Sayfa 3 / 34 İlkİlk 1234513 ... SonSon
61 ile 90 arası toplam 1016 sonuç

Konu: [TSL] Fenerbahçe Araştırması FM2008 - 8.0.2

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Yazını okudum ve özellikle bu kısım benimde dile getirdiğim bir şey. Evet biz belki doğruyu yapıyoruz ama diğer ülkelerle kıyas yapınca acayip farklar ortaya çıkıyor. GS araştırma kısmında yazmıştım oyunda fenerin sevillayı elemesi neredeyse imkansız. Açtım baktım editörden ilk 16 oyuncuda 30 CA fark var.
    Kasimpasa ile Galatasaray arasinda da 30 puan fark var en iyi 16 oyuncunun CA ortalamasinda. Ama tabii her oynadigi macta Galatasaray Kasimpasa'ya fark atti degil mi?

Sampiyonlar liginde Rosenborg Valencia'yi iki defa 2-0'lik skorlarla yendi. CA ortalama farki 40'dan fazla.

Olympiakos 134 civarindaki CA ortalamasi ile, 151 ortalamali Werder Bremen'i ve 148 ortalamali Lazio'yu eledi sampiyonlar ligi gruplarinda.

Buyuk ulkelerin ortalama takimlarinda biraz sisirme sozkonusu. Ancak CA acisindan Fenerbahce'de en buyuk eksik, Zico'nun CA'si bence.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Dani Alves'in Gökhan'dan iyi olduğunu ve Capel'in de Uğur'dan iyi olduğunu düşünürsek neden ozaman Capel neredeyse hiç Gökhan'ı geçemedi de Uğur neredeyse her pozisyonda Alves'i geçti? Neden bugün avrupa Uğur'u konuşuyor? Uğur'un şaşırtıcı ayak hareketleri yapabildiğini biliyorum bir çok kez şahit oldum buna.. Uğur, Alves'i geçmek için bu hareketlere bile ihtiyaç duymadı..
    Taktiksel farkliliklari goz onunde tutmazsan tabii bu goruntu cikar. Bir takim defansta cok adamla bekliyor, rakibin kanatlari kullanmasini tikamak icin variyla yoguyla ugrasiyor. Diger takim devamli ofansi dusunuyor ve rakibi acmaya ugrasiyor. Sonucta daha iyi kontra atak yapan takim da kazaniyor. Ancak her ne olursa olsun, iki macta da defansif oynayan takim 5 gol yiyor, ofansif oynayan takim da 5 gol yiyor. Ugur kosacak bos alan buluyor cunku Sevilla'nin sag beki ofansi daha cok dusunuyor. Capel'in karsisindaki Gokhan'in agirlikli gorevi ise savundugu bolgeden ayrilmamasi, Capel'in etkili olmasini engellemesi.

Bu mantikla yola cikarsak Fenerbahce'yi yenen Bursaspor'u da tepelere cikartmamiz gerekir. Edu ve Lugano'yu rahatsiz etmeyi basaran Sinan'i bu iki oyuncudan daha iyi veya benzer seviyede yapmamiz gerekir. Ama bir gercek var ki, Bursaspor'un ilk yapmak istedigi rakibini oynatmamak sonra da gol bulmakti. Benzer bir futbolu Fenerbahce Sevilla karsisinda oynadi.

Peki varsayalim ki skor 2-0 olduktan sonra Fenerbahce toparlanamadi. Ofansif oynamaya basladi ve arkada birakilan bosluklari Sevilla iyi degerlendirdi ve mac 7-0 bitti. Bu sefer butun Fenerbahce'li oyunculari dusurmek mi gerekirdi? Yoksa bu konuda Zico'nun bir hata yaptigi mi one cikardi.

Galatasaray Leverkusen'e 5-1 yenildi. Oyuncularin eksikliklerinden mi yenildi, yoksa rakip sahada daha kontrollu bir oyunu benimsemeyen bir Feldkamp ve sahada kosacak halleri kalmamis oyuncular yuzunden mi yenildi?

Fenerbahce, Sevilla karsisinda haddini bilerek oynadi, Sevilla'dan daha fazla yardimlasti, deansta acik vermemek icin oyuncular birbirine yakin oynadi, defansin arkasina kosu yapan oyunculari ozellikle Alex topla cok iyi bulusturdu, duran toplari iyi degerlendirdi ve penaltilarla tur atladi.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Bu mantikla yola cikarsak Fenerbahce'yi yenen Bursaspor'u da tepelere cikartmamiz gerekir. Edu ve Lugano'yu rahatsiz etmeyi basaran Sinan'i bu iki oyuncudan daha iyi veya benzer seviyede yapmamiz gerekir. Ama bir gercek var ki, Bursaspor'un ilk yapmak istedigi rakibini oynatmamak sonra da gol bulmakti. Benzer bir futbolu Fenerbahce Sevilla karsisinda oynadi.

abi sen ezbere mi yorum yapıyorsun...bursaspor maçında as takımdan sadece aurelio oynadı...oda maldonado ısınırken sakatlandı...

yani yazdıkların acaba bilerek mi yazıyorsun yoksa feneri sevmediğin için mi tam çıkartamadım...(hangi takımı tuttuğunu bilmiyorum)

herkes uğur hakkında olumlu görüş bildirirken sen tek başına savunuyorsun...yani avrupa şişirirken bizimkilerin altta kalması türkiye ligini oynanmaz hale getiriyor avrupada nefret ediyorum çünkü futbolcuların özelliklerine baktığımda...kaç senedir de böyle...adamlar şişirdikçe şişiriyor...lütfen artık bırak doğruculuğu adamlar her sene böyle yapıyor...

Sheriff Misafir

Taktiksel farkliliklari goz onunde tutmazsan tabii bu goruntu cikar. Bir takim defansta cok adamla bekliyor, rakibin kanatlari kullanmasini tikamak icin variyla yoguyla ugrasiyor. Diger takim devamli ofansi dusunuyor ve rakibi acmaya ugrasiyor. Sonucta daha iyi kontra atak yapan takim da kazaniyor. Ancak her ne olursa olsun, iki macta da defansif oynayan takim 5 gol yiyor, ofansif oynayan takim da 5 gol yiyor. Ugur kosacak bos alan buluyor cunku Sevilla'nin sag beki ofansi daha cok dusunuyor. Capel'in karsisindaki Gokhan'in agirlikli gorevi ise savundugu bolgeden ayrilmamasi, Capel'in etkili olmasini engellemesi.
    Hayır abi kesinlikle bu konuda katılmıyorum sana.. Birebir kalınan pozisyonlarda taktikle ne alakası varki.. Alves ileride kaldığında veya pozisyonunu kaybettiği anlardan bahsetmiyoruzki.. Aynı şekilde Gökhan Gönül'de bir çok kez Capel'le birebir mücadelelerin çoğundan galip ayrıldı.. Hemde Capel çok rahat durumlarda topla buluştuğu anlarda bile geçemedi.. Herhalde birebir de oyuncu karşındayken seni geçmesine izin ver gibi bir taktik almış olmsı imkansızdır, veya birebirde oyuncunun üstüne git ama çalım atma gibi bir taktikte vermiş olamaz.. Bu durumda Alves her ne kadar hücum düşünsede savunmada birebir kaldığında bu kadar rahat geçirmemesi lazımdı Uğur'u.. Dünyanın en iyi sağ bekinden bahsediyoruz burda(!)(bu görüşede katılmıyorum, İspanyol araştırmacıların çok büyük bir hatası olarak değerlendiriyorum açıkcası).. Bütün defansif özellikleri dökülen Gökhan Gönül'de Capel'i geçirmedi..

Bursa maçını izlemedim ama Sinan eğer pozisyonların %95'inde(birebir pozisyonlar için) bizim savunmayı zorlanmadan geçtiyse Sinan'ın da dribling'i yada artık nasıl geçtiyse hızıylamı tekniğiylemi o özellikler yükseltilmeli..

Birde bu yabancı ülke futbolcularını eleştirebileceğimiz bir başlık açılması gerektiğini düşünüyorum Ömer abi.. Böyle birşeyi uygun görürmüsün?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Kasimpasa ile Galatasaray arasinda da 30 puan fark var en iyi 16 oyuncunun CA ortalamasinda. Ama tabii her oynadigi macta Galatasaray Kasimpasa'ya fark atti degil mi?

Sampiyonlar liginde Rosenborg Valencia'yi iki defa 2-0'lik skorlarla yendi. CA ortalama farki 40'dan fazla.

Olympiakos 134 civarindaki CA ortalamasi ile, 151 ortalamali Werder Bremen'i ve 148 ortalamali Lazio'yu eledi sampiyonlar ligi gruplarinda.

Buyuk ulkelerin ortalama takimlarinda biraz sisirme sozkonusu. Ancak CA acisindan Fenerbahce'de en buyuk eksik, Zico'nun CA'si bence.
    Tmmda şampiyonluk maçı olsa GS Kasımpaşa karşısında öyle oynamaz, yani CL lmaçı olsa da oynamaz. Örnekleri sen vermişsin Olimpiyakos gerçekte elemiş ama oyunda eleme şansı nedir, Aynı şey FB için de geçerli tmm FB Sevilladan iyi değil ama 30 puanlık farkda bence yok. Yani örnek verdiğim adamlara baksana en kötü bçlgeleri defansları ama onda bile FBden iyi.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Hayır abi kesinlikle bu konuda katılmıyorum sana.. Birebir kalınan pozisyonlarda taktikle ne alakası varki.. Alves ileride kaldığında veya pozisyonunu kaybettiği anlardan bahsetmiyoruzki.. Aynı şekilde Gökhan Gönül'de bir çok kez Capel'le birebir mücadelelerin çoğundan galip ayrıldı.. Hemde Capel çok rahat durumlarda topla buluştuğu anlarda bile geçemedi.. Herhalde birebir de oyuncu karşındayken seni geçmesine izin ver gibi bir taktik almış olmsı imkansızdır, veya birebirde oyuncunun üstüne git ama çalım atma gibi bir taktikte vermiş olamaz.. Bu durumda Alves her ne kadar hücum düşünsede savunmada birebir kaldığında bu kadar rahat geçirmemesi lazımdı Uğur'u.. Dünyanın en iyi sağ bekinden bahsediyoruz burda(!)(bu görüşede katılmıyorum, İspanyol araştırmacıların çok büyük bir hatası olarak değerlendiriyorum açıkcası).. Bütün defansif özellikleri dökülen Gökhan Gönül'de Capel'i geçirmedi..

Birde bu yabancı ülke futbolcularını eleştirebileceğimiz bir başlık açılması gerektiğini düşünüyorum Ömer abi.. Böyle birşeyi uygun görürmüsün?
    Bende Gökhanın Capeli geçirmemesi olayına tam katılmıyorum adam bir çok kez gökhanı geçti,ama kapatmasını iyi bildiler o kadar ani hareket yapıyor ki soldan geldiğinde herkesi zor duruma düşürebiliyor. Bir çok kişiye sarı kart çıkardı her ne kadar abartsa da faul almasını iyi biliyor..
    Last edited by mkkadi : 10.Mart.2008 at 18:38 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by shadowrefree View Post
    abi sen ezbere mi yorum yapıyorsun...bursaspor maçında as takımdan sadece aurelio oynadı...oda maldonado ısınırken sakatlandı...

yani yazdıkların acaba bilerek mi yazıyorsun yoksa feneri sevmediğin için mi tam çıkartamadım...(hangi takımı tuttuğunu bilmiyorum)

herkes uğur hakkında olumlu görüş bildirirken sen tek başına savunuyorsun...yani avrupa şişirirken bizimkilerin altta kalması türkiye ligini oynanmaz hale getiriyor avrupada nefret ediyorum çünkü futbolcuların özelliklerine baktığımda...kaç senedir de böyle...adamlar şişirdikçe şişiriyor...lütfen artık bırak doğruculuğu adamlar her sene böyle yapıyor...
    Ezbere degil, sadece son 2-3 maca bakmadan yaziyorum. Fenerbahce'yi sevmemem gibi bir durum da yok acikcasi. Alex'in abartili oldugunu savunan bir cok Galatasaray taraftari bu konuda yazarken, Alex'in cok mantikli seviyede oldugunu da yazan bendim..

Bu sefer Ugur iki mac iyi oynadi diye birdenbire herkez ortaya cikti. Sezon baslarken de Ugur'un hazirlik maclarindaki performansina bakarak herkez Ugur bu takimin en iyi oyuncusu demeye kadar getirildi. Yarin Ugur cok kotu performans gostermeye baslayip, takimdan yollanirsa veya sezon sonunda teknik direktor degisikligi olup Ugur forma yuzu gorememeye baslarsa da bu sefer abartili oldugunu iddia eden kisiler ortaya cikacaktir.

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Yine abartmayalim lütfen, Türk futbolu cok geride bunuda inkar etmeyelim. Eger burda Fenerbahce Sevilla'yi nasil ve neden eledi olayindan konusuyorsak, bunlari bi aciklayim sonra tartismaya devan edin.

Sevillan'in teknik direktörü, Manolo Jimenez.... Sevillanin basina gelmeden önce kaciniz taniyordunuz ,ha? Ilk kez bir takim yöneten bir antrenör, Tecrübesiz bir adam bu Manolo Jimenez. Herkesi burda Fenerbahce'nin "müthis zaferini'nde övgü ile bahsediyor.." , ama asil suc Jimenez'in... Jimenez Fenerbahce'yi kücümsedi ve bunun hesabini elenerek ödedi.

Jimenez Quique Flores'in Valencia'da yaptigini yapmak istiyor, Rakibinini üstüne cekmek sonra hiz kontratakla vurmak.

Simdi bir Sevillanin Forvetlerine bakinizi, iki üst düzey forvet. Kanoute ve Fabiano.. Külübede daha Chevanton, Arouna Kone gibi yildizlarida var...
    Ortasahasina bir bakin.. Ortada iki yönlü oyuncular, Keita ve Poulsen. Kanatlarda Capel ve Navas. Simdi bu kadro ile normal birisi defansifmi yok ofansifmi futbol oynar??

Bide simdi karsilaralim Jimenez'in taklit etmeye calistigi takimi.. Valencia.. Floresin yönetiminde defansif ama hizli kontratak yapan bir takimdi. Valencia'da kimler vardi?

Forvet hatti tartisilmaz, Cok kolay adam gecen David Villa ve Hava hakimiyeti süper olan Morientes.

Ortasaha'da kimler vardi. göbekte yine iki yönlü futbolcular Albelda-Baraja ikilisi.. Kanatta? Hizli ve cok olay adam eksilte bilen 2 futbolcu.. Silva ve J o a q u i n. Bu ortasaha Kontratak futboluna cok ve cok uygun. Kanatlari ari gibi isleyen, forvette Hizli ve kolay adam eksilten bir forvet.
    Defansta göbekte Yillarin tecrübesi kalitesi tartisilmaz Ayala var. Defansin krali, az hata yapan ve kritik goller atan birisi.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Simdi gelelim Fenerbahce nasil Sevilla'yi eledi? Amätör bir T.D, Havalarda ucusan futbolcular, Yanlis sistememle oynayan takim= Kaos..

Sevilla kanatlardan gelmeye calisdi daha fazla, bekleride kanat oyunculardan fazla ataga yardimda bulundu... Bide Fenerbahcenin golleri duran toplardan gelmedimi? geldi.. Ugur Boral hakkinda sunlar söyleyim, iyi futbolcu tamam ama devaliligi yok ve her takima karsida böyle oynamasi imkansiz.. Yine tekrarliyorum, Ugur dar alanda birsey yapamaz, bos alan buldugunda cok iyi ama dar alanda hic bir etki gösteremiyor, cünkü yapamiyor.

Yinede Hizi 15-17, hizlanma ise 17-19 olabilir.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Uğuru Dani aLvesi geçiyor diye fazLa abartmamak gerek. Dani aLves neden en iyi sağ bek oyuncuLarından birisi oLarak geçiyor ona bakmak gerek. Defansif yönü çok iyi oLduğu için mi yoksa mevkisinin durumuna rağmen iLeriye doğru çok iyi gidip geLen, iyi orta yapan, topLa beraber iyi gidebiLen, iyi duran top kuLLanan bir oyuncu oLduğu için çok iyi ama defansif yönden bakıLdığı zaman standartLarın da aLtında yetenekLere sahip. Zaten seviLLa nın yeniLdiği ve puan kaybettiği maçLara bakıLdığında en büyük sıkıntıyı o mevkii den yaşadığını görebiLiriz.

Top sürebiLme yeteneği ve boş aLanda iyi gidebiLen herkes o durumda aLves i zor durumda bırakabiLirdi. Uğur o kadar da değiL diyorum ve görüşLerimi bitiriyorum.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

sevillanın küçümsemesine katılıyorum...ama fenerin elde ettiği başarıyıda böyle gölgelemek hiç hoş değil bence...yani bunların hepsi olmasa fener sevillayı eleyemezdi havası yaratıyorsun...

duran top gollerine gelince..fenerin 3 sevillanın 2 duran toptan golü var...ilk maçda tek duran toptan gol attık...sevillanın attığı ilk gole edu yardım etti...ikinci golde kornerde adam paylaşmadki hataydı...burada yenen ilk iki golü anlatmaya gerek yok...demekki fener daha başarılı atak organizasyonları yaptığını gösterir...

uğurun devamlılığı hakkında ileri haftalarda konuşalım...ilk sevilla maçında mükemmel oynadı...sonra bursa maçında sonradan girdi...gs maçı malum...ankaragücünde takım olarak kötüydüler...son iki maçta maçın yıldızı seçildi...bundan sonra gelecek haftalara bakalım...

dar alanda birşey yapamadığınıda katılmıyorum...ayağına bir alex olmasa kadar hakim taç çizgisinde neler yapabiliceğini her iki maçda da gösterdi...

Uğur dedim de... Bu genç kardeşimiz Türkiye sınırlarını fazlasıyla zorlamaya başladı. Büyük ihtimalle Avrupa'nın en büyük takımlarından teklif alacaktır. Yaptığı çalımlar, driplingler, sürati, kuvveti ve buna bağlı olarak arkadaşlarına asist olarak gönderdiği toplar... Hepsi mükemmel. Dünya zaten böyle futbolcuları arıyor.

bu yazıyı bugünkü pasfotomaç gazetesinde selçuk yula nın köşe yazısında okuyabilirsiniz...ki dün maratonda da adamı öve öve bitiremediler...ki bu adamlar futbola yıllarını vermişler...biz biliyoruzda onlar mı bilmiyor...

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by YusufT View Post
    Yine abartmayalim lütfen, Türk futbolu cok geride bunuda inkar etmeyelim. Eger burda Fenerbahce Sevilla'yi nasil ve neden eledi olayindan konusuyorsak, bunlari bi aciklayim sonra tartismaya devan edin.

Sevillan'in teknik direktörü, Manolo Jimenez.... Sevillanin basina gelmeden önce kaciniz taniyordunuz ,ha? Ilk kez bir takim yöneten bir antrenör, Tecrübesiz bir adam bu Manolo Jimenez. Herkesi burda Fenerbahce'nin "müthis zaferini'nde övgü ile bahsediyor.." , ama asil suc Jimenez'in... Jimenez Fenerbahce'yi kücümsedi ve bunun hesabini elenerek ödedi.

Jimenez Quique Flores'in Valencia'da yaptigini yapmak istiyor, Rakibinini üstüne cekmek sonra hiz kontratakla vurmak.

Simdi bir Sevillanin Forvetlerine bakinizi, iki üst düzey forvet. Kanoute ve Fabiano.. Külübede daha Chevanton, Arouna Kone gibi yildizlarida var...
    Ortasahasina bir bakin.. Ortada iki yönlü oyuncular, Keita ve Poulsen. Kanatlarda Capel ve Navas. Simdi bu kadro ile normal birisi defansifmi yok ofansifmi futbol oynar??

Bide simdi karsilaralim Jimenez'in taklit etmeye calistigi takimi.. Valencia.. Floresin yönetiminde defansif ama hizli kontratak yapan bir takimdi. Valencia'da kimler vardi?

Forvet hatti tartisilmaz, Cok kolay adam gecen David Villa ve Hava hakimiyeti süper olan Morientes.

Ortasaha'da kimler vardi. göbekte yine iki yönlü futbolcular Albelda-Baraja ikilisi.. Kanatta? Hizli ve cok olay adam eksilte bilen 2 futbolcu.. Silva ve J o a q u i n. Bu ortasaha Kontratak futboluna cok ve cok uygun. Kanatlari ari gibi isleyen, forvette Hizli ve kolay adam eksilten bir forvet.
    Defansta göbekte Yillarin tecrübesi kalitesi tartisilmaz Ayala var. Defansin krali, az hata yapan ve kritik goller atan birisi.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Simdi gelelim Fenerbahce nasil Sevilla'yi eledi? Amätör bir T.D, Havalarda ucusan futbolcular, Yanlis sistememle oynayan takim= Kaos..

Sevilla kanatlardan gelmeye calisdi daha fazla, bekleride kanat oyunculardan fazla ataga yardimda bulundu... Bide Fenerbahcenin golleri duran toplardan gelmedimi? geldi.. Ugur Boral hakkinda sunlar söyleyim, iyi futbolcu tamam ama devaliligi yok ve her takima karsida böyle oynamasi imkansiz.. Yine tekrarliyorum, Ugur dar alanda birsey yapamaz, bos alan buldugunda cok iyi ama dar alanda hic bir etki gösteremiyor, cünkü yapamiyor.

Yinede Hizi 15-17, hizlanma ise 17-19 olabilir.

sevillanın hocası amatörmü acemimi ben bilmem ama bildiğim takımını gruptan arsenalin önünde lider çıkardığı hatırlatırım yusuf kardeşim ...

şimdi yusuf demeye çalışıyorsanki fenerbahçe sevillayı elemedi sevilla kendi hatalarından elendi burada dur bakalım o kadarda değil...kimse sahada mücedele eden aslanparçalarının hakkınıda yiyemez...

sende perpetuada benzer konuşuyorsunuz..feerbahçe sevilla ve sevilla fener maçlarını galiba sizle biz aynı maçları izlemedik...

fenerbahçe sevillaya kapandımı 11 kişiyle defansmı yaptı perpetua gene diyorum hangi maçı seyrettik biz...bir kere istanbuldaki maçta fenerbahçe hiç te dediğin gibi defans falan yapmadı..karşılıklı açık futbol oynandı ve tabi sonuç olarakta gollü bir maç oldu...ispanyadaki maçta ise fenerin kapanacak vakiti bile olmadı erkenden gol yiyince yine kafa kafa oynandı maç...uzatmalarda bile atak olan fenerbahçeydi...

yani öyle bir yazmışınki sanki fener 11 kişiyle defans yaptı sevillaya..maçı bida izle dostum tavsiyem bu olacak sana...

ayrıca perpetua ..kasımpaşa : fener sevilla: galatasaray....fenerbahçe asla galatasaray karşısındaki kasımpaşa gibi değil...kadrosu çok daha iyi...

zaten anlattığımızda bu...

fenerbahçee gerçektende avrupada kasımpaşa kalacak kadar kötü değil...ama bizim araştırmacılarımızın oyuncularımıza verdiği değerler karşısında avrupalılar o kadar şişiriyorki kendi takımlarını ...gerçekte olmadığı halde oyunda fenerbahçe kasımpaşa kalıyor..sevillanın yanında...zaten yanlışta burada sorunda burada....

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Fenerbahçe kapanmamış oLabiLir, Fenerbahçe açık oynadı, bu hiç bir zaman Fenerbahçenin ve oyuncuLarının SeviLLa takımı ve oyuncuLarından daha iyi oLduğu anLamına da geLmez. Yani bir Uğur aLves i dağıttı diye gidip adamı CapeL den daha iyi yapacaksak vay haLimize derim ben.

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Quote Originally Posted by xxestergonxx View Post
    sevillanın hocası amatörmü acemimi ben bilmem ama bildiğim takımını gruptan arsenalin önünde lider çıkardığı hatırlatırım yusuf kardeşim ...

şimdi yusuf demeye çalışıyorsanki fenerbahçe sevillayı elemedi sevilla kendi hatalarından elendi burada dur bakalım o kadarda değil...kimse sahada mücedele eden aslanparçalarının hakkınıda yiyemez...

sende perpetuada benzer konuşuyorsunuz..feerbahçe sevilla ve sevilla fener maçlarını galiba sizle biz aynı maçları izlemedik...

fenerbahçe sevillaya kapandımı 11 kişiyle defansmı yaptı perpetua gene diyorum hangi maçı seyrettik biz...bir kere istanbuldaki maçta fenerbahçe hiç te dediğin gibi defans falan yapmadı..karşılıklı açık futbol oynandı ve tabi sonuç olarakta gollü bir maç oldu...ispanyadaki maçta ise fenerin kapanacak vakiti bile olmadı erkenden gol yiyince yine kafa kafa oynandı maç...uzatmalarda bile atak olan fenerbahçeydi...

yani öyle bir yazmışınki sanki fener 11 kişiyle defans yaptı sevillaya..maçı bida izle dostum tavsiyem bu olacak sana...

ayrıca perpetua ..kasımpaşa : fener sevilla: galatasaray....fenerbahçe asla galatasaray karşısındaki kasımpaşa gibi değil...kadrosu çok daha iyi...

zaten anlattığımızda bu...

fenerbahçee gerçektende avrupada kasımpaşa kalacak kadar kötü değil...ama bizim araştırmacılarımızın oyuncularımıza verdiği değerler karşısında avrupalılar o kadar şişiriyorki kendi takımlarını ...gerçekte olmadığı halde oyunda fenerbahçe kasımpaşa kalıyor..sevillanın yanında...zaten yanlışta burada sorunda burada....
    Yoo ben Sevilla kendi kendini yendi diye birsey demedim, ama bu Jimenezsin amatörlügüde yardim etti+++++++..

Bence Ceyrek finale cikmayi hak etti ve sonunda cikdi.

Ayrica Hayrettin abinin dediklerine 100% katiliyorum..

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Ayrıca birşey ekLemek istiyorum iyi bir kanat oyuncusu eğer gerçekten çok iyi ise 15 maçınn 10 unda adından söz ettirir, vay be adama bak detirtir, 2 sinde yinede iyi di yine hünerLerini gösterdi dedittirir, 1 inde durdu durdu yine yapacağını yaptı öLüsü yetti dedittirir 1 in de ise hiç birşey yapmaz. BakaLım Uğur boraL a bunLarın hangiLerini diyebiLeceğiz.

Yani adamı kötüLemiyorum. Hakikaten iyi bir oyuncu ama yani o kadar da abartıLacak hünerLeri de yok bunu da kabuL etmek gerek.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Uğur dedim de... Bu genç kardeşimiz Türkiye sınırlarını fazlasıyla zorlamaya başladı. Büyük ihtimalle Avrupa'nın en büyük takımlarından teklif alacaktır. Yaptığı çalımlar, driplingler, sürati, kuvveti ve buna bağlı olarak arkadaşlarına asist olarak gönderdiği toplar... Hepsi mükemmel. Dünya zaten böyle futbolcuları arıyor.

bu yazıyı bugünkü pasfotomaç gazetesinde selçuk yula nın köşe yazısında okuyabilirsiniz...ki dün maratonda da adamı öve öve bitiremediler...ki bu adamlar futbola yıllarını vermişler...biz biliyoruzda onlar mı bilmiyor...
    Evet sevilla maçlarında çok iyi oynadı ama kimse bi adamı 2 maç iyi oynadı diye almaz, geneline bakar ayrıca Selçuk Yulanın nasıl fenerli olduğunu bilmeyen mi var? evet yorumlarda övüyorlar şu an için hakediyor da olabilir ama dünyanın en iyi takımlarına gidecekmiş CLde diğer maçtada oynasın en az 20M €ya transfer olurmuş , bunlar bana biraz komik geliyor..
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Tuncayın performansı geçen yıl ortadaydı adam mükemmel oynuyordu sözleşmesi bitmesine rağmen M'brough a transfer oldu, Uğurda sezon sonuna kadar böyle oynasın avrupaya gider gitmez demiyorum ama Türk basını bu 2 maçta adamı göklere çıkarır 2 maç sonra yerin dibine sokar..
    Last edited by mkkadi : 10.Mart.2008 at 19:56 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Fenerbahçe kapanmamış oLabiLir, Fenerbahçe açık oynadı, bu hiç bir zaman Fenerbahçenin ve oyuncuLarının SeviLLa takımı ve oyuncuLarından daha iyi oLduğu anLamına da geLmez. Yani bir Uğur aLves i dağıttı diye gidip adamı CapeL den daha iyi yapacaksak vay haLimize derim ben.

şefim bak konu uğurdan açıkdı dağıldıkça dağıldı..ama şöyle anlatayım..ben fenerbahçenin kadro olarak sevilla ile aynıdır ondan iyidir falan demiyorum..bende araştıma şefi olsaydım busene daniel alvesi uğur boraldan daha iyi oyuncu yapardım..jesus navasıda..tamam

ısrarla konuyu bir yere getirmeye çalışıyorum..ama olmuyor.şimdi kardeş dediğim şu:

benim bizim araştırma ekibine falan sözüm yok...daha önce kırk defada söyledim .katılmadığım bir kaç husus var ama gayet başarılılar..

ama tartıılması gereken mesele şu: avrupalı ve brezilyalı araştırmacılar oyuncularını çok abartıyor..liverpolun arsenalin mancesterin alt yapılarına bir bak verdikleri değerler gerçek olsa 10 sene transfer yapmalarına gerek yok maşallah alt yapılarındaki adamların çoğu -9 -8 ....ama hersenede bir sürü oyuncu alıyorlar.

.ne hikmetse alt yapılarındaki -10 değerindekileride kiralamayı tercih ediyorlar..rossi gibi pique gibi..şimdi diyeceksinizki bunlar genç te pişmelerini bekliyorlar..hayır efendim hiçte değil...neden cristiano ronaldoyu 18 yaşında oynattılar o zaman fabregası niye pişsin diye göndermiyorlar...balon efendim balon .bir sürü oyuncuları -9 hatta -10 gerçekte dünyanın en iyi oyuncuları olacaklar..hadi canım ....kadrolarındaki adamlarda 150 pa nın altında adam yok sanki..özellikle bu sene uçmuşlarda uçmuşlar...

ya oyundaki brezilyalı gençlere bir bakalım maşallah ya...maşallah..biz bir ilhana batuhana -9 verirken kırk defa düşündük tartıştık...ama adamların maşallah notu bol hoca gibi davranıyorlar....

bende burada diyorumki... türksportal araştırmacıları olarak sizler ve sizlere elinden geldiğince fikirlerini sunan forum üyeleri olarak bizler bir hususu tarışalım..hemen yapalım veya hemen yapın demiyorum...önce bir tartışalım diyorum..bu iş nereye kadar böyle gidecek..belki bu yıl olmaz belki seneye belki sonraki seneye ama bir gözlemleyelim..bu adamlar eğer hersene heryeni oyunda her yamada bu şişirmelerne devam edeceklerse..bizim yaptığımız doğru olan ama inanınki bu doğrunun bir anlamı kalmıyor...

ben size bişey diyimmi...inanıyorum..ki b ir brezilyalı uğurun sevilladaki performansını 3 maç göstersin önümüzdeki sene onu 180 pa yapar bu brezilyalılar.....

ben açık ve son kez diyorumki..: biz doğruyu yapıyoruz..araştırma şeflerimiz bir oyuncuya puan verirken ince eleyip sık dokuyor..ve takdir ediyorum....

ama eğer bütün dünya bu kadar oyuncuları şişirirken biz bu yaptığımıza devam edelimmi...benim gönlüm istiyorki..keşke avrupalılarda keşke brezilyalılarda yola gelsede bizim gibi yapsa...

ama eğer böyle araştırmacılık yapmaya devam edeceklerse...bizim yaptığımız doğru malesef sadece kötü türk oyuncularla FM oynamaya devam etmemize sebep oluyor

Nesil
    2003

Hayır abi kesinlikle bu konuda katılmıyorum sana.. Birebir kalınan pozisyonlarda taktikle ne alakası varki..
    Bire bir kalma bir taktiksel tercihin sonucudur. Dani Alves'in Ugur ile bire bir kalmasinda Ugur'un hizlanmasi ile Dani Alves'i gececegini ongorursen eger, olabildigince cok Dani Alves ile Ugur'u bire bir birakmak icin taktik gelistirirsin. Rakibin defansi kisa ancak hizli oyuncularda olusuyorsa, kanatlardan paslasmalarla ceza alaninin icine iyi orta yapacak oyuncularla oynarsin, uzun boylu bir santrafor kullanirsin. Eger rakibin kanat oyuncusu cok hizli ise ve ofansif bir mantaliteyi benimsemis ise, bekini fazla ileriye cikmamasi icin tembih edersin. Rakibinin takiminda Alex gibi iyi pas dagitan ve oyunu iyi okuyan oyuncu varsa, ona yakin markaj uygulatir ve pasorlugunu kullanmasini, defansinin arkasina adam kacirmasini engellersin.

Sevilla macinda kac defa Alex Fenerbahce defansindan donen topu kontrol etti, etrafina bakacak zaman buldu ve kanatlardan ileriye cikan (ozellikle Ugur Boral) oyuncularin onune toplari birakti? Peki Keita Alex'e yakin markaj yapiyor olsa Alex bu kadar rahat geriye gelip kontra atak icin top cikartabilecekmiydi? O zaman Ugur'un topla ne kadar bulustugunu gorecektiniz acaba? Ayni oyun stili sayesinde Sergen/Hasan Sas ikilisi Lucescu'lu donemde Avrupa'da ceyrek finale cikmadi mi?

Alves ileride kaldığında veya pozisyonunu kaybettiği anlardan bahsetmiyoruzki..
    Yaniliyorsun. Bir cok pozisyonda Alves Ugur ile kalenin arasinda degil, Ugur'un yaninda idi. Faul yaparak durdurabilirdi bir cogunda ancak faul yapmamayi tercih etti.

Aynı şekilde Gökhan Gönül'de bir çok kez Capel'le birebir mücadelelerin çoğundan galip ayrıldı.. Hemde Capel çok rahat durumlarda topla buluştuğu anlarda bile geçemedi.. Herhalde birebir de oyuncu karşındayken seni geçmesine izin ver gibi bir taktik almış olmsı imkansızdır, veya birebirde oyuncunun üstüne git ama çalım atma gibi bir taktikte vermiş olamaz..
    Capel bakmadan, veya ceza alani icinde musait adam gormeden orta yapmamayi tercih etmis olmasin? Mesela Ugur genelde ilk buldugu firsatta ceza alaninin icine doldurur.. Bir umit orada takim arkadasim vardir diye dusunerek. Belki de ilk 20 dakikayi pek izlemedin Burak ancak Capel'in ayagina her top geldiginde Capel tehlikeli oluyordu, cizigiyi kapatmaya ugrasan Gokhan'in ustune gitmek yerine Gokhan ile Lugano arasindaki bosluga yoneliyordu. Ustune Lugano'yu cekmeyi basariyor ve tehlike yaratmaya ugrasiyordu. Ne zaman Fenerbahce dizilisini daraltti, ne zaman oradaki bosluga Aurelio veya Selcuk girmeye basladi, o zaman Capel'in o buldugu bos alanlar ortadan kalkti.

Cizgiden de indi Capel, Gokhan'i bir kac defa da ters ayakta birakip gecti. Gokhan macta Fenerbahce'nin en zayif oyuncusu idi belki de. Bence bunun nedeni de Gokhan'a cizgiye adam indirme veya orta yaptirma tembihi idi. Gokhan'da daha kuvvetli olan ofansif becerilerini mac boyunca gosteremedi cunku gorevi Capel ve Adriano'nun soldan hizli atak baslatmamasini saglamakti. Gokhan'in sahada en fazla faul yapan ikinci oyuncu oldugunu da unutmamak lazim (Kezman'dan sonra), defansta zaaflari oldugunun veya Capel'in kendisini oldukca zorladiginin bir gostergesi olarak.

Capel tehlikeli olmak uzere, hemen faul yap (10 tane faul yapilmis kendisine sadece ikinci macta, toplamda 12 faul). Ugur tehlikeli olmak uzere, birak ne yapabilecekse yapsin (3 faul yapilmis Ugur'a ikinci macta, toplamda 4 faul). Sampiyonlar ligi toplamlarina bakarsak 421 dakikada 24 faul yapilmis Capel'e. Ugur'a ise 299 dakikada 4 faul yapilmis. Birisine 17 dakikada bir faul yapiliyor. Digerine 75 dakikada bir. Neden? Cunku birisi digerinden daha tehlikeli, cunku birisi digerin daha etkili.

Takim bazinda Fenerbahce ikinci macta 37 faul yapmis. Topa 37 dakika sahip olan Sevilla'yi dakikada 1 faul ile durdurmus yani.

Iki macta Fenerbahce 10 tane sari kart da gormus bunun yaninda. Sevilla ise (birisi zaman gecirmekten Palop'a) 3 tane.

Ben ikinci maci Ingiliz televizyonundan izledim. Mac sirasinda Kezman, Gokhan, Wederson ve Selcuk'un ikinci sari kartlari gormemelerini hayretle karsiladilar. Hani su sert futbol oynaniyor dedigimiz, hani sudan nedenlerle kart vermeyen Ingilizler. Fenerbahce'nin oyununu kucumsemiyorum. Basarili da olmustur takim olarak Fenerbahce. Ancak bu basari Zico'nun mac basladiktan sonra yaptigi taktiksel degisiklikler sonrasinda gelmistir. Ayni akilli degisiklikleri Jimenez yapamamistir.

Bu durumda Alves her ne kadar hücum düşünsede savunmada birebir kaldığında bu kadar rahat geçirmemesi lazımdı Uğur'u.. Dünyanın en iyi sağ bekinden bahsediyoruz burda(!)(bu görüşede katılmıyorum, İspanyol araştırmacıların çok büyük bir hatası olarak değerlendiriyorum açıkcası)..
    Iste mantalite farki da burada. Ispanya'da oynayan oyuncu, rakibinin oynamasina yapabilecegi kadar yapmasina izin verir bir yere kadar. Amac hemen faul yapip, veya her turlu ittirme kaktirma ile rakibi dusurmek degildir. Nasil olsa rakibimin bir acigini yakalarim ve etkisizlestiririm der. En son anda, son care olarak faul yapar. Dani Alves bir sag bek olarak Samiyonlar Ligi'nin en cok faul yapan oyuncusu. Yani defansif olarak zayif olan bir oyuncu. Defansi kuvvetli olsa bu kadar fazla faul yapmak zorunda da kalmazdi..

Fenerbahce Sampiyonlar liginde en fazla sari kart goren takim. 8 mac oynamis ve 21 tane sari kart gormus. Mac basina 2.63'luk sari kart ortalamasi var. Yine sampiyonlar liginde en fazla faul yapan takim 162 faul ile. Mac basina 20.25 faul yapiyor. Bir Sevilla butun maclarinda 15.13'luk faul ortalamasi tutturmus. Diger cok faul yapan takimlar arasinda PSV, Schalke, Olympiakos, Steaua, Slavia, Real Madrid, CSKA Moskova, Sporting ve Lazio gibi takimlar bulunuyor. Dikkat ederseniz zaten bu takimlar Real Madrid disinda dunya capi oyuncularla dolu kadrolara sahip olmayan takimlar.

Bütün defansif özellikleri dökülen Gökhan Gönül'de Capel'i geçirmedi..
    Gecirdi, gecirmedigi zamanlarin buyuk bir kismi da faul'du. Mantalite top gecer adam gecmez degil, adam gecerse gecsin ama top gecmez olmali iyi bir defans oyuncusunda.

Capel iki macta 147 dakika oynuyor, kendisine 12 faul yapiliyor. Ugur Boral 189 dakika oynuyor, kendisine 4 faul yapiliyor. Bu rakamlarin arkasinda bir seyler olmasi gerek herhalde. Gokhan'in defansif ozellikleri, ve ozellikle tackling bu fauller nedeniyle dusuktur. Isterse karsisindaki Ronaldinho'yu 15 faul yaparak durdursun, sindirsin. Defensif yonunun iyi oldugunu gostermez boyle bir performans.

Bursa maçını izlemedim ama Sinan eğer pozisyonların %95'inde(birebir pozisyonlar için) bizim savunmayı zorlanmadan geçtiyse Sinan'ın da dribling'i yada artık nasıl geçtiyse hızıylamı tekniğiylemi o özellikler yükseltilmeli..
    Mesela Sinan ayni sekilde Servet'i gecemiyor. Bu da Servet Edu ve Lugano'dan daha iyi defans oyuncusu mu demektir?

Bu sadece kendi icimizde elestiri'den oteye gecmez. Emin olun ki siz elestiriyorsaniz oyuncularin abartili oldugunu, SI forumlarinda en azindan sizler kadar kisi de elestiriyordur. Daha ust seviyede liglerin, ve hatta buyuk takimlar ve ortalama takimlar arasindaki farklarin daha dusuk olmasi konusunda dusunceler, konusmalar geciyor.

Son olarak da tekrarliyorum. Eger SI ozellikler ile CA arasindaki baglantiyi bir cok pozisyonlu oyuncular icin guncellerse, Ugur'un CA'yi ozelliklerini mantikli seviyede tutacak yere yukseltiriz.

Nesil
    2003

ya oyundaki brezilyalı gençlere bir bakalım maşallah ya...maşallah..biz bir ilhana batuhana -9 verirken kırk defa düşündük tartıştık...ama adamların maşallah notu bol hoca gibi davranıyorlar....
    Turkiye'den de Brezilya kadar cok dunya capinda oyuncu ciksa, emin ol biz de oyle davranirdik.

Turkiye ligi orta kalite bir lig. Cok ust duzey bir futbol oynanmayan bir lig. Lig maclari daha cok saga sola suursuzca kosusturma ile geciyor. Nispeten ufak takimlara karsi duran top ile gol bulursan dagiliyorlar, sepetle gol yemeye basliyorlar birazcik organize bir takima karsi. Oyuncu egiten yok, egitilmek icin caba sarf eden oyuncu sayisi da cok az. Nasil olsa Turkiye'de iyi para kazanacaklar, kendilerini gelistirip daha iyi yerlere gelme gibi bir kaygisi yok cogunun.

Ben de biliyorum teorik olarak Turk genclerinin Avrupa futbolunda cok daha buyuk bir yer edinmesi gerektigini. Ben de biliyorum eger yeterince egitilirlerse cogunun Avrupa'da onemli oyuncu olabilecegini. Ama egiten yok. Fiziksel olarak gelismeleri icin ozel egzersiz yaptiran yok. Tekniklerini gelistirmeleri icin sabah aksam antrenman yapan yok. Bir Messi dripling yapmayi hasbelkader mi ogrendi yoksa 12, 13, 14, 15, 16 yaslarinda her gun saatlerce dripling yaparak, teknigini gelistirmek icin ugrasarak mi ogrendi? Turk alt yapilarinin cogu sadece mac yapiyor, sadece mac yaparak da oyuncular temel bilgilerin cogunu ogrenmiyorlar. Mactan yorgun dusen oyuncu da kendisini gelistirecek zaman bulamiyor. Potansiyel olsa bile koreliyor.

Dunya capinda oyuncu olacak potansiyel olsa bizim oyuncularimizin daha fazlasinda neden yillardir hem milli takim, hem de kulup takimlari uluslararasi karsilasmalarda nal topluyor? Fenerbahce Sevilla karsisina 7 tane yurt disindan gelme oyuncu ile cikiyor. Maldonado/Deniz sakat olmasa buyuk ihtimalle 8 adet bu tip oyuncu ile cikacak. Yedeklere bakiyorsun, Kazim, Wederson, Onder ve Maldonado (ilk macta) yine yurt disinda egitim gormus ve Turkiye'ye gelmis oyuncular. Ikinci macta bu sefer Ali Bilgin, Onder ve Kazim. Iki mactaki 36 kisilik kadro kontenjanindan sadece 15 tanesi Turk. Bu durumda hangi genc oyuncuya ve nasil leblebi gibi -9'lar dagitilacak? Yabanci oyuncular Ingiltere'ye, Belcika'ya, Fransa'ya, Ispanya'ya, Hollanda'ya gittigi gibi egitilmek icin Turkiye'ye gelip sonra dunya yildizi mi oluyorlar? Kendi oyuncularimizi egitemiyoruz, yetenekli yabancilari mi egitecegiz de -9 potansiyelli oyuncu dolu bir ligimiz olacak?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

şefim bak konu uğurdan açıkdı dağıldıkça dağıldı..ama şöyle anlatayım..ben fenerbahçenin kadro olarak sevilla ile aynıdır ondan iyidir falan demiyorum..bende araştıma şefi olsaydım busene daniel alvesi uğur boraldan daha iyi oyuncu yapardım..jesus navasıda..tamam

ısrarla konuyu bir yere getirmeye çalışıyorum..ama olmuyor.şimdi kardeş dediğim şu:

benim bizim araştırma ekibine falan sözüm yok...daha önce kırk defada söyledim .katılmadığım bir kaç husus var ama gayet başarılılar..

ama tartıılması gereken mesele şu: avrupalı ve brezilyalı araştırmacılar oyuncularını çok abartıyor..liverpolun arsenalin mancesterin alt yapılarına bir bak verdikleri değerler gerçek olsa 10 sene transfer yapmalarına gerek yok maşallah alt yapılarındaki adamların çoğu -9 -8 ....ama hersenede bir sürü oyuncu alıyorlar.

.ne hikmetse alt yapılarındaki -10 değerindekileride kiralamayı tercih ediyorlar..rossi gibi pique gibi..şimdi diyeceksinizki bunlar genç te pişmelerini bekliyorlar..hayır efendim hiçte değil...neden cristiano ronaldoyu 18 yaşında oynattılar o zaman fabregası niye pişsin diye göndermiyorlar...balon efendim balon .bir sürü oyuncuları -9 hatta -10 gerçekte dünyanın en iyi oyuncuları olacaklar..hadi canım ....kadrolarındaki adamlarda 150 pa nın altında adam yok sanki..özellikle bu sene uçmuşlarda uçmuşlar...

bende burada diyorumki... türksportal araştırmacıları olarak sizler ve sizlere elinden geldiğince fikirlerini sunan forum üyeleri olarak bizler bir hususu tarışalım..hemen yapalım veya hemen yapın demiyorum...önce bir tartışalım diyorum..bu iş nereye kadar böyle gidecek..belki bu yıl olmaz belki seneye belki sonraki seneye ama bir gözlemleyelim..bu adamlar eğer hersene heryeni oyunda her yamada bu şişirmelerne devam edeceklerse..bizim yaptığımız doğru olan ama inanınki bu doğrunun bir anlamı kalmıyor...

ben size bişey diyimmi...inanıyorum..ki b ir brezilyalı uğurun sevilladaki performansını 3 maç göstersin önümüzdeki sene onu 180 pa yapar bu brezilyalılar.....

ben açık ve son kez diyorumki..: biz doğruyu yapıyoruz..araştırma şeflerimiz bir oyuncuya puan verirken ince eleyip sık dokuyor..ve takdir ediyorum....

ama eğer bütün dünya bu kadar oyuncuları şişirirken biz bu yaptığımıza devam edelimmi...benim gönlüm istiyorki..keşke avrupalılarda keşke brezilyalılarda yola gelsede bizim gibi yapsa...

ama eğer böyle araştırmacılık yapmaya devam edeceklerse...bizim yaptığımız doğru malesef sadece kötü türk oyuncularla FM oynamaya devam etmemize sebep oluyor
    Abicim helal olsun ben de bunu diorum zaten... Lütfen bırakın Uğur'u Muğuru şunu halletmeye çalışalım el birliğiyle bu çok büyük bi sorun Belçika Hollanda gibi liglerin bile altındaymış gibi kalitesi TSL'nin oyunda oyuncu bazında...

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

uğur madem bu kadar iyiydi neden bu sezon kendini sevilla maçına bıraktı ya da neden bu sene süper lig artı şampiyonlar liginde toplam 3 asist yaptı.ya da neden wederson mu uğur mu tartışması yapıldı.adamı bir maçta robben yaptık yahu

abimin biri yazmış sevilla daki oyuncular dünyann en iyi sağ kanadı diye nasıl en iyi sağ kanat oluor ki adam gibi 1-2 sene sevillada istikrar yakalamış diye brezilya milli takımında maiconun yedeği olan daniel alves le ispanya milli takımında daha bir defa oynamamış jesus navas en iyi sağ kanat denilemez.yani bana çok saçma gelior.

uğur boralı sevilla maçında beğendim çok hızlıydı ancak teknik kapasitesinin sınırlı olduğunu düşünüyorum extra özel bir yetenekde göremedim.dribling özelliği en fazla 2 puan arttırılıp hız çevik hızlanmada max. 2 şer puan arttırma yapılır daha da yapılmaz diyorum.ama en çok fb araştırmacısı ABOOO(Cengiz abi)nin yorumunu merak ediyorum.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Lionel Andres Messi View Post
    uğur madem bu kadar iyiydi neden bu sezon kendini sevilla maçına bıraktı ya da neden bu sene süper lig artı şampiyonlar liginde toplam 3 asist yaptı.ya da neden wederson mu uğur mu tartışması yapıldı.adamı bir maçta robben yaptık yahu

abimin biri yazmış sevilla daki oyuncular dünyann en iyi sağ kanadı diye nasıl en iyi sağ kanat oluor ki adam gibi 1-2 sene sevillada istikrar yakalamış diye brezilya milli takımında maiconun yedeği olan daniel alves le ispanya milli takımında daha bir defa oynamamış jesus navas en iyi sağ kanat denilemez.yani bana çok saçma gelior.

uğur boralı sevilla maçında beğendim çok hızlıydı ancak teknik kapasitesinin sınırlı olduğunu düşünüyorum extra özel bir yetenekde göremedim.dribling özelliği en fazla 2 puan arttırılıp hız çevik hızlanmada max. 2 şer puan arttırma yapılır daha da yapılmaz diyorum.ama en çok fb araştırmacısı ABOOO(Cengiz abi)nin yorumunu merak ediyorum.

Uğur'un tekniğinde farklılık yok, Carlos'tan hız nasıl kullanılır onu öğrenmiş, mental özellikleri böyle giderse değişikliğe gidebilir yalnız.FM 2009'da daha fazla detaya ineceğim, şimdiden not tutmaya başlıyorum.
    Last edited by Sekopej : 10.Mart.2008 at 23:43
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

yaw perpetua ve estargon abilerim şu yorumlarınızı kısa kısa yapsanız...okurken canımız çıkıyor...

işin şakası bir yana estargon un dediğine katılıyorum bizim yaptığımız doğru iş avrupalıların şişirmesiyle yanlış olarak kalıyor...mesela oyundaki fener interi evinde böyle kediye çevirebilir mi?

hiç sanmıyorum...

tmm alt yapıya önem verilmiyor...ama belli noktalara gelmiş oyuncular edu lugano ümit karan gibi mesela avrupa takımına alsan oynatmazsın ki...şu anda gitse direk oynayacak oyuncular...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Han12 View Post
    Abicim helal olsun ben de bunu diorum zaten... Lütfen bırakın Uğur'u Muğuru şunu halletmeye çalışalım el birliğiyle bu çok büyük bi sorun Belçika Hollanda gibi liglerin bile altındaymış gibi kalitesi TSL'nin oyunda oyuncu bazında...
    Belcika ile Hollanda kalite farki var.

Turkiye ligindeki 18 takimin CA ortalamasi 120. Portekiz, Rusya ve Belcika ligleri ile benzer seviyede.

Hemen ustunde Arjantin, Hollanda var.

Onlarin ustunde Brezilya, Meksika var.

Onlarin ustunde Fransa, Almanya, Italya

En tepede Ingiltere ve Ispanya var.

Hollanda'yi bence pek kucuk gormeyin. Son 5 senede 3 defa takimlari Sampiyonlar Liginde ceyrek finale cikti. Yine son 5 senede UEFA kupasinda 3 defa takimlari ceyrek finale cikti.

Siralamada bence Turkiye acisindan hata yok. Ancak lig kaliteleri farklari biraz fazla yuksek.

Nesil
    2003

yaw perpetua ve estargon abilerim şu yorumlarınızı kısa kısa yapsanız...okurken canımız çıkıyor...

işin şakası bir yana estargon un dediğine katılıyorum bizim yaptığımız doğru iş avrupalıların şişirmesiyle yanlış olarak kalıyor...mesela oyundaki fener interi evinde böyle kediye çevirebilir mi?

hiç sanmıyorum...
    Taktigini dogru hazirlarsan tabii ki yapabilirsin. Oynarken siz hic bir ikinci lig takimina karsi zorlanmiyormusunuz? Hic maglup olmuyormusunuz?

Bu dusunce ile mesela bir Portsmouth, Man Utd'i yenemez. Veya Barnsley gibi ufak bir takim Chelsea'yi yenemez. Bir Kasimpasa'nin Galatasaray'i yenmesi mumkun degil.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Belcika ile Hollanda kalite farki var.

Turkiye ligindeki 18 takimin CA ortalamasi 120. Portekiz, Rusya ve Belcika ligleri ile benzer seviyede.

Hemen ustunde Arjantin, Hollanda var.

Onlarin ustunde Brezilya, Meksika var.

Onlarin ustunde Fransa, Almanya, Italya

En tepede Ingiltere ve Ispanya var.

Hollanda'yi bence pek kucuk gormeyin. Son 5 senede 3 defa takimlari Sampiyonlar Liginde ceyrek finale cikti. Yine son 5 senede UEFA kupasinda 3 defa takimlari ceyrek finale cikti.

Siralamada bence Turkiye acisindan hata yok. Ancak lig kaliteleri farklari biraz fazla yuksek.
    10 tane porsmouth manchester maçı olsa...9 unu manchester kazanır...porsmouth kazandığı tek maçı böyle bala alır...maçı izlediysen kaç top direkten döndü kaç kere pozisyona girdi forvetlerin kötü günde olması manchester kupadan elendi...keza barnsley-chelsea maçıda öyle...

ama fener...kalite farkı bir pek olmayan belçika ligi şampiyonunu her iki maçda da yendi...oyunda da bunu rahatlıkla görebiliriz...

keza rusya ligi şampiyonunuda iki maçtada üstün oynayarak dışarda berabere içerde yendi...her iki maçda da edunun ikram golleri ile gol bulmuşlardır...yine oyunda da bunu rahatlıkla görebiliriz...

kalite farkı olarak üstte yer alan hollanda ligi şampiyonunuda her iki maçda ezmiştir...deplasmandaki maçda eksik olmasına rağmen yine atak oynayan takımdı...oyunda bu olur mu bilemem olma ihtimali yüksek...

kalite farkı kat kat üstte olan italya ligi şampiyonuna sahayı dar etti...yine olsa yine yapar...ama bunu oyunda 10 kere yapsak 1 kere zor görürüz...verilmiş ca ve pa lardan dolayı...deplasmandaki maçı ise tamamen oyuncuların maça konsantre olmadıklarını ve san siro daki geçmişlerine bağlıyorum...

kalite farkı olarak en tepede olan ispanyanın son 3 yılına damga vurmuş ve son iki sezonun uefa şampiyonu ve oturmuş kadrosuyla bu sene şampiyonlar ligini alacak gözüyle bakılan bir takımı penaltılar sonucu elemiş bir takım...hadi ilk maç tesadüftü...ikinci maçda mı tesadüftü bea kardeşim...oyunda 10 kere değil 100 kere karşılaşsalar bir allahın kulu beni inandıramaz fenerin sevillayı elediğine...

aradaki ca farkı ne kadar anlamsız geliyor demi...daniel alves ne kadar aciz kaldı uğur karşısında gökhanda capel karşısında uğur kötü topçu capele göre gökhanda kötü topçu daniele göre...ne kadar tezat bir durum...

adamlar ligleri oynansın diye şişirdikçe şişiriyorlar oyuncularını...daniel alves mesela defansif özelliği kötü diyorsunuz...ama oyunu açıp bakın adam en iyi sağ bek oyundaki...hem ofansda hem defansda...

yani biz doğru yapıcas ca ları gerçekçi yapıcas diye türk takımlarını oynanmaz hale getiriyorsunuz...yaptığınız yanlış demiyorum yanlış anlamayın...ama konunun geldiği noktada anlatmak istediğimiz ca ların avrupalı topçulara göre dengesiz olması...

adamlar kendi ırkından milletinden diye 2-3 puan yukarıda veriyor puanlarını...bunun önüne geçemiyorsanız...yani herkez bunu yapıyorsa o zaman siz yanlış yapıyorsunuz demektir...

Nesil
    2003

10 tane porsmouth manchester maçı olsa...9 unu manchester kazanır...porsmouth kazandığı tek maçı böyle bala alır...maçı izlediysen kaç top direkten döndü kaç kere pozisyona girdi forvetlerin kötü günde olması manchester kupadan elendi...keza barnsley-chelsea maçıda öyle...
    Yani daha az kaliteli takimlar, hem sanslari yagver giderse hem de biraz haddini bilerek oynarsa olmadik maclari kazanabiliyor. Mesela Istanbul'da 11 korner kullanip, gol atmayi basaramayan Inter gibi.

ama fener...kalite farkı bir pek olmayan belçika ligi şampiyonunu her iki maçda da yendi...oyunda da bunu rahatlıkla görebiliriz...
    Fenerbahce'nin en iyi 11 ortalamasi 143.72, Anderlecht'in 135.36 oyunda.

keza rusya ligi şampiyonunuda iki maçtada üstün oynayarak dışarda berabere içerde yendi...her iki maçda da edunun ikram golleri ile gol bulmuşlardır...yine oyunda da bunu rahatlıkla görebiliriz...
    Fenerbahce'nin en iyi 11 ortalamasi 143.72, CSKA Moskova'nin 140.81

Ozellikle ikinci macta CSKA'nin bir cok as oyuncusundan yoksun sahaya ciktigini da unutmamak lazim.

kalite farkı olarak üstte yer alan hollanda ligi şampiyonunuda her iki maçda ezmiştir...deplasmandaki maçda eksik olmasına rağmen yine atak oynayan takımdı...oyunda bu olur mu bilemem olma ihtimali yüksek...
    Fenerbahce'nin karsisina cikan PSV'nin ilk 11'inin CA olarak 145 seviyesinde oldugunu da unutmamak lazim. Ilk macta kaleye bir sut ceken ve topa sadece %44 hakim olan Fenerbahce nasil da PSV'yi ilk macta ezmis oluyor anlayamadim. Yoksa ben farkli mac mi izledim. Fenerbahce defansta pozisyon vermemek, rakibin kontra ataklarini yemememek icin variyle yoguyla defans yapti. Ikinci mactada benzer bir taktigi uyguladi Fenerbahce. Cunku Zico biliyor ki eger acilirsa Fenerbahce defansi rakibin etkili kontra ataklari karsisinda dagilacak. Defansi geride kurdu, duran top veya kontra atak ile rakibi devirmeyi denedi. Daha disiplinli, maclara daha konsantre olan takim da kazandi.

kalite farkı kat kat üstte olan italya ligi şampiyonuna sahayı dar etti...yine olsa yine yapar...ama bunu oyunda 10 kere yapsak 1 kere zor görürüz...verilmiş ca ve pa lardan dolayı...deplasmandaki maçı ise tamamen oyuncuların maça konsantre olmadıklarını ve san siro daki geçmişlerine bağlıyorum...
    Ben de Inter'in Istanbul'da yenmemesini ozellikle defansta eksik olan kadrolarina ve Fenerbahce'yi ciddiye almamalarina bagliyorum. Yaniliyorsun, tesaduf olan ilk macti, ikinci mac degil. Ayrica hangi oyuncularin San Siro'daki gecmisi? En son Milan'a yenilen 11'den sadece Alex ve Aurelio sahada idi.

kalite farkı olarak en tepede olan ispanyanın son 3 yılına damga vurmuş ve son iki sezonun uefa şampiyonu ve oturmuş kadrosuyla bu sene şampiyonlar ligini alacak gözüyle bakılan bir takımı penaltılar sonucu elemiş bir takım...hadi ilk maç tesadüftü...ikinci maçda mı tesadüftü bea kardeşim...oyunda 10 kere değil 100 kere karşılaşsalar bir allahın kulu beni inandıramaz fenerin sevillayı elediğine...
    Ikinci macta Fenerbahce galip mi geldi?

aradaki ca farkı ne kadar anlamsız geliyor demi...daniel alves ne kadar aciz kaldı uğur karşısında gökhanda capel karşısında uğur kötü topçu capele göre gökhanda kötü topçu daniele göre...ne kadar tezat bir durum...

adamlar ligleri oynansın diye şişirdikçe şişiriyorlar oyuncularını...daniel alves mesela defansif özelliği kötü diyorsunuz...ama oyunu açıp bakın adam en iyi sağ bek oyundaki...hem ofansda hem defansda...
    Bir iki oyuncunun abartili olmasi veya biraz zayif olmasi mi sorun?

yani biz doğru yapıcas ca ları gerçekçi yapıcas diye türk takımlarını oynanmaz hale getiriyorsunuz...yaptığınız yanlış demiyorum yanlış anlamayın...ama konunun geldiği noktada anlatmak istediğimiz ca ların avrupalı topçulara göre dengesiz olması...
    Oynanmaz hal mi? Peki ben nasil oluyor da kadroma sadece Martinez, Mehmet Yildiz ve Ozer'i katarak Galatasaray ile ikinci sezonda Sampiyonlar Liginde ceyrek final oynuyorum? Oyanamaz hali bu mu? Ilk 11'imin CA ortalamasi da 142. nasil oluyor da grubumdaki Barcelona ile deplasmanda berabere kalip, Istanbul'da 2-0 yeniyorum? Musait yakalarsaniz Zico'ya soruverin. Inter, PSV, Sevilla, CSKA maclarinda oyunculari standart taktikle sahaya mi surmus yoksa saatlerce kafa patlatip, rakibi inceleyip onlari yenmek icin taktik kurup, oyunculara tembihler edip mi basarili olmus?

Fenerbahce ile kolay kolay basarili olmak istiyorsaniz, oyuncular en azindan bir Sevilla kadar, bir Inter kadar olsun diyorsaniz zaten bu konusmayi ilerletmenin en ufak bir anlami yok.

adamlar kendi ırkından milletinden diye 2-3 puan yukarıda veriyor puanlarını...bunun önüne geçemiyorsanız...yani herkez bunu yapıyorsa o zaman siz yanlış yapıyorsunuz demektir...
    Vatandasi diye degil, bu konuda sizlerin yazdigi gibi magazinsel olarak oyuncu degerlendirildigi icin oluyor abartilar. Gary Nevilla 167 CA'li oluyor, bunu goren Ispanyol arastirmaci "aa o zaman Daniel Alves 180 olur" deyiveriyor. ancak aklinda bile degil Roberto Carlos'un 160 oldugu, veya su anda belki de en komple bek olan Zambrotta'nin 175 oldugu.

Biz olmasi gerektigi, mantikli seviyelerde yapmaya ugrasiriz. Sizler abartmak isterseniz editor'u kullanarak istediginiz gibi abartabilirsiniz. Baska ulkelerde hata gorursek de hic cekinmeden ben zaten yazarim.

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

ömer

orta bir sıkıntı var ve buna yok demek görmezden gelmek her durumda aksini savunmak çare değil....

FM konusunda senin kadar bilgili olmayabilir herkes ama editörden değer yükseltmeyi çok kişi bilir..eğer bütün sorunları topu editöre atmakla çözeceksek o zaman bu forumlarda yazılar yazmaya ne gerek var...

uğuru beğenen uğurun gökhanı beğenen gökhanın lincolnu beğenen lincolnun değerlerini artırsın editörden bitsin bu iş onca insanda forumlarda boşuna nefesini tüketmesin bariii !!!!

açıkcası diğer internet sitelerine de baktığım diğer forumlarıda izlediğim oldu zamanında ...FM konusunda hiç bir site bu kadar aktif bu kadar ciddi ve bu kadar spordan futboldan ve FM den anlar bir yorumcu kitlesine sahip değildi..şimdi bu insanların her bir değişik taleple değişik bir öneriyle geldiğinde işi editöre havale etmek buralara yorum yapan insanların şevkelerin kıracaktır..

açıkcası benim kırıyor..20 yaşımdan beri bu tarz oyunları oynarım son 4-5 senedir de FM hastasıyım..ve bu konuda hizmet veren en ciddi en aklı başında insanların bulunduğu siteye girip yorumlarımı yapıyorum..ama her önerimde editöre havale edileceksem açıkcası kendimi boşa konuşmuş gibi hissediyorum...

herneyse...

ömer kardeşim dediğim gibi

bir sorun olduğu nereden belli biliyormusun

dün ben 8.02 nin editörüne girdim ouncu puanlamalarına bakınca genellikle dışarıdan transfer edlen ve değerlendirmelerini bizim yapmadığımız yeni yabancıların puanlarına bir bak hepsi sanarsın A kalite...

çaykur rizenin kalecisi bzim serdaldan volkandan fazla bursasporun yeni forveti...155 pada benim maşallah fransada taliplisi kalmayan BOBO kadar...dışarıya bakmaya gerek yok ligimizdeki yabancılara bakın yeter. (değerlendirmesini bizim yapmadıklarımıza)

bu br sorun ve bunu hemen çözemezsekte üstüne fikir üretmeliyiz..

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

yani bende biliyorum editöre girip modifier a girip düzeltmesni...ama oyunu aldığımdan şöyle türk takımı ya da türkiye ligi açtığımda vay bea adamlar ne oyun yapmış demek istiyorum...bu takım fenerde olabilir gs de olabilir ts de bjk de...ama her seferinde hüsran...sonra bir yabancı oyunu aldığında hiç bizim ligi açtığını sanmıyorum kalitesizlkden...

yani sitede genel anlamda böyle bir tepki ve beklenti var...hadi fener yine ii...gs li arkadaşların veryansınları hala kulağımda çınlıyor...yani bunu düzeltmek sizin elinizde...

bak kendi ağzınlada sölüyorsun magazinsel olarak şişiriyorlar...yami şişirme mevcut kaç senedir de böyle...büyük ihtimalde böyle devam edecek...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bu şişirme konusunda SI neden hiçbir şey yapmıyor asıl mesele bence bu. Acaba sadece bu konu hakkında biz mi şikayetçiyiz bilmiyorum ama ömer abi daha iyi bilir SI oyunun bu halinden ne kadar memnun ya da Türkiyenin şu anki hali gibi doğru işler yapıp şişirililen liglerin altında kalanların araştırma şefleri SIye şikeyette bulunmuyor mu. Eğer bu böyle gidecekse SI bazı ülkelerde biraz farklılığa gitmeli yani demek istediğim SI böyle olsun demedikçe araştırma şeflerinin bir şeyleri düzeltmek adına yaptıkları oyunu bence daha kötü yerlere götürecektir ve bu yüzdendir ki ömer abi hiç bir oyuncuyu abartma yanlısı değil..

Nesil
    2003

ömer

orta bir sıkıntı var ve buna yok demek görmezden gelmek her durumda aksini savunmak çare değil....

FM konusunda senin kadar bilgili olmayabilir herkes ama editörden değer yükseltmeyi çok kişi bilir..eğer bütün sorunları topu editöre atmakla çözeceksek o zaman bu forumlarda yazılar yazmaya ne gerek var...

uğuru beğenen uğurun gökhanı beğenen gökhanın lincolnu beğenen lincolnun değerlerini artırsın editörden bitsin bu iş onca insanda forumlarda boşuna nefesini tüketmesin bariii !!!!

açıkcası diğer internet sitelerine de baktığım diğer forumlarıda izlediğim oldu zamanında ...FM konusunda hiç bir site bu kadar aktif bu kadar ciddi ve bu kadar spordan futboldan ve FM den anlar bir yorumcu kitlesine sahip değildi..şimdi bu insanların her bir değişik taleple değişik bir öneriyle geldiğinde işi editöre havale etmek buralara yorum yapan insanların şevkelerin kıracaktır..

açıkcası benim kırıyor..20 yaşımdan beri bu tarz oyunları oynarım son 4-5 senedir de FM hastasıyım..ve bu konuda hizmet veren en ciddi en aklı başında insanların bulunduğu siteye girip yorumlarımı yapıyorum..ama her önerimde editöre havale edileceksem açıkcası kendimi boşa konuşmuş gibi hissediyorum...
    Her konuda editor'e havale edilmeyeceksiniz.

Ancak sunu goz onunde tutmamiz da lazim. Ugur 2 macta bizim yaptigimizdan daha iyi hizlandigini gosterdi bence. O kadar. Ugur'un zaten dripling, orta ozellikleri 14 seviyesi ile oldukca iyi yerde. Bir kac tane abartili adam ile karsilastirmak yerine, mantikli yapilmis oyuncularla karsilastirsak ya. Mesela Daniel Alves evet abartili. Bunu sadece siz degil, diger arastirma sefleri de soyluyor.

Yani kotu orneklere bakip abartmak yanlis. Yanlis cunku o kotu ornekler bir sonraki yamada ortadan kalkacaklar. Ugur'u da kotu ornek seklinde yaparsak, bunun omru bir yama surecek. Ugur kotu ornek olursa da, bu konuyu konustugumuz kadar Ugur'un kotu ornek oldugu hakkinda konusacagiz. Bir sonraki yama ciktiginda da Ugur'u dusmus gorenler bu sefer sormaya baslayacak Ugur neden dustu diye.

Ugur'un onemli ozellikleri olan
    Acceleration 16
    Pace 15
    Crossing 14
    Dribbling 14 ve
    Long shots 14 seviyesinde ve daha ustunde olan 15 oyuncudan birisi. Yani dripling/orta becerisi ve hizlanmasi/hizi, uzun sutlari ile Ugur oyundaki en iyi 15 sol kanat oyuncusundan birisi durumunda.

Mesela bir Martin Petrov ile ayni dripling becerisine sahip Ugur. Mesela Sili'li Mark Gonzalez ile ayni dripling becerisine sahip. Hatta Crossing ozelligi de Mark Gonzalez ile ayni.

Bir oyunun otomatik olarak mesela Daniel Alves'in tackling'inin zaten abartili olan 16'dan 18'e cikartilmasi Ugur'un garip durmasini sagliyor. Bir de demek ki pek oynatmiyorsunuz Ugur'u bence. Ugur sadece duz kanat oynatacaksaniz Turkiye liglerinde sol kanat icin en iyi tercih bence oyunda cunku hizli. Bununla beraber dripling ve orta yapma kabiliyetleri de hic de zayif degil. Ikinci sezonumda Fenerbahce ile 24 mac yapmis durumda. 7.23 ortalama tutturmus ve 2 gol atip 7 asist yapmis. Gayet tatmin edici bir seviyede cunku takimin en yuksek ortalamaya sahip 3. oyuncusu Alex ve Edu'dan sonra.

herneyse...

ömer kardeşim dediğim gibi

bir sorun olduğu nereden belli biliyormusun

dün ben 8.02 nin editörüne girdim ouncu puanlamalarına bakınca genellikle dışarıdan transfer edlen ve değerlendirmelerini bizim yapmadığımız yeni yabancıların puanlarına bir bak hepsi sanarsın A kalite...

çaykur rizenin kalecisi bzim serdaldan volkandan fazla bursasporun yeni forveti...155 pada benim maşallah fransada taliplisi kalmayan BOBO kadar...dışarıya bakmaya gerek yok ligimizdeki yabancılara bakın yeter. (değerlendirmesini bizim yapmadıklarımıza)
    Baska ulkelerde abartilmis oyuncular tabii ki var. Bizde de abartilmis bazi oyuncular mevcut. Ancak bu her zaman olacak. Senin tavsiyen, hepsini abart ki yurt disindaki abartili oyuncular bizi rahatsiz etmesin. Peki bizim abarttigimiz oyuncular da bu isi geregiyle yapan kisileri rahatsiz etmeyecek mi? Mesela bir Portekiz ligi ile hemen hemen ayni seviyedeyiz. Toptan bir yukseltme yapilirsa bu bizim ligimizin bu sefer Portekiz liginin ustune cikmasina ve bu nedenle isimizi abartili yaptigimiz sonucuna varilmasina neden olmaz mi? Yani yanlis yapiyor dedigimiz kisilerin yerine girmemizin, bu sefer biz bir oyuncuya abartili dedigimizde ciddiye alinmamamiza neden olmaz mi?

Avrupa'da bir bahis sirketi icin oranlari belirlemekle gorevli bir arkadasim var. Kendisine yukarida yazdigim ulke ligleri siralamasinin mantikliligini sordum. Ona sormamin nedeni gunun 18 saatini Avrupa'nin her yerinden futbol izleyerek gecirmesi. Rusya'dan tut, Isvicre'ye, Portekiz'e, Finlandiya'ya. Sadece siralamayi degil, ozellikle En iyi 5 lig'den sonra sadece Hollanda'nin arada kalmis olmasini ve ardindan Belcika, Rusya, Portekiz ve Turkiye gibi ulkelerin gelmesi gerektigini kendi de soyledi. Yani siralamada sorun yok. Sorun Hollanda ile buyuk liglerin arasindaki fark ve Belcika, Rusya, Portekiz ve Turkiye ile Hollanda arasindaki fark olabilir. Bunun azalmasi zaten benim de istegim. Ancak bunu sadece Turkiye olarak yapmak mumkun degil. Yaptigimiz dogru olsa da, eger diger ulkeler de benzer hareketlenmeyi yapmazsa, altimizdaki diger butun ulkeler de hafif yukseltmeleri yapmazsa bu sefer ulkeler arasi olmasi gereken denge bozulacaktir. Bu nedenle de mantikli olan ustumuzde olan daha az sayidaki ligin dusurme yapmasi.

(Not: Zuniga ve Gonzalez ligini abartmasi ile bilinen Kolombiya'dan geldi - bizim Avrupa'nin Kolombiya'si olmamiz dogru olur mu? Ayrica bazi oyuncular da geldi ve ligimizin CA durumuna cuk oturdu. Mesela Hollanda'dan Sivas'a gelen stoper, mesela Avusturalya'dan Gencler'e gelen orta saha oyuncusu, mesela Bundesliga'dan Vestel'e gelen stoper vs. vs.)

bu br sorun ve bunu hemen çözemezsekte üstüne fikir üretmeliyiz..
    Sizin cozum ureteceginiz bir sey pek yok acikcasi. Bunu istatistiki olarak dokmek ve yayinlamak gerekli.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

mantıklı açıklamasını aldım konunun ilginize teşekkür ederim perpetua...o zaman şişirilen ligleri SI şikayet etme durumunuz yok mu?

Sayfa 3 / 34 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Mesaj Yetkileri