Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 50 sonuç

Konu: Lucescu'yu Özleyenlere... [3-5-2]

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Default Lucescu'yu Özleyenlere... [3-5-2]

Hepinize merhaba arkadaşlar. Uzun süredir 3-5-2 formasyonu üzerine bir taktik yapmayı planlıyordum. Ve çalışmalarımın sonucunu yayınlamak bugüneymiş.

Gelelim taktiğimizi tanıtmaya. Formasyonumuzu Beşiktaş'ı Lucescu'lu zamanlarından izleyenler iyi bilirler. 3'lü defans, önlerinde oyunu iki yönlü oynayan 4'lü blok, onların önlerinde serbest oynayan atak orta saha ve çift forvet. İsterseniz dizilişe bir göz atalım:

Diziliş:

Gördüğünüz gibi diziliş defansif gibi gözüküyor. Ancak devamlı pres yapan bir yapısı var ekibin. Closing down'larına bakalım oyuncuların:

Closing down:

Gördüğünüz gibi rakibe devamlı basan bir ekip oluşuyor bu taktikte. Takımdan bir oyuncu rakibe bastığında arkasından kaçan oyuncular sıkı markajla kontrol ediliyor. Takımda kimlerin sıkı markaj yaptığını görelim:

Sıkı Markaj:

Gördüğünüz gibi geri 3'lü ve iki defansif orta saha rakiplerini sıkı marke edip o bölgeye gelen oyuncuların rahat pas alabilmelerini engelliyorlar. Bunu hemen kanat ataklarında, hem de içerden ataklarda rahatlıkla yapabiliyorlar. Bu taktiğin de en güzel yanı bu. Rakip sahaya 3 forvet de çıksa, tek forvet de çıksa, çift forvet de çıksa kanatlardan rakibe geçit verilmiyor.

Mantalite:

En başta anlattığım gibi, takımda oyunu iki yönlü oynayan 4 oyuncu var. İleri 3'lü atak yapıyor, geri 3'lü savunuyor. Bu da günümüz futbol anlayışına uygun.

Takım komutları:

Defansif çizgimiz geride. Defans ile hücum arasındaki koordinasyonu orta saha 4'lüsü sağlıyor. Kopukluk ortadan kalkıyor. Yavaş tempoda oyunu rölantiye alıp rakibin hatasını bekliyoruz. Hata yapıldığı an golü atıyoruz.

Taktiği kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

1. Kullandığınız antreman programı oyuncuların özelliklerine ve pozsiyonlarına uyumlu olmalı. Ayrıca bol sayıda koç kullanın ve atamalarını doğru yapın.

2. WBR ve WBL, sağ FC ve AMC iyi top sürebilen ve mümkünse hızlı oyuncular olsun.

3. Savaşan bir oyun yapısı olacağından dayanıklı oyuncular seçmeye gayret edin.

4. Santraforlarınızdan en az birinin hava hakimiyeti olsun.

5. Takım konuşmalarına dikkat edin.

Taktiğin Linki:

http://rapidshare.com/files/90184639...2007_.tac.html

İyi oyunlar.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2007
    Yer
    59-39

Hemen İndirip,Deniyorum abi...TeşekkürLeR..

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Taktikte yazanlara dikkat edip denerseniz çok daha fazla sevineceğimden emin olabilirsiniz. Teşekkürler şimdiden.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

3-5-2 ile ilgili yaptığım bütün çalışmlarda yeterli sonucu alamıyordum hemen indirip deniyorum İlhan Abi.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by cekochan View Post
    3-5-2 ile ilgili yaptığım bütün çalışmlarda yeterli sonucu alamıyordum hemen indirip deniyorum İlhan Abi.
    3-5-2'nin en büyük zaafiyeti kanatlardan çok atak vermesi. Bu taktikte bu zaafiyeti ortadan kaldırmaya çalıştık. Umarım taktiği iyi analiz edip yazanlara dikkat edersiniz ve iyi sonuçlar alırsınız.

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

İlhan abi öncelikle taktik için teşekkürlerimi sunarım..

Taktiği mutlaka deneyeceğim.Sana bir şey soracağım.Diğer yayınladığın taktiktede yavaş bir oyun stlini benimsemiştin.Açıkcası o taktiği hangi takımda denediysem beklediğim verimi alamadım.Acaba tempoyu daha hızlı yapsak daha çok pozisyon bulamazmıyız? Yoksa yavaş tempo olmazsa olmazlardan mı? Açıkcası rakibin hatasını beklemekten pek hoşlanmıyorum.Hem rakibin hatasını değerlendirmek için hızlı oyun daha iyi olmaz mı? Diğer taktikte oyuna hükmediyorduk ama yavaş tempodan dolayı yeterince pozisyon bulamıyordum.

Birde eminim bir çok kişi sormuştur bu soruyu sana.Kullandığın skin'in adını söyleyebilirmisin abi?

Saygılar..
    Last edited by GeNç KaRTaL : 08.Şubat.2008 at 20:35
    So what?
    Saike

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by GeNç KaRTaL View Post
    İlhan abi öncelikle taktik için teşekkürlerimi sunarım..

Taktiği mutlaka deneyeceğim.Sana bir şey soracağım.Diğer yayınladığın taktiktede yavaş bir oyun stlini benimsemiştin.Açıkcası o taktiği hangi takımda denediysem beklediğim verimi alamadım.Acaba tempoyu daha hızlı yapsak daha çok pozisyon bulamazmıyız? Yoksa yavaş tempo olmazsa olmazlardan mı? Açıkcası rakibin hatasını beklemekten pek hoşlanmıyorum.Hem rakibin hatasını değerlendirmek için hızlı oyun daha iyi olmaz mı? Diğer taktikte oyuna hükmediyorduk ama yavaş tempodan dolayı yeterince pozisyon bulamıyordum.

Birde eminim bir çok kişi sormuştur bu soruyu sana.Kullandığın skin'in adını söyleyebilirmisin abi?

Saygılar..
    Şimdi Şemsiciğim, sen de biliyorsun, 801'de maç motorunun hatalarından dolayı çok fazla gol kaçıyor. Bunu engellememiz imkansız. İster hızlı oynayın, ister yavaş oynayın. Kısa pasla oynadığımız için mecburen yavaş bir tempo ile oynamak durumundayız. Önceki taktikte tek forvetli bir oyun stili vardı ve kaçan gol sayısı fazlaydı. Onun açıklamasını o taktikte yaparım. Önemli olan pozisyon sayısında ve topla oynamada rakibe üstünlük sağlamak, bunu sakın unutmayın. Gerisi şans.

Edit: Kullandığım skin sanırım Black'ti ama tam hatırlamıyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Island

Çok teşekkür ederim İlhan abi.Bilgine sağlık.Deneyeceğim mutlaka.Defans bölgesi sağlam olmuş.

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya-Edirne(Üni)

ilhan kardeşim emeğine sağlık indirdim taktiği deneyeceğim denedikten sonra da yorumlarımı yaparım..

iyi çalışmalar

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

İlhan abi taktiğini denedim.Bu sefer umduğumu buldum abi.Kendi oyun felsefeme göre üstünde bir kaç oynamayla takımımdan istediğim verimi aldım.Ellerine sağlık abi.Çok güzel olmuş.
    So what?
    Saike

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Lucescu ve AncoLetti feLsefesinin her zaman işe yarayacağını totaL dominasyonu iLe beni devirmesine rağmen haLa en geçerLi feLsefe oLduğu kanısına sende vardın sonunda. Bu güzeL çaLışma için sana teşekkürLerimi sunarım iLhancım
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

İlhan abi taktiğini denedim.Bu sefer umduğumu buldum abi.Kendi oyun felsefeme göre üstünde bir kaç oynamayla takımımdan istediğim verimi aldım.Ellerine sağlık abi.Çok güzel olmuş.
    Bunu senden duymak güzel Şemsiciğim. Taktiğimi ilk deneyenden artı not almak güzel

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Lucescu ve AncoLetti feLsefesinin her zaman işe yarayacağını totaL dominasyonu iLe beni devirmesine rağmen haLa en geçerLi feLsefe oLduğu kanısına sende vardın sonunda. Bu güzeL çaLışma için sana teşekkürLerimi sunarım iLhancım
    Bu konularda ün yapmış bütün hocaların felsefeleri iyidir. Önemli olan, felsefeyi özümseyebilmek. 3-5-2'den de total dominasyonu çıkartabiliriz. Bir de bu taktikle kapışmak isterim senle abi

Nesil
    2007
    Yer
    İzmir

Zamanım olursa kesinlikle deniycem abi..

teşekkürler emeğine sağlık

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Bu konularda ün yapmış bütün hocaların felsefeleri iyidir. Önemli olan, felsefeyi özümseyebilmek. 3-5-2'den de total dominasyonu çıkartabiliriz. Bir de bu taktikle kapışmak isterim senle abi

Tabi ki seve seve yapabiLiriz bir karşıLaşma daha. Hem bu arada biraz anaLiz edeyim de sonra yine hüsran oLmayayım
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Deneyecek olan arkadaşlar eleştirlerini düzgün biçimde yaparlarsa taktiğin eksiklerini daha iyi test edip daha sağlam bir versiyonunu çıkarabiliriz. Yalnız taktiği saf haliyle denemeye çalışalım ve ilk mesajda yazanlara dikkat edelim.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Fenerbahçede güzel olur bu taktik

Teşekkürler

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Kesinlikle. Bir DC trasnfer edersen, 802'deki Fenerbahçe'yi de beklersen çok zevk alarak oynarsın bu taktikle. Çünkü WBR'de Gökhan, WBL'de Carlos çok iyiler. DM'de Maldonado-Aurelio, AMC'de Alex, forvette Kezman Semih, arkalarında Deivid ve İlhan Parlak. Al sana kurdum kadroyu işte

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Bu taktik aslinda Valencia icinde bayaa iyi.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by YusufT View Post
    Bu taktik aslinda Valencia icinde bayaa iyi.
    Valencia'da Jo**uin'i harcamak istemem açıkçası. O yüzden Valencia için Total Dominasyon daha iyi. Ayrıca Vicente de AML.Böyle isimleri harcamak olmaz bu taktik için. Ama ben ikisini de satarım, koyarım AMC'ye Silva'yı, forvette Villa-Zigic, WBR için basarım parayı alırım Dani Alves'i, WBL için de bir transfer yaparım dersen, e ben de şampiyon olursun derim sana.

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Genç Kartal beğendiyse taktik tamamdır Eline sağlık yine uğraş verip taktik hazırlamışın. Deneyecem taktiği saol..

Nesil
    2006
    Yer
    #20-#34

İndirdim kesin deniycem İlhan abi müthiş bi taktik olduğundan şüphem yok.

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Valencia'da Jo**uin'i harcamak istemem açıkçası. O yüzden Valencia için Total Dominasyon daha iyi. Ayrıca Vicente de AML.Böyle isimleri harcamak olmaz bu taktik için. Ama ben ikisini de satarım, koyarım AMC'ye Silva'yı, forvette Villa-Zigic, WBR için basarım parayı alırım Dani Alves'i, WBL için de bir transfer yaparım dersen, e ben de şampiyon olursun derim sana.
    Bende Jo**uin WBR'de ilk macinda 9'luk oynadi?

Vicente'yi deneyemedim cünkü sakatti. Genel olarak kanatlardan cok iyi ataklar gelistirdim ve sonuclarida iyidi.

Taktigin cok güzel.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Gol atar veya asist yaparsa rating'i yüksek olur ancak WBR oyuncusunda defansif yetenek de aranır. Bunu da gözardı etmeyelim.

taktiği denedim ve çok beğendim.Şampiyonlar ligi maçlarında beşiktaşla Roma ve villereal'iher iki maçtada yendim.ellerine sağlık kardeş

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Gol atar veya asist yaparsa rating'i yüksek olur ancak WBR oyuncusunda defansif yetenek de aranır. Bunu da gözardı etmeyelim.
    Edu 6, Baraja 5, Gavilan 4 , J o a q u i n' i 58M Euroya ve Vicente'yi 41 M euroya sattim.

Sag bek'e Alves, Sola Lahm'i, Defansa'da Felipe yada Zapata'yi alirim diye düsündüm..

Bu arada Pirlo'yu 17M euro'ya alayimmi? suan elimde DMC icin Albelda,Sunny, M.Fernandes var.

ve Zigic'e assagya dogru ok cekince daha cok verim almaya basladim.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by YusufT View Post
    Edu 6, Baraja 5, Gavilan 4 , J o a q u i n' i 58M Euroya ve Vicente'yi 41 M euroya sattim.

Sag bek'e Alves, Sola Lahm'i, Defansa'da Felipe yada Zapata'yi alirim diye düsündüm..

Bu arada Pirlo'yu 17M euro'ya alayimmi? suan elimde DMC icin Albelda,Sunny, M.Fernandes var.

ve Zigic'e assagya dogru ok cekince daha cok verim almaya basladim.
    Eğer uzun vadeli bir kariyer yapmayı planlıyorsan sana Pirlo'yu almanı tavsiye etmem. O bölge için joker olabilecek bir isim var: Miguel Veloso. Hem DM, hem de DC olarak kullanabilirsin. Ben gerekli parayı verip onu almanı tavsiye ederim.

WBR için Alves'in yedeği olarak Marvin Angulo'yu tavsiye ederim. İlk sezon kiralık verir, veya B takımda oynatırsın.

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

İlhan abi ilk önce taktiğin için teşekkür ederim emeğine sağlık.Yalnız birkaç sorum olacak

Genelikle.3-5-2 de bol pozisyon bulabilirsin.ama defans kanat zaafiyeti muhakkak oluyordu 3-5-2 lerde özellikle orta sahan topa hükmediyordu orta sahanın kalabalık tutuyordu.Bu taktikte açık verir mi kanatlardan defanstan . şimdiden teşekkürler.
    Nush İle Uslanmayanı Etmeli Tekdir
    Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Alican ben sana cevap vereyim.Taktiği denedim ben.İlhan abi yapmış olduğu diziliş ile pozisyon vermemizi minimuma indirmemize yardımcı oluyor bu taktikle.Bu doğrultuda daha az pozisyonda bulabiliyoruz.Ama etkili bir taktik gerçekten.
    So what?
    Saike

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

Alican ben sana cevap vereyim.Taktiği denedim ben.İlhan abi yapmış olduğu diziliş ile pozisyon vermemizi minimuma indirmemize yardımcı oluyor bu taktikle.Bu doğrultuda daha az pozisyonda bulabiliyoruz.Ama etkili bir taktik gerçekten.
    Tama teşekkür ederim cevabın için bi de;

Bu taktikte 3 lü defansın 3 tanesinin hız ve hızlanma özelliklerinin iyi olmasına gerek varmı mesela hız=9=hızlanma=11 normal 4 lü defanslarda bu adamlar iş görüyordu.Yani normaldaki gibi markaj kafa sıçrama top kapma pozisyon alma gibi yeteneklerine bakyorduk 4 lü defansta peki 3 lüdefansta ek bir özellik var oluyormu bunların yanında hız ve hızlanma vs gibi...
    Nush İle Uslanmayanı Etmeli Tekdir
    Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri