisine takıntım var, fikir edinmek amaçlı indirdim, tekrar teşekkürler...
    (Unutmadan, benim hazırladığım taktiklerde ortada oynayan 2li yani mc ler hep sarı kart görüyordu, hermaç biri kesinkes görüyordu, top kapmayı easy yapmama ragmende görüyordu, senin taktiğinde bu hoşuma gitti 3 maç yaptım sadece dmc sarı kart gördü )

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

İlhan abim ellerine sağlık çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsun.Artık favori taktiğim olacak Fm08'de.
    So what?
    Saike

Ellerine sağlık İlhan Abi.Mutlaka deneyeceğim..

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Teşekkürler Abi deneyelim

Nesil
    2007
    Yer
    Kayseri

ilhan abi ellerinse sağlık fm07deki taktikler süperdi buda güzeldir eminimki indiriyorum şimdi kayserisporun yapısına uyan bir taktiğe benziyor sen ne düşünüyorsun Kayseriye gider demi

Kesinlikle en iyi taktigidir.Mutlaka indirip deneyin

Ben denedim,cok basarili sonuclar aldim bu taktikle,ilhan abi sagolsun.(:

Nesil
    2007
    Yer
    i bilmiyor..

İlhan abinin tüm taktikleri gibi bu da iyi bir taktiktir eminim , indiriyorum şuan

Ellerine sağlık İlhan abi...

Last edited by DeNiZ_1903 : 23.Aralık.2007 at 12:53

Nesil
    2006
    Yer
    #20-#34

teşekkürler abi deneyip daha güzel bi yorum yapıcam.

Nesil
    2007
    Yer
    Yeni Açık!

Ellerine sağlık İlhan abi deneyeceğim

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by yorukefe View Post
    Paylaşım için teşekkürler,
    1- Vermiş olduğun resimlerde 80 vede 90. dakikalar arasında hiç gol yememişssin, rakip toplu hücuma kalktığında da bu taktiğimi kullandın, eğer kullanmadıysan benim asıl merak ettiğim kısım orası.
    2- Birde resimdeki şut oranları dikkatimi çekti, çok iyi, bu taktikle birlikte kullandığın antreman programınıda merak ettim.
    3- Beklediğim diziliş aslında bu değildi, oyunu gerçekten bilen (Buna maç motoruda dahil) sizlerden 4-4-2 klasik dizilişte bir taktik bekliyordum. Kaç kez 4-4-2 dizilişinde taktik yapmaya kalksam topu kanatlara birtürlü taşıyamadım, yapay zeka bunu çok iyi yapıyor hemde ilerde çok iyi çoğalıyor. Bunu bir istek olarak görürsen sevinirim, birdaha taktik hazırlarmısın bilmem ama olduda hazırlarsan 4-4-2 dizilişinde hazırlarsan çok mutlu olurum.
    Taktiğin mutlaka güzeldir ama benim dmc mevkisine takıntım var, fikir edinmek amaçlı indirdim, tekrar teşekkürler...
    (Unutmadan, benim hazırladığım taktiklerde ortada oynayan 2li yani mc ler hep sarı kart görüyordu, hermaç biri kesinkes görüyordu, top kapmayı easy yapmama ragmende görüyordu, senin taktiğinde bu hoşuma gitti 3 maç yaptım sadece dmc sarı kart gördü )
    Öncelikle teşekkürler yorumun için.

1. Taktik kesinlikle son dakikalarda kapanma taktiği değil. Çok adamla hücum, çok adamla savunma taktiği.

2. Forumda Emrah arkadaşımızın koyduğu antremanı kullanıyorum, önceden kendime ait bir programım vardı ancak o programı hazırlayan arkadaş ince eleyip sık dokumuş.

3. Oyunu kanatlardan oynamak istiyorsanız focus passing'i down both flanks olarak değiştirin. Ayrıca bekleriniz hücuma katkıda bulunsun.

4-4-2 için de birşeyler yapmaya çalışırım elbette. Ancak oyunu domine etmek için defans ile orta saha arasında kordinasyonu sağlayan bir garantör gerek, ki o da bu taktikteki DM. 4-4-2 diamond'lu bişeyler yapabiliriz.

Oyuncularınızın çok sarı kart görmesi yaptığınız team talk'larla, ayrıca oyuncularınızın agression ve dirtiness gibi özellikleri ile de alakalı olabilir, benim taktikle pek bir alaka kuramadım.

Onun dışında da yorum yazan arkadaşların hepsine teşekkürler.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Bu başLığı biz atınca bir dünya eleştiri geLmişti taktiği denemektense denemeden oLumsuz yorumLar yazıLmıştı.. Neyse fikirLerini beğenen biri oLarak taktiği inceleyecem.. TeşekkürLer emeğin için..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Defans çok açık verebiliyor.Hızlı stoperleriniz yoksa çok çekebilirsiniz.
    Ayrıca orta saha oyuncularım ok sarı kart görüyor.Buda top kapma sert olduğundan.

Bu iki gözlemi mi paylaşayım dedim

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Taktiği denemedım ama ofansif anLayıştan dolayıdır bu sorun.. defans önde oLmak zorunda ofansif oynuyorsak.. O yuzden yavaş oyuncularla oLmaz .. HızLı ve pozisyon aLan Dc Ler lazım. Yavas defans oyunculara sahipsek anLayışımızı normaL ve defansımızı biraz daha normal seviyesine çekmeLiyiz.. sarı kart oLayıda top kapması 16-17 oLmayan oyuncuları oynatıyorsan oLabilir top kapması 12 olan bır oyuncuya sert top kap dersen altından kaLkamaz

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by shamur1 View Post
    Taktiği denemedım ama ofansif anLayıştan dolayıdır bu sorun.. defans önde oLmak zorunda ofansif oynuyorsak.. O yuzden yavaş oyuncularla oLmaz .. HızLı ve pozisyon aLan Dc Ler lazım. Yavas defans oyunculara sahipsek anLayışımızı normaL ve defansımızı biraz daha normal seviyesine çekmeLiyiz.. sarı kart oLayıda top kapması 16-17 oLmayan oyuncuları oynatıyorsan oLabilir top kapması 12 olan bır oyuncuya sert top kap dersen altından kaLkamaz
    Sağolasın da ben çözümleri biliyorum ben taktik de ki bazı prblemleri paylaşayım dedim

2007'de internetten indirdiğim tek taktik peluk'unkiydi. Genelde kendi taktiklerimi kullanıyorum ama bunu yine indirip komutları falan inceleyeceğim. Şu andaki takım yapıma pek de uygun olmadığı için kullanmam mantıksız zaten. Göreceğim eksiklikler olursa belirtmeye çalışacağım.

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Quote Originally Posted by MeMo View Post
    Sağolasın da ben çözümleri biliyorum ben taktik de ki bazı prblemleri paylaşayım dedim
    Senin ztn biLmediğın şey yok maşallah

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Senin ztn biLmediğın şey yok maşallah
    Şimdi durup dururken neden ortamı geriyorsun?Ben kötü bişey mi dedim.Senin dediklerini biliyordum bunu belirttim sadece.

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

İlhan yaparda kötü olur mu yahu ihtimal dahilinde bile değil.

Mutlaka deneyeceğim..

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Şimdi durup dururken neden ortamı geriyorsun?Ben kötü bişey mi dedim.Senin dediklerini biliyordum bunu belirttim sadece.
    Benım ortamı germek gibi bir amacım yok. Ben oraya birşey yazmışım sana birşeyleri anLatmak için deiL,fikrimi herkesle payLaştım . sana şunları şunları yapmı dedim ? de yok ben biLiyorum bunları söylemene gerek yoktu havasına giriyorsun? valla ortamı germe havası olan kım belli.. forumda o kadar onLıne durmuyorum ama senın için yazılanlar ve bazı konulardaki yazdıkLarını çok iyi biLiyorum ve ayrıca benim açtığım bir konuyada geLip ki bu konu taktikLe iLgiliydi oraya bile geLip taktik dışı şeyler yazdın . neyse bu msjLar taktiğin dışına çıktı siLinirse sevinirim.

4-4-2 için de birşeyler yapmaya çalışırım elbette. Ancak oyunu domine etmek için defans ile orta saha arasında kordinasyonu sağlayan bir garantör gerek, ki o da bu taktikteki DM. 4-4-2 diamond'lu bişeyler yapabiliriz.

4-4-2 diamon olmaz 4-4-2 klasik lazım

Oyuncularınızın çok sarı kart görmesi yaptığınız team talk'larla, ayrıca oyuncularınızın agression ve dirtiness gibi özellikleri ile de alakalı olabilir, benim taktikle pek bir alaka kuramadım.

Hemen açıklıyım, FM 2008 de alan daraltma = faul demek, istersem alex alan daralt diyim oda sarı kart görür, hatta şöğle uç noktadan örnek tüm takıma 0 alan daralt dedim, kaleciye full alan daralt yaptım anında ilk açıkta penaltıyı verdi hakem, daha sonra tüm takıma alan daraltmayı 0 verdim bu seferde sadece 1 tane dc ye alan daralt dedim onun top almaya çalıştığı tüm pozisyonlar faoul oldu.Bu kısım 1. bölüm,
    2. bölüm asıl bu kısım taktikle senin taktikle alakalı işte, mesela ben kanatbecklere top sürdürmüyorum ok, hatta ortada oynayana bile top sürdürmüyorum, sadece kanatatak vede forvetlere top sür diyorum.Yapay zeka bunu hemen dikkate alıyor, yani top benim oyuncularımda fazla kalmadığından topu almaya çalışan hep benmişim gibi davranıyor vede basıyor sarıyı. Kısacası isterse imparator Oğuz gelse takımın ortasında oynasa benim taktiğimde kartı yer, şimdi onunla uğraşıyorum, yapay zekayı nasıl kandırıcam ona bakıyorum.

Emre ismini tarattım birşey bulamadım, antreman programının linkini verirmisin yada Emre arkadaşımızın niki hangisi onu söğlersende yeterli...
    Last edited by yorukefe : 23.Aralık.2007 at 22:01

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Benım ortamı germek gibi bir amacım yok. Ben oraya birşey yazmışım sana birşeyleri anLatmak için deiL,fikrimi herkesle payLaştım . sana şunları şunları yapmı dedim ? de yok ben biLiyorum bunları söylemene gerek yoktu havasına giriyorsun? valla ortamı germe havası olan kım belli.. forumda o kadar onLıne durmuyorum ama senın için yazılanlar ve bazı konulardaki yazdıkLarını çok iyi biLiyorum ve ayrıca benim açtığım bir konuyada geLip ki bu konu taktikLe iLgiliydi oraya bile geLip taktik dışı şeyler yazdın . neyse bu msjLar taktiğin dışına çıktı siLinirse sevinirim.
    Valla yanlış anlama da üstüne yok ben gerek o taktiğin gerek bu konuda kötü niyetli değildim.Ama seni kırdıysam özür dilerim.Bu mesajlar silinebilir.Kusura bakma İlhan abi.

Nesil
    2006
    Yer
    #20-#34

Taktiği Türk milli takımı üzerinde uyguladım,uygun oyuncularla harika oldu ama Fenerbahçe'ye uymadığı için kullanamıyorum,yinede süper bi taktik İlhan abi döktürmüş

Nesil
    2006
    Yer
    Göçebe

http://img107.imageshack.us/my.php?image=adsztw5.jpg
    Ben Totthenam'ım (: Üstad döktürmüş yine..
    Hani, kurşun sıksan geçmez geceden,
    Anlatamam, nasıl ıssız, nasıl karanlık... Ve zehir - zıkkım cıgaram.

teşekkürler emeğine sağlık

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Defans çok açık verebiliyor.Hızlı stoperleriniz yoksa çok çekebilirsiniz.
    Ayrıca orta saha oyuncularım ok sarı kart görüyor.Buda top kapma sert olduğundan.

Bu iki gözlemi mi paylaşayım dedim
    Peki bundan dolayı gol yedin mi? Veya beklenenin altında bir performans sergiledin mi? Ne gibi pozisyonlarda nasıl açıklar verdi? Ekran görüntüsü ile anlatırsan sevinirim. Bir de mümkünse maçları kaydedim .pkm dosyalarını buraya koyalım.

Quote Originally Posted by yorukefe View Post

4-4-2 diamon olmaz 4-4-2 klasik lazım

Hemen açıklıyım, FM 2008 de alan daraltma = faul demek, istersem alex alan daralt diyim oda sarı kart görür, hatta şöğle uç noktadan örnek tüm takıma 0 alan daralt dedim, kaleciye full alan daralt yaptım anında ilk açıkta penaltıyı verdi hakem, daha sonra tüm takıma alan daraltmayı 0 verdim bu seferde sadece 1 tane dc ye alan daralt dedim onun top almaya çalıştığı tüm pozisyonlar faoul oldu.Bu kısım 1. bölüm,
    2. bölüm asıl bu kısım taktikle senin taktikle alakalı işte, mesela ben kanatbecklere top sürdürmüyorum ok, hatta ortada oynayana bile top sürdürmüyorum, sadece kanatatak vede forvetlere top sür diyorum.Yapay zeka bunu hemen dikkate alıyor, yani top benim oyuncularımda fazla kalmadığından topu almaya çalışan hep benmişim gibi davranıyor vede basıyor sarıyı. Kısacası isterse imparator Oğuz gelse takımın ortasında oynasa benim taktiğimde kartı yer, şimdi onunla uğraşıyorum, yapay zekayı nasıl kandırıcam ona bakıyorum.

Emre ismini tarattım birşey bulamadım, antreman programının linkini verirmisin yada Emre arkadaşımızın niki hangisi onu söğlersende yeterli...
    Emurafu nickli arkadaş o. Aratıp bulursun bu forumda.

Sayfa 1 / 10 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri