Sayfa 10 / 13 İlkİlk ... 89101112 ... SonSon
271 ile 300 arası toplam 368 sonuç

Konu: [TSL] Beşiktaş Araştırması FM2008 - 8.0.2

Birşeyi Merak Ediyorum bu Sezon Öncesi Tahminlerde Değerleri Kluplerin Hazırlık Dönemine Göre mi Veriliyor? Yoksa Bir Önceki Sezonun Lig Durumuna Bakılarak mı Veriliyor?

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Arkadaşlar yukarıdaki player preferred moves (sanırım) olayında eklemek istediğim birşey var, eğer gerçekten "kaleciyle karşı karşıya kalma" olayı yansıtılmak isteniyorsa herhalde en uygun ppm "try to beat the ofside trap" olmalı. bunun dışında bence Boboya ppm verilecekse (ki verilmeli rakip takımların paflarında bile ppmler var fbde önüne gelen uzaktan kavisli ve sert vuruyor) verilecek ppmler bence "try to round goalkeeper" ve "moves into channels" olmalı. elim değmişken Bjk için kendi ppm fikirlerimi toptan yazayım.

S. Kurtuluş : Does Not Dive Into Tackles (şart değil, bir şey verilecekse)
    İ. Toraman: Marks Opponent Tightly
    Gökhan Zan: Does Not Dive into Tackles
    A. Karabulut: Runs With Ball Down Left
    İ.Üzülmez: Argues With Officials / Dwells On Ball
    U. İnceman: Shoots from distance / Dictates Tempo
    Cisse: Shoots with power/ hits freekicks with power
    Delgado: Tries Killer Balls Often/ Shoot from distance /Curls Ball
    Tello: Try long range passes/ shoots with power
    S. Özkan: Cuts inside/ stops play/ likes to beat opponent repedeatly
    Nobre: play with back to goal / winds up opponents
    Bobo: like to round keeper/ moves into channels
    Holosko: Runs With Ball Through Centre / Places Shots / Knocks Ball Past Opponent

Sivok, Zapo gibi oyuncuları en az yarıms ezon izlemeden karar vermek doğru değil zaten her ikisi de kendi ppmlerine sahiplerdi yanılmıyorsam.

Bunlar öneriler hepsi mutlaka olması gereken hareketler değil elbette ama mesela Nobre gibi rakibi rahatsız edici bir forvete yıllardır doğru düzgün ppm neden eklenmez bilemem.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Quote Originally Posted by koray_capello View Post
    önce de belirttim Aydın ve Holosko için daha tam çözemediğim konular var, bunun nedeni de çok fazla izleyememiş olmamız, şuandan sonra müdahele etme şansım yok sanırım zaten devre arasına kadar çözüp daha doğru yorumlar ve değişiklikler yapabilirim. Bir de oyuncuyu baştan abartıp sonra düşürmelere gitmeyi sevmiyorum, oyuncu kendini geliştirirken bizim de o doğrultuda profilini geliştirmemiz daha doğru olacaktır.
    Oyuncuları abartıp sonradan düşürme olayına karşı olmanız çok doğru bir yaklaşım ama yıllardır Türkiyede oynayan Holoskoyu tam olarak izleyememiş olmanıza şaşırdım. Türkcell Süper liginde 81, kupada 12 maça çıkmış, bu maçlarda 33 gol atmış bir oyuncuyu bence yeterince analiz etmiş olmanız lazım. Bir süperstar beklemiyoruz ama umarım top sürme, sürat, fiziksel dayanıklılık ve golcülük özellikleri oyuna layıkıyla yansıtılır. Bu sene de Burak Yılmazdan kötü bir Holosko ile başlamayacağımıza inanyorum FMye.
    Last edited by mozar : 24.Ağustos.2008 at 17:41 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Geçen senede belirttiğim ve bugünde 1. haftadan gördüğüm gibi gökhan zan markaj özürlüsü bir insan. geçen yılda çok çok çok yazmıştım bu yılda yazmaya devam edeceğim. insan duran topta duran adamı tutamazsa hareketli topta hareketli adamı nasıl tutar yahu.

ve ancak beşiktaşın yönetimsel komikliğine yakışır bir olayda. yabancı kontejyanını unutmaları yada sayıları bilmemeleri.
    bir takımın sağ bekinde ali tandoğan oynarda yedek kulubesinde stoper zapotoncny otururmu üstelik 4-5 milyon dolar
    Fikirlerim burada

Nesil
    2007
    Yer
    Yeni Açık!

Quote Originally Posted by extensor View Post
    Geçen senede belirttiğim ve bugünde 1. haftadan gördüğüm gibi gökhan zan markaj özürlüsü bir insan. geçen yılda çok çok çok yazmıştım bu yılda yazmaya devam edeceğim. insan duran topta duran adamı tutamazsa hareketli topta hareketli adamı nasıl tutar yahu.

ve ancak beşiktaşın yönetimsel komikliğine yakışır bir olayda. yabancı kontejyanını unutmaları yada sayıları bilmemeleri.
    bir takımın sağ bekinde ali tandoğan oynarda yedek kulubesinde stoper zapotoncny otururmu üstelik 4-5 milyon dolar
    Zapotocny'nin sakatlığı tam olarak geçmemiş sanırım, hoca da riske atmak istememiş.İlerleyen haftalarda Beşiktaş'ın defans ikilisini Sivok-Zapo oluşturacaktır.Ali konusunda haklısın.Bu takıma yakışmıyor.Serdar Kurtuluş varken oynaması yine ilginç, stoperdeki kadar başarılı olamayacağını bilmeme rağmen Toraman'ı bile tercih ederim

Sheriff Misafir

Gökhan Zan'ın yaptığı hatalar markaj, konsantrasyon ve pozisyon alma hataları.. Daha öncede söyledim Gökhan'ın bazı konularda sıkıntıları var bu özellikler ve bunlara bağlı olarak ca düşebilir..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by BlackEagle19o3 View Post
    Zapotocny'nin sakatlığı tam olarak geçmemiş sanırım, hoca da riske atmak istememiş.İlerleyen haftalarda Beşiktaş'ın defans ikilisini Sivok-Zapo oluşturacaktır.Ali konusunda haklısın.Bu takıma yakışmıyor.Serdar Kurtuluş varken oynaması yine ilginç, stoperdeki kadar başarılı olamayacağını bilmeme rağmen Toraman'ı bile tercih ederim
    bir yabancı kesmeden zapo yu oynatamazsın. bunu sende hadi seni es geçtim koskoca beşiktaş yöneticileride es geçiyor. bunu koskoca bir teknik heyetin düşünememesi kadar komik birşey varmıdır.
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Bence sorun Ertuğrul'da. Tandeme bölge savunması yaptırmaya çalıştı, bu da hareketli Antalya oyuncularının rahatça pozisyon bulmalarına neden oldu. Halbuki iki tane DM özellikli oyuncu kullanıp arkadaki adamlara adam markajı yaptırmak ona savunma anlamında eksi değil artı sağlardı.

Zan'ın marking'de ve positioning'de sorun yaşadığını gördüm ben bu maçta. Umarım Sağlam da bunu görür ve Sivok'un yanında Toraman'a veya Zapo'ya şans tanıt.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

iide ilhan rakip 4-3-3 yonuyor yada 4-3-1-2 2 lininde oklar kenarlara açık bu ne demek oluyor 3 kişili hucum serge ali zioutuni ve uzun saçlı dayı 3 kişi gökhan ve sivok a karşı
    yani 3 e 2 neden 3 e 2
    tello sol bek değil sol bekte durmuyor bile ali sağ bek değil sağ bekte durmuyor bile

hal böyle olunca ne tür savunmayı denersen dene adamlar etkili olacaktı. ama sivok kalitesini ortaya koyarken. gökhan kalitesizliğini ortaya koydu. gökhanı taa geçen seninin ilk yarısındaki galatasaray maçından beri biliyorum ki markajın m sini bilmiyor. nondayı acayip kaçırmıştı. ancak nonda ağır döndüğü için (çeviklik düşük) toraman gelip kapatıyordu. bizim gökhan kenar ortalarda topa bakıyor yahu. donup kalıyor yani. ee adamlarda enayi değil önüne geçip vuruyorlar.
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mozar View Post
    Arkadaşlar yukarıdaki player preferred moves (sanırım) olayında eklemek istediğim birşey var, eğer gerçekten "kaleciyle karşı karşıya kalma" olayı yansıtılmak isteniyorsa herhalde en uygun ppm "try to beat the ofside trap" olmalı. bunun dışında bence Boboya ppm verilecekse (ki verilmeli rakip takımların paflarında bile ppmler var fbde önüne gelen uzaktan kavisli ve sert vuruyor) verilecek ppmler bence "try to round goalkeeper" ve "moves into channels" olmalı. elim değmişken Bjk için kendi ppm fikirlerimi toptan yazayım.

S. Kurtuluş : Does Not Dive Into Tackles (şart değil, bir şey verilecekse)
    İ. Toraman: Marks Opponent Tightly
    Gökhan Zan: Does Not Dive into Tackles
    A. Karabulut: Runs With Ball Down Left
    İ.Üzülmez: Argues With Officials / Dwells On Ball
    U. İnceman: Shoots from distance / Dictates Tempo
    Cisse: Shoots with power/ hits freekicks with power
    Delgado: Tries Killer Balls Often/ Shoot from distance /Curls Ball
    Tello: Try long range passes/ shoots with power
    S. Özkan: Cuts inside/ stops play/ likes to beat opponent repedeatly
    Nobre: play with back to goal / winds up opponents
    Bobo: like to round keeper/ moves into channels
    Holosko: Runs With Ball Through Centre / Places Shots / Knocks Ball Past Opponent

Sivok, Zapo gibi oyuncuları en az yarıms ezon izlemeden karar vermek doğru değil zaten her ikisi de kendi ppmlerine sahiplerdi yanılmıyorsam.

Bunlar öneriler hepsi mutlaka olması gereken hareketler değil elbette ama mesela Nobre gibi rakibi rahatsız edici bir forvete yıllardır doğru düzgün ppm neden eklenmez bilemem.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:

Oyuncuları abartıp sonradan düşürme olayına karşı olmanız çok doğru bir yaklaşım ama yıllardır Türkiyede oynayan Holoskoyu tam olarak izleyememiş olmanıza şaşırdım. Türkcell Süper liginde 81, kupada 12 maça çıkmış, bu maçlarda 33 gol atmış bir oyuncuyu bence yeterince analiz etmiş olmanız lazım. Bir süperstar beklemiyoruz ama umarım top sürme, sürat, fiziksel dayanıklılık ve golcülük özellikleri oyuna layıkıyla yansıtılır. Bu sene de Burak Yılmazdan kötü bir Holosko ile başlamayacağımıza inanyorum FMye.

Teşekkür ediyorum, özellikle ppm konularında bir çoğuna katılıyorum zaten çoğu da futbolcularda ekli bulunuyor. Holosko konusunda ppm ler anlamında tam emin değilim demek istemiştim yoksa profil olarak hiç meak etme gayet iyi oldu. Geçtiğimiz seneki Holosko profiline benim elleme şansım yoktu, bu sezon ilk kez elledim ve başarılı olduğunuı söyleyebilirim.
    alemde tekiz, hepinize yeteriz..

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by koray_capello View Post
    Teşekkür ediyorum, özellikle ppm konularında bir çoğuna katılıyorum zaten çoğu da futbolcularda ekli bulunuyor. Holosko konusunda ppm ler anlamında tam emin değilim demek istemiştim yoksa profil olarak hiç meak etme gayet iyi oldu. Geçtiğimiz seneki Holosko profiline benim elleme şansım yoktu, bu sezon ilk kez elledim ve başarılı olduğunuı söyleyebilirim.
    anladım, teşekkürler içim rahatladı
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    bir yabancı kesmeden zapo yu oynatamazsın. bunu sende hadi seni es geçtim koskoca beşiktaş yöneticileride es geçiyor. bunu koskoca bir teknik heyetin düşünememesi kadar komik birşey varmıdır.
    bu konuda yapılabilecek birşey yok, beşiktaş 6+2 ye uymak zorunda. kadroda zapo ve sivok dışındaki stoperler toraman, gökhan ve tuna, bunlardan ikisi de milli seviyede oyuncular. (gökhanın yer tutma konusundaki zaafına ve müthiş form düşüklüğüne katılmakla beraber sonuçta 2 gün önce servetin yanında oynayan da aynı gökhan). Holosko, Bobo, Delgado , Tello gibi maç içinde skora doğrudan etki eden ve taraftara hitap eden oyuncular kesilmeyeceğine göre, defansta da öyle ya da böyle milli oyuncular olduğu sürece elbette savunma hattından yabancılar kesik yiyecekler.
    De Sanctisin ve alınacak yeni forvetin takıma girmesiyle Gsde Lincoln, Kewell, Nondadan en az biri yedek kalacak, ki muhtemelen bu da maliyeti en yüksek isim olan Lincoln olacak. Adnan Polat bunu düşünmeden mi transfer peşinde koşuyor?

Son olarak , sağ bekte Ali konusunda tamamen katılıyorum, bu tkaımda Aliye gelene kadar sağ bek oynayabilecek en az 4-5 isim var, olmalı.
    Last edited by mozar : 25.Ağustos.2008 at 18:36 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2003

Holosko, Bobo, Delgado , Tello gibi maç içinde skora doğrudan etki eden ve taraftara hitap eden oyuncular kesilmeyeceğine göre, defansta da öyle ya da böyle milli oyuncular olduğu sürece elbette savunma hattından yabancılar kesik yiyecekler.
    De Sanctisin ve alınacak yeni forvetin takıma girmesiyle Gsde Lincoln, Kewell, Nondadan en az biri yedek kalacak, ki muhtemelen bu da maliyeti en yüksek isim olan Lincoln olacak. Adnan Polat bunu düşünmeden mi transfer peşinde koşuyor?
    Ofansta skoru degistirecek oyuncularda rotasyon yapmak baska, defansta rotasyon yapmak baska.

Yedek kulubesinde ofansif yabanci oyuncun varsa, skor avantajin veya dezavantajin olsa da ofansif oyuncu oyuna girer. Ya skoru gelistirmek, kontra ataklarda taze bacaklar saglamak icin, ya da avantajli bir skoru kovalamak icin.

Yedek kulubesindeki defansif yabanci oyuncu ya sakatlik nedeniyle ya da skoru korumak icin oyuna girer. Skoru korumak icin son 15-20 dakika oyuna girecek bir oyuncu icin de buyuk paralar harcamaya gerek yoktur. Zira yaratmak, yok etmekten
    cok daha zordur. Bu baglamda, yaratici oyuncuyu bulmak, yikici oyuncuyu bulmaktan cok daha zordur.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Şimdi galatasaray bu sezon tek santrafor oynayacağından şöyle bir kadro çıkabilir karşımıza.
    santics
    gelecek yabancı meira servet hakan
    linderoth topal
    hasan lincoln arda
    yabancı
    yedek yabancılar yabancı yedeği nonda yabanlı yedeği kewell

şimdi galatasarayın yaabncı sağ bekinide hesaba katarak yaptım bu kadroyu ki
    bu yabancılarla çok rahat rotasyon yaparsın çok ama çok rahat.

birde değişebilen mevkiiler vardır futbol içinde.... değişmeyen mevkiller vardır futbol içinde..
    atıyorum kalede rotasyon olmaz. kalecini koyarsın kaleye kolay kolay kesmezsin.
    yine çift stoperde öyledir. koyarsın song servet 6 ay gider popescu bülent gider.
    lluciano tomas lugano edu gider öylee.

ama ofansf hattı bol bol değişebilir. kewell i sağa koyarsın sola koyarsın ortaya koyarsın
    linderoth u çıkarır lincolnü geri atarsın.
    lincoln çıkar kewell ı koyarsın. bu zengin kadrodur.
    ama sağ beki ali tandoğan sol beki ibrahim üzülmez olan kadronun yedek stoperi zapo olursa bu kadar zengin kadro değildir. bu kadro laçka kadrodur.
    Fikirlerim burada

Nesil
    2007
    Yer
    Yeni Açık!

ama sağ beki ali tandoğan sol beki ibrahim üzülmez olan kadronun yedek stoperi zapo olursa bu kadar zengin kadro değildir. bu kadro laçka kadrodur.
    Sağ bek Serdar Kurtuluş, sol bek Tello.Zapotocny de yedek değil...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Yani çok büyük ihtimal böyle olacaktırBöyle olursa Bobo yedek kalabilir.Diğer bir alternatif.Sağ bek Toraman, Serdar Kurtuluş ön libero.Cisse kulübeye, Bobo 11'e.Ama bildiğim birşey var ki İ.Üzülmez,Ali, ve Gökhan bu takımda ilk 11 olamazlar.Sivok-Zapotocny ikilisi tandemi oluşturur...Tello defansta aksadı diyebilirsin ama o Aydın'la yaşadığ anlaşmazlık sonucu oldu kanımca.Serdar girdikten sonra sol kanat daha bir derli toplu oldu...Tello sol bek olmaz, Holosko sağ açık olmaz demekle olmuyor.Elimizde kadroda öyle olmak zorundalar.Alışmak zorundalar...!
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Extensor bilirsin Galatasaray, Steau maçında sağ bekte Emre Güngör, defansta Emre Aşık ile başladı.Ama bu hep böyle gitcek anlamına geldi mi?Hayır.Lig maçından döndü işte hatasından.Hoca da Ali ve Gökhan'ın takıma yakışmadığını anlayacak ve yedek bırakacak.Zapotocny kulübüye alınmadı.Sakatlıktan yeni çıktığı için riske edilmemiş olabilir.Ya Bobo yedek kalacak ya da Cisse şu an benim gözlemlediğim kadarıyla.Çünkü ikisinin de yedekleri kaliteli(Nobre ve Serdar)...
    Last edited by BlackEagle19o3 : 25.Ağustos.2008 at 21:36 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Şimdi özellikle spor yazarlarının ısrarla söylediğinin aksine İ. Üzülmez bu sene hiç bir şekilde ilk 11 düşünülmüyor. İyi bile oynasa günah keçisi olmaya aday olduğundan Sericin üzerine bir de E. Özkan a takıma monte edilmeye çalışılıyor. M. Sedef de takımda kaldığı için o bölgede alternatif oyuncu sayısı fazla. Ali için denecek birşey yok, ben de bütün Beşiktaşlılarkadar şaşırdım çünkü o bölgede hazırlık maçlarında önceleri Serdar, son 2 maçta Toraman oynatıldı.

Zapo ve Sivok kesinlikle beraber oynatılmak için ve ilk 11 düşünülerek alındılar. Ayrıca geçen sene Cissenin ve Serdarın uzun süreli sakatlıklarından doğan sıkıntı da düşünüldüğünde Sivok biraz daha kilit bir rol üstleniyor bu seneki transferler içinde. Fakat hiç ortasahada denenmemesi ilk etapta stoperde düşünüldüğünün de kanıtı.

Beşiktaş bu sene fazla varyasyon yapmayacak gibi duruyor, ideal kadro oturduğunda 6+2 rahat uygulanacaktır çünkü yedek kulübesi güçlendiği halde ilk 11e yakın oyuncular belli, 8-9 oyuncu zaten banko gözüküyor.

---------------------rüştü--------------------
    ---toraman------zapo-------sivok-------tello---
    ----------------serdar-------uğur--------------
    ---------holosko------delgado------aydın(s.özkan)
    -----------------------bobo---------------------

bu Sağlam'ın son 3 hazırlık maçında verdiği ilk 11 sinyaliydi. Bu kadroda Serdar-Toraman-Sivok üçlü rotasyona girebilir ve Sivok orta sahaya toraman stopere serdar sağ beke geçebilir ama o zaman boy ortalaması 1.80 olan bir tandem hele hele solda da Telloyla hava toplarında sorun yaşayacaktır.

Aslında problemimiz 6 yabancıdan çok 5 yerliyi seçebilmek. en az 5 kaliteli yerli oyuncu çıkarabiliyorsak takımdan kontenjan problemi çekmeyiz. Toraman, Uğur, Rüştü, Serdar bence ilk adaylar. Aydın, Nobre, Serdar Özkan, Gökhan Zandan hangisinin 5. yerliyi oluşturacağı form durumlarına ve sakatlığa göre belirlenir.

Son tahlilde Zapotocny ve Sivokun kesinlikle ilk 11 için transfer edildiklerinin altını çizelim. Bu oyuncular sakat ve cezalı olmadıkları sürece bence oynayacaklardır. Seriç çok yönlü bir oyuncu olduğundan tam anlamıyla Tellonun alternatifi olarak alındı. Çünkü geçen sene Tellonun olmadığı Liverpool deplasmanın ve Sivas maçınında içinde olduğu bir kaç maçlık seride galibiyet bile alamamıştık. Yani Beşiktaş aslında savunma kurgusunu mecbur kalmadıkça değiştirmez. Ama sakatlık ceza gelip mecbur kaldığımızda da elimizde Türk milli takımının savunma oyuncuları ve faydanalabileceğimiz yabancılar koyabileceğiz.

Galatasaray ise yabancı sağ beki olur da 1 ay sahalardan uzak kalırsa oraya aslen ortasaha oyuncuları olan Barış veya Sabriyi monte etmek durumunda (ha oynamıyorlar mı? oynuyorlar )

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Şimdi özellikle spor yazarlarının ısrarla söylediğinin aksine İ. Üzülmez bu sene hiç bir şekilde ilk 11 düşünülmüyor. İyi bile oynasa günah keçisi olmaya aday olduğundan Sericin üzerine bir de E. Özkan a takıma monte edilmeye çalışılıyor. M. Sedef de takımda kaldığı için o bölgede alternatif oyuncu sayısı fazla. Ali için denecek birşey yok, ben de bütün Beşiktaşlılarkadar şaşırdım çünkü o bölgede hazırlık maçlarında önceleri Serdar, son 2 maçta Toraman oynatıldı.

Zapo ve Sivok kesinlikle beraber oynatılmak için ve ilk 11 düşünülerek alındılar. Ayrıca geçen sene Cissenin ve Serdarın uzun süreli sakatlıklarından doğan sıkıntı da düşünüldüğünde Sivok biraz daha kilit bir rol üstleniyor bu seneki transferler içinde. Fakat hiç ortasahada denenmemesi ilk etapta stoperde düşünüldüğünün de kanıtı.

Beşiktaş bu sene fazla varyasyon yapmayacak gibi duruyor, ideal kadro oturduğunda 6+2 rahat uygulanacaktır çünkü yedek kulübesi güçlendiği halde ilk 11e yakın oyuncular belli, 8-9 oyuncu zaten banko gözüküyor.

---------------------rüştü--------------------
    ---toraman------zapo-------sivok-------tello---
    ----------------serdar-------uğur--------------
    ---------holosko------delgado------aydın(s.özkan)
    -----------------------bobo---------------------

bu Sağlam'ın son 3 hazırlık maçında verdiği ilk 11 sinyaliydi. Bu kadroda Serdar-Toraman-Sivok üçlü rotasyona girebilir ve Sivok orta sahaya toraman stopere serdar sağ beke geçebilir ama o zaman boy ortalaması 1.80 olan bir tandem hele hele solda da Telloyla hava toplarında sorun yaşayacaktır.

Aslında problemimiz 6 yabancıdan çok 5 yerliyi seçebilmek. en az 5 kaliteli yerli oyuncu çıkarabiliyorsak takımdan kontenjan problemi çekmeyiz. Toraman, Uğur, Rüştü, Serdar bence ilk adaylar. Aydın, Nobre, Serdar Özkan, Gökhan Zandan hangisinin 5. yerliyi oluşturacağı form durumlarına ve sakatlığa göre belirlenir.

Son tahlilde Zapotocny ve Sivokun kesinlikle ilk 11 için transfer edildiklerinin altını çizelim. Bu oyuncular sakat ve cezalı olmadıkları sürece bence oynayacaklardır. Seriç çok yönlü bir oyuncu olduğundan tam anlamıyla Tellonun alternatifi olarak alındı. Çünkü geçen sene Tellonun olmadığı Liverpool deplasmanın ve Sivas maçınında içinde olduğu bir kaç maçlık seride galibiyet bile alamamıştık. Yani Beşiktaş aslında savunma kurgusunu mecbur kalmadıkça değiştirmez. Ama sakatlık ceza gelip mecbur kaldığımızda da elimizde Türk milli takımının savunma oyuncuları ve faydanalabileceğimiz yabancılar koyabileceğiz.

Galatasaray ise yabancı sağ beki olur da 1 ay sahalardan uzak kalırsa oraya aslen ortasaha oyuncuları olan Barış veya Sabriyi monte etmek durumunda (ha oynamıyorlar mı? oynuyorlar )
    hehe biraz düşünelim ali tandoğan sağ açık sağ bek olmuş serdarda babalar gibi önlibero sağ bek olmuş
    sabri sarıoğlu barış ortasaha sağ bek olmuş
    gökhan gönül sağ açık sağ bek olmuş
    nerde olmuş 3 büyüklerde
    neden olmuş çünkü üç büyükler her daim önde oynar baskı yapar. bir sağ bekin sol bekin kademeye girmesi pek gerekmez
    hatta kalli bir denizli maçında içerdeki bir maçta hasanı sağ beke koydu. hasan uçurdu o kanadı...
    nasıl oldu denizli hiç atak yapmadıki sadece antalya gibi kapan babam kapan

ee çok beğendiğimiz gökhan gönül 3 lük inter maçında ne yaptı 3 golede sebebiyet verdi kaçırarak adamlarını
    sabri öyle leverkusen maçında barış öyle

yedek ofans adamları serpiştirilir böyle kanatlara bu her zaman böyledir.
    ancak galatasaray sağ bek alaacğız diyor neden?
    mesele denizliye 4 atmak değil. avrupada özlenene ulaşmak.
    şu var mesela denizliye karşı fatih akyelle oynarsında
    arsenal maçında caponeyle çıkarsın
    Fikirlerim burada

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

tello solbek oynayamaz bence yedekte durmalı zaten..Serdar özkan solda daha etkili oluyor..Holoskoda 4-2-3-1 in amr sinde daha faydalı olur..

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

FizikseL oLarak Bobo nun 2009 profiLinde 2008 e göre biraz artış bekLiyorum. HazırLık maçLarında oLsun, Avrupa maçında oLsun, Ligde ki iLk maçında oLsun gerçekten fiziki anLamda kendini epey geLiştirdiğini rahatça görebiLiyoruz. KoLay koLay yıkıLmayan bir yapısı var, aynı zamanda yere düşse biLe mücadeLeyi bırakmıyor.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Ben de Nobre'de ne gibi değişiklikler olacak merak ediyorum. Bence Nobre en gerçekçi yansıtılan oyunculardan biri, umarım düşürülmeye gidilmez CAsında. Artırılmaya zaten gidileceğini sanmam, gerek de yok

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Hareket yok buralarda

Transferin son gününde M. Sedefi Altay'a, Gordon'u Duisburga kiraladık. Seriçl'le 2. kez sözleşme imzaladık.

Nesil
    2007
    Yer
    Diyarbakır

Bence Beşiktaş'ta Holosko,Bobo ve Serdar Özkan'ın özelliklerinin arttırılması gerekir...Zaten fm 2008'de Serdar Özkan'ın özellikleri berbat ötesiydi...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Türkiye - Belçika
    Gökhan Zan 689743443425235. markaj hatasını yaptı ve golü yedik. Biri artık bu adama söylesin. biri artık şunu uyarsın. Bu adam maçtan sonra kendini tv den izlemiyorsa veya yanlış markaj yaptığını anlamıyorsa. Lüttfen birileri anlatsın artık.

Lütfen markajı abartta penaltı yap. Hatta ismail güldüren gibi adamla karı koca olun. Ama ne olursun artık tutuğun adamla arandaki mesefe 5 metre açılmasın
    Hemde bir duran topta.
    Yeter artık.
    Tabi o göremiyorsa biz görelim
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Yenilen golde G.Zan'ın hatası yok.Servet Sonck Tuncay'ın adamıydı dedi.Tuncay çıkınca bir karmaşa yaşadık dedi.Belirtiğin zaaflar doğru ama yenilen gol onun hatası değil...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

sonck rakip takımın direk santraforu. en uçtaki adamı. O adam tutulmazsa başka hiç kimsenin tutulmasına da gerek yok. Dikkat edin bomboş vuruyor kafayı. Servet rakibin en uzun boylu adamıyla eşleşmiş.
    Tuncay'ın sonck ile ne işi olur

Peki bakın bakalım Gökhan kimi tutuyor. Geçtim tutmayı Gökhan ne yapıyor bir bakın. Antalya maçında yaptığını mı yapıyor.

Kaleye karşıdan 40 metreden bir orta geliyor. orta öncesinde sahada olmaması gereken, gereksiz bir isim gereksiz bir faul yapıyor bu adam Çağlar Birinci... Onun suçu değil Terim'in egolarının suçu
    Neyse faul oluyor. pozsiyon bir kenar orta değil kale karşıda adam orta şut karışımı bir şey yapıyor. Ve rakibin direk santraforu bomboş kafayı vuruyor.

Ki normal de vursada bişey olmaz. Çünkü pozisyon ters kafayıda ters vuruyor. Kaleci kaleci olsa çizgide beklese uçmasına gerek kalmadan ellerinde tutar o topu. Nitekim Belçika kalecisinin defalarca yaptığı şey oydu.

yav bir kaleci yan topta ya çıkar alır ya çıkmaz çizgide yapışık durur ki top ona gelene kadar zamanlama yapabilsin.

Bir kaleci kenar ortada kale çizgisi üzerinde sap gibi beklemez beklerse uzanamaz. (aynı hatayı ikinci yarıda da yaptı çizgiden çıkardı gökhan)

Sen yırtın yırtın 90 dk. 3 tane saksağan çıksın. zincirleme saksağanlıklarını yapsın sonrada berabere kal yuh yawww

Bu konuda da Gökhan'ı savunmayı rica edicem geçen haftadan başlayarak 50 tane örnek veririm. Lütfen savunulacak bir yeri yok kendisinin
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Ben Gökhan'ı falan savunmuyorum.Aksine söylediğin zaaflarının doğruluğundan bahsediyorum.Ama dün yediğimiz golde hata onun değil diyorum.Servet söyledi Hoca Sonc'u Tuncay'a verdi dedi.Demek ki savunmadan gelen uzun adamlarla eşleşmesini istedi stoperlerin.Gerçi Gökhan onuda yapamadı...

Gökhan bu tip pozisyonlarda adam almak yerine boşta bekliyor. Yani gol olsun olmasın, Gökhan adam paylaşımına katılmıyor. Amaçsızca duruyor ceza sahasında. Positioning kadar marking'in de sıkıntılı olduğu bir gerçek. Gerçi Gökhan'ın pozisyon almasını bilmediğini defalarca söyledik.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Gökhan pozisyon alamıyor, 2 senedir müthiş düşüşte, zaten düşüşte olmasa yerine 2 tane stoper alınmazdı, orası tamam ama dün sahada olanlar içinden Arda dışında bir tane olumlu hareket yapan çıkmadı. Volkanın golde hatası Gökhandan daha büyük, üstelik bu hatayı ilk yapışı da değil, Fenerbaçenin 1. kalecisinin positioningi de 10lara mı düşecek? Rakibin zayıflığı biliniyorken Semih çok uğraşmasına rağmen neredeyse gol pozisyonuna giremedi, Arda gerektiğinde 3 kişi geçip 4.süne takılırken tekniğiyle ve fiziğiyle ön plana çıkan Kazım 45 dakika bir kez adamını geçemedi. Keza bu sene istatistiklerinde büyük artış olacağını düşündüğüm Gökhan Gönül ve Mehmet topal sadece bu maç hiçbirşey yapmamakla kalmadılar, yeni sezonda eski hallerini mumla aratıyorlar.

Bu milli takım-kulüp takımı tartışmasına dönmesin istiyorum ama Beşiktaş taraftarı dahil G. Zan eğer o anda oyundaysa yenilen her golü faturası otomatikman Gökhana çıkıyor.Antalya maçında 4 kişi top ıskalıyor, suçlu Gökhan. Milli takımda tüm savunmaya Gökhan bakıyormuş gibi sokaktaki adam maçı sorsa, "gol yedik" deseniz, "Gökhan yedirmiştir" cevabı alıyorsunuz. Öte yandan Klasniç 1.87lik M. Topalın 15 cm üzerinden zıplayıp golü attığında Topala gösterdiğimiz "gerçek yeri değildi" anlayışını kimse Gökhana göstermiyor.

Bu oyuncunun üzerine neden bu kadar gidildiğini anlamıyorum, Gökhana gelene kadar Toramanı kişisel husumetten takıma almayan, ileride Semihten çok daha iyi fiziksel mücadele verebilecek G. Ünalı düşünmeyenlerin üzerine gitmek lazım. Savunmamızda E. Aşık, E.Güngör, Can Arat, Egemen ya da Yasin olsa o golü yemezdik diye kesin konuşabilecek biri varsa burada, o zman Gökhana yüklenelim hep beraber. Yok emin olamıyorsanız, fm 09da positioning-marking değerleri 10un üzerinde 2. bir adam daha kalmamalı.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yahu neden tarafsız olamıyorsunuz.
    Nasıl Antalyaspor maçında 4kişi ıskalıyor? Gökhan bieniuk u tutamıyor, onu bırak yaklaşamıyor bile adamda golü atıyor işte.

Ne demek Gökhan'ın pozisyon ve marking 10 un altına düşerse kimsenin 10 un üzerinde bu özellikleri olmamalı.
    EE bu hususta Servetle Gökhanı üstelik yan yana oynarken ayırt edemiyormusunz. Servet'in 14-15 gökhanın 9-10 falandır diyemiyormusunuz.
    Emre Aşık'ın markajının 16-17 olduğunu
    Emre Güngör'un keze 15-16 olduğunu göremiyormusunuz.
    Meira'nın Edu'nun pozisyon almasıyla Gökhan'ın alması arasında ki farkı göremiyormusun

Nasıl 2. bir adam olmaz onu anlamadım şimdi
    Markajı gökhandan daha iyi olanlar buyur:
    Emre Aşık Servet Emre Güngör İbrahim Toraman Yasin Çakmak Önder Turacı İsmail Güldüren Giray Kaçar Egemen Korkmaz Ömer Erdoğan
    Poziyon alması iyi olanlar buyur: Servet Emre Aşık İbrahim Toraman Önder Turacı İlhan Eker

Ha dersin bana top kullanmada onun üstüne 2. bir adam daha yoktur anlarım
    soğukkanlıklıkta yoktur anlarım

Ama arkadaşım hepten buda denmez yani

İşi fanatikleştirmeyelim haklısın bak bakalım Fenerbahçe araştırmasına yazmamışmıyım Semih ve Volkan'ın zaaflarını.
    En nefret ettiğim adamı övmemişmiyim aynı konuda.

Birisini beğenip beğenmemek beni kör yapmaz, rica ederim sizide yapmasın
    Fikirlerim burada

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

'. bir adam daha yoktur derken ilk adamı Servet olarak düşünmüştüm zaten. Servetin yanına koyacak 2. bir adam yoktur demek istedim. Toramana gelince, Toramanın markesif özellikleri, çabukluğu ne kadar önemliyse de pozisyon almada özellikle Gökhandan daha iyi değil. Verdiğin diğer örnekler içinde Fenerbahçede Edu yokken bile yedek kalanlar, kimi zaman ilk 18 görmeyenler, daha süper ligde 30 maça çıkamamış olanlar mevcut. Emre Aşık konusunda birşey diyemem ama 2003teki Emre ile 2008deki asla bir değil. Türk savunmacılar Maldini gibi yaşlandıkça daha iyi olmuyor malesef.

Gökhan yıldızı yeni parlamış birisi, kariyerinin başında bir oyuncu değil, daha önce genç seviyelerde milli olmuş, 2005ten beri üst düzey maçlara çıkan, daha 2 sene önce Türkiyenin en iyi stoperi olarak bakılan bir oyuncu. Yani öyle Burak Yılmaz ya da İlhan Parlak olayında olduğu gibi büyük takıma gelince 16-18 bitiricilik verilip de yarım sezonda 11-12ye düşürmek gibi bir durum söz konusu olamaz.Ne zaman araya omuz çıkmaları vs. girdi, Gökhan büyük bir düşüş geçirdi. Bunun adı yetenekte düşüş değildir, formda düşüştür. Servet benzer düşüşün daha büyüğünü Fenerbahçede geçirip Sivasa gittiğinde hiç öyle markajında, tacklinginde 10un altına düşmeler görmedim. Madem işin form kısmına göre hareket ediyoruz, Lincolnü ne yapacağız? Her sene üzerine koyan oyuncuları (Semih gibi, Bobo gibi, Arda gibi) elbette güncellersin, ama form düşüklüklerinde 5er 6şar puanlar düşürme olayını ben Fmde hiç görmedim.

Sonuçta, bundna önceki mesajımda dediğim gibi, Gökhan pozisyon alamıyor, formunda müthiş düşüş var doğrudur. Düşürülür, ona da eyvalllah, ben kendi adıma zaten Beşiktaşla açtığım son 4-5 oyunda Gökhanı oynatmıyorum, yani kesinlikle "aman gökhan düşürülürse defansa kimi koyarım" durumum yok. Ama Milletçe bu kadar üzerine gidilmesini çözemiyorum. Gökhana gelene kadar başta Terim olmak üzere milli tkaımdan temizlenecek 10 adam var, takdir edersiniz ki milli takımın %80ini oluşturan Galatasaraylı ve Fenerbahçeli oyuncular mecburen bu çoğunluğu oluşturuyor. Tarafsız olan insan Gökhana bu kadar sert eleştiri getirirken daha kendi takımlarında varlıkları tartışılan Sabri, Ayhan, Emre, Kazım, Tümer gibi isimleri de telaffuz eder. Tarafsız insan 1 milyon nüsuflu, amatör ligli 3. sınıf futbol ülkesiymişiz gibi 25 oyuncunun sırf 12-13 tanesinin 2 takımdan (kendi takımlarında yedek bile olsalar) çağrılmasına itiraz eder.

Arkadaşlar biz burada, Gökhan kazmadır-değildir polemiği yapmıyoruz. Araştırma başlığı oyuncuların öne çıkan özellikleri kadar problemli özelliklerini de belirtiyoruz, tartışmaya açıyoruz. Yeri gelince uygun başlıklarda bahsettiğin oyuncuların eleştirileri yapılıyor zaten. Bir oyuncunun bir özelliğinin düşük olduğunun belirtilmesi durumunda hemen savunma mekanizmasını çalıştırmak yerine aynı oyuncuya ait aksi örnekler (yani eleştirilen özelliğin o kadar düşük olmadığını anlatan) gösterip fikrimizi sunalım.

Bazı özelliklerin seviyesini belirlemek için o özelliğe en iyi sahip oyuncuya göre kıyasa evet ama oyuncunun genel yapısı anlamında iyi-kötü kıyası yapmaya hayır.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Bende bunu anLamıyorum. Hep zayıf yönLeri neLer diye soruyorsunuz, ya da ön pLana çıkan zayıf noktaLarı nedir diye soruyorsunuz.

Peki siz bir oyuncunun iyi yönLerini doğru düzgün oyuna aktarıLdığına inanıyormusunuzda kaLkıp sürekLi kişiLerden kötü yönLeri hakkında biLgi vermeLerini istiyorsunuz.

Burda ki insanLar biraz oLaya fanatik bakabiLir. BöyLe kişiLerden kötü yön bekLemek doğru değiL. Ama tabi iyi yönde yaptıkLarı eLeştiriLeri ne kadar tiye aLdığınızda önemLi.

Bu kötü yön kötü yön oLayını da daha hiç anLamadım, anLayamayacağımda.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Sayfa 10 / 13 İlkİlk ... 89101112 ... SonSon

Mesaj Yetkileri