Sayfa 2 / 34 İlkİlk 123412 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 1016 sonuç

Konu: [TSL] Fenerbahçe Araştırması FM2008 - 8.0.2

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

bence değil işin içinde adam eksiltme olmadığı zaman dribling olmazki
    dribling adam eksiltmektir yoksa at topu önüne koştur bu dribling değil korner direğine gelince yada dar alanda çalım atma zamanı gelince dur o zaman haşa sabride çok iyi dribling yapıyor (karşısına adam geçene kadar)
    Fikirlerim burada

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by shadowrefree View Post
    ikiside dribbling değil mi?
    Birisi teknik kapasitesi daha yuksek dripling, digeri de teknik kapasitesi daha dusuk dripling.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

Bence özellikle değinilmesi gereken konu oyuncuların yurtdışındaki oyuncularla kıyası bence en büyük problem bu... Bir şekilde yabancı oyuncular (hatta mesela İsviçreliler, Sırplar) bile bizimkilerden daha iyi oyunculara sahipler... Yurt dışındaki oyuncularla bi yaklaşıklık tutturmalıyız...

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Uğr boral öyle bir oyucuki üzerinde çok tartışılacaktır..sezon başındada vardı tartışması yine açılmış bundan sonra genede açılabilir..

aslında uğur boralın bu kadar tartışılmasının sebebi daha önceki bir yazıdada belirtmiş PERPETUA DAN veto yemiştik ama İSTKRAR

oyuncu tartışmalarında dikkat ederseniz belli bir kalite de belli bir standartta oynayan oyuncu fazla tartışılmaz ne olduğu nasıl bir oyuncu olduğu zaten bellidir...ama uğur boral gibi bir maç daniel alvesi ezer bir maç sahada varlığı görülmezse işte o tartışmalar o oyuncu üzerinde yoğunlaşır...

kimi iyi maçlarındaki görüntüsünü asıl referans olarak alır..ve değerlerinin yükseltlmesini ister kimi ise kötü olduğu maçlardaki performanısını dikkate alır ve buna karşı çıkar...

mesela dikkat edelim aurelio üzerine çok fazla tarışma çıkmıyor..futbol stili ve becerileri üzerine bir standart yakalamış durumda bellki senede 1-2 maç bu standardının daha üstünde oynuyor belli bir iki maç bunun altında oynuyor ama ortalama bir standart ve performans yakalamış bir oyuncu

öncelikle uğur boral türkiye liginde konsanstre olamıyor diyorsanız bunu çok daha doğru bulmuyorum..uğur boral ne kariyer yapmışki türkiye liginde konsantrasyonu yokmuş..düne kadar ilk 11 oyuncusu değildi..hani kezman olur...hakan şükür olur roberto carlos olurda doğru derim artık bu adamların kariyeri malüm türkiye ligi onları fazla tatmin etmeyebilir derim..ama uğurun henüz böyle bir lüksü yok..

şimdi kimi arkadaşlarım demişki..daniel alves ten uğurun neyi eksik..işte bunu anlatmak için yazdım bu yazıyı...uğurun daniel alvesten eksiği tamda bu noktada ...daniel alves 1-2 maç uğur gibi olmadı..yaklaşık 2-3 yıldır sevillanın hangi maçını izlesem dinamo gibiydi adam belki bazen biraz daha iyi bazen biraz daha kötü ama birbirine yakın performanslar.

söüzn özü şu olsun....sevilla maçını oynadığı gibi veya ona yakın olsa bile kabulüm arka arkaya 10 maç oynasın o zman ca nın da pa nın da kralı verilsin uğur borala ama malesef gerçek öyle değil..

umuyorumki bizi yanıltır hele avrupa şampiyonasına bu kadar yaklaşmışken ardayada iyi bir alternatif olur.uğur bu performansını sürdürse ardayı kanatta kullanmak yerine forvet arkasıda oynatabilir fatih terim milli takımda...

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Quote Originally Posted by yusufislam View Post
    hani Ugur'un topa bakip dribbling yapmasi var ya?
    iste bir aydir ovulen, korkulan capel gibi degil mi?
    hani o yere bakmayi birak yerde sanki kupesini ariyor gibi oynuyodu...
    hayat cok tuhaf gercekten...teki ovunur cunku yere bakarak dribbling yapar, digeri yere bakarak yaptigi icin bunu negatif unsur olarak gorur
    Hic bu kadar gülmemistim, Ugur Boral dribbling filan yapmiyorki. Ugur Boral adamlari hiziyle geciyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by xxestergonxx View Post

umuyorumki bizi yanıltır hele avrupa şampiyonasına bu kadar yaklaşmışken ardayada iyi bir alternatif olur.uğur bu performansını sürdürse ardayı kanatta kullanmak yerine forvet arkasıda oynatabilir fatih terim milli takımda...
    eğer kanatta uğur u tercih ederse terim ardayı yannda oturtur...forvet arkasında ardadan kat kat ii ve tecrübeli yıldıray varken ardayı oynatmaz...

Quote Originally Posted by YusufT View Post
    Hic bu kadar gülmemistim, Ugur Boral dribbling filan yapmiyorki. Ugur Boral adamlari hiziyle geciyor.
    maçı bir daha izlemeni tavsiye ederim...

aartı perpetua nın bana vermiş olduğ cvbı okumanıda öneririm...

bizde sana hiç bu kadar gülmezdik o zaman...

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

yusuf shadowrefree ikinizide sakin olmaya çağırıyorum öyle birbirinizi incitmeyin gereksiz yerede ceza yemeyin derim ben...

bu arada bence açıkcası arda gibi bir yeteneğin kanatta kaybolmasına çokta gönlüm razı değil uğur boral madem kanadı forse edebilecekse..(aslında bundan emin değilim dediğimiz gibi uğur istikrarsız bir iyi bir kötü) ardayı en iyi kullanılabilecek yer AMC olur milli takımda ve iyi bir ardayı yıldıray falan kesemez..tabi geçelim bu konuyu burası Fenerbahçe nin tartışıldığı alan..

bu arada alexin maç öncesi futbolculara yaptığı konuşma etkili olmuşki maç sonundaki röpörtajlarda uğur boral falan çok değindi...

ben alexin sitesini de takip ediyorum..gerçekten çok iyi analiz yeteneğide var...

oyun içerisinde nasıl olur bilmiyorum ama futbolculuk dönemi bitince antrenör veya teknik direktör olarak kalsa iyi olur....

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

yok yaw sakiniz takılıyoz birbirmize...demi yusuf...

alex in man management i yüksek tutulabilir...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    yok yaw sakiniz takılıyoz birbirmize...demi yusuf...

alex in motivating i yüksek tutulabilir...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    ilk mesajdaki man management i yanlış yazdım düzenle olmadığı için arka arkaya msj atmak zorunda kaldım...sorry...
    Last edited by shadowrefree : 07.Mart.2008 at 17:51 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

U.boral hızı sayesinde adam geçiyor messi capelden farklı yani.Bunlar hem hızıyla hemde rakibi şaşırtarak geçer..U.boralın çok istikrarsız olduğunuda katılıyorum ve manisa maçında çok kötü oynayacağını tahmin ediyorum

Nesil
    2003

aslında uğur boralın bu kadar tartışılmasının sebebi daha önceki bir yazıdada belirtmiş PERPETUA DAN veto yemiştik ama İSTKRAR
    Sorunun istikrar oldugunu dusunmuyorum. Aksine rakibin Ugur'a yaklasimi Ugur'un performansini etkileyen faktor bence. Bu da teknik ve zihinsel zaaflarinin zaman zaman gozlenmesine, zaman zaman da pek goz onunde olmamasina neden oluyor.

Bunun nedeni de Ugur'un az sayida cok belirgin ozellikler (yani yuksek 15-16+) olmasi ve tek tip futbol oynayabilmesi. Benzer durum Sabri icin de gecerli. Rakibi ustune cek, Sabri'yi ileriye sur, Sabri rakip defansi hizi ile devamli rahatsiz edecektir, zorlayacaktir. Sabri'ye defansif gorev ver, zihinsel zaaflari sayesinde ileriye cikma zamanlamasini yakalayamayacagi icin defansta guven vermeyecek, ileriye zamanli cikamadigi icin de rakibi hizi ile gececegi pozisyon bulamayacaktir. Ligimizde Ugur'un etkisiz olmasinin nedeni de rakiplerin ona karsi benimsedigi stil ve Ugur'un devamli goz hapsinde markajda oldugu durumda oynayamamasidir.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Peki bunu biz farkedebiliyoruz da Sevilla menajeri Jimenez, veya diğer Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerin menajerleri farkedemiyor mu? Hocası Dani Alves'e Uğur'dan bahsetmiyor mu? Ki Uğur'un ŞL performansı çok yüksek. Bu tamamen konsantrasyon ile alakalı. Uğur da dahil çoğu Fenerbahçeli oyuncu lig maçlarına iyi konsatre olamıyor.

Ben Cengiz olsam Uğur'a 16 crossing, 16 dribbling, 15 hız, 16 hızlanma, 11 teknik, 7 yaratıcılık, 9 konsantrasyon, 10 soğukkanlılık, 11 topsuz alan veririm.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

alex e bile tsl takımları doğru düzgün markaj yapmıyorlarken uğur a yapacaklarını zannetmiyorum...

bende ilhan arkadaşımızın dediklerine katılıyorum...tamamiyle konsantrasyona bağlıyorum...fenerdeki bir çok oyuncu lige konsantre olmakda zorlanıyor...uğur ve deivid başta olmak üzere...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Peki bunu biz farkedebiliyoruz da Sevilla menajeri Jimenez, veya diğer Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerin menajerleri farkedemiyor mu? Hocası Dani Alves'e Uğur'dan bahsetmiyor mu?
    Mac sonrasinda Maresca bir seyi itiraf etti. Bizim defansif sorunlarimiz sadece Jimenez ile alakali degil, Juande Ramos doneminden kalma dedi. Ve buna ekledi, ben olsam 2-0 one gectikten sonra daha defansif, rakibin oynamasini engelleyecek ve topa sahip olacak bir taktik benimserdim dedi. Soylediklerinin basligi olarak da Maresca, Fenerbahce'nin oynamasina izin verirseniz etkili bir takim dedi (bunu zaten biliyoruz cunku teknik kapasitesi yuksek oyunculari var, ozellikle Alex ve Deivid bu konuda rakip defansi bos alanlara toplar atarak zorlayan oyuncular). Dikkat ettiyseniz Alex icin de pek bir onlem alinmamisti. Duran toplardaki zaaflari bile ortadan kaldirmaya zaman ayirmamis gibi gorunuyordu Sevilla.

2. golu yedikten sonra belki de cok kisinin dikkat etmedigi bir taktiksel degisiklik oldu. Veya belki de Fenerbahce bunu macin basindan beri yapmak istiyordu ancak basarili olamiyordu. Oyuncular birbirlerinin arasinda olan mesafeyi azaltti. Ozellikle Alex geriye gelip toplari uzaklastirmakta zorlanan defansini rahatlatti. Daha dar alanda oynamaya basladiklarinda da Sevilla'li oyuncular ikinci toplari alamamaya basladilar. Bu toplari alamayinca da Fenerbahce'nin ataklari gerceklesmeye basladi. Ancak Sevilla Fenerbahce'nin bu stilini, geride top cevirerek, rakibi ustune cekerek bozabilirdi, yani Fenerbahce takiminin sahaya daha fazla yayilmasini, risk almasini zorlayabilirdi. Fenerbahce'nin bu riski almasi gerekmedi cunku Sevilla saldirmaya devam etti. Oyunu sogutmak yerine tek yapmayi bildigi seyi, yani ofansi dusundu.

Ki Uğur'un ŞL performansı çok yüksek. Bu tamamen konsantrasyon ile alakalı. Uğur da dahil çoğu Fenerbahçeli oyuncu lig maçlarına iyi konsatre olamıyor.
    O zaman su soru ortaya cikiyor (hatta arastirma seflerinin kendi arasinda konustugu bir konu bu) CA ve ozellikler oyuncunun en iyi macindaki halde mi olmasi gerekli yoksa uzun donemde maclarda gosterdigi ortalama CA mi olmali? Yani diyelim ki 10 maclik periodun 1 tanesinde 150'lik performans gosteren, diger maclarda 120 gosteren oyuncu 150 mi olmali yoksa ortalama olan 123 mu olmali? Sonucta bir macta 150'lik performans gosteren oyuncu'nun normal hali 150 degil, surekliligi 1 yapsan bile hala ortalama 140 CA'lik bir performans gosterir oyuncu oyunda. Benim kisisel fikrim, SI arastirma bilgilerinde ve oyun motorunda degisiklik yapmadigi surece ortalama performansin CA'yi ve ozellikleri belirlemesi. Aksi takdirde bir macta parlayan oyuncular cok yuksek CA'lara sahip olup, oyunda bu yuksek performansi cok daha fazla gostermis olacak.

Mesela bir Sabri'nin Liverpool macinda guzel ortalar yaptigini gorup orta yapma kabiliyetini bu maci goz onunde tutarak yuksek yapmak, veya milli maclarda sag kanat oynadigi zaman hizi ile rakibi devamli rahatsiz etmesini/gecmesini goz onunde tutup dripling becerisini yukseltmek ve bunlari yaparken ligde gosteremediklerini gozardi etmek ne kadar mantikli? Ugur bir macta iyi bir performans gostermistir. Daha fazlasini bence aramayin, orada bulacak pek bir sey yok.

Son olarak da konsantrasyon kelimesini kullanirken oyundaki konsantrasyon ve su anda bahsi gecen konsantrasyonun farkli seyler oldugunu unutmamamiz lazim. Burada konusulan konsantrasyon, oyuncularin kendilerini zihinsel olarak maca hazirlamamasi ve bazi maclarda kotu performans gostermesi. Oyundaki konsantrasyon ozelligi ise, bir oyuncunun mac icinde ne kadar etkin oldugu, yani oyundan ne kadar az koptugu, mac icinde surekliligi.

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Afedersiniz ama ben Ugurun o macta dogru düskün bir calim attigini görmedin, en fazla vucut calimi atiyor. yaani demek istedigim ne Messi, ne Aguero, ne CR7, Ne Arda, Ne Yusuf Simsek gibi dribbling yapmiyor. bu oyuncular genelde rakibinin üstüne yürüyor ve sonra calim atarak gecmeyi deniyor. Ama Ugur topu rakibin yanina atip hizi ile geciyor. Bence Hiz icin 15-17, hizlanma 16-18 uygun rakamdir. bide teknigi 11'se, dribbling'e 16 veremezsin.. Ugur su topsuz alalini ve " rakibinin kafasini karistirmayi" ögrenirse gercek cok ve cok kaliteli oyuncu olur. Defansif yönünüde gelistirebilir.

Bide konusu degil ama Yildiray son maclarda hic iyi oynamiyor, onu söyleyim eski Yildiraygibi degil, bence 60-75% bir performans gösteriyor, o yüzden Arda Yildiray'i hele hele gecer.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Ben zaten konsantrasyon derken oyun içi konsantrasyondan değil de maçtan evvel oyuncuların maça kendini hazırlaması konusundan bahsetmeye çalıştım. Benim kastetmeye çalıştığım, Uğur'un tüm ŞL maçlarında iyi oynadığı.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by perpetua View Post

O zaman su soru ortaya cikiyor (hatta arastirma seflerinin kendi arasinda konustugu bir konu bu) CA ve ozellikler oyuncunun en iyi macindaki halde mi olmasi gerekli yoksa uzun donemde maclarda gosterdigi ortalama CA mi olmali? Yani diyelim ki 10 maclik periodun 1 tanesinde 150'lik performans gosteren, diger maclarda 120 gosteren oyuncu 150 mi olmali yoksa ortalama olan 123 mu olmali? Sonucta bir macta 150'lik performans gosteren oyuncu'nun normal hali 150 degil, surekliligi 1 yapsan bile hala ortalama 140 CA'lik bir performans gosterir oyuncu oyunda. Benim kisisel fikrim, SI arastirma bilgilerinde ve oyun motorunda degisiklik yapmadigi surece ortalama performansin CA'yi ve ozellikleri belirlemesi. Aksi takdirde bir macta parlayan oyuncular cok yuksek CA'lara sahip olup, oyunda bu yuksek performansi cok daha fazla gostermis olacak.

Mesela bir Sabri'nin Liverpool macinda guzel ortalar yaptigini gorup orta yapma kabiliyetini bu maci goz onunde tutarak yuksek yapmak, veya milli maclarda sag kanat oynadigi zaman hizi ile rakibi devamli rahatsiz etmesini/gecmesini goz onunde tutup dripling becerisini yukseltmek ve bunlari yaparken ligde gosteremediklerini gozardi etmek ne kadar mantikli? Ugur bir macta iyi bir performans gostermistir. Daha fazlasini bence aramayin, orada bulacak pek bir sey yok.

Son olarak da konsantrasyon kelimesini kullanirken oyundaki konsantrasyon ve su anda bahsi gecen konsantrasyonun farkli seyler oldugunu unutmamamiz lazim. Burada konusulan konsantrasyon, oyuncularin kendilerini zihinsel olarak maca hazirlamamasi ve bazi maclarda kotu performans gostermesi. Oyundaki konsantrasyon ozelligi ise, bir oyuncunun mac icinde ne kadar etkin oldugu, yani oyundan ne kadar az koptugu, mac icinde surekliligi.

ömer aslında benim annattığımda senin yazdığının ikinci paragrafı galiba sen istikrar kelimesini pek sevmiyorusun..demek istediğimde buydu..bir oyuncunun CA sı en iyi oynadığı maçtaki değer olmamalı zaman zaman oyuncular bazı maçlarda potansiyeinin üstü performans gösterebilir ancak CA belirlenirken senin tabirinle "uzun dönemde maçlarda gösterdiği performans" dikkate alınmalıdır..

bu yüzden diyorumki uğur sevilla ya oynadığı gibi veya ona yakın bile olsa kabulüm uzun vadede 15-20 maç oynasın o zman CA sı konusunda bir değişiklik düşünülür.ancak uğuru ben CSK ve sevillada hatırlıyorum malesef ki lig maçlarında yok..eğer diyorum sevilla maçındaki performansının % 70 şini daha sonraki maçlarada taşısın o zaman CA da bir artış yapıması gerekebilir..

sen uğurun tükiye ligindeki başarısız olmasını iyi marke edilmesine bağlıyorsun..sevilla o alanı boş bıraktığı için uğur başarılı oldu diyorsun ama türkiye ligindeki takımlar uğuru tanıdığı için onu oynatmıyor...önü kapatıp etkisiz hale getiriyorlar diye anlatmışsın yazdıklarından çıkardığım sonuç bu ama sana bu konuda katılamıyorum ...

öncelikle bir oyuncunun bazı meziyetlerinin bilinmesi ve ona bu konuda önlem alınması oyuncunun hemen etkisizleşeceği anlamı taşımaz...

ligde ARDA yıda ALEX i de Bobo yuda tanımayan yok..ligdeki tüm takımlar biliyor onların meziyetlerini..meziyetlerinin kapasitesinin oyun becersinin bilinmesi oyuncuya bu yönde önlem alınması illede onun durdurulabileceği anlamınamı gelir..

alexi de tanıyorlar..hemen her lig maçında alexe yakın markaj yaptırıyorlar..ama kimi maçlarda bu sonuç verirken bi çok zamanda oyuncu bu markajdan sıyrılmasını biliyor..

nedir yani bir oyuncu oynama sitilini oyun becerilerini her maç değiştirecek hali yok ya ömer..liginde oynayan takımlar herhalde tanıyacaklar bir oyuncuyu senin benim kadar bileceklerdir haliyle..ama bir adamı tanıyorsun özelliklerini biliyorsun markaj yapıyorsun diye illada oyuncu sahada kötü oynayacak diye bir şey yokki..hakan şükür neredeyse 20 yıldır türkiye liginde tanınıyor...mesela iyi kafa ya çıktığı biliniyor genelde takımlar en iyi stoperlerini hakana kafa vurdurmamak için kullanıyor..ama hakan markajda diye golmu atamıyor..bazı maçlarda evet ama bazende markaj falan yetm.yor..

uğuru yorumlarken oyuncu eksenli tartışmalıyız..diğer takım uğuru biliyor falan bilmiyor ondan iyi oynadı demek tek başına doğru değil..madem türkiye liginde tanınıyor önlem alınıyor..o zman onun görevide bu markajı kırmak olmalı..kıramazsa o zman iyi oyuncuda olamaz...

sana bir katılmadığım noktada Uğurun sevilla tarafından iyi incelenmedği konusu tabiki bizde sevilla teknik direktörünün maç öncesi kampına katılmadık hepimiz tahmin yürütüyoruz..sen diyorsunki sevilla uğuru tutmadı iyi markaj yaptırmadı ondan başarılı oldu.

ama hiç şöyle düşündünmü..şampiyonada çeyrek finalde karşınıza çıkan takımın hangi maçlarını izlersiniz..elbetteki şampiyona da oynadığı oyun formatı sizin için daha önemli olduğu için sevilla teknik direktörüde fenerin kasımpaşa ile oynadığı maça bakacak hali yokya ..büyük ihtimalle fenerin şampiyonlar ligindeki kendinden önce oynadığı maçları izlemiştir..

peki fenerbahçenin şampiyonada kendi evinde oynadığı son maç hangisi CSK maçı yani uğur boralın 2 gol attığı mükemmele yakın oynadığı maç...şimdi sen diyorsunki..sevillanın hocası fenerin en son oynadığı maça ve orda iki gol atan oyuncuya dikkat etmemiş ve boş bırakmıştır öylemi..hiç sanmıyorum ama hadi böyle oldu diyelim...

ama bu dediğin olsa olsa ilk maç için geçerli olur..eğer sevillanın hocası görme özürlü değilse istanbulda oynadıkları maçta hangi kanattan gol yediklerini hangi kanadını hangi oyuncunun yıprattığıını görmüştür..

şimdi sözün özü şu: uğur boralın türkiyede kötü sevilla maçında iyi olmasının sevillanın onu sebest bırakması ile tek başına açıklanamaz..muhakkak ki uğurun onüne duvar örmediler..ama eliinin kolunu sallayarak oynamasına izin verdilerde uğur o yüzden oynadı demek uğura en azından sevlla daki oyununa haksızlık etmektir ömer...adam çıktı ve süper top oynadı bunu tek nedenide boş bırakılması falan değildi...

kimi arkadaşlarımız o günkü performansı maç konsantrasyonuna bağlamış...eğer bir oyuncuda potansiyel yoksa tek başına motivaysonla başarılı olması mümkün değil ancak..yinede işin sırrının motivasyonda olduğuna dair yorumlar..boş bırakıldıda ondan başarılıydı şeklinde yapılan yorumlardan çok daha doğru bence...

zaten olayları bir tek veriyle açıklamamak lazım.sıkı markaj olmaması oyuncunu o gün iyi konsantre olması..zaten yetekli kanat ta yıpratıcı biri oyuncu olması hepsinin biraz biraz etkisi olmuştur..tek başına biri doğru demek yeterli değil

.belkide şu en doğrusu: o gün ki perforansta..

çok iyi motive olmuş yetenekli bir futbolcu çok sıkı marke edilmemesinden de yararlanarak mükemmel futbol oynadı.....

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Quote Originally Posted by YusufT View Post
    vallaha senin icin dribling, tam olarak ne bence burda dribling kavrami tam anlasilmamis, malum Turkiyede maclarda spikerlerden duydugunuz bos bos topu surmeye "driplinglerle ilerliyor" lafina cok kanmis olabilirsiniz!

bence dribling, adamin sagindan solundan bir sekilde gecmek driblingdir!
    teknigin yuksekse hizin varsa cristiano gibi goze hos hareketlerle dribling yaparsin, ama inatci ve direct oynayan birisi isen (ugur, tuncay) ozaman hizini kullanmaya calisirsin, allah ne verdiyse diye!

driblingin baska bi anlami mi var, yoksa dribling sizin icin flip flap, ball over'lar midir? anlamadim vallaha...

not: yanlis anlasilmalar olabilir, galiba istedikleri tam anlatamiyor olabilirim. Eger anlamadiginiz birsey varsa once yazin, hemen tepki vermeyin ki bende tekrardan aciklayayim eger anlasilmadiysam
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    vallaha senin icin dribling, tam olarak ne bence burda dribling kavrami tam anlasilmamis, malum Turkiyede maclarda spikerlerden duydugunuz bos bos topu surmeye "driplinglerle ilerliyor" lafina cok kanmis olabilirsiniz!

bence dribling, adamin sagindan solundan bir sekilde gecmek driblingdir!
    teknigin yuksekse hizin varsa cristiano gibi goze hos hareketlerle dribling yaparsin, ama inatci ve direct oynayan birisi isen (ugur, tuncay) ozaman hizini kullanmaya calisirsin, allah ne verdiyse diye!

driblingin baska bi anlami mi var, yoksa dribling sizin icin flip flap, ball over'lar midir? anlamadim vallaha...

not: yanlis anlasilmalar olabilir, galiba istedikleri tam anlatamiyor olabilirim. Eger anlamadiginiz birsey varsa once yazin, hemen tepki vermeyin ki bende tekrardan aciklayayim eger anlasilmadiysam
    BIR BIRIMIZI KIRDIGIMIZI SANMIYORUM, yanlis anlasilmalarda tepki yerine anlamadiginiz ne varsa aciklamaya calisirim, yanlis anlasilma kirilma falan olmasin.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    sabrinin hizi var ama adam gectigini gormedim, iste dribling yetenegi olmayan boyle oyunculardir, hiz var ama meyvesi yok!
    Last edited by yusufislam : 08.Mart.2008 at 14:23 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2003

ömer aslında benim annattığımda senin yazdığının ikinci paragrafı galiba sen istikrar kelimesini pek sevmiyorusun..demek istediğimde buydu..bir oyuncunun CA sı en iyi oynadığı maçtaki değer olmamalı zaman zaman oyuncular bazı maçlarda potansiyeinin üstü performans gösterebilir ancak CA belirlenirken senin tabirinle "uzun dönemde maçlarda gösterdiği performans" dikkate alınmalıdır..

bu yüzden diyorumki uğur sevilla ya oynadığı gibi veya ona yakın bile olsa kabulüm uzun vadede 15-20 maç oynasın o zman CA sı konusunda bir değişiklik düşünülür.ancak uğuru ben CSK ve sevillada hatırlıyorum malesef ki lig maçlarında yok..eğer diyorum sevilla maçındaki performansının % 70 şini daha sonraki maçlarada taşısın o zaman CA da bir artış yapıması gerekebilir..

sen uğurun tükiye ligindeki başarısız olmasını iyi marke edilmesine bağlıyorsun..sevilla o alanı boş bıraktığı için uğur başarılı oldu diyorsun ama türkiye ligindeki takımlar uğuru tanıdığı için onu oynatmıyor...önü kapatıp etkisiz hale getiriyorlar diye anlatmışsın yazdıklarından çıkardığım sonuç bu ama sana bu konuda katılamıyorum ...

öncelikle bir oyuncunun bazı meziyetlerinin bilinmesi ve ona bu konuda önlem alınması oyuncunun hemen etkisizleşeceği anlamı taşımaz...

ligde ARDA yıda ALEX i de Bobo yuda tanımayan yok..ligdeki tüm takımlar biliyor onların meziyetlerini..meziyetlerinin kapasitesinin oyun becersinin bilinmesi oyuncuya bu yönde önlem alınması illede onun durdurulabileceği anlamınamı gelir..

alexi de tanıyorlar..hemen her lig maçında alexe yakın markaj yaptırıyorlar..ama kimi maçlarda bu sonuç verirken bi çok zamanda oyuncu bu markajdan sıyrılmasını biliyor..

nedir yani bir oyuncu oynama sitilini oyun becerilerini her maç değiştirecek hali yok ya ömer..liginde oynayan takımlar herhalde tanıyacaklar bir oyuncuyu senin benim kadar bileceklerdir haliyle..ama bir adamı tanıyorsun özelliklerini biliyorsun markaj yapıyorsun diye illada oyuncu sahada kötü oynayacak diye bir şey yokki..hakan şükür neredeyse 20 yıldır türkiye liginde tanınıyor...mesela iyi kafa ya çıktığı biliniyor genelde takımlar en iyi stoperlerini hakana kafa vurdurmamak için kullanıyor..ama hakan markajda diye golmu atamıyor..bazı maçlarda evet ama bazende markaj falan yetm.yor..

uğuru yorumlarken oyuncu eksenli tartışmalıyız..diğer takım uğuru biliyor falan bilmiyor ondan iyi oynadı demek tek başına doğru değil..madem türkiye liginde tanınıyor önlem alınıyor..o zman onun görevide bu markajı kırmak olmalı..kıramazsa o zman iyi oyuncuda olamaz...

sana bir katılmadığım noktada Uğurun sevilla tarafından iyi incelenmedği konusu tabiki bizde sevilla teknik direktörünün maç öncesi kampına katılmadık hepimiz tahmin yürütüyoruz..sen diyorsunki sevilla uğuru tutmadı iyi markaj yaptırmadı ondan başarılı oldu.

ama hiç şöyle düşündünmü..şampiyonada çeyrek finalde karşınıza çıkan takımın hangi maçlarını izlersiniz..elbetteki şampiyona da oynadığı oyun formatı sizin için daha önemli olduğu için sevilla teknik direktörüde fenerin kasımpaşa ile oynadığı maça bakacak hali yokya ..büyük ihtimalle fenerin şampiyonlar ligindeki kendinden önce oynadığı maçları izlemiştir..

peki fenerbahçenin şampiyonada kendi evinde oynadığı son maç hangisi CSK maçı yani uğur boralın 2 gol attığı mükemmele yakın oynadığı maç...şimdi sen diyorsunki..sevillanın hocası fenerin en son oynadığı maça ve orda iki gol atan oyuncuya dikkat etmemiş ve boş bırakmıştır öylemi..hiç sanmıyorum ama hadi böyle oldu diyelim...

ama bu dediğin olsa olsa ilk maç için geçerli olur..eğer sevillanın hocası görme özürlü değilse istanbulda oynadıkları maçta hangi kanattan gol yediklerini hangi kanadını hangi oyuncunun yıprattığıını görmüştür..

şimdi sözün özü şu: uğur boralın türkiyede kötü sevilla maçında iyi olmasının sevillanın onu sebest bırakması ile tek başına açıklanamaz..muhakkak ki uğurun onüne duvar örmediler..ama eliinin kolunu sallayarak oynamasına izin verdilerde uğur o yüzden oynadı demek uğura en azından sevlla daki oyununa haksızlık etmektir ömer...adam çıktı ve süper top oynadı bunu tek nedenide boş bırakılması falan değildi...

kimi arkadaşlarımız o günkü performansı maç konsantrasyonuna bağlamış...eğer bir oyuncuda potansiyel yoksa tek başına motivaysonla başarılı olması mümkün değil ancak..yinede işin sırrının motivasyonda olduğuna dair yorumlar..boş bırakıldıda ondan başarılıydı şeklinde yapılan yorumlardan çok daha doğru bence...

zaten olayları bir tek veriyle açıklamamak lazım.sıkı markaj olmaması oyuncunu o gün iyi konsantre olması..zaten yetekli kanat ta yıpratıcı biri oyuncu olması hepsinin biraz biraz etkisi olmuştur..tek başına biri doğru demek yeterli değil

.belkide şu en doğrusu: o gün ki perforansta..

çok iyi motive olmuş yetenekli bir futbolcu çok sıkı marke edilmemesinden de yararlanarak mükemmel futbol oynadı.....
    Ben Ugur'un yeteneksiz oldugunu iddia etmiyorum. Acik acik ligimizin ust tabakalarindaki bir oyuncu Ugur buna itirazim yok. Benim itirazim yildiz olmayan bir oyuncudan yildiz yaratma cabasi. Ugur belli fiziksel ozellikleri olan, ancak bu fiziksel ozellikleri teknik/zihinsel zaaflarla susleyen bir oyuncu. Bu onun kotu bir oyuncu oldugunu gostermez. Kullanilmasi gerektigi gibi kullanildigi zaman da yararli olur Ugur, hem gercekte hem de oyunda.

Ancak Ugur hangi takima koyarsan koy, super performans gosterecek ozelliklere sahip bir oyuncu degildir. Her stilin adami degildir. Dikkat ediniz, Ugur ofansif oynamayi seven, one gectikten sonra bile ofansif oynayan bir Sevilla karsisinda iyi performans gosterdi. Ilk mactaki kadrosundan 7 oyuncu cikartip Istanbul'a gelen CSKA karsisinda bir tane gol Alex'in guzel pasi sayesinde, digerini de hic olmayacak sekilde kafa ile atti (hic olmayacak sekilde cunku 90. dakikada markaj falan kalmamisti zaten CSKA'da - top izliyorlardi - Tipki Galatasaray'in Liverpool karsisinda 3-0'dan 3-2'ye getirdigi maclarda Sabri'nin ortalari gibi).

Motive olmus futbolcu, iyidir, hostur, guzeldir ancak bu oyuncu iyi yapamadigi seyleri ancak sansi yagver giderse yapar. Ugur Boral'in genel cizgisi ligimizde iyi oyuncularin arasinda olmasi icin yeterli. Ancak ne ligimizin yildizi olmasi icin yeterli degil. Sunu da unutmamak lazim ki hiz ve hatta hizlanma, bir oyuncunun bir cok zaafini kapatabilen bir ozellik. Hizli oyuncu iyi top teknigi olmasa da, topu ileriye tepip hizlanmasi ile rakibi gecebilir ancak hizli olmayan oyuncunun boyle bir sansi yoktur. Hizli oyuncu rakibin arkasindan yetisip, topu olumlu kullanmasini engelleyebilir ancak hizli olmayan oyuncu iyi pozisyon almak, taktiksel disiplini daha fazla gostermek zorundadir, hizli oyuncu takim arkadasinin attigi kotu pasa yetisebilir ancak yavas oyuncunun boyle bir sansi yoktur, hizli oyuncu rakibin zaaflarini kapatmasina zaman birakmayacagi icin etkili olabilir. Sevilla karsisinda Ugur, Dani Alves'i gectikten sonra karsisina gelmesi gereken Escude'nin gobekte beklemeye devam ettigini gozlemledik hep. Sevilla'nin defans anlayisi bu idi. Defansta kayma, yardimlasma, iletisim vasat seviyede idi, konsantrasyon bozuktu. Bunu ben degil, Sevilla'li oyuncularin kendileri yabanci medyaya soyluyor.

CA'da artis konusuna gelince. Su anki arastirma sisteminde eger SI benim de belirttigim hatalari duzeltmezse CA'da artis yapilamaz. Nedeni de su. Ugur Boral oyunda AML, ML, WBL ve AMC oynayabilen, bu farkli pozisyonlari 11 seviyesinin ustunde bir degerde oynayabildigi icin ve ozelliklerinin seviyeleri nedeniyle zaten CA'sina gore daha yuksek ozellikler sahibi olabilen bir oyuncu.

Mesela Ugur'un sadece ML pozisyonundaki CA'si 125
    AML pozisyonundaki CA'si 126
    WBL pozisyonundaki CA'si 110
    AMC pozisyonundaki CA'si 117

Yani bir cok pozisyon oynadigi icin AML pozisyonunda 126 CA'lik performans gostermesi icin, ona verilen 120'lik CA yeterli kaliyor. Bunun nedeni de her pozisyonun ozelliklere belirli agirliklar vermesi ve birbirinden farkli agirliklari olan pozisyonlar birlestiginde oyuncularin CA'si beklenilen seviyede olursa oyuncunun abartili olmasi.

Mesela MR oynayan ama zaman zaman da DR oynayan bir oyuncuyu dusunelim.

Hizlanma ozelliginin DR pozisyonunda oynayan bir oyuncu icin agirligi mesela 4.00
    MR pozisyonunda oynayan bir oyuncu icin ise hizlanma ozelliginin agirligi 5.00

Diyelim ki bu oyuncunun CA sadece MR olarak 125. Bu oyuncuya DR pozisyonunu da eklediginizde MR pozisyonundadaha onemli olan hizlanma ozelliginin ortalama agirligi 5.00'dan 4.50'ye dusuyor. Yani bir bakima, hizlanma ozelliginin her 1 puani icin, MR olan oyuncunun CA'sina 5 degerinde etki ediyor ancak hem DR hem de MR olan oyuncu icin yukselme ozelliginin etkisi 4.50 oluyor. Boylece ayni 125 CA'li oyuncunun pozisyonuna DR eklendiginde, ozellikleri ile CA'nin birbirini tutmasi icin ozelliklerin yukselmesi gerekiyor. Oyuncu DR'de oynayabildigi icin daha kaliteli bir oyuncu haline gelmedi. Sadece bir pozisyonda daha oynarken kendini rahat hissettigi eklendi. Yani bu durumda DR'de eklendiginde, oyuncunun 125'lik CA'sina uyan ozellikler abartiliyor. Mesela Dani Alves'de de bu nedenle bir cok ozellik fazla yuksek ve abartili duruyor. Bazi arastirmacilar buna dikkat edecek ve bunun onune gececek ilgiyi gosteriyor, bazilari ise gostermiyor.

Yani bir bakima bir oyuncu ne kadar cok pozisyonda oynarsa, belirli CA'ya gore ozelliklerine verilebilecek puan sayisi artiyor. Ancak bu tamamen agirliklari birbirinden cok farkli pozisyonlara sahip oyuncularda gerceklesiyor. Bek ve kanat oyunculari, bek ve on liberolar, AMC ve DM'ler, DC ve bekler, ST ve DC'ler bundan ozellikle etkilenen oyuncular. Amac mac motorunda performansi ayarlamak ise, ozellikleri mantikli seviyelerde tutmak en onemlisi. CA bu tip durumlarda ikinci planda kaliyor.

ingiltere, italya, ispanya ligleri + large db de dahi takımların 4. kalecisi çıkmasına rağmen çıkmayan gökhan gönül hakkında neler düşünüyorsunuz acaba ? sevgiler.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

ben gökan gönülün ca sınında pa sınında çok az olduğunu düşünüyorum bi bakın wederson 128 gökhan gönül 120 ca da bu çok kötü bence gökhanın ca sı 130 pa sı 160 olmalı
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Positioning 11, tackling 12, marking 7 olmalı. Onun dışında, formunu sezon sonuna kadar korursa mental özelliklerinden birkaçı da artış göstermeli.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

manisa maçından sonra ki görüşleriniz nelerdir?

benim maçı izleme fırsatım olmadı...ama özet görüntülerde uğur un birkaç hareketi vardı ve kestiği ortalar tam isabet...iki kişiyi geçip aurelio çıkarmasıda dribbling yapamıyor diyenleri düşündürür herhalde...

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Ben Ugur'un yeteneksiz oldugunu iddia etmiyorum. Acik acik ligimizin ust tabakalarindaki bir oyuncu Ugur buna itirazim yok. Benim itirazim yildiz olmayan bir oyuncudan yildiz yaratma cabasi. Ugur belli fiziksel ozellikleri olan, ancak bu fiziksel ozellikleri teknik/zihinsel zaaflarla susleyen bir oyuncu. Bu onun kotu bir oyuncu oldugunu gostermez. Kullanilmasi gerektigi gibi kullanildigi zaman da yararli olur Ugur, hem gercekte hem de oyunda.

Ancak Ugur hangi takima koyarsan koy, super performans gosterecek ozelliklere sahip bir oyuncu degildir. Her stilin adami degildir. Dikkat ediniz, Ugur ofansif oynamayi seven, one gectikten sonra bile ofansif oynayan bir Sevilla karsisinda iyi performans gosterdi. Ilk mactaki kadrosundan 7 oyuncu cikartip Istanbul'a gelen CSKA karsisinda bir tane gol Alex'in guzel pasi sayesinde, digerini de hic olmayacak sekilde kafa ile atti (hic olmayacak sekilde cunku 90. dakikada markaj falan kalmamisti zaten CSKA'da - top izliyorlardi - Tipki Galatasaray'in Liverpool karsisinda 3-0'dan 3-2'ye getirdigi maclarda Sabri'nin ortalari gibi).

Motive olmus futbolcu, iyidir, hostur, guzeldir ancak bu oyuncu iyi yapamadigi seyleri ancak sansi yagver giderse yapar. Ugur Boral'in genel cizgisi ligimizde iyi oyuncularin arasinda olmasi icin yeterli. Ancak ne ligimizin yildizi olmasi icin yeterli degil. Sunu da unutmamak lazim ki hiz ve hatta hizlanma, bir oyuncunun bir cok zaafini kapatabilen bir ozellik. Hizli oyuncu iyi top teknigi olmasa da, topu ileriye tepip hizlanmasi ile rakibi gecebilir ancak hizli olmayan oyuncunun boyle bir sansi yoktur. Hizli oyuncu rakibin arkasindan yetisip, topu olumlu kullanmasini engelleyebilir ancak hizli olmayan oyuncu iyi pozisyon almak, taktiksel disiplini daha fazla gostermek zorundadir, hizli oyuncu takim arkadasinin attigi kotu pasa yetisebilir ancak yavas oyuncunun boyle bir sansi yoktur, hizli oyuncu rakibin zaaflarini kapatmasina zaman birakmayacagi icin etkili olabilir. Sevilla karsisinda Ugur, Dani Alves'i gectikten sonra karsisina gelmesi gereken Escude'nin gobekte beklemeye devam ettigini gozlemledik hep. Sevilla'nin defans anlayisi bu idi. Defansta kayma, yardimlasma, iletisim vasat seviyede idi, konsantrasyon bozuktu. Bunu ben degil, Sevilla'li oyuncularin kendileri yabanci medyaya soyluyor.

CA'da artis konusuna gelince. Su anki arastirma sisteminde eger SI benim de belirttigim hatalari duzeltmezse CA'da artis yapilamaz. Nedeni de su. Ugur Boral oyunda AML, ML, WBL ve AMC oynayabilen, bu farkli pozisyonlari 11 seviyesinin ustunde bir degerde oynayabildigi icin ve ozelliklerinin seviyeleri nedeniyle zaten CA'sina gore daha yuksek ozellikler sahibi olabilen bir oyuncu.

Mesela Ugur'un sadece ML pozisyonundaki CA'si 125
    AML pozisyonundaki CA'si 126
    WBL pozisyonundaki CA'si 110
    AMC pozisyonundaki CA'si 117

Yani bir cok pozisyon oynadigi icin AML pozisyonunda 126 CA'lik performans gostermesi icin, ona verilen 120'lik CA yeterli kaliyor. Bunun nedeni de her pozisyonun ozelliklere belirli agirliklar vermesi ve birbirinden farkli agirliklari olan pozisyonlar birlestiginde oyuncularin CA'si beklenilen seviyede olursa oyuncunun abartili olmasi.

Mesela MR oynayan ama zaman zaman da DR oynayan bir oyuncuyu dusunelim.

Hizlanma ozelliginin DR pozisyonunda oynayan bir oyuncu icin agirligi mesela 4.00
    MR pozisyonunda oynayan bir oyuncu icin ise hizlanma ozelliginin agirligi 5.00

Diyelim ki bu oyuncunun CA sadece MR olarak 125. Bu oyuncuya DR pozisyonunu da eklediginizde MR pozisyonundadaha onemli olan hizlanma ozelliginin ortalama agirligi 5.00'dan 4.50'ye dusuyor. Yani bir bakima, hizlanma ozelliginin her 1 puani icin, MR olan oyuncunun CA'sina 5 degerinde etki ediyor ancak hem DR hem de MR olan oyuncu icin yukselme ozelliginin etkisi 4.50 oluyor. Boylece ayni 125 CA'li oyuncunun pozisyonuna DR eklendiginde, ozellikleri ile CA'nin birbirini tutmasi icin ozelliklerin yukselmesi gerekiyor. Oyuncu DR'de oynayabildigi icin daha kaliteli bir oyuncu haline gelmedi. Sadece bir pozisyonda daha oynarken kendini rahat hissettigi eklendi. Yani bu durumda DR'de eklendiginde, oyuncunun 125'lik CA'sina uyan ozellikler abartiliyor. Mesela Dani Alves'de de bu nedenle bir cok ozellik fazla yuksek ve abartili duruyor. Bazi arastirmacilar buna dikkat edecek ve bunun onune gececek ilgiyi gosteriyor, bazilari ise gostermiyor.

Yani bir bakima bir oyuncu ne kadar cok pozisyonda oynarsa, belirli CA'ya gore ozelliklerine verilebilecek puan sayisi artiyor. Ancak bu tamamen agirliklari birbirinden cok farkli pozisyonlara sahip oyuncularda gerceklesiyor. Bek ve kanat oyunculari, bek ve on liberolar, AMC ve DM'ler, DC ve bekler, ST ve DC'ler bundan ozellikle etkilenen oyuncular. Amac mac motorunda performansi ayarlamak ise, ozellikleri mantikli seviyelerde tutmak en onemlisi. CA bu tip durumlarda ikinci planda kaliyor.

ömer FM 2008 in hem 8.0 de ve ondan sonra çıkan eklentilerde oynadım aslında hepsinde uğur gayet iyiydi..

uğurun bir özelliği şu pa sı 150 olan bir oyuncu ilk bakışta şimdi aman 150 nedir 160 ı hak ediyor diyenler çıkacaktır ama sanırım uğurun consistensy mi ydi yanılmıyorsam..yani yeteneğini oyuna yansıtabilme konusunda diğer oyunculardan bir adım önde gibiydi..veya benim oturttuğum takıma çok uydu oyuncu artık bilmiyorum nedendir ama şunu söyleyim..aynı oyunda sağ kanadımda mehmet topuzu sol kanadımda uğur boralı kullandım...

mehmet topuz 160 larda bir PA sahibi bildiğim kadarı ile Uğurdan 10 puanı aşkım bir fazlası var..ama oyunda uğur boral hiçte mehmet topuzdan geri kalmadı. dediğim gibi belki benim taktiğime belki çok oturmuştur ama şunu anlatmak istiyorum..2007 de uğur çok iyi bir oyuncu değildi..ya kiralar ya satardım ki bazen alıcı çımazdı..ama son yapılan değişikliklerden sonra UĞUR BORAL FM standartlarında sol kanatta oynatabileceğiniz en iyi türk oyuncularından biri..takımınıza ve taktiğinize uyduğu takdirde kimsenin şuanki halinden şkayetçi olacağını sanmıyoum...

ama kendimize bir itiraftada bulunalım..uğur boralın değerlerini artırılmasını isteyenler eğer 150 bin dolara aaritalio u alıp oynatıyor ondan sonra uğuru beğenmiyorlarsa şunu söylemek lazım sorun ğurun değerlerinin düşük olmasında değil..doğru düzgün araştırmacılık yapamayıp hak etmeyen adamlara uçuk değer veren yabancı araştıracılarda..benim fikrim şu ki FM de şuan çin uğur iyi kullanılırsa harika bir oyuncu..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

ama kendimize bir itiraftada bulunalım..uğur boralın değerlerini artırılmasını isteyenler eğer 150 bin dolara aaritalio u alıp oynatıyor ondan sonra uğuru beğenmiyorlarsa şunu söylemek lazım sorun ğurun değerlerinin düşük olmasında değil..doğru düzgün araştırmacılık yapamayıp hak etmeyen adamlara uçuk değer veren yabancı araştıracılarda..benim fikrim şu ki FM de şuan çin uğur iyi kullanılırsa harika bir oyuncu..

Tamam ama işte bi çok kişinin karşılaştığı problemde bu zaten takımınızın ne kadar oturmuşsa oturmuş olsun ilk bi kaç sezonda avrupa da kaydadeğer bir başarı yakalamanız çok zor çünkü Avrupa'daki araştırmacıların verdiği puanlarla Türkiye'de ki puanlar kıyaslandığında aşşağı yukarı aynı diyebileceğimiz oyuncular arasında CAlar ve Palar olarak 10 puan civarı farklar var en aşağı...
    Allah aşkına yeni Patchten sonra Fener kadrosuna hiç transfer yapmadan kaç kişi FB ile çeyrek finale çıkabilir şamp. liginde oyunda (kaldı ki Appiah ve Maldonadoyu oynatmadan)...
    Ayrıca eğer Avrupalı araştırmacılar o kadar bol veriosa puanı bence bizim de biraz daha yükseltmemiz lazım ki dengelenebilsin...

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

arkadaşlar bir de şunu eklemek istiyorum...takıldık bir UĞUR BORAL GÖKHAN GÖNÜL eksenine gidiyoruz...evet güzel çıkış yaptılar ve sadece bir fenerbahçeli olarak değil..bir futbolsever olarak çok seviniyorum onların bu çıkışına ama sanki bu forumda..

bu iki oyuncu dışında neredeyse oyuncu tarışmıyoruz..tartışma 3-4 oyuncuyla dönüp duruyor..uğur boral... gökhan gönül....volkan...die diye dönüp duruyoruz..tamam bu oyuncular çıkıştalar ve zaten araştırmacılarımızda bunun farkında...geçen yıllardaki uğur ile gökhan gönüle bakın birde bu yıla bak hatrı sayılı bir ilerlemenin yapıldığı görülüyor..örneğin uğur boral yukarıdada yazdım az sabırlı oynatın uğur boral sol kanadı forse edebiliyor.....

ben birazda diğer oyuncuların tartışılmasınıda istiyorum..mesela aylarca sakat kalıp forma giyemedikten sonra kadroya girip ankaragücü maçında 3-4 tane net pozisyonu çıkaran SEDAR KULBİLGE var.. sakatlıktan yeni çıkmış haftalardır oynamayan bir oyuncu nasıl bu kadar hazır ve formda hiç dikkatinizi çektimi..özellikle ankaragücünün defansın arkasına atılan ani toplarda gol poziyonuna girerken serdarın bunu sezip adeta golü çıkarması beni çok etkiledi..sezgileri iyi olan bir kaleci..ayrıca reflex olarakta mükemmel olmasada gayet iyi ...şuan için CA da bir artış beklemiyorum zaten ama önmüzdeki haftalar serdarı nerelere getirecek volkanın 4 haftaki cezasından sonra tekrar kaleye dönebilecekmi...birlikte göreceğiz..ama serdar muhakkak iyi takp edilmeli...

bence bir diğer patlamada devied ..ya gerçekten anlamıyorum..bu adam niye satılmıyor bir tane taliplisi olmazmı bu oyuncunun tabi belki oyun içindeki bir hatadanmı kaynaklanıyor bilmiyorum ama deiviti gerçekten hak ettiği miktara sattım diyen varsa anlından öpüyorum...tabi asıl tarışma niye satılamaması değil...

asıl tartışmayı mental değerleri üzerinden yapmakta buluyorum..bence deivd ilk geldiği zamandakinden çok farklı değil teknik açıdan..evet ilk oynadığı zamana göre fizik özelliklerinide artırdığı bir grçek ama asıl patlamayı mental özellikleri açısından yaptı diye düşünüyorum..tabi takıma alışması takımdaki brezilyalılıarın ona sahip çıkmasınında etkisi çok...ama herkesin satılmasını istediği deivd bugün fenerin en iyi oyuncularından biri olduysa mental değerlerindeki olulu gelişmenin payı çok büyük ...tabi mental değerlerden kasdettimi ne içini doldurayım...

birincisi cesaret...bravery.. deivd ilk geldiğinde fenerbahçeye topa vurmaya çekinen bir hali vardı uzaktan bu kadar isabetli şutlarını ilk sezonda ben görmedim..belki ben kaçırmıiımdır ama özellikle bu sezon gerçekten kaleye yakın mesafelerden güzel şutlar çıkarıyor..ben bunu deivditin 1 yıla tekniğini geliştirmesine bağlamıyorum..ben bunu takımına ısındıkça cesaretinin artmasına daha kendine güvenen bir yapıya gelmesine bağlıyorum...

mental özelliklerinden ikincisi ise soğukkanlılık..bu deivid sahada adeta gölge gibiydi..son vuruşlarda (hatırlayın fenerbahçe -az maçını boş kaleyeatamadığı pozisyon) becerikliydi ama korkaktı..elbette fenerin kjayseri ve trabzon maçında attığı gollar çok önemliydi ama o zaman girdiği pozisyonlarda şimdiki kadar sakn soğukkanlı ve dolayısıyla hüenerli değildi...şimdi ise soğukkanlılıkla cesareti birleştirdi ve ilk geldiği güne göre bayağı bir mesafe kateeti...

diğer bir önemli yönüde gökhan gönüle olan defansif yardımı bakın gökhanın önünde collin kazım oynadığı zamanlara gökhan o alıştığımız ileri çıkışlarını o kadar kolay yapamıyor..ayrıca zaten gökhan tam da bir DR değil aslında bence MR oynamaya daha uygun bir oyuncu gökhan çok pozisyon hatası yapabiliyor ve arkasına oyuncu kaçırıyor..şimdi buradan GÖKHAN GÖNÜL diye sürekli yazan arkadaşlara söylüyorum..DEİVİD iin yardımı olmasın daha doğrusu önündeki sağ kanata atak oyuncusu koşmayan defans yapmayan bir oyuncu olsun...gökhan bugünki gökhan olamazdı..yan diyorumki. gökhanı gökhan yapan birazda Deividin ona olan yardımı...

tabi yine söylüyorum..ben açıkcası her yazdığı oyuncuya Ca da artış PA da artış yapılsın talebiyle yazmıyorum...deivid te (zaten satamadığımız için mecburen kadroda ) fenerle oynadığım zaman gayet iyi verim aldım..ama şurasında bir gerçekki fenerbahçe nin avrupa macerası sürer ve deivid te şuanki gibi orada oynarsa..sanırım önümüzdeki yıllarda deivid i biz değil avrupalı araştımacılar yapacak değerlerini..çünkü fenerde kalacağını sanmıyorum...

yine fenerde göze gelmeyen ama benim çok ama çok beğendiğim bir lugano var..biraz hırçın ve sert oynayan ve çok kart gören bir oyuncu doğrudur...ama bu adamın peşinden juventus koşmuyormu..italya ligi en iyi defans oyuncularının olduğu ve defansı en güçlü takımların yer aldığı bir lig..ben iddia ediyorum italya liginin orta sıradan bir takımı bile sevilladan çok daha iyi bir defansa sahip meslea bir palermonun udinessenin defansı gayet iyi oyunculardan kurulu ama böyle bir ligin en iyi 4 takımından biri olan juve luganonun peşinde..holosko yu ijuve izliyor diye nasıl yaygara kopartıldığını..forumlda holoskonun bu yüzden ne kadar ön plana çıkarıldığını hatırlıyorumda..juve holosko yu isterken çokca bu oyuncudan bahsedenler luganodan niye bahsetmez..

baz daha somutlaşırsak..lugano FM de türkiye liginin en iyi defans oyuncularından biri buna hiç itirazım yok..ben aslında diğer ülke araştımalarına ve orda oyunculara verilen değerleri alıp kıyas yapmayıda çok sevmem daha öncede dedim başkasının yalnışı bizi ilgilendirmez..ama sadece bir ligde veya toplamda değil fransa ingiltere almanya brezilya ispanya ve daha bir çok ligde lugano ile aynı kalitedeki oyunculara öyle değerler verilmişki hayretler içinde kalıyorum...

örnekmi..mesela mesela italyadan barzagli zaccardo..kötü oyuncularmı ..r..iyi oyunclar tabiii ama lugano 160 pa larda iken bunlar 180 küsür..farka bakarmısınız..mesela bir naldo...kötü oyuncumu hayır ama luganodan çok çok mu iyi..mesela avrupalıların patlayacak patlayacak diye bekledikleri kompany..mesla van den borre mesela pique patlayaclar bekliyoruz ama sonunda araştırmacıların elinde patlayacak gibi bunların hiç değilse bir kısmı....

şimdi arkadaşlar bana bu saydıklarım şöyle iyi böyle iyi demesn bende biliyorum hepsi iyi oyunucu ama inanın (ben öyle inanıyorum en azından) bunlar bizim luganodan song dan çok ta iyi oyuncu değiller...eğer böyle devam ederse açıkcası araştırmacı şeflerden rica edeceğim..eğer FM de bir iki oyuncu için acayip değerler verilirse bu önemli değil..tolere edilebilir..amagenel eğilim bu yöndeyse..çok sayıda ülkede böyle yapılmaya devam edilirse kendi ülkelerinin oyuncularını bu kadar şşireceklerse..bizde durumumuzu bi gözden geçirelim diyeceğim...çok çok iyi bir araştırma ekibimiz var ...bundan kuşkum yok..ama eğer herkes bu eğilimdeyse bizim yaptığımız doğrunun da bir anlamı kalmıyor...çünkü malesef doğrular çoğunluğa göre şeklleniyor blimde değil ama sosyal hayatta.....ve FM bir sosyalleşme aslında dsiğer ülkelerle bizim ülkemiz oyuncularının mukayese edildiği bir ortam yaratıyor...ve biz burada çok hassas davranırken eğer bi çok ülke sürekli aynı şeyi yaparsa bizde durumumuzu gözden geçirelim derim....

luganonun özelliklerine gelince...örneğin pozisyon bilgisi gerçekten mükemmel..defansı organize eden yapısı var..mesela dikkat ediyorum..luganonun yanında edu yokken yasin oynarken bile çok sıkıntı olmuor ama lugano yokta yasin edu varken defans allak bullak...fizik değerleri gayet yerinde hava hakimiyetide oldukça i6yi bir tek defanstan oyun kurma yop çıkarma kabiliyetini çok beğenmiyorum..daha iyi olabilirdi...

luganoya ilişkin diyeceklerim şuki ..lugano şuanda benim gözümde o abartılı italyan brezilya alman defans oyuncularından hiç bir eksiği yok..şuan için pa sında Ca sında bir artış yapılmayadabilir...ama eğer bir kaç yıl daha avrupa ülkeleri ve özellikle brrezilya araştımacıları kendi oyuncularını bu kadar şişkin göstermeye devam edeceklerse...bizde lugano gibi song gibi oyuncularımı konusunda yeniden bir değerlendirme yapmalıyız diyorum...

bu kadar uzun bir yazıyı başından sonuna okum a gayreti gösteren arkadaşlara teşekkür ediyorum...yazdıklarım tabiki benim fikirlerim katılmayan arkadaşlarımıza çok saygı duyuyorum ve kıymetli örüşlerinizide bekliyorum...

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Ugur Boral bu sene ilk defa dogru durust Avrupa kulvarinda yarsiyor!
    belkide gercekten ilk...

Ligdeki maclarda oynadigi maclarla yetiniyordu ve bu ona ne guven veriyordu ne de neyin ne oldugunu bilmiyordu kendi yetenekleri acisindan!

ama UEFA CHAMPIONS LEAGUE GRUP MACLARINin hepsinde nerdeyse oynadi,
    CSKA macinda iki gol atti, topu direkten dondu, topla iyi isler yapt...
    sonra ove ove bitiremedigimiz gulerek fenerin 5 yiyecegi olan bu SEvilla maclarinda her iki mactada DUNYANIN EN IYI SAG KANADINA(navas+alves) sahip olan Sevilla takimini sol kanattan agir hasarlara yol actiran oyunuyla kendine

bir OZ GUVENI GELDI + YETENEGININ FARKINA VARDI, iste bir kac avrupa maci bir futbolcunun ne olup ne olmayacagini aciklayabiliyor...

avrupa maclari gelmeden onceki ugura bakin, simdiki ugura bakin!
    gerekli maclari aldi ve nasil oynadi...

bence ugur artik kendine oz guveni geldigi icin, kendisinin neler yapabilecegini sinav olarak navas ve alvese karsi basariyla gectigi icin ileriye donuk daha umutlu oldugu apacik ortada!

inisli cikisli gafik mutlaka cizer, cunku robot degil insaniz bir kere!

ama ugur ARTIK ESKI UGUR OLMAYACAK BU DA KESIN!

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Bence uğur oyunda gayet gerçekçi bir iki maçlık performans veya düşüşte artmaz bunlar..Uğurun hız, tekniğinde birazda çevikliğinde artış olabilir..

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Ugur Boral bu sene ilk defa dogru durust Avrupa kulvarinda yarsiyor!
    belkide gercekten ilk...

Ligdeki maclarda oynadigi maclarla yetiniyordu ve bu ona ne guven veriyordu ne de neyin ne oldugunu bilmiyordu kendi yetenekleri acisindan!

ama UEFA CHAMPIONS LEAGUE GRUP MACLARINin hepsinde nerdeyse oynadi,
    CSKA macinda iki gol atti, topu direkten dondu, topla iyi isler yapt...
    sonra ove ove bitiremedigimiz gulerek fenerin 5 yiyecegi olan bu SEvilla maclarinda her iki mactada DUNYANIN EN IYI SAG KANADINA(navas+alves) sahip olan Sevilla takimini sol kanattan agir hasarlara yol actiran oyunuyla kendine

bir OZ GUVENI GELDI + YETENEGININ FARKINA VARDI, iste bir kac avrupa maci bir futbolcunun ne olup ne olmayacagini aciklayabiliyor...

avrupa maclari gelmeden onceki ugura bakin, simdiki ugura bakin!
    gerekli maclari aldi ve nasil oynadi...

bence ugur artik kendine oz guveni geldigi icin, kendisinin neler yapabilecegini sinav olarak navas ve alvese karsi basariyla gectigi icin ileriye donuk daha umutlu oldugu apacik ortada!

inisli cikisli gafik mutlaka cizer, cunku robot degil insaniz bir kere!

ama ugur ARTIK ESKI UGUR OLMAYACAK BU DA KESIN!

uğur eski uğur olmayacak demişsin inşallah dediğin olur ...ama sevillanın sağ kanadı dünyanın en iyisimi tartışılır ofansif anlamda belki ama defansif anlamda kesinlikle hayır..zaten defansif açıdan dünyanın en iyisi olsa uğurun bu kadar ön plana çıkabileceğini sanmıyorum...ama malesef konuyu uğurdan başka diğe futbolculara çekmeye çalıştım bir önceki yazıylaama sanırım zor olacak....

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

şimdi arkadaşlar bana bu saydıklarım şöyle iyi böyle iyi demesn bende biliyorum hepsi iyi oyunucu ama inanın (ben öyle inanıyorum en azından) bunlar bizim luganodan song dan çok ta iyi oyuncu değiller...eğer böyle devam ederse açıkcası araştırmacı şeflerden rica edeceğim..eğer FM de bir iki oyuncu için acayip değerler verilirse bu önemli değil..tolere edilebilir..amagenel eğilim bu yöndeyse..çok sayıda ülkede böyle yapılmaya devam edilirse kendi ülkelerinin oyuncularını bu kadar şşireceklerse..bizde durumumuzu bi gözden geçirelim diyeceğim...çok çok iyi bir araştırma ekibimiz var ...bundan kuşkum yok..ama eğer herkes bu eğilimdeyse bizim yaptığımız doğrunun da bir anlamı kalmıyor...çünkü malesef doğrular çoğunluğa göre şeklleniyor blimde değil ama sosyal hayatta.....ve FM bir sosyalleşme aslında dsiğer ülkelerle bizim ülkemiz oyuncularının mukayese edildiği bir ortam yaratıyor...ve biz burada çok hassas davranırken eğer bi çok ülke sürekli aynı şeyi yaparsa bizde durumumuzu gözden geçirelim derim....

Yazını okudum ve özellikle bu kısım benimde dile getirdiğim bir şey. Evet biz belki doğruyu yapıyoruz ama diğer ülkelerle kıyas yapınca acayip farklar ortaya çıkıyor. GS araştırma kısmında yazmıştım oyunda fenerin sevillayı elemesi neredeyse imkansız. Açtım baktım editörden ilk 16 oyuncuda 30 CA fark var. Ama gerçekte şansları neredeyse eşitti ve nitekim her iki maçta aynı skorla bitti. Benim merak ettiğim ortada bir SI kriteri vardır doğrudur herkes uyarsa oyunda çok güzel olur ama neredeyse aynı dediğin oyuncular 10 puan daha iyi. SI olayın bu tarafını görmüyor mu bunun için hiç yaptırımı yok mu anlamış değilim. Sevilladan açıldı madem adamların defansı Drago 154 Escude 152. Acaba bu adamlar dediğin gibi Lugano yada songdan çok mu iyiler ama 10 puan fark var bunun için bişeyler yapılmalı.

Sheriff Misafir

Ben geldim yazacağım ama Ömer abi yine kızacak bana ama benim sene başından beri ısrarla söylediklerimi şimdi benimle birlikte bir çok kişi söylüyor..

Daniel Alves.. Oyunun en iyi sağ bek hata en iyi oyuncularından biri bile diyebiliriz.. Uğur, Alves karşısında hiç ama hiç zorlanmadı, her mücadelede ezdi her bire bir kalmalarında süründürdü, ben Uğur'un bunları yapabileceğini bilmiyormuydum, tabiki biliyordum çok söyledim Ömer abi dedim dribling+hız çok yüksek bu adamda dedim diğer özellikler düşsün tamam ama dribling ve hız yükselsin dedim.. Bu adam ayağını raket gibi kullanır çok iyi falso verir çok sert vurur dedim, dedim dedim dedim.. Ama herkes beni sen fanatiksin şöylesin böylesin diye suçladı.. Sorarım size Capel'den herkes korkuyordu, herkes Capel hakkında uyarıyordu, Ersen Martin'e sordular en tehlikeli oyuncularından biri Capel dedi yere göğe sığdıramadılar, Dani Alves'in Gökhan'dan iyi olduğunu ve Capel'in de Uğur'dan iyi olduğunu düşünürsek neden ozaman Capel neredeyse hiç Gökhan'ı geçemedi de Uğur neredeyse her pozisyonda Alves'i geçti? Neden bugün avrupa Uğur'u konuşuyor? Uğur'un şaşırtıcı ayak hareketleri yapabildiğini biliyorum bir çok kez şahit oldum buna.. Uğur, Alves'i geçmek için bu hareketlere bile ihtiyaç duymadı..

Bana hep fanatik dediniz formanı çıkar dediniz.. Benim üzerimde forma falan yok bence ne gördüysem ne izlediysem burada onu yazdım.. Sağolsun Uğur'da yüzümü kara çıkarmadı ve aslanlar gibi çıktı sahaya yapabileceği herşeyi yaptı.. Cengiz bence önümüzdeki sene tabi Uğur hala bizde kalırsa özelliklerini özelliklede belirgin özelliklerini bir gözden geçir derim.. Gerekirse CA'da yükselmeli hatta..

Sayfa 2 / 34 İlkİlk 123412 ... SonSon

Mesaj Yetkileri