Sayfa 33 / 34 İlkİlk ... 2331323334 SonSon
961 ile 990 arası toplam 1016 sonuç

Konu: [TSL] Fenerbahçe Araştırması FM2008 - 8.0.2

Sheriff Misafir

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Her zaman icin Kezman'in iyi bir bitirici oldugunu, ancak soguk kanli olmadigini savundum. Atacagi sut konusunda fazla dusunme sansi bulursa bir cok kez kaciriyor. Ancak attigi gol de onun ne kadar iyi bir bitirici oldugunun kaniti.

Semih Denizli'ya karsi guzel bir vurus yapti. Ancak bu demek degil ki bu vuruslari hemen hemen hep yapıyor.

Yukarida Semih'in belirgin ozellikleri yok yazilmis. Katilmiyorum cunku Semih cok caliskan, kararli ve takim arkadaslari ile yardimlasarak oynamayi seven bir oyuncu. Oyunu ligimizdeki diger oyunculara gore nispeten daha iyi okuyan bir oyuncu. Bunun yaninda fiziksel gucu de ust seviyede olsa zaten ligin en kaliteli forveti olur. Bitiriciligi 12 olsa bile.
    Aslında ben fiziksel ve teknik özellikler olarak demiştim.. Daha önceki sayfalardaki Semih yorumlarımda çok çalışkan ve takım oyununu iyi oynayan bir oyuncu olduğunu söylediğimi hatırlıyorum..

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Quote Originally Posted by YusufT View Post
    dedim ya Semihin hic bir belirgin özelligi yok. arti tarafi ise komple ve caliskan olmasi..

Konu ben Semihi seviyorum, sevmiyorum degil..benim gördüklerimi anlatiyorum..

ASlinda ben Semihin basarili olmasini ve Avrupa oynamasini isterdim, cünkü bazi takimlarda bu komple forvet sikintisi var..
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    bak buda benim Semih icin verdigim degerler...

Finishing: 13-14, Heading 14, Dribbling 12, Long shot 12, Pace: 14, Agility: 13 Acceleration 14, Jumping 13, strenght 14, Team Work 18, Work rate 18.

Suanki halinden daha iyi benim verdigim bu degerler..
    Bu benim verdigim degerler iyi degilme?

Sheriff Misafir

Kafa 16 hız hızlanma 13 e çekilirse, topsuz alan 14, soğuk kanlılıkta 13 vermekle beraber iyi olur bence..

Nesil
    2003

Sarı-Lacivertli yönetim, 1 senelik sözleşmesi olmasına karşın, milli kaleci ile yeniden anlaşarak, mukavelesini 2012´ye dek uzattı.

Şampiyonlar Ligi’nde özellikle bu sezon sergilediği başarılı futbolla İspanyol ve İngiliz ekiplerinin gözdesi olan kaleci Volkan’a, sarı-lacivertli yönetimin, 1 yıllık daha sözleşmesi bulunmasına karşın 2 artı 1 yıl opsiyonlu mukavele yaptığı öğrenildi.

Dört yıl daha Fenerbahçe'de forma giyicek olan Volkan'ın alacağı ücret ise her yıl artışla 1.5 milyon Euro’dan 4 yıl sonunda 2 milyon Euro’ya kadar çıkacak.

Yönetimin, Euro 2008 finallerinde görev yapacak Volkan’ın, bu dev organizasyon sonrası taliplerinin artmasından çekindiği için böyle bir karar aldığı belirtildi.

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Semih'i çok seviyorum, gerçek bir Fenerbahçeli, bazı iyi özellikleride var ama kesinlikle iyi bir futbolcu diyemem malesef.. Vasat diyebiliriz vasatın biraz üstü diyebiliriz ama iyi diyemeyiz.. Çünkü belirgin bir özelliği yok.. İyi calım atamaz, hızlı değil, hava hakimiyeti iyi değil, son vuruşları çok iyi değil, topsuz alanda çok iyi değil, vs.vs. yani çok iyi bir özelliği yok herşeyden az az var.. Birtek kafa vuruş isabeti oldukça iyi bence..
    semihin teknigi 15-16 olur,
    vuruslarinda, kafa topu alislarinda, pas verislerinde, topu kontrol edislerinde,
    gokhan zana slalom yapislarinda belli etti!

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Kaleci volkan oyunda çok kötü, fakat gerçekte milli takımı hakedecek kadar iyi oynuyor. Bence volkanın teknikten çok fiziksel özellikleri arttırılmalı biraz.
    dar ağacında olsak bile son sözümüz FENERBAHÇE !

Nesil
    2007
    Yer
    Yeni Açık!

Quote Originally Posted by yusufislam View Post
    Yok artık 19-20

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by yusufislam View Post
    vuruslarinda, kafa topu alislarinda, pas verislerinde, topu kontrol edislerinde,
    gokhan zana slalom yapislarinda belli etti!
    imkansız ona 15-16 verilerse yusuf şimşeğe 38 verilmesi gerekir ???
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Semih'in en önemli özelliği, offensive positioning diye adlandırdığımız off the ball. Yukarıda off the ball'u düşürelim tarzında şeyler yazılmış, bence yanlış bunlar.

Semih'in composure+finishing'i maksimum 26-28 arasında bir değer almalı.

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Yaptığım Semih profili

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Semih'in en önemli özelliği, offensive positioning diye adlandırdığımız off the ball. Yukarıda off the ball'u düşürelim tarzında şeyler yazılmış, bence yanlış bunlar.

Semih'in composure+finishing'i maksimum 26-28 arasında bir değer almalı.
    aynen katılıyorum
    Fikirlerim burada

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

@bjk_melo

Fena değil ama tamamen gerçekçi bir Semih profili olmamış bence, bazı ufak özellik eksikleri var; bu bilgileri önceden yayınlayıp yayınlamama konusunda emin değilim, o yüzden açıklamayı pek düşünmüyorum.

Şu da var, Fenerbahçe'yi sürekli izleyen biriyim ve maçlara da gidiyorum ara sıra.Birkaç maçlık performans ile genel performansı arasında fark olabiliyor, araştırmayı baltalamak isteyenlere de yol açılmış oluyor.Siz tartışın ama beni bu tartışmaya pek ortak etmeyin derim, okuyorum her yazdıklarınız, eğer ikna edebileceğiniz bir görüşünüz var ise değerlendirdiğimi bilin istedim.

Resimdeki FM-PES 08 db dönüştürücü editörün ismini rica etsem özelden verebilir misin?
    Last edited by Cengo : 24.Nisan.2008 at 01:56
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Belcika / Antwerpen

Quote Originally Posted by extensor View Post
    imkansız ona 15-16 verilerse yusuf şimşeğe 38 verilmesi gerekir ???
    eminmisin???

ben Semih'in bitiriciligi icin 15 verin demedim ki! teknigi icin dedim bunu.
    semihin pas alis verisleri, bitiriciliginden daha iyi...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

teknik: oyuncunun top ayağındayken rahatlığı
    bir yusufa bak bir semihe bak

bitiriciliği tekniğinden daha iyidir semihin
    ümit karanında öyle nobrenin de öyle (bunlar aynı still striker lar )
    Fikirlerim burada

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by bjk_melo_151 View Post
    Yaptığım Semih profili

yaptığın profl üzerine bir kaç şey söylemek istiyorum izin verirsen.öncelikle artıları beğendim taraflarını belirteyim.

bir kere of the ball konusda 18 gayet yerinde olmuş gerçi semih bu konuda ligimizin en iyilerinden ama 20 gibi 19 gibi değerler bu konudakki dünyanın en iyilerine verilen değerler gerçi elinyabancı araştırmacısı çakıyor 19-20 yi çakıyor ama ya neyse girmeyelim gene o meseleye 18 bence gayet idael...

determination 15 oldukça makul ..yukarısı olmaz aşağısı olur belki ama bence gayet yerinde...

infulunce 14 ...fenerbahçe gibi büyük bir takımda geçirdiği onca sene ona bu tecrübeyi veriyor kanaatimce..

marking ve tacling : 6 fenerbahçenin hiçbir forveti bana göre yeterli presi yapmıyor hucum bölgesinde buna semihte dahil tabi marking tek başına bunu ifade etmez daha çok markaj becerisi elbete ama bir adamı marke etmek için önce koşmalısınız onun peşinde oturduğun yerden markaj yapılmaz dimi tabi aynısı tackling içinde geçerli top kapma rakipteyken topa müdahale edebilme meziyetinin bir forvette çok yüksek olması zaten beklenmez zaten .....semih için 6 uygun ama eğer semihe 6 verilirse kezmana ne verilir merak içindeyim..3 mü belki 3 bile çok....

heading 14 jumping 14 : hava toplarında etkli olan bir forvette iksinin bir arada bulunması gerektiği için birleştirerek ele alıyorum..semihi mükemmel kafa vuruşları olan bir forvet ilan etmek saçmalık olurdu bu konuda gerçekçi olmak gerekirse mükemmel değil..ama sanıldığı kadar kötüde asla değil ..bence 14 deal değerler...

buraya kadar gözüme en çok çarpan beğendiklerimi yazdım ..şimdi ise en çok gözüme çarpan eksiklikleri dile getirmek istiyorum...

sizin yaptığınız profilde teme katılmadığım nokta semih şentürkü teknik özellikleri adeta bir defans oyuncusunu andırır nitelikte kötü adletmeniz..bu kadar kötü değerler ligimizin sıradan forvetlerinde bile yok..semih şentürk bir holosko değildir ama nobreden iyidir

üstteki kimi yorumlarda semihin tekniği çok üst düzey diye yazan arkadaşlarım olmuş ben çok teknik bir oyuncu olmadığı düşüncesindeyim elbette bir holosko bir yusuf bir arda ile muhakeyese etmemeli asla...ama semihte sanıldığı kadar kötü değil...

tabi ben burada teknik iile sadece tekniğe verilen puanı kastdet miyorum o sadece FM DE top ayağındayken rahatlığı ifade eden dar bir tanım ben daha genel anlamda teknik meziyetlerin tümünden bahsediyorum..

teknik : 12, top ayağındayken rahatlık için fm de yer alan bu özellik açısından verdiğiniz 12 puanın çok düşük olmadığını düşünüyorum ama 13 ün daha uygun olacağı kanaatindeyim..

passing 9: yine teknik kapasite ile alakalı bir meziyet ve verdiğinz 9 puanın bu değerlendirmedeki en kötü puan olduğunu düşünüyorum eğer semihin alexle olan paslaşmalarını pas trafiğini göz önüne alırsanız hiçte adeta bir defans oyuncusunun vasatlığında bir passingi hiç haketmediğini görebiliriz...bence en azından 12 veya belki 13 olmalı bu değer..

crossing 8: yine teknik kapasite zayılığı düşünülerek verilmiş zayıf bir puan ..semihin çok fazla orta açmak gibi bir görevi yok zaten o bir forvet o orta açmayacak ona orta açacaklar..ama yanılmıyorsam yanılabilirim..ligin ilk yarısındaki 2-1 likkasımpaşa maçında deivite kestiği ortaya bir bakın elbette tek bir örnek geneli anlatmaz ama oda bir kanat oyuncusu değilki size 15-20 örnek sayayım sınırlı sayıda açtığı ortalardan biri ama bakın semih nasıl ortalamış topu...ayrıca iyi örnek fazla olmayabilir ama o zaman siz bana 8 puan vereceğniz kadar kötü örnek gösterin o zaman deyinki şurda öyle bir orta açtıki dağlara taşlara gitti o yüzden 8 verdim deyin..kesin olarak çok zayıf bir puan ve en az 11-12 seviyelerinde olmalı kanaatimce..

free kicks 6 : ben bu değer konusunda çok oyuncuya özür dilerim tırnak içinde yazayım çok oyuncuya biraz da mecburiyetten "sallama" puan veridiği kanaatindeyim..hayatında hiç serbest vuruş kullanmamaış adamlarada mecburen bu değer veriliyor..şimdi fenerbahçe takımını düşünün kullanılan serbest vuruşların zaten neredeyse % 90 nını alex kullanıyor onun olmadığı ender maçlarda ya vederson atar ya roberto carlos..ve uğur boralı da ekleyebiliriz bu listeye ama gelin görünkü tüm oyunculara bu değer verilmek zorunda...ama işte diyorum ön yargı burada başlıyor..benim hayatında serbest vuruş atmamış adamlar 10-11 verilirken kimse o kadarda ince eleyip sık dokumazken konu semih olunca yapıştırıyorunuz 6 yı...acaba fenerbahçede kaç oyuncu onun kadar kadar kötü ...ben semihin sebest vuruş kullandığını fazla hatırlamıyorum...ama araştırma içerisinde sebest vuruş kullandığını ömrümde görmediğim adamlara 10-11 in rahatlıkla verildiğini düşündükçe semih onların yarısı bile etmeyecek ne yapmış merak ediyorum...bence bu özellik 10 verilsin hiç olmazsa...

dripling 10: yine zayıf puan verildiğini düşündüğüm değerlerden biri daha..gerçi ben sitede dripling konusunda arkadaşlarla anlaşamadım onlar driplingin içine çalım atmayıda katıyorlar ama aslında top ayaktayken kat edebilmedir dripling hangi sözlüğe bakarsanız bakın karşınıza kısaca "top sürmek" olarak çıkar..illakide çalım atmak zorunluluğu yoktur.ister yanınızda karşınızda biri olur geçersiniz ister boş alanda top sürersiniz ama dripling yapabilme topla bir şekilde kat etmektirki pace ile de çok alakalı adeta iç içe dirçünkü yavaşta top süreblirsiniz ama hemen baskı yeyim kaptıracağınızdan dripligte hızlı olmak makbüldür...ancak günümüz futbolunda boş alan bulmak neredeyse imkansızlaştığından ve 20-30 metre içerisinde illaki sizi karşılayan birisi çıkacağından dripling çalım atma rakibi ekarte etmeyde içine aldı ve böyle br anlamda kazandı sanırım..semih şentürke gelince semih sürekli dar alanda oynamıyor..o ferenrbahçenin tek forveti ve ancak alex yanına yaklaşınca etkili olabiliyor..kimse ondan robben tarzı driplingler beklemesin o kadar yetenekli ve ve ggüçlü değil zaten ama hiçte 10 verilecek kadar zayıf değil semih drplingte 12 olur ama 13ü zorlar daha fazla sie olmaz kanaatindeyim..

team work ve work rate :semihin eline su dökülmeyecek belkide onun sırrını oluşturanlardan biride çalışkanlığı ve takımı için elinden geleni yapması o gerçek bir fenerbahçeli profosyonel..en azından team workun : 16 work rateinde 16 17 civarlarında olması gerektiği kanaatindeyim..gerçi forvet oyuncularında pek görülmeyen değerler bunlar ama semihteki asıl sırrı bunlar oluşturuyor..
    yukarıdakiler ise hiç katılmadığım noktalarıdı..

şimdi idael veya ideale yakın bulduklarımı belirtmek isterim.

konsantrasyon 14: konsansrasyon yine içerik olarak tartışılabilecek bir husus mesela bence 60 dakika yedek kalıp oyuna giren bir oyuncunun hemen oyuna ısınıp golle burun buruna gelebilmesi ve bununda çoğunlukla başarabilmesi çok yüksek konstanstrasyon isteyen bir husus bence ayrıca alex le olan pas trafiğinde oyundan kopmaması da onun bu değerinin yüksekliğini göstergesi bence 15 olmalı ama 14 te kötü bir değer değil..

cesaret 14: yine ideal olabilecek bir değer..ama ben 13 bile olabilir diyorum çünkü semih zoru görünce pas vermeyi tercih eden bir forvet nihat gibi zorlaması yok..13 hatta 12 bile tartışılır..

fiziksek değerler..fiziksel değerlerin hepsi için tek bir şy söylemek istiyorum...bence hepsi gayet yerinde ...bir tek ben olsam strengthi ile agilityi aynı yapardım güç ile çeviklik arasında bence çok kuvvetli bir bağ var...birbirinden ayrımı çok zor..

.................................................. .................................................. ...........................

son olarak sizin yaptığınız semih profilini genel olarak beğendiğimi bazı noktalarına katılmasamda genel olarak beğendiğimi söylemek isterim..
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    pardon son kısıma bir değişiklk yapayım burada agiliyt ile strengtin arasında kuvvetli bir bağ olduğunu ve ayrımının zor olduğunu yazdım ama oyun içerisindeki anlamlar düşünüldüğünde farklılık olduğu açık bu sebeple yazının o kısmını düzeltiyorum
    Last edited by OMANA : 24.Nisan.2008 at 18:12 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Ben çok kişiyle Semih'in paslarının kötü olduğunu düşünüyorum yine aynı düşüncedeyim.Serbest vuruşlar konusunda 10'un altı olunca zaten bu oyuncunun serbest vuruşlarının kötü olduğunu belirttim 2-3 olması çok önemli değil.Top sürme derken topla nasıl oynuyor? topu nasıl kullanıyor bazı oyuncular topla yakın oynamazlar Semih de bu tür oyunculardan topla çok iyi olmadığından topu mutlaka başka birine atıyor.

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by bjk_melo_151 View Post
    Ben çok kişiyle Semih'in paslarının kötü olduğunu düşünüyorum yine aynı düşüncedeyim.Serbest vuruşlar konusunda 10'un altı olunca zaten bu oyuncunun serbest vuruşlarının kötü olduğunu belirttim 2-3 olması çok önemli değil.Top sürme derken topla nasıl oynuyor? topu nasıl kullanıyor bazı oyuncular topla yakın oynamazlar Semih de bu tür oyunculardan topla çok iyi olmadığından topu mutlaka başka birine atıyor.
    değerli dostum sen semihin hemen pas vermesini niye top becerisinin zayıflığına bağlıyorsunki tamam bende zaten bir holosko kadar iyi olmadığını kabul ediyorum ama unutma o bir forvet defans oyuncusu veya orta saha oyuncusu kadar topu ayağında tutarsa o zaman işte büyük hata eder markaja kalır..çağdaş futbolda her bölgenin oyuncusu çabuk oynamalı ama forvet iki kat çabuk oynamalı yoksa adamın başına dikiliverir iki kişi alırlar topu ayağından...ayrıca top sürme derken topla nasıl oynuyor diyosun aslında top sürme değil bu dediğin daha genel anlamda top tekniği kötü pas verme kötü orta açma kötü top sürme aslında bunların hepsi toplamda top tekniğiini içerir ama FM deki teknik değil benim anlattğım bak karıştırma FM de sadece top ayaktayken rahatlık kastediliyor teknik ile...

ama bak diyorum sana dostum fena bir semih profili çizmemişsin bi çok yerde başarılı bir profil olmuş kanaatimce ama passing konusunda 9 yani yapmaya şşimdi semih bir edu kadar lugano kadar mı pas atıyor..özür dilerim asla başka bir amaçla söylemiyorum sakım yanlış anlama ama beşiktaş maçında topu bekletip saklayıp alexi golle buluşturduğu pasta topu saklama becerisi ve pas atma zamanlaması kötümüydü...9 pas değeri zayıf ama bi çok konuda iyi bir profil olmuş..yukarıda ayrıntısıyla anlattım zaten iyileride dimi..

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

xxestergonxx:

Yine masallah döktürmüsün ama yarisida...

bjk_melo_151 nickli arkadas Semih'e verdigi özellikleri tartisalim

Dribbling: 10
    Bence gayet yerinde, max 12 verilir, oda cok zor.. ama Estergon ne demis
    " dripling yapabilme topla bir şekilde kat etmektirki pace ile de çok alakalı adeta iç içe dirçünkü yavaşta top süreblirsiniz ama hemen baskı yeyim kaptıracağınızdan dripligte hızlı olmak makbüldür"
    afedersin ama dribbling ne biliyormusunki sen ? Sana göre dribbling yapmak icin hizli olacaksin, yoksa topu kaybedersin.

Sonra gelelim fiziksel degerlere..

Acceleration 13---->12
    Agility 11---12-13
    Balance 13
    Jumping 14---14-15
    Nt.Fitness 13
    Pace 13---->12-13
    Stamina 13--->14
    Strength 13-->13

Bravery 14 vermisin, bence 12 yeterlidir.

Bide Agility gücle degil, daha fazla hizla ilgilidir.
    Ability to start, stop, and move the body quickly in different directions
    Bide iyi passing degeri verebilmek icin, Semih ne zamandan beri rahatca 20-30 metrelik paslar atiyor?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

xxestergonxx:

Yine masallah döktürmüsün ama yarisida...

ama Estergon ne demis afedersin ama dribbling ne biliyormusunki sen ? Sana göre dribbling yapmak icin hizli olacaksin, yoksa topu kaybedersin.
    bu kadar agressif olmaya ne gerek var herkes düşündüğünü söylesin yorum farklarımız olmasa bu foruma neden ihityaç duyarızki

bu arada hız tabiki driblinge büyük katkı sağlar
    ayrıca dribling topla rakip kaleye doğru katetmektir. yavaş olursanız tabiki rakibiniz daha kolay kademeye girer.

dribling sadece çalım atmak değildir şu ikisini ayıralım. çalım atmak ayrı şey dribling ayrı şey dribling yaparkende çalım atarsınız
    ancak mesela kendi yarı alanınızda rakibinize çalım atıp sonra tekrar geri dönüp tekrar aynı adama çalım atarsanız dribling yapmış olmazsınız veya taç çizgisi kenarında müthiş bir hareketle rakibinizi geçip taraftarı coşturup yine topu geriye oynarsanız yine dribling yapmış olmazsınız.
    driblingin temel kuralı rakip kaleye doğru katetmektir.

ricardinho iyi çalım atabilir ama iyi dribling yapamaz nedeni ise ağır bir futbolcu olmasıdır.
    semih konusuna gelecek olursak semihin driblingi 10 u geçmez
    Fikirlerim burada

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Estergon adli arkadas, kusura bakma kötü birgün gecirdim o yüzden birazcik böyle cikistim.

Ama herkesin kendine özel görüsleri vardir, sanada hak veriyorum.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

bu kadar agressif olmaya ne gerek var herkes düşündüğünü söylesin yorum farklarımız olmasa bu foruma neden ihityaç duyarızki

ayrıca dribling topla rakip kaleye doğru katetmektir. yavaş olursanız tabiki rakibiniz daha kolay kademeye girer.

dribling sadece çalım atmak değildir şu ikisini ayıralım. çalım atmak ayrı şey dribling ayrı şey dribling yaparkende çalım atarsınız
    ancak mesela kendi yarı alanınızda rakibinize çalım atıp sonra tekrar geri dönüp tekrar aynı adama çalım atarsanız dribling yapmış olmazsınız veya taç çizgisi kenarında müthiş bir hareketle rakibinizi geçip taraftarı coşturup yine topu geriye oynarsanız yine dribling yapmış olmazsınız.

ricardinho iyi çalım atabilir ama iyi dribling yapamaz nedeni ise ağır bir futbolcu olmasıdır.
    Dribbling kısa alanda oyuncu geçebilmek şeklinde yorumlanmalıdır, dribbling=çalım doğrudur ama kısa alandaki beceri yorumlanmalıdır.

Yani hız mı etki ediyor yoksa yetenek mi? Hız etki ediyorsa yeteneği ayırt etmeye çalışırsınız ama yavaşsa sadece yetenek olacağından karar verilmesi daha bariz olur.

Semih hızlı değil, bu mantıkla düşünün.Ricardinho bence ortalamanın üzerinde, iyi sayılabilecek seviyede dribbling yapabilen bir oyuncu ama çok ağır, ayrıca oyun kurucu da değil, 2 önliberonun 2 adım önünde top yapabilecek serbest bir oyuncu, biraz fizik olsaydı en azından bir oyun stiline oturtulabilirdi.

Mesela ben yapmış olsa idim Yusuf Şimşek'in dribblingi 19-20 ama Pace 5, acc 2 olurdu.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

yusuf şimşeğin driblingine 19-20 verirsen messiye kaç vereceksin c.ronaldoya kaç vereceksin
    yusufun 19 oalbililecek bir yeteneği varsa oda tekniğidir

tamam adam yürüye yürüye adam geçer ama yusuf öyle kolay kolay 4-5 kişiyi çalımlayıp gol atamaz buda hızının ve çevikliğinin düşük olmasından kaynaklanır

çalım = dribling değildir
    dribling topla beraber rakip kaleye hucum etmektir
    (oyunda ne anlama geldiğini değil gerçek hayatta ne anlama geldiğini söylüyorum)
    Fikirlerim burada

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

19 olmasın ama 18 olsun, C.Ronaldo'ya da 20 verirsin, bu kadar basit.

Hız olmadan ilerleyemezsin.

Senin dediğin dribbling şekli flair ile bağlantılı.
    Ayrıca PPM'lerde flip-flap ile ilgili bir seçenek var.

Dribbling oyuncu geçmek demek, yani çalım atmak demek.
    Hızı 5 olan bir oyuncu üstüste 50 tane dribblingle bile ancak 10 metre ilerleyebilir.

Sinan böyle yorumlarsan doğru olmaz, dribbling'in anlamı zaten çalım demek.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Hiz dripling'in bir parcasi. Teknik de oyle, flair de oyle.

Hatta dripling'i hiz, teknik, hizlanma, flair'in agirlikli ortalamasi gibi de dusunebilirsiniz.
    Last edited by perpetua : 26.Nisan.2008 at 18:33

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

yahu amma karmaşıklaştırdık olayı dribling topla birlikte rakip kaleye bodoslama gitmektir

taç çizgisinde veya tehlikesiz bir bölgede taraftarınızı ateşlemek içinde çalım attığınız olur sonra geri oynarsınız (hagi çok yapardı) bu dribling olmaz mesela
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Dribbling top sürmek ister kaleye doğru ister geriye topu kaptırmadan top sürebilmektir.Flair(Özel yetenek) bu özelliği iyi olan oyuncular yalnızca hareketle geçerler,örnek İbrahimoviç,Robben,Ronaldo,Ronaldinho,Cristiano Ronaldo,Nani gibi...

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Peki çalım atabileceğini hangi özellikten anlarız ?

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Quote Originally Posted by Her026 View Post
    Peki çalım atabileceğini hangi özellikten anlarız ?
    Al bendende o kadar.

(oyunda ne anlama geldiğini değil gerçek hayatta ne anlama geldiğini söylüyorum)

diyorsun extensor. Dribbling=calim atarak ilerlemektir, tam anlami.

bir örnek vereyim. Oyuncu James olsun. Simdi Jamesin karsisinda 2 tane rakibi var. ikisinide calimlayip gecti, ama pas tercihini ileriye dogru degil, geriye dogru kullandi. Burdanda Sol bek Peter'de topu uzun pasla diger kanata aktardi. burdan yapilan orta ile gol geldi. simdi soruyorum..James Dribble ettimi etmedimi?

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Al bendende o kadar.

diyorsun extensor. Dribbling=calim atarak ilerlemektir, tam anlami.

bir örnek vereyim. Oyuncu James olsun. Simdi Jamesin karsisinda 2 tane rakibi var. ikisinide calimlayip gecti, ama pas tercihini ileriye dogru degil, geriye dogru kullandi. Burdanda Sol bek Peter'de topu uzun pasla diger kanata aktardi. burdan yapilan orta ile gol geldi. simdi soruyorum..James Dribble ettimi etmedimi?

yusuf kardeşim ...önceki benim yazdığın için yzdıklarını tamamen geçiyorum ...kötü bir günündeymişin zten açıklamışın hiç önemli değil...

ama...

demişsinki sen dripling nedir bilmiyorsun...

tamam yusuf ben bilmiyorum !!!????

bilmediğim içinde araştırdım bak ne sonuçlar elde ettim..aşağıda sana değişik kaynaklardan aldığım 4 tane dripling tanımını gönderiyorum. ama forumumuzda başka sitelerin reklamını yapmamak için kaynaklarımı açıklamıyorum...

1-
    Dripling

dripling : İngilizce kökenli (dribbling) bu söz sporda "Topu kısa aralıklarla sürükleyerek veya yere vurarak karşı tarafın kalesine veya potasına doğru götürme." anlamında kullanılmaktadır. Bu spor terimine karşılık olarak Kurumumuz, top sürme, sürüş karşılıklarını önermektedir.

2 -topla birlikte koşma, top ayağında iken hareket edebilme yetisi. ileriye dönük orta saha ve ileri uç elemanlarının günümüz futbolunda mutlak surette sahip olması gereken özellik. gheorghe hagi tarafından şahane uygulanmıştır her daim. zinedine zidane da yine orta saha oyuncuları hesaba katıldığında topu ayağına adeta yapıştırarak ilerlediği gözlemlenerek bu alanda tepeye aday gösterilebilinir.
    (estranged , 13.04.2006 15:29:13, , ? , F , [!])

aslında kelime anlamı topu yere vurmaktır.yani "dribble" denen eylemi yapıyor olmak için,yürüyor ya da koşuyor olmak gerekmez.futbolda ise yukarıdaki tanımlarda da belirtildiği üzere,topu sürmektir..

sepettopu oyununda bu işi en iyi yapan bir kaç isim için ;

(bkz: john stockton) *
    (bkz: tim hardaway) *
    (bkz: hot sauce) **

ayaktopunda ise ;

(bkz: ryan giggs)
    (bkz: cristiano ronaldo)
    (bkz: ronaldinho)

3- ingilizce dribbling kelimesinden dilimize geçen kelime.manası top sürme.

türkiyede becerebilen iyi örnekler;
    (bkz.: <A href="http://www.3harf.com/sabri+sarıoğlu" target=_self>sabri sarıoğlu).
    (bkz.: gökdeniz karadeniz).
    (bkz.: ibrahim üzülmez).
    (bkz.: tuncay şanlı).

4- dribling topla birlikte hızlı kosma demektır yani bırden hızlanma,topla suratli gitmeye drıblıng denır

YUSUF YUKARIDA 4 TANE AYRI KAYNAKTAN DRİPLİNGİN NE OLDUĞU YAZILMIŞ TATMİN OLMADIYSAN DİĞER KAYNAKLARADA BAKABİLİRSİN..

ŞİMDİ BEN DERİMKİ "SEMİHİN DRİPLİNGİ KAÇ OLUR" BANA GÖRE ŞU OLUR BU OLURU TARIŞABİLİRSİNİZ AMA DRİPLİNG BANA GÖRE ŞUDUR DİYEMEZSİNİZ.BU BİR KİŞİSEL KANAAT DEĞİL SPORDA KULLANILAN BİLİMSEL BİR BİLGİDİR VE KİŞİSEL KANAATLERE GÖRE DEĞİŞMEZ..

ASLINDA YUKARIDAKİ TTANIMLARDAN DA ANLAYACAĞINIZ ÜZERE DRİPLİNG TAMDA EXTENSÖRÜN DEDİĞİ GİBİDİR.ÇALIM ATMAK DRİPLİNGİN İÇİNDE VARDIR AMA DRİPLİNG SENİN VE ABOO NUN SANDIĞI GİBİ ÇALIM ATMAKTAN İBARET DEĞİLDİR.

Bak yusuf kardeş..genç bir arkadaşımızsın 15 yaşında bir insan benden iki kat daha araştırmacı benden iki kat daha sorgulayıcı olmalı ama sen sanki 70 yaşında tecrüben varmış gibi insanlara driplingi anlatırken malesef bilgi eksikliği içerisindesin..

sana özür dilerim incinme ama bir tazvsiyem olacak bir konuda fikir sahibi olmadan önce lütfen daha fazla bilgi sahibi olun derim ben...

şimdi eminimki bu mesajdan sonra bana kızacaksın sinirleneceksin ama yusuf gerçekten iyi niyetle söylüyorum..bir tartışmaya ordan burdan duyduklarınla devam etme aç futbol oyun terimleriyle ilgili bilgi bulabileceğin kaynakları aç bak...hiç birinde driplingin sadece çalım atmaktan ibaret bir eylem olmadığını rahatlıkla göreceksin sevgili kardeşim...

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

FutboL oynadığım dönemde topa çok hakim bir oyuncu oLduğumdan ve çok iyi top sürdüğüm için hocam bana sürekLi kapanan takımLar iLe karşıLaştığımız zaman hep top sürerek rakip savunmanın üstüne git, her ayağına geLdiğinde senden topLa berabere rakip savunmanın üstüne gitmeni isterim derdi.

Top sürmek şudur. Bu işi zamanında 4534,354,35435435 kez yapan bir adam oLarak söyLüyorum. Top ayağında ike topLa birLikte kendi vücudunu da iLeri ye doğru taşımaktır. Oyun içerisinde yaptığın hareketLeri topLa birLikte yapma işine top sürme denir. Bir oyuncu normaL koşarken çok ağırdır beLki. Ama top ayağında iken birden daha hızLı oLuverir. Bu onun topa hakimiyetinden, top ayağında iken vücudunu, tekniğini ve topu iyi yönetmesinden doLayıdır. Top sürmek budur. Kısaca geneL oLarak tanımı, HareketLi iken,Zekanın, vücudunun ve topun aynı anda birLeşerek hareket etmesine top sürme denir.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Sayfa 33 / 34 İlkİlk ... 2331323334 SonSon

Mesaj Yetkileri