Sayfa 1 / 34 12311 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 1016 sonuç

Konu: [TSL] Fenerbahçe Araştırması FM2008 - 8.0.2

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

bir maçla, üstelik 20 maçtır oynamayan adamı değerlendirmek de pek doğru olmasa gerek. örneğin 2 yıl önce 20 maç oynamayıpta luciano nun cezası yüzünden oynayan servetin milan maçı performansıyla 20 maç üstüste oynayan servetin performans farkını görebiliyoruz

yine yıllardır 10 maçta bir oynayan ve yıllardır beğenmediğimiz deniz barışın geçen yıl 20 maç üst üste oynadıktan sonra şampiyonluktaki en büyük pay olduğunu unutmayalım
    yine yıllardır 10 maçta bir birisi sakatlanırsa oynayan ve ıslaklarla uğurladığımız 110 ca ya laik gördüğümüz selçuğunda 5-10 maç üst üste oynadıktan sonra neler yapabildiğini görüyoruz

sabretmek gerektiği kanısındayım
    Fikirlerim burada

Sheriff Misafir

Sheriff: Lutfen her konuda Fenerbahce'yi savunma ihtiyaci hissetme. Eger arastirma konusunda savunulacak bir sey varsa, bunu emin ol ki savunmasi gereken kisiler savunur. Ilhan'in PA yuksek de olabilir, dusuk de kalmis olabilir. Bu sezon toplam 180 dakika resmi maclarda izlenilen bir oyuncu icin pesinen karar vermek kadar yanlis bir sey yoktur.
    Her konuda Fenerbahçe'ye saldırma ihtiyacı hisseden arkadaşlar olmasa.. Neyse haklısın abi..

Burda 140 pa verilsin, kayserideki 2 gole göre mi bu pa verildi diyen fanatik arkadaşlarım İlhan Parlak altın top ödülünü veren France Football dergisi tarafından gelecek vaadeden en iyi 21 yaş altı 20 oyuncu listesine girmiş bir isim.
    Burda ona sallamak yerine biraz daha mantıklı konuşmanız gerekiyor. Elbette ki İlhan Parlak -9 haketmiyor olabilir fakat bu adam Agüerolarla Velalarla aynı listeye giriyorsa müsade edin ki sene sonuna kadar iyice bi izlensin, kavransın.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Beni en cok rahatsiz eden, Ilhan'in PA'si sezon basindan beri -9 ancak bu konuda yazan pek kimse yoktu. 4 ay pek forma sansi bulamadi diye tepetaklak indirmek isteyenler de mevcut. Zamaninda Ilhan'da birseyler goruldu ki demek ki -9 PA verildi. 4 ay bir sey yapmadigi icin tepetaklak indirmenin mantigini da kimse bana aciklayamaz.
    Beni en cok rahatsiz eden, Ilhan'in PA'si sezon basindan beri -9 ancak bu konuda yazan pek kimse yoktu. = sezon başıda defalarca yazmıştı geldiği takımda bile yedek olan hatta özgürcanın bile yedeği olan oyuncu özgürün neden -8 de ilhanın 9 diye defalarca yazmıştım

4 ay pek forma sansi bulamadi diye tepetaklak indirmek isteyenler de mevcut= sadece 4 ay değil hiç bir zaman pek forma şansı bulamadıki ayrıca tepe taklak indirilmesin madem u21 de ilk onbir oynuyor iyi de oynuyor (harika değil iyi oynuyor) o zaman -8 yapılsın

Zamaninda Ilhan'da birseyler goruldu ki demek ki -9 PA verildi.= ne zaman ve ne sebeble verildi işte merak ettiğim yer bu kayserisporun idmanlarındamı beğenildi acaba

4 ay bir sey yapmadigi icin tepetaklak indirmenin mantigini da kimse bana aciklayamaz.= izninle ben açıklamış oldum sadece 4 ay değil futbolcu olduğundan beri bir şey yapmadı
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Izmir

Valla biri çıkıp dese ki İlhan böyle böyle ondan -9 verdik.Ama yok.SAdece birşeyler gördük.Yahu ne gördünüz.Türkiye'de sadece siz mi futbolla ilgilisiniz?Sadece siz mi futboldan anlarsınız?

Sizin gördüğünüz şeyleri bize de söyleyin de bilelim İlhan'ı -9'luk bir adam yapmanın mantığını.

Diyin ki bakın İlhan şu zamana kadar bunları bunları yaptı,böyle oldu şöyle oldu ondan -9 verdik.Bizde diyelim ha bak bunlar olmuş ondan -9 verilmiş.

Ayrıca SErkan Çalık ca:110,Gürhan Gürsoy ca:115.Biri takımında hiç değilse arada çıkıp oynuyor.Diğeri hiç oynamıyor.Bu nasıl bir mantıktır Allah Aşkına?

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Anlatamiyorum sanirim veya anlamak istemiyorsunuz.

Ilhan sezon basindan beri, yani yazin kendisine -9 PA verildiginden beri bu sekilde. Bu PA'yi yazin arastirma sefi'nin yerine gorev yapan sevgili Emir Tonguc verdi.

Kendisine, futbol bilgisine ve yorumuna saygi olarak da, bu sezon simdiye kadar izleme sansi bulamadigimiz Ilhan'in PA'sina dokunmadik. Eger Ilhan oynamamaya devam ederse, tabii ki PA konusunda degisiklikler yapmamiz gerekecek. Ancak bu demek degildir ki bir oyuncu 3 ay kadroya giremedi diye var olan potansiyelini birdenbire kaybetti. Potansiyelinin o zaman -9 verilmesinin buyuk ihtimalle nedeni de U19 turnuvasinda 3 macta 5 gol atmis olmasi.

Diyelim ki 18 yasinda ileride Brezilya milli takiminda oynayacagi tahmin edilen bir oyuncu geldi ulkemize. PA'si -9. Bu oyuncu fiziksek yetersizlik, futbol ortamina uyamama vs. gibi nedenlerden fazla forma giyemedi. Bu oyuncuyu da mi izlemeden dusurmek gerekli size gore?

Demek ki daha once izlendiginde Ilhan'a bu potansiyel layik gorulmus ve verilmis. Bunun hatali oldugu kanisina varmak icin yazin verilen bu deger'den sonra Ilhan'i yeterince izlemis olmamiz ve karar verebilmis olmamiz gerekli degil mi? Yani en azindan 180 dakikadan fazla izlemis olmak gerekli degil mi?

Ilhan simdiye kadar gozlemledigim kadari ile seri, ancak pek cesur olmayan, zayif ve kolay oyundan dusen bir oyuncu. Su anda bana sorulsa evet bence de -9 onun icin yuksek. Ancak -8 olmali mi diye sorarsaniz ona da karar veremem CUNKU YETERINCE IZLEMEDIK!

Umarim anlatabilmisimdir. Arastirma yapmak, gazetelerde yapildigi gibi bir gun bas taci edilen oyuncuyu super yapmak ve formu dusen oyuncuyu yerin dibine indirmekten ibaret degildir. Bunu bu sekilde yapan bir cok "yamaci" zaten mevcut. Mesela benzer nedenlerle Milli Takim'da gayet guzel performans gosteren Emre Belozoglu'nun CA'sini surekli dusuruyor Newcastle arastirmacisi, her ne kadar muhalefet koysam da. Bu da bu mantigin ne kadar yanlis oldugunun bir gostergesi.

Daha once yazdiklarimin da tamamen arkasindayim. Ilhan Fenerbahce'ye gelmeden once gittikce yukselen bir grafige sahipti. Gecen sezon ligde 27 macta forma giydi, ilk 11'de 11 defa cikti ve 5 gol atti (zamaninda takim arkadasi olan Ozgurcan 10 mac oynayip, 4 defa ilk 11 oldu, 3 gol atti - ki ikisi tamamen karambol golu idi ve bence bal kokuyordu - yani Sinan senin tezin pek tutmuyor). Bunu 19/20 yaslarinda yapti. Bu sezon takimda kalsa buyuk ihtimalle cok daha fazla forma sansi da bulurdu.

Ancak farkli bir tercih kullandi ve ayrildi. Ayrilirken forvette belki de forma sansi bulma ihtimali en dusuk ikinci takima gitti (ilki bence Besiktas cunku Besiktas'in bu tip oyunculara sabri yoktur). Fenerbahce'nin forvetlerinin cok kaliteli olmasindan dolayi degil, Fenerbahce'nin ofansif oyun sistemine alismak zor oldugu icin. Gecen sezon nal toplayan bir Deivid vardi bu sene herkezin bastaci oluverdi. Gecen sezon gol atmaya korkan bir Kezman vardi bu sezon kafasini duvara vura vura biraz hareketlendi ancak sisteme hala uymayan bir oyuncu. Cift forvet, tek forvet derken Fenerbahce fiziksel mucadeleden kacmayan ve orta sahayi ofansa cikartmayi beceren Semih'in bu takimda en yararli oyuncu olacagi kararini verdi. Ilhan da boyle bir futbolcu degil izledigim kadari ile. Eh bu durumda forma giyememesi de gayet normal. Bu ayni oyuncu Kayseri'de oynuyor olsa ve simdiye kadar 20 macta forma giymis 5-6 gol atmis olsa, kimse gikini bile cikartmazdi -9 PA'ya. Hatta CA neden bu kadar dusuk diye soyleniyor olurdunuz.

Sezon sonuna kadar izleyin Ilhan'i. Bizler de zaten izliyor olacagiz. Ondan sonra daha once verilmis PA'dan gerekirse uzaklasir, fakli bir PA veririz. Ancak su anda bu cocugu dogru duzgun IZLEMEDEN PA acisindan dusus yapmanin mantigini kabul etmem mumkun degil. Ozellikle yukarida yazdiklarim goz onunde tutulursa.

Tabii siz Ilhan'in -9 PA'ya sahip olmasindan su anda memnun degilseniz, editor'u acip -9'dan -8'e veya uygun gorurseniz -7'ye hatta -6 veya -5'e indirebilirsiniz. Bu da sizin karariniz olur. Biz kararimizi Ocak ayinin ortasinda, yukarida yazdiklarimizi dusunerek verdik.

Serkan/Gurhan konusuna gelince.
    1. Ben Serkan'in su anki halinden gayet memnunum (oynadigi 12 macta 2 gol atarak gecen sene Essen'de attigi gol sayisini esitledi - daha cok oyuna sonradan giren ve kontra atakta yararli olmakla gorevli bir oyuncu).
    2. Oynamayan oyuncu kotu oyuncudur diye bir kaide yok. Linderoth sakatlanmasa ve ben Mehmet Topal'i 120 CA seviyesine getirsem simdi bir cok kisi bana Mehmet hakkinda soyleniyor olurdu. Ancak Mehmet'i bu seviyeye getirmez taa sezon basindan beri aklimda idi.
    3. Yukarida yazdigim sey mesela Carrusca icin de gecerlidir. Oynamiyor olabilir, Turkiye ligine uymayan bazi ozellikleri oldugu icin etkisiz olabilir ancak bu Carrusca'nin kalitesiz bir oyuncu oldugunu gostermez.
    4. Futbolculuk becerileri disinda nedenlerden forma giymeyen Hasan Sas'i da tepetaklak indirmek lazim sizin mantiginiza gore. Sahada sahip oldugu ozellikleri gozardi ederek.
    5. Hatta Aykut'da yedek kaleci, sadece 2 macta forma giymis. Demek ki Orkun'dan cok daha dusuk kalitede. Hemen onun CA ve PA 10-15 puan asagiya insin.
    6. Besiktas kadrosuna bakiyorum ve ne goruyorum. Ricardinho sadece 13 macta oynamis. Demek ki kalitesiz oyuncu. Onun'da CA'yi 120'ye indirelim bari.
    7. Semih son zamanlarda Kezman'dan daha cok forma sansi buluyor. Demek ki Semih daha kaliteli oyuncu.. Semih'in CA'yi 150 yapiverelim ki oyunda da Semih oynasin...
    8. Genc ve istikrari pek olmayan bir oyuncu olan Arda'nin CA'sini ilk devre boyunca ilk once 10 puan dusurulmesi, sonra 10 puan yukseltilmesi istenen bir suru mesaj geldi bana. Sonuc? Arda biraz gelisme gosterdigi goz onunde bulundurularak 1 puan yukseldi. PA'si -9'un orta noktasi olan 165'den 1 puan daha yuksek seviyede yapildi.
    9. Herkez Serdar Ozkan'i sezon basinda bas taci yapti. Bir suru karsilastirma yapildi. Ancak her genc oyuncuda oldugu gibi o da duraklama ve formsuzluk donemi gecirdi.
    10. Haftalardir gayet iyi oynayan Mehmet Topal Leverkusen macinda cok kotu oynadi ve birdenbire Topal zayif olmus elestirileri sona erdi.

Ornekler kolaylikla cogaltilabilir...

Demek ki Gurhan cikip iki mac oynayip harikalar yaratsa herkez CA'si/PA'si cok dusuk diye soylenmeye baslayacak. Demek ki Serkan gelecek 10 hafta forma sansi bulamazsa bu adamin CA 110 iyiymis denilecek. Veya Ilhan cikip bir sonraki lig macinda 3 tane gol atsa, bir cok kisi -9 olmali diye haykirmaya baslayacak.

Dusuncenizi belirttiniz. Bizler de okuduk ve cevap yazdik. Hatta bu ayni konu hakkinda sahsiniza ikinci cevabim. Artik uzatmanin ve birbirimizin degerli zamanini calmanin en ufak bir yarar kazandiracak yani yok. Daha once de yazdigim gibi, sezon sonuna kadar izlenmeye devam eder ve gerekiyorsa eger yazin degisiklik yapilir ve FM 2009'a yansir.

Umarim bu sefer anlatabilmisimdir.

ömer kardeşim...yukarıda ayrıntıları ile yazdığın yazının özeti tek cümle ile kanaatimce şu: bir oyuncunun takımında ilk 11 de forma giymemesi onun kalitesiz olduğunu göstermez diyorsun..
    bu görüşünü ilhan parlak carrusca aykut gibi futbolcuları örnek göstererek destekliyorsun..

öncelikle genel mantık olarak haklısın bir oyuncunun potansiyeli sadece kadroda yer bulmasıyla izah edilemez..bir futbol takımının ilk 11 inde yer bulmanın veya bulamamanın oyuncunun potansiyelinden çok daha başka sebepleri olabileceği çok aşikar..bir çok sebep olailir mesela hocasıyla arası iyi değildir veya oynadığı bölgede kendinden daha iyi oyuncular vardır veya takım taktiğine uymuyordur..vs vs..

bu anlamda yedek kalan bir oyuncunun hemen pa sında kısıtlamalara düşmelere gitmek doğru değil..bunada katılıyorum ancak..bir noktada senden ayrılıyoruz..

ayrıldığımız nokta ise istikrar ...

oyuncu bir dönem yedek kalabilir ..onu izlememiş olabiliriz..potansiyelini bu yüzden gözlemleyememiş olabiliriz..ancak.oyuncu .bunu kötü anlamda bir istikrara dönüştürmeyecek..bunu söylerkende oyuncunun yaşınıda düşünerek konuşmak gerek..

eğer genç bir oyuncu ise daha uzun bir süre yedek bekleme hakkı olduğunu düşünüyorum başka bir deyişle genç oyuncuların yedek kalması konusunda biraz daha anlayışlı olunması kanaatindeyim...ancak bir oyuncu uzun bir zaman yedek klübesinden başını çıkaramıyorsa orada sorun var demek zorundayız...FM 2008 i geç elde ettiğim zamandı oyunu kurdum ..editöre girdim..türkiyenin en iyi orta sahası ricardinho..30 yaşını geçmiş adam beşiktaş gibi oyun kurucu orta sahaya şiddetli ihtiyaci olduğu bir dönemde 3 maç arka arkaya oynayamamış..malesef benim FM de en iyi orta saha ..bu kadar da pes..

yine bir diğer örnek gökhan zan..beşiktaş yönetimi bile takımda tutma konusunda kararsız o kadar çok sakatlanıyorki bize yaramaz diyorlar..ama bu adam türkiyenin en iyi türk desans oyuncusu...acaba.....

geçelim fenerbahçeye..sezon başından beri ilhan parlak yedek..fenerin hiçmi kadro sıkışıklığı olmadı..semihin zaten kimsenin gözünde olmadığı bir dönemde ilhan parlak azcık umut ışığı yakabildimi..

mesela carrusca hala yetenekli vay efendim şöyle de böylede ahkam kesiliyor..1 maç 5 maç 20 maç yok kardeşim 2 sene olmuş hala takıma girememiş..ARDA nın sol parmağına değişmem ama bizim bazılarımıza göre hala aslında süperstarda..gerets anlamıyor..kalli anlamıyor..biz anlamıyoruz..ama kendileri anlıyor bu futboldan..hadi canım sizde...

bir oyuncu yedek kalsın kardeşim 10 maç 15 maç tamamda..birazcıkta umut ışığı yaksın ilerisi için..eğer siz 19 -20 yaşındaki oyuncuların takıma girme şansı yoktur gençtir sürekli yedek kalmak hakkıdır diyorsanız.. o zaman derimki..bu arda nasıl olduda oynuyor..yıllar önce bu okan buruk nasıl olduda galatasaraya yerleşti..emre belezoğlu nasıl olduda takımında yer buldu..peki tuncay şanlı gökhan gönül.nasıl olduda fenerin a takımının vazgeçilmezi oldu...

elbetteki genç yaşlı tüm oyuncu zaman zaman yedek kalacak hakkıdır bu..ama bunu sürekliliğe dönüştürmeyecek..forma şansı bulduğu zamanlarda etkili oyunuyla ilesi için biraz ışık verecek...

sözün özü şu: bir söz vardır biliyorsunuz adam olacak çocuk şeyinden bellidir diye..oyuncuda potansiyel varsa yetenekli ise velhasıl eğer bir oyuncu İYİ KALiTELİ bir kumaşsa kendini belli ediyor kardeşim..öyle günlerce aylarcada yedek beklemiyor...bir fırsatını bulup çıkışını yapıyor..

her oyuncu yedek kalabilr hatta genç oyuncular bu konuda daha fazla tolare edilebilir..ama yıldız olacaksa ..birazcıkta fırsat bulduğunca izleyenlere umut saçacak..futbolculuk öyle yıllarca yapılan bir iş değil..sürekli alltan yeni oyuncular diğer başka yıldızlar geliyor..yıllarca bazı yeteneksizlerin adam olmasını bkleyecek zaman yok futbolda..

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

İlhan Parlak'ın tek eksiği fiziği onun dışında diğer golcülerden eksiği yok denecek kadar az.Boş alana kaçıyor,topu ayağında tutuyor,adam geçiyor,vuruşları da isabetli.Kendisini U-19'da oynarken izlemiştim.İspanya-Türkiye karşılaşmasında 5-3 yenilmemize rağmen çok iyi oynamıştı.3-0 gerideyken 3-2'ye getirmiştik.4'üncü gol gelmeseydi karşılaşma 3-3 bitebilirdi.

Aurelio konusunda ben pek gerçekçilik bulamadım özellikle Tutarlılık(Consistency) konusunda ve Serbest vuruşlarda Trabzonspor'da oynarken çok iyiydi.11-12 olması gerekir duran topları en az.Ayrıca Fenerbahçe'nin genelinde oyuncuların birçoğunun çirkeflik(dirtness) değeri yüksek Lugano,Aurelio,Yasin,Can,Appiah gibi bu oyuncuların çirkeflik değeri az geldi bana.Sonuçta sizin kararınız ancak fikrimi paylaşayım dedim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by xxestergonxx View Post
    ayrıldığımız nokta ise istikrar ...
    Istikrar'in CA ile alakasi yok. Bir oyuncu istikrarsiz olabilir ancak CA'si yuksek olabilir. Tipki Hasan Sas gibi.

eğer genç bir oyuncu ise daha uzun bir süre yedek bekleme hakkı olduğunu düşünüyorum başka bir deyişle genç oyuncuların yedek kalması konusunda biraz daha anlayışlı olunması kanaatindeyim...ancak bir oyuncu uzun bir zaman yedek klübesinden başını çıkaramıyorsa orada sorun var demek zorundayız...FM 2008 i geç elde ettiğim zamandı oyunu kurdum ..editöre girdim..türkiyenin en iyi orta sahası ricardinho..30 yaşını geçmiş adam beşiktaş gibi oyun kurucu orta sahaya şiddetli ihtiyaci olduğu bir dönemde 3 maç arka arkaya oynayamamış..malesef benim FM de en iyi orta saha ..bu kadar da pes..
    Bizim ligimizde oynanan futbol stiline uyan adamlar var, uymayan adamlar var. Bazi teknik direktor oyunun hizli oynanmasini ister ancak oyun kurucun eger oyunun temposunu dusuren tipte bir oyun kurucu ise oynatmaman daha dogru olur. Cunku 30 yasini gecmis o oyuncu artik futbol stilini bastan asagiya degistiremez. Riquelme Villareal'den bu nedenle ayrildi. Veron bu nedenle Manchester United'da tutunamadi. Ancak bu demek degil ki kalitesiz oyuncular. Ulkemizde transferler oyunculari bir yil takip edip ondan sonra yapiliyor olsa, teknik direktor degisimi zirt pirt yapilmiyor olsa Ricardinho gibi bir oyuncunun yedek kalmasi kalitesini sinyaller.

Ancak mevcut duzende sinyalleyecegi tek sey ya alinirken oyuncuyu ya pek bilmeden aldi BJK Baskani, ya da Ricardinho yeni teknik direktor Ertugrul Saglam'in oynatmak istedigi stile uyan bir oyuncu degil.

Genc oyunculari bekleme, tolerans gosterme konusuna gelince. Oyuncular genelde en buyuk atilimlarini 23-24 yaslarina kadar yaparlar. Bu yastan sonra bir sure duraklama donemine girerler, daha sonra fiziksel ozelliklerin yavas yavas dusmesi ile zihinsel ozellikler yukselmeye baslar (yani fizik olarak eskisi kadar hizli degildir, ancak daha akillidir, daha tecrubelidir).

Forvet oyunculari bu nedenle en iyi donemlerini 24-26 yaslarinda yasarlar.

Orta saha oyuncularinin biraz daha fazla zihinsel ozellige (tecrubeye) sahip olmasi gerektigi icin orta saha oyunculari 26-28 yaslarinda kariyerinin zirvesinde olurlar.

Defans oyunculari ise daha da cok tecrubeye gereksinim duyarlar, kariyerlerinin zirvesine, yani en kaliteli oldugu zamana 29-31 yaslari arasinda ulasirlar.

Kaleciler de 31-32 yaslarinda kariyerlerinin zirvesine ulasirlar.

yine bir diğer örnek gökhan zan..beşiktaş yönetimi bile takımda tutma konusunda kararsız o kadar çok sakatlanıyorki bize yaramaz diyorlar..ama bu adam türkiyenin en iyi türk desans oyuncusu...acaba.....
    Kusura bakma ama sacmaligin daniskasi. Gokhan'i kalitesiz oldugu icin degil, cok sakatlandigi icin yollamak istiyor diyorsun. Sonra en yuksek CA'li defans oyuncusu olmasina itiraz ediyorsun. CA ile cok sakatlanma arasinda bir baglanti gosterebilirmisin bana? Michael Owen'da cok sakatlanir. Onu da Ingiltere'nin en iyi forvetlerinden birisi yapmamak lazim o zaman. Ya peki devamli sakatlanan Ronaldo'yu ne yapmali?

mesela carrusca hala yetenekli vay efendim şöyle de böylede ahkam kesiliyor..1 maç 5 maç 20 maç yok kardeşim 2 sene olmuş hala takıma girememiş..ARDA nın sol parmağına değişmem ama bizim bazılarımıza göre hala aslında süperstarda..gerets anlamıyor..kalli anlamıyor..biz anlamıyoruz..ama kendileri anlıyor bu futboldan..hadi canım sizde...
    Yo gayet iyi anliyorlar. Ama anladiklari, ve benim de tahminim, Carrusca'nin ofansif becerilerinin, defansif zaaflarini kapatmadigi. Carrusca'nin ozellikle cok korkak olmasi, hic bir topa ayagini sokmamasi fiziksel olarak da pek sahane olmamasi teknik ozelliklerinin ortaya cikmasini engelliyor. Ancak bu demek degildir ki Carrusca baska bir ulkede, yani futbolun bir kor dogus olmadigi bir ulkede, teknigini one cikartan tipte bir futbol oynayabilerek CA'si mantikli bir seviyede olmadigini gosterir. Mesela Arjantin'e donerse, CA'sini kafadan yukseltmek zorunda kalir Arjantinli arastirmacilar. Cunku orada yine iyi futbol sergileyecektir.

Peki sunu sorayim size. Oyunda bir oyuncu transfer oldugu zaman CA'si dusuyor veya yukseliyor mu? Oyunda yukselmiyorsa, hatta gercek hayatta da yukselmesi/dusmesi icin herhangi bir neden yoksa sadece kendi koyumuze gore CA belirlemesi neden yapalim? Sadece CA'mi onemli olan ayrica? Carrusca'nin cesaretinin 3 olmasi, onun hic bir ikili mucadeleye girmemesini saglamiyor mu mac motorunda? Carrusca'yi bizim agresif ligimizde oynatip verim almis birisi var mi acaba? Teknik var, orta yapma becerisi var, dripling var... ee neden etkili degil? Yaa tabii CA'da yuksek 125 seviyesinde.... Nasil oluyor bu is?

sözün özü şu: bir söz vardır biliyorsunuz adam olacak çocuk şeyinden bellidir diye..oyuncuda potansiyel varsa yetenekli ise velhasıl eğer bir oyuncu İYİ KALiTELİ bir kumaşsa kendini belli ediyor kardeşim..öyle günlerce aylarcada yedek beklemiyor...bir fırsatını bulup çıkışını yapıyor..
    Valla ben terzi degilim, tekstilci de degilim. Kumastan falan anlamam. Benim anladigim, bildigim her ulkede farkli stilde futbol oynandigi, her ulkede oynanan futbolun agresiflik, teknik veya fiziksel kapasieteye bagliliginin farkli olmasidir. Ingiltere'de oyuncunun once mucadeleciligine, hizina, fiziksel gucune sonra teknigine bakilir. Brezilya'da futbolcularin cogu zayiftir, fiziksel mucadeleden uzak futbol oynar, yavas tempoda oynar. Fiziksel acidan saglam olan veya bir belirgin fiziksel ozelligi olan oyuncular da hemen yurt disina transfer olurlar. Ancak bu demek degildir ki fiziksel olarak zayif olan bir futbolcu, fiziksel mucadelenin on planda oldugu bir lige giderse ve iyi performans gosteremezse bu oyuncu kalitesizdir. Aksine, CA'sini yuksek tutan teknik ozelliklere halen sahiptir ancak fiziksel mucadeleyi kaldiramadigi icin teknigini gosterememektedir.

CA bir oyuncunun ozelliklerinin agirlikli toplami ise eger ve bir oyuncunun sadece lig degistirmesi veya takiminda yedek kalmasi onun CA'sinin 10 puan dusmesini ille de gerektirmez. Ayni sekilde daha once forma giymeyen oyuncunun artik simdi forma giymesi ille de CA'nin 10-20 puan yukselmesini de gerektirmez.

Belki oyuncunun secim nedeni cok hizli olmasidir ve bu hizi diger oyuncularda olmadigi icin daha kalitesiz olmasina ragmen tercih edilmektedir. Veya belki oyuncunun CA yuksek degildir ancak uzun boylu oldugu icin hava topu indirmesi icin takimda bulunmasi istenmektedir. Belki oyuncu takimda influence ozelliginin yuksek olmasi nedeniyle tutuluyordur, takim kaptanidir. Veya belki de oyuncu cok mucadelecidir, her yere kosar, her yere yetisir ama teknik ozellikleri vasat ve vasat altidir, gelisme ihtimali de gostermez.

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Ugur Boral tartismasini tekrardan aciyorum, hadi bakalim beyler kolay gelsin:

D. Alves'i elin kolunu sallayarak bir oyana bir buyana savurmak mi desem?
    topla beraber istedigi zaman gecmek mi desem?
    zor anlarda topu zorlamadan vucut hareketleriyle top arkasina alip donup hizlica bos alana pasini attgini mi desem?
    JESUS NAVAS + D.ALVES bu ikisini Ugur Boral ezdi mi desem?

gercek arastirmalar, buyuk maclarda yani uluslararasi maclarda daha cok bilgi verir...lig mi? Ligde Ugur'u konstantre edecek, atesleyecek bir oyuncu hic yokki karsisinda!

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

aynen katılıyorum...sevilla ikinci yarı uğuru durdurmak için 2 adam ile önlem almak zorunda kaldı...bana kalırsa uğur ligin üzerinde bir kanat oyuncusu...zaten kendiside hangi maç olduğunu hatırlamıyorum ama maçtan sora vermiş olduğu röportajda ligedeki maçlara konsantre olamadıklarını itiraf etmişti...important maçı çok yüksek olması gerekiyor bence...çünkü fenerin oynadığı avrupa maçlarında ve türkiyedeki önemli maçlarda çok iyi performans sergiliyor...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Diğer özelliklerini bilmem ama ALves'in hızı hızlanması kaç ise en azından Uğur'un ona eşit olması gerekiyor. Ayrıca Venom arkadaşımın sene başında Uğur için söylediği değerleri ne kadar hakettiğini kanıtladığı bir maçtı.

Nesil
    2003

Lig'de Ugur'un hizini ve topu aldiginda ileriye kosacagini bilmeyen de yok. Lig'de Ugur'a onlem almayan da yok.

Mesela Balili'nin hizli ve guclu oldugunu biliyoruz. Rakip takim ona onlem almazsa Balili rakip defansi darmadagin edebilen bir forvet. Bu nedenle de takip takimlar onlem aliyor.

Kezman'in kaleyi gordugu anda sut cekecegini biliyoruz ve ligimizde Kezman'a o firsati veren yok. Yakin markaj yaptigin zaman Kezman zaten adam gecemiyor ve kaleyi de goremiyor. Boylece vuramiyor.

Liverpool - Galatasaray macinda Sabri'nin Ingilizler tarafindan super orta yapan bir oyuncu olarak goruldugunu biliyoruz.

Ugur ofansif bir bek karsisinda, Zico'nun cok dogru degerlendirmesi sayesinde geriye cekilen Fenerbahce'de onune atilan paslarda takimi ileriye tasiyan oyuncu oldu. Mucadele etti, devamli kostu durdu vs. Ugur'un hizli oldugunu, Ugur'un kanattan topu alip gidebildigini zaten Gencerlbirligi doneminden de hatirlamak mumkun.

Fakat tek boyutlu oyunculardan bahsediyoruz. Bu tip tek boyutlu oyuncular hic bir zaman bu performansi surekli gosteremezler cunku birisi, bir teknik direktor bunlarin onemli yonunu ortadan kaldiracak taktigi verir ve bu oyuncunun etkili olmasini engeller

Ugur bu macta ne yapti? 80% pas ortalamasi ile oynadigini yazdi izledigim Ingiliz televizyonu. Cok iyi bir ortalama. Ancak oynadigi surece yaptigi ofans pasi sadece 3 tane. Yani topla cok bulusan bir kanat oyuncusu ileriye oynamak yerine paslarini geriye ve yana oynamis ve bu nedenle de pas yuzdesi yuksek. Yani yaratici olamamis, rakip defans ona dikkat ettigi zaman yana ve geriye donmek zorunda kalmis. Vurdugu ve daglara taslara giden sutlar, tekniginin zayif olmasinin bir baska gostergesi. Yaptigi ortalari bakarak degil, ceza alaninda nasil olsa birisi vardir diye vurdu. Zaten adam markaji yapmayi bile dusunmeyen Sevilla oyunculari da bu ortalari zor da olsa uzaklastirmayi basardi.

Yani hizi/hizlanmasi, dayanikliligi on planda idi dun aksam Ugur'un. Daha once burada profili yapilan Ugur Boral'in tekniginden tut, orta yapma yetenegi, driplingine kadar butun degerlerinin yukseltilmesi istenmisti. Bu macta Ugur paragrafin basinda yazdigim ozelliklerinin iyi olmasindan baska bir ozellik pek gostermedi. Birdenbire dunya yildizi da olmadi herhalde..

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Uğur'u Uğur yapan, çizgide çok iyi dribbling yapması ve çok iyi orta kesebilmesi.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Uğur'u Uğur yapan, çizgide çok iyi dribbling yapması ve çok iyi orta kesebilmesi.
    Ceza sahasinin icine bakarak orta yaptigini, bir oyuncuyu hedefleyerek orta yaptigini dusunmuyorum. Ortayi yapiyor, orada takim arkadasinin varligini bekliyor.

Bunu da topu geri cekip, arkadaslarini gormek icin zaman kazanacak kadar iyi teknigi olmadigi icin veya kafasini kaldirip etrafina bakarken dripling yapamadigi icin mecburen yapiyor. Tipki Ibrahim Uzulmez gibi. Tipki Sabri gibi. Ancak evet, orta yaptigi zaman guzel kavis veriyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

hocam adama iki kişi basarken nasıl topa bassın kafasını kaldırsın orta kessin...kafasını kaldırması bile topu kaybetmesine neden olabilir...

tek kişi olduğunda önünde dediğini yapıyor ama...iyi orta kesiyor...

birde yaratıcılık yok demişsin...yani 3 pası var diye...saten ileride çoğalamıoken sevilla gibi deplasmanda nasıl yapabilirki...gerektiğinde zaten alıp gidiyo topu...

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by _BeeTLeJuiCe_ View Post
    Diğer özelliklerini bilmem ama ALves'in hızı hızlanması kaç ise en azından Uğur'un ona eşit olması gerekiyor. Ayrıca Venom arkadaşımın sene başında Uğur için söylediği değerleri ne kadar hakettiğini kanıtladığı bir maçtı.
    ben alves'in oyunda çok abartıldığını düşünüyorum.oyunda bazı değerleri alakasız olmuş özellikle hızı 19 mesela ben en fazla 16 olabileceğini düşünüyorum.pozisyon alması 19 max.14 hiç alakası yok top kapması 18 max. 14 olmalı.daha bunun gibi bir çok özelliği var.

uğurun hızını ise 17 olarak düşünüyorum.alves inde 16 taş çatlasa 17 olmalı ama ben 16 verirdim alvese.

uğurun teknik kapasitesi sınırlı bence.fiziksel olarak iyi gibi hızlı biraz çevik biraz da dayanıklılığı var.hız(17 olmalı) dışında dayanıklılık ve çevikliği 1-2 puan arttırabilir.ama teknik ve mental açıdan pek değişiklik olmamalı şahsen.

Nesil
    2006
    Yer
    TRaBZoN

Evet Uğur dün gece mükemmele yakın oynamış olabilir ama bunu alın işte gördünüz mü Uğur'u demeye getirmek bence doğru değil. Uğur Boral'ı kaç kez bu şekilde izlediniz ki ? Hatta çok iyi biliyorum bazı zamanlar onu yerden yere vuranlar da vardı. Malasef Türkiye'de oyuncuların genel performansına göre değil de sadece o günkü maçta ne yaptığına bakılıyor. Örneğin Selçuk 3-4 hafta önce Selçuk kendini buldu diyenler vardı dün gece ise yine yerden yere vuruldu.

Lig'de Ugur'un hizini ve topu aldiginda ileriye kosacagini bilmeyen de yok. Lig'de Ugur'a onlem almayan da yok.

Buna katılmıyorum. Oyuncu gerçekten bu yeteneklere sahipse bunu her zaman gösterir..

Örnek olarak Yattara 5.senesi Süper Lig'de son 4 senedir 2-3 kişi onu durdurmaya çalışıyor ama adam yine işini yapıyor , çalımını atıyor ,ortasını kesiyor, 3-4 kişiyi hala peşine takıp oyundan düşürebiliyor

Biz her zaman buyuk takımlardakı oyuncuları kendı oyuncularımızdan cok cok daha guzel olarak gordugumuzden fm dekı kalıte farkı bu yuzden bu kadar aşırı oluyor bana gore.. tum scout lar ellerınden gelenı yapıyrlar araştırıyorlar sagolun ama bızım bır cok oyuncumuz buyuk takımdakı oyuncularla eş deger denebılıcek sevıyede onların bızden ıyı olmasının sebebı bıraz yada fazla kalıte farkı ( takımdan takıma deıgısıyor ) bırazda resmen hepsı dunya karması gibi..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by shamur1 View Post

Buna katılmıyorum. Oyuncu gerçekten bu yeteneklere sahipse bunu her zaman gösterir..
    Pek hizli olmayan bir bekin var diyelim. Bu oyuncu Ugur'a yakin markaj yaparsa eger, Ugur'un onu hizini kullanarak gecmesi kolaylasir. Ugur'un 1 metre gerisinde durursa o defans oyuncusu, Ugur'u yanindan gecmeye zorlar. Bu durumda defans oyuncusu avantajlidir cunku yaratmasi gereken, rakibi gecmek icin ozel birseyler yapmasi gereken Ugur'dur. Defans oyuncusunun, dripling yaparken topu zaten ayagindan acan Ugur'un, ayagindaki topa dokunmasi gayet kolaylasir. Bunu fark eden Ugur'da lig maclarinda gordugumuz gibi geriye doner, yana pas verir, baska bir oyuncunun onune atacagi ve rakibi hizi ile ekarte edebilecegi pozisyonu bekler. Rakip Ugur'un hizina onlem almissa eger, o zaman Ugur teknigini ve pas/yaraticilik becerilerini ortaya koymak zorunda kalir. Genelde de Ugur'un bu durumlarda kilitlendigini gayet rahat gorebiliyoruz.

Örnek olarak Yattara 5.senesi Süper Lig'de son 4 senedir 2-3 kişi onu durdurmaya çalışıyor ama adam yine işini yapıyor , çalımını atıyor ,ortasını kesiyor, 3-4 kişiyi hala peşine takıp oyundan düşürebiliyor
    Ugur'da kesinlikle olmayan bir top teknigi ve dripling becerisi var cunku Yattara'nin. Ikisini yan yana koyarsaniz, Yattara top ayaginda oldugu zaman devamli ileriye ve etrafina bakiniyor pas verecek kim var diye gormek icin. Ugur topu kontrol etmek icin kafasi topa bakarak dripling yapiyor. Futbol okullarinda dripling yapan oyunculara ilk ogretilen seydir topa bakarak dripling yapmama. Hatta dripling yapacak oyuncuya asagiya bakmasini onleyen boyunluk taktirip dripling yaptirmak gerekir ki yere bakmadan dripling yapmaya alissin.

Quote Originally Posted by shadowrefree
    hocam adama iki kişi basarken nasıl topa bassın kafasını kaldırsın orta kessin...kafasını kaldırması bile topu kaybetmesine neden olabilir...
    Top teknigi zayif olan oyuncu icin gecerli bu yazdigin.

birde yaratıcılık yok demişsin...yani 3 pası var diye...saten ileride çoğalamıoken sevilla gibi deplasmanda nasıl yapabilirki...gerektiğinde zaten alıp gidiyo topu...
    Yaraticilik, yani sahanin tamamini gorebilme, bosta olan takim arkadasini iyi belirleyebilme. Bence kesinlikle Ugur'un iyi bir ozelligi degil. Maclarda dikkat edin, Ugur 25-35 metre otedeki bosta olan takim arkadaslarini gorebiliyor mu. Gorebiliyorsa kaliteli paslar atabiliyor mu? Maclarda bu hareketleri yapmadigini izledigimiz Ugur'un bu ozelliklerinin yuksek olmasi gerektigini savunmak bence cok zor. Ozellikle hizini kullanarak rakibi ekarte edecegini bilen defans oyuncularinin Ugur'a cok yakin markaj uygulamayacagini goz onunde bulundurursak.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Lionel Andres Messi View Post
    ben alves'in oyunda çok abartıldığını düşünüyorum.oyunda bazı değerleri alakasız olmuş özellikle hızı 19 mesela ben en fazla 16 olabileceğini düşünüyorum.pozisyon alması 19 max.14 hiç alakası yok top kapması 18 max. 14 olmalı.daha bunun gibi bir çok özelliği var.
    Daniel Alves oyun tarafindan ozellikleri otomatik olarak yukseltilen bir diger oyuncu. Oyunda bir cok ozelligi 1 veya 2 puan daha yuksek cikiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

hocam taktik gereği 25-35 m top atmasına izin verilmiyorsa...izlediğim fener maçlarında zaten böyle bir pas stilini görmedim kanat oyuncularında...

top tekniğide zayıf demişsin...bugün real-roma maçında da üzerine iki kişi bastığında kafasını kaldıramadı...tottininki de zayıf diyebilir myz...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by shadowrefree View Post
    hocam taktik gereği 25-35 m top atmasına izin verilmiyorsa...izlediğim fener maçlarında zaten böyle bir pas stilini görmedim kanat oyuncularında...

top tekniğide zayıf demişsin...bugün real-roma maçında da üzerine iki kişi bastığında kafasını kaldıramadı...tottininki de zayıf diyebilir myz...
    Totti dripling mi yapiyordu yoksa topu ayaginda tutmaya, zamandan calmaya mi ugrasiyordu?

Ugur, Totti kadar yakin markaj uygulanan bir oyuncu mu?

Totti kanatta oynadigi icin mucadele ettigi oyuncular sadece vucudunun %50'sinin tarafindan mudahalelerle mi ugrasmak zorunda kaliyordu? (Cizgide oynadigin zaman onunde iki oyuncu varsa, arkandan ve cizgi tarafindan mudahale gelme ihtimali yoktur veya dusuktur, forvet oynadigin zaman vucudunun 4 tarafindan da mudahale gelebilir).

Ayrica Fenerbahce'de taktik geregi uzun pas izin verilmiyor konusuna da hic katilmiyorum. Onune kacan Roberto Carlos'u kac defa gorebiliyor ve onune pas birakabiliyor bir macta Ugur Boral? Peki 10 metre otesinde olan ofansif pozisyonda olan Alex'i mi daha cok seciyor yoksa geri donup Deniz/Aurelio/Selcuk/Edu gibi oyunculari mi seciyor pas tercihlerinde? Peki Roberto Carlos, Alex gibi oyuncular da mi hic denemiyor taktik tercihi nedenleriyle uzun paslari? Alex'in o tip bir pasi ile Semih Sevilla defansinin arkasina sarkip golu atmadimi? Ayni sekilde ligde su anda hatirlamadigim bir macta Kezman'in onune benzer bir top birakmadi mi? Yani bir karar vermek lazim. Ugur ya yaratici ancak paslari ve ortalari cok kotu ve yerini bulamayan bir oyuncu. Veya yaratici degil.. Bu uc ozelligin hepsi iyi olan oyuncu zaten takimi icin hemen hemen her mac asist yapar. Ugur Boral bu tip bir oyuncu mu?

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Ceza sahasinin icine bakarak orta yaptigini, bir oyuncuyu hedefleyerek orta yaptigini dusunmuyorum. Ortayi yapiyor, orada takim arkadasinin varligini bekliyor.

Bunu da topu geri cekip, arkadaslarini gormek icin zaman kazanacak kadar iyi teknigi olmadigi icin veya kafasini kaldirip etrafina bakarken dripling yapamadigi icin mecburen yapiyor. Tipki Ibrahim Uzulmez gibi. Tipki Sabri gibi. Ancak evet, orta yaptigi zaman guzel kavis veriyor.
    Her zaman bakmıyor elbette ama bakarak da iyi kesebiliyor bence. Örnek, ilk Sevilla maçında Kezman'a kestiği top.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

totti konusunda katılıyorum...

pas konusunda da stilinde olmadığını düşünüyorum...

yaratıcılık konusunda da kısır bir döngüye girebiliriz...çünkü düşündüğümüz kriterler farklı...tabi ki bir alex roberto kadar olmasa bile yaratıcılığı var düşünüyorum...

şunuda eklemek istiyorum uğur borala bence bir sonraki update de soldan çizgiye kadar inmeyi sevdiği eklenebilir...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by shadowrefree View Post

tek kişi olduğunda önünde dediğini yapıyor ama...iyi orta kesiyor...

adama iki kişi basarken bakarak ve kafaya orta yapan oyucuda var mesela yattara ikisi arasındaki orta farkını ayırt edebilmek lazım uğurun orta yapma 16 yattaranın 18 olabilir mesela uğurun avantajı muz ortalar atabilmesi o ortayı yaptığınızda ceza sahası içinde kendi takım arkadaşınız olmasa bile orta tehlikeli olabilir çünkü savunmaya çarpar gol olur mesela edu atmıştı cska ve sevilla ilk maçında işte uğurda öyle muz orta atıyor

bunun dışında bir kanat oyuncusu özelliklede (ilk düşündüğü şey ve ilk yapttığı şey dribling olan bir kanat oyuncusu için yaratıcılık özelliği gereklimi ki)

mesela yaratıcılık= pirlo deco zidane gibi dm mc amc oyuncularıyla özdeşleşmiş bir özelliktir ve bu adamların işini görür ama bunun dışında sağ açık beckhamlada özdeşleşmiştirde beckham topu alıp dribling denemez alır almaz pas atar gibi orta keser

söylermisiniz devamlı driblingi düşünüp oynayan bir kanat oyuncusu olupta yaratıcılığı üst seviyede olan futbolcu varmıdır
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Yattara ve Ugur arasindaki fark ne biliyormusun?

1) Yattara cok super oyuncu sanmistim! bu Afrika kupasi degil(yoktu) ama bir onceki Afrika kupasinda izledim ve ne oldu biliyormusun, Gunea'yi izleyenler bilir takimin en kotulerinden olan sag acikta oynayan Yattara'ydi, ben adamlari simdi deli eder sanmistim ama ne oldu? ne mi oldu?
    -topu suremedi dogru durust!
    - bir kere bile calim atamadi!
    - ortalari ya auta gitti ya da yerden defansin ayagina geldi!
    yattara'ya ne olmus ya boyle dedim, sonra da "haaa ligde ancak oynuyo uluslararasi maci kaldiramiyor dedim ve zapladim!!!! malum
    (reputation ve ability olayi yattaraninki)

neyleyim ligi, eger Ugur Boral, jesus navas ve daniel alves(ovdugunuz taptiginiz ikiliyi iki macta da palyancoya cevirmisse!)
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    zaten bir mac oynadi ondan sonra 2 mac daha 15 er dakika oynadi galiba aklimda kalanlar boyle! malum kalacak birsey yoktu sadece hayal kirikligi...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    ama diger konularda sana hak veriyorum, konuyu sadece yattara'ya getirdim..

nokta
    Last edited by yusufislam : 06.Mart.2008 at 23:04 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

u.boral çok istikrarsız bence..Zihinsel olarakta öle.

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Pek hizli olmayan bir bekin var diyelim. Bu oyuncu Ugur'a yakin markaj yaparsa eger, Ugur'un onu hizini kullanarak gecmesi kolaylasir. Ugur'un 1 metre gerisinde durursa o defans oyuncusu, Ugur'u yanindan gecmeye zorlar. Bu durumda defans oyuncusu avantajlidir cunku yaratmasi gereken, rakibi gecmek icin ozel birseyler yapmasi gereken Ugur'dur. Defans oyuncusunun, dripling yaparken topu zaten ayagindan acan Ugur'un, ayagindaki topa dokunmasi gayet kolaylasir. Bunu fark eden Ugur'da lig maclarinda gordugumuz gibi geriye doner, yana pas verir, baska bir oyuncunun onune atacagi ve rakibi hizi ile ekarte edebilecegi pozisyonu bekler. Rakip Ugur'un hizina onlem almissa eger, o zaman Ugur teknigini ve pas/yaraticilik becerilerini ortaya koymak zorunda kalir. Genelde de Ugur'un bu durumlarda kilitlendigini gayet rahat gorebiliyoruz.

Ugur'da kesinlikle olmayan bir top teknigi ve dripling becerisi var cunku Yattara'nin. Ikisini yan yana koyarsaniz, Yattara top ayaginda oldugu zaman devamli ileriye ve etrafina bakiniyor pas verecek kim var diye gormek icin. Ugur topu kontrol etmek icin kafasi topa bakarak dripling yapiyor. Futbol okullarinda dripling yapan oyunculara ilk ogretilen seydir topa bakarak dripling yapmama. Hatta dripling yapacak oyuncuya asagiya bakmasini onleyen boyunluk taktirip dripling yaptirmak gerekir ki yere bakmadan dripling yapmaya alissin.

Top teknigi zayif olan oyuncu icin gecerli bu yazdigin.

Yaraticilik, yani sahanin tamamini gorebilme, bosta olan takim arkadasini iyi belirleyebilme. Bence kesinlikle Ugur'un iyi bir ozelligi degil. Maclarda dikkat edin, Ugur 25-35 metre otedeki bosta olan takim arkadaslarini gorebiliyor mu. Gorebiliyorsa kaliteli paslar atabiliyor mu? Maclarda bu hareketleri yapmadigini izledigimiz Ugur'un bu ozelliklerinin yuksek olmasi gerektigini savunmak bence cok zor. Ozellikle hizini kullanarak rakibi ekarte edecegini bilen defans oyuncularinin Ugur'a cok yakin markaj uygulamayacagini goz onunde bulundurursak.

hani Ugur'un topa bakip dribbling yapmasi var ya?
    iste bir aydir ovulen, korkulan capel gibi degil mi?
    hani o yere bakmayi birak yerde sanki kupesini ariyor gibi oynuyodu...
    hayat cok tuhaf gercekten...teki ovunur cunku yere bakarak dribbling yapar, digeri yere bakarak yaptigi icin bunu negatif unsur olarak gorur

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by yusufislam View Post
    hani Ugur'un topa bakip dribbling yapmasi var ya?
    iste bir aydir ovulen, korkulan capel gibi degil mi?
    hani o yere bakmayi birak yerde sanki kupesini ariyor gibi oynuyodu...
    hayat cok tuhaf gercekten...teki ovunur cunku yere bakarak dribbling yapar, digeri yere bakarak yaptigi icin bunu negatif unsur olarak gorur
    Karsisinda duran defans oyuncusunun ayaklarina bakma ve ters ayakta yakalamak icin vucut hareketi yapma baska sey, kendi onundeki topa bakarak ve rakipten hizli kosarak top surmek baska sey.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

ikiside dribbling değil mi?

Sayfa 1 / 34 12311 ... SonSon

Mesaj Yetkileri